Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-04-2012, 11:37   #1
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Top 10

Top 10 njerėzit mė tė pushtetshėm nė botė



1.Barack Obama President i Sh.B.A-ve



2.Vladimir Putin Kryeminister i Rusise








3.Hu Jintao President i Kines







4.Angela Merkel Kryeministre e Gjermanise




5.Bill Gates Themelues i Microsoft Corp.




6.Abdullah bin Abdul Aziz al Saud Mbret i Arabise Saudite






7.Papa Benedikti XVI i Kreu i Selise se Shenjte ne Vatikan





8.Ben Bernanke Kryetari i Thesarit te Shtetit, Sh.B.A





9.Mark Zuckerberg Themeluesi i Facebook




10.David Cameron Kryeminister i Anglise

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2012, 11:38   #2
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Top 10 librat mė tė shtrenjtė

Ja lista e 10 librave me te shtrenjte ne bote:

1. Codex Leicester (30,800,000 Dollar)

Nje koleksion i shkrimeve shkencore nga Leonardo da Vinci, Codex Leicester eshte libri i shitur me shtrenjte ne bote. I blere ne 1994 ne ankand per 30.8 milion dollar nga miliarderi Bill Gates. Libri ekspozohet cdo vit ne qytete te ndryshme.







2. Ungjijte e Henri Luanit (12,400,000 Dollar)

I shkruajtur ne shekullin e 12 per Henry Luanin ne Gjermani, doreshkrimi me 266 faqe eshte konsideruar si nje kryeveper e te gjitha koherave. Eshte brele ne ankand per 12.4 milion dollar ne vitin 1983 nga shteti Gjerman.







3. Zogjte e Amerikes (8,800,000 Dollar)




E publikuar per here te pare ne shekullin e 19 nga piktori dhe natyralisti John James Audubon, Zogjte e Amerikes eshte nje seri pikturash te madhesive reale te zogjve te ndryshem dhe eshte konsderuar si libri pikture me i mrekullueshem i realizuar ndonjehere. Eshte shitur ne ankand ne vitin 2000 per 8.8 million dollar.





4. Tregimet Catenbury (7,000,000 Dollar)





Ne vend te katert te librave me te shtrenjte eshte Tregimet Catenbury nga autori anglez Geoffrey Chaucer, ne fund te shekullit te 14-te. Permban disa histori te shkurtra qe kritikojne kishen dhe shoqerine angleze te asaj kohe.







5. First Folio, Komedi, Histori dhe Tragjedi (6,000,000 Dollar)




Publikuar me 1623, disa vite pas vdekjes se Shekspirit. Ky liber eshte nje koleksion i pjeseve me te famshme te autorit. U be nje nga librat me te shtrenjte ne bote kur u shit ne ankand per 6 milion dollar ne vitin 2001 ne Nju Jork.







6. Northumberland Bestiary (5,850,000 Dollar)




Nje doreshkrim i shekullit te 13-te, eshte nje koleksion i pikturave me boje, imagjinare dhe reale, te shoqeruara me histori morali dhe proverba. U ble ne ankand ne vitin 1990 nga nje koleksionist privat per perafersisht 6 milion dollar. Se fundmi eshte ekspozuar ne muzeun Getty.







7. Bibla e Gutenberg (5,400,000 Dollar)




Bibla Gutenberg shenoi fillimin e nje epoke te re per shtypin e levizshem e zhvilluar nga Johannes Gutenberg ne 1450. E lavderuar per kualitetet artistike, vetem 21 kopje komplete kane mbijetuar e megjithese shume njerez debatojne se keto duhet te jene librat me te shtrenjte ne bote aktualisht ndodhen ne vend te 7-te.







8. Shkrime per pemet frutore (4,500,000 Dollar)




Ky doreshkrim francez nga Henri-Louis Duhamel eshte nje koleksion shkrimesh dhe ilustrimesh te shekullit te 18-te. Permban detaje mbi shume peme frutore. U shit per 4.5 milion dollar ne 2006.







9. Gjeografia e Ptolemeut (4,200,000 Dollar)




E njohur ndryshe si Kozmografia, Gjeografia eshte nje nga punet me te njohura te Ptolemeut. E prodhuar ne shekullin e dyte ajo tregon ate cka njihej nga bota ne ate kohe. Atlasi i pare i njohur ndonjehere, Gjeografia e Ptolemeut eshte shitur per 4.2 milion dollar ne vitin 2006.







10. Moxarti, 9 Simfonite, Doreshkrim (4,100,000 Dollar)



Ne mbyllje te listes te 10 librave me te shtrenjte, ndoshta nuk klasifikohet si liber nga disa, por nje koleksion i 9 simfonive me te famshme te nenshkruara nga vete MOxarti u shiten per 4.1 milion dollar ne 1990.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2012, 11:40   #3
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Top 10 vendet antike nė botė

Bota qė ne jetojmė ėshtė e mbushur me surpriza tė kėndshme. Jane ato te cilat natyra ja ka dhuruar njeriut por jane edhe ato te cilat njeriu i ka ndertuar me mjeshteri si nje menyre per te provuar talentin qe i ka dhuruar Zoti. Keto struktura te bukura antike kane qene shenuar si mrekulli te botes. Ja lista e 10 vendeve me mbreselenese per tu vizituar:

1.Teotihuacan




Ne vend te pare eshte Teotihuacan, ne Gjirin e Meksikes. Ka nje kompleks piramidash dhe mendohet se dikur kishte mbi 100.000 banore

2.Tempuli Karnak



Ne vend te dyte eshte tempulli i cili gjendet prane Luxor, Egjypt. Ndertimi eshte i mahnitshem dhe ka qene nje shembull per arkitekturen moderne

3. Tempulli Bagan dhe Pagoda



Ndodhet ne Burma dhe mendohet se dikur ka qene qendra e nje qyteti madhor. Shteti i Burma refuzon qe kjo te jete pjese e trashegimise boterore

4. Angkor Wat




Ne vend te katert eshte Angkor Wat, Kamboxhia dhe megjithese e braktisur eshte serisht pjese e besimit te Kamboxhianeve

5. Qyteti i Ndaluar



Ndodhet ne Bejing, Kine, dhe eshte me e frekuentueshmja nga gjithe turistet qe shkojne aty

6. Bali




Eshte pjese e rendesishme e kultures Indoneziane. Pervec tempujve antik vendi ka peisazhe te mahnitshme natyrore

7. Machu Pichu



E ndertuar nga fiset Inca ne Peru, ky vend antik eshte gjithashtu nje nga me te preferuarit per turistat

8. Taj Mahal



Taj Mahal u ndertua si simbol i dashurise se perjetshme nga perandori Emperor Shah Jahan Taj Mahal per gruan e tij

9. Muri i Madh Kinez




Ne vend te 9-te eshte kjo strukture e cila eshte gjithashtu e vetmja ne bote qe mund te dallohet nga Hena

10. Piramidat e Gizez




Ne vend te 10-te por jo me pak e rendesishmja jane Piramidat e famshme te Gizes ne Kairo, Egjypt te cilat terheqin miliona vizitore cdo vit
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2012, 11:44   #4
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Top 10 Organizatat Mafioze mė tė famshme

Ja lista e 10 Organizatave Mafioze me te famshme ne bote. Mafia eshte nje grup qe ka shume pjestare dhe eshte e perfshire ne aktivitete nga me te ndryshmet, si vrasje, pengmarrje, trafik droge, prostitucion etj.


1. Mafia Ruse






2. Koza Nostra Siciliane











3. Kartelet e droges Kolumbi






4. Triada Kineze






5. Jakuza, Japoni





6. Mafia Meksikane





7. Mafia Izraelite





8. Mafia Serbe




9. Mafia Shqiptare





10. Yardie-t Xhamaikan, Angli

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2012, 11:47   #5
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Top 10 ushtritė mė tė medha nė numėr

10 shtetet me poshte jane sipas numrit me te madh te personelit ushtarak. Renditja nuk eshte sipas fuqise. Nese do te ishte sipas fuqise, ne vend te pare do te qendronte Sh.B.A e ndjekur nga Rusia. Keto jane 10 ushtrite me te medha sipas numrit.

1.Kina:



Personeli aktiv: 2,285,000 [2011]

Personeli rezerve: 800,000 [2011]

2.Shtetet e Bashkuara :




Personeli aktiv: 1,477,896 [2011]

Personeli rezerve: 1,458,500 [2011]

3.India:



Personeli aktiv: 1,325,000 [2011]

Personeli rezerve: 1,747,000 [2011]

4.Rusia:



Personeli aktiv: 1,200,000 [2011]

Personeli rezerve: 754,000 [2011]

5.Korea e Veriut:



Personeli aktiv: 1,106,000 [2011]

Personeli rezerve: 8,200,000 [2011]

6.Korea e Jugut:



Personeli aktiv: 653,000 [2011]

Personeli rezerve: 3,200,000 [2011]

7.Pakistani:



Personeli aktiv: 617,000 [2011]

Personeli rezerve: 515,500 [2011]

8.Turqia:



Personeli aktiv: 612,900 [2011]

Personeli rezerve: 429,000 [2011]

9.Irani:



Personeli aktiv: 545,000 [2011]

Personeli rezerve: 650,000 [2011]

10.Franca:



Personeli aktiv: 362,485 [2011]

Personeli rezerve: 419,000 [2011]
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2012, 11:48   #6
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Top 10 telefonat celularė mė tė shitur

E veshtire eshte kohet e fundit te mos kesh te pakten nje telefon celular. E me kalimin e kohes aq me shume zhvillohen edhe telefonat, nese me pare mundej vetem te realizoje telefonata dhe te dergoje mesazhe te shkurtra, tani me celularin mund te besh pothuajse githcka qe ben ne nje kompjuter, te hysh ne internet, te degjosh muzike, video etj.

Ja ku jane 10 telefonat celulare me te shitur ne bote:

1. Nokia 1100: 250 milion shitje



2. Nokia 3210: 160 milion shitje



3. Motorola RAZR V3: 130 milion shitje



4. Nokia 3310: 126 milion shitje



5. iPhone 3GS: 30 milion shitje



6. Nokia 2100: 20 milion shitje



7. iPhone 3G: 16 milion shitje



8. LG Chocolate: 15 milion shitje



9. Nokia 5800 XpressMusic: 13 milion shitje



10. BlackBerry Perl: 10 milion shitje
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2012, 11:49   #7
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Top 10 parashikimet pėr fundin e botės

Gjithmone eshte besuar se fundi i botes do te vije nje dite. Filmat kane patur rolin e tyre ne ritjen e besimit per fundin e botes.

Ja kush jane 10 parashikimet me te famshme:

1. Ngrohja Globale



2. Dhjetor 12, 2012



3. Invazion Alien



4. Perplasje Asteroidit (Teoria K-T Asteroid)



5. Efekti Sere



6. Perplasje e Kometes



7. Y2K (Djalli zbret ne Toke)



8. Nostradamus



9. Shtepia e Yahweh (Sekt Fetar)



10. Harold Camping
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2012, 13:20   #8
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,065
Thanks: 1,854
Thanked 2,032 Times in 1,536 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

si jane keto tre te fundit parashikime per fundin e botes? o.O


http://www.globalfirepower.com/total...by-country.asp
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2012, 07:58   #9
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 Mashtruesit mė tė mėdhenj tė historisė

1-Adolf Burge




Njeriu, i cili falsifikoi ekuivalentin e tre miliardė sterlinash nė njė komplot nazist pėr tė pėrmbysur ekonominė britanike gjatė Luftės II Botėrore, ka qenė i ftuar nga Banka e Anglisė, pėr tė inspektuar njė prej kartėmonedhave qė ka falsifikuar.

Adolf Burger, 91 vjeē, njė hebre sllovak, i cili u detyrua tė kryente falsifikime thuajse perfekte nė njė kamp pėrqendrimi, pasi e inspektoi nga afėr bankėnotėn e pranoi se e kishte falsifikuar ai.

Adolf Burger, falsifikatori i parė i ftuar nė njė bankė, tha pėr gazetėn britanike “The Times” se ai dhe tė burgosurit e tjerė i kishin shėnjuar bankėnotat e falsifikuara nė njė mėnyrė qė shpresonin se do ishte e dallueshme pėr Bankėn e Anglisė, por s’do vihej re nga nazistet

Burger ndihmoi pėr krijimin e 135 milionė stėrlinash false, sot ekuivalente me tre miliardė sterlina. Agjentėt gjermanė i futėn nė gjithė Evropėn dhe kishte plane pėr tė stabilizuar paundin.

Tipografi, gruaja e tė cilit, Gisela u ekzekutua nė dhomat e gazit nė Birkenau, i mbijetoi Auzhvicit dhe Birkenaut pėrpara se tė dėrgohej nė Sashenshausen pėr tė falsifikuar. Aty bashkė me njė grup tė dėnuarėsh tė tjerė ishin tė detyruar tė falsifikonin bankėnotat.

Historia u adoptua pėr krijimin e filmit “The counterfeiters” dhe fitoi ēmim “Oscar” si filmi mė i mirė i huaj vitin e kaluar. Falsifikatorėt dhe mashtruesit janė kthyer shpesh herė subjekt filmash, duke paraqitur skenare interesante.



2-Victor Lustig, njeriu qė shiti kullėn “Eiffel”



Victor Lusting ėshtė mbajtur si njė nga marifetēinjtė mė tė talentuar qė ka jetuar ndonjėherė. Ai jetoi nė vitet 1890-1947 dhe mashtrimi i tij i parė ishte shitja e njė makinerie pėr shtypjen e parave qė nuk punonte pėr 30 mijė dollarė.

Nė vitin 1925, ideja madhėshtore e tij pėr tė shitur kullėn “Eiffel” i erdhi ndėrsa lexonte njė gazetė. Nė artikull diskutoheshin problemet qė ishin krijuar pėr qytetin pėr tė mirėmbajtur kullėn e famshme. Kėshtu ai u prezantua si njė zyrtar i qeverisė dhe u dėrgoi gjashtė biznesmenėve tė hekurit njė ftesė pėr tė diskutuar mbi njė ēėshtje tė madhe biznesi.

Lusting iu tha biznesmenėve qė riparimi i kullės “Eiffel” ishte aq i vėshtirė saqė qyteti nuk mund ta pėrballonte mė, ndaj do tė shitej pėr hekur.

Kėshtu ai ia shiti kullėn “Eiffel” njėrit prej biznesmenėve dhe mori njė tren pėr Vjenė me valixhen plot me para tė thata. Blerėsi ishte aq i poshtėruar nga mashtrimi, saqė i vinte turp qė tė ankohej edhe nė polici.

Mė vonė, Lusting e bindi mafiozin e njohur Al Capone, pėr tė investuar 40 mijė dollarė nė njė punė. Ai i mbajti paratė e Capone-s nė njė arkė depozite pėr dy muaj dhe pastaj ia ktheu atij, duke i thėnė se biznesi kishte dėshtuar.

Capone-s i bėri pėrshtypje korrektesa e Lusting, ndaj i dhuroi atij 5 mijė dollarė. Pėr Lusting, kjo ishte ajo ēfarė kishte parashikuar. Nė vitin 1907, Lusting mbėrriti nė Shtetet e Bashkuara dhe atje bėri ca yēkla, por fati e braktisi. Ai u arrestua pėr falsifikim parash dhe u ēua nė burgun e famshėm Alcatraz.



3-Christopher Rocancourt, “Rockefelleri francez”




Christophe Thierry Rocancourt ishte njė mashtrues qė hiqej si artist, i cili kishte si objekt tė veprimtarisė sė tij pasanikėt, duke u shtirur si njė anėtar francez i familjes Rockefeller, njė nga mė tė fuqishmet nė botė. Nėna e tij, nė fakt kishte punuar si prostitutė dhe babai ishte njė njeri i alkoolizuar, i cili e ēoi Christopher nė njė jetimore kur ai ishte pesė vjeē. Ai u arratis nga jetimorja dhe shkoi nė Paris, ku stisi mashtrimin e tij tė parė tė madh: u shtir sikur ishte pronari i njė prone, dhe mė pas “e shiti” atė pėr 1.4 milionė dollarė. Mė pas ai shkoi nė Shtetet e Bashkuara, ku pėrdori tė paktėn dyzina llagapesh. Nė Los Angeles ai u shtir si njė producent filmash, kampion boksi apo sipėrmarrės kapitalist. Ai thoshte se nėna e tij ishte Sophia Loren, apo se xhaxhallarėt e tij ishin Oscar de la Renta dhe Dino de Laurentiis, dhe se kishte lidhje gjaku me njerėz tė famshėm tė ndryshėm. Ai u martua me modelen e Playboy-it, Pia Reyes, me tė cilėn pati njė djalė qė u quajt Zeus. Ai jetoi pėr njė farė kohe me Mickey Rourke. Nė Kanada, Rocancourt shkroi njė autobiografi nė tė cilėn tallej me viktimat e tij. Nė maj tė vitit 2002, ai u ekstradua nė New York. Ai u deklarua fajtor pėr 3 nga 11 akuza tė ndryshme ku pėrfshihej vjedhja, kontrabanda, marrje ryshfeti dhe dhėnia e dėshmive tė rreme. Mashtrimet e tij “u vlerėsuan” tė paktėn pėr 40 milionė dollarė.



4-Frank Abagnale, falsifikatori i filmit “Mė kap nėse mundesh”



Frank William Abagnale e shtriu “aktivitetin” e tij tė mashtrimit pėr pesė vjet nė vitet ’60. Ai lindi mė 27 prill tė vitit 1948 dhe mashtrimi i tij i parė ishte firmosja e ēeqeve mbi llogarinė e tij, por tejet tė ekzagjeruar. Mė pas ai printoi vetė, pothuajse kopje perfekte tė ēeqeve. Ai mblodhi mbi 40 mijė dollarė, duke printuar numrin e llogarisė nė njė lastėr boshe tė depozitės bankare, dhe iu shtoi atyre tufėn me lastra reale nė bankė. Pėr njė periudhė dyvjeēare, Abagnale u maskua si njė pilot “Frank Williams” pėr tė bėrė xhiro falas rreth e rrotull botės. Mė vonė ai u shtir si pediatėr pėr 11 muaj nė spitalin e Georgia-s, nėn emrin “Frank Williams”. Ai gjithashtu falsifikoi diplomėn e juristit tė Universitetit tė Harvardit, mori provimin e avokatit nė Lousiana dhe zuri punė nė zyrėn e prokurorit tė Pėrgjithshėm tė Sthetit tė Lousianės. Pėr 5 vjet ai punoi me 8 identitete tė ndryshme, megjithėse pėrdorte mė shumė para tė thata se sa ēeqe, ai kaloi mbi 2.5 milionė dollarė ēeqe tė falsifikuara nė 26 vende. Paratė i shpenzonte pėr t’u shoqėruar me stjuardesa, pėr tė darkuar nė restorante tė shtrenjta, pėr t’u veshur me rroba firmato dhe pėr t’u pėrgatitur pėr mashtrimin e radhės. Filmi “Cathc me if you can” “Mė kap nėse mundesh” ėshtė bazuar nė eksperiencėn e tij. Abagnale, aktualisht drejton “Shoqėrinė Abagnale”, njė kompani kėshillimore financiare ndaj mashtrimeve.



5-Ferdinand Demara, Mashtruesi i Madh



Ferdinand Waldo Demara njihet me pseudonimin “Mashtruesi i Madh”. Ai jetoi nė vitet 1921-1982, duke u shtirur si shumė njerėz, qė nga murgu deri tek kirurg e drejtor burgu. Ai u fut nė ushtrinė amerikane nė vitin 1941 dhe filloi “jetėt” e tij tė reja, duke i marrė borxh emrin shokut tė tij tė ushtrisė, Anthony Ignolia dhe duke u larguar. Mė pas shpiku vetėvrasjen e tij, vendosi njė emėr tjetėr, Robert Linton French, dhe u bė njė psikolog i orientuar nga feja. Por nuk pati shumė fat, ai u kap nga ushtria dhe u dėnua me 18 muaj burg pėr dezertim. Mė pas, ndryshoi shumė karriera pseudo-akademike. Ai ishte, pėrveē tė tjerave, njė inxhinier, zėvendėssherif, asistent i drejtorit tė burgut, psikolog, kirurg, avokat, ekspert pėr kujdesjen e fėmijėve, murg benediktian, kryeredaktor, studiues i sėmundjes sė kancerit dhe mėsues. Njė punė si kjo e fundit, e ēoi nė gjashtė muaj burg. Ai nuk kėrkonte tė mblidhte para me atė ēfarė bėnte, por thjesht respekt tė pėrkohshėm. Akti i tij mė i famshėm ishte kur u shtir si kirurgu Joseph Cyr nė njė anije kanadeze gjatė luftės koreane. Ai ia doli tė kryente operacione tė suksesshme dhe uli numrin e infeksioneve, duke pėrdorur sasi tė mėdha peniciline. Kjo funksionoi derisa nėna e doktorit tė vėrtetė Joseph Cyr e kuptoi dhe raportoi pėr tė. Demara u kthye nė SHBA, ai u bė frymėzimi i filmit tė vitit 1960 “Mashtruesi i Madh” dhe vdiq nė vitin 1982 si njė meshtar baptist.



6-David Hampton, “djali” i Sidney Portier



David Hampton ishte njė artist mashtrues. Ai lindi nė vitin 1964 dhe vdiq nė vitin 2003. Meqė s’kishte mundėsi tė fitonte njė vend nė “Studio 54″, ai u hoq si djali i aktorit tė njohur zezak, Sidney Poitier, dhe papritur u shpall si njeri i famshėm. Hampton e pėrdori “David Poitier”-in pėr tė zhvatur vakte falas nė restorante. Mė pas ai iu qep tė paktėn njė dyzine njerėzve qė ta linin atė tė rrinte me ta nė shtėpitė e tyre apo t’i jepnin para, pėrfshirė aktoren e njohur Melanie Griffith, Gary Sinise dhe Calvin Klein. Disa prej tyre, ai u tha se ishte shoku i fėmijėve, disave se sapo kishte humbur avionin pėr nė Los Angeles dhe se kishte gjithė bagazhet me tė, dhe disave u tha se i kishin vjedhur gjithēka. Nė vitin 1983, Hampton u arrestua dhe u dėnua pėr mashtrimet e tij dhe u urdhėrua tė kthente 4.490 dollarėt qė u kishte marrė disa prej viktimave tė tij. Historia e tij u bė pjesė teatri dhe mė vonė film, i titulluar “Gjashtė titujt e ndarjes”. David Hampton vdiq nga Sida nė vitin 2003.



7-Milli Vanilli, dueti qė s’kėndonte dot




Mund tė jesh kėngėtar i famshėm edhe pse s’di tė kėndosh. Kėsaj radhe nuk po i referohemi eksperiencės shqiptare, por asaj botėrore. Milli Vanilli, ishte njė grup popi i pėrbėrė prej Fab Morvan dhe Rob Pilatus, qė u formuan nė Gjermani nė mes tė viteve ’80. Grupi e rriti audiencėn e tij dhe nė vitin 1988, fitoi dhe ēmimin “Grammy” pėr “Artistėt e rinj mė tė mirė” tė viteve ’90. Por nė tė njėjtin vit, gjatė njė performance “Live” tė transmetuar nga MTV-ja, nė parkun “Lake Compounce nė Connencticut”, ndėrsa ata kėnduan kėngėn “Girl you know it’s true”, zėri i tyre ngjante si sikur dilte nga njė fyt i ndryshkur, duke stonuar plotėsisht dhe duke shėnuar njė nga momentet mė tė sikletshme dhe joprofesionale nė historinė e muzikės. Kėshtu e vėrteta u zbulua: Milli Vanilli aktualisht ėshtė krijuar nga Frank Farian, me zėrat e talentuar tė kėngėtarėve tė tjerė dhe Morvan dhe Pilatus nuk kanė kėnduar fare nė disqe. Pas ngjarjes, ēmimi “Grammy” iu hoq menjėherė dy kėngėtarėve dhe tė paktėn 26 padi tė ndryshme u mbushėn nėn akuza tė mashtrimit dhe mbrojtjes sė ligjit tė konsumatorit kundėr Pilatus, Morvan dhe Arista Records.



8-Cassie Chadwick, vajza e paligjshme e Andrew Carnegie



Cassie Chadwick (1857-1907), ėshtė emri mė i famshėm i njė gruaje kanadeze tė quajtur Elizabeth Bigley. Nė moshėn 22-vjeēare, ajo u arrestua nė Woodstock, Ontario, pėr falsifikim, por u la e lirė pėr shkak tė gjendjes sė saj mendore, qė u konsiderua me probleme. Nė vitin 1882 ajo u martua me Wallace Springsteen nė Cleveland, Ohio. Bashkėshorti i saj e pėrzuri 11 ditė mė pas sepse mori vesh tė kaluarėn e saj. Nė Cleveland, ajo u martua me doktor Chadwick. Nė vitin 1897, Cassie filloi lojėn e saj mė tė madhe e mė tė suksesshme, atė tė vetėshpalljes si vajza e industrialistit, biznesmenit, filantropit tė njohur skocezo-amerikan, Andrew Carnegie. Ajo shpiku njė pusullė ku i premtoheshin 2 milionė dollarė, ku falsifikoi firmėn e Carnegie. Informacioni u pėrhap nė tregjet financiare nė Ohio-n veriore dhe bankat filluan tė ofrojnė shėrbimet e tyre. Pėr tetė vjet ajo pėrdori kėtė lojė pėr tė marrė hua, tė cilat ishin nga 10 dollarė nė 20 milionė. Kur mė vonė Carnegie u pyet pėr tė, ai mohoi ta ketė njohur ndonjėherė. Skema falimentoi kur ajo u arrestua dhe gjyqi ishte njė cirk mediatik. Ajo vdiq nė burg.



9-Mary Baker, princesha Caraboo nga ishulli Javasu




Nė vitin 1817, njė kėpucar nė Angli takoi njė grua tė re qė dukej shumė e ēorientuar, me rroba ekzotike, e cila fliste me njė gjuhė qė asnjė njeri s’mund ta kuptonte. Njerėzit sollėn shumė tė huaj tė cilėt u pėrpoqėn tė komunikonin me tė dhe zbulonin se nė ēfarė gjuhe tė ēuditshme po fliste zonja, derisa njė marinar portugez “pėrktheu” historinė e saj: Ajo ishte princesha Caraboo nga ishulli Javasu nė Oqeanin Indian. Ajo ishte kapur nga piratėt, mė pas ishte vėnė nė njė anije dhe kishte ardhur nė breg. Pėr dhjetė javėt e ardhshme, kjo pėrfaqėsuese e mbretėrisė ekzotike ishte njė nga njerėzit e shquar mė tė preferuar tė vendit. Ajo pėrdorte njė hark dhe njė shigjetė, notonte lakuriq dhe i lutej Zotit, tė cilit i drejtohej Allah Tallah. Ajo kėrkonte rroba ekzotike dhe njė portret i saj shfaqej nė gazetat lokale. Por e vėrteta doli: Ajo ishte njė vajzė kėpucari qė quhej Mary Baker, nga Devon-i. Ajo kishte qenė njė shėrbėtore nė vende tė ndryshme tė Anglisė, por nuk kishte gjetur njė vend ku tė rrinte. Ajo kishte shpikur njė gjuhė jashtė imagjinatės me fjalė ciganėsh dhe kishte krijuar njė karakter ekzotik. Ajo e vazhdoi rolin e saj nė SHBA, Francė dhe Spanjė, por pa pasur tė njėjtin sukses. Historia e saj u bė film nė vitin 1994 me titullin “Princesha Caraboo”, skenari i tė cilit u shkrua nga John Wells.



10-Wilhelm Voigt, kapiteni i Köpenick-ut





Wilhelm Voigt (1849-1922), ishte njė mashtrues gjerman i cili u shtir si njė oficer ushtarak prusian nė vitin 1906 dhe u bė i famshėm si kapiteni i Köpenick-ut. Nė vitin 1906 ai bleu pjesė tė uniformės sė kapitenit dhe, njėherė nė Kopenciks, ai shkoi nė kazermat ushtarake vendase, ndaloi katėr grenadierė dhe njė kirurg ndėrsa ktheheshin nė kazermė, dhe u tha qė tė shkonin me tė. Tė indoktrinuar pėr t’iu bindur oficerėve pa pyetje, ata e ndoqėn. Ai arrestoi sekretarin Rosenkranz dhe majorin Georg Langerhans si tė dyshuar pėr vjedhje librash dhe u konfiskoi atyre 4 mijė marka dhe 70 peni, me faturė sigurisht. Mė pas ai komandoi dy karrocierė dhe u tha grenadirėve qė tė ēonin majorin dhe Wiltberg nė Berlin, qė tė merreshin nė pyetje nga gjenerali Moltke. Ai u tha rojeve qė mbetėn, qė tė qėndronin nė vendet e tyre pėr gjysmė ore dhe mė pas u largua nga stacioni i trenit. Atje veshi rrobat civile dhe iku pa rėnė nė sy. Voigt u arrestua dhe u dėnua pėr katėr vjet nė burg pėr falsifikim, mashtrim dhe burgosje padrejtėsisht tė njė oficeri. Megjithatė, opinioni publik ishte nė anėn e tij. German Kaiser Wilhelm II e fali atė nė vitin 1908.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2012, 07:55   #10
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Klanet Mafioze Shqiptare. Ja disa tė dhėna interesante

Mafia Shqiptare ka disa kohe qe nga media te ndryshme
ka gjetur vendin ne Top 10 Organizatat Mafioze me te famshme ne bote.

Sipas shume burimeve te tjera mafia shqiptare renditet si mafia me e dhunshme ne bote. Ja disa fakte dhe te dhena interesante:


Gangsteret shqiptar morren peng ish kryeministrin Belg ne kembim te parave. Me pas ai u la i lire.

Ne Norvegji 4 gangster shqiptar organizuan grabitjen e nje banke ne stilin e komandove, ku u vodhen 30 milion dollare.

Gangsteret shqiptar ne New York fituan luften me mafien italiane. Perdorimi i forces dhe dhunes te madhe ishte ajo cka i karakterizonte ata.

Gjate luftes ne Kosove, shume gangster dhe mafioz shqiptar arriten qe te ndihmojne Ushtrine Clirimtare te Kosoves me ane te kontrabandes se armeve.

Bandat me te rrezikshme ne Shqiperi u shperbene pas luftes qe nisi brenda klaneve.

Ikja nga burgu eshte e zakonshme per shume shqiptar por ajo qe u cilesua nga shume media si me spektakolarja ishte aratisja me helikopter e Alket Rizait dy here radhazi.

Nje mafioz kishte deklaruar ne media se ata ishin te gatshem te benin biznes me cdo organizate mafioze por jo me mafien shqiptare, pasi ata jane shum te dhunshem dhe jane sikur sicilianet e vjeter, nese ata ndihen te fyer te gjymtojne ose te vrasin.

ps-Faktet dhe te dhenat mbi mafien shqiptare u pergatiten nga Klanet Mafioze Shqiptare

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2012, 09:15   #11
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 gjerat qe mendoni se do mund t’ju bejne te lumtur


1.Te behesh i famshem, i fuqishem dhe i pasur

2.Ta trajtoni universin si te ishte nje menu qe do mund te permbush cdo deshire tuajen

3.Deshire e zjarrte per ‘liri’ qe te plotesoni dhe deshiren tuaj te fundit. Nuk eshte liri, por roberi e mendimeve tuaja

4.Duke kerkuar kenaqesi te tepruara. Shpesh behen te merzitshme, ndonjehere edhe shqetesuese

5.Te hakmerresh ne menyra me pasoja te renda ndaj dikujt qe ju ka lenduar. Duke vepruar keshtu edhe ju shnderoheni si ata, duke lenduar serisht veten

6.Duke supozuar se cdo gje do t’ju beje te lumtur. Parashikime te tilla shpesh nuk realizohen

7.Duke pritur vetem levdata dhe asnje kritike. Pa kritike nuk mund te perparosh

8.Duke i nenshtruar te gjithe armiqte tuaj. Armiqesia nuk sjell lumturi

9.Duke mos u perballur asnjehere me veshtiresi. Kjo gje ju ben me te dobet dhe te pambrojtur

10.Duke i shpenzuar te gjitha mundesite per te kenaqur vetem veten tuaj. Alturizmi dhe meshira jane rrenjet e lumturise se vertete



Keto jane 10 gjerat me te shpeshta qe njerezit mendojne se do te mund ti bejne te lumtur por qe ne te vertete nuk ndodh keshtu
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2012, 09:23   #12
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 shtetet me ekonominė mė tė fuqishme nė botė

Sipas studimit tė bėrė nga “therichest.org” shteti si Amerika,Kina, India dhe Japoni do vazhdojnė tė jenė lokomotiva e ekonomisė botėrore tė paktėn deri ne vitin 2020. Gjermani ėshtė nga shtetet europiane e cila momentalisht nuk e ka ndjerė krizėn financiare nė euro-zone. Nė dhjtėshen e parė gjendet dhe Italia qė megjithėse e ka ndjerė pak krizėn e fundit sėrish mbetet mbetet nė 10 ekonomitė mė tė fuqishme tė botės. Njė rritje tė ndjeshme po bėn dhe Turqia ku parashikohet qė pas 10 vjetėsh tė jėtė nė 15 ekonomitė e botės mė tė fuqishme.

Shikoni se cilat janė 10 shtetet me ekonominė mė tė fuqishme nė botė :

1.SHBA – GDP 14,66 trilion $ Popullsia 312,222,000

2.Kina – GDP 10,09 trilion $ Popullsia 1,339,724,852

3.Japoni – GDP 4,31 trilion $ Popullsia 127,960,000

4.India – GDP 4,06 trilion $ Popullsia 1,210,193,422

5.Gjermani – GDP 2,94 trilion $ Popullsia 81,799,600

6.Rusi – GDP 2,223 trilion $ Popullsia 142,905,208

7.Mbretėria e Bashkuar – GDP 2,173 trilion $ Popullsia 62,262,000

8.Brazil – GDP 2,172 trilion $ Popullsia 192,376,496

9.Francė – GDP 2,145 trilion $ Popullsia 65,821,885

10.Itali – GDP 1,1774 trilion $ Popullsia 60,681,514
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2012, 07:52   #13
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10----Renditja e gjuhėve mė tė folura nė botė


1-Gjermanisht (118. 000 000)
: Gjermanishtja flitet nė Gjermani, Austri, Zvicėr, Belgjikė, Luksemburg, por edhe nė shumė minoritete tė tjera Gjermane nė vendet fqinje.

2-Japonisht (123.000 000)
: Shumica e folėsve janė banorė tė Japonisė. Megjithatė ka shumė Japonezė nė Korenė e Jugut, SHBA dhe nė Australi. Ėshtė gjithashtu gjuhė zyrtare nė ishujt PALAU.

3-Portugalisht
(220. 000 000)
: Edhe pse vend i vogėl, Portugalia ka njė gjuhė shumė tė pėrhapur pėr shkak tė sė kaluarės koloniale.

4- Bengali (250. 000 000)
: Pėrdoret kryesisht nė Baglandesh por edhe nė disa zona tė caktuara tė Indisė.

5-Rusisht (250. 000 000)
: Rusishtja ėshtė gjuhė zyrtare jo vetėm nė Rusi por edhe nė shumė republika tė ish Bashkimit Sovjetik. Njė numėr i madh Rusėsh jeton nė Ukrainė, Kazakistan dhe Bjellorusi.

6- Arabisht (440. 000 000)
: Me variacione tė ndryshme pėrdoret nė tė gjitha vendet e Gadishullit Arabik, dhe nė shumė vende tė Maghreb (Afrikėn e Veriut). Ėshtė gjuhė zyrtare nė 26 vende, pėrfshirė dhe Izraelin.

7-Anglisht (450. 000 000)
: Ajo ėshtė gjuhė zyrtare nė tė gjitha vendet e Komonuelthit Britanik dhe mė e folura nė planet, nėse llogarisim edhe ata qė e pėrdorin si gjuhė tė dytė.

8-Hinti-Urdu (490. 000 000)
: Edhe pse India ka njė popullsi prej mbi njė milard, prania e shumė dialekteve, e ka ēuar gjysmėn e popullsisė nė mospėrdorimin e gjuhės zyrtare. Po ashtu ndodh edhe nė Pakistan. Hinti ėshtė gjuhė zyrtare nė Indi, ndėrsa Urdu gjuhė zyrtare nė Pakistan. Janė shumė tė ngjashme midis tyre, aq sa kategorizohen nė njė tė tillė.

9-Spanjisht (500. 000 000)
: Nė shumė vende tė Amerikės Jugore dhe Qendrore ajo ėshtė gjuhė zyrtare. Akoma dhe nė Amerikė, pjesa dėrrmuese e popullsisė flet spanjisht.

10-Kinezēe (1. 025. 000 000)
: Mė konkretisht, dialekti mandarin (referohet si kinezēe e pėrdorur nga jo kinezė-folėsit), ndėrkohė qė nė Kinė ka shumė dialekte si pėr shembull ai Kantonez.


__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2012, 08:19   #14
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 Vendet ku jetohet me gjate…?

Nė vitin 1513, konkuistadori spanjoll, Juan Ponce de Leon, i nis nė kėrkim tė njė vendi tė quajtur Bimini, qė sipas mitologjisė ishte toka ku njerėzit qėndronin githmonė tė rinj, pasi pinin ujė nga burimi i rinisė.

Pasi kėrkoi me vendosmėri nė Florida dhe nė Karaibe pėr kėtė vend pjellė e fantazisė, Leon u kthye nė Spanjė duarbosh. Megjithatė, sot nė botė ekzistojnė disa vende ku njerėzit pothuajse duket sikur nuk vdesin kurrė. Nė fakt, edhe ata ndėrrojnė jetė, vetėm se 20-25 vjet mė shumė se njė njeri i zakonshėm. Kjo ėshtė lista e dhjetė vendeve me jetėgjatėsinė mesatare mė tė lartė nė botė.

10. Italia (jetėgjatėsia mesatare, 81.86 vjeē) Italianėt jetojnė mesatarisht 7-8 vjet mė shumė se shqiptarėt, qė kanė njė jetėgjatėsi mesatare prej 72 vitesh pėr meshkujt dhe 77 pėr femrat. Vera, vaji i ullirit, klima e mirė mesdhetare dhe dieta italiane nė pėrgjithėsi, vonojnė shfaqjen e efekteve tė sėmundjeve kardiovaskulare, duke bėrė qė italianėt tė kenė njė prej jetėgjatėsive mė tė larta nė botė.

9. Australi (jetėgjatėsia mesatare, 81,90 vjeē) Jetėgjatėsia australiane mund t’I atribuohet disa faktorėve, midis tė cilėve numri i ulėt i duhanpirėsve dhe obezėve, si dhe njė stil jetese aktiv pėr pothuajse tė gjithė qytetarėt. Gjithashtu, sistemi australian i mjekėsisė ėshtė njė prej mė tė mirėve nė botė dhe ofrohet falas pėr tė gjithė qytetarėt.

8. Hong Kong (jetėgjatėsia mesatare, 82,12 vjeē) Ashtu si italianėt, edhe banorėt e Hong Kongut ia detyrojnė jetėgjatėsinė e tyre njė diete tė pasur me oriz, perime dhe njė stili jetese aktiv. Qytet-shteti autonom brenda Kinės ka njė prej mesatareve mė tė ulta tė obezėve nė botė dhe rrjedhimisht, edhe mė pak sė mundje kardiovaskulare apo tė tjera si diabeti.

7. Guernsi (jetėgjatėsia mesatare, 82,24 vjeē) Ishulli i vogėl britanik i ndodhur nė kanalin midis Britanisė dhe Francės, por qė nuk ėshtė njė antar i Bashkimit Europian, nuk kanė njohur ndonjėherė krizė ekonomike. 65 mijė banorėt janė tė gjithė tė pasur, me tė ardhura mesatare pėr frymė prej 60 mijė eurosh nė vit dhe kjo do tė thotė qė kanė shėrbime shėndetėsore dhe ushqim mė tė zgjedhur.

6. Andorra (jetėgjatėsia mesatare, 82,50 vjeē) Disa faktorė shpjegojnė arsyet e jetėgjatėsisė sė lartė tė qytet-shtetit midis Spanjės dhe Francės. Klima malore ndikon nė pėrmirėsimin e jetės, ndėrsa vendi pothuajse e ka papunėsinė 0%. Kjo do tė thotė se praktikisht tė gjithė banorėt kanė tė ardhura tė mira dhe mund t’i lejojnė vetes tė pėrkujdesen pėr ushqimin dhe shėndetin e tyre.

5. San Marino (jetėgjatėsia mesatare, 83,07 vjeē) Shteti mė i vogėl Europian pas Vatikanit dhe Monakos si dhe republika mė e vjetėr nė botė, ka njė jetėgjatėsi pėr t’u admiruar dhe pasuria luan njė rol tė madh nė kėtė arritje. Turizmi ėshtė sektori mė i rėndėsishėm i ekonomisė dhe kjo do tė thotė qė shumica e sanmarinezėve janė tė punėsuar nė punė tė mirėpaguara dhe tė parrezikshme. Mungesa e papunėsisė dhe dieta e mirė mesdhetare gjithuashtu ndikojnė nė jetėgjatėsi.

4. Singapor (jetėgjatėsia mesatare 83,75 vjeē) Ashtu si nė Hong Kong, kuzhina e Singaporit ėshtė e pasur me perime, tė cilat ndikojnė pėr t’i mbajtur banorėt tė shėndetėshėm dhe aktivė. Qeveria e Singaporit, gjithashtu ka ligje shumė tė forta pėrsa i pėrket higjenės dhe shėndetėsisė, midis tė cilave edhe ndėshkimi i ashpėr i tė gjithė duhanpirėsve jashtė zonave tė lejuara.

3. Japonia (jetėgjatėsia mesatare 83,91 vjeē) Japonia ėshtė njė prej vendeve me pėrqindjen mė tė ulėt nė botė tė obezėve, me vetėm 3,1% nė krahasim me 33,9% nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Si rrjedhjė, pėrqindja e infarkteve, hipertensionit apo diabetit, janė ndėr mė tė ultat nė botė. Si rrjedhojė e njė lloj acidi qė gjendet me shumicė nė yndyrrat qė konsumojnė japonezėt, edhe rastet me alzaimer dhe sklerozės janė ndėr mė tė ultat nė botė.

2. Makau (jetėgjatėsia mesatare, 84,43 vjeē) Ashtu si disa shtete tė tjera nė kėtė listė, Makau i detyrohet jetėgjatėsinė e lartė ekonomisė sė tij tė begatė. Qytet-shteti formalisht pjesė e Kinės, ėshtė njė Las Vegas oriental, i mbushur me kazino dhe turistė, tė cilat sjellin tė ardhura tė jashtėzakonshme pėr banorėt vendas. Vitin e shkuar, pėr ēdo banor vendas (540 mijė nė total), kishte pesė turistė tė huaj.

1. Monako (jetėgjatėsia mesatare, 89,68 vjeē) Nė kėtė listė, Principata e Monakosė tejkalon me mė shumė se pesė vjet vendin e dytė nė botė ku njerėzit jetojnė mė gjatė dhe pothuajse me 15 vjet njė qytetar shqiptar. Pasuria e jashtėzakonshme, stili i shėndetėshėm i jetesės, kuzhina e kujdesshme franceze dhe mjedisi veēanėrisht i pastėr, kontribuon qė banorėt tė kenė njė jetėgjatėsi tė pakrahasueshme. Mbase, ėshtė Monako vendi ku njerėzit “nuk vdesin kurrė”, qė konkuistadorėt spanjollė kėrkonin nė mesjetė.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2012, 08:26   #15
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 mistere qė shkenca nuk po i shpjegon dot

Revista ‘The New Scientist’ ka hartuar njė listė tė aspekteve tė pėrditshėm tė jetės qė vazhdojnė tė turbullojnė mendjet mė tė mėdha, duke pėrfshirė arsyet prapa puthjes, skuqjes e madje edhe kapjes sė hundės.



Njė editorial i revistės thoshte: “Nuk ka asgjė mė magjepsėse pėr shumicėn prej nesh se sa vetja jonė. Kėshtu qė, nuk ka pse habitemi pėrse kemi bėrė shumė pėrpjekje pėr t’i shkuar nė rrėnjė domethėnies sė tė qenit njerėzor.



Ajo ēfarė tė habit ėshtė se ka kaq shumė tipare qė mbeten enigmatikė. Kėto variojnė qė nga sublimja, si arti, ėndėrrimi dhe altruizmi, deri tek qesharakja, si qimet, skuqja dhe kapja e hundės.



Mund tė duken tė ēuditshme, por shpjegimet mė tė mirė pėr to shpesh kanė pasoja tė thella. Ja disa teori qė tregojnė pėrse ne i bėjmė ato gjėra qė bėjmė dhe disa prej problemeve:



1 – Skuqja: Charles Darwin luftoi shumė pėr tė shpjeguar pėrse evolucioni na bėri tė skuqemi kur gėnjejmė, gjė qė sinjalizon tė tjerėt. Megjithatė, disa mendojnė se kjo mund tė ndihmojė pėr eleminimin e konfrontimit apo ushqejė intimitetin, duke zbuluar dobėsi.



2 – E qeshura: Endorfinat qė pėrmirėsojnė gjendjen shpirtėrore ēlirohen kur ne qeshim, gjė qė duket njė arsye normle pėr ta bėrė kėtė, por njė studim 10-vjeēar i turbulloi disi ujėrat kur zbuloi se mė shumė tė qeshura shkaktohen nga komente banalė se sa nga shakatė.



3 – Puthja: shpjegimi pėr puthjen nuk ka gjasa tė jetė gjenetik, pasi jo tė gjithė shoqėritė humane e bėjnė. Ka teori qė ėshtė e lidhur me kujtimet e ushqimit nė gji dhe qė njerėzit e lashtė ua prisnin gjirin foshnjave, duke i ushqyer me gojėn e tyre, gjė qė pėrforcoi lidhjen.



4 – Endėrrimi: Teoria e ėndrrave e Zigmund Frojdit, sipas tė cilės ėndrrat shprehin dėshirat tona tė nėnvetėdijes janė diskredituar pėrgjithėsisht dhe ėshtė pranuar se ato na ndihmojnė tė pėrpunojmė emocione, por arsyeja pėrse ne shohim vizione kaq tė ēuditshėm nuk ėshtė shpjeguar plotėsisht.



5 – Supersticioni: zakonet e pazakontė, por qė sjellin qetėsim nuk kanė kuptim nga kėndvėshtrimi i evolucionit; megjithatė, njerėzit e lashtė do tė kishin pėrfituar nėse nuk do tė kishin injoruar fėshfėrimėn e kėmbėve tė njė luani nė bar, duke e quajtur thjeshtė shkulm ere. Feja duket se e ka burimin tek ky impuls.



6 – Kapja e hundės: zakoni aspak tėrheqės, por i zakonshėm i “gėrryerjes sė vrimave tė hundės” nuk ofron pothuajse asnjė dobi ushqyese, atėherė pėrse njė e katėrta e adoleshentėve e bėjnė tė paktėn katėr herė nė ditė? Disa mendojnė se forcon sistemin imunitar.



7 – Adoleshenca: asnjė kafshė tjetėr nuk i nėnshtrohet viteve tė paparashikueshėm tė adoleshencės. Disa mendojnė se ajo ndihmon trurin tonė tė madh qė tė riorganizohet pėrpara rritjes, apo lejon eksperimentim nė sjellje pėrpara pėrgjegjėsisė qė do tė sjellin vitet e mėvonshėm.



8 – Altruizmi: tė japėsh gjėra pa patur tė sigurtė rikthimin ėshtė sjellje e ēuditshme, nga pikėpamja e evolucionit. Mund tė ndihmojė nė lidhjet e grupeve, apo thjeshtė tė japė kėnaqėsi.



9 – Arti: piktura, vallėzimi, skulptura dhe muzika mund tė jenė tė gjitha ekuivalenti human i bishtit tė palloit qė mund tė tregojnė se sa i mirė mund tė jetė dikush, si shok apo bashkėshort. Megjithatė, mund tė jetė njėkohėsisht njė mjet i pėrhapjes sė dijes apo ndarjes sė eksperiencave.



10 – Qimet e trupit: arsyet e supozuara mund tė jenė nė rol nė pėrhapjen e aromės sė trupit, ngrohje apo edhe mbrojtje nga acarimet njerėzore qė ata nuk kanė arritur t’i shpjegojnė plotėsisht.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2012, 08:29   #16
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 parashikimet pėr 100 vitet e ardhshme

* Ne do tė kemi mundėsinė tė komunikojmė nėpėrmjet trasmetimit tė mendimit.

* Do tė jenė krijuar njerėz tmerrėsisht inteligjent dhe tė pavdekshėm nė 2112. Kjo falė ADN dhe inxhienerisė robotike.

Frymėzuar nga anketa e titulluar “10 parashikimet 100-vjeēare” e bėrė nė vitin 1900, nga inxhinieri amerikan Elfreeth Watkins, BBC anketon lexuesit e saj rreth vizionit tė tyre pėr botėn e vitit 2112.

Disa nga “tė ēuditshmet, gati tė pamundura” parashikime tė Watkins dolėn tė vėrteta, ja pse futurologėt janė pozitiv pėr realizimin e parashkimeve tė lexuesve.



Ja 10 parashikimet e amerikanėve:




1. Oqeanet do tė jenė gjerėsisht kultivuara dhe jo vetėm pėr peshk. Pėr tė ushqyer 10 miliard njerėz do tė na duhet tė kultivojmė pėr veē tokės bujqėsore, edhe oqeanet. Buqėsia e algave do tė zhvillohet tej mase, dhe do tė pėrodoret si energji e ripėrtėritshme. Gjasat qė kjo tė ndodh: 10/10



2. Ne tė gjithė do tė jemi tė lidhur me kompjutera pėr ta bėrė trurin tonė tė punojė mė shpejt. Kjo ėshtė diēka qė pritet tė ndodh pėr shumicėn e njerėzve nė vitin 2050. Nė 2075 pjesa mė e madhe do tė perdor mekanizma tė vendosur nė tru pėr ta bėrė atė tė funksionojė mė shpejt dhe nė fund tė shekulli, pothuajse tė gjithė do ta bėjnė kėtė. Gjasat 10/10



3. Ne do tė kemi mundėsinė tė komunikojmė nėpėrmjet trasmetimit tė mendimit. Shkėmbimi i mendimit do tė jetė po aq i thjesht sa formulimi i tij me fjalė. Tė marrėsh mendime dhe t`i ēosh ato nė njė tru tjetėr do tė jetė po aq e thjeshtė sa t`i hedhėsh ato nė rrjet. Gjasa 10/10



4. Ne do tė pėrdorim tė gjithė energjinė bėrthamore. Kjo me shumė gjasa do tė ndodh rreth vitit 2045-2050 dhe me siguri do tė ketė ndodhur nė vitin 2100. Parashikohet gjėrėsisht se do tė arrihet qė tekonologjitė t`i pėrshtaten tė jgitha energjisė bėrthamore. Mbase mund tė pėsojė njė rritje edhe energjia diellore. Por ajo ēka ėshtė e sigurt , ėshtė se energjia e erės nuk dotė etė mė nė qarkullim. Gjasa 10/10



5. Do tė jenė krijuar njerėz tmerrėsisht inteligjent dhe tė pavdekshėm nė 2112. Kjo falė ADN dhe inxhienerisė robotike. Kjo ka tė ngjarė tė bėhėt e mundur nėpėrmjet pėrdorimit tė mekanizmave nė tru,pra lidhjeve elektronike, qė do tė zgjasin jetėgjatėsinė. Dhe kjo nuk ėshtė ēudi sepse padeksia e teknolgjisė ėshtė njė gjė e provuar. Gjasa 9/10



6. Njė monedhe e vetme nė tė gjithė botėn. Kjo ėshtė shumė e besueshme. Ne tashmė shohim monedhėn elektronike qė po pėrdoret kudo dhe kjo pririje do tė vazhdojė. Ajo ēka ėshtė e mundshmėm ėshtė fakt se nga mesi i shekullit do tė ketė shumė pak monedha rajonale, dhe nė fund tė shekullit parashikohet qė ato tė dalin nga qarkullimi pėr t`ia lėnė vendin vetėm njerės. Monedhės botėrore. Gjasat 8/10



7. Antarktida do tė hapet pėr biznes. Kjo zonė e globit ia vlen tė mbahet thjesht si hapėsirė natyrore e botės sė egėr, por ajo ēka parashikohet ėshtė se presionet nė rritje pėr zvogėlimin e burimeve, mund t`i shndėrrojnė disa territore tė gjera tė Andarktidės , nė hapēsira komerciale. Kjo mbase mund tė arrihet pa dėmtuar natyrėn nėse do tė kemi teknologji shumė tė zhvilluar, por ajo ēka ėshtė e pritshme ėshtė qė burimet e Antarktidės do tė jenė gjėrėsisht tė frytėzuara. Gjasa 8/10



8. Kalifornia do tė ndahet nga SHBA. Ekzistojnė tashmė shume kushte qė parashikojnė ndarjen politiko-ekonomike tė kalifornisė nga SHBA. Dhe mbase mund tė ndodh edhe para pėrfundimit tė shekullit. Presionet janė shtuar pėr shkak tė difenrencave nė ekonomi, dhe kalifornianėt refuzojnė ēdo ditė e mė shumė tė paguajnė pėr tė tjerėt, nė shėrbim tė mbarvajtejs sė SHBA.



9. 80% e martesave do tė jenė martesa gay. Kjo duket njė gjė e pashmangshme sepse tashme nė shumė vende perrendimore po legjitimohen martesat gay. Rritja e jetėgjatėsisė ėshtė gjithashtu element kyē, pasi nėse njerėzit do tė martohen rreth moshės 20 vjeē, dhe nėse ato do tė jetojnė mė shumė se 100, martesa e tyre do tė jetė thuajse e pamundur tė zgjasė. Njerėzit do tė kėrkojnė gjithmonė e mė shumė tė martohen me njerėz qė nuk do t`i ēojnė drejt falimentimit.



10. Ne do tė jemi nė gjendje tė kontrollojmė motin. Ka qė tani disa teknologji qė kontrollojnė tornadot, apo qė mund tė shkaktojnė shi. Por bazuar nė ndyshimet klimatike, shumė njohuri po zhvillohen nė fushėn e kontrollit tė motit. Ne mbase mund tė kemi teknologji pėr tė kontrolluar motin kur tė na duhet.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2012, 18:28   #17
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10-Vende te bukur natyrore qe kurre nuk kemi degjuar per egzistencen e tyre

Edhe pse shumica e e bukurive te planetit jane fotografuar shume here, por ka disa akoma qe akoma ngelen te panjohura per shume njeres.
Megjithate, arrijne te na bejne te pyesim veten “Gjendet ne Toke parajsa?”
E cila eshte ashtu si saktesisht e imagjinojme.
Le te hedhim nje sy ne keto vende ku bukuria e natyres ngelet ende e paprekur.

1. Lord Howe Island, Αυστραλία

Dy ore larg nga brigjet e Sidneit,ishulli Island Lord Howe me ujrat e kristalta, shkembinjte nenujore korale, me majat vullkanike,pyjet dhe kafsheve te specieve te rralla lejon nje numer te caktuar njerzish vetem 400 persona te vizitojne ate cdo here.

2. Antelope Canyon, Αριζόνα


Grand Canyon, ky canyon u krijua mijra vite me pare dhe eshte gedhendur prej lumenjve dhe perrenjve.Para se te merrte Amerika nga Evropianet,ketu jetonin fise vendas Amerikane.

3. Glen Coe, Σκωτία

Nuk konsirerohet vetem nje nga vendet me te bukura te Skocise ,por dhe gjithe Evropes ”Glen of Weeping” (ose ndryshe Glen qe loton), pret nje nga majat me te larta te Skocise ,ndersa pseudonimi i tij vjen nga mjegullat mistike te zones, por dhe nga ujrat qe kane ngjyren e lotit.

4. Pamukkale, Τουρκία

Pamukkale ose ndryshe “Keshtjella e pambukte” bukuria unike natyrore jo padrejtesisht morri kete emer.Sepse duke pare kete bukuri me te vertet mendon se ajo eshte formuar me nje grumbull te madh pambuku.Uji termal me flukset e kalciumit rrejdh neper rajon, per shkak te aktivitetit vullkanik .Ne maje tė kodres ne nje lartesi prej 200 metra,eshte ndertuar dhe qyteti i lashte romak i Hierapolis, i njohur qe nga antikiteti per banjot termale tė tij. (Po , te lashtet i kishin per pishinat e tyre!)

5. Gullfoss, Ιsland

Ndoshta ujvara me e bukur dhe mbreselense ne Islande.Ku uji rrjedh ne tre shkalle, duke dhene pershtypjen e humneres.Duke lejuar ylberin te beje shfaqen e tij,dhe duke i shtuar me shume bukurine ketij peisazhi.

6. Namaqualand, South Africa

Mbulon rreth 170,000 kilometra katrore (per te kuptuar esht 1 mije kilometra pak mbi shtetin e Kalifornise).Vendndodhja specifike ne preiudhen me te gjate te kohes eshte e shkrete dhe e thate.Por gjallerohet cdo pranvere, vetem epr pak dite lulezojne qindra dhe mijra margarita.Rezultati te le pa fryme. Magjike.

7. Plitvice Lakes National Park,Kroaci

Ne shikim te pare fotografia na ben te mendojme se eshte nje ishull i pacenuar ne Paqesorin e Jugut.Jo. Ne te vertet Plitvice eshte nje nga parqet me te vjetra te Evropes Juglindore dhe me i madhi ne Kroaci.

8. Sognefjord, Norway

Nese Norvegjia permban numrin me te larte ne bote te fjords .Sognefjord eshte me e madhja (dhe e dyta me e madhe ne bote) dhe ndoshta me e mira.Me majat e maleve te cajne (ne kuptimin e plote te fjales) ajrin,dhe thellesia e ujit arrin 1 milje do ndihesh se me te vertet ke shume per te zbuluar.Si ne lartesi dhe ne thellesi.

9. Banaue Rice Terraces, Filipinet

Dallojme qe egzistoje disa shtepi ne krahun e djathte?Ndoshta do donim te gjendeshim disa here aty. Te gjitha keto “tarraca” te ndertuara me dore jane mbi 2000 vjecare,duke mbuluar nje numer mbi 4000 km/katrore.

10. Wulingyuan, China

E keni pare fimin Avantar,provinca Hunan e Kines do t’ju beje te krahasohet me Pandores. Rastesi apo … frymėzim?

Burimi:/Alblive.net/.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2012, 10:47   #18
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10




Castro gjatė jetės sė tij ai ka kryer marrėdhėnie seksuale me 35.000 femra.
Sipas njė liste tė publikuar nga Mail Online, Castro ka fjetur me sė paku dy femra nė ditė pėr mė shumė se katėr dekada – njė pėr drekė dhe njė pėr darkė.
Mė poshtė ju sjellim njė listė tė meshkujve tė njohur, tė cilėt kanė pranuar tė tregojnė pėr numrin e femrave me tė cilat kanė shkuar:


1. Fidel Castro (revolucionar dhe politikan) - 35.000
2. Wilt Chamberlain (basketbollist) – 20.000
3. Warren Beatty (aktor dhe filmbėrės)– 12.775
4. Charlie Sheen (aktor) – 5.000
5. Gene Simmons (kėngėtar, Kiss) - 4.800
6. Julio Iglesias (kėngėtar) – 3.000
7. Jack Nicholson (aktor) – 2.000
8. Lemmy (kėngėtar, Motorhead) – 1.200
9. Giacomo Casanova (aventurier dhe shkrimtar) – 200
10. Tiger Woods (sportist, golfist) – 120
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2012, 12:53   #19
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

‎10 fakte interesante per diten e hene

Disa nga rezultatet e ketij studimi:
1-Shumica prej nesh nuk buzeqesh te pakten deri ne oren 11:16.
2- Menyra me e preferuar per te mposhtur te henen, apo ta fillosh mire ate eshte duke pare televizor apo duke bere seks.
3- Mbi 50% e punonjesve jane vone per ne pune.
4- Shumica e njerezve ankohem sapo zgjohen lidhur me ate qe i pret te henen te pakten per 12 minuta.
5- Njerezit mes moshes 45 dhe 54 vjeēare e vuajne me shume stresin e te henes.
6- Punonjesit japin vetem 3 ose 4 ore pune produktive gjate te henes.
7- E hena eshte dita me e prirur per te kryer vetevrasje.
8- Shumica e atakeve kardiake ndodhin te henen, pasi aty nisin edhe detyrimet qe priten te perballen gjate javes.
9- Shiu ne shumicen e rasteve nis te henen.
10- E hena eshte dita me e mire per te blere makine.

"Kuriozitete&Enigma"

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2012, 13:05   #20
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 gjėrat qė qeni juaj deshiron tju thotė

Per te gjite ata te cilet i dashurojne qente dhe mbajne qen, ja cilat jane 10 gjerat qe qeni juaj do tju thoshte nese do te kishte mundesi te fliste.


1.Jeta ime ka te ngjare te zgjase 10 deri ne 15 vjet. Cdo ndarje prej jush do te ishte e dhimbshme. Mbajeni mend kete para se te me merrni.
2.Me jepni kohe per te kuptuar se cfare doni nga une.
3.Kini besim te plote te une – kjo eshte vendimtare per mireqenien time.
4.Mos qendroni te zemeruar me mua per nje kohe te gjate dhe mos me mbyllni si ndeshkim.
5.Ju keni punen tuaj, miqte tuaj dhe argetimin tuaj. Une ju kam vetem ju.
6.Bisedoni me mua ndonjehere. Edhe pse nuk i kuptoj fjalet tuaja, une kuptoj zerin tuaj kur eshte duke folur me mua.
7.Te jeni te vetedijshem se si me trajtoni mua. Une nuk harroj kurre.
8.Para se te me godisni, mos harroni se edhe une kam dhembe te mprehte qe mund tju lendojne, por une nuk zgjedh tju kafshoj sepse ju dua.
9.Para se te me qortoni mua se mund te jem dembel, kokeforte dhe jo bashkepunues, pyesni veten nese ka dicka qe mua me bezdis. Ndoshta une mund te mos marre ushqimin e duhur, kam qene jashte per nje kohe te gjate ose zemra ime po plaket dhe dobesohet.
10.Kujdesu per mua kur une te plakem, edhe ju do te rriteni. Shko me mua ne udhetime te veshtira. Kurre mos thoni “Nuk guxoj ta shikoj” dhe “Le te ndodhe ne mungesen time.” Cdo gje eshte me e lehte per mua nese ju jeni atje, madje edhe vdekja ime.

Mos harroni se une ju dua.



__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur