Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-02-2014, 15:46   #21
qipii92
Falenderimi takon Allahut
 
Avatari i qipii92
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 509
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 7
qipii92 ka njė atmosferė spektakolareqipii92 ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

Citim:
E si mund te jete i madh nje njeri qe nuk don flamurin,pavarsin dhe kombin shqiptare,ata qe bejne propagande kunder ktyre vlerave nuk mund kurr te jene te mdhej,veēse tradhtare dhe njerz te prishur,qe helmojne dhe indoktrinojne popullin duke perdore fene si instrument kunder shqiptarizmit!

PS: I hek kapelen te gjithe atyre klerik ,qe nder tjera,duan kombin dhe atdheun!
jo jo mir e ka edhe mir bile mere ngoja krejt ligjeraten edhe bindesh vet kshyr per qka e ka fjalen se shkeputjet po keqkuptohen
Mu kan i keq nuk ish vesh hiq uqk, po ish vesh uqk edhe kish luftu per karrik po ky se ka ba ata
__________________
"Esh'hedu en la ilahe il-lall-llah ve esh'hedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu - Besoj dhe deklaroj se ekziston vetėm njė Zot - All-llahu dhe se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij ".
qipii92 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 18:34   #22
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,831
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

Edhe kete teme te bukur e prishet me sulme patetike ?!

''Pirolla ju qofte'' !

Patjeter te kapeni pas dikujt !

Jakup Asipi e paska rradhen tani !!!

E Bindi, bindi i vogel ... sa lehte bindesh !
__________________
Albini perpara, na prift e mbara.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 18:42   #23
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

Per ata qe nuk e kan pare dhe njohur Jakup Hasipin, ja nje video gjate luftes qe eshte bere:

http://www.youtube.com/watch?v=_KtEr_7XDTU
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 18:44   #24
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

burimi, wikipedia shqip

Hafiz Ali Korēa


Hafiz Ali Korēa (1874-1957) lindi nė Korēė, mė 1874 dhe vdiq nė Kavajė, mė 1957.

Midis hoxhallarėve tė pėrndjekur nga pushtuesit, nga fanatikėt dhe komunizmi pėr idetė, pikėpamjet dhe veprimtarinė e tyre ėshtė dhe Hafiz Ali Korēa. i rritur nė njė mjedis patriotik, fetar e kulturor Korēar tė pastėr, ai u brumos me bindje dhe parime bazė, qė e ngriten lart emrin e tij. Pėr kėto ai, nė vitin 1893, kur ishte nė moshėn 20 vjeēare, u internua nė Sinop, sepse ndėrsa udhėtonte me trenin Sofie-Stamboll, iu kapen librat shqip, atėherė tė ndaluar. Mė 1900, u internua nė Anadoll, pėr aktivitetin nė mėsonjėtoren e Korēės. Pas Kongresit tė Dibrės ia shkatėrruan shtėpinė. E gjejmė pjesėtarė nė Komisinė Shqyp nė Shkodėr. Mė pas, Kabineti i Telat Pashės e dėnoi me vdekje, por me ndėrhyrje u fal. Mė 1924 u pėrjashtua nga Kėshilli i Lartė i Sheriatit. Mė 1925 botoi nė Tiranė pamfletin "Bolshevizma a ēkatėrrimi i njerėzimit". Hfz. Ali Korēa zhvilloi njė veprimtari intensive nė disa drejtime dhe kryesisht nė fushėn e kulturės, tė fesė dhe tė publicistikės. Ai ka shkruar njė varg veprash origjinale nė prozė e poezi fetare dhe laike. Ndėr to shquhen: "Mevludi" (1900). "303 fjalė tė Imam Aliut" (Botuar nė Korēė mė 1910). "Historia e shenjtė dhe tė katėr halifetė" (Botuar nė Tiranė mė 1931, fq.288). "Jusufi me Zelihanė" (Botuar nė Elbasan mė 1923). "Gjylistani", pėrkthim nga Saadiu, (1918). "Shtatė Ėndrrat e Shqipėrisė", poezi, (Botuar nė Tiranė mė 1944). "Tefsiri i Kur’anit", (mbetur dorėshkrim, me njė vėllim prej 2000 faqesh, R.Z.) punuar gjatė viteve 1920-1924. "Rubaijjati Khajjam"(Hajjam, pėrkthim nga O. Kajami, 1930- Ribotim 1942 nė Tiranė). Njė rėndėsi tė veēantė kanė gjithashtu edhe tekstet shkollore si : "Abetare shqip" (1910). "Fe Rrėfenjėsi, morali" (1914). "Gramatika, Syntaksa shqip—arabisht edhe fjalime", (1916). Hafiz Ali Korēa ka lėnė edhe njė numėr tė konsiderueshėm dorėshkrimesh e pėrkthimesh. Hafiz Ali Korēa, duke pėrkthyer kryeveprat si "Gjylistani", "Rubairat" si dhe "Jusufi me Zelihane", i bėri tė flasin shqip poetėt e mėdhenj si Saadiun, O.Kajamin etj. Hafiz Ali Korēa qe ndėr mėsuesit e parė tė mėsonjėtores sė parė shqipe nė Korēė dhe bashkėpunoi ngushtė me Pandeli Sotirin, drejtorin e mėsonjėtores sė parė shqipe tė Korēės. Aty dha pa pagesė edukatė islame . Pas shpalljes sė Pavarėsisė, iu ngarkuan detyra tė rėndėsishme. Qe kėshilltar i Ministrisė sė Arsimit, Drejtor i Pėrgjithshėm po i kėsaj Ministrie, Shef i Fetva-minit pranė Kėshillit tė Lartė tė Sheriatit nė Shqipėri, pedagog nė Medresenė e Lartė tė Tiranės etj. Gjatė jetės sė tij Hafiz Ali Korēa bashkėpunoi me njė varg figurash qė luajtėn rol tė rėndėsishėm nė historinė e kohės sė re tė Shqipėrisė, siē janė: Kristo Luarasi, Jusuf Turabi Kėrēova, Pandeli Sotiri, Gjergj Fishta, Luigj Gurakuqi, Mati Logoreci, Sali Nivica etj.

Mėsues nė Mėsonjėtoren e Parė Shqipe tė Korēės
Pjesėmarrės nė Kongresin e Dibrės
Kėshilltar dhe Drejtor i Pėrgjithshėm nė Qeverinė e pėrkohshme tė Vlorės tė kryesuar nga Ismail Qemali (1914)
Pjesėmarrės nė Komisia Letrare Shqipe nė Shkodėr(1916-1918)
Drejtor i Arsimit pėr Durrėsin, Elbasanin, Dibrėn, Matin dhe Pogradecin(1916)

Po paraqesim disa prej thenieve te tij me te spikatura:

-O Mėmėz o halle-madhe ē'gjėmė e zezė tė ka zėnė Bijt 'e tu s'mentohen fare rrugėvet tė kanė lėnė Tė pamėshirēmit s'tė shohin , nuk kujdesen pėr ty fare Tė kanė lėnė tė shkretė, xhveshur,zbathur e pa ngrėnė.

Hafiz Ali Korēa.


-Pėr Shqipėrinė u perpoqa sa flijova jetėn time nuk tregohet se sa hoqa se shteti mi njihte krime.

(Hafiz Ali Korēa nė kryeveprėn e tij 7 ėnderrat e Shqipėrisė)

-Shih pra nuk mbetėn fare ndėrtesa Ndėr kėmbė' u muar e shenjta besa, Xhami e kish s'lan' i rrėnuan, E kėsi punėsh djajt i shėnuan, Priftėrinjtė e hoxhėt si kec i grinė, Inteligjentėt nė dhet i shtrinė.

Hafiz Ali Korēa "Bolshevizma ēkatarimi i njerėzimit


-Nuk duhet tė mbushim, gjuhėn tonė ėngjėllore, me gjėmba e me ferra qė nuk i qėrojmė dot mė vonė

Hafiz Ali Korēa


magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 18:46   #25
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,831
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Per ata qe nuk e kan pare dhe njohur Jakup Hasipin, ja nje video gjate luftes qe eshte bere
Ketu e ke me kjarte - Nga minuta 1:23 i jipen shuplaka Danielkes !

http://www.youtube.com/watch?v=HiLpkRQIRzA
__________________
Albini perpara, na prift e mbara.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 19:27   #26
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Edhe kete teme te bukur e prishet me sulme patetike ?!

''Pirolla ju qofte'' !

Patjeter te kapeni pas dikujt !

Jakup Asipi e paska rradhen tani !!!

E Bindi, bindi i vogel ... sa lehte bindesh !
duke gjykuar nga kjo video ketu,degjo videon
http://www.youtube.com/watch?v=EqaQwgiyar0

E ē,ti them une ktij fare hoxhe,kur 1912,e sheh,si nje renim e varfrim ,sipas ketij tipit,shqiptaret eshte dasht te mos shpallin shtet,ne fjalet e tija kuptohet qart ignorimi i flamurit shqiptare dhe shpallja e pavarsise,
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 21:27   #27
qipii92
Falenderimi takon Allahut
 
Avatari i qipii92
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 509
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 7
qipii92 ka njė atmosferė spektakolareqipii92 ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga bindi Shiko postimin
duke gjykuar nga kjo video ketu,degjo videon
http://www.youtube.com/watch?v=EqaQwgiyar0

E ē,ti them une ktij fare hoxhe,kur 1912,e sheh,si nje renim e varfrim ,sipas ketij tipit,shqiptaret eshte dasht te mos shpallin shtet,ne fjalet e tija kuptohet qart ignorimi i flamurit shqiptare dhe shpallja e pavarsise,
pse qka u pasuni shqipria pi 1912 sen hiq ma mbrapa se kosova osht a 101 vjet shtet mu um vjen shum keq . Pot preferoj me ngu ligjeraten komplet edhe bindesh vet qe qashtu osht a sa i perket Jakupit u kan njeri i madh (naj flliqe temen)
__________________
"Esh'hedu en la ilahe il-lall-llah ve esh'hedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu - Besoj dhe deklaroj se ekziston vetėm njė Zot - All-llahu dhe se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij ".
qipii92 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2014, 21:25   #28
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga qipii92 Shiko postimin
pse qka u pasuni shqipria pi 1912 sen hiq ma mbrapa se kosova osht a 101 vjet shtet mu um vjen shum keq . Pot preferoj me ngu ligjeraten komplet edhe bindesh vet qe qashtu osht a sa i perket Jakupit u kan njeri i madh (naj flliqe temen)
Ky Jakupi me duket se po thote se Flamuri yne eshte flamur i pavertetes kurse flamuri i turkut eshte ai qe duhej te kishim tashme.
Nqs nuk i pelqen flamuri yne te mbaje ate te turkut. Sepse ata qe jane Shqipetar duan flamurin e tyre.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2014, 21:33   #29
Sopoti
Banned
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,965
Thanks: 5,172
Thanked 5,743 Times in 3,035 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

"Ashtu kuptova se nė tė vėrtet kisha arritur nė Shqipėri, njė vend i bekuar me njė mijė bukurira, po i shkelur nga njė turmė, e cila ushqen njė urrejtje kundėr bukurisė."
Shqiperia si mu duk! 1929

Faik Konica


Ata qe kane kontribuar per Shqiperine kane qene ata qe primare kan pas At-dheun!

Nqs do isha ne staf do i eliminoja tema provokuese percarese!
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2014, 21:41   #30
qipii92
Falenderimi takon Allahut
 
Avatari i qipii92
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 509
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 7
qipii92 ka njė atmosferė spektakolareqipii92 ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Ky Jakupi me duket se po thote se Flamuri yne eshte flamur i pavertetes kurse flamuri i turkut eshte ai qe duhej te kishim tashme.
Nqs nuk i pelqen flamuri yne te mbaje ate te turkut. Sepse ata qe jane Shqipetar duan flamurin e tyre.
Nuk e di po me duket se nuk i paske lexuar nga fillimi postimet e kam cekur te degjohet komplet ligjerata e mos paragjykohet
Menimi jem sa kem qen me turqit kem qen komplet po kur u perzu turku mbetem si jemi sot dhe dihet qfar historie kem pasur gjat dhe pas turkut po nejse kush zdon me dit mos te din kush don me dit le te din
Ne vend se te fshish postimet jasht temes ti shkon e e zgjeron
Nuk po di tash kush po del pi teme un a do do
__________________
"Esh'hedu en la ilahe il-lall-llah ve esh'hedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu - Besoj dhe deklaroj se ekziston vetėm njė Zot - All-llahu dhe se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij ".
qipii92 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2014, 23:08   #31
qipii92
Falenderimi takon Allahut
 
Avatari i qipii92
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 509
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 7
qipii92 ka njė atmosferė spektakolareqipii92 ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

https://www.youtube.com/watch?v=E5aOworDqlc
https://www.youtube.com/watch?v=Yl0gNdv8v5w
__________________
"Esh'hedu en la ilahe il-lall-llah ve esh'hedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu - Besoj dhe deklaroj se ekziston vetėm njė Zot - All-llahu dhe se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij ".
qipii92 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2014, 22:00   #32
jarigas
Vete zot, vete shkop
 
Avatari i jarigas
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Napoli,Italy
Posts: 509
Thanks: 96
Thanked 13 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
jarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga qipii92 Shiko postimin
Nuk e di po me duket se nuk i paske lexuar nga fillimi postimet e kam cekur te degjohet komplet ligjerata e mos paragjykohet
Menimi jem sa kem qen me turqit kem qen komplet po kur u perzu turku mbetem si jemi sot dhe dihet qfar historie kem pasur gjat dhe pas turkut po nejse kush zdon me dit mos te din kush don me dit le te din
Ne vend se te fshish postimet jasht temes ti shkon e e zgjeron
Nuk po di tash kush po del pi teme un a do do
O qyp, hafiz Ali Korēen ,turqit e tu te dashur e arrestuan pasi mbartte libra shqip, e ti ke fytyre te thuashse "kem qen komplet" ?!?!..Po, komplet i krimbur je....!!
jarigas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2014, 16:39   #33
qipii92
Falenderimi takon Allahut
 
Avatari i qipii92
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 509
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 7
qipii92 ka njė atmosferė spektakolareqipii92 ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

"Kosharja nga ditari im" - Dr. Shefqet Krasniqi


Nuk mund ta ndieja veten tė qetė. I flisja vetes: ē’tė duhet diploma nėse populli shfaroset?! Ē’tė duhet grada nėse populli yt masakrohet?! Ē’rėndėsi ka familja, pasuria, karriera kur populli yt nuk eksiton mė KOSHARJA NGA DITARI IMNjė nga ngjarjet historike qė shėnon prilli ėshtė edhe Beteja e Koshares, respektivisht thyerja e kufirit nga brigada 138 e UĒK-sė, e udhėhequr nga komandant Rrustem Berisha. Ndonėse me organizime mė tė zbehura se vitet e kaluara, Beteja e Koshares megjithatė u pėrkujtua, dhe, me tė drejtė u tha se ka qenė njė nga betejat vendimtare tė luftės sonė. Sikur kėtė zbehje e shkaktuan lajmet jo tė mira qė na erdhėn pėr themelimin e tribunalit pėr ushtrinė e cila ka luftuar nė mbrojtje. Nuk munguan as zėra brenda nesh me kritika tė paskrupullta pėr luftėn, e tė cilėt nė tė vėrtetė kanė ekzistuar qė moti por qė vetėm tani iu ėshtė dhėnė rasti ta ngrijnė edhe kokėn.

Unė nuk e fsheh se parimisht jam qė askush tė mos shfajėsohet pėrderisa ka bėrė shkelje, por qė kurrė akuzimi i disa personave tė interpretohet si akuzė ndaj UĒK-sė. Pėr Zotin, ka qenė madhėshtore dhe madhėshtor vazhdon tė jetė edhe kujtimi pėr tė. Pėr mua personalisht, si pjesė e kėsaj lufte tė ndershme dhe mė konkretisht si pjesėmarrės nė betejėn e Koshares, ato ditė janė ditėt mė tė mira tė jetės sime. Zaten, jeta nuk ka lezet dhe as kuptim nėse jeton i robėruar. Motivi pėr lirinė, pėr kėtė ideal tė shenjtė, na bėri qė tė harrojmė pabarazinė ushtarake ndėrmjet nesh dhe armikut tonė. Ne e dinim mirė se me ēfarė armiku kishim tė bėjmė, e dinim pėrgatitjen e tyre, por idealet qė kishim na bėnin tė harrojmė ēdo gjė tjetėr. Kėshtu e ka lufta. Fitorja, nė fund, i takon atij qė ka mobilizim shpirtėror mė tė madh. Kujtonim ato vuajtje tė shkaktuara pėr dekada, ata tė rėnė nė emėr tė lirisė, ata tė maltretuar pėr hiēgjė, vetėm pse ishin shqiptarė...Kėto na motivonin, i jepnin shpirtit krah aq sa tė fluturojė deri nė qiell dhe tė merr fuqi nga Zoti pėr ta luftuar kėta tiranė e barbarė. Po e them me modesti se kanė qenė ditėt mė tė lumtura tė jetės sime. Kam qenė nė Medinėn e Ndritur atėkohė nė studimet e doktoratės. Kisha gruan dhe fėmijėt me vete. Nuk mund ta ndieja veten tė qetė. I flisja vetes: ē’tė duhet diploma nėse populli shfaroset?! Ē’tė duhet grada nėse populli yt masakrohet?! Ē’rėndėsi ka familja, pasuria, karriera kur populli yt nuk eksiton mė. Ishte dimėr. Dola dhe bleva rroba pėrkatėse. U ktheva u pėrshėndeta me gruan dhe tre fėmijėt, ua kėrkova hallallin dhe ua ktheva shpinėn duke ia lėnė gruas sime amanet fėmijėt. U nisa drejt Stambollit e mė pas drejt Tiranės. Nuk ishte fare e lehtė, as pėr mua e as pėr gruan time, nė veēanti kur ajo ishte nė vend tė huaj dhe unė ka mundėsi qė mė kurrė tė mos i shihja, sepse nė luftė shkohet pėr me vdekur. Mu kujtua Ibrahimi alejhiselam, ai burrė i madh i cili e la gruan dhe djalin e vogėl Ismailin nė mes tė shkretėtirės sė Mekės vetėm, pa askėnd, dhe ua ktheu shpinėn e shkoi nė Palestinė, por pasi u fsheh pas njė kodre i ngriti duart lartė dhe u lutė duke ia lėnė amanet Zotit familjen e tij. Edhe mua mu mbushėn sytė me lot, luta Zotin dhe Atij ia lash amanet familjen. Pastaj kujtova shumė luftėtarė tanė tė cilėt edhe ata kanė lėnė gra dhe fėmijė, kanė lėnė edhe pasuri dhe jetė luksoze nėpėr Evropė dhe ia kanė mėsyrė Kosovės, andaj pse edhe unė mos t’i lė.

Ardhja nė Kosharė, takimi me Sali Ēekajn, Rrustem Berishėn dhe eprorė e ushtarė tė tjerė ishin vetėm momentet e para tė pėrjetimit tė kėnaqėsisė sė pjesėmarrjes nė atė brigadė shumė tė rėndėsishme pėr lirinė tonė.

Ndoshta ėshtė hera e parė qė po flasė pėr Kosharėn dhe po i shpalosė disa ndjenja dhe pėrjetime tė mia nė atė luftė tė bekuar, tė cilės i erdhi ndihma nga qielli dhe nga toka dhe bereqeti i saj nuk mungoi. Kurrė nuk kam dashur tė flas e as tė ekspozohem se kam marr pjesė nė luftė, sepse thjeshtė unė nuk kam luftuar pėr emėr, por se e kam pasur obligim nga i madhi Zot, ia kemi pasur borxh vendit tonė, andaj konsideroj se nuk kemi bėrė mė shumė se njė kryerje tė njė obligimi apo njė detyre fetare, morale dhe kombėtare. Por meqė shumė shokė kanė qenė kėmbėngulės qė t’i shpalos disa momente tė asaj beteje, vendosa t’iu pėrgjigjem kėrkesės sė tyre, nė veēanti kur akuzat ndaj Islamit nė pėrgjithėsi, e ndaj hoxhallarėve nė veēanti janė shtuar se kinse ata nuk kanė kontribuar nė luftė dhe as pėr vatan. Nuk jam unė i vetmi hoxhė qė kamė marr pjesė nė luftė, falė Zotit kemi pasur shumė hoxhallarė e imamė tė cilėt kanė rrokė pushkėn nė dorė, kemi mbi njėqind hoxhallarė tė tillė, ndėrsa 37 nga ta janė tė vrarė. Ata qė kanė vdekur, hoxhallarė e tė tjerė, i pastė mėshiruar Zoti, ndėrsa neve qė nuk kemi pasur exhel-caktim Allahu na shpėrbleftė pėr atė mundė tė vogėl qė kemi bėrė pėr kėtė vend, vetėm nga Ai kėrkojmė shpėrblim dhe na mundėsoftė qė edhe mė tej tė punojmė pėr vendin tonė, shoqėrinė tonė, fenė tonė dhe ēdo tė mirė tjetėr qė i duhet kėtij vendi dhe kėtij populli. Amin dhe deri javėn e ardhshme me njė temė tjetėr selam alejkum.
__________________
"Esh'hedu en la ilahe il-lall-llah ve esh'hedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu - Besoj dhe deklaroj se ekziston vetėm njė Zot - All-llahu dhe se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij ".
qipii92 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2014, 16:50   #34
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

ky ftyra siper ka kontribuar per kombin a?
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2014, 17:26   #35
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga spike Shiko postimin
ky ftyra siper ka kontribuar per kombin a?
Po ka qene ushtar i UĒK-sė.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2014, 17:35   #36
qipii92
Falenderimi takon Allahut
 
Avatari i qipii92
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 509
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 7
qipii92 ka njė atmosferė spektakolareqipii92 ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga spike Shiko postimin
ky ftyra siper ka kontribuar per kombin a?
Edhe Xhezair Shaqiri ne videon ma lart tregon qe Dr. Shefqet Krasniqi ka qen ne UĒK
__________________
"Esh'hedu en la ilahe il-lall-llah ve esh'hedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu - Besoj dhe deklaroj se ekziston vetėm njė Zot - All-llahu dhe se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij ".
qipii92 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2014, 21:37   #37
qipii92
Falenderimi takon Allahut
 
Avatari i qipii92
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 509
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 7
qipii92 ka njė atmosferė spektakolareqipii92 ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

A e dini se?
Kryetari i par i kryeqytetit shqiptar, Tiranes
isht Hoxh Zyber Hallulli
__________________
"Esh'hedu en la ilahe il-lall-llah ve esh'hedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu - Besoj dhe deklaroj se ekziston vetėm njė Zot - All-llahu dhe se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij ".
qipii92 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2014, 10:29   #38
Ketu
Anėtar i ri
 
Avatari i Ketu
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 26
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Ketu ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

Ēfare thuhet ne Kuran per Facebook-un?
__________________
Ketu e quajne ``shqipe``
Ketu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2014, 03:18   #39
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga qipii92 Shiko postimin
A e dini se?
Kryetari i par i kryeqytetit shqiptar, Tiranes
isht Hoxh Zyber Hallulli
qipii Shqiperia si kryeqytet te parin nuk ka patur Tiranen.
Nqs themi per Shqiperine pas pavaresise eshte Vlora
Keshtu qe Zyber Hallulli i cili eshte edhe emri i nje shkolle ne Tirane ka qene kryetar bashkia i Qytetit te Tiranes dhe jo kryeqytetit ne ate kohe.
Apo doje te thoshe thjesht qe behet fjale per Kryeqytetin tone te dashur Tironen.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2014, 04:30   #40
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėtar besimtar tė cilėt kanė kontribuar pėr kombin tonė.

Ceta e Cerciz Topullit dhe Mihal Gramenos.

__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur