Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-08-2010, 11:54   #1
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,079
Thanks: 5,649
Thanked 11,807 Times in 4,136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Kuriozitete..

1. Luksemburgu
Konsumimi vjetor i alko0lit: 15.5 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 84.4 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 16 vjeē (birra); 18 (pijet e tjera alkoolike)

2. Franca
Konsumimi vjetor i alkoolit: 14.2 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 35.5 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 16 vjeē (birra); 18 (pijet e tjera alkoolike)

3. Irlanda
Konsumimi vjetor i alkoolit: 14.2 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 131.1 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 18 vjeē

4. Hungaria
Konsumimi vjetor i alkoolit: 12 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 75.3 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 18 vjeē

5. Ēekia
Konsumimi vjetor i alkoolit: 11.8 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 156.9 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 18 vjeē

6. Spanja
Konsumimi vjetor i alkoolit: 11.5 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 83.8 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 18 vjeē

7. Danimarka
Konsumimi vjetor i alkoolit: 11.5 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 89.9 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 18 vjeē (vetėm nė bare ka limite)

8. Portugalia
Konsumimi vjetor i alkoolit: 12.9 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 59.96 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 16 vjeē

9. Zvicra
Konsumimi vjetor i alkoolit: 11.2 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 57.3 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 16 vjeē (pėr birra); 18 (pėr pije tė tjera alkoolike)

10. Austria
Konsumimi vjetor i alkoolit: 11.1 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 108.3 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 16 vjeē (pėr birra); 18 (pėr pije tė tjera alkoolike)

11. Gjermania
Konsumimi vjetor i alkoolit: 10.5 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 116.8 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 14 vjeē (pėr birra); 16 (pėr verė); 18 (pėr pije tė tjera alkoolike)

12. Anglia
Konsumimi vjetor i alkoolit: 10.4 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 99 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 18 vjeē

13. Belgjika
Konsumimi vjetor i alkoolit: 10.3 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 93 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 16 vjeē

14. Holanda
Konsumimi vjetor i alkoolit: 10.1 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 79 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 16 vjeē; 18 vjeē (pėr pije tė tjera alkoolike)

15. Australia
Konsumimi vjetor i alkoolit: 9.8 litra pėr banor
Konsumimi i birrės: 109.9 litra pėr banorė
Mosha ligjore e pėrdorimit tė alkoolit: 18 vjec
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2010, 11:56   #2
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,079
Thanks: 5,649
Thanked 11,807 Times in 4,136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kuriozitete..

Kryetari I njėzet amerikan, James Garfeald, ia dilte qė njėkohėsisht me njėrėn dorė tė shkruante me alfabet latin kurse me tjetrėn nė gjuhėn e vjetėr greke.

Vaji I ullirit ėshtė njė Lubrifikant (pastrues)i shkėlqyer i zemrės dhe i arterieve.

Konsumimi I tepruar I kafesė mund tė ēojė nė rritjen e kolesterolit nė gjak.

Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe. (ndersa une di qe edhe kur flejne ato flejne ne kembe.)

Delfinet flene me nje sy hapur.

*Brenda nje viti ne bote harxhohen 50 miliarde aspirina.

*Gjuha eshte muskuli me i forte ne trupin tone.

*Krimbat mund te flejne deri ne tre vjet, dhe ciftezohen vetem njehere ne jete, ndersa ciftezimi mund te zgjase deri 12 ore.

*Raporti i madhesise se trurit ne proporcion me trupin ke delfinet eshte i njejte me raportin e madhesise se trurit ne proporcion me trupin ke njerezit. Prandaj delfinet llogariten si qeniet me intelegjente, pas njerezve. Keto kafshe perdoren ne Amerike per sherimin e femijeve me hendikep, por gjithashtu trajnohen edhe per qellime ushtarake, sic jane venia dhe zbulimi i minave nen uje. Mund te arrijne shpejtesine deri 50 km ne ore.

Prejardhja e emrit "tenis"
Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do te thote:"mbaje".Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.

Shpikesi i telefonit

Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.

Gjuhet e botes

Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2010, 11:57   #3
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,079
Thanks: 5,649
Thanked 11,807 Times in 4,136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kuriozitete..

Njė mace ka mundur t’i mbijetojė njė ageje tė gjatė rreth 6 centimetra tė futur nė fytin e saj.

Padronėt e Marley, 27 vjeēari Thomas Ward dhe bashkėshortja e tij Candi Carpenter, 23 vjeē, nga Streatham, nė jug tė Londrės, kanė vėnė re se ajo kollitej nė mėnyrė tė pakontrolluar dhe kanė vendosur ta ēojnė nė spitalin veterinar Blue Cross.

Vetėm pas njė testi me rreze X ėshtė vėnė re prania e ages.

Nė kėtė pikė Marley ėshtė operuar duke i nxjerrė agen me sukses.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2010, 11:57   #4
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,079
Thanks: 5,649
Thanked 11,807 Times in 4,136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kuriozitete..

Cambridge / USA – Mė tepėr se 175 vite kėrkojnė Astronomėt zgjidhje pėr errėsimin parcial ( pjesėrishėm ) tė Epsilon Aurigae ( Almaaz ), njė ylli nė largėsi prej 2.000 viteve drite. ?ka e bėn kėtė yll tė errėsuar, ka qenė deri mė tani e panjohur. Mirėpo tash besojnė Astronautėt qė tė kenė arritur nė tė dhėnat e para pėr fenomenin mysterioz tė yllit.

Epsilon Aurigae ėshtė njė yll qė ndėrron pamjen me anė tė mbulimit , drita dhe ndriēimi i yllit ēdo 27 vjet ( 9892 ditė ) gati pėr dy vjet tė sakta errėsohet dhe mbulohet nga njė objekt deri mė tash i panjohur.

Pėr ēfarė bėhet fjalė te kjo gjendje dhe kush ėshtė ky objekt, ka qenė e panjohur qė nga koha kur u dallua ky fenomen. Pra nga vitti 1821 u zbulua nga njė Astronom amator gjerman J.H. Fritsch dhe mbeti ashtu deri sot i pazbuluar.

Faza e parė e errėsimit filloi nė gusht tė vitit 2009. Sipas parashikimeve ashtu i errėsuar edhe do tė mbetet Ylli Epsilon Aurigae tėrė vitin 2010 dhe nė vitin 2011 do tė ndriēoj prap. Njė projekt i „ National Science Foundation „ i mirėmbajtur nga grupi punues „ American Association of Variable Star Observers" (AAVSO) qė pėrbėhet nga Astronautėt dhe amatorėt , kanė marrė pėrsipėr qė tė nxjerrin fshehtėsitė misterioze tė kėtij pėrcjellėsi tė yllit nė fjalė.

Rezultatet e para tregojnė se ky objekt i errėsuar ėshtė njė yll, i cili ėshtė i rrethuar nga njė disk materiesh ( shiqo foton ). Ky disk ka pėrafėrsisht njė diametėr prej 4 pjesėve astronomike ( AE ose AU= Astronomical Unit ), pra sa katėr herė largėsia nė mes Tokės dhe Diellit dhe ka njė trashėsi prej 0,5 AE. ( gjysma e largėsisė Tokė – Diell ).

"Forma reale dhe pėrbėrja e diskut gazor ėshtė deri tash e pazbuluar. Mirėpo ne shpresojmė qė sa mė shpejtė tė kemi tė dhėna tė sakta mbi kėto mistere“ Thotė shkencėtari Robert Stencel. (Nga Suhejbi)
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2010, 11:58   #5
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,079
Thanks: 5,649
Thanked 11,807 Times in 4,136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kuriozitete..

Kali mė i vogėl nė botė ndodhet nė Britaninė e Madhe.
Ai peshon 3 kilogramė, ėshtė i gjatė 35 centimetra dhe quhet Ajnshtajn.
Kafsha nė miniaturė lindi nė Barnstead tė New Hampshire nė datėn 22 prill dhe mund tė thyejė ēdo rekord tė vendosur deri tani. Masat janė mė tė vogla se ato tė njė fėmijė dhe sipas “Daily Mail”, kali ka lindur nė “Tiz Miniature Horse Farm”, ku pronarėt e quajtėn si gjeniu i shkencės.
Nė ndryshim nga kali tjetėr i vogėl Thumbelina, Ajnshtajni nuk tregon shenja tė darvinizmit, ai ėshtė thjesht njė kal nė miniaturė.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2010, 11:59   #6
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,079
Thanks: 5,649
Thanked 11,807 Times in 4,136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kuriozitete..

Mban shpuesen elektrike( trapanin) njė minutė nė ashtin temporal


Mėsuesi i Kung Fu-sė ka mbajtur fuqishėm shpuesen elektrike nė ashtin temporal, njė minutė tė plotė, e pas kėsaj atė e ka pėrsėritur edhe nė bark dhe ka kaluar pa lėndime.

Nė Fushan, tė provincės kineze Guangdong ėshtė mbajtur gara nė artin e mjeshtėrive luftarake.

Mėsuesi i Kung Fu-sė, Hu Qiong, ka kėnaqur publikun duke mbajtur shpuesen e ndezur nė ashtin temporal pėr njė minutė rresht dhe ka kaluar pa lėndime.

Ai ka shpuar ashtin temporal dhe barkun pėr njė minutė kohė secilin dhe nuk ka pėsuar asnjė lloj lėndimi. Mė pas e ka kapur me duar tė thata sharrėn elektrike.

Pėr tė dėshmuar rregullsinė e aparateve tė rrezikshme, ai ka shpuar vrima nė metal, dru dhe plastikė.

Hu, tė cilin kolegėt e kanė emėruar “trupi i pathyeshėm”, ka filluar tė mėsojė mjeshtėrinė e tij qė nga mosha tetėvjeēare nė njė tempull Shaolin.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2010, 11:59   #7
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,079
Thanks: 5,649
Thanked 11,807 Times in 4,136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kuriozitete..

Katėrvjeēari nė rehabilitim pėr shkak tė varėsisė ndaj duhanit

Njė djalosh katėrvjeēar ndodhet nė rehabilitim nė Tajvan pasi ka krijuar varėsi ndaj pirjes sė cigareve tė babait tė tij.

Babai, nga qytetit Gaoxiong, ka filluar tė dėrgojė djemtė e tij, tė moshave nėntė e katėr, nė njė qendėr rehabilitimi, pasi qė i ka zėnė duke i vjedhur cigaret e tij.

"Pėrgjigjja ishte ajo ishte qė e pritja, por mė e vėshtira pėr ta pranuar", ka thėnė ai pėr gazetėn kineze China Times.

Djemtė pranuan vjedhjen dhe kanė thėnė se e kanė bėrė atė sepse mendonin qė babai i tyre dukej “cool’ kur pinte duhan.

Katėrvjeēari pranoi se ai shtynte vėllain e tij pėr tė huazuar cigare nga shokėt e tij tė klasės kur nuk arrinin tė vidhnin ndonjė nga babai i tyre.

Babai ka filluar t’i dėrgojė djemtė e tij nė njė qendėr rehabilituese pėr t’i shėruar nga varėsia ndaj nikotinės. Megjithatė, Qendra e ka kritikuar atė pėr dėshtim pėr t’u trajtuar sė bashku me fėmijėt.

Doktoresha Xue Guangjie ka thėnė se babai ka ardhur vetėm nė dy seanca dhe ka shtuar: "Mėnyra mė e mirė pėr tė larguar njė ves tė fėmijės ėshtė tu paraqesėsh atyre njė shembull tė mirė".
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2010, 12:01   #8
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,079
Thanks: 5,649
Thanked 11,807 Times in 4,136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kuriozitete..

Ma Zhong Nan, nje burre 93 vjecar qe jeton ne nje fshat te vogel te Kines, tregon se si nje bri ka filluar ti “mbije” ne koke 5 vjet me pare.

Zoti Ma ishte duke u krehur nje dite kur padashje vrau koken. Duke qene se nuk ishte ndonje plage e madhe, ai nuk i dha shume rendesi. Por nuk do ta kishte menduar kurre qe nje bri i vogel dhe i forte do te kishte filluar t’i rritej ne koke. Qe atehere i moshuari e ka injoruar kete “bri” i cili me kalimin e kohes ka arritur nje gjatesi prej 10 centimetrash ne me pak se nje vit, duke formuar keshtu nje “bri” gjithmone e me te gjate dhe te forte. Por para tre javesh zoti Ma ka filluar te ndjeje nje kruarje te cuditshme ne koke dhe keshtu femijet e tij kane vendosur ta cojne ne spital per nje vizite.
Me mberritjen e te moshuarit ne spital mjeku ka mbetur i habitur dhe nuk ka arritur te jape nje shpjegim mjekesor. Tani familja Nan po kerkon ndihme nepermjet mediave per te gjetur nje kure per kete semundje te cuditshme. Por zoti Ma nuk eshte i vetmi qe vuan nga kjo anomali…
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2012, 17:03   #9
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Kuriozitete te ndryshme

Ky ėshtė terroristi mė budalla i historisė


Mund tė duket si skenar i njė filmi komedi, por kjo histori ėshtė e vėrtetė. Mohammad Ashan, njė komandant taliban nė Afganistan, ėshtė paraqitur nė njė stacion policie me njė urdhėr arresti nė duar, nė tė cilin gjendej fytyra e tij. Ai ka kėrkuar njė shpėrbilm prej 100 dollarėsh, ashtu siē premtohej nė fotografi, pėr personat qė do tė jepnin informacione pėr kapjen e tij.

Ashan ėshtė arrestuar menjėherė nga policia afgane, duke qenė se ėshtė i dyshuar pėr organizmin e sė paku dy sulmeve mbi forcat afgane tė sigurisė.

Forcat amerikane, kur shkuan pėr tė konfirmuar nėse ishte vėrtet Ashani, nuk mund ta besonin qė kjo ngjarje tė kishte ndodhur vėrtet.

“E pyetėm: ‘A je ti ky?’. Mohammad Ashan u pėrgjigj me njė entuziazėm tė jashtėzakonshėm: ‘Po, po, unė jam! A mund ta marr shpėrblimin tim tani?”, ka treguar pėr The Washington Post njė pėrfaqėsues i forcave amerikane, Matthew Baker.

Pas skanimeve biometrike dhe analizave tė tjera, ėshtė arritur nė pėrfundimin se ai ėshtė pikėrisht Mohammad Ashan. Pas kėsaj, zyrtarisht Ashan meriton titullin e terroristit mė budalla nė botė.
-------------------------------------------------------------


51 vjecarja ArLynn Presser nga Illinois, vendosi ti takoje te gjithe 325 miqte e saj te Facebook ne realitet. Ajo e quajti projektin e saj "Face to Facebook". Ne fund te 2011 ajo kishte takuar 292 miq, reth 90% te asaj qe kishte parashikuar. ArLynn ka udetuar ne Taivan, Korea, Filipine, Dubai, Itali, Malajzi, Irlande, Angli, Gjermani dhe 4 vende te tjera.

ArLynn Presser vuan nga agorafobia - frika nga vende me shume njerez ose ambjente publike te mbyllura.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2012, 17:18   #10
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete te ndryshme

Njė pikė gjaku e Gandit shitet pėr 10.000 stėrlina..

Fije bari, tokė dhe njė pikė gjaku e Mahatma Gandit tė marra nga skena e vrasjes sė tij janė shitur pėr 10.000 stėrlina nė ankand.

Reliket e shquara shkuan “nėn ēekiē” sė bashku me objekte tė tjera qė i pėrkisnin liderit tė shenjtė, duke kapur shifrėn totale prej 100. 000 stėrlinave.

Kutia e gjakosur, bari dhe pak dhe janė shitur pėr 10,000 stėrlina, sė bashku me njė letėr origjinale, e cila ėshtė provuar se ėshtė marrė nga vendi ku Gandi ėshtė vrarė.

Nė tė tjera, njė palė syze tė Gandit tė blera nga njė okulist nga Gloucester kishin njė ēmim fillestar prej 10.000 stėrlinash, ndėrsa arritėn tė shiteshin pėr 34.000 stėrlina, nga njė blerės i cili shpenzoi plot 70.000 stėrlina edhe pėr gjerė tė tjera

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2012, 18:06   #11
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete te ndryshme
Vajza me 56 tatuazhe nė fytyrė..


Vajza e re belge, e cila tre vjet tė shkuara e gjeti veten me 56 tatuazhe nė fytyrėn e saj, vazhdon tė ketė tė njėjtėn pamje, edhe pse nė atė kohė ajo vendosi tė bėnte njė trajtim tė plotė me lazer pėr ta pastruar fytyrėn, e cila ishte shndėrruar nė njė ‘galaktikė’ tė vėrtetė yjesh, shkruan Shqip.

Njė gabim fatal duket se i kushtoi shumė 21-vjeēares Kimberley Vlaeminck tre vjet mė parė, kur siē ėshtė shprehur ajo, shkoi tė bėnte tatuazh tre yje tė vegjėl nė pjesėn e fytyrės dhe nė fund e gjeti veten tė mbuluar nga 56 yje tatuazhe, tė cilėt i kishin mbuluar pothuajse gjysmėn e fytyrės.

Verėn e shkuar ajo shpenzoi njė shumė tė konsiderueshme parash pėr njė kirurgji me rreze lazer, nga e cila shpresonte se tatuazhet do t’i hiqeshin nga fytyra deri nė fund tė shtatorit, dhe do tė kishte pėrsėri pamje normale, por pamjet tregojnė se tatuazhet vetėm sa janė zbehur shumė pak, por kurrsesi nuk janė zhdukur nga fytyra e tė resė.

Nė qershor 2009, Vlaeminck kishte pretenduar para familjes dhe reporterėve se ajo kishte kėrkuar nga tatuisti vetėm tre yje tatuazh pranė syrit tė saj, por pastaj ai i kishte shtuar tė tjerėt pa dijeninė e saj, ndėrkohė qė atė e kishte zėnė gjumi. Vajza premtoi nė tė kohė se do tė padiste tatustin pėr dėmin qė i kishte shkaktuar, duke pretenduar se njė keqkuptim nė gjuhėn e pėrdorur, duke qenė se kur ajo i dha udhėzimet foli nė gjuhėn frėnge dhe angleze, kishte sjellė edhe keqkuptimin nga ana e tij.

Megjithėse trajtimi me lazer ka dhėnė njė farė efekti nė zbehjen e bojės sė tatuazheve, edhe teknologjia mė e pėrparuar do tė lėrė nė mėnyrė tė pashmangshme shenja tė bardha nė tė gjithė fytyrėn e saj.
Sipas medias belge, tatuisti qė e shndėrroi 21-vjeēaren nė atė gjendje ėshtė shprehur se nuk pendohet aspak pėr tatuazhet qė i ka bėrė Kimberley-t, duke shtuar se ai nė kėtė mėnyrė e kishte bėrė tė njohur kudo nė botė vajzėn.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2012, 09:40   #12
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete te ndryshme


Eshte 26 vjeēe, por tregon 70: Fajin e kane frutat e detit

Kjo ėshtė situata e trishtė e Nguyeb Thi Phuong, njė vajzė e bukur vietnameze nga Hanoi, e cila pėr shkak tė njė reaksion alergjik ndaj frutave tė detit ėshtė rrudhur nė njė kohė tė shkurtėr.

Historia fillon nė vitin 2008, kur nė pak javė trupi i saj ka filluar tė bjerė nė mėnyrė tė habitshme.

Sipas mjekėve shkak ėshtė lipodistrofia, "degjenerimi i indit dhjamor pėr shkak tė njė shpėrndarjeje tė pabarabartė tė lipideve nė trup".
PS-Kujdes me frutat e detit goca
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2012, 09:43   #13
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete te ndryshme

Pula nė Sri Lanka polli zogun

Njė pulė nė Sri Lanka polli njė zog pa bėrė fillimisht vezė. Zogu lindi i shėndetshėm dhe plotėsisht i formuar, megjithatė pula ngordhi nga dėmtimet e brendshme gjatė pjelljes.
Sipas fjalėve tė veterinerėve, veza e fekonduar brenda 21 ditėve ka evoluar nė njė zogth tė plotė.
Lajmi i pulės gjallėpjellėse i dha shkas mediave lokale tė ironizojnė nė lidhje me temėn e paradoksit filozofik mbi vezėn dhe pulėn. “Pula ėshtė shfaqur para vezės”, – kjo shprehje u bė titulli i njė gazete lokale.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2012, 10:07   #14
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 362
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kuriozitete te ndryshme

Kinezi ne veti mbane 33 kg bletė
Bletari Kineze She Ping Aje u pėrpoq pėr tė thyer rekordin nė mėnyrė qė trupi i tij ėshtė e mbuluar mė shumė se 300.000 bletė.

Bletari 32 vjeqar i mbuluar pothuajse tėrė trupin me 33 kg tė ketyre insekteve, raporton News Orange. Dėshtimi pėr tė thyer rekord botėror Gines e mbanė Indiani Vipin Seth, i cili i nė vitin 2009 ne trupin tė tij kishte 613 500 bletėt.She Ping Aje tha se tre ditė nuk ėshtė pastruar nė mėnyrė mė tė mirė tė tėrhequr bletėt.
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2012, 11:05   #15
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 362
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kuriozitete te ndryshme

LISTA E 100 NJERĖZVE MĖ ME NDIKIM NĖ BOTĖ
kuzhinier René Rexhepi ėshtė mė shumė ndikim se Obama, Merkel dhe Gjokoviē
kuzhinier René Rexhepi nga Maqedonia ėshtė mė shumė ndikim se Barak Obama, Angela Merkel dhe Novak Gjokoviē, sipas njė liste prej 100 njerėzve mė me ndikim nė botė tė publikuar nga revista Koha amerikane.

32 Vjeēari Rexhepi , i cili ishte njėmbėdhjetė nė listė, babai i tij shqiptarė nga Maqedonia, dhe nėna e Daneze. restoranti tij Nomė nėDanimarkė nė vitin 2010. dhe 2011. Restorant me i mirė nė botė deklaruar njė britanik Rishikimit Revista Restorant. Pėr Rexhepi kan votuar 800 kuzhenera, gazetarė dhe ekspertė nė ushqim,. Rexhepi pėrdor vetėm produkte skandinave. Sipas listės Times, Novak Gjokoviē ėshtė nė vendi e 14 , Barack Obama nė 61, dhe kancelarja gjermane Angela Merkel nė vendin e 83.
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2012, 19:40   #16
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 362
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kuriozitete te ndryshme

Djaloshi kinez pa fytyrė
Pesė-vjeēari Wang Xiaopeng ka humbur fytyrė nė zjarr nė nėntor te vitit 2010. . Duart e tij janė djegur gjithashtu.

Prindėrit shpenzuar tė gjitha kursimet e tyre pėr tė paguar shėrimin e djalit. Pėr trajtime tė mėtejshme nuk kan tė holla. Xiaopeng ka kapur zjarri pasi ėshtė kapur zjarri njė gjeth pak misėr pranė shtėpisė sė tij nė Yinchuan nė Province Ningxia. Zjarri u zhvillua nga flokėt, buzėt, qepallat dhe gishtat, raportet Emirates 247Pėr shkak tė lėndimeve, ka vėshtirėsi me vizion dhe gjitha gishtat e tij. Mo nuk shkon nė shkollė, sepse ata nuk dėshiron tė marrė atė. Dhe janė vetėm disa miq tė cilėt tashmė janė mėsuar me paraqitjen e tij.Gazetari britanik humanitar Pa Kufij ka nisur njė fushatė online pėr tė mbledhur para pėr trajtimin e kėtij djali pesė vjeēar.
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2012, 09:13   #17
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete te ndryshme

U votua si fytyra mė e bukur nė Angli!


Nėse do tė dėgjonit se njė vajzė u votua si femra mė fytyrėn mė tė bukur tė njė vendi, ēfarė pune mendonit ju se mund tė bėnte ajo?

Modelizėm, reklamim apo kampanjė?

Por ja, qė bukuroshja Florence Colgate, e cila u votua si fytyra mė e bukur nė Britani, punon nė njė dyqan qė shet papate tė skuqura.
Fytyra e saj konsiderohet si mė perfektja, pasi ajo disponon pėrmasat mė tė pėrsosura.
Studentja 18-vjeēare, ka fytyrėn me pėrmasat mė tė pėrsosura ku sipas shkencėtarėve ėshtė pėrcaktuar si mė perfekte qė nga periudha kur Leonardo Da Vinci, shprehte teorinė e tij pėr fytyrėn e pėrsosur. Fytyra e mrekullueshme e 18-vjeēares, vezullon akoma mė shumė dhe nga sytė e saj blu, flokėt bionde dhe disponon njė buzėqeshje mahnitėse…

Tė gjitha vajzat qė merrnin pjesė nė kėtė konkurs, siē dhe Florence, nuk dihej tė kishin bėrė kurrė plastik si dhe nuk lejohej makijazhi. Bukuroshja 18-vjeēare, sė shpejti do tė kryej njė udhėtim nė Londėr dhe do tė shfaqet nė shumė postera dhe reklama. Me gjithė suksesin e saj tė madh, ajo vazhdon ende tė punojė, madje deklaroi se i intereson tė vazhdojė studimet e saj nė Manexhim Biznesi.
ps-cdo femer ka bukurine dhe embelsine e sajBravo goca,dhe akoma skuq patatet.Kesaj i them une bukuri Natyrale dhe Bukuri shpirterore
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2012, 19:10   #18
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 362
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kuriozitete te ndryshme

PRODHUESI MĖ I MADH NĖ BOTĖ I ĒAJIT TĖ ZI
Qaji eshte pija kombėtare nė Indi
India do tė njoftojė vitit tė ardhshėm pėr pije e tyre kombėtar ēaj, sot njoftuan zyrtarėt.

Deklarata do tė bėhet 17 prill Vitin e ardhshėm, me rastin e 212vjetorin e lindjes Manirama Davana , kultivuesve i pare i qajit indian asamskog.
Davan ka marrė pjesė nė luftėn pėr pavarėsi indian, zyrtarėt indianė thanė, siē citohet Sinhua.
India ėshtė prodhuesi mė i madh nė botė i ēajit tė zi nė kėtė vend, ēaji ėshtė pirė nė 83 pėr qind e familjeve. Filxhan i ēajit ėshtė konsideruar tė jetė mė e lirė pėr njė pije freskuese pas ujit.
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2012, 07:05   #19
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 362
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kuriozitete te ndryshme

Njė zakone i ēuditshme: sapomartuarit pas martesės tri ditė nuk do tė shkojnė nė tualet
Anėtarėt te komunitetit indonezian Tidong gjatė kėsaj kohe nuk mund tė largohet nga shtėpia. Pėr tė kaluar testin e mbikėqyren nga disa njerėz, dhe pėr t'u dhėnė atyre njė sasi minimale tė ushqimit dhe pijeve

thestar.com sapomartuarit pas dasmės nuk shkojnė nė tualet dhe nuk largohet nga shtėpia

Tradita e anėtarėve tė komunitetit indonezian Tidong te porsamartuar pėr tre ditė nuke duhet te shkojn ne toalet, gjatė sė cilės kohė nuk duhet tė largohet nga shtėpia.
Tradita do tė kishte mbetur i panjohur pėr publikun e gjerė qė ka pasur Ministria e Art, Kulturė dhe Trashėgimi, i cili ėshtė njė porosi e ēuditshme martesa e zbuluar kohėt e fundit nė njė manifestim nė Sandakan. Me porosi tė udhėheqėsit tė komunitetit shpjegoi Marukin Doll (72) qė ėshtė thėnė pėr tė besuar se njė shkelje e doganave mund tė ēojė nė fund, tė infertilitetit martese ose vdekjeje tė fėmijėve.
Ai shpjegoi se disa njerėz njė ēift i vėzhguesve tė bėni tė sigurtė qė ata kaluan testin.Gjatė tri ditėve tė porsamartuar konsumojnė sasi minimale tė ushqimit dhe pijeve. Pas tri ditėsh ēifti shkojnė me nje filxhan.
Para martesės, dhėndėri ēon nė shtėpinė te nuses nė njė barelė. Nė vend tė dhėndėrit, unaza nė dorėn e gruas e vė nėnėn e saj, shkroi thestar.com .
Angazhimi nė njė komunitet suluk nuke zgjat mė shumė se njė javė, njė grua e asaj kohe janė gjithashtu nuk lejohet tė largohet nga shtėpia. Musaffah Hassan (41), kreu i komunitetit suluk, shpjegoi qė zgjasin pėr njė angazhim tė shkurtėr pėr tė shmangur incidentet.
Nusja dhėndri tė shihet vetėm kur ajo kėndoi disa kėngė dashurie, dhe pastaj i ndan ato perde, e cila mė pas largohet.
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2012, 13:19   #20
KAY
Anėtar
 
Avatari i KAY
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: :P
Posts: 75
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
KAY ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kuriozitete te ndryshme

I humb topi nė Japoni – e gjejnė nė Alaska

Njė top futbolli, i cili kishte humbur nė mars tė vitit 2011 gjatė cunamit nė Japoni, ėshtė gjetur nė njė ishull tė largėt tė Alaskės dhe do t’i kthehet pronarit tė tij, 16-vjeēarit Misaki Murakami, emri i tė cilit ėshtė i shkruar nė tė.
BBC raporton se amerikani David Baxter e ka gjetur topin pas mė shumė se njė vit nė njė plazh nė ishullin Middleton. Gruaja e tij japoneze e kishte pėrkthyer shkrimin nė top, ku pėrfshihej njė emėr shkolle dhe njė mesazh pėr fat tė mirė.

Topi i ishte dhėnė Misakit nga shokėt nė vitin 2005 kur e kishte ndėrruar shkollėn, ndėrsa ai u ka thėnė mediave japoneze se do t’i pėlqente po t’ia kthejnė atė.

“Jam shumė i lumtur se deri mė tash nuk kam gjetur asgjė qė kam pasur dikur”, ka thėnė djaloshi qė jeton nė qytetin Rikuzen-takata, i cili nė vitin e kaluar ėshtė goditur rėndė nga cunami.
KAY nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur