Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-03-2011, 18:37   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
10 rregullat e interpretimit te bibles.

Ketu ne kete teme do te shikojme 10 rregullat per interpretimin e duhur te bibles.

Ndryshe keto rregulla quhen edhe 10 rregullat e Hermenautikes.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2011, 18:48   #2
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 10 rregullat e interpretimit te bibles.

10 rregullat e Hermenautikes.

1. Perkufizimi.

C'fare kuptimi kishin fjalet per autorin?2. Perdorimi.

Si perdoreshin fjalet per kohen kur u shkrua?3. Konteksti.

Si e ndikon konteksti kuptimin e fjales ne diskutim?4.Sfondi historik.

SI ndikon sfondi historik mbi kuptimin e pasazhit?5. Logjika.

C'fare eshte interpretimi logjik?6. Precedenti.

Si eshte perdorur kjo fjale ne vende te tjera ne bibel?
7. Uniteti.

Si perputhet interpretimi juaj me pjesen tjeter te bibles?8. Konkluzioni.

A eshte perfundimi juaj nje konkluzion i aresyeshem i nxjerre nga te dhenat?
9. Fjalperfjalshmeria.

Nje pasazh duhet marre fjale per fjale kurdo qe te jete e mundur.
10. Paanesia.

Mos impono interpretimin tend personal mbi pasazhin.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-03-2011, 16:14   #3
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: 10 rregullat e interpretimit te bibles.

Me vjen keq qe asnje njeri nuk ka dashur te marre pjese ne diskutimin qe ka te beje me nje pjese te rendesishme te besimit ,siē eshte doktrina.
Koha eshte dhurata me e ēmuar qe ti ke,sepse ke vetem nje sasi te caktuar.Mund te fitosh me shume para,por jo kohe.Kur i jep dikujt kohen tende,ti po i jep pjese te jetes tende qe nuk do te kthehet me.Koha jote eshte jeta jote.Dhurata me madhe qe mund t'i besh dikujt eshte koha jote.
"Te jesh i suksesshem dhe te permbushesh qellimin e jetes tende nuk jane e njejta gje."Rick Warren
Pa nje qellim ,jeta eshte nje levizje pa kuptim.
Menyra se si e shikon jeten percakton fatin tend.
Metafora e jetes tende te percakton se kush je.
Jeta behet e veshtire kur dyshimet ,mosnjohja mbushin zemren tende.
Dhimbja eshte benzina per pasionin,megafoni i Perendise per te na zgjuar nga gjumi i letargjise frymerore.
Problemi yt nuk eshte nje ndeshkim,por thirrje zgjimi.
Le te kthehemi tek tema ne diskutim.
Perpara se te diskutojme per regullat e interpretimit te Bibles le te shtrojme pyetjen:
Perse eshte shkruar Bibla?
Nje leter shkruhet kur derguesi eshte larg dhe marresi nuk eshte prane tij,pra eshte larg,i ndare.
Kush eshte arsyeja qe jemi te ndare?
Bibla jep vetem nje pergjigje: MEKATI
Perse studjohen shkrimet,Bibla nga njerezit?
Per te siguruar jeten e perjetshme.
Pse,a ekziston jeta pas vdekjes?
Bibla thote qe po,ajo ekziston,dhe kete mund ta marrim nepermjet Besimit.
Cfare eshte Besimi?
Besimi i Zotit?,besimi i njeriut natyral?,besimi i besimtarit?
Kush eshte burimi i besimit kristian?
Kush eshte arsyeja qe na bene besimtare?
Ku bazohet besimi ne shkrimet e shenjta?
Pyetje keto qe duan pergjigje njera pas tjetres per te kuptuar te verten qe ka te beje ne lidhje me besimin.
Besimi ne shkrimet e shenjta nuk eshte besnikeri interpretimi,
nuk eshte besnikeri sistemi doktrinal,
nuk eshte besnikeri tradite,
nuk eshte besnikeri e zakoneve,riteve,
nuk eshte besnikeri karshi institucioneve,kishes,
nuk eshte besnikeri e principeve te kominitetit.
Shkrimet e shenjta nuk sherbejne per justifikim.
Besnikeria karshi shkrimeve te shenjta eshte besnikeri karshi Jezusit.
Zoti do qe te gjithe te shpetohen dhe te kuptojne te verteten,dhe qe ka vetem nje ndermjetes ndermjet Zotit dhe njerezve.
Besimi nuk eshte nje doktrine e kapur nga ana intelektuale dhe qe nuk reflektohet ne sjelljen e jashtme,pa frut.Fruti eshte shenjteria.
Nuk mund te thuash qe jam besimtare dhe te mos kesh ndryshuar:
te ngelesh -Krenar,i ngurte,,egoist,koprac,i sensuar.
Libri lexohet,por nuk jetohet,nuk vihet ne praktike.
Jeta jone eshte letra e Krishtit.
Ne jemi bije te Zotit.
Modeli eshte Krishti
Artisti eshte Fryma e Shenjte.
Telajo jemi ne.
Imazhi origjinal i Zotit eshte deformuar per shkak te mekatit,por gjaku i Krishtit e ka pastruar telajon duke i dhene mundesi Shpirtit te shenjte te pikturoj imazhin e Krishtit.
Kush pretendon qe ta beje vete kete,e shumta gje qe mund te beje eshte vetem nje autoportret.
Ngjyrat jane dashuria,gezimi,paqja,durimi,miresia,dashamiresia, besimi,butesia,autokontrollli,qe jane frutat e Frymes se Shenjte.
Korniza e telajos eshte fjala e Zotit.
Besimtari eshte nje pasqyre:
- Po qe kthyer nga bota do te reflektoje mjerimin e saje
-Po qe kthyer nga njerezit do te reflektoje imazhin e tyre,difektet,veset e tyre,
- nese eshte kthyer nga qielli do te reflektoje lavdine.
Besimtari reflekton zemren e tij:
- nese eshte i lidhur me gjerat tokesore eshte mishor,
-nese mbeshtetet mbi njerezit,vellezerit e tij ne besim,do te reflektoje ata dhe do te kritikoje difektet e tyre,duke kerkuar modele te tjere,deri sa te ngelet i zhgenjyer,duke zhgenjyer ne te njejten kohe edhe ai te tjeret,nese nuk reflekton Krishtin.
Tre regulla duhet te ndjeki njeriu ne Krishtin:
- Cdo gje te behet per Lavdine e Zotit.
- Shenjterimi personal.
- E mira e te afermit.Asnjeri nuk beson me te vertete ne qofte se nuk deshiron per vellain e tij ate qe deshiron per vetveten.
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-04-2011, 19:21   #4
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 10 rregullat e interpretimit te bibles.

Ne kete varg na jepet qarte se Populli i Zotit ka ndjekur rregullat e te kuptuarit te fjales se Zotit.

Nehemia 8:8 Ata lexonin nė librin e ligjit tė Perėndisė nė mėnyrė tė qartė, duke shpjeguar domethėnien e tij, me qėllim qė tė kuptonin atė qė lexohej.

Pra sic shikojme ata bene tre gjera.
1.Lexuan qarte ligjin e Zotit
2.Shpjeguan domethenien
3. Qe te kuptonin.

Pra lind pyetja: C'fare duhet te besh qe te kuptosh fjalen e Zotit?
1. te lexosh me kujdes dhe qartesi
2. pastaj ta shpjegosh ne menyren e duhur.

2 timoteut 2:15
Mundohu tė dalėsh pėrpara Perėndisė si i sprovuar, si punėtor qė nuk ka pse tė turpėrohet, qė thotė drejt fjalėn e sė vėrtetės.

Pra sic duket duhet te jemi punetor dhe jo demebele ne studimin e fjales se Zotit per te kuptuar qarte ate qe thuhet ne menyre qe ta shpallim drejte fjalen e Tij pastaj ne publik.

2 pyetje qe duhet te bejme kur lexojme nje pasazh ne bibel jane:
A. C'fare donte te thoshte autori ne kohen kur eshte shkrojtur?
B. C'fare kuptimi ka per ne sot kjo fjale?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur