Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-07-2014, 00:21   #1061
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 17 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Eliot ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Veshguesit e OSBE kane mberritur ne vendin e rrezimit dhe se shpejti priten te filloje hetimet. Republika e Donetskut i ka kerkuar Kievit qe te bejne armepushim, ne menyre qe hetimet te behet ne nje klime te qete, por Kievi nuk eshte pergjigjur dhe vazhdon te fajesoje Donetskun per ngjarjen, pa pasur prova dhe pa u bere ende hetimi.

http://en.itar-tass.com/world/741502
Ku eshte kutia e zeze?
Pyete inter tassin?
Eliot nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-07-2014, 00:23   #1062
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 17 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Eliot ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Pershendetje per te gjithe!

Ukraina po kerkon rekrut te rinj. Se iu mbaruan ata qe i dergoi amerika. Kush nga keta trimat, qe urrejne Rusin ka qef ta provoj trimerin. Se lufta nuk fitohet me dallavere e perralla. Ne lufte nuk lufton fjala, por lufton palla.
Sigurisht ti dhe shume tjere do shkonit ,ndihme per vllezerit e proletariatit te kuq rus.
Gjaku-gjakun se harron kurre.
Eliot nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-07-2014, 00:36   #1063
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 17 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Eliot ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
O debil avioni u rrezua me x rakete,qe milicet ruse nuk mund ta kene!
Dhe dy avione f-17 shoqeruan avionin.
Tip i prishur
A e din se terroristet rus kane raketat qe i ka edhe rusia ne dispozicion,sepse rusia i ka armatosur me kohe.
Terroristet rus kane arsenal me te mire armesh sesa Ukraina.
Nuk eshte nam i madh ta rrezosh nje aeroplan civil kur ke ne dispozicion raketa toke-ajer te prodhimit rus,ato qe i perdore edhe vet ushtria ruse.

Por ti ke detyre te mbRosh vellezerit e gjakut me cdo kusht,pavaresisht fakteve ,qe jane sa bjeshka,por ti dhe shoket tu ne kete forum nuk i pranoni.

Ku eshte kutia e zeze e avionit?
Eliot nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-07-2014, 06:36   #1064
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,096
Thanks: 15,660
Thanked 9,272 Times in 6,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eliot Shiko postimin
A e din se terroristet rus kane raketat qe i ka edhe rusia ne dispozicion,sepse rusia i ka armatosur me kohe.
Terroristet rus kane arsenal me te mire armesh sesa Ukraina.
Nuk eshte nam i madh ta rrezosh nje aeroplan civil kur ke ne dispozicion raketa toke-ajer te prodhimit rus,ato qe i perdore edhe vet ushtria ruse.

Por ti ke detyre te mbRosh vellezerit e gjakut me cdo kusht,pavaresisht fakteve ,qe jane sa bjeshka,por ti dhe shoket tu ne kete forum nuk i pranoni.

Ku eshte kutia e zeze e avionit?

Ato faktet qe solle i ka thene Poroshenko.
Shko dhe ti atje dhe krijo divizionin skanderbegSS.
Merr dhe do ktu me vehte.
Rrej ndonje koktrashe jo mu.
SystemA nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-07-2014, 12:05   #1065
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 17 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Eliot ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Fundi i pėrrallės ruse

Para se tė ketė diskutime tė mėtejshme pėr fluturimin 17 tė kompanisė Malaysia Airlines, ėshtė e rėndėsishme qė njė pikė tė bėhet plotėsisht e qartė: ky aksident ajror ėshtė rezultat i pushtimit rus nė lindje tė Ukrainės, me qėllim tė krijimit tė kaosit ligjor, politik dhe ushtarak, shkruan nė fillim tė njė artikulli gazeta Washington Post.

Sipas saj, pa kėtė kaos, raketa tokė-ajėr nuk do tė sulmonte aeroplanin e pasagjerėve.

Qė nga fillimi, Qeveria ruse nuk ka dėrguar ushtarė tė rregullt nė Ukrainė.

Ajo ka dėrguar mercenarė rusė dhe operativė tė shėrbimeve tė sigurisė, tė tillė si Igor Strelkov, komandant suprem nė Donjeck dhe kolonel i policisė sekrete ruse, qė ka luftuar nė tė dyja luftėrat e Ēeēenisė, apo Vladimir Antyufeyev, “zėvendėskryeministėr “ i Donjeckut, i cili ka udhėhequr pėrpjekjet e KGB-sė letoneze pėr tė rrėzuar Qeverinė e Letonisė sė pavarur mė 1991.

Me ndihmėn e banditėve lokalė, kėta njerėz tė sigurimit rus kanė rrethuar stacionet e policisė, zyrat qeveritare dhe simbolet e tjera tė autoritetit politik pėr tė delegjitimuar shtetin ukrainas. Nė kėtė detyrė, ata janė ndihmuar nga Qeveria e Rusisė dhe nga mediat e kontrolluara nga shteti rus.

Washington Post shkruan se nė kėtė situatė tė paqartė dhe tė paqėndrueshme, rusėt kanė futur sasi tė mėdha tė armėve tė rėnda nė Ukrainė: mitralozė, tanke, raketa anti-ajrore. Nė ditėt e fundit, forcat separatiste kanė pėrdorur hapur sistemet e mbrojtjes ajrore dhe janė lavdėruar pėr rrėzimin e avionėve ukrainas tė transportit, qartazi me ndihmėn e specialistėve rusė.

Gazeta kujton se Strelkov, tė enjten pasdite, ėshtė mburrur nė internet se ka rrėzuar njė tjetėr avion ushtarak, para se tė kuptonte se aeroplani nė fjalė ishte MH17-ta. Blogu mė pas ėshtė fshirė.

Kėto, pra, janė rrethanat, brenda tė cilave raketa tokė-ajėr ka sulmuar aeroplanin e pasagjerėve: vend pa ligj, ushtarė tė parregullt qė mund tė mos jenė tė mirė nė leximin e radarit, mospėrfillje nihiliste pėr jetėn e njeriut, pėrbuzje pėr normat ndėrkombėtare, rregullat dhe standardet.

Deri mė tani, kėto metoda tė ēuditshme kanė funksionuar mirė pėr Rusinė. Ato kanė hutuar Qeverinė e Ukrainės, ndėrsa u kanė lejuar qeverive tė huaja, sidomos qeverive evropiane, qė tė mbyllin njėrin sy.

Pėr shkak se lufta nuk ka qenė luftė “e vėrtetė”, ajo ka mundur tė pėrshkruhet si “lokale”, “e izoluar” dhe kėshtu tė mbetet si prioritet i ulėt pėr politikėn e jashtme tė Evropės apo tė kujtdo, shkruan Washington Post.

Nėse nuk ka bėrė asgjė tjetėr, rrėzimi i fluturimit 17 i ka dhėnė fund pėrrallės se “kjo nuk ėshtė njė luftė e vėrtetė”, edhe pėr rusėt, edhe pėr Perėndimin. Tragjikisht, kjo luftė pa luftė ka vrarė 298 njerėz, shumica evropianė.

Sipas gazetės, mbetet tė shihet nėse Perėndimi, mė 2014, ėshtė i bashkuar dhe i vendosur pėr tė ndaluar terrorizmin siē ka qenė 26 vjet mė parė. Kur Qeveria e Libisė ka rrėzuar fluturimin 103 mbi Lokėrbi tė Skocisė, mė 1988, Perėndimi ka izoluar regjimin libian.

Tani ėshtė e pamjaftueshme tė thuhet se duhet tė ketė armėpushim nė Ukrainė. Ajo ēfarė nė tė vėrtetė ėshtė e nevojshme, ėshtė tėrheqja e mercenarėve, armėve dhe mbėshtetjes ruse.

Perėndimi dhe bota duhet tė bėjnė presion pėr rikthimin e sovranitetit shtetėror nė lindje tė Ukrainės dhe jo pėr vazhdimin e njė tjetėr konflikti tė ngrirė, shkruan Washington Post.

http://www.gazetaexpress.com/lajme/f...es-ruse-30709/


Shkrimi ne origjinal i WP

http://www.washingtonpost.com/opinio...ending_strip_1
Eliot nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-07-2014, 12:17   #1066
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,279
Thanks: 1,542
Thanked 2,133 Times in 1,123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eliot Shiko postimin
A e din se terroristet rus kane raketat qe i ka edhe rusia ne dispozicion,sepse rusia i ka armatosur me kohe.
Terroristet rus kane arsenal me te mire armesh sesa Ukraina.
Nuk eshte nam i madh ta rrezosh nje aeroplan civil kur ke ne dispozicion raketa toke-ajer te prodhimit rus,ato qe i perdore edhe vet ushtria ruse.

Por ti ke detyre te mbRosh vellezerit e gjakut me cdo kusht,pavaresisht fakteve ,qe jane sa bjeshka,por ti dhe shoket tu ne kete forum nuk i pranoni.

Ku eshte kutia e zeze e avionit?
Eliot...mos u lodh kot se per keta cdo gje qe vjen nga perendimi eshte e manipuluar dhe perkrahin ato pallavrat qe dalin nga 'lindja'. Jane te predispozuar te menjanojne nga vellezerit e tyre ideollogjike. Pash dje dy reportere te RT(Russian television) qe kishin dhen doreheqjen nga ky stacion per shkak se po mashtrojne popullin rus me genjeshtra dhe nuk duan te jene pjese e ati cirku qe ne kete forum e pelqejn shume me sa duket. Pervec faktit qe ne rusi neper trotuare gjen tufa lulesh per viktimat me karta qe shkruajn 'na falni per ate qe kemi bere'. Populli rus e di mire se cfar qeverie kan dhe jane me te informuar per ate qe po ndodh ne ukraine midis proruseve dhe ukrainasve. Por mos harro se komunizmi ishte shume afatgjat ne shqiperi dhe sic shikon ne kete teme ka lene shume pasoja
Mano nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-07-2014, 12:19   #1067
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 17 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Eliot ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

The BUK missile system photographed in Torez hours before MH17 was downedUkrainian spies reportedly filmed the launcher used in the attack being smuggled to Russia - with two missiles missing
Eliot nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-07-2014, 12:24   #1068
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 17 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Eliot ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Transporteri eshte duke u terhequr nga regjioni seperatist ne drejtim te Rusise,pas rrezimit te aeroplanit.
Athua ky transporter po bart pistoleta?

Eliot nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-07-2014, 13:03   #1069
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 17 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Eliot ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Terroristet rus duke raportuar menjehere pas rrezimit te aeroplanit.


Fakte per qorrat qe me qellim mbyllin syte para fakteve kokeforta.
Eliot nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-07-2014, 13:08   #1070
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 17 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Eliot ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Ja edhe pergjigja per provat dhe kutine e zeze te avionit.
Terroristet rus te perkrahur dhe dirigjuar nga sherbimi rus per fshehjen e provave.
Biseda ka ndodhur para 2 ditesh.

Eliot nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-07-2014, 13:17   #1071
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Eliot po cjane keto qe sjell. Po lexo gazetat e Kores se Veriut se ato i sjellin faktet te pandryshuara. shtyp i pavarur 100%.
Keto qe sjell ti jane operator t CIAs per te akuzuar rebelet. Luftetaret e liris as harabelin svrasin dot jo me nje aeroplan. Kaq t mire jane
zirconium nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-07-2014, 13:51   #1072
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,279
Thanks: 1,542
Thanked 2,133 Times in 1,123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Eliot po cjane keto qe sjell. Po lexo gazetat e Kores se Veriut se ato i sjellin faktet te pandryshuara. shtyp i pavarur 100%.
Keto qe sjell ti jane operator t CIAs per te akuzuar rebelet. Luftetaret e liris as harabelin svrasin dot jo me nje aeroplan. Kaq t mire jane
Tani shtoj Brazilin, Indin, Afriken e Jugut dhe Kinen. Para pak ditesh jane bere orktak me Rusine

Kot i bini ne qafe ruseve, ata nuk njihen per ndo nji gje te keqe...'juve' nuk ju pelqen fakti qe ata qenderojn ne kembe perpara imperialisteve amerikan dhe mundoheni te fajsoni ata per cdo gje te keqe qe ndodh ne ate ane te botes!!!
Mano nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-07-2014, 18:07   #1073
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Qenka mbledhur lagjja kėtej dhe po bėhet tifozllėk.

Paskan ardhur edhe "provat".. fotografi me panine dhe incizime te teatrit te kukullave.

Keto videot me kujtojne ato te mister bean-it, kur dilte ne televizor me nje batanije pas kraheve dhe me nje kuran ne dore .

hajde teater hajde
BATO nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur