Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Etimologjia

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-08-2015, 19:27   #21
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,745
Thanks: 218
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Metohi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
...Tomas, ti je ma s'afėrmi, a e di pse ?

Sepse, kur e shikon poziten gjeografike tė kesaj anes sė Dukagjinit me reliefin embyllur nga vargmalet e bjeshkve te Namuna deri 2000 metra dhe perendimi i diellit shkon mu nga ajo ana anej, saqė, nė krejtė pjesen e Dukagjinit "ō mét(-ét-) hija" !
Météj-n'hijé !kjo "ō" ėshtė rrotullim;
=Mét-i/ā/ō-hijé/ā=

Kėtė dėshmi ma mire se une askush s'un t'ua japi sepse, kur isha i vogel i rujsha dhét nė mjedis tė Kosoves, ktej kah unė kishte ende diell kurse anej ū bajke hije shumė kohė para anes time..si bijke hija nė rrafshin e Dukagjinit ngase malet e nalta i bajshin hije, unė me babagjyshin tim e dijshim se sė shpejti ka me na nxan nata, i kthejshim dhet n'torishtė...
"o met hija" (ana e diukgjinit) i pergjigjet pozites gjeografike pra, per mendimin tim ashte ma e mujshme se sa ajo qe propozohet nga disa burime greke tė njė diplomatit tė Paleologve Metochia (metokia" nuk eshte aqė bindese.
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2015, 19:38   #22
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,066
Thanks: 1,854
Thanked 2,032 Times in 1,536 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Metohi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellara Shiko postimin
Sipas dokumentave govern figuron me heret per faktin se shqipja I shkruajt me vone. Por edhe kuvend ja japin Latinishtes qe thon vjen nga venue, lat.venire shqip.vjen. dhe qe na vika nga renja PIE *gwa ,angl.go shqip. Shko, dhe kete form e kemi. Se si venire vika nga gwa vetem ata e Dine. Futja kot.
po cne vjen dhe vend? te vish dhe te shkosh jane fjale te ndryshme

jo me vendi

pse eshte shkruajtur me perpara se ben me te vjeter
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2015, 19:52   #23
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,279
Thanks: 1,542
Thanked 2,133 Times in 1,123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Metohi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
po cne vjen dhe vend? te vish dhe te shkosh jane fjale te ndryshme

jo me vendi
Shiko thirsty...ne pamje te pare te duket si loje fjalesh por nuk eshte e tille. Qe ta thjeshtesoj eshte keshtu. Njerezit vine/mblidhen tek 'kuvendi' per te diskutuar dhe per te marr vendime. Atu ku vendoset per dicka. shq. Vendos ang. decide. Ne shqip kemi fjalen vjen, vijon vije vazhdon, vazhdimesi te gjitha keto fjale nenkuptojne nje sipermarje, "travel", udhetim. Nese nuk gaboj ne shqip kemi geg. me ardh dhe tosk. te vish' qe ven nga vjen, vijne perfundimisht mendoj se vjen nga fjala Vi, vija e drejte. Edh enje here "njerzit vine tek vendi ku merren vendime, behen mbledhje ku Kuvendojne. Te marresh nje vendim eshte shprehje abstrakte, por qe vjen nga nje verpim praktike. Te vesh ose te vendosesh nje objekt ne tavoline, ne toke etj, etj.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2015, 19:58   #24
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,066
Thanks: 1,854
Thanked 2,032 Times in 1,536 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Metohi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellara Shiko postimin
Shiko thirsty...ne pamje te pare te duket si loje fjalesh por nuk eshte e tille. Qe ta thjeshtesoj eshte keshtu. Njerezit vine/mblidhen tek 'kuvendi' per te diskutuar dhe per te marr vendime. Atu ku vendoset per dicka. shq. Vendos ang. decide. Ne shqip kemi fjalen vjen, vijon vije vazhdon, vazhdimesi te gjitha keto fjale nenkuptojne nje sipermarje, "travel", udhetim. Nese nuk gaboj ne shqip kemi geg. me ardh dhe tosk. te vish' qe ven nga vjen, vijne perfundimisht mendoj se vjen nga fjala Vi, vija e drejte. Edh enje here "njerzit vine tek vendi ku merren vendime, behen mbledhje ku Kuvendojne. Te marresh nje vendim eshte shprehje abstrakte, por qe vjen nga nje verpim praktike. Te vesh ose te vendosesh nje objekt ne tavoline, ne toke etj, etj.
https://en.wiktionary.org/wiki/conventus#Latin

atehere kuvend duhet te jete huazuar.
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2015, 20:06   #25
legjenda
V.I.P
 
Avatari i legjenda
 
Data e antarėsimit: May 2014
Vendndodhja: MAQEDONIA VERIUT
Posts: 3,470
Thanks: 280
Thanked 765 Times in 247 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
legjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Metohi!

Ashtu e kan quajtur kosoves si metohi domethen si pjese perberes te serbise
__________________
Fjala e urtė thotė:Miku i mirė njihet nė ditė tė vėshtira.Tė bėsh mik,sė pari duhesh tė jeshė vet mik,por edhe mikun nuk mund tė zgjedhish brenda ditės
legjenda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2015, 20:08   #26
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,279
Thanks: 1,542
Thanked 2,133 Times in 1,123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Metohi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
https://en.wiktionary.org/wiki/conventus#Latin

atehere kuvend duhet te jete huazuar.
Eshte shqip fare Thirsty ku+vine/vene ose ku+vendoset. Si do qe ta kthesh flet shqip sepse fjalet perberese Jane te shqipes. Nja nga mijera rastesi ku fjale te huaja flasin shqip.
Kuvend eshte sinonim me mbledhjen. Kuvend eshte vetshpjeguese. Kurse mbledhje jo. Ja japin latinishtes fjalen kuvend sic e shpjegova me lart. Edhe fjalen me ardh ja japin latinishtes. Por ne shqip ka me shume kuptim. Lidhet me fjalen me u rrit,arritje. Qe do te thote u kry. 'E moj Olge u rrit Melka"
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2015, 20:25   #27
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,066
Thanks: 1,854
Thanked 2,032 Times in 1,536 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Metohi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellara Shiko postimin
Kuvend eshte sinonim me mbledhjen. Kuvend eshte vetshpjeguese. Kurse mbledhje jo. Ja japin latinishtes fjalen kuvend sic e shpjegova me lart. Edhe fjalen me ardh ja japin latinishtes. Por ne shqip ka me shume kuptim. Lidhet me fjalen me u rrit,arritje. Qe do te thote u kry. 'E moj Olge u rrit Melka"
Si nuk eshte mbledhje veteshpjeguese?
conventus = kuvend. Tani ose huazim, ose rastesi ku dy fjale nga dy gjuhe te ndryshme jane pothuajse njesoj?

Nga cila fjale latine supozohet qe eshte huazuar fjala erdha? Edhe fryrja lidhet me dy fjalet qe permende di, por sbesoj se ndryshon ndonje gje te madhe nese nje fjale eshte huazuar apo jo.

Nese te pyet nje i huaj, si do ia shpjegoje ti kuptimin e fjales kuvend?
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2015, 20:43   #28
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,483
Thanks: 285
Thanked 553 Times in 363 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Metohi!

Kuvend eshte shqip.
Koncepti eshte... atje ku merren vendime, atje ku vendoset per dicka.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2015, 21:37   #29
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,279
Thanks: 1,542
Thanked 2,133 Times in 1,123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Metohi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Si nuk eshte mbledhje veteshpjeguese?
conventus = kuvend. Tani ose huazim, ose rastesi ku dy fjale nga dy gjuhe te ndryshme jane pothuajse njesoj?

Nga cila fjale latine supozohet qe eshte huazuar fjala erdha? Edhe fryrja lidhet me dy fjalet qe permende di, por sbesoj se ndryshon ndonje gje te madhe nese nje fjale eshte huazuar apo jo.

Nese te pyet nje i huaj, si do ia shpjegoje ti kuptimin e fjales kuvend?
pergjigjen e ke tek adresa me posht.

http://www.forum-al.com/showthread.p...293#post877293
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2015, 21:45   #30
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,745
Thanks: 218
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Metohi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Kuvend eshte shqip.
Koncepti eshte... atje ku merren vendime, atje ku vendoset per dicka.
Aty ku-vendoset=merren vendime tė prera. PO po kuptojmi ne sot se ē'eshte kuvendi, por, rrenja si erdhi ?

Nuk thuhj para 100 vitesh;
= kuvend por
=kuvenon=diskuton, (parlement) pra eshte perkthim si e tha edhe miku me lartė..huazim ose perkthim.

Rrenja e fjales "kuv" eshte aty ku qelet veja dhe del zogu nga veja; =kuva= e me te vjetren "log burrash" kuvenojne
kuvak/duvak=mbloja, ruhet nen mloj diēka, nusja per shembull rri mblut nen duvak/kuvak
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2015, 22:03   #31
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,483
Thanks: 285
Thanked 553 Times in 363 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Metohi!

Kreksi, ja na ndaj pak fjalen "hekurudhe".
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2015, 22:12   #32
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,279
Thanks: 1,542
Thanked 2,133 Times in 1,123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Metohi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Aty ku-vendoset=merren vendime tė prera. PO po kuptojmi ne sot se ē'eshte kuvendi, por, rrenja si erdhi ?

Nuk thuhj para 100 vitesh;
= kuvend por
=kuvenon=diskuton, (parlement) pra eshte perkthim si e tha edhe miku me lartė..huazim ose perkthim.

Rrenja e fjales "kuv" eshte aty ku qelet veja dhe del zogu nga veja; =kuva= e me te vjetren "log burrash" kuvenojne
kuvak/duvak=mbloja, ruhet nen mloj diēka, nusja per shembull rri mblut nen duvak/kuvak
Kuvak/duvak ciles gjuhe i perkasin keto fjale?

Sipas etimologeve nuk ka te bej as me zogj e as sorra. Ja ku e ke

convention (n.) Look up convention at Dictionary.com
early 15c., "agreement," from Middle French convention and directly from Latin conventionem (nominative conventio) "meeting, assembly, covenant," noun of action from past participle stem of convenire (see convene).

Parlament ne shqip eshte Foltore. Nga do qe ta kthesh Kuvend flet shqip. Eshte shqip ndac aty ku vendoset ndac aty ku vihet/vine per te folur. Rendesia me e madhe e kuvendit nuk jane pallavrat (parole)por vendimet qe merren.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2015, 21:51   #33
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,745
Thanks: 218
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Metohi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Kreksi, ja na ndaj pak fjalen "hekurudhe".
Rrjeti i hekurt, vija e hekurit prej dy shinave=(2bi-nar) ku mbi ta rreshqet treni (nuk leviz as nuk sillet por rreshqet="treno"=vllaqitet, si vllaqa, do thote "zhagitet" terhiqet nga lokomotiva, makina terheqse,
treni=tré-n=do thote rreshqet si saja ne bor, "treno"=me terhjek diēka per toke (mbi shina) mbi (rama) "trama"drama"(vetura, karroca, vagon, "drum-a" rruga e shtrume="tram-vaj"=rruge me binar, me perone, (rrjet i shtrum me binar te hekurit) hekur-udh)tramé=terhjekse;
vlak(dalmate)=tren=zvarritėse, qe shkon zvarrė, vlaqa, vllaqitje povalaki=me u terhjek !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2015, 22:27   #34
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,279
Thanks: 1,542
Thanked 2,133 Times in 1,123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Metohi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Rrjeti i hekurt, vija e hekurit prej dy shinave=(2bi-nar) ku mbi ta rreshqet treni (nuk leviz as nuk sillet por rreshqet="treno"=vllaqitet, si vllaqa, do thote "zhagitet" terhiqet nga lokomotiva, makina terheqse,
treni=tré-n=do thote rreshqet si saja ne bor, "treno"=me terhjek diēka per toke (mbi shina) mbi (rama) "trama"drama"(vetura, karroca, vagon, "drum-a" rruga e shtrume="tram-vaj"=rruge me binar, me perone, (rrjet i shtrum me binar te hekurit) hekur-udh)tramé=terhjekse;
vlak(dalmate)=tren=zvarritėse, qe shkon zvarrė, vlaqa, vllaqitje povalaki=me u terhjek !
Ishte pyetje rehtorike kjo e Peshkaqenit o Kreks. Pra ashtu si fjala Hekur+udhe ka dhene hekurudhe ashtu edhe fjala Kuvend nga Ku+vendo(set).

Fjala Binar ne shqip eshte binjak. Qe ne te vertet edhe Dinjak sepe Bi vjen nga Di/dy i kemi te dyja format ne ship. Dhe Bi/Dinjak do te thote di/dy njesoj.

binary (adj.)

"dual," mid-15c., from Late Latin binarius "consisting of two," from bini "twofold, two apiece, two-by-two" (used especially of matched things), from bis "double" (see bis-). Binary code in computer terminology was in use by 1952, though the idea itself is ancient. Binary star in astronomy is from 1802.

bis-
word-forming element meaning "twice," from Latin bis "twice, in two ways, doubly," from Old Latin dvis, cognate with Sanskrit dvih, Avestan bish, Greek dis, Middle High German zwis "twice," from PIE *dwo- "two" (see two). Also the form of bi- used before -s-, -c-, or a vowel.

Pra Bis ka qen me par Dis. Flet shqip fare Dish/dysh. Me nda dicka ne dysh, nga ku vjen edhe koncepti i numrit Di/dy pra nuk eshte Ni/nji me por eshte bere dy. Prandaj kemi edhe fjalen Binjak, qe po te shihet me afer del se eshte Di/dy njesoj. Ashtu sic jane edhe binjaket.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2015, 11:20   #35
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,075
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Metohi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
E hapa kete teme per te diskutuar rreth termit "metohi", term ky i cili perdoret nga ēdo serb, nga ai me i thjeshti qe punon si punetor krahu (ta zeme) e deri tek ai qe kap pozitat me te larta te shtetit te Serbise. Term ky i cili gjendet edhe ne kushtetuten e Serbise. Term ky i cili i atribuohet vendit te Kosoves, me te cilin serbet e arsyetojne pretendimin e tyre se "Kosova eshte Serbi".

Po ju a e dini se ēfare do te thote kjo fjala "metohi"?

A e dini se nga cila gjuhe vjen ky term "metohi"?
Thjesht, eshte korruptim i emrit te krahines Moesia ose Moetia/Mohetia, Metohia, ne antikitet. Serbia eshte vendosur teresisht aty.

Etimologjia e Moetise eshte histori tjeter.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2015, 11:53   #36
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Metohi!

Metohi -Mund te nxirret edhe ky kuptim, ndosht jam edhe gabim por qe jep kuptim :MET ( pra mbet),hi (hi - pas djegjes qe mbet hiri).
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2015, 12:44   #37
Lepurushja vogel
V.I.P
 
Avatari i Lepurushja vogel
 
Data e antarėsimit: Aug 2015
Vendndodhja: Tirane
Posts: 930
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 7
Lepurushja vogel ėshtė njė gur i ēmuarLepurushja vogel ėshtė njė gur i ēmuarLepurushja vogel ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Metohi!

Eshte e vertete Lumi dhe une keshtu e kam degju
__________________
GJITHCKA MUND TE JETE E LARGET POR ASGJE NUK ESHTE E PAARRITSHME
Lepurushja vogel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2015, 13:41   #38
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,745
Thanks: 218
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Metohi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Thjesht, eshte korruptim i emrit te krahines Moesia ose Moetia/Mohetia, Metohia, ne antikitet. Serbia eshte vendosur teresisht aty.

Etimologjia e Moetise eshte histori tjeter.
Pergezime ZET, nji version i besueshem dhe i mundshem, rrotullim nga Mo-é-sija=Metohija, lidhen !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur