Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-05-2013, 19:53   #41
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2013, 21:02   #42
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,413
Thanks: 79
Thanked 325 Times in 225 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 52
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Llap,a njeh najkon pej Metergofci a pej Bllate ?
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2013, 21:07   #43
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasi Shiko postimin
Llap,a njeh najkon pej Metergofci a pej Bllate ?
njof disa nga ato an si nga brain e barain turani e orllani
por nuk e di kuj i thon bllat
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2013, 21:08   #44
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2013, 21:22   #45
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,413
Thanks: 79
Thanked 325 Times in 225 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 52
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
njof disa nga ato an si nga brain e barain turani e orllani
por nuk e di kuj i thon bllat
Abdullah "Pasulin" pej Braine,pra,ke mujte me e njofte.
Ky me N.Ahmetin pej Berveniku kane qene me kete Xhavit Halitin-hamamin.
Abdullah Pasuli ka qene koxha i tharbt.Nuhiu ka qene fort djalosh.

Bllate ("lloq") eshte katund afer Metergovcit.
I Bllates eshte Enver Sekiraqa,ma drejt me thane,baba i tij,Hamiti eshte nga atje.Ky bylbyli(enveri) ka mundesi te jete i lindun nalt mi xhami t`llapit,ne koloni (ne Prishtine).

I Metergovcit eshte Bejtushi, i biri Rames,qe ka hanger han e dan me shkije.Per Bejtushin thane,e bajke ni automatik uzi,e dalke perdit ne
Podjeve,tuj punue per shkije.Vec po me intereson, ai i pat dale kush ne prite Bejtushit ?

Cipiripit,me doket Zahiri ia pat dhane ni breshen plumba n`Podjeve,
e lane perjete invalid(n`karroce).
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2013, 00:20   #46
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

http://www.youtube.com/watch?v=20kQY...ature=youtu.be
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2013, 00:20   #47
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

http://www.youtube.com/watch?v=wdYwwnUCKW0
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2013, 00:22   #48
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

http://www.youtube.com/watch?v=9s9YNOn-nw8
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-05-2013, 10:21   #49
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sėBėhet realitet, iniciativa e deputetit tė Parlamentit tė Kosovės, Latif Gashi, pėr realizimin e Projektit pėr ndėrtimin e shtėpive pėr familjet e dėshmorėve nė Llap.


Projekti, i cili do tė kushtoi 2 milion euro ka mbėshtetjen e plotė finaciare edhe tė Kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi. Pėr ndertimin e shtėpive pėr familjet e dėshmorėve KK, i Besianės, nė seancėn e sotme (e enjte) ka ndarė njė hapėsirė tė sipėrfaqes sė tokės prej 3 hektarėsh. Vendimi ėshtė marr unanimisht nga tė gjithė pėrfaqėsuesit e subjekteve politike nė Besianė. Emertimi i laxhes do tė jetė jo si deri mė tani Kuvajtjane, por ajo do tė quhet Laxheja e dėshmorėve, gjė qė ishte kėrkesė edhe e vetė Kryeministrit Thaēi, dhe deputetit, L.Gashi, e mirėpritur edhe nga zyrtarėt komunal nė Besianė. Mėsohet gjithashtu se pėr realizimin e projektit dhe aspektet tjera teknike janė marr vesh pėrfaqėsuesit e KK, tė Besianės, me pėrfaqėsuesit e Ministrisė sė Mirėqenjes Sociale qė ėshtė edhe finacuese e projektit.
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2013, 18:59   #50
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sėLumi ky popull e lum UĒK-ja qe pati keso trimnesha
ndersa disa qe i thon veti mashkuj e ne koh te luftes
kerkuen strehim mu nen fustana e dimija te femrave
sot ne liri shesin patriotizem e trimni dhe i shajn i urrejn
e i akuzoin ushtaret e UĒK-se se nuk kan luftue kan qen te pashkoll
kan qen katundar e qka jo madje i quajn edhe tradhtar
dhe fitorja ka ardh nga qielli dhe nga keta qe ishin nen fustane te grave
e ne plazhe te bregdetit shqiptar e neper metropole te europes
e tuj u lut te gjumave e tuj vajtue
keta mjerana nuk kan asnji fije turpi qe edhe sot pas 14 viteve ne liri
ti thon ato prralla ende.
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2013, 19:37   #51
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-12-2013, 23:25   #52
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Lirimi i tė burgosurve nga UēK-ja

http://www.youtube.com/watch?v=JdQL_hU2GAk
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2016, 20:58   #53
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė
Thaēi nga Prekazi kėrkon bashkim pėr ta fuqizuar shtetin

Presidenti nė ardhje Hashim Thaēi ka bėrė homazhe nė Kompleksin Memorial “Adem Jashari”


Ai me kėtė rast tha se janė nė Prekaz pėr tė marr energji tė reja nė konsolidimin dhe forcimin e shtetit, si dhe pėr ta anėtarėsuar Kosovėn nė NATO dhe Bashkimin Evropian.

Ai tha se sot ėshtė ngjarja mė kulmore, pasi shėnojnė Epopeja e UĒK-sė, sakrificėn legjendare tė komandantit Adem Jashari dhe familjes Jashari.

“Sot ėshtė dita e unitetit dhe bashkimit qytetarėve pa shikuar dallime partiake, fetare, etnike, pėr t’u bashkuar edhe njėherė nė pėrpjekjet tona pėr tė fuqizuar edhe mė tepėr vendin tonė”, ka thėnė Thaēi.
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2016, 21:11   #54
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė
Nė “Epopenė e UĒK-sė” patėn rėnė 59 dėshmorė.[Lista e Plotė]


05/03/2016

Lufta heroike e familjes Jashari, e cila me hovin mė tė madh kundrejt forcave serbe, u zhvillua pėrgjatė tri ditėve rresht: 5,6 dhe 7 marsit tė vitit 1998, ishte njė hap tejet i madh drejt lirisė sė Kosovės.

Nė kėtė betejė, tė njohur si “Beteja e UĒK-sė”, sipas Komisionit pėr Verifikimin e Kategorive tė Luftės (tė publikuar nė prill tė vitit tė shkuar), kishin rėnė gjithsej 59 dėshmorė, raporton GazetaBlic.

Mė poshtė i gjeni tė gjithė emrat e familjes Jashari, tė cilėt flijuan jetėn pėr lirinė e Kosovės:

1. Adem Sh. Jashari -Prekazi i Poshtėm

2. Adile B. Jashari -Prekazi i Poshtėm

3. Afete H. Jashari – Prekazi i Poshtėm

4. Afije A. Jashari – Prekazi i Poshtėm

5. Ajvaz K. Jashari – Prekazi i Poshtėm

6. Ali R. Jashari – Prekazi i Poshtėm

7. Avdullah Z. Jashari – Prekazi i Poshtėm

8. Bahtije M. Jashari -Prekazi i Poshtėm

9. Beqir B. Jashari – Prekazi i Poshtėm

10. Besim H. Jashari – Prekazi i Poshtėm

11. Blerim H. Jashari – Prekazi i Poshtėm

12. Blerim Z. Jashari – Prekazi i Poshtėm

13. Blerina H. Jashari – Prekazi i Poshtėm

14. Bujar Z. Jashari – Prekazi i Poshtėm

15. Elfije S. Jashari – Prekazi i Poshtėm

16. Elheme U. Jashari – Prekazi i Poshtėm

17. Faik T. Jashari – Prekazi i Poshtėm

18. Fatime H. Jashari – Prekazi i Poshtėm

19. Fatime S. Jashari – Prekazi i Poshtėm

20. Fatime Xh. Bazaj -Tėrstenik

21. Feride R. Jashari – Prekazi i Poshtėm

22. Fitim A. Jashari -Prekazi i Poshtėm

23. Hajrije Z. Jashari – Prekazi i Poshtėm

24. Hajzer Z. Jashari – Prekazi i Poshtėm

25. Halil B. Jashari – Prekazi i Poshtėm

26. Halit I. Jashari – Prekazi i Poshtėm

27. Hamdi S. Jashari – Prekazi i Poshtėm

28. Hamėz Sh. Jashari – Prekazi i Poshtėm

29. Hamide A. Jashari – Prekazi i Poshtėm

30. Hamit H. Jashari – Prekazi i Poshtėm

31. Hanife Z. Jashari – Prekazi i Poshtėm

32. Hidajete R. Jashari – Prekazi i Poshtėm

33. Igball R. Jashari – Prekazi i Poshtėm

34. Igballe R. Jashari – Prekazi i Poshtėm

35. Isak F. Halili – Duboc

36. Kajtaz M. Jashari – Prekazi i Poshtėm

37. Kushtrim A. Jashari – Prekazi i Poshtėm

38. Lirie H. Jashari – Prekazi i Poshtėm

39. Mihrije F. Jashari – Prekazi i Poshtėm

40. Murtez Z. Jashari – Prekazi i Poshtėm

41. Nazmi Z. Jashari – Prekazi i Poshtėm

42. Osman Sh. Geci -Llaushė

43. Qazim O. Jashari – Prekazi i Poshtėm

44. Qerim H. Jashari – Prekazi i Poshtėm

45. Ramiz S. Jashari – Prekazi i Poshtėm

46. Sabrije Z. Jashari – Prekazi i Poshtėm

47. Sadik H. Jashari -Prekazi i Poshtėm

48. Salė Sh. Jashari – Prekazi i Poshtėm

49. Selvete H. Jashari – Prekazi i Poshtėm

50. Shaban M. Jashari – Prekazi i Poshtėm

51. Shahin Q. Jashari – Prekazi i Poshtėm

52. Sherif B. Jashari – Prekazi i Poshtėm

53. Sinan R. Jashari – Prekazi i Poshtėm

54. Smajl A. Jashari -Prekazi i Poshtėm

55. Smajl Xh. Bazaj – Tėrstenik

56. Ukshin Q. Jashari – Prekazi i Poshtėm

57. Valdete R. Jashari – Prekazi i Poshtėm

58. Zahide Sh. Jashari – Prekazi i Poshtėm

59. Zarife B. Jashari – Prekazi i Poshtėm
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2016, 21:14   #55
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sėNė fotografi Besarta Jashari sot me njė fėmijė, vajza e vetme e mbijetuar nga e tėrė ajo qė ndodhi nė familjen Jashari nė Prekaz, e cila nė atė kohė ishte fėmijė.
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2016, 21:41   #56
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė


Sot kėtė ngjarje e kujtoj me kėtė foto tė bėrė para 23 vjetėve nė njė nga qendrat e Gardės Kombėtare nė Tiranė, nė mars 1993.


Thaēi: Sakrifica legjendare e familjes sė Jasharajve, sublimim i synimeve pėr pavarėsinė e Kosovės


05 mars 2016 - 09:51

Presidenti i zgjedhur, Hashim Thaēi nė pėrvjetorin e Epopesė sė UĒK-sė ka shkruar nė Facebook ku ka theksuar se Epopeja e UĒK-sė ėshtė pika kulmore historike e kombit tonė.

Lexoni postimin e plotė:

Epopeja e UĒK-sė ėshtė pika kulmore historike e kombit tonė. Sakrifica legjendare e komandantit, Adem Jashari dhe familjes sė tij janė sublimim i synimeve shekullore pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.

Sot kėtė ngjarje e kujtoj me kėtė foto tė bėrė para 23 vjetėve nė njė nga qendrat e Gardės Kombėtare nė Tiranė, nė mars 1993.
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2016, 21:50   #57
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sėVrasja e Adem Jasharit nė BBC e New York Times


Komandanti legjendar, Adem Jashari, u vra mė 7 mars, 1998, pas njė sulmi brutal dhe njė masakre nga forcat serbe ndaj familjes Jashari nė Prekaz. Pėr vrasjen e tij dhe masakrėn ndaj civilėve nga forcat serbe patėn raportuar mediumet mė tė mėdha botėrore.

BBC, mė 7 mars 1998, raporti pėr vrasjen e Adem Jasharit, duke thėnė se brenga ndėrkombėtare po shtohet nė lidhje me luftimet e ashpra nė Kosovė ku forcat ushtarake dhe policore serbe po luftojnė kundėr “separatistėve shqiptarė”, transmeton Koha.net.

Autoritetet serbe thonė tė kenė goditur zemrėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe kanė vrarė liderin e saj, Adem Jasharin, shkruan BBC nė shkrimin e 7 marsit tė vitit ‘98.

Por, gazetari i BBC-sė, Paul Wood, nė njė raport ekskluziv nga Kosova, ka parė pėr sė afėrmi shtėpitė e pjesėtarėve tė dyshuar tė UĒK-sė duke u djegur apo duke u rrėnuar nga automjete ushtarake. Ishte edhe ndėshkim por edhe paralajmėrim pėr pjesėn tjetėr tė fshatit.

Serbėt thonė se po e luftojnė terrorizmin, por Paul Wood thotė se nuk ka nevojė pėr operacione ushtarake tė kėsaj shkalle.

Shumė familje po ikin nga shtėpitė e tyre, po i kalojnė netėt nėpėr male, ndėrsa partia kryesore politike shqiptare ka akuzuar serbėt se kanė ndėrmarrė njė fushatė tė re tė spastrimit etnik.

“Duket tė ikim”, thotė njė fshatare. “Kėtu ka luftė. njerėzit po vriten, madje dhe fėmijėt. Dhe askush s’po bėn asgjė”.

Ndėrkaq mė vonė, korrespodenti i BBC-sė, Allan Little, mė 12 mars tė vitit 2000, pati shkruar se si marsin e vitit 1998, forcat serbe ishin futur nė Prekaz dhe, me tanke e automjete tjera tė armatosura, rrafshuan shtėpinė e familjes Jashari. Beogradi, siē citon BBC, Adem Jesharin e quante “terrorist famėkeq”, transmeton Koha.net.

“Ishte njė aksion normal policor kundėr njė krimineli tė njohur”, citon BBC gjeneralin serb Nebojsha Pavkoviq. “Ishte i suksesshėm. Detajet tjera s’mė kujtohen”.

Por, BBC thotė se detajet qė Pavkoviq kishte vendosur tė mos i kujtonte ishin brengosėse. Pesėdhjetepesė anėtarė tė familjes Jashari janė vrarė. Sipas BBC-sė, “nė Serbinė Milosheviqiane, natyrisht se ky ėshtė krejt njė aksion normal policor”.

Por, sipas fjalėve tė njė gazetari tė spikatur shqiptar, ishte gjithashtu njė “favor i pamėshirshėm ndaj Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”.

Masakra e Prekazit ishte njė thirrje e mprehtė pėr ata mijėra burra shqiptarė qė i ishin bashkėngjitur radhėve tė, deri mė tani, njė grupi tė vogėl e nėn hije tė luftėtarėve tė njohur si UĒK.

Por, mė qenėsore ishte se Prekazi do tė ndryshonte edhe opinionin publik ndėrkombėtar. “Sapo t’i marrim fotografitė e Prekazit, do t’i vendosim nė internet”, citon BBC Veton Surroin, njė lider i respektuar opozitar dhe botues gazete.

Veē BBC-sė, ndėr mediumet tjera tė fuqishme nė botė qė raporti pėr vrasjen e komandantit legjendar Adem Jashari, ishte edhe “The New York Times”. Mė 9 mars tė vitit 1998, NYT pati raportuar pėr sulmin brutal tė forcave serbe ndaj familjes Jashari, ku mbetėn tė vrarė 51 persona, nė mesin e tė cilėve edhe komandanti legjendar Adem Jashari.

Mediumi amerikan pati pėrshkruar nė detaje skenat e tmerrshme pas sulmit tė forcave serbe ndaj Jasharajve, ku thoshte se trupat e 51 shqiptarėve, pjesėt e poshtme tė sė cilėve ishin mbėshtjellė me ēarēafė tė bardhė, qėndronin tė shtrirė nė dy radhė nė dyshemenė e ēimentuar tė njė garazhi tė vjetėr.

Trupat, disa prej tė cilėve tė djegur aq shumė sa nuk mund tė identifikohen, pėrfshijnė 25 gra dhe fėmijė tė vegjėl. Nė trupat e shumicės prej tyre shiheshin vrimat e errėta tė kuqe nga plumbat. Kafkat e disa prej tyre ishin shtypur ndėrsa njėri prej tyre ishte pa kokė.

Sipas “NYT”, ky sulm ka ēuar nė 77 numrin e shqiptarėve tė vrarė vetėm gjatė njė jave, ndėrsa edhe mbi 10 tė tjerė janė tė zhdukur. Viktimat, shumica prej tė cilėve nga fshati Prekaz, njė bastion i fuqishėm UĒK-sė, pėrfshinin edhe komandantin rebel, Adem Jashari – kokėn e kishte tė varur nga mbrapa dhe njė fyt kishte njė tė ēarė, transmeton Koha.net.

Familja Jashari, sipas NYT, dominon fshatin, ndėrsa mė shumė se 20 pjesėtarė tė kėsaj familjeje janė vrarė nė ditėt e fundit tė dhunės. Forca serbe tė armatosura deri nė dhėmbė dhe njėsi paramilitare, tė mbėshtetur nga automjete tė fuqishme ushtarake e helikopterė ushtarakė, marshuan nėpėr kėtė rajon pėr t’i larguar tė tjerėt, dhe mė pas sulmuan “separatistėt shqiptarė me plumba e artileri”.

Mediumi amerikan nė atė kohė pati biseduar edhe me zyrtarin serb pėr informim, Boshko Drobnjak, i cili pati thėnė se “Adem Jashari ka vrarė gruan dhe nipin e tij”. Kjo gjithmonė duke dashur tė mohojnė krimin e rėndė tė kryer ndaj familjes Jashari, pasi aty u vranė shumė gra e fėmijė.

NYT thotė se, edhe pse familja Jashari ishte e armatosur dhe kishin qėlluar ndaj policisė, ka dėshmi tė bollshme se civilė tė paarmatosur, e me gjasė edhe tė gjithė meshkujt e ndaluar nga policia, janė ekzekutuar, shpesh edhe para fėmijėve dhe grave tė tyre.

Ata qė janė detyruar tė largohen nga fshati, pėrfshi edhe 20 anėtarė tė familjes Jashari, kanė thėnė se policia i ka detyruar burrat tė shtrihen pėr toke para familjeve tė tyre dhe mė pas kanė shtėnė me armė automatike nė trupat e tyre.

Nazmi Jashari ishte duke e ndihmuar nėnėn e tij pėr tė ikur nga pjesa e prapme e shtėpisė sė tyre kur ai u kap nga disa policė me fytyra tė ngjyrosura, thonė familjarė tė tij.

“E detyruan Nazmiun tė shtrihet pėr toke dhe thanė, ‘shikoni se si do ta ekzekutojmė djalin tuaj’”, thotė motra e tij, Syleme Jashari, derisa nėna e saj, Nailja, rėnkoi lehtėsisht nė duart e saj. “E qėlluan nė qafė dhe nė shpinė. Mė pas policia mė morėn babanė tim dhe e rrahėn me kondakė tė armėve”.

Mė tej, nė shkrimin e NYT, janė pėrfshirė edhe tė mbijetuarit e familjes Jashari, tė cilėt pasi ikėn nga fshati i tyre, Prekaz, shkuan nė Mitrovicė. Ata i rrėfyen nė detaje mediumit amerikan momentet e fundit tė shumė prej atyre qė i shtrinė pėr toke nė garazh.

Gratė mohuan raportet policore se u kanė ofruar mundėsinė e ikjes para se tė nisnin luftimet. Pėr mė tepėr, ato thonė se pak para agimit, persona dhe automjete tė armatosura pushtuan fshatin, rrethuan disa shtėpi dhe sulmuan ata qė flinin brenda.

“U zgjuam nga tė shtėnat e fuqishme”, thotė Naile Jashari, 64 vjeēe, dy djemtė e sė cilės u vranė nė luftime. “Tė gjithė vrapuam pėr t’u strehuar”.

Gratė thonė t’i kenė fshehur fėmijėt e frikėsuar nga luftimet nėpėr shtėpi derisa forcat serbe, tė cilat po shkėmbenin tė shtėna me separatistėt nė ndėrtesa tė tjera, nisėn tė qėllonin pėrmes dritareve.

“I detyruam fėmijėt tė shtriheshin nė dysheme dhe deshėm t’i mbronim”, thotė Sala Jashari, 38 vjeēe, bashkėshorti i sė cilės, Beqiri, 43-vjeē, ėshtė vrarė. “Pasdite, serbėt nisėn tė hidhnin granata nė drejtim tė shtėpisė, edhe pse nga kjo shtėpi nuk po gjuante askush. Ata hodhėn edhe gaz lotsjellės pėrmes dritareve. U detyruam tė largoheshim”.

“Bashkėshorti im u plagos nė fushėn pranė shtėpisė sonė derisa po iknim me pesė fėmijėt tanė. Na tha tė vraponim, dhe se krejt ēfarė ka rėndėsi tani janė fėmijėt. Djali im 10 vjeē provoi tė ndihmonte babanė e tij, por i tha tė ikte me mua”.
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2016, 08:06   #58
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,019
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė


Epopeja e lavdisė


GazetaExpress E diel, 06 Mars 2016 08:07Mesazhe paqeje dhe uniteti janė dhėnė nė pėrvjetorin e 18-tė tė “Epopesė sė UĒK-sė”, ndėrsa nevoja e shndėrrimit tė FSK-sė nė Forca tė Armatosura tė Kosovės, konsiderohet nevojė imediate. Megjithatė, ky pėrvjetor i rėnies heroike tė Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe familjes Jashari, e gjen klasėn politike “pikė e pesė”. Nė parakalimin e njėsiteve tė FSK-sė nuk mori pjesė opozita, ndėrsa liderėt e hasmėruar nuk i bashkoi as Prekazi

Me parakalimin e trupave elite tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės ka nisur nė Prishtinė “Epopeja e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”, e cila nė 18-vjetorin e luftės ēlirimtare nė Prekaz, e gjen politikėn kosovare tė ndarė nė dy pjesė. Epopeja e UĒK-sė konsiderohet si njėra nga faqet mė tė lavdishmet tė historisė sė Kosovės.

Dje nė kazermėn “Adem Jashari” nė Prishtinė ku ėshtė e vendosur Komanda e Forcave Tokėsore tė FSK-sė, krerėt institucionalė tė vendit kanė thėnė se duhet pėrulur para veprės dhe sakrificės sė familjes Jashari dhe gjithė luftėtarėve tė UĒK-sė.

Nė kėtė manifestim ku kanė marrė pjesė vetėm pėrfaqėsuesit e institucioneve kosovare, por jo edhe ata tė opozitės, ėshtė theksuar nevoja pėr shndėrrimin e FSK-sė nė Forca tė Armatosur tė Kosovės.

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, thėnė se kjo ditė simbolizon bashkimin e qytetarėve tė Kosovės pėr shtet.

Ajo gjithashtu ka thėnė se duhet hequr dorė nga inatet dhe egot personale, pėr tė punuar pėr realizimin e aspiratave tė shtetit.

Inatet duhet lėnė anash, ėshtė koha e bashkimit

“Sot ėshtė dita qė simbolizon bashkimin e qytetarėve tė Kosovės rreth njė synimi tė pėrbashkėt pėr ndėrtimin e njė vendi tė zhvilluar e tė pėrparuar, demokratik e shumėkulturor. Ėshtė dita kur duhet mė shumė respekt e dashuri pėr shtetin tonė, pėr atdheun tonė, pa e sfiduar demokracinė e brishtė. Sot ėshtė dita kur mendohet pėr tė ardhmen e gjeneratave tė reja, duke lėnė anash dallimet politike. Duke hequr dorė nga inatet dhe egot, dhe duke punuar fort pėr realizimin e aspiratave tona”, ėshtė shprehur Jahjaga
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2016, 10:44   #59
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,969
Thanks: 15,514
Thanked 9,223 Times in 6,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2016, 13:38   #60
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,398
Thanks: 216
Thanked 195 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

ADEM KOMANDANTI U LA VETEM NE MOMENTET MA TE RENDA TE JETES SE TIJ.PERVEQ FAMILJES NUK I SHKOJ KUSH TA NDIHMONTE,As kta Ushtaret e tij qe e kujtojn vetem per politikat ditore-Ky eshte raliteti.Pas lufte shum kush eshte thirre ne luften e idealin e Ademit por secili vjerr ne qivi te vete.
Historia duhet me u mesu si ka qen-pra pa nderhyrje per politikat ditore.
Une them ate qe nuk e bėme sa ishte gjall leta bejm tani..pra te punojm per idealin e tij.
Pra per nji forcim institucional te shtetit,ku gjdo forcim i shtetit ne te gjitha hallkat,t'jet nji paralajmrim per Serbine se i ka cof nana Rusi dhe endrra per tu kthyer ne Kosove te reflektoj se endrra e saje do te mbetet iluzion.

Me gjith respektin per UCK,ajo nuk e beri mir detyren...sidomos mbas hyrjes se NATO-s e beri m.t fare!Nuk do te shkruaj ma gjat por pak e ne shenjester!
Llap ka kaluar koha e letersis se De Rades.
TUNG!
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur