Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes > Udhėtime

Udhėtime Udhėtimet tuaja

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-10-2013, 19:05   #61
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,270
Thanks: 1,528
Thanked 2,126 Times in 1,118 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Mė lejo tė tė them qė kėtu je gabim...virtutet dhe humanizmin (nė pėrgjithėsi) shqiptarėt i kan humbur nė ditėt e sotme.
Nė tė kundėr tė asaj qė mendon apo beson ti...nė kohėn e diktaturės humanizmi dhe virtutet tek njėrzit e thjesht kan qėnė mjaft tė pėrhapura.
Ajo qe une desha te vija ne dukje me historine e Qafebarit qe prura me lart eshte mikepritja e kesaj familje varfanjake kundrejt nje gruaje dhe nje plaku te cilet kishin shkuar te shikonin 'armikun e popullit' ne burg. Shoferi e dinte shume mire kete gje. Nese ne ate kohe mikepritja ishte dicka e zakonshme ne keto ane, mikepritja e kesaj familje ne kete rast te vecant eshte shume me e vlefshme. Eshte disi heroike sepse ne ate kohe shkoje per lesh per hic gje, e lere me te strehoje 'armikun e popullit'.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Mė lejo tė tė them qė kėtu je gabim...virtutet dhe humanizmin (nė pėrgjithėsi) shqiptarėt i kan humbur nė ditėt e sotme.
Nė tė kundėr tė asaj qė mendon apo beson ti...nė kohėn e diktaturės humanizmi dhe virtutet tek njėrzit e thjesht kan qėnė mjaft tė pėrhapura.

Kjo eshte pak si veshtire per tu vertetuar perfundimisht. Une besoj se gjendja e Shqipetarit sote eshte vazhdimesi e se kaluares. Probemi qe ne kemi sote eshte se nese gjate komunizmit kishte nje lloj rregulli sote eshte kaos i plot. Dhe ne nje shtet ku ligji nuk funksionon eshte shume veshtire per qytetaret te solidarizohen. Dhe problemi me i madh qe ne kemi sote eshte percarja qe ndodhi gjate komunizmit midis shqipetareve. Gjate kohes se diktautures njeriu u ri-edukua qe cdo gje ta bente per te miren per vazhdimesine e Partise dhe te ishte mire njohes i saj. Se pari si Komunist te devotshem pastaj si shqipetare. Pra identiteti Shqipetare ishte dytesor. Dhe si rrjedhoj i ketij edukimi ne shkallen kombetare sot jemi ne nje krize identiteti te vertet. Kemi humbur ndjenjat ca nga varferia ca nga frika ca nga izolimi i nje perjudhe 45 vjecare, dhe qe per fatin tone te keq vazhdoj edhe mbas viteve 90-te.

Duhet shume shume kohe te riparohen demet e bera gjat diktatures Akrepi!

Mikepritja eshte fisnikeri, nji nga karakteristikat me te perhapura tek populli yn. Ky virtyt eshte i rrenjosur thell tek psikoza e shqiptarit. Edhe pse komunizmi beri demet e veta nuk arriti ta eleminonte kete virtyt plotesisth ne rastin me te keq ndoshta e deformoj ose e ndrydhi. Pranda edhe sot Shqipetaret akoma mbeten me mikeprites...avash avash sikur po zgjohemi nga gjumi. Po shikoj te behen disa gjera pozitive me ardhjen e qeverise se re. Me pelqjen deri tani. Te shohim...

p.s ajo qe desha te vija ne dukje me shkrimin e Ferdinand Radit ishte harbuteria arroganca me te cilen u 'edukuan' shume njerez gjate asaj kohe. Une maj mend kur isha i vogel femijet e lagjes ishin barbar. Nuk lan qen dhe mace pai masakruar. Shpesh here shikoja trupat e maceve te dekompozoheshin ne rruge. E pra keta ishin vetem femije...
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2013, 08:34   #62
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Mano ke te drejte, rralle kush per te mos thene askush nuk e merte persiper nje mikpritje te tille ne ato kohe
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2013, 16:34   #63
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,020
Thanks: 15,575
Thanked 9,233 Times in 6,243 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Te tjeret i kane riparuar me kohe pasojat.Por ne jemi te <vecante>.
Nuk e gjej dot aresyen perse?????

Mbase te gjithe duan medalje????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur