Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-08-2015, 07:07   #41
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,964
Thanks: 7,812
Thanked 3,588 Times in 1,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ēfare te mbjellesh do korresh" thote populli
Populli ka te drejte por ne kete rast nuk jane bandat ato qe kane mbjelle : bandat jane viktime e nje shteti te deshtuar( sikur n'Italine e jugut ku mbizotron mafia italiane, me e rrezikshmja ne bote...).
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2015, 07:08   #42
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,842
Thanks: 712
Thanked 944 Times in 326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
97-ten nuk e krijuan keta ''te fortet'' por e inicoi vete shteti dhe keta perfituan nga anarkia. Shume prej ketyre ''te forteve'' kane bere rolin e guardianit ne 97-ten duke mbrojtur lagjet e tyre dhe mos lejuar ordinere te tjere te kryenin grabitje apo krime. Kur them lavdi e kam fjalen per bemat e tyre dhe per faktin qe sot e kesaj dite mediat dhe ne flasim per ato.
po kete sapo e thashe...
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2015, 07:10   #43
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 578
Thanks: 214
Thanked 246 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
rolex ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ku ishin keto trimat para 90-tes ?

ne nje shtet pa shtet dalin gjithmone heronj te lavdishem
Jam dakort qe nje shtet i fuqishem i eleminon me te pare keta tipa por ne po flasim per historine dhe bemat e tyre ne ate shtet ashtu sic ishte pas 90-tes.
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2015, 07:19   #44
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

nuk ka asgje te lavdishme te vesh gjoba e te keqtrajtosh pekohesisht komshinjte dhe bashkeqytetaret, per lesh iken te gjithe Rolex, dikush me shpejt dikush me vone. njerin prej tyre e kam pasur ne shkolle dhe shok ekipi ne futboll per disa vjet. 21 ishte kur I erdhi rradha. nuk e ndihmonte dot njeri ate rruge zgjodhi I ziu. dalin kontigjente te reja dhe po te njejtin fat kane e do kene. ceshtje kohe,
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2015, 07:57   #45
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,531
Thanks: 6,920
Thanked 8,174 Times in 5,224 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 382
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

ka qene nje vorraboms qe e terrorizonte gjithe lagjen.

erdhen disa djem nga selita dhe ja knun kongen ke xhomlliku i dyte
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2015, 13:38   #46
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,994
Thanks: 15,537
Thanked 9,230 Times in 6,241 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Ne demokraci Mafia ka terren te pakufishem....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2015, 23:11   #47
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,854
Thanks: 365
Thanked 1,153 Times in 312 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

...ne cdo rast nuk jane/ishin djem te merzitshem!
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2015, 23:13   #48
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,068
Thanks: 1,852
Thanked 2,029 Times in 1,533 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Robbery Shiko postimin
...ne cdo rast nuk jane/ishin djem te merzitshem!
e mban mend kur i cam stomakun me thik dhe i dolen zorret

Roby: po pastaj
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-02-2019, 10:34   #49
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,191
Thanks: 6,871
Thanked 3,186 Times in 1,308 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Ekskluzive/ Lirohet i dėnuari pėrjetė pėr vrasjen e tė fortit tė Tiranės /VENDIMI

Lirohet nga qelia e burgut nė Drenovė tė Korēės, i dėnuari me burgim tė pėrjetshėm pėr vrasjen e tė konsideruarit i forti i Tiranės, Naim Zyberit, nė vitin 1997 nė Itali.
Gert Gjinarari, 45 vjeē, ka pėrfituar lirim me kusht, nė tė njėjtėn procedurė abuzive qė shpėtoi nga dėnimi pėrjetė edhe Dritan Dajtin, autor i vrasjės sė 4 policėve. Gjinarari u dėnua me burgim tė pėrjetshėm nė Itali, por me sjelljen e dosjes nė Shqipėri ai kėrkoi gjykim tė shkurtuar, duke pranuar tė gjitha aktet e akuzės, ēka e ēon dėnimin pėrjetė nė 25 vite burg. Njė procedurė kjo e ndryshuar vitet e fundit, ku tashmė ndalohet gjykimi i shkurtuar pėr vepra tė rėnda penale, veēanėrisht pėr vendime me burgim tė pėrjetshėm.

Gjykata e Korēės, kryesuar nga kryetari Markelian Kuqo ka vendosur tė pranojė kėrkesėn e Gjinararit pėr lirim me kusht, njė vendim i marrė mė 14 shkurt tė kėtij viti, nė ditėn e "Shėn Valentinit". Gert Gjinarari u ekstradua nė Shqipėri nė vitin 2014, ndėrsa akuzohet si bashkėpunėtor me Arben Grorin nė vrasjen e bujshme tė Zyberit.
Nė vendimin qė disponon Report Televizion thuhet se " urdhėrohet i dėnuarit Gert Gjinarari qė gjatė kohės sė provės tė raportojė rregullisht para Shėrbimit tė Provės, Zyra Vendore Tiranė, sipas rregullave qė iniciohen pėr kėtė qėllim procesi nga ky shėrbim ligjor, si dhe tė marrė nė cdo rast lejen e kėtij shėrbimi pėr lėvizjet e shpeshta brenda ose jashtė vendit, sė bashku me detyrimin pėr tė informuar Shėrbimin e Provės pėr cdo ndryshim tė mundshėm tė vendit tė banimit qė duhet tė realizohet vetėm mbi lejimin e kėtij shėrbimi"
Po ashtu nė vendim theksohet qė Gjinarari gjatė kohės sė provės nuk duhet tė shoqėrohet me persona tė dėnuar, dhe as mos tė mbajė me vete asnjė lloj arme.
Nė vendim shkruhet se Gjinarari ėshtė plotėsisht i rehabilituar dhe i gatshėm pėr tu riintegruar nė shoqėri, duke argumentuar se njė nga arsyet e dhėnies sė lirisė me kusht ėshtė edhe sjella e mirė qė i dėnuari ka pasur nė burg, "shembullore", - theksohet nė vendim.
"I dėnuari paraqitet me normalizim tė plotė tė marrėdhėnieve me trashėgimtarėt e viktimave nga vepra penale", thuhet nė vendim.
Ky vendim mund tė ankimohet nė Gjykatėn e Apelit tė Korēės brenda 15 ditėve.

Naim Zyberi u vra nė spital nė Milano

Nė fillim tė viteve ’90, Naim Zyberi njihej si njė nga tė fortėt e kryeqytetit, rival i fortė i njė tjetėr emri tė njohur nė Tiranė gjatė atyre viteve, Gaz Muēa. Zyberi u ekzekutua mė 6 gusht tė vitit 1997 nga tre persona, dy prej tė cilėve Arben Grori dhe Gerd Gjenerali.
Naim Zyberi nė vitet e para tė ’90-s kishte arritur tė mblidhte rreth vetes njė grup djemsh, tė cilėt, sipas mėnyrės qė kishin vetėpėrcaktuar, bėnin ligjin nė lagjet e kryeqytetit. Ai u cilėsua si njė nga atentatorėt e Gaz Muēės, ngjarje pėr tė cilėn edhe u arrestua bashkė me Franc Konomin, i cili nuk u mor vesh asnjėherė se si arriti jo vetėm tė dilte nga burgu, por edhe t’i shpėtonte deri nė vitin 2010 hakmarrjes sė djemve tė Rrugės Bardhyl. Pas hapjes sė burgjeve nė ’97-n, edhe Naim Zyberi si shumė tė tjerė arritėn tė largoheshin nga qelitė duke rifituar lirinė. Por Zyberi nuk do t’i shpėtonte dot hakmarrjes pėr vrasjet e Artur Grorit dhe tė Gaz Muēės. Ai u ndoq deri nė Itali nga vėllai i Grorit, Arbeni dhe atentati i parė iu bė nė njė bar nė Torino, vend ku Naim Zyberi mbeti i plagosur rėndė dhe pėr kėtė arsye, iu desh tė qėndronte i shtruar nė spital pėr disa kohė. Madje, pėr mjekim mė tė specializuar u dėrgua nė spitalin e Milanos. Fakti qė Zyberi mbeti gjallė nuk bėri qė autorėt tė dorėzohen. Mė datė 6 gusht, Gerd Gjinarari, qė mbante njė tufe me lule nė dorė, brenda tė cilės kishte fshehur pistoletėn dhe Arben Grori, bashkė me njė person tjetėr, futen nė dhomėn e spitalit ku ndodhej Zyberi dhe e qėllojnė aty pėr vdekje. Por shumė shpejt arrestohen nga policia italiane.
G.M.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-02-2019, 11:12   #50
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ka qene nje vorraboms qe e terrorizonte gjithe lagjen.

erdhen disa djem nga selita dhe ja knun kongen ke xhomlliku i dyte
Mbaj mend dhe une njerin aty (noshta i njejti person) qe i merrte makinen apo motorin njerzve rruges pa pik problemi dhe ata as nuk i kundershtonin te shkretet. Ai terrorizonte gjithe lagjen diten per diell.
Jam habit si nuk e vrisnin dynjaja.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-02-2019, 11:20   #51
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,531
Thanks: 6,920
Thanked 8,174 Times in 5,224 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 382
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Mbaj mend dhe une njerin aty (noshta i njejti person) qe i merrte makinen apo motorin njerzve rruges pa pik problemi dhe ata as nuk i kundershtonin te shkretet. Ai terrorizonte gjithe lagjen diten per diell.
Jam habit si nuk e vrisnin dynjaja.
e pashe dhe une kur ishte gjalle kishte nji motor 600 me duket.
na ēmeni me thote i shoku im kemi frike me qit kalamojt ne rruge.
skalun nja dy dite kur pash motorin ne mes te sheshit dhe ai ne morg
🖤 (2)
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-02-2019, 14:08   #52
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,645
Thanks: 11,402
Thanked 9,408 Times in 6,021 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ka qene nje vorraboms qe e terrorizonte gjithe lagjen.

erdhen disa djem nga selita dhe ja knun kongen ke xhomlliku i dyte
Keta djemt nga Selita qe dilnin tufe...po nje tufe me cakenj e pisa qe si lukuni dilnin neper bulevard zbathur me pantofla neper duar....

Keta cerra kur shkuan te rrihnin Naim Zyberin ne fillim te rruges se frigoriferave tek unaza.
Naimi u doli i vetem (sepse "shoket" e lane si gjithmone te vetem, e u therriste ti shkonin prane ne kishin tope....asnje dhic Selit (25-30 veta) nuk pati te ndenjura ti afroheshin nje njeriu te vetem.....Ledio
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 15-02-2019 nė 14:18
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-02-2019, 15:36   #53
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,287
Thanks: 4,135
Thanked 6,868 Times in 2,350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 126
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Sa jete te cuara dem.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-02-2019, 17:59   #54
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,921
Thanks: 23
Thanked 2,892 Times in 1,797 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Maj mend cdo lagje kishte te Fortin ate qe solli makina nga jashte etj etj sollen edhe drogen bixhozin dhe cdo te keqe.
Ne ke Bryli kemi pas Jot Qerosin te fortin e lagjes dhe Ben Ēomin po edhe Tan Muksin.
Ne Laprake ke nona (gjushja) ka qene Ilir Mezezi.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 00:28   #55
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,191
Thanks: 6,871
Thanked 3,186 Times in 1,308 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 05:53   #56
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,191
Thanks: 6,871
Thanked 3,186 Times in 1,308 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 09:35   #57
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,921
Thanks: 23
Thanked 2,892 Times in 1,797 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

TIRANE - Kalimi i viteve sjell ndryshime nė ēd gjė, nė sjellje, nė veshje, mėnyrė tė menduari etj. Por pėrpos ēdo ndryshimi, disa gjėra apo zakone nuk ndryshojnė. Siē ndodhte edhe nė vitet’90, me krijimin e grupeve tė “tė fortėve” nė ēdo lagje, ashtu ndodh edhe sot. Por me ndryshime nė sjellje, mendime apo edhe veshje. Nė vitet e fundit tė periudhės komuniste nė Shqipėri, ēdo lagje kishte grupin e saj tė “tė fortėve”.

Ishin grupet e rrugės “Bardhyl”, tė rrugės sė “Dibrės”, tė rrugės sė “Durėsit”, tė “Ali Demit”, rrugės sė “Kavajės”, banda e “Yzberishtit”, banda e “Selitės” etj. Edhe sot nė shumė prej kėtyre lagjeve vazhdojnė tė ekzistojnė grupet, jo ato kriminale, si bandat famėkeqe qė u krijuan nė vitin ’97, por grupe tė rinjsh tė cilėt kalojnė kohėn bashkė, luajnė, tymosin, dhe bėhen “copė” pėr njėri-tjetrin.

Nė kryeqytet janė disa lagje, por mė tė spikaturat natyrisht janė lagjia e kinostudios, dhe kombinatit, tė cilat kanė marrė pak edhe pamjen e “geto-s”. Ndėrsa tė rinjtė e atyre kohėve visheshin me xhupa meshini, pantallona tub, kėpucė model kauboji dhe dėgjonin rock, tė rinjtė e sotėm janė mė tė dhėnė pas muzikės sė rėndė, kalojnė shumė kohė jashtė natėn, tymosin hashash dhe luajnė bixhoz.

Nuk ėshtė e nevojshme ta thuash, por ka pasur njė ndryshim tė madh midis brezave, nė pothuajse tė gjithė aspektet e jetės. Sot tė rinjtė janė mė tė prirur t’i largohen realitetit, ndėrsa tė rinjtė e asaj kohe kishin dėshirė ta ndryshonin atė. Tė rinjtė e viteve ’90 ishin tė gjallė, shumė aktivė, dhe plot ėndrra, tė rinjtė e sotėm duket se i kanė futur ėndrrat nė sirtar dhe bjerren pas lojėrave tė fatit dhe kėnaqėsisė ėndėrrimtare qė tė sjell njė cigare “made in Lazarat”.

Tė rinjtė e asaj kohe qarkullonin me motorra dhe mjetet e tyre tė “luftės” nuk ishin asgjė mė shumė se ndonjė ndonjė kėmbėz karrige apo ndonjė metalike, ndėrsa tė rinjve tė sotėm nuk u mungon asgjė, madje mund tu gjesh nėpėr breza edhe pistoleta. Ndryshimi ėshtė i dukshėm midis dy kohėve, por ndryshimi jo gjithmonė ėshtė pozitiv. Nė rastin e kėtyre tė rinjve, fjala mė e pėrshtatshme qė mund ta pėrshkruajė ėshtė degradim.

Njė dėshirė pėr tė mos bėrė asgjė, pėr tė mos punuar, pėr mos studiuar, tė luajnė bilardo, skedina, lojėra fati, dhe tė tymosin hashash gjatė natės, duke shqetėsuar edhe banorėt pėrreth. Tė zakonshme janė edhe sherret me persona tė njė lagjeje tjetėr, ose me njė tė pnjohur. Gjithēka nis me njė “pėrse mė shef” dhe mė pas pėrfundon nė kornikėn e zezė tė gazetave, me plagosje, tė shtėna armėsh, apo edhe me raste fatale. Njė i ri nė kinostudio, i cili dėshiron tė ruajė anonimatin, na rrėfen pėr veprimtarinė qė bėjnė “tė fortėt” lagjeje.

KINOSTUDIO, “ROJET” VULLNETARE TĖ NATĖS

Si nė ēdo lagje tjetėr, edhe nė kinostudio ekzistojnė grupet e “tė fortėve”. Mund tė jetė njė, dy ose disa grupe. Janė djem tė moshės 20-25 vjeē, tė cilėt e kalojnė kohėn me njėri-tjetrin duke luajtur, tymosur, dhe biseduar. Mėngjesi i tyre fillon zakonisht pas rės 12, pas njė nate tė kaluar jashtė. Monotonia e tyre ėshtė kafe, internet, dhe nė mbrėmje...pak relax. “Janė grupe ēunash.

Dhjetė apo dymbėdhjetė vetė, qė ēdo mbrėmje pas orės 11 ose 12 mblidhen kėtu te sheshi, ku paradite luajnė domino pleqtė. Nuk janė tė bezdisshėm fillimisht, por pasi kalon pak, dhe kanė pirė, fillojnė tė luajnė, tė qeshin dhe tė bėrtasin, dhe kjo ėshtė shumė shqetėsuese pėr banorėt e tjerė. Jo pak herė banorėt kanė ngritur shqetėsimin, por askush nuk i ka marrė parasysh.

Inspektorėt e policisė vijnė pėr kontrolle shumė rrallė, ose kur ndodh ndonjė gjė e rėndė. Askush nuk nga komisariati nuk reagon pėr zhurmėn qė shkaktojnė kėta persona” thotė njė banorė. Kinostudio konsiderohet si njė lagje problematike, kjo edhe pėr shkak tė ngjarjeve qė kanė ndodhur gjatė muajve tė kaluar ku ka pasur incidente qė kanė pėrfunduar me tė shtėna armėsh.

“Ēfarė nuk tė dėgjon veshi kėtu” thotė njė e moshuar, banore e kėsaj lagjeje. “Kemi frikė t’i lėmė nipėrit dhe mbesat pas orės 9 tė darkės. Kėtu ka gjithfarėsoj njerėzish. Mblidhen grupe-grupe dhe pinė drogė. Qeshin e bėrtasin sikur u a ka njeri pėr borxh, na lėnė pa gjumė. Por faji nuk ėshtė i tyre, por i policisė tė cilėt nuk reagojnė ndaj shqetėsimeve tona, por vijnė vetėm po krisi arma.

Pėrse nuk vijnė tu bėjnė njė kontroll kėtyre djemve e tė shohin kush ka armė dhe kush nuk ka, por vijnė vetėm pasi ka ndodhur hataja?” ngre shqetėsimin e moshuara. Ndėrsa ky relaitet i padėshiruar duket se do vazhdojė, si dikur.

Shkrimi u botua sot nė gazetėn Shqiptarja para 6 vjetve imagjino tani !!!!
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
🖤 (1)
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 23:43   #58
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,994
Thanks: 15,537
Thanked 9,230 Times in 6,241 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Tschja....ne diktatura keta MINJTE...rrine URTE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2019, 15:14   #59
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,068
Thanks: 1,852
Thanked 2,029 Times in 1,533 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Ku eshte Lavdia ketu?
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
🖤 (1)
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2019, 23:22   #60
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,994
Thanks: 15,537
Thanked 9,230 Times in 6,241 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Lavdia dhe fundi i tyre: Historia e ''Cunave te forte'' te Tirones.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Ku eshte Lavdia ketu?
Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo....

Po cfar lavdie...MASAKRON FEMRA????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur