Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-03-2011, 12:42   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

Marre nga faqja zyrtare e VUSH (Vellazeria Ungjillore e Shqiperise)

Histori e shkurtėr e Kishės Ungjillore ndėr shqiptarėt

Shkruar nga Dr. Femi Cakolli, pastor

Redaktuar nga Magda Maylam

Krishterimi protestant ndėr shqiptarėt fillon me dy letra tė skocezit Robert Pinkerton nė lidhje me Shqipėrinė, njėra nė vitin 1816, kurse tjetra nė 1819-n. Pinkertoni punonte pėr Shoqėrinė Biblike Britanike dhe tė Huaj.

Mė 1819, Shoqėria dha 300 stėrlina angleze pėr pėrkthimin e Dhiatės sė Re nė shqip dhe Dr. Vangjel Meksi u caktua si pėrkthyes. Por Dr. Meksi vdiq pa e pėrfunduar tė gjithė projektin. Puna redaktuese iu caktua arqipeshkvit Grigor Gjirokastriti, dhe mė 1824 u botua ungjilli i Mateut.

Mė 1827 botohen katėr ungjijtė nė Korfuz. Njė vit mė vonė u botua gjithė Dhiata e Re paralelisht si tekst edhe nė gjuhėn greke. Po nė vitin 1828, Pinkertoni i shkruan edhe njė letėr tjetėr Shoqėrisė qė tė pėrkthehen nė shqip psalmet. Ndihmesė tė madhe nė kėtė shėrbesė botimesh dha Aleksandėr Thomson, i cili erdhi vetė nė Shqipėri nė vitin 1863 dhe vuri re mungesėn e misionarėve e tė kishave ungjillore.

Nė vitin 1864, Shoqėria Biblike Britanike dhe e Huaj arriti tė punėsojė Kristoforidhin, i cili kishte kryer Kolegjin Protestant nė Maltė. Mė 1865 erdhėn dy anglezė (njėri nė Janinė e tjetri nė Shkodėr) pėr tė pėrhapur ungjillin si shitės shėtitės, dhe misionari qė ishte nė Shkodėr, vjen edhe nė Pejė, Prizren, Prishtinė etj. Mė vonė pati edhe shitės tė tjerė, dhe shitėsit ishin misionarėt e vetėm deri nė vitin 1873.

Kristoforidhi pėrkthen gjithė Dhiatėn e Re prej greqishtes nė vitin 1866 (edhe sot e kėsaj dite pėrkthimi i Kristoforishit mbetet pėrkthimi mė i mirė nė shqip). Dhiata e Re botohet nė dy dialekte, kurse mė 1880 botohen edhe disa libra tė Dhiatės sė Vjetėr.

Botime tė tilla tė fjalės sė Perėndisė nė gjuhėn shqipe u kryen nė mes tė njė atmosfere persekucioni dhe rreziku. Porta e Lartė disa herė i burgosi njerėzit e librave, pengoi dhe ndaloi botimin e tyre, i dogji librat, etj. Por anglezėt ishin kėmbėngulės si nė botimin e Dhiatės sė Re, ashtu edhe nė pėrhapjen e librave.

Viti 1873 ėshtė njė vit i rėndėsishėm nė historinė e krishtėrimit protestant nė Shqipėri. Nė kėtė vit, vijnė pėr herė tė parė nė Shqipėri tre misionarė amerikanė: Xh. Berd, Xh. Marsh dhe Xh. Hauz. Ata vendosen nė Manastir dhe tre vjet mė vonė, nė vitin 1876, frytet e para tė kishės sė parė protestante ungjillore shqiptare vihen re mes shqiptarėve tė Manastirit. Dy shqiptarėt e parė qė u bėnė protestantė mė 1876 ishin Nikolla dhe Dhimitri nga Manastiri.

Nė vitin 1877 Gjerasim Qiriazi lė fenė ortodokse dhe pranon protestantizmin. Njė vit mė vonė, Qiriazi shkon nė Seminarin Amerikan tė Samakovės nė Bullgari. Pas mbarimit tė studimeve biblike nė vitin 1882, Qiriazi punon fuqimisht pėr ungjillin. Puna e tij ishte e pėrqėndruar mė shumė nė Korēė, por ai shkoi edhe nė kishėn ungjillore tė Prishtinės, nė tė cilėn shėrbente njė pastor bullgar.

Mė 1884 Qiriazi mbajti shėrbesėn e parė ungjillore nė gjuhėn shqipe nė Kishėn Ungjillore nė Selanik. Po nė kėtė vit, Qiriazi bėhet pėrgjegjės pėr shpėrndarjen e literaturės ungjillore nė shqip.

Prej vitit 1886, numri i shėtitėsve shqiptarė filloi tė shtohej gjithnjė e mė shumė, por, nė tė njėjtėn kohė, edhe antagonizmi ndaj punės ungjillore rritej. Porta e Lartė, Kisha katolike, Kisha Ortodokse, myslimanėt dhe analfabetizmi ishin disa nga pengesat, me tė cilat ballafaqoheshin besimtarėt shqiptarė tė kėsaj kohe.

Nė vitin 1890 Qiriazi shugurohet "predikues i popullit shqiptar".

Pėr dy vjet me rradhė, deri mė 1892-shin, Qiriazi sė bashku me motrat e tij dhe ungjillorė tė tjerė themeloi nė Korēė pesė "institucione": Shkollėn e tė Dielės, Shkollėn e parė pėr Vajza, Kishėn Ungjillore, Shoqatėn ungjillore-letrare "Vėllazėria Ungjillore", si dhe gazetėn "Letra e vėllazėrisė" (e para qė u shtyp nė shqip nė Shqipėri). Nė dimrin e vitit 1893 Qiriazi u zu peng nga kaēakėt pėr gjashtė muaj dhe si pasojė e kėsaj, vdiq nė janar tė vitit 1894. Vdekja e tij ishte humbja mė e madhe e gjithė lėvizjes ungjillore shqiptare.

Por ungjillorėt shqiptarė nuk e braktisėn besimin e tyre, edhe pse sfidat ndaj kėtij besimi ishin tė mėdha. Nė fillim tė shek.XX, misionarė tė tjerė erdhėn nė Shqipėri, mes tė cilėve shquheshin ēifti Kenedi, Edwin Jasques, etj., tė cilėt ndihmuan nė themelimin e Misionit Ungjillor Shqiptar mė 1922. Por nė vitin 1933, me urdhėrin e Mbretit Zog u mbyllėn dhe u ndalua gjithė veprimtaria shkollore ungjillore e Korēės. E megjithatė, gjatė kėsaj periudhe e nė vazhdim, prej vitit 1937-1939, kisha e Korēės pėrjetoi njė rritje shumė tė madhe dhe si pasojė, vazhdoi tė funksiononte deri nė vitin 1940, kur u shpėrnda nga fashistėt italianė.

Pėrsa i pėrket kishave tė tjera ungjillore shqiptare, fatkeqėsisht, nuk ka shėnime tė regjistruara apo tė arkivuara gjėkund. Nė Kosovė, sipas tė dhėnave, dihet se kishte dy kisha ungjillore nė Prishtinė: njėra ishte nė funksionim deri nė vitin 1943, dhe tjetra ishte njė kishė metodiste deri nė fillim tė viteve '60 me qendėr pėrballė Kuvendit tė Prishtinės. Nė Prishtinė ėshtė i njohur po ashtu edhe mikrotoponimi: "vorret e evangjelistėve". Ka dėshmi edhe pėr takime lutjeje tė njė grupi ungjillor nė Shkollėn "Sami Frashėri" gjatė Luftės sė Dytė Botėrore e deri nė vitin 1949.

Figura tė ndryshme, qė janė shprehur nė favor tė krishterimit protestant tek shqiptarėt ose qė e kanė ndihmuar pėrhapjen e kėtij krishtėrimi me autoritetin dhe pasuritė e tyre kanė qenė: Elena Gjika, Asdreni, Faik Konica, Naim Frashėri, Fan S. Noli, Nikolla Naēo, Pandeli Sotiri, Sami Frashėri, Mihal Grameno, Kristo Dako, Mid’hat Frashėri, etj. Figura kombėtare qė u ē’kishėruan nga Kisha greke pėr shkak tė bindjeve tė tyre fetare dhe kombėtare kanė qenė: Vangjel Meksi, Grigor Gjirokastri, Panajot Kapitari, Naum Veqilharxhi, Koto Hoxhi, Nikollė Naēo, Gjerasim Qiriazi, Gjergj Qiriazi, Grigor Cilka, Petro Nini Laurasi, K. Kristoforidhi, Thanas Sina, Kristo Shuli, Sevasti Qiriazi, etj.

Karakteristika kryesore e ungjillorėve shqiptarė ishte vizioni i tyre rilindės pėr Shqipėrinė, d.m.th. themelimi i shkollave dhe botimi e pėrhapja e librave nė shqip. Njė vizion i tillė gjeti pėrkrahjen e tė gjithėve. Sot ndoshta ende nuk do tė kishim njė alphabet nė gjuhėn shqipe, pa rolin dhe kontributin, qė luajtėn ungjillorėt shqiptarė nė Kongresin e Manastirit nė vitin 1908 .

Shtojce: Ne mbledhjen dhe seleksionimin e fakteve per figurat e larta Ungjillore te Rlindjes Kombetare, na rezulton qe te dhenat historike qe ne disponojme lidhur me atdhetarin e shquar Petro Nini Luarasi per momentin jane te pamjaftueshme qe ky personalitet i Rilindjes Kombetare te rradhitet nder figurat e tjera Ungjillore themelues dhe anetar i Komunitetit Ungjillor Shqiptar.
Ne baze te fakteve dhe te dhenave burimore historike deklarojme se Petro Nini Luarasi ka qene nje mik i ngushte i Ungjilloreve dhe nje bashkepunetor po aq i ngushte ne aksinonin e Ungjilloreve Shqiptare per perhapjen e Ungjillit dhe te Shkronjave Shqipe.

Nese ai vete ishte nje i Krishter Ungjillor apo jo, mbetet per t'u ripare dhe per t'u hulumtuar me thelle permes nje pune me te detajuar studimore.
Kredoja e veprimtarisė sė tyre ungjillore ishte: Miq pėr Perėndinė, Dritė pėr popullin, Uratė pėr mėmėdhenė!


http://www.google.com/url?sa=t&sourc...bM_KXQ&cad=rja
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2012, 11:51   #2
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

UNGJILLORET SHQIPETAR JANE TE PARET QE SOLLEN PERKTHIMIN SHQIP TE BIBLES (FJALES SE PERENDISE).

http://www.youtube.com/watch?v=iQchcOYS4G4
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2012, 20:25   #3
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

Ungjilloret jo vetem qe sollen te paret biblen ne gjuhen shqipe,por ata dhane dhe nje kontribut te ēmuar ne planin kombtare,duke deshmuar veten te perkushtuar ndaj atdhut...
Respekte per kumunitetin Ungjillore.
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2012, 12:52   #4
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

Citim:
Figura tė ndryshme, qė janė shprehur nė favor tė krishterimit protestant tek shqiptarėt ose qė e kanė ndihmuar pėrhapjen e kėtij krishtėrimi me autoritetin dhe pasuritė e tyre kanė qenė: Elena Gjika, Asdreni, Faik Konica, Naim Frashėri, Fan S. Noli, Nikolla Naēo, Pandeli Sotiri, Sami Frashėri, Mihal Grameno, Kristo Dako, Mid’hat Frashėri, etj. Figura kombėtare qė u ē’kishėruan nga Kisha greke pėr shkak tė bindjeve tė tyre fetare dhe kombėtare kanė qenė: Vangjel Meksi, Grigor Gjirokastri, Panajot Kapitari, Naum Veqilharxhi, Koto Hoxhi, Nikollė Naēo, Gjerasim Qiriazi, Gjergj Qiriazi, Grigor Cilka, Petro Nini Laurasi, K. Kristoforidhi, Thanas Sina, Kristo Shuli, Sevasti Qiriazi, etj.
Ky eshte fallsifikim i historise. Vetem P.N. Luarasi eshte ckisheruar, edhe ky thjesht u vete ckisherua, pasi u be protestant. Per te gjithe te tjeret nuk ekziston ndonje dokument ckisherimi. Po te keni ju lutemi na e publikoni ketu.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2012, 10:49   #5
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Ky eshte fallsifikim i historise. Vetem P.N. Luarasi eshte ckisheruar, edhe ky thjesht u vete ckisherua, pasi u be protestant. Per te gjithe te tjeret nuk ekziston ndonje dokument ckisherimi. Po te keni ju lutemi na e publikoni ketu.
Ilia Kisha greke i ka bere c'kisherimet e ketyre personave qe permenden apo jo? Dua nje pergjigje te shkurter.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2012, 11:34   #6
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Ilia Kisha greke i ka bere c'kisherimet e ketyre personave qe permenden apo jo? Dua nje pergjigje te shkurter.
JO.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2012, 15:03   #7
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
JO.
Ikia ka shume te tjere para meje qe te kane sjelle fakte dhe argumenta per SHkisherimin nga Kisha Ortodokse te Petro Nini Luarasit apo edhe te ndonje tjetri.
Pse duhet te besh me mua diskutim ?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2015, 16:54   #8
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

https://www.facebook.com/events/7057...y_type=regular
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2016, 17:38   #9
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,020
Thanks: 15,575
Thanked 9,233 Times in 6,243 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Mirembrema.
Kisha Mormone eshte kjo e juaja???
Faleminderit per pergjigjen qe do me jepni.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2016, 18:32   #10
light
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 96
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 5
light do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Marre nga faqja zyrtare e VUSH (Vellazeria Ungjillore e Shqiperise)

Histori e shkurtėr e Kishės Ungjillore ndėr shqiptarėt

Shkruar nga Dr. Femi Cakolli, pastor

Redaktuar nga Magda Maylam

Krishterimi protestant ndėr shqiptarėt fillon me dy letra tė skocezit Robert Pinkerton nė lidhje me Shqipėrinė, njėra nė vitin 1816, kurse tjetra nė 1819-n. Pinkertoni punonte pėr Shoqėrinė Biblike Britanike dhe tė Huaj.

Mė 1819, Shoqėria dha 300 stėrlina angleze pėr pėrkthimin e Dhiatės sė Re nė shqip dhe Dr. Vangjel Meksi u caktua si pėrkthyes. Por Dr. Meksi vdiq pa e pėrfunduar tė gjithė projektin. Puna redaktuese iu caktua arqipeshkvit Grigor Gjirokastriti, dhe mė 1824 u botua ungjilli i Mateut.

Mė 1827 botohen katėr ungjijtė nė Korfuz. Njė vit mė vonė u botua gjithė Dhiata e Re paralelisht si tekst edhe nė gjuhėn greke. Po nė vitin 1828, Pinkertoni i shkruan edhe njė letėr tjetėr Shoqėrisė qė tė pėrkthehen nė shqip psalmet. Ndihmesė tė madhe nė kėtė shėrbesė botimesh dha Aleksandėr Thomson, i cili erdhi vetė nė Shqipėri nė vitin 1863 dhe vuri re mungesėn e misionarėve e tė kishave ungjillore.

Nė vitin 1864, Shoqėria Biblike Britanike dhe e Huaj arriti tė punėsojė Kristoforidhin, i cili kishte kryer Kolegjin Protestant nė Maltė. Mė 1865 erdhėn dy anglezė (njėri nė Janinė e tjetri nė Shkodėr) pėr tė pėrhapur ungjillin si shitės shėtitės, dhe misionari qė ishte nė Shkodėr, vjen edhe nė Pejė, Prizren, Prishtinė etj. Mė vonė pati edhe shitės tė tjerė, dhe shitėsit ishin misionarėt e vetėm deri nė vitin 1873.

Kristoforidhi pėrkthen gjithė Dhiatėn e Re prej greqishtes nė vitin 1866 (edhe sot e kėsaj dite pėrkthimi i Kristoforishit mbetet pėrkthimi mė i mirė nė shqip). Dhiata e Re botohet nė dy dialekte, kurse mė 1880 botohen edhe disa libra tė Dhiatės sė Vjetėr.

Botime tė tilla tė fjalės sė Perėndisė nė gjuhėn shqipe u kryen nė mes tė njė atmosfere persekucioni dhe rreziku. Porta e Lartė disa herė i burgosi njerėzit e librave, pengoi dhe ndaloi botimin e tyre, i dogji librat, etj. Por anglezėt ishin kėmbėngulės si nė botimin e Dhiatės sė Re, ashtu edhe nė pėrhapjen e librave.

Viti 1873 ėshtė njė vit i rėndėsishėm nė historinė e krishtėrimit protestant nė Shqipėri. Nė kėtė vit, vijnė pėr herė tė parė nė Shqipėri tre misionarė amerikanė: Xh. Berd, Xh. Marsh dhe Xh. Hauz. Ata vendosen nė Manastir dhe tre vjet mė vonė, nė vitin 1876, frytet e para tė kishės sė parė protestante ungjillore shqiptare vihen re mes shqiptarėve tė Manastirit. Dy shqiptarėt e parė qė u bėnė protestantė mė 1876 ishin Nikolla dhe Dhimitri nga Manastiri.

Nė vitin 1877 Gjerasim Qiriazi lė fenė ortodokse dhe pranon protestantizmin. Njė vit mė vonė, Qiriazi shkon nė Seminarin Amerikan tė Samakovės nė Bullgari. Pas mbarimit tė studimeve biblike nė vitin 1882, Qiriazi punon fuqimisht pėr ungjillin. Puna e tij ishte e pėrqėndruar mė shumė nė Korēė, por ai shkoi edhe nė kishėn ungjillore tė Prishtinės, nė tė cilėn shėrbente njė pastor bullgar.

Mė 1884 Qiriazi mbajti shėrbesėn e parė ungjillore nė gjuhėn shqipe nė Kishėn Ungjillore nė Selanik. Po nė kėtė vit, Qiriazi bėhet pėrgjegjės pėr shpėrndarjen e literaturės ungjillore nė shqip.

Prej vitit 1886, numri i shėtitėsve shqiptarė filloi tė shtohej gjithnjė e mė shumė, por, nė tė njėjtėn kohė, edhe antagonizmi ndaj punės ungjillore rritej. Porta e Lartė, Kisha katolike, Kisha Ortodokse, myslimanėt dhe analfabetizmi ishin disa nga pengesat, me tė cilat ballafaqoheshin besimtarėt shqiptarė tė kėsaj kohe.

Nė vitin 1890 Qiriazi shugurohet "predikues i popullit shqiptar".

Pėr dy vjet me rradhė, deri mė 1892-shin, Qiriazi sė bashku me motrat e tij dhe ungjillorė tė tjerė themeloi nė Korēė pesė "institucione": Shkollėn e tė Dielės, Shkollėn e parė pėr Vajza, Kishėn Ungjillore, Shoqatėn ungjillore-letrare "Vėllazėria Ungjillore", si dhe gazetėn "Letra e vėllazėrisė" (e para qė u shtyp nė shqip nė Shqipėri). Nė dimrin e vitit 1893 Qiriazi u zu peng nga kaēakėt pėr gjashtė muaj dhe si pasojė e kėsaj, vdiq nė janar tė vitit 1894. Vdekja e tij ishte humbja mė e madhe e gjithė lėvizjes ungjillore shqiptare.

Por ungjillorėt shqiptarė nuk e braktisėn besimin e tyre, edhe pse sfidat ndaj kėtij besimi ishin tė mėdha. Nė fillim tė shek.XX, misionarė tė tjerė erdhėn nė Shqipėri, mes tė cilėve shquheshin ēifti Kenedi, Edwin Jasques, etj., tė cilėt ndihmuan nė themelimin e Misionit Ungjillor Shqiptar mė 1922. Por nė vitin 1933, me urdhėrin e Mbretit Zog u mbyllėn dhe u ndalua gjithė veprimtaria shkollore ungjillore e Korēės. E megjithatė, gjatė kėsaj periudhe e nė vazhdim, prej vitit 1937-1939, kisha e Korēės pėrjetoi njė rritje shumė tė madhe dhe si pasojė, vazhdoi tė funksiononte deri nė vitin 1940, kur u shpėrnda nga fashistėt italianė.

Pėrsa i pėrket kishave tė tjera ungjillore shqiptare, fatkeqėsisht, nuk ka shėnime tė regjistruara apo tė arkivuara gjėkund. Nė Kosovė, sipas tė dhėnave, dihet se kishte dy kisha ungjillore nė Prishtinė: njėra ishte nė funksionim deri nė vitin 1943, dhe tjetra ishte njė kishė metodiste deri nė fillim tė viteve '60 me qendėr pėrballė Kuvendit tė Prishtinės. Nė Prishtinė ėshtė i njohur po ashtu edhe mikrotoponimi: "vorret e evangjelistėve". Ka dėshmi edhe pėr takime lutjeje tė njė grupi ungjillor nė Shkollėn "Sami Frashėri" gjatė Luftės sė Dytė Botėrore e deri nė vitin 1949.

Figura tė ndryshme, qė janė shprehur nė favor tė krishterimit protestant tek shqiptarėt ose qė e kanė ndihmuar pėrhapjen e kėtij krishtėrimi me autoritetin dhe pasuritė e tyre kanė qenė: Elena Gjika, Asdreni, Faik Konica, Naim Frashėri, Fan S. Noli, Nikolla Naēo, Pandeli Sotiri, Sami Frashėri, Mihal Grameno, Kristo Dako, Mid’hat Frashėri, etj. Figura kombėtare qė u ē’kishėruan nga Kisha greke pėr shkak tė bindjeve tė tyre fetare dhe kombėtare kanė qenė: Vangjel Meksi, Grigor Gjirokastri, Panajot Kapitari, Naum Veqilharxhi, Koto Hoxhi, Nikollė Naēo, Gjerasim Qiriazi, Gjergj Qiriazi, Grigor Cilka, Petro Nini Laurasi, K. Kristoforidhi, Thanas Sina, Kristo Shuli, Sevasti Qiriazi, etj.

Karakteristika kryesore e ungjillorėve shqiptarė ishte vizioni i tyre rilindės pėr Shqipėrinė, d.m.th. themelimi i shkollave dhe botimi e pėrhapja e librave nė shqip. Njė vizion i tillė gjeti pėrkrahjen e tė gjithėve. Sot ndoshta ende nuk do tė kishim njė alphabet nė gjuhėn shqipe, pa rolin dhe kontributin, qė luajtėn ungjillorėt shqiptarė nė Kongresin e Manastirit nė vitin 1908 .

Shtojce: Ne mbledhjen dhe seleksionimin e fakteve per figurat e larta Ungjillore te Rlindjes Kombetare, na rezulton qe te dhenat historike qe ne disponojme lidhur me atdhetarin e shquar Petro Nini Luarasi per momentin jane te pamjaftueshme qe ky personalitet i Rilindjes Kombetare te rradhitet nder figurat e tjera Ungjillore themelues dhe anetar i Komunitetit Ungjillor Shqiptar.
Ne baze te fakteve dhe te dhenave burimore historike deklarojme se Petro Nini Luarasi ka qene nje mik i ngushte i Ungjilloreve dhe nje bashkepunetor po aq i ngushte ne aksinonin e Ungjilloreve Shqiptare per perhapjen e Ungjillit dhe te Shkronjave Shqipe.

Nese ai vete ishte nje i Krishter Ungjillor apo jo, mbetet per t'u ripare dhe per t'u hulumtuar me thelle permes nje pune me te detajuar studimore.
Kredoja e veprimtarisė sė tyre ungjillore ishte: Miq pėr Perėndinė, Dritė pėr popullin, Uratė pėr mėmėdhenė!


http://www.google.com/url?sa=t&sourc...bM_KXQ&cad=rja
mos ia futni kot fare tani u be kisha ungjillore atdhetare.Nuk eshte folur asnjehere per atdheun ne ket kishe jo me te jete atdhetare.
light nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2016, 18:44   #11
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga light Shiko postimin
mos ia futni kot fare tani u be kisha ungjillore atdhetare.Nuk eshte folur asnjehere per atdheun ne ket kishe jo me te jete atdhetare.
"Shkolla e pare shqipe ne Korce" ka qene kishe protestante. Prifterinjt katolik nuk e donin biblen te perkthyer ne shqip, e donin latinisht, qe t'i mbanin me lehte nen kontrolle delet e tyre. Poashtu edhe ortodokset. Protestantet ishin te paret qe e sollen dhe e shperndane me te madhe biblen shqip ne troje.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2016, 20:04   #12
light
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 96
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 5
light do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
"Shkolla e pare shqipe ne Korce" ka qene kishe protestante. Prifterinjt katolik nuk e donin biblen te perkthyer ne shqip, e donin latinisht, qe t'i mbanin me lehte nen kontrolle delet e tyre. Poashtu edhe ortodokset. Protestantet ishin te paret qe e sollen dhe e shperndane me te madhe biblen shqip ne troje.
et

ti duhet te behesh protestant.;p
light nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2016, 06:33   #13
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga light Shiko postimin
et

ti duhet te behesh protestant.;p
Po me urdheron ne vend qe te me propozosh?!

Une thjesht e tregova nje realitet qe ka ndodhur, per te hedhur drite ne histori. Pastaj perzgjedhja me takon mua.

Megjithese nuk jam praktikant i asnjeres fe, une kam vendosur qe te zgjedh Islamin dhe Kuranin si me te perkryerin nga te gjitha fete e tjera.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2016, 07:22   #14
light
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 96
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 5
light do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Po me urdheron ne vend qe te me propozosh?!

Une thjesht e tregova nje realitet qe ka ndodhur, per te hedhur drite ne histori. Pastaj perzgjedhja me takon mua.

Megjithese nuk jam praktikant i asnjeres fe, une kam vendosur qe te zgjedh Islamin dhe Kuranin si me te perkryerin nga te gjitha fete e tjera.
ishte sugjerim dhe te thuash kurani dhe islami eshte me i perkryer kur nuk i ke lexuar as kuran as nje liber tjeter nuk eshte llogjike
light nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2016, 08:12   #15
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia e Kishes Ungjillore ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga light Shiko postimin
ishte sugjerim dhe te thuash kurani dhe islami eshte me i perkryer kur nuk i ke lexuar as kuran as nje liber tjeter nuk eshte llogjike
Oj rraketaēke, ku e di ti cka kam lexuar une, mos fol palidhje pash nerėn.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur