Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-01-2011, 19:48   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Bibla

Marre nga studentishqipetar.com

Besueshmeria e bibles. Nje teme e percjelle ne menyre graduale.

Kush e shkroi Biblėn? Si krahasohet ajo me libra tė tjerė "tė shenjtė"?
Kurani erdhi nga Muhamedi. Libri i Mormonit erdhi nga Jozef Smithi. Por Bibla ėshtė unike midis librave tė shenjtė nė botė. Ajo nuk u shkrua nga njė person. Pėrkundrazi, Dhiata e Vjetėr dhe ajo e Re u shkruan nga 40 autorė tė ndryshėm, nė Azi, Afrikė dhe Europė, nė njė kohėshtrirje prej 1600 vjetėsh.
Shkruesit e Biblės--edhe pse kaq tė shpėrndarė nė kohė--pėrēojnė tė gjithė tė njėjtin mesazh bazė: Perėndia qė krijoi qiejtė dhe tokėn ka siguruar njė mėnyrė qė njerėzit ta njohin Atė personalisht.
Pėrveē autorėsisė unike, Bibla pėrmban njė sasi tė madhe profecish qė janė pėrmbushur deri nė detaje. Pėr shembull, profetė tė ndryshėm tė Dhiatės sė Vjetėr kanė thėnė mbi 300 profeci specifike nė lidhje me ardhjen e Mesias, dmth, ku do tė lindej, ku do tė rritej, etj. Kėto profeci u pėrmbushėn nė mėnyrė tė pėrsosur nga Jezu Krishti qindra vjet mė vonė. Kėto dhe shumė profeci tė tjera tė pėrmbushura tregojnė pse autorėt me tė drejtė shkruan, "Kėshtu thotė Zoti..."--ata po flisnin pėr Atė qė e di "fundin qė nga fillimi."1 Mė shumė pėr profecitė e Biblės.
Gjithashtu arkeologjia nė mėnyrė tė vazhdueshme konfirmon emrat e njerėzve, ngjarjet historike dhe detajet gjeografike saktėsisht siē jepen nė Dhiatėn e Vjetėr dhe tė Re. Megjithėse arkeologjia nuk mund tė provojė tė vėrtetėn shpirtėrore tė Biblės, zbulimet tregojnė besueshmėrinė e Biblės si dokument historik. Mė shumė pėr arkeologjinė e Biblės.
Gjithashtu, krahasuar me shkrime tė tjera tė vjetra, Bibla ėshtė ruajtur nė mėnyrė tė shkėlqyer me kalimin e kohės. Nė kontrast me vetėm shtatė dorėshkrime ekzistuese tė shkrimeve tė Platonit, ka mbi 5,000 dorėshkrime tė Dhiatės sė Re. Dhe kur tekstet e kėtyre volumeve krahasohen me njėri-tjetrin, del se pėrputhen 99.5%. Mė shumė pėr dorėshkrimet.


vazhdon....
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2011, 22:54   #2
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bibla

marre nga studentishqipetar.com

Besueshmeria e bibles nje teme e percjelle ne menyre graduale.
A ėshtė Bibla e vėrtetė nga ana historike? A janė ungjijtė tė saktė nė lidhje me Jezusin?
Si mund ta dimė nėse biografitė e ungjijve mbi jetėn e Jezusit janė tė sakta? Kur historianėt pėrpiqen tė pėrcaktojnė nėse njė biografi ėshtė e besueshme, ata shtrojnė pyetjen, "A tregojnė edhe burimet e tjera tė shumta tė njėjtat hollėsi pėr kėtė person?"
Ja si bėhet kjo. Imagjinoni sikur po mblidhni biografi tė Xhon F. Kenedit. Gjeni shumė prej tyre qė pėrshkruajnė jetėn e tij familjare, karrierėn e tij si president, trajtimin e konfliktit me Kubėn, dhe secila prej tyre raporton fakte tė ngjashme. Por po sikur tė gjeni njė biografi qė thotė se Xhon Kenedi shėrbeu pėr dhjetė vjet si prift nė Afrikėn e Jugut? Asnjė prej burimeve tė tjera nuk pėrmendte asgjė, as pėr karrierėn e tij si prift, as pėr jetėn e tij nė Afrikėn e Jugut. Ėshtė e qartė se besueshmėria e kėsaj biografie lė shumė pėr tė dėshiruar.
Nė lidhje me Jezusin e Nazaretit, a gjejmė biografi tė shumta qė raportojnė fakte tė ngjashme pėr jetėn e tij? Po. Janė katėr librat e Dhiatės sė Re (qė quhen ungjij) qė japin hollėsi tė shumta tė jetės sė Jezusit. Kush i shkroi ungjijtė? Dy nga librat u shkruan nga njerėz qė e njohėn Jezusin personalisht dhe e ndoqėn Atė pėr mė shumė se tre vjet (Mateu dhe Gjoni); dy librat e tjerė u shkruan nga bashkėpunėtorė tė ngushtė tė apostujve tė Jezusit.
Secili nga tė katėr autorėt dha njė pėrshkrim tė hollėsishėm tė jetės sė Jezusit. Siē mund tė pritet kur disa shkrimtarė shkruajnė pėr jetėn e njė personi real, ka pėrputhje faktesh, por edhe veēanti dhe variacione nė pėrshkrime. Dhe secila biografi prezantohet pa zmadhime apo zbukurime, por nė njė stil gazetaresk si "kėshtu ngjau." Ungjijtė japin emėrtime gjeografike dhe detaje kulturore specifike qė janė konfirmuar nga historianėt dhe arkeologėt. Edhe mesazhi qė pėrmbahet nė ungjijtė tregon vėrtetėsi.
Deklaratat e Jezusit i pėrshtaten kulturės dhe audiencės sė cilės po i drejtohej, por prapė ato janė ndryshe nga ajo qė mėsohej nė atė kohė nė Judaizėm. Duke lexuar ungjijtė shohim se mėsimet e Tij nuk pėrfshijnė shumė nga ēėshtjet pėr tė cilat kisha e hershme do tė kishte dashur qė Jezusi tė kishte folur. Kjo mbėshtet supozimin qė biografėt ishin tė saktė, dhe nuk iu kishin shtuar gjė fjalėve tė Jezusit nga njė kėndvėshtrim i mėvonshėm


vazhdon.......
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-01-2011, 13:36   #3
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Bibla

Marre nga studentishqipetar.com


Besueshmeria e bibles , nje teme e percjelle ne menyre graduale.
Po. Kornel Taciti (Cornelius Tacitus) (A.D. 55-120), njė historian romak i shekullit tė parė, "konsiderohet njė nga historianėt mė tė saktė tė botės sė lashtė."2 Njė fragment nga Taciti na thotė se Neroni "iu bėri torturat mė tė egra njė klase...tė quajtur tė krishterė ...Christus [Krishti], nga i cili e marrin emrin, vuajti dėnimin ekstrem gjatė sundimit tė Tiberit nė duart e njėrit prej guvernatorėve tanė, Ponc Pilatit...."3 (Nė kontrast, Kurani, i shkruar gjashtė shekuj mė vonė thotė se Jezusi nuk u kryqėzua, megjithėse ky ėshtė njė fakt qė konfirmohet nga njė numėr historianėsh laikė.4)


Flav Jozefi (Flavius Josefus), njė historian hebre (A.D. 38-100+), shkroi pėr Jezusin nė veprėn e tij Antikitete hebreje. Nga Jozefi, "mėsojmė se Jezusi ishte njė njeri i menēur qė bėri bėma tė ēuditshme, mėsoi shumė njerėz, fitoi ndjekės midis Judenjve dhe Grekėve, u besua tė ishte Mesia, u akuzua nga udhėheqėsit Judenj, u dėnua me kryqėzim nga Pilati dhe u tha se u ringjall."5


Suetoni, Plini i Riu, dhe Talusi shkruan pėr adhurimin e tė krishterėve dhe pėrndjekjen e tyre nė pėrputhje me ato qė tregon Dhiata e Re.


Madje edhe Talmudi jude, megjithėse nuk ėshtė njė burim dashamirės ndaj Jezusit, pajtohet me ngjarjet kryesore tė jetės sė Tij. Nga Talmudi, "ne mėsojmė se Jezusi u ngjiz jashtė martese, mblodhi dishepuj, bėri deklarata blasfemuese pėr veten, dhe bėri mrekulli, por kėto mrekulli i atribuohen magjisė dhe jo Perėndisė."6

Ky informacion ėshtė i jashtėzakonshėm duke marrė parasysh qė shumica e historianėve tė lashtė fokusoheshin nė udhėheqėsit politikė dhe ushtarakė. Megjithatė, hebrenj, grekė dhe romakė tė lashtė (qė vetė nuk ishin ndjekės tė zjarrtė tė Jezusit) mbėshtesin si tė vėrteta ngjarjet kryesore qė paraqiten nė katėr ungjijtė.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-01-2011, 13:43   #4
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Bibla

marre nga studentishqipetar.com


Besueshmeria e bibles , nje teme e percjelle ne menyre graduale.
A ėshtė ndryshuar apo korruptuar me kalimin e kohės Dhiata e Re?


Disa njerėz kanė idenė se Dhiata e Re ėshtė pėrkthyer "aq shumė herė" saqė ėshtė korruptuar nė fazat e pėrkthimit. Nė qoftė se pėrkthimet do tė bėheshin nga pėrkthimet e tjera, ata mund tė kishin njė farė tė drejte. Por pėrkthimet nuk janė bėrė nga pėrkthimet, por nga teksti origjinal nė greqisht qė gjendet nė dorėshkrimet e lashta.
Ne e dimė se Dhiata e Re qė kemi sot ėshtė besnike ndaj origjinalit sepse:

1. Kemi njė numėr tė madh kopjesh tė dorėshkrimeve--mbi 5,000.
2. Fjalėt nė kėto kopje pėrputhen me njėra tjetrėn--99.5% pėrputhje.
3. Kopjet janė gjetur shumė afėr datės sė shkrimit tė origjinalit--shih lidhjen nė fund tė kėtij artikulli.


Kur dikush krahason tekstin nga njė kopje dorėshkrimi nė tjetrėn, pėrputhshmėria ėshtė e habitshme. Ndonjėherė mund tė ndryshojė gėrmėzimi ose rendi i fjalėve nė fjali, por kjo ka pak rėndėsi.

Nė lidhje me rendin e fjalėve, Bruce M. Metzger, profesor emeritus nė Princeton Theological Seminary, shpjegon: "Nė anglisht ka shumė ndryshim nėse thua, 'Dog bites man' dhe 'Man bites dog'--rendi i fjalėve nė fjali ka shumė rėndėsi nė anglisht. Por nė greqisht (ashtu si dhe nė shqip, shėn. pėrk.) jo. Njė fjalė funksionon si kryefjalė e fjalisė pavarėsisht se ku qėndron nė fjali."7

Po nė lidhje me mospėrputhjet? Variacionet midis dorėshkrimeve janė "aq tė rralla saqė studiuesit Norman Geisler dhe William Nix arrijnė nė pėrfundimin, 'Dhiata e Re, pra, jo vetėm qė ka mbijetuar nė mė shumė dorėshkrime se ēdo libėr tjetėr i antikitetit, por ka mbijetuar nė njė formė mė tė pastėr se ēdo libėr tjetėr i madh--njė formė qė ėshtė 99.5 pėrqind e pastėr.'"8

Dr. Ravi Zacharias, akademik i Cambridge University, komenton: "Nė tė vėrtetė, Dhiata e Re ėshtė mė i vėrtetuari nga shkrimet e lashta pėr nga numri i dokumenteve, hapėsira kohore midis ngjarjeve dhe dokumenteve, dhe shumėllojshmėria e dokumenteve qė kemi pėr ta mbėshtetur apo pėr ta kundėrshtuar. Nuk ka asgjė nė provat e dorėshkrimeve tė lashta qė tė krahasohet me njė shumicė dhe pastėrti tė tillė tekstesh."9

Dhiata e Re ėshtė dokumenti mė i besueshėm i lashtė i njerėzimit. Pastėrtia e saj tekstuale ėshtė mė e sigurt se ajo e shkrimeve tė Platonit apo e Iliada sė Homerit.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-01-2011, 13:58   #5
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Bibla

marre nga studentishqipetar.com

Besueshmeria e bibles nje teme e percjelle ne menyre graduale.


A ka kontradikta nė Bibėl?


Disa pretendojnė se Bibla pėrmban kontradikta tė shumta. Ja njė shembull. Pilati urdhėroi qė tė vendosej njė tabelė mbi kokėn e Jezusit nė kryq. Tre nga ungjijtė regjistrojnė ēfarė thuhej nė atė tabelė:
Te Mateu: "Ky ėshtė Jezusi, mbreti i judenjve."
Te Marku: "Mbreti i judenjve."
Te Gjoni: "Jezusi i Nazaretit, mbreti i judenjve."

Zgjedhja e fjalėve ėshtė e ndryshme, megjithatė mesazhet nuk kontradiktojnė njėri-tjetrin. Po pse nuk kanė tė njėjtat fjalė? Nė greqishten e vjetėr, gjuhė nė tė cilėn u shkruan ungjijtė, nuk pėrdoreshin thonjėzat. Kėshtu nuk mund ta dimė nėse autorėt kanė pėrdorur ligjėratė tė drejtė apo thjesht kanė perifrazuar. Kjo shpjegon ndryshimet e vogla nė pasazhe.

Ja njė shembull tjetėr i diēkaje qė mund tė duket si kontradiktė.

A ndenji Jezusi dy net nė varr apo tri net nė varr pėrpara se tė ringjallej? Jezusi tha, pėrpara kryqėzimit tė Tij, "Nė fakt ashtu si Jona qėndroi tri ditė e tri net nė barkun e peshkut tė madh, kėshtu Biri i Njeriut do tė qėndrojė tri ditė e tri net nė zemėr tė tokės" (Mateu 12:40).

Marku regjistron njė deklaratė tjetėr tė Jezusit, "Ja, ne po ngjitemi nė Jerusalem, dhe Biri i Njeriut do t'u dorėzohet krerėve tė priftėrinjve dhe skribėve; dhe ata do ta dėnojnė me vdekje dhe do ta dorėzojnė nė duar tė paganėve, tė cilėt do ta tallin, do ta fshikullojnė, do ta pėshtyjnė dhe do ta vrasin, por ai ditėn e tretė do tė ringjallet." (Marku 10:33,34)


Jezusi vdiq tė premten dhe ringjallja u mor vesh tė dielėn. Si mund tė bėhen tri ditė dhe net nė varr? Nė tė folurėn hebreje ēdo pjesė e ditės apo e natės llogaritet si njė ditė dhe natė e plotė. Kėshtu, e premte, e shtunė dhe e diel do tė ishin tri ditė dhe tri net nė kulturėn hebreje. Edhe ne pėrdorim diēka tė ngjashme. Nėse dikush thotė, "Kam bėrė pazar gjithė ditėn," ne e kuptojmė se ai nuk po thotė se ka bėrė pazar 24 orė.

Kjo ėshtė tipike pėr kontradiktat nė dukje nė Dhiatėn e Re. Shumė shpjegohen nga teksti vetė ose nga kuptimi i sfondit historik tė asaj kohe.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-01-2011, 13:09   #6
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Bibla

marre nga studentishqipetar.com

Besueshmeria e bibles nje teme e sjelle ne menyre graduale.


A e mbėshtet arkeologjia Dhiatėn e Re?

Arkeologjia nuk mund tė provojė qė Bibla ėshtė fjala e shkruar e Perėndisė pėr ne. Megjithatė, arkeologjia mund tė vėrtetojė (dhe e vėrteton) saktėsinė historike tė Biblės. Arkeologėt kanė zbuluar herė pas here emrat e qeveritarėve, mbretėrve, qyteteve dhe festave qė pėrmenden nė Bibėl--disaherė kur historianėt mendonin se ato nuk ekzistonin. Pėr shembull, ungjilli i Gjonit tregon pėr shėrimin e njė tė paralizuari nga Jezusi pranė Pellgut tė Betesdės. Teksti pėrshkruan madje pesė portikė (korridore) qė tė ēojnė te pellgu. Studiuesit mendonin se ky pellg nuk ekzistonte, derisa arkeologėt e gjetėn dymbėdhjetė metra nėn tokė, me tė pesė portikėt.10

Bibla ka njė sasi tė jashtėzakonshme detajesh historike, prandaj jo ēdo gjė qė pėrmendet aty ėshtė zbuluar nga arkeologjia. Megjithatė, asnjė zbulim arkeologjik nuk ka kundėrshtuar ato qė Bibla regjistron.11

Nė kontrast me tė, gazetari Lee Strobel komenton nė lidhje me Librin e Mormonit: Arkeologjia nė mėnyrė tė pėrsėritur nuk ka arritur tė vėrtetojė pretendimet e tij pėr ngjarjet qė pėrshkruhen aty se kanė ndodhur shumė kohė mė parė nė dy Amerikat. I kam shkruar Institutit Smithsonian pėr tė pyetur nėse kishte ndonjė provė qė mbėshteste pretendimet e Mormonizmit, vetėm pėr tė dėgjuar nė fjalė tė qarta se arkeologėt e tij 'nuk shikojnė asnjė lidhje tė drejtpėrdrejtė midis arkeologjisė sė Botės sė Re dhe pėrmbajtjes sė librit.'" Arkeologėt s'i kanė gjetur kurrė qytetet, personat, emrat ose vendet qė pėrshkruhen nė Librin e Mormonit.12

Nė krahasim me kėtė, shumė nga vendet e lashta tė pėrmendur nga Luka, nė Librin e Veprave tė Apostujve nė Dhiatėn e Re, janė identifikuar nga arkeologjia. "Gjithsej, Luka pėrmend tridhjetė e dy vende, pesėdhjetė e katėr qytete dhe nėntė ishuj pa asnjė gabim."13

Arkeologjia gjithashtu ka hedhur poshtė shumė teori tė pabazuara nė lidhje me Biblėn. Pėr shembull, Hipoteza Dokumentare JEPD qė ende mėsohet nė disa universitete sot, sugjeron se Moisiu nuk mund ta kishte shkruar Pentatukun (pesė librat e parė tė Biblės), sepse shkrimi nuk ekzistonte nė atė kohė. Pastaj arkeologėt zbuluan Obeliskun e Zi. "Ishte me shkrim kuneiform dhe pėrmbante ligjet e Hamurabit nė detaje. A ishte pas Moisiut? Jo! Ishte para Moisiut; dhe jo vetėm kaq, por ishte edhe pre-Abrahamik (2,000 B.C.). Ai ishte tė paktėn tre shekuj para shkrimeve tė Moisiut.... 'Hipoteza Dokumentare' mėsohet ende, por baza e saj ėshtė hedhur poshtė dhe ėshtė treguar se ėshtė e rreme."14

Njė zbulim tjetėr madhor arkeologjik konfirmoi njė alfabet tė hershėm nė gjetjen e Pllakave tė Eblas nė 1974. Kėto 14,000 pllaka argjile mendohet tė jenė qė nga 2300 para Krishtit, qė do tė thotė qindra vjet pėrpara Abrahamit.15 Pllakat pėrshkruajnė kulturėn dhe jetėn nė mėnyrė tė ngjashme me atė qė regjistrohet nė kapitujt 12-50 tė librit tė Zanafillės nė Bibėl.
Arkeologjia vazhdimisht dhe nė mėnyrė tė fuqishme konfirmon saktėsinė historike tė Biblės.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2011, 19:32   #7
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Bibla

marre nga studentishqipetar.com


Besueshmeria e bibles nje teme e sjelle ne menyre graduale.
Kush e shkroi Dhiatėn e Re? Pse tė mos e pranojmė apokrifėn, ungjijtė gnostikė apo ungjilli e Thomait?


Ka arsye tė forta pėr t'i besuar listės sė sotme tė librave tė Dhiatės sė Re. Shkruesit e ungjijve, Mateu, Marku, Luka dhe Gjoni, u pėrmendėn edhe mė pėrpara si burime tė besueshme, dy prej tė cilėve kishin qenė ndjekės tė ngushtė tė Jezusit.

Edhe autorėt e tjerė tė Dhiatės sė Re konsiderohen tė besueshėm: Jakobi dhe Juda (gjysmė vėllezėr tė Jezus, tė cilėt nė fillim nuk i besuan), Pjetri (njė nga 12 apostujt), dhe Pali (tė cilin Jezusi e bėri apostull pas vdekjes dhe ringjalljes sė Tij). Kisha i njihte kėta burra dhe e dinte lidhjen e tyre me Jezusin. Pėr mė tepėr, ajo qė ata shkruan ishte nė pėrputhje me ato qė njerėzit kishin dėgjuar dhe parė vetė nė lidhje me Jezusin dhe ua kishin pėrcjellė fėmijėve.
Kur dolėn librat e tjerė qindra vjet mė vonė (p.sh. ungjilli i Pjetrit, megjithėse Pjetri kishte kohė qė kishte vdekur), nuk ishte e vėshtirė qė kisha t'i dallonte si tė rreme, si falsifikime.


Njė shembull tjetėr ėshtė ungjilli i Thomait (tė cilit Muhamedi i referohet nė Kuran). Ungjilli i Thomait u shkrua rreth 140 pas Krishtit, shumė kohė pasi Thomai kishte vdekur. Megjithėse kishte disa ngjashmėri me ungjillin autentik tė Mateut, pėrmbante mesazhe krejt tė ndryshme. Pėrshkrimet e Jezusit nuk pėrputheshin me asnjė tė vėrtetė qė kisha e hershme dinte pėr Tė.


Ndėrkohė qė libra si ungjilli i Thomait u shkruan dhe qarkulluan nė kishėn e hershme, nuk ishte e vėshtirė qė njerėzit tė dallonin falsifikimet. Shkrime tė tilla tė rreme dhe ungjijtė gnostikė binin nė kundėrshtim me mėsimet e njohura tė Jezusit dhe tė Dhiatės sė Vjetėr, dhe shpesh pėrmbanin gabime tė shumta historike dhe gjeografike.18


Mė nė fund u bė e nevojshme tė kishte njė listė zyrtare tė librave tė Dhiatės sė Re pėr arsyet e mėposhtme: 1) me martirizimin e tė krishterėve librat po shkatėrroheshin (prandaj, cilėt duheshin mbrojtur?); 2) njė listė e tillė ishte e rėndėsishme nė pėrkthimin e librave nė gjuhėn siriake dhe nė latinishten e vjetėr; 3) librat dhe mėsimet e rreme po e sfidonin gjithnjė kishėn dhe udhėheqja e kishės duhej tė ishte e qartė. Nė vitin 367 pas Krishtit, Athanasi bėri nė mėnyrė formale listėn e 27 librave tė Dhiatės sė Re (tė njėjtėn listė qė kemi sot). Shumė shpejt pas tij, Jeromi dhe Augustini qarkulluan tė njėjtėn listė.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2011, 11:43   #8
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Bibla

marre nga studentishqipetar.com


Besueshmeria e bibles nje teme e sjelle ne menyre graduale.


Historia e Dhiatės sė Re. Pse u deshėn 30 apo 40 vjet qė tė shkruheshin ungjijtė e Dhiatės sė Re?


Arsyeja kryesore pse ungjijtė nuk u shkruan menjėherė pas vdekjes dhe ringjalljes sė Jezusit ishte se nuk kishte nevojė pėr shkrime tė tilla. Fillimisht ungjilli u pėrhap me anė tė fjalės sė folur nė Jerusalem. Nuk ishte nevoja tė hartohej ndonjė histori e shkruar e jetės sė Jezusit, sepse ata qė ishin nė zonėn e Jerusalemit ishin dėshmitarė tė Jezusit dhe shumė tė informuar pėr shėrbesėn e Tij.19


Megjithatė, kur ungjilli u pėrhap pėrtej Jerusalemit, dhe dėshmitarėt okularė nuk ishin aq tė disponueshėm lindi nevoja pėr historinė e shkruar pėr t'u mėsuar tė tjerėve pėr jetėn dhe shėrbesėn e Jezusit. Shumė studiues i datojnė ungjijtė 17-32 vjet pas vdekjes dhe ringjalljes sė Jezusit.
Luka na jep pak mė shumė informacion pėr kėtė duke thėnė nė fillim tė ungjillit tė tij pse po e shkruan atė: "Mbasi shumė vetė ndėrmorėn tė renditin tregimin e ngjarjeve qė ndodhėn nė mesin tonė ashtu si na i pėrcollėn ata qė ishin bėrė nga fillimi dėshmitarė okularė dhe shėrbyes tė fjalės, m'u duk e mirė edhe mua, pasi i hetova tė gjitha gjėrat me kujdes qė nga fillimi, tė t'i shkruaj sipas radhės, fort i nderuari Teofil, qė ti tė njohėsh vėrtetėsinė e gjėrave qė tė kanė mėsuar."20


Edhe Gjoni e jep arsyen e shkrimit tė ungjillit tė tij: ""Jezusi bėri edhe shumė shenja tė tjera nė prezencėn e dishepujve tė tij, tė cilat nuk janė shkruar nė kėtė libėr. Por kėto gjėra janė shkruar qė ju tė besoni se Jezusi ėshtė Krishti, Biri i Perėndisė dhe qė, duke besuar, ta keni jetėn nė emėr tė tij."21
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2011, 18:48   #9
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Bibla

marre nga studentishqipetar.com


Besueshmeria e bibles nje teme e sjelle ne menyre graduale.

A ka rėndėsi nėse Jezusi vėrtet bėri dhe tha ato qė shkruhen nė ungjijtė?Po. Por qė besimi tė ketė vėrtet vlerė, duhet tė bazohet nė fakte, nė realitet. Ja pse. Nėse do tė duhej tė merrje avionin pėr nė Londėr, ndoshta do tė kishe besim se ai ėshtė mbushur me karburant dhe nė rregull nga ana mekanike, se piloti ėshtė i trajnuar dhe se s'ka terroristė nė bord. Megjithatė nuk ėshtė besimi ai qė tė ēon nė Londėr.

Besimi tė shėrben pėr tė hipur nė avion, por ato qė tė ēojnė nė Londėr janė parametrat e rregullt tė avionit, piloti, etj. Ti mund tė kujtosh pėrvojat e tua pozitive nė fluturimet e kaluara, por ato nuk mjaftojnė ta ēojnė atė avion nė Londėr. Ajo qė ka rėndėsi ėshtė objekti i besimit--a ėshtė ai i besueshėm?

Besimi nė Perėndinė kėrkon disa arsye objektive, pėrndryshe do tė jetė njė besim i dobėt, shpresues, qė mund tė ndryshojė sa herė qė ndryshojnė rrethanat. Nėse jeta shkon mirė pėr njė person nė Francė, atėherė ai mund tė arrijė nė pėrfundimin se Perėndia ėshtė atje dhe Ai ėshtė shumė i mirė. Po njė person qė ėshtė nė Indi, jeta e tė cilit nuk ėshtė aq e rehatshme?

Ėshtė Perėndia vėrtet atje? Ėshtė Perėndia i disponueshėm dhe i dobishėm edhe pėr atė person? Si mund ta dimė? E shihni, pra, nuk ėshtė besimi ēėshtja, por ēfarė e mbėshtet besimin.

Prandaj pyetja ėshtė e rėndėsishme. Ėshtė Dhiata e Re njė paraqitje e saktė, e besueshme e Jezusit?

Po. Ne mund t'i besojmė Dhiatės sė Re sepse ka shumė mbėshtetje faktike pėr tė. Ky artikull preku pikat e mėposhtme:

historianėt pajtohen,
arkeologjia pajtohet,
tė katėr ungjijtė janė nė pėrputhje,
profecitė e pėrmbushura tregojnė ndėrhyrje hyjnore,
ka vazhdimėsi me autorėt e Dhiatės sė Vjetėr,
ruajtja e kopjeve tė dokumenteve ėshtė e habitshme,
nė pėrkthime ka saktėsi maksimale,
dhe ajo paraqet njė pamje tė njėjtė tė Perėndisė nė mbi 1600 vjet.

E gjithė kjo krijon njė themel tė fortė pėr tė besuar atė qė lexojmė nė Dhiatėn e Re: qė Jezusi ėshtė Perėndia, Biri, i cili erdhi tė na japė jetė.

Zoti ju bekofte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2011, 19:45   #10
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Bibla

Te pergezoj per punen e paqme, Ehde pse personalisht jam shume larg keti koncepti te mbinatyrshem ju admiroj juve Protestanteve per durimin e perkushtimin e pafund qe dhuroni ne punen tuaj te palodhur per te shperndare kudo neper bote frymen e perendise "Jezus",
http://
Ps: Zoti qofte me ty,
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2011, 16:32   #11
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Bibla

marre nga studentishqipetar.com


Besueshmeria e bibles nje teme e sjelle ne menyre graduale.
Mė shumė pėr profecitė e Biblės.


Shtatėqind vjet para se tė lindej Jezusi, nė librin e Isaias (nė Dhiatėn e Vjetėr) u shkruan profeci pėr ardhjen e Mesias. Jezusi pėrmbushi jo vetėm kėto profeci, por pėrmbushi mbi 300 profeci tė tjera specifike pėr Mesian qė gjenden nė gjithė Dhiatėn e Vjetėr. Mė poshtė jepen vetėm disa nga ato qė gjenden nė librin e Isaias tė krahasuara me Dhiatėn e Re...

Profecitė e Dhiatės sė Vjetėr Plotėsimi nė Dhiatėn e Re

Lindur nga njė virgjėreshė

Prandaj vetė Zoti do t'ju japė njė shenjė: Ja, e virgjėra do tė mbetet me barrė dhe do tė lindė njė fėmijė tė cilin do ta quajė Emanuel (qė do tė thotė, Perėndia me ne, Shėn i red.). (Isaia 7:14) Tani lindja e Jezu Krishtit ndodhi nė kėtė mėnyrė: Maria, nėna e tij, i ishte premtuar Jozefit, por para se tė fillonin tė rrinin bashkė, mbeti shtatzėnė nga Fryma e Shenjtė...
Dhe Jozefi, si u zgjua nga gjumi, veproi ashtu siē e kishte urdhėruar engjėlli i Zotit dhe e mori pranė vetės gruan e tij;
por ai nuk e njohu, derisa ajo lindi djalin e saj tė parėlindur, tė cilit ia vuri emrin Jezus. (Mateu 1:18,24,25)


Shėrbesė me mrekulli

Atėherė do tė hapen sytė e tė verbėrve dhe veshėt e tė shurdhėve;atėherė ēalamani do tė kėrcejė si njė dre dhe gjuha e memecit do tė bėrtasė nga gėzimi, sepse do tė dalin ujėra nė shkretėtirė dhe pėrrenj nė vendin e vetmuar. (Isaia 35:5,6) Dhe Jezusi, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: "Shkoni dhe i tregoni Gjonit gjėrat qė dėgjoni dhe shikoni: Tė verbėrit po shohin, tė ēalėt po ecin, lebrozėt janė pastruar dhe tė shurdhėrit po dėgjojnė; tė vdekurit po ngjallen dhe ungjilli po u predikohet tė varfėrve.'" (Mateu 11:4,5)Vdiq pėr mėkatet e njerėzimit


"Por ai u tejshpua pėr shkak tė shkeljeve tona, u shtyp pėr paudhėsitė tona; ndėshkimi pėr tė cilin kemi paqen ėshtė mbi tė, dhe pėr shkak tė vurratave tė tij ne jemi shėruar. Ne tė gjithė endeshim si dele; secili prej nesh ndiqte rrugėn e vet, dhe Zoti bėri qė tė bjerė mbi tė paudhėsia e ne tė gjithėve." (Isaia 53:5,6)

...sepse e ka pėrkushtuar jetėn e tij deri nė vdekje dhe u pėrfshi midis keqbėrėsve; ai ka mbajtur mėkatin e shumė vetave dhe ka ndėrhyrė nė favor tė shkelėsve, (Isaia 53:12b) "Unė jam bariu i mirė. Bariu i mirė jep jetėn e vet pėr delet." (Gjoni 10:11)

Pastaj i mori me vete tė dymbėdhjetėt dhe u tha atyre: "Ja, ne po ngjitemi nė Jeruzalem dhe tė gjitha ato qė shkruan profetėt pėr Birin e njeriut do tė pėrmbushen. Ai, pra, do t'u dorėzohet paganėve, do tė fyhet e do tė poshtėrohet dhe do ta pėshtyjnė. Dhe, pasi ta fshikullojnė, do ta vrasin, por ai do tė ringjallet tė tretėn ditė". (Luka 18:31-33)

Atėherė Pilati mori Jezusin dhe dha urdhėr ta fshikullonin. Dhe ushtarėt thurėn njė kurorė me gjemba, ia vunė mbi krye dhe i veshėn sipėr njė mantel tė purpurt, dhe thoshin: "Tungjatjeta, o mbret i Judenjve"; dhe i binin me shuplaka. (Gjoni 19:1-3)

Dhe ai, duke mbartur kryqin e tij, u nis drejt vendit qė quhej "Kafka", qė nė hebraisht quhet "Golgota", ku e kryqėzuan, dhe me tė dy tė tjerė, njėrin nė njė anė e tjetrin nė anėn tjetėr, dhe Jezusi nė mes... (Gjoni 19:17-18)
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2011, 16:36   #12
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bibla

marre nga studentishqipetar.com


Besueshmeria e bibles nje teme e sjelle ne menyre graduale.


Komentet e Jezusit mbi profecitė e Dhiatės sė Vjetėr pėr veten e Tij:

-- "Ju hetoni Shkrimet sepse mendoni tė keni nėpėrmjet tyre jetė tė pėrjetshme; dhe ato janė kėto qė dėshmojnė pėr mua." (Gjoni 5:39)
-- "Nė qoftė se ju do t'i kishit besuar Moisiut, do tė mė besonit edhe mua, sepse ai ka shkruar pėr mua." (Gjoni 5:46)
-- Pastaj i mori me vete tė dymbėdhjetėt dhe u tha atyre: "Ja, ne po ngjitemi nė Jeruzalem dhe tė gjitha ato qė shkruan profetėt pėr Birin e njeriut do tė pėrmbushen. Ai, pra, do t'u dorėzohet paganėve, do tė fyhet e do tė poshtėrohet dhe do ta pėshtyjnė.Dhe, pasi ta fshikullojnė, do ta vrasin, por ai do tė ringjallet tė tretėn ditė." (Luka 18:31-33)
Pasi u ringjall sė vdekuri...
-- Atėherė ai u tha atyre: "O budallenj dhe zemėrngathėt pėr tė besuar gjithēka qė kanė thėnė profetėt! Por a nuk duhej qė Krishti tė vuajė gjėra tė tilla qė tė hyjė kėshtu nė lavdinė e tij?". Dhe, duke zėnė fill nga Moisiu dhe nga gjithė profetėt, ai u shpjegoi atyre nė tė gjitha Shkrimet gjėrat qė i takonin atij.. (Luka 24:25-27)
-- Pastaj u tha atyre: "Kėto janė fjalėt qė unė ju thoja kur isha ende me ju: se duhet tė pėrmbushen tė gjitha gjėrat qė janė shkruar lidhur me mua nė ligjin e Moisiut, nė profetėt dhe nė psalmet". Atėherė ua hapi mendjen, qė tė kuptonin Shkrimet, dhe u tha atyre: "Kėshtu ėshtė shkruar dhe kėshtu ishte e nevojshme qė Krishti tė vuante dhe tė ngjallej sė vdekuri ditėn e tretė, dhe qė nė emėr tė tij tė predikohet pendimi dhe falja e mėkateve ndėr tė gjithė popujt, duke filluar nga Jeruzalemi. Dhe ju jeni dėshmitarėt e kėtyre gjėrave. (Luka 24:44-48)
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2011, 22:16   #13
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Bibla

marre nga studentishqipetar.com


Besueshmeria e bibles nje teme e sjelle ne menyre graduale.Mė shumė pėr arkeologjinė e Biblės.
Zbulime tė mėdha arkeologjike

ZBULIME ARKEOLOGJIKE RĖNDĖSIA
Pllakat Mari Mbi 20,000 pllaka kuneiforme, qė datojnė nga koha e Abrahamit, shpjegojnė shumė nga traditat e patriarkėve tek Zanafilla.


Pllakat Ebla Mbi 20,000 pllaka, shumė prej tė cilave pėrmbajnė ligje tė ngjashme me kodin e Ligjit tė Pėrtėrirė. Identifikohen pesė qytetet e fushės tek Zanafilla 14 (Sodom, Gomorra, Admah, Ceboim, dhe Coar) qė mendoheshin se ishin tė trilluar.


Pllakat Nuzi Ato pėrshkruajnė zakone tė shekujve tė 14-tė dhe tė 15-tė paralele me ato qė tregohen tek pėrshkrimet pėr patriarkėt, si psh qė shėrbėtoret iu lindnin fėmijė grave shterpa.


Shtylla e zezė Provoi qė ligjet e shkruara ekzistonin tre shekuj para Ligjeve tė Moisiut.


Muret e tempullit tė Karnakut, Egjipt Njė referencė pėr Abrahamin qė i pėrket shek. tė 10-tė para Krishtit.


Ligjet e Eshnunna-s (rr. 1950 Para Kr.)


Kodi Lipit-Ishtar (rr. 1860 Para Kr.)


Ligjet e Hammurabit (rr. 1700 Para Kr.) Tregojnė qė kodet ligjore tė Pentateukut nuk ishin tepėr tė sofistikuara pėr atė periudhė.


Pllakat e Ras Shamra-s Japin informacion mbi poezinė hebreje.


Letrat e Lakishit Pėrshkruajnė pushtimin e Judės nga Nebukadnecari dhe japin informacion pėr kohėn e Jeremias.


Vula e Gedaliahut Pėr Gedaliahun flitet tek 2 Mbretėrve 25:22.


Cilindri i Kirit Vėrteton pėrshkrimin biblik tė dekretit tė Kirit pėr tė lejuar hebrenjtė tė rindėrtonin tempullin nė Jerusalem (shih 2 Kronikave 36:23; Ezra 1:2-4).


Guri Moabit Jep informacion pėr Omrin, mbretin e gjashtė tė Izraelit.


Obelisku i zi i Shalmaneserit III Ilustron si Jehut, mbretit tė Izraelit, iu desh t'i nėnshtrohej mbretit tė Asirisė.


Prizmi i Taylor-it Pėrmban njė tekst asirian qė pėrshkruan sulmin e Senakeribit mbi Jerusalemin nė kohėn e Ezekias, mbretit tė Judės.
AKUZA NGA KRITIKĖT NĖ TĖ KALUARĖN PERGJIGJIET NGA ARKEOLOGJIA

Moisiu nuk mund ta ketė shkruar Pentateukun sepse nė kohėn e tij shkrimi nuk ekzistonte. Shkrimi ekzistonte shumė shekuj para Moisiut.

Uri, qyteti nga i cili doli Abrahami nuk ekziston. Uri u zbulua. Njėra nga kolonat kishte mbishkrimin "Abram."

Qyteti i ndėrtuar mbi shkėmb, i quajtur "Petra" nuk ekziston. Petra u zbulua.

Historia e rėnies sė Jerikosė ėshtė legjendė. Qyteti nuk ka ekzistuar. Qyteti u gjet dhe u gėrmua. U pa se muret kishin rėnė nė tė njėjtėn mėnyrė siē pėrshkruhet nė Bibėl.

"Hitejtė" nuk kanė ekzistuar. Janė gjetur qindra referenca pėr qytetėrimin mahnitės Hite. Madje mund tė marrėsh edhe njė doktoratė pėr studime Hiteje nė universitetin e Ēikagos.

Belshazari nuk ka qenė mbret i vėrtetė i Babilonisė; ai nuk gjendet nė dokumente. Pllakat e Babilonisė pėrshkruajnė sundimin e kėtij koregjenti dhe biri tė Nabonidit.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2011, 19:00   #14
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bibla

Nė shekullin e fundit bota ka pėrjetuar pėrqindjen mė tė madhe tė rritjes sė njohurisė me njė shkallė eksponenciale. Kjo solli zhvillimin e shkencės nė pėrmasa tė paimagjinueshme mė parė. Shumė romane apo novela qė flisnin pėr arritje tė shkencės nė vitet 2200 apo mė pas duken tani qesharake pėrpara fakteve tė zhvillimit shkencor. Rritja e njohurisė nė fushėn e astronomisė, fizikės, elektronikės, pėrpunimit tė sinjaleve, kimisė, etj, krijoi kushte pėr lulėzimin e filozofive humaniste dhe evolucioniste. Mė nė fund njeriu mund tė mburrej me tė tėra arritjet e tij dhe ta shikonte veten si maja e shkallės sė evolucionit duke besuar se asgjė apo asnjė krijesė tjetėr nuk qėndron mė lart se ai. Besimi nė Zot filloi tė shikohej dhe predikohej si njė pengesė ndaj ecjes pėrpara dhe pjesė e njerėzve tė paditur apo shkolluar. Teori tė vjetra si ajo e evolucionit filluan tė paketoheshin me terma shkencore dhe tė paraqiteshin si fakte shkencore dhe tė pakundėrshtueshme. Nė mes tė njė ēorbulle tė tillė, tė njė shoqėrie qė askush nuk ja mat dot shpejtėsinė e lėvizjes dhe ndryshimit, njerėzit me tė drejtė pyesin: “A nuk ka provuar shkenca se Bibla ėshtė njė pėrrallė”? A kundėrshton Bibla faktet e pamohueshme shkencore?

Pyetje tė tilla zakonisht vijnė nga njerėz qė ose nuk kanė studiuar Biblėn apo shkencėn, ose kanė vendosur tė mohojnė faktet dhe tė besojnė ēfarė u vjen atyre pėr shtat. Ky artikull nuk ka pėr qėllim debatimin midis evolucionit dhe krijimit, pėr kėtė temė lexoni artikullin “Krijimi apo evolucioni”, por nė vend tė saj, nė kėtė artikull duam tė paraqesim pėrpara lexuesve vargje nga Bibla qė pėrmbajnė fakte shkencore, qindra ose mijėra vite pėrpara se ato tė zbuloheshin nga shkenca.
Le tė shohim disa prej tyre:
Jobi 26:7 (shkruar rreth 3700 vjet mė parė)
Ai shtrin veriun nė zbrazėti dhe e mban tokėn pezull mbi hiēin.
Kėtu Bibla thotė qartė qė Toka nuk qėndron mbi asnjė objekt tjetėr, nė kundėrshtim me besimin e kohės kur libri I Jobit u shkrua. Nė atė kohė njerėzit besonin se Toka mbahej nga njė breshkė, ose diēka tjetėr.

Levitiku 17:11 (shkruar rreth 3500 vjet mė parė)
Sepse jeta e mishit ėshtė nė gjak.
Padyshim qe ne e dimė kėtė tani, por kur u shkrua ky varg njerėzit nuk e dinin kėtė. Nė fakt deri nė shekullin e 19-tė nuk u zbulua kjo gjė. Kur operacionet e para filluan nė fushėn e mjeksisė, shumė pacientė vdisnin nga humbja e madhe e gjakut. Me vonė u zbulua qė njeriu nuk jetonte dot pa gjak, ndėrkohė qė Bibla e kishte thėnė kėtė mbi 3000 vjet mė parė.
Jobi 38:35 (shkruar rreth 3700 vjet mė parė)
Mos je ti ai qė hedh rrufetė atje ku duhet tė shkojnė, duke thėnė: "Ja ku jam?".
Kuptohet qė rrufetė nuk “thonė” ndonjė gjė, por nė kėtė varg shfaqet njė nga zbulimet mė tė mėdha tė gjitha kohėrave, zbulimi i natyrės sė dyfishtė tė dritės. Tani ne e dimė se drita nuk ėshtė vetėm lėndė (materie) por edhe valė. Ėshtė pikėrisht vetia e dytė e dritės (si valė) qė nuk u zbulua deri pak kohė mė parė. Kjo veti e dritės, mundėson (pėrveē tė tjerave) komunikimin satelitor, dhe lidhjet telefonike nė kohė reale nė tė gjithė botėn. Dmth, meqėnėse drita lėviz me shpejtėsi 300,000 km/sek, do tė thotė qė duke shfytėzuar natyrėn valė tė dritės, ne mund tė transmetojmė njė sinjal nė tė gjithė botėn brenda sekondit, gjė e cila mundėson njė shkallė tė lartė komunikimi nė tė gjithė globin. Ku e dinte Jobi kėtė 3700 vjet mė parė?
Isaia 40:22 (shkruar rreth 2700 vjet mė parė)
Ai ėshtė ai qė rri ulur mbi rruzullin e tokės…
Kėtu thuhet se Zoti qėndron ulur mbi rruzullin e Tokės. Po kush besonte 2700 vjet mė parė se Toka ėshtė rrethore? Tė gjithė besonin qė Toka ėshtė e sheshtė, megjithatė ata qė besonin Biblėn mund ta dinin kėtė fakt shkencor, mbi 2000 vjet para se shkenca tė pranonte atė qė Bibla gjithmonė kishte thėnė, pavarėsisht se ēfarė besonin njerėzit apo shkencėtarėt.

Psalmi 8:8 (shkruar rreth 3000 vjet mė parė)
zogjtė e qiellit dhe peshqit e detit, tėrė ato qė kalojnė nėpėr shtigjet e detit.
Matthew Maury (1806-1873) qė konsiderohet si “ati i oqeanografisė” zbuloi rrymat detare dhe oqeanike pasi lexoi kėtė varg nga Bibla. Shtigjet e detit, i referohet rrymave tė caktuara nė dete dhe oqeane. Kėto rryma sot shfrytėzohen nga njerėzit pėr qėllime lundrimi, studimi tė lėvizjes sė peshqeve, temperaturat e deteve dhe oqeanėve, etj.
Amos 9:6 (shkruar rreth 2600 vjet para Krishtit)
Ai thėrret ujėrat e detit dhe i derdh mbi faqen e dheut; emri i tij ėshtė Zoti.
Kėtu flitet pėr proēesin e avullimit dhe kondensimit tė ujėrave, pėr ciklin e qarkullimit tė ujit nė natyrė, avullimin e ujėrave tė deteve, oqeanėve etj, dhe kthimin nė Tokė nė formėn e shiut. Patjetėr qė ne e dimė kėtė tani, por kur u shkruajt ky varg s’e kishte idenė njeri.

Zanafilla 1:1 (shkruar rreth 3500 vjet mė parė)
Nė fillim Perėndia krijoi qiejtė dhe Tokėn.
Nuk duket shumė thėnie shkencore apo jo? Ky ėshtė vargu i parė nė Bibėl! Me kėtė varg fillon Fjala e Perėndisė pėr njerėzit. Nė kėtė varg pėrfshihen parimet bazė tė krijimit qė shkenca kupton sot. Le t’i shohim ato njė nga njė:
Koha: Nė fillim
Burimi i energjisė: Perėndia krijoi
Hapėsira: qiejtė
Lėnda: Tokėn
Kėto janė katėr elementet bazė tė ēdo krijimi. Nė qoftė se doni tė bėni diēka, ēfarėdo gjėje qoftė, zgjidhni vetė njė shembull, provojeni njė herė ta bėni pa ndonjė nga kėto elemente. Nuk po them tė jetė gjė e komplikuar, le tė themi, pėr hatėr tė ilustrimit, se doni tė bėni njė byrek (edhe meqe mua mė pėlqen byreku).
Sė pari kjo gjė do tė ndodhė nė kohė, dmth, nė njė kohė tė caktuar, a e bėni dot byrekun jashtė kėtij parametri? Padyshim qė jo, ēdo krijim, kėrkon kohėn.
Sė dyti, provoni tė bėni kėtė pa energji. Hajde, hajde, provoje. Nėse beson se i gjithė universi u krijua nga rastėsia, atėherė padyshim mund tė bėhet njė byrek nga rastėsia. Ju mund tė thoni se universit iu deshėn miliarda vjet qė tė bėhej! Ok, le ta lėmė byrekun disa vjet nė tavolinė, e tė shohim nėse do bėhet vetė. Prit, se s’kemi mbaruar akoma!
Sė treti, provoni ta bėni byrekun nė vakum! Provoje! Nuk thashė nė ajėr, sepse ajri ėshtė hapėsira qė Zoti krijoi, por nė vakum, le tė shohim sa e lehtė ėshtė kjo pėr t'u bėrė!
Sė katėrti, provoni ta bėni byrekun pa asnjė lėndė, dmth, pa miell, vezė, niseshte, djathė, mish, spinaq, dhe ēdo gjė tjetėr qė mund t’i hidhet njė byreku. E bėni dot? Po nėse ju japim 1,000,000 vjet duke pretenduar qė jetoni aq gjatė, a do ndryshojė gjė kjo? Evolucionistėt i shtojnė ato zerot pas njė numri sikur tė bėhet fjalė pėr pleshta, apo sikur kjo do ndryshojė ndonjė gjė? Ēfarė ndryshimi do tė kishte nėse ne ju japim 10 apo 20 apo 1,000,000 vjet tė tjera tė bėni byrekun tuaj pa asnjė nga 4 elementėt kryesorė tė krijimit? Asnjė ndryshim, nuk e bėni dot pėr 1 vit apo pėr 1,000,000,000,000 vjet! Shtoni sa zero tė doni nga mbrapa, ajo s’do ndryshojė asgjė.
Vargu i parė nė Bibėl, shpjegon qartė se ai qė krijoi universin, i di mirė ato qė kėrkohen pėr krijimin e tij, dhe Ai i jep tė tėra elementėt qė nė vargun e parė. Ky nuk ėshtė besim i verbėr, kėto janė fakte. Jo me kot Bibla thote tek 1Timoteut 6:20 "Ruhu nga kundėrshtimet e asaj qė nė mėnyrė tė rreme quhet shkencė". Shkenca e vėrtetė nuk bie nė kundėrshtim me Biblėn, dhe nuk ka si tė bjerė nė kundėrshtim, pasi krijuesi i universit, i ligjeve shkencore dhe natyrore ėshtė Ai qė na dha Biblėn si Fjalėn e tij pėr njerėzimin.


marre nga ALBAVIZION.COM
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2012, 11:38   #15
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bibla

Gruaja duhet te mesoje ne heshtje dhe e nenshtruar. Une nuk e lejoj qe nje grua te jape mesim apo te kete autoritet mbi nje burre, ajo duhet te jete e heshtur.
(Timoteu: 2:11-12)
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2012, 02:22   #16
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bibla

Vargje te mrekullueshme , fjala e Zotit eshte paqe dhe dashuri

Efesianėve


Kapitulli 5

http://albkristian.com/bibla_shqip/b49c005.htm

21

nėnshtrohuni njėri-tjetrit nė druajtjen e Krishtit!

22

Ju, gratė, nėnshtrohuni burrave tuaj porsi Zotit,

23

sepse burri ėshtė kreu i gruas, sikurse edhe Krishti ėshtė kreu i kishės, dhe ai vetė ėshtė Shpėtimtari i trupit.

24

Ashtu si kisha i ėshtė nėnshtruar Krishtit, kėshtu gratė duhet t`i nėnshtrohen burrave tė tyre nė ēdo gjė.

25

Ju, burra, t`i doni gratė tuaja, sikurse edhe Krishti ka dashur kishėn dhe e ka dhėnė veten e vet pėr tė,

26

qė ta shenjtėrojė, pasi e pastroi me larjen e ujit me anė tė fjalės,

27

qė ta nxjerrė atė pėrpara vetes tė lavdishme, pa njolla a rrudha a ndonjė gjė tė ti-llė, por qė tė jetė e shenjtė dhe e paqortueshme.

28

Kėshtu burrat duhet t`i duan gratė e veta porsi trupat e tyre; kush do gruan e vet do vetveten.

29

Sepse askush nuk urreu mishin e vet, por e ushqen dhe kujdeset me butėsi pėr tė, sikurse edhe Zoti bėn me kishėn,

30

sepse ne jemi gjymtyrė tė trupit tė tij, tė mishit tė tij dhe tė kockave tė tij.

31

``Prandaj njeriu do tė lėrė babanė e vet dhe nėnėn e vet dhe do tė bashkohet me gruan e vet, dhe tė dy do tė bėhen njė mish i vetėm``.

32

Ky mister ėshtė i madh; tani unė e them nė lidhjen me Krishtin dhe me kishėn.

33

Por secili nga ju kėshtu ta dojė gruan e vet sikurse e do veten e vet; dhe po kėshtu gruaja ta respektojė burrin.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2012, 11:14   #17
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bibla

Keto vargje me siper te komentuara

http://www.youtube.com/watch?v=XToVaeMMyG4
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2012, 18:21   #18
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bibla

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Gruaja duhet te mesoje ne heshtje dhe e nenshtruar. Une nuk e lejoj qe nje grua te jape mesim apo te kete autoritet mbi nje burre, ajo duhet te jete e heshtur.
(Timoteu: 2:11-12)
Pershendetje.
Faleminderit per vargun.

Po ashtu si tyhote edhe Daniel eshte nje varg i bukur nqs ne ia dime kup[timin sidomos.
Une per vete edhe pse jam mashkull perseri nuik mendoj se ai varg eshte duke thene se grate nuk duhet te japin me4sim ne kishe.
Ne duhet te studiojme kontekstin historik dhe kulturor te vargut dhe pastaj do te kuptojme se per se ben fjale vargu.
Bibla nuk eshte nje liber rregullash por nje liber parimesh.

Rregullat ne jete mund te ndryshojne ne baze te traditave dhe kulturave te ndryshme nper bote por parimet ngelen parime dhe i qendrojne kohes.

Si fillim ne duhet te shikojme se per se ben fjale letra e Timoteut.
Letra er Timoteut eshte shkruar nga apostulli Pal per pastor Timoteun .
Apostulli Pal eshte misionari qe e mbolli kishen ne Efes dhe eshte duke e inkurajuar pastor Timoteun qe te qendroje ne efes dhe te mesoje kishes doktrinene e shendoshe.

Por kete gje do ta beje jo vetem me mesim por edhe me praktike me shembullin e tij .

Pali e meson Timoteun qe te jete vete shembull ne rradhe te pare dhe ti nxise te tjeret te ecin ne doktrinen e Krishtit.

Pali e nxit Timoteun edhe per gjera te tjere si te caktoje pleq , te lutet, te predikoje fjalen, te beje nje jete te perendishme dhe gjera te tjerea praktike.
Per kete aresye kjo leter quhet leter pastorale.Ne fakt ne kete leter tregohet shume qarte edhe se si punon ose sherben nje pastor ose nje plak apo peshkop.

ne mund te lexojme disa vargje per te kuptuar kete pune.


1
Pali, apostulli i Jezu Krishtit, me urdhėr tė Perėndisė, Shpėtimtarit tonė, dhe tė Zotit Jezu Krisht, shpresės sonė,
2
Timoteut, birit tė vėrtetė nė besim: hir, mėshirė dhe paqe prej Perėndisė Atit tonė dhe prej Krishtit Jezus, Zotit tonė.
3
Ashtu si tė nxita kur u nisa pėr nė Maqedoni, qėndro nė Efes pėr t`u urdhėruar disave tė mos mėsojnė doktrina tė tjera,18
Po ta besoj kėtė detyrė, o Timote bir, sipas profecive qė u bėnė mė parė pėr ty, qė sipas tyre tė bėsh luftimin e mirė,
19
duke pasur besim dhe ndėrgjegje tė mirė, sepse disa, duke e hedhur poshtė, u bėnė lundėrthyerje nė besim.
20
Ndėr kėta janė Imeneu dhe Aleksandri, tė cilėt unė i dorėzova nė duart e Satanit qė tė mėsojnė tė mos blasfemojnė.1
Tė bėj thirrje, pra, para sė gjithash, qė tė bėhen pėrgjėrime, lutje, ndėrhyrje dhe falėnderime pėr tė gjithė njerėzit,
2
pėr mbretėrit e pėr tė gjithė ata qė janė nė pushtet, qė tė mund tė shkojmė njė jetė tė qetė dhe tė paqtė me ēdo perėndishmėri dhe nder.
3
Sepse kjo ėshtė e mirė dhe e pėlqyer pėrpara Perėndisė, Shpėtimtarit tonė,
4
i cili dėshiron qė gjithė njerėzit tė shpėtohen dhe t`ia arrijnė njohjes tė sė vėrtetės.1
Kjo fjalė ėshtė e sigurt: Nė qoftė se dikush dėshiron tė bėhet peshkop, dėshiron njė punė tė mirė."6
Duke ua propozuar kėto gjėra vėllezėrve, ti do tė jesh njė shėrbyes i mirė i Jezu Krishtit, i ushqyer me fjalėt e besimit dhe tė mėsimit tė mirė, qė ke kuptuar plotėsisht.Citim:
1
Urdhėro kėto gjėra dhe mėso kėto gjėra.
12
Askush tė mos e shpėrfillė moshėn tėnde tė re, por bėhu shembull pėr besimtarėt nė fjalė, nė sjellje, nė dashuri, nė Frymė, nė besim dhe nė dėlirėsi.
13
Kushtoju leximit, kėshillimit dhe mėsimit derisa tė vij unė.
14
Mos e lėr pas dore dhuntinė qė ėshtė nė ty, e cila tė ėshtė dhėnė me anė profecie, me vėnien e duarve nga ana e pleqėsisė.
15
Kujdesu pėr kėto gjėra dhe kushtoju atyre tėrėsisht, qė pėrparimi yt tė jetė i dukshėm pėr tė gjithė.
16
Ruaje veten tėnde dhe mėsimin, qėndro nė kėto gjėra, sepse, duke vepruar kėshtu, do tė shpėtosh veten dhe ata qė tė dėgjojnė.17
Pleqtė qė e drejtojnė mirė parėsinė nė kishė, le tė nderohen dyfish, sidomos ata qė mundohen me fjalė e me mėsim.


Tani po te marrim ne vecanti pasazhin ne fjale qe ti ke sjelle do te kuptojme me mire se per se behet fjale.

Pali eshte duke folur per parime per rregulla dhe gjera praktike .

Kapitulli 2 ben fjale per nxitje per me shume lutje per te humburit dhe per besimtaret dhe per kishen.
Ai tregon se kjo eshte e pelqyeshme per Zotin .
Burrat duhet te luten me duar te pastra ( qe dmth pa mekat )
Aty thuhet me duar te ngritura larte.
Nje pyetje e imja do te ishte amos valle kjo eshte nje rregull qe duhet zbatuar ne kishe sot patjeter?
Une besoj se ka te beje me kontekstin e letres.
Shume burra kur luteshin ngrinin duart larte dhe donin te tregonin keshtu se ishin lutesa te mire por nga ana tjeter disa prej tyre shanin njeri tjetrin dhe benin thashetheme duke pasur smire njeri tjetrin.
Prandaj pali eshte duke thene se nqs ata do te jene duke u lutur duhet te dijne se perendia pelqen lutjet per cdo njeri por ama Ai nuk pelqen duart e ngritura me shume se ato te ulurat nqs te ngriturat jane plot mekat dhe dhune.

Ti mund te lutesh me duart larte qe te tjeret te shikojne sikur je nje lutes i mire por nqs ke grindje me te tjret mos mendo se eshte e pelqyeshme para Perendise.

me e rendesishme eshte duart e pastra pa mekat se sa ato te ngritura larte.

E njejta gje vlen edhe per ato gra qe vinin ne kishe te zbukuruara me lloj lloj gjerash te shtrenjta per te pasqyruar pamjen e jashtme por Perendise i pelqen me teper pamja e brendshme se sa e jashtmja.
Nuk po thote se veshja duhet te jete e shpifur madje thote se veshja e tyre duhet te jete e hijshme ose e bukur por jo e tepruar .
Perseri me teper vlere ka veshja shpirterore qe dallohet me veprat e mira dhe me ushtrimin ne perendishmeri.

GJithashtu thuhet qe grate kur jane duke marre mesim nuk duhet te bertasin dhe te duken sikur i dine gjerat me mire se burrat e tyre duke ua ulur atyre autoritetin perpara te tjereve. Kjo nuk eshte e vlerfshme per Zotin. Ato gra ishin duke bere shume zhurme ne kishe kur mesonin ndonje gje te reose ne ndonje klase studimi dhe e benin kete duke dashur te tregonin se kush dinte me teper dhe ne kete menyre ato ishin duke dashur te tregonin se dinin me shume edhe se burrat e tyre.
Kjo mund te ishte e vertete sepse ato qendronin ne shtepi dhe lexonin shume por kishin krenari dhe po thyenin nje parim biblik .

Parimi biblik ishte qe po ulnin autoritetin e burrave te tyre perballe botes , ne kete menyre bota do te thoshte peshkopit duke e tallur.
_ty nuk te degjon gruaja jote jo me te degjoj une. Keshtu qe ungjilli nuk mund te futej ne zemrat e ketyre njerezve.

Edhe sot nqs do te shkonim ne veri te Shqiperise dhe nqs gruaja e pastorit apo e nje besimtari te thjeshte do te dilte para burrit ne te folur apo do te donte te tregonte veten me mire se burri dhe te ulte autoritetin e burrit te saj do te shahej ungjilli .

Pra eshte ceshtje parimi por nuk ka te beje me mesimdhenien.
Ka te beje me kulturen e nje vendi.

Ne amerike grate mund te japin mesim pa u krekosur ne menyre te thjeshte dhe perseri ungjilli nuk shahet.

Por ne indi eshte pak problem ose ne arabi sepse ka nje kulture tjeter.
Ndryshon kultura perendimore nga ajo lindore.

Puna ne kete pasazh nuk eshte se cfare rregullash duhet te kete ne kishe por cfare parimi mesojme nga pasazhi?

Parimin duhet ta zbatojme ne varesi te kultures ku jetojme.

Ne Tirane askush nuk ose shume pak jane ata qe nuk jane dakorte me idene qe gruaja mund te jape mesim apo te edukoje madje edhe burrat.

Perndryshe nuk do te kishim ne universitete shume pedagoge gra qe jane edhe pedagoge shume te mira.

Zoti ju bekofte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur