Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-05-2012, 13:19   #21
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 filmat me romantik ne histori1. The Notebook (Ryan Gosling, Rachel McAdams)
2. When Harry Met Sally (Meg Ryan, Billy Crystal)
3. Love Actually (Keira Knightley, Hugh Grant, Liam Neeson, Emma Thompson)
4. The Proposal (Sandra Bullock, Ryan Reynolds)
5. Dear John (Channing Tatum, Amanda Seyfried)
6. Pretty Woman (Julia Roberts, Richard Gere)
7. A Walk To Remember (Shane West, Mandy Moore)
8. Friends With Benefits (Justin Timberlake, Mila Kunis)
9. Never Been Kissed (Drew Barrymore, Michael Vartan)
10. How To Lose a Guy In 10 Days (Kate Hudson, Matthew McConaughey)
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2012, 13:48   #22
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 grabitjet mė tė mėdha tė artit nė botė


Nė Paris ėshtė kryer vjedhja e radhės dhe njė ndėr vjedhjet mė tė mėdha tė artit. Disa kryevepra tė pikturės e tė artistėve mė tė njohur me vlerė 500 milionė euro janė vjedhur nga Muzeu Modern i Parisit. Policia franceze deklaroi se pesė piktura, duke pėrfshirė edhe kryevepra tė Pikasos dhe Matises, janė vjedhur nga Muzeu i Parisit. Njė zyrtar i policisė u shpreh se ėshtė raportuar pėr mungesėn e pikturave nė Muzeun e Artit Modern, ndėrkohė qė ėshtė gjetur i thyer edhe xhami i njė prej dritareve tė muzeut. Pikturat ishin tė piktorėve, si Pablo Pikaso, Henri Matise, Fernand Leger, etj. Vlera totale e tyre thuhet tė ketė qenė rreth 500 milionė euro (635 milionė dollarė) dhe duke parė shifrėn autoritetet besojnė se ėshtė e vėshtirė qė vjedhėsit tė gjejnė klientė nė tregun e pafund tė artit. Ndonėse disa hetime tė mėparshme tė policisė dolėn nė pėrfundimin se koleksionistė tė caktuar nxisin vjedhjen e veprave tė tilla, thjesht pėr interes vetjak. Ky nuk ėshtė rasti i parė i vjedhjes sė pikturave.Ja cilat janė grabitjet mė tė mėdha1. Duka i Uellingtonit, GojaNė vitin 1961, Ēarlls Uigstman, koleksionisti i pasur amerikan, biznesmen i naftės bleu “Portreti i Dukės sė Uellingtonit” tė Gojas pėr 392 mijė dollarė dhe kishte nė plan ta merrte nė SHBA. Pati njė shpėrthim kaq tė madh tė zemėrimit tė publikut, saqė Qeveria britanike e rriti shumėn e nevojshme pėr ta shitur. Mė pak se tri javė pasi u var nė mėnyrė triumfale nė Galerinė Kombėtare, ajo u vodh. Hajduti kėrkoi njė shpėrblesė nė pothuajse tė njėjtėn shumė dhe tha se kėto pra do t’i ēonte pėr bamirėsi.

Nė vitin 1965, hajduti dėrgoi njė pusullė pėr tė pėrditshmen britanike “The Daily Mirror” dhe piktura u gjet nga policia nė njė zyrė hekurudhore bagazhesh. Hajduti, njė shofer autobusi i papunė me emrin Kempton Bunton u vetė-dorėzua gjashtė javė mė vonė. Ai kish planifikuar qė tė pėrdorte parat pėr tė blerė licenca televizive pėr tė varfrit. U burgos pėr tre muaj.2. Fshikullimi i Krishtit - Piero della Franēeska

Italia, shtėpia e artit ka qenė njėkohėsisht shtėpia e vjedhjeve tė veprave tė artit. Kur dy vepra tė Piero della Franēeskas, “Fshikullimi i Krishtit” dhe “Madona e Senigalias” si dhe njė vepėr e Rafaelit “Memeci” u prenė dhe shkėputėn nga kornizat e tyre dhe u vodhėn nga Pallati i Dukės nė Urbino, kjo u pėrshkrua si vjedhja e shekullit sa u pėrket veprave tė artit. Vjedhja kishte si motiv tė vetėm fitimin. Ajo u krye nga hajdutė vendas qė planifikuan tė shisnin veprat nė tregun ndėrkombėtar dhe ata nuk do tė ishin tė fundit qė tė zbulonin se njė pjesė e madhe e kryeveprave tė riprodhuara tė artit ėshtė e pamundur tė shndėrrohen nė para. Pikturat u gjetėn tė padėmtuara nė Zvicėr nė vitin 1976.3. Piktura tė ndryshme -

Renoar, Mone, Koro

Vjedhja e nėntė pikturave, pėrfshirė “Duke u larė” tė Renua dhe “Impresioni, Soleil Levant” tė Mone, e cila i dha emrin rrymės sė Impresionizmit, nga muzeu Marmotan nė Paris ndodhi nė vitin 1985. Policia mendoi fillimisht se krimi ishte kryer nga grupi radikal “Veprim Direkt”. Por, shumė piktura qė ishin vjedhur nga njė muze provincial francez nė fillim tė vitit 1984 u zbuluan nė Japoni, pas njė informacioni qė u sigurua prej njė shitjeje tė vogėl. Pikturat ishin nė duart e Shuiniki Fuxhikuma, njė gangster i njohur. Ai kishte qenė gjithashtu njeriu prapa grabitjes nė muzeun Marmotan. Fujikuma ishte arrestuar nė Francė me 7.8 kilogramė heroinė nė vitin 1978. Gjatė qėndrimit pėr pesė vite nė burg ai u njoh me Filip Xhamin dhe Jusef Kimun, anėtarė tė sindikatės sė vjedhjeve tė veprave tė artit, me tė cilėt kreu vjedhjen. Por pikturat u rigjetėn n vitin 1991 nė Korsikė.4. Koshi i qepėve - Shardin

Grabitja nė degėn e Manhatanit tė tregtarit londinez, Kolnagi nė “East 8 Street” ishte shumė e sofistikuar. Ajo pėrfshinte hyrjen brenda pėrmes njė ēatie prej xhami, si dhe njė manovrim me njė litar qė u ka mundėsuar grabitėsve tė zbresin teposhtė kafazit tė shkallėve. Megjithatė, pasi u futėn brenda ata nuk rezultuan aspak tė aftė, duke u marrė me vetėm disa piktura dhe duke mos pėrzgjedhur aspak mė tė mirat. 8 pikturat dhe dhjetė vizatimet qė ata grabitėn pėrfshinin dy piktura nga Fra Angelico, e siguruar pėr 4 milionė dollarė dhe “Koshi i Qepėve” tė Shardin. Vetėm 14 rrej veprave janė rigjetur. Grabitja pati njė vlerė totale prej 6 deri 10 milionė dollarė, duke e shndėrruar atė nė vjedhjen mė tė madhe tė veprave tė artit nė Nju-Jork. Ajo nxori nė pah fakti qė grabitjet nė galeritė private mund tė rivalizojnė ato nėpėr muze.5. Lulediellet e thara - Van Gog

Tre piktura tė Van Gog, pėrfshirė “Lulediellet e thara”, “Brendia e endėsit” dhe njė version i hershėm i “Patatengrėnėsve” u vodhėn nė muzeun Kroller-Muller, Holandė. Modeli i vjedhjeve tė veprave tė artit ndjek pak a shumė dhe pasqyron atė tė vetė tregut tė veprave tė artit, dhe nė kėtė rast ndodhi pikėrisht kjo gjė. Vetėm dy javė mė parė, ishte botuar njė listė e ēmimeve mė tė lartė qė paguhen pėr veprat e artit tek shtėpitė e ankandeve Sotheby dhe Kristie. Mes dhjetė mė tė kushtueshmeve ishin edhe pesė vepra tė Van Gogut, duke pėrfshirė edhe ēmimin 53.9 milionė dollarė pėr “Irisi”, qė nė atė kohė ishte ēmimi mė i lartė i paguar ndonjėherė pėr njė pikturė. Hajdutėt u rikthyen dhe kėrkuan 2.5 milionė dollarė pėr tė dyja. Policia arriti t’i rimarrė nė 13 korrik 1989.

6. Stuhia nė Detin e Galilesė - Rembrant

Nė orėn 01.24 tė mėngjesit pas ditės sė Shėn Patrikut, dy burra me uniforma policie trokitėn nė njė derė anėsore tė muzeut Izabela Stjuart nė Boston, duke thėnė se kishte njė lloj “problemi” nė bodrume. Rojet i lanė tė hyjnė brenda, por pas vetėm pak sekondash e panė veten tė lidhur me pranga dhe tė mbyllur nė njė bodrum. Veprat qė hajdutėt arritėn tė vjedhin pėrfshinin “Koncertin” e Vermeer, “Stuhia e Detit tė Galilesė”, qė ėshtė e vetmja pikturė me sfond detin e Rembrandtit, vepra tė Degas, si dhe disa sende tė tjerė qė pėrfshinin njė pjekėse buke kineze tė bronztė si dhe njė shtizė flamuri nga koha e Napoleonit. Tė paprekura mbetėn pikturat e Rilindjes, pėrfshirė “Evropėn”, e cila ėshtė vepra mė e kushtueshme nė tė gjithė koleksionin.7. Portret i njė piktori pers –

I panjohur

Muzeu Kombėtar i Kuvajtit dhe Shtėpia e Sendeve Antike Islamike u vodhėn gjatė pushtimit shtatė-mujor nga Iraku. Tė dy muzetė kishin njė koleksion arti islamik, njė prej mė tė mirėve nė botė, qė ishte koleksionuar nga familja Al Saba e Kuvajtit nė vitet ’70 dhe ‘80. 20 mijė sende, pėrfshirė armė, qeramika, enė prej argjile, plumbi dhe vepra dekorative nga Persia e lashtė, mamlukėt e Egjiptit dhe perandorėt mugalė nė Indi si dhe Kuvajtin e epokės sė bronzit ishin paketuar nė arka e nisur drejt Muzeut Kombėtar tė Irakut nė Bagdad, nė njė varg me 17 kamionė.

Nė atė kohė mendohej thuajse i pamundur kthimi i tyre pėrveē se pėrmes blerjes copa-copa nė tregun e zi deri sa njė ekip i vogėl kuratorėsh mbėrriti nė Bagdad gjashtė muaj pas armėpushimit. Mes 16 shtatorit dhe 20 tetorit 1991 ishin rikthyer 16000 pjesė.8. Fusha me grurė dhe sorrat -

Van Gog

Katėr holandezė u arrestuan pėr vjedhjen e Muzeut Stedelijk nė Amsterdam tė jo mė pak se 20 veprave tė Van Gog. Ato u risollėn brenda njė ore. Policia kish mendimin se nėse vjedhja do tė ishte e suksesshme nuk do kėrkohej asnjė shpėrblim pėr to. Pikturat do tė bėheshin thjeshtė instrumente financiarė nė tregun e zi tė artit siē ndodh rėndom nė raste tė tilla. Tre prej tyre ishin dėmtuar keqas, duke pėrfshirė njė prej pikturave tė fundit vizionare tė Van Gog, “Fusha me grurė dhe sorrat”. Fakti qė shumica e veprave tė artit qė vidhen rikthehen nė formė pak a shumė tė mirė mund t’i bėjė njerėzit tė kenė njė besim tė tepruar. Por, siē tregon ky rast, veprat e artit janė tė brishta dhe mund tė mos kenė shumė fat.9. Parisieni i ri - Renoar

Pak minuta para orės sė mbylljes nė njė fund dhjetori para disa vitesh, njė burrė hyri nė Muzeun Kombėtar nė Stokholm, me njė automatik nė duar. Ai ia drejtoi njė roje tė paarmatosur nė holl, ndėrkohė qė dy bashkėpunėtorė tė tij qė ishin futur brenda tashmė morėn njė autoportret tė Rembrandt si dhe dy piktura tė Renoar, “Parisieni i ri” dhe “Bashkėbisedimi” nė katin e dytė. Ata kryen njė arratisje si nė filma, duk mbushur dyshemenė me gozhdė pėr tė shmangur ndjekjen dhe duke u larguar me njė motobarkė.

Mė pas, hajdutėt iu afruan njė avokati, i cili transmetoi kėrkesėn e tyre pėr tė rikthyer veprat: 10 milionė dollarė pėr pikturė. Oficeri i policisė i ngarkuar me hetimin kėrkoi fotografi. Tetė vetė janė arrestuar pėr kėtė ēėshtje dhe ka tashmė njė mandat arresti pėr njė tė nėntė. Por, edhe sot e kėsaj dite, pikturat nuk janė gjetur.10. Britma - Eduard Munē
Nė 22 gusht 2004, “Britma” e Munē u grabit me armė, bashkė me “Madona” e Munē. Zyrtarė tė muzeut u shprehėn se kishin shpresė se do e rimerrnin sėrish pikturėn, duke supozuar se ndoshta hajdutėt do tė kėrkonin para. Nė 8 prill 2005, policia norvegjeze arrestoi njė tė dyshuar nė lidhje me vjedhjen. Nė 28 prill 2005, u pėrhapėn zėra se dy pikturat ishin djegur nga hajdutėt pėr tė fshehur provat. Nė 1 qershor 2005 bashkia e Oslos ofroi njė shpėrblim 2 milionė korona norvegjeze pėr informacione qė do tė ndihmonin nė gjetjen e pikturės. Nė fillim tė vitit 2006, gjashtė vetė me precedentė penalė dolėn para gjyqit nėn akuza qoftė pėr ndihmė nė planifikim, qoftė pėr ekzekutim tė vjedhjes. Tre prej tyre u dėnuan nga 4 deri tetė vite burg nė maj 2006.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2012, 11:53   #23
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Top 10

Ka filma edhe mė romantik Tiron,p.sh."Nga kėtu ,gjer nė amshim"!Paske harruar me e pėrmend.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2012, 07:11   #24
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

‎10 keshilla per te pasur humor te mire

1. Mos u shqetėsoni pėr ēdo aktivitet njerėzor: shqetėsimi ėshtė mė pak produktiv.


2. Mos u mposht nga frika: pjesa mė e madhe e gjėrave qė ju frikėsoheni nuk realizohen.


3. Mos akumulo mllef: ėshtė njė nga ngarkesat mė tė rėnda tė jetės.


4. Pėrballoi problemet me rradhė sepse sido qoftė ėshtė e vetmja menyrė ti pėrballosh njė e nga njė.


5. Mos i merr me vete nė shtrat problemet, janė shoqėri e keqe pėr gjumin.


6. Mos merr mbi vete problemet e tė tjerėve: ata mund ti pėrballojnė vetė mė mirė se ty.


7. Mos pėrjeto tė djeshmen, ka ikur pėrgjithmonė, pėrqėndrohu nė atė qė realisht po ndodh nė jetėn tėnde dhe ji i lumtur tani.


8. Ji njė dėgjues i mirė, kur dėgjon pėrfiton ide tė ndryshme nga ato qė ke.


9. Mos u mposht nga stresi, pesimizmi influencon veprimet positive.


10. Numėro bekimet (tė mirat) e tua pa harruar ato tė voglat; shumė bekime tė vogla bėjnė njė bekim tė madh.

"Psychologie Heute"
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-05-2012, 05:41   #25
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 kėshillat pėr njė verė sa mė tė shėndetshme


1. Hani pėrmes njė diete tė ekuilibruar dhe tė ndryshme.

Trupi ka nevojė pėr tė marrė tė gjitha lėndėt ushqyese tė nevojshme, pėr tė mbėshtetur dhe kryer funksionet e tij vitale. Kjo ėshtė arsyeja pse, ēdo ditė, duhet tė marrim njė sasi tė duhur tė ēdo kategorie tė ushqimit. Kėtė verė, mos hiqni dorė nga provimi i ēdo lloji ushqimi.


2. Pini 1.5 – 2 litra ujė nė ditė.

Pėr tė siguruar hidratimin e duhur, ėshtė e zakonshme pėr tė pirė shpesh gjatė ditės, pa pritur pėr ndjesinė e etjes, sidomos kur ėshtė nxehtė dhe djersitja rritet. Por mos merrni pije tė gazuara dhe me sheqer, tė cilat rrisin ndjenjėn e etjes; preferoni, nė vend tė tyre ujė, dhe lėngje frutash apo perimesh.

3. Zgjidhni ushqime me fibra.


Drithėrat, bishtajoret, frutat dhe perimet, duhet tė jenė kryesoret nė tryezėn tuaj, duke rritur pėrqindjen e fibrave dietike. Fibrat janė shumė tė rėndėsishme pėr tė ndihmuar nė rregullimin e tretjes, pėr tė pėrmirėsuar qėndrueshmėrinė e treguesve kryesorė dhe ruajtjen e ekuilibrit tuaj.

4. Ulja e sheqerit dhe ėmbėlsirave.

Sheqernat e thjeshta janė pėrdorur nga trupi si njė burim i energjisė. Por ato duhet tė pėrfaqėsojnė jo mė shumė se 10-15 tė kalorive tuaja tė pėrditshme. Prandaj ėshtė mirė tė kufizoni konsumin e pijeve tė ėmbla apo ėmbėlsirave si tė tilla. Nė verė, nė rastin mė tė mirė, hani ndonjė akullore, apo njė sallatė frutash.

5. Largoni yndyrat.

Sasia ditore e yndyrės pėr njė tė rritur duhet tė jetė jo mė shumė se 25-30% e kalorive totale tė nevojshme pėr dietėn tonė tė pėrditshme. Merreni atė kryesisht pėrmes vajit tė ullirit. Kjo, pėr tė reduktuar tė gjitha yndyrat e ngopura me origjinė shtazore.

6. Integrimi i tė ushqyerit me probiotikė.

Probiotikėt janė mikroorganizma tė gjalla dhe vitale, e nėse merren nė sasi tė mjaftueshme, janė tė dobishme pėr organizmin. Shumė studime tregojnė se konsumi i rregullt i probiotikėve ju ndihmon pėr tė balancuar zorrėt dhe mbėshtet sistemin imunitar.

7. Alkooli nė limit.

Pėr verėn, tė mos i tejkalojmė 2-3 pije nė ditė pėr burrat dhe 1-2 pije pėr gratė. Njė gotė verė, e bardhė ose e kuqe, “peshon” rreth 100 kalori.

8. Bėni aktivitet tė rregullt fizik.

Pėr tė qenė nė formė pėr verė, ju duhet tė bėni mė shumė vrap. Janė tė pfeferueshme shumė edhe aktivitetet fizike nė natyrė. Mos harroni … shumė not.

9. Kontrolloni stresin tuaj.

Kontrolloni stresin tuaj dhe jepini vetes pushim e duhur. Plotėsojeni trupin me energjinė dhe entuziazmin qė ju japin aktivitetet e ditės.

10. Shprehni kreativitetin tuaj.


Pėrkushtojuni rregullisht aktiviteteve tė kėndshme, nxitjes sė krijimtarisė, ju ndihmon pėr tė harruar brengat dhe ul tensionin. Ditė pas dite, me njė efekt pozitiv nė humor, arrini mirėqėnien psiko-fizike dhe cilėsinė e jetės.

Burimi:/Alblive.net/.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-06-2012, 05:59   #26
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

‎10 mrekullite jozyrtare te botes

Revista elektronike“www.askmen.com i ka cilėsuar si dhjetė “mrekullitė jozyrtare tė botės”. Pėr njerėzit qė i kanė vizituar ato janė vende tė mahnitshme tė krijuara nga vetė natyra tė tilla, nga njeriu, apo nga koha siē ėshtė erozioni.

1.”World Islands”, Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe


Nėse keni ėndėrruar ndonjėherė tė shėtisni planetin nė njė ditė tė vetme, atėherė pa dyshim qė do t’u drejtoheni “Ishujve tė Botės”. Me vendndodhje nė bregdetin e Dubait, kėto ishuj tė ēuditshėm bėjnė pjesė nė 300 ishujt e krijuar nga dora e njeriut dhe qė kanė formėn e tė gjitha kontinenteve tė globit.

2.”Banaue Rice Terraces”, Filipine

Nėse mendoni se tė ngjisni shkallėt e pallatit tuaj ėshtė e lodhshme, atėherė duhet tė vizitoni shkallėt natyrale, Beanue Rice Terraces nė Manila. Kėto shkallė gjigande janė cilėsuar nga vizitorėt si mrekullia e tetė e botės.

3. “Shkėmbi i Gjibraltarit, Gjibraltar

Pak pamje janė aq imponuese sa Shkėmbi i Gjibraltarit, njė gur gėlqeror i cili qėndron si lapidar nė Gadishullin Iberik. Shkėmbi quhet nganjėherė “Shtylla e Herkulit” dhe ky formacion gjigand gjeografik ėshtė rezultat i i pėrplasjes sė pllakave tektnike ndėrmjet Evropės dhe Afrikės pėrpara rreth 55 milionė vitesh.

4. “Franz Josef Glacier”, Zelanda e Re

Periudha e akullnajave ėshtė akoma gjallė falė parkut natyror “Franz Josef Glacier” nė Zelandėn e Re. Ajo ēka e bėn kėtė vend tė veēantė, ėshtė se konsiderohet si mjedisi akullnajor mė dramatik nė botė.

5. “Shpella Carlsbad”, Malet Guadalupe, Nju Meksiko

Aty ku dikur ka pasur ujė, turistėt tani mund tė sodisin shkėmbinjtė stalaktikė e stalagmitet. Pėr shkak tė pėrmasave tė saj tė mėdha, njerėzit kanė arritur tė shohin vetėm njė tė dhjetėn e kėsaj shpelle.

6. “Pylli i gurėve”, Kinė

Banorėt lokalė e konsiderojnė si “mrekullinė e parė tė botės” kėtė zonė me gurė gėlqerorė qė kanė marrė forma tė ndryshme nga erozioni 270 vjeēar.

7. “B15”, Antarktidė

Deri para pak kohėsh, B15 ishte ajsbergu mė i madh i botės, me pėrmasat e Xhamajkės. Por pas nėntorit tė vitit 2003 kur u nda nė dy pjesė ēmimi i vendit tė parė i ka kaluar ajsbergut C19A.

8. “Kodra Magnetike”, Kanada

Kjo ēudi gjeografike ėshtė zbuluar nė vitin 1930, kur motoristėt raportuan se tėrhiqeshin drejt kodrės sė qytetit edhe pse i
kishin motėrėt e fikur.

9. “Kodra Silbury”, Angli

Banorėt nė Uiltshaier nė Angli krenohen se pirgu mė i madh i dheut i krijuar nga njeriu qė nė lashtėsi ndodhet pikėrisht nė vendin ku ata banojnė.

10. “Fairy Chimneys”, Turqi

Erozioni, jo gjithnjė ka efekte negative. Nė Turqi, ai ka bėrė mrekulli duke krijuar njė prej pamjeve mė tėrheqėse pėr turistėt.

Kuriozitete & Enigma

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2012, 09:26   #27
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

‎10 Femrat me seksi ne bote !

Ato janė sexy, atraktive dhe shumė tė dėshirueshme. Ato janė vetėm 10 nė botė.

Linjat trupore janė tė pėrkryera, dhe mė tė kėrkuarat nė tregun e modės dhe showbizit nė botė. Magazina e njohur spanjolle ka bėrė njė renditje prej 10 nga bukuroshet mė sexy nė botė, bazuar nė kriterin e femrės sė “bukur” dhe “trendi”.

E para mes tė bukurash ėshtė renditur, Irina Shayk, bukuroshja ruse qė aktualisht ėshtė e dashura e futbollistit Cristiano Ronaldo. Pastaj Sara Carbonero, e dashura e Icer Casillas. Adriana Lima, Scarlett Johansson, Megan Fox, Heidi Klum, Gisele Bundchen, Alesaandra Ambrosio, Bar Rafaeli dhe Jessica Alba.

Foto1. Irina Shayk, modelja e njohur ruse, No1.
Foto2. Sara Carbonero, gazetare No2.

Foto3. Adriana Lima, No3.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2012, 05:43   #28
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Dhjetė ēuditė e Euro 2012

Njė himn qesharak, njė ekip bankierėsh dhe njė elefant qė kėshillon bastvėnėsit.
Kampionati Evropian 2012 ėshtė njė nga ngjarjet mė tė bujshme futbollistike dhe ka tėrhequr vėmendjen e gjithė botės, duke mos njohur kufij.
Nė “Poloni-Ukrainė 2012” janė disa nga futbollistėt mė tė mirė nė botė, si dhe ekipi mė i mirė nė planet, Spanja, Kampione e Botės dhe Europės. Gjithsesi, mediet kanė listuar edhe dhjetė “ēudira” nga edicioni i 14-tė i Europianėve.
1– Spanja kushton 653 milionė euro. Kampionia e Botės dhe kampionia nė fuqi i Europės, Spanja ėshtė ekipi pėr t’u mundur nė fushė. Njė ekip shumė i shtrenjtė, thuajse 200 milionė mė shumė se Gjermania (469 milionė).
2– Ekipi mė i rėndė nė peshė. Nėse Spanja rėndon nė tregun e transferimeve, Italia, prish shigjetėn e peshores. Me njė mesatare prej 78.5 kg, skuadra “azurre” ėshtė mė e rėnda. Normale, kur ha makarona ēdo vakt.
3– Njė himn pėr tė qeshur. Polakėt nuk mund tė gjenin performancėn mė ideale. Himni i tyre qė mbėshtet pėrfaqėsuesen kombėtare ėshtė kėnduar nga tetė femra tė veshur me kostume tradicionale. Njė kryevepėr, boll ta dėgjosh!
4– 13 milionė euro pėr Ukrainėn. Lojtarėt ukrainas do tė prekin deri nė 13 milionė nėse ata do tė fitojnė kampionatin. Pėr ēdo ndeshje tė fituar nė grupin D, i pret njė ēek i vogėl prej 500 mijė eurosh. Kundėrshtarėt i kanė frikė.
5- Ēita zėvendėson Polin. Pas oktapodit gjerman, qė parashikonte rezultatet nė Botėrorin e Afrikės sė Jugut, tani ka dalė njė elefant qė kėshillon bast vėnėsit. Ēita ėshtė njė elefant polak. 33-vjeēar, ai parashikon ndeshjet duke zgjedhur pjeprat.
6– Ju po thoni irlandezėt? Nga 23 lojtarėt qė ka thirrur trajneri Giovani Trappatoni, asnjė nuk luan nė Irlandė. Njėzet prej tyre luajnė nė Premier Ligėn dhe nė kampionatin anglez, njė nė Shtetet e Bashkuara (Keane), njė nė Rusi (McGydy) dhe njė nė Skoci (O’Dea).
7- Ėshtė 38 vjeē. Kjo ėshtė mosha e veteranit tė kampionatit. Emri tij: Kostas Kalkias. Vendi i tij: Greqia. Askush nuk e besonte se ai do tė ishte titullar nė ndeshjen hapėse kundėr Polonisė, dhe e presin edhe Rusia me Greqinė.
8 – Adil, ky aktor. Sipas revistės franceze “So Foot”, mbrojtėsi i Francės dėshtoi nė provėn pėr tė luajtur nė njė film. Lojtari i Valencias nė Spanjės do tė luante rolin e njė magrebini qė bėnte pyetje mbi seksin, por askush nuk u kujtua mė pėr tė.
9 – Suedia do tė luajė me kokė. Nga 16 ekipet e pranishme nė finalet e Euro 2012, Suedia ėshtė ekipi mė i… madh. Mesatarja: 1.85 m. Ėshtė e natyrshme kur ke lojtarė tė tillė si Zlatan Ibrahimoviq, njė kullė 1.982 m ose Andreas Isakson, portieri 1.99 m.
10 – Irlanda e ka fituar Europianin e saj. Herėn e fundit qė “Jeshilėt” kishin diskutuar kampionatin europian, ai quhej akoma Kamionati Europian i Futbolklit, Muri i Berlinit nuk kishte rėnė dhe Giovani Trappatoni ishte akoma te Interi. Tani e ka tė vėshtirė tė dalė nga grupi E, qė ka Spanjėn, Italinė dhe Kroacinė.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2012, 11:33   #29
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Tė kuptojmė 10 sjelljet mė shkatėrruese tė njeriut

Vetėshkatėrrimi

Ne krahasim me pjesen me te madhe te kafsheve, njerezit angazhohen ne nje mori sjelljesh qe jane shkaterruese per llojin tone dhe per vetet tona. Ne genjejme mashtrojme dhe vjedhim, stresohemi dhe vrasim veten, dhe natyrisht vrasim te tjeret. Shkenca ka dhene nje pasqyre per misterin se pse nje specie inteligjente duket kaq e keqe, e lige dhe veteshkaterruese.

10.Gėnjeshtra

Askush nuk e di me siguri pse njerezit genjejne kaq shume, por studimet tregojne se eshte e zakonshme, dhe se eshte e lidhur shpesh me faktore te thelle psikologjik. “Eshte e lidhur me vete-vleresimin,” thote psikologu Robert Feldman, nga Universiteti i Massachusetts. “Ne kuptojme se sa me shpejt qe njerezit mendonje se vete-respekti eshte i kercenuar, ata menjehere fillojne te genjejne ne nivele me te larta.” Te genjesh nuk eshte e lehte. Nje studim tjeter ka treguar se te genjesh eshte 30 perqind me e gjate se te thuash te verteten. Ky studim gjithashtu tregoi se njerezit genjejne me shume ne e-maile dhe sms sesa ne menyren e vjeter te letrave te shkruajtura me dore.

9.Dėshira pėr dhunėn

Dhuna eshte gjetur ne gjithe historine e regjistruar njerezore, duke i cuar disa studiues ne mendimin se ne e deshirojme ate, se kjo eshte ne gjenet tona dhe ndikon ne qendrat e trurit tone. Megjithate, duke shkuar pas miliona vjet, provat tregojne se paraardhesit tane njerezor ishin me paqedashes se njerezit sot, edhe pse ka shenja te kanibalizmit ne mesin me te hershem te prehistorise njerezore. Shume studime tregojne se dhuna eshte nje tendence e evoluar qe ka ndihmuar ne mbijetese.

8.Vjedhja

Vjedhja mund te jete e motivuar nga nevoja. Por per kleptomaniaket, vjedhja mund te jete e motivuar nga emocioni qe ajo tramsmeton. Nga nje studim i 45 mije njerezve gjeti se 11 perqind kane pranuar se kane vjedhur te pakten nje here. “Keta jane njerez qe vjedhin edhe pse nuk e kane te nevojshme materialisht ta bejne nje gje te tille,” thote Jon E. Grant nga Universiteti i Mjekesise ne Minnesota. Vjedhja mund te jete ne gjenet tona. Pervec te gjithave, edhe majmunet e bejne nje gje te tille.

7.Tradhėtia

Disa tipare njerezore jane shume interesante. Ndersa shumica e njerezve do te thone se ndershmeria eshte nje virtyt, gati 10 perqind e njerezve mendojne se te manipulosh per te mos paguar taksat eshte moralisht e pranueshme apo nuk eshte nje ceshtje morale. Sipas studimit reth 10 perqind e njerezve mendonje te njejten gje per tradhetine bashkeshortore. Njerezit qe perqafojne standarte te larta morale jane nder tradhetuesit me te keqinj. Ata qe tradhetojne jane ata me moral te larte, te cilet gjithashtu, ne nje fare menyre te shtremberuar, e konsiderojne tradhetine te jete nje sjellje etike e justifikueshme ne situata te caktuara.

6.Ngjitja pas veseve tė kėqija

Ndoshta cdo gje tjeter ne kete liste do te ishte me pak problematike, nese nuk do te ishim krijesa me vese. Ne fakt studimet kane gjetur se edhe kur njerezit e kuptojne se nje ves eshte shume i rrezikshem, perseri e kane veshtire te heqin dore. “Kjo nuk eshte se njerezit nuk jane te informuar per keto rreziqe te medha,” thote Cindy Jardine nga Universiteti i Albertes. “Ne priremi te jetojme tani per tani dhe ne te ardhmen e kufizuar.” Jardine, e cila ka studiuar pse njerezit varen nga zakone te keqija, citon keto arsye: a) Mosbindja e lindur e njeriut b) Nevoja per pranim social c) Paaftesia per te vetekuptar natyren e ketyre rreziqeve d) Shikimi individualist i botes dhe aftesia per te racionalizuar zakone te pashendetshme e) Predispozicioni gjenetik i varesise. Njerezit kane tendencen per te justifikuar zakonet e keqija, thote ajo, duke vene ne dukje statistika te njohura te tilla si: “Gjyshja ime ka tymosur gjithe jeten dhe ka jetuar 90 vjec” ose ” Nuk me ka lenduar ende mua”.

5.Pėrbuzja

Studimet kane gjetur se gjysma ose me shume nxenes ne shkolla perjetojne eksperiencen e ngacmimit dhe perbuzjes nga nxenes te tjere me te fuqishem se ata. Nje studim Evropian i 2009 gjeti se femijet te cilet ngacmojne te tjeret ne shkolle ka te ngjare qe ta bejne edhe ne shtepi me vellezerit dhe motrat e tyre. Studimi tregon se kjo sjellje shpesh fillon ne shtepi.

4.Operacionet plastike, piercing dhe tatoo nė trupin tonė

Deri ne vitin 2015, 17 perqind e banoreve te Sh.B.A-ve do te kryejne procedura kozmetike, parashikon industria e cila meret me nderhyrje te ndryshme estetike. Disa do ta quajne ate vete-udhezim, art, nje menyre per te kaluar kohen apo nje rebelim kunder autoriteteve. Por ne pergjithesi, duke patur parasysh se shume njerez kane vdekur nga procedurat e kirurgjise kozmetike, cfare i ben kaq shume njerez te dhene pas modifikimit artificial te vetes? Se pari vlen te permendet se ndersa opsionet ne “Body Shop” nuk kane qene kurre me pare kaq te larmishme, praktika eshte e lashte, e lidhur e lidhur shpesh me kulte, fe, pushtet apo status, dhe ne fakt nje piercing apo nje nderhyrje e lehte eshte me e mire sesa praktikat e lashta. Njerezit kane rimodeluar pamjen e tyre, kane zgjatur qafen, kane vendosur nje bizhuteri te perhershme apo nje tatuazh ne trupin e tyre. “Kjo vjen nga ideja se po te dukesh mire do te ndihesh mire. Do te ndiheni mire me veten tuaj,” thote psikologia Diana Zuckerman, Presidente e Qendres Kombetare te Kerkimit per Grate dhe Femijet. “Dhe natyrisht ka kaq shume kuptim sepse ne jetojme ne nje shoqeri ku te tjereve ju intereson se si dukeni.”

3.Stresi

Stresi mind te jete vdekjeprures, duke rritur rrezikun per problemet e zemres madje edhe kancerit. Stresi mund te coje ne depresion, e cila mund te coje ne vetevrasje – nje tjeter sjellje veteshkaterruese qe eshte tipike njerezore. Por percaktimi i sakte se pse ne stresohemi eshte e veshtire. Keto te verteta ndryshojne nga nje person te tjetri, megjithate: Vendi i punes modern eshte nje burim stresi per shume njerez, po ashtu si femijet. Me shume se 600 milione njerez ne mbare boten punonje 48 0re ne jave, sipas Organizates Nderkombetare te Punes. Dhe perparimet ne teknologji, smartphone dhe interneti – do te thote mjegullim i kufirit midis punes dhe kohes se lire. Reth gjysma e ketyre njerezve e sjellin punen ne shtepi, sipas nje studimi te koheve te fundit. Ekpertet e shendetesise sugjerojne ushtrime dhe gjume te mjaftueshem si dy nga menyrat me te mira per te luftuar stresin.

2.Kumari

Kumari gjithashtu duhet te jete ne gjenet tona, i ngulitur thelle ne trurin tone, te cilat mund te shpjegojne pse nje sjellje e tille potencialisht shkaterruese eshte kaq e zakonshme. Edhe majmunet luajne kumar. Nje studim qe maste deshiren e majmuneve qe te luajne kumar per te fituar, edhe pse shperblimi ishte duke u zvogeluar, primatet vepronin ne menyre irracionale dhe dhe vazhdonin te luanin per te patur mundesine te fitonin edhe dicka me shume. Sipas nje studimi te fundit, nese njerezit planifikojne se sa do te luajne, ata jane racional dhe gjakftohte. Por nese ata humbasin, racionaliteti humbet gjithshtu, dhe ata ndryshojne planin e lojes ose luajne akoma edhe me shume.

1.Thashethemet

Ne njerezit jemi te vendosur te gjykojme dhe te flasim per te tjeret, pa mare parasysh se sa e dhimbshme mund te jete, thone hulumtuesit. Ja se si e shikon Primatologjisti nga Oksfordi Robin Dunbar kete fenomen: Majmunet kujdesen per njeri tjetrin ne menyre qe te mbajne lidhjet shoqerore te forta. Por ne njerezit jemi me te evoluar, keshtu qe ne perdorim thashethemet si lidhje sociale. Te dyja jane sjellje te mesuara. Thashethemet percaktojne kufijte e grupit dhe nxitin vete-nderimin, tregojne studimet. Ne shume raste, qellimi i thashethemeve nuk eshte e verteta apo saktesia, ajo qe ka rendesi eshte lidhja qe thashethemet mund te formojne, shpesh ne kurriz te nje pale te trete. “Kur dy njerez ndajne antipati per nje person tjeter, ato (thashethemet) i sjellin ata me afer,” thote Jennifer Bosson, profesore psikologie ne Universitetin e Floridas.
Kuriozitete&enigma.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2012, 06:23   #30
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10


10 gratė mė tė zgjuara tė tė gjitha kohėrave


Gratė janė mė tė zgjuara! Pėr herė tė parė nė 100 vjet, testet e inteligjencės nė mbarė botėn tregojnė se gratė janė pėrpara burrave sa i pėrket inteligjencės. E tha edhe kryeministri ynė. Disa media thonė se kjo ėshtė njė arsye mė shumė pėr sherr nė familje. Studiuesit thonė se truri i grave trajnohet mė mirė pasi ato merren edhe me punė, por i pėrkushtohen edhe familjes.

Gazeta mė e madhe gjermane, Bild, ka sjellė njė renditje tė dhjetė grave mė tė zgjuara nė botė.Margaret Thatcher


Zonja e Hekurt nuk ishte vetėm kryeministrja e Britanisė sė Madhe, por edhe njė zbuluese. Ajo ka studiuar pėr kimi dhe shkenca juridike nė Oksford. Bashkė me njė ekip ka zbuluar akulloren e butė.Hannah Arendt


Filozofja shkroi kundėr sistemeve totalitare dhe ndoqi si reportere procesin kundėr nazistit Adolf Eichmann nė Jeruzalem. Vlerėsohet si njė nga mendimtaret politike me mė shumė ndikim tė kohėve moderne.Sally Ride

Astrofizikantja e njohur u bė amerikania e parė nė hapėsirė nė vitin 1983. Pas kėsaj, ajo drejtoi njė sektor tė rėndėsishėm kėrkimesh nė NASA dhe punoi pėr misionin e suksesshėm nė Mars, tė quajtur Pathfinder.Marie Curie


Polakja studioi nė Francė, nė Sorbonne. Gjatė kėrkimeve tė saj zbuloi radioaktivitetin. Mbajtėsja e dy ēmimeve Nobel nė Kimi e Fizikė, ėshtė edhe krijuesja e fjalės radioaktiv.Sharon Stone


Aktorja 54 vjeēare ėshtė e bukur dhe e zgjuar. Biondina ka njė koeficient inteligjence- IQ- prej 154 pikėsh dhe ka studiuar shkenca kulturore.Mbretėresha Elizabeta e Parė


Ajo drejtoi Anglinė nė periudhėn e Rilindjes, ku u promovuan mes tė tjerėve edhe William Shakespeare dhe Francis Bacon. Ajo fliste vetė gjashtė gjuhė dhe pėrkthente shkrimet e lashta.Dr. Marion Doenhoff

Ishte gazetarja mė e rėndėsishme e Republikės Federale gjermane. Editore e gazetės “Die Zeit”.Kleopatra

Ishte faraonja e fundit femėr. Ishte njė stratege gjeniale dhe njė mjeshtre e politikės. Zotėronte nėntė gjuhė dhe ndikimi i saj zgjati pėr shekuj nė Egjipt.Alicia Keys


Ėshtė 31 vjeē, ka fituar 14 ēmime Grammy dhe ėshtė njė legjendė e muzikės soul. Ėshtė shumė e talentuar dhe pėrveē kėsaj ka qenė njė nxėnėse shumė e mirė. Mori diplomėn e shkollės sė mesme nė moshėn 16 vjeēare si nxėnėsja mė e mirė

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2012, 05:56   #31
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 qytetet mė tė DROGUARA te Shqiperise


E pabesueshme, por e vėrtetė. Qyteza e vogėl nė juglindje tė vendit, Gramshi me rreth 5 mijė banorė renditet nė top listėn e qyteteve mė pėrdoruese tė drograve ilegale.

1.Gramshi

Nė raport me numrin e banorėve sot Gramshi ka rritjen mė tė madhe tė konsumatorėve tė heroinės dhe hashashit. Konservatore nė dukje por tepėr liberale, kjo qytezė e njohur nė Shqipėri vetėm pėr punishten e konservimit tė frutave dhe fabrikės sė prodhimit tė armėve ka thyer rekordet kombėtare duke lenė pas edhe qytete mė tė mėdha. Policia lokale ka vite qė e njeh si fenomen por e ka tė pamundur pėr ta minimizuar veēanėrisht kur numri i pėrdoruesve shkon nė rritje. Si baza mė e afėrt e furnizimit me heroinė ėshtė qyteti i Elbasanit ndėrsa Lushnja pėrdoret si baza e blerjes sė hashashit nga trafikantėt e vegjėl lokalė.

2.Patosi

Njė tjetėr provincė e Shqipėrisė sė mesme, por me njė popullsi mė tė madhe se Gramshi, Patosi i qarkut tė Fierit renditet i dyti me statistikat e numrit tė pėrdoruesve pėr banorė. Manjakė tė heroinės dhe hashashit edhe patosarakėt e kanė kthyer nė habitat periodik konsumimin e kėtyre drograve. E ēuditshme ėshtė mosha e re e pėrdoruesve e cila fillon me gjimnazistė e pėrfundon me 30 vjeēarė. Njė qytet naftėtarėsh relativisht i varfėr, Patosi shpenzon shuma tė mėdha parash nė blerje “malli”. Ndryshe nga Gramshi, policia lokale ėshtė disi mė radikale ndėrsa nėpėr shkollat e qytetit vihet re njė lloj indiferentizmi tashmė i fashitur me realitetin.


3.Elbasani


Nuk i mungon asgjė Elbasanit. As historia as e tashmja. Ka mirėqenie dhe fukarallėk, ekstravaganca seksuale dhe pėrdorim drogrash. Tani bėhet edhe me autostradė e tunele dhe natyrisht do tė vlojė mė tepėr si qytet. Elbasani njihet si depo e heroinės. Afėrsia gjeografike me Maqedoninė e kanė kthyer kėtė qytet nė terminalin tranzit ku vjen, grumbullohet, shpėrndahet, shitet dhe konsumohet heroina. Si fenomen ėshtė paksa i vjetėr dhe daton aty rreth viteve 1995-’96 me dėrgesat e para qė vinin nga Turqia e pėrfundonin nė Durrės por me themelimin e tregut vendas tė shpėrndarjes dhe konsumimit sot ky qytet udhėheq bindshėm nė trafikimin dhe pėrdorimin e afganes (shami)kuqėse. Policia tenton ta luftojė por herė-herė bėhet palė me trafikantėt e mėdhenj dhe si pėr tė hedhur hi syve bėn ndonjė show alla Koseni me hedhje allēie a pluhur tulle nė Erzen. Live natyrisht, nė televizione.


4.Tirana


Kėtu nė kryeqytet luhet si nė Nasdaq tė New York-ut apo T?sh? tė Tokios. Ulen e ngrihen ēmimet sipas kėrkesave dhe ofertave. Konkretisht hashashi i Lazaratit, njė qese farmacie 5 gramė kushton rreth 10 mijė lekė tė vjetra. Grami i heroinės totalisht tė pastėr ka shkuar rreth 50 mijė lekė tė vjetra ndėrsa kokaina 65% e pastėr varion nga 70 deri 100 mijė lekė tė vjetra. Tirana ka numrin mė tė madh tė pėrdoruesve tė hashashit kryesisht tė rinj tė papunė, studentė dhe intelektualė tė rinj si dhe numrin mė tė madh tė blerėsve dhe pėrdoruesve tė kokainės. Si qyteti me klasėn e mė tė pasurve dhe fole e kriminaliteti vendas, pėrdorimi i kokainės ka hapėsirėn mė tė madhe dhe mė fitimprurėse. Me drogėrat sintetike si ecstasy ,mitsubish, tzar, doves, mdma ėshtė eksperimentuar disa herė nė kryeqytet por pavarėsisht ēmimeve tė lira prej 10 mijė lekėsh tableti ende tregu le pėr tė dėshiruar. Heroinsit ose siē njihen rėndomė mallistėt a peēistėt kanė formuar tashmė komunitetin mė tė madh nė vend dhe shumė prej tyre nėse nuk mund tė rehabilitohen e kanė tė sigurt vdekjen. Tirana ka numrin mė tė madh tė pėrdorueseve femra. Tashmė tregtia e drogės ėshtė kanalizuar nė duar tė pakta monopolesh dhe sheshimi i konflikteve tė vjetra e ka stabilizuar konkurrencėn kriminale tė baronėve kryeqytetas.


5.Shijaku

Tradicionalė dhe konservatorė kėta shijakasit. Qysh kur eksperimentuan nė fillim tė viteve ’90 nė emigracion tregtinė e kokainės kryesisht nė Itali, sollėn me vete nė vendlindje edhe paratė e fituara edhe kulturėn e pėrdorimit. Ka njė numėr stabėl tė pėrdoruesve kryesisht ujqėrit e vjetėr tė trafiqeve. Tashmė shijojnė frytet e punės sė mėparshme tė rrezikshme matanė detit dhe relaksohen duke tėrhequr ndonjė vizė e duke u marrė me bizneset e tyre.

6-7. Berati & Laēi

Thuaj Berat dhe menjėherė tė vizatohet nė kokė qyteti i njė mijė e njė dritareve, thuaj Berat dhe tė vizatohet nė kokė Zyrihu, Berna, Gjeneva…Qyteti me nam ndėrkombėtar nė arkitekturėn bizantino-otomane, qyteti me nam ndėrkombėtar vendlindja e trafikantėve tė regjur tė heroinės dhe kokainės. Interesante ėshtė rregulli i artė qė beratasit kanė vendosur nė heshtje: nė Perėndim vetėm trafik dhe shitje malli, nė Shqipėri investime me paratė e fituara dhe konsum veēanėrisht tė sė “bardhės”. Ashtu si Shijaku edhe kėto dy qytete Berati&Laēi kanė numėr tė konsiderueshėm pėrdoruesish tė kokainės sė pastėr. Nuk mbeten pas as me pėrdorimin e hashashit por nė kėto qytete ofendohesh nėse marrin vesh qė je njė hashashxhi i rėndomtė.

8.Dhėrmiu

Nga qershori nė shtator Durrėsi kthehet nė Prishtinėn e turizmit patriotik, peskavicave dhe tallavasė ndėrsa mė nė jug, aty buzė detit Jon qyteza e Dhėrmiut kthehet nė oazin e turizmit tė shtrenjtė elitar. Mes club-eve fantastike, kokteileve tė shtrenjta, muzikės house, flirteve snobe primitive shqiptare dhe seksit, Dhėrmiu konvertohet nė kryeqytetin e shitjes dhe pėrdorimit kryesisht hashashit dhe kokainės. Pa mundur tė vihet nė zap dhe tė luftohet nga policia e prefekturės qarkut Vlorė, Dhėrmiu me plot tė drejtė ėshtė pėr rreth 4 muaj parajsa e jetės sė natės dhe stimuluesve psikotropė. A nuk ėshtė kaq kėndshėm edhe nė Ibiza tė Spanjės, Mikonos tė Greqisė, Rimini tė Italisė, Ramana tė Indisė, Amsderdam tė Hollandės apo Rif tė Indisė?

9.Vlora

Nuk mund tė akuzosh popullatėn vendase tė kėtij qyteti heroik si pėrdoruese por disa syresh prej tyre si shitės narkotikėsh. Gjatė muajve tė verės vihet re tregtia dhe konsumimi i kokainės nga pushues tė ndryshėm ndėrsa pas muajit tetor e nė vazhdim ėshtė njė nga qytetet kampion tė tregtisė sė hashashit. Me kampus universitar e studentor Vlora tymos gjatė dimrit sasi tė mėdha hashashi jo vetėm nga i Lazaratit, por edhe nga tė korrat e fshatrave tė Labėrisė tė cilat megjithėse e kanė ulur ndjeshėm prodhimin vazhdojnė tė kultivojnė cannabis sativa cilėsor me pakicė.

10.Fieri

Paraja e Fierit ėshtė nė duart e njė pakiceje super tė pasurish tė cilėt mbahen edhe si besnikė tė kokainės. Kryesisht fierakėt furnizohen vetė si dora e parė tė cilėn e trafikonin me fqinjėt e tyre vlonjatė drejt Italisė. Me njė numėr relativisht modest konsumatorėsh tė sė bardhės por me numėr nė rritje pėrdoruesish tė heroinės dhe veēanėrisht hashashit, Fieri po avancon shumė shpejt dhe sipas parashikimeve tona pritet tė jetė qyteti lider nė rrethinat e tė cilit mbillet hashash i fortė dhe do tė konkurrojė denjėsisht jo vetėm Vlorėn, por edhe Dhėrmiun dhe Tiranėn. I mbani mend plakat e Myzeqesė kur shfaqeshin nėpėr intervista tek ankoheshin se e kishin tė vogėl dhe nuk u dilte…pensionin natyrisht ndaj mbillnin hashash qė ta shisnin dhe tė mbijetonin rehat si moshataret e tyre nė Oksident!!!

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2012, 06:27   #32
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 shtetet qė ju japin shtetėsi tė dyfishtė

Tradicionalisht, shtetet kanė pėrdorur njė prej tre mėnyrave tė pėrgjithshme pėr tė njohur qytetarėt e tyre. Jus soli (lat. pėr “e drejta e territorit”) do tė thotė se bėheni qytetar i njė vendi nėse keni lindur atje.

Jus sanguinis (lat. “e drejta e gjakut”) tregon se jeni qytetar pėr shkak se njė apo tė dy prindėrit janė shtetas tė po atij vendi. Njė arsye e tretė ėshtė ajo “e dashurisė”, pra martesa me njė person nėnshtetas nė vendin ku aplikoni pėr pasaportė tė dytė.

Konceptet e shtetėsisė dhe kombėsisė janė mjaft tė ndėrlikuara se kaq dhe po bėhen edhe mė komplekse tani qė bota po tkurret nė njė kulturė dhe ekonomi globale.

Si rezultat, shumė njerėz mund tė kėrkojnė shtetėsi nė njė shtet tė dytė pėr shumė arsye, si e drejta pėr tė punuar, votuar apo pėr tė patur diēka nė pronėsi.

Pėrfitime tė tjera janė lehtėsia pėr tė marrė viza tė tjera udhėtimi apo mundėsia e shpėrblimit financiar. Edhe pse ekzistojnė programe tė ndryshme pėr tė marrė pasaportėn e vendit tė dėshiruar si “Shtetėsi ekonomike”, “Pasaportė e dytė” dhe “Shtetėsi pėr investime”, kėto shpesh njihen dhe me emrin e shėmtuar “skema”. Pėr kėtė arsye, shtete tė shumta qė dikur kanė praktikuar biznesin e shitjes sė pasaportave, janė pėrulur ndaj presionit ndėrkombėtar dhe i kanė pezulluar kėto programe. Vendet e mėposhtme janė 10 prej shteteve qė lejojnė shtetėsi tė dyfishtė, tė cilat kanė ligje elastikė pėr kombėsinė dhe u sigurojnė shtetasve tė tyre privilegje tė veēanta. Marrja e shtetėsisė sė njė vendi tė dytė ofron pėrfitime tė shumta, por gjithashtu edhe pėrgjegjėsi. Pėr shembull, ligji australian thotė se “ju kėrkohet tė mbroni Australinė sa herė tė dalė nevoja”. Nevoja pėr kėtė edhe mund tė mos lindė, por ideja e marrjes sė armėve pėr tė mbrojtur njė shtet “tjetėr” apo rreziku i burgosjes ėshtė vetėm njė prej shumė problemeve qė lidhen me shtetėsinė e dyfishtė.

1. Irlanda

Edhe pse nėnshtetėsia merret pas 5 vitesh qėndrimi nėse nuk jeni tė martuar me njė nėnshtetas irlandez, ky rregull anashkalohet pėr njė numėr arsyesh, pėr shembull nėse keni prejardhje irlandeze apo keni investuar atje.

2. Kanadaja

Ligji i shtetėsisė kanadeze ėshtė mjaft bujar, por me raste edhe hutues. Njė rezident i pėrhershėm duhet tė jetojė nė Kanada pėr mė shumė se 3 vite para aplikimit, dhe edhe mė shumė nėse ėshtė qytetar i pėrkohshėm.

3. Dominika

Dominika s’duhet ngatėrruar me Republikėn Dominikane, pasi ėshtė njė ishull i Karaibeve nė veri tė Venezuelės. Pasaportėn mund ta merrni me njė shumė prej 100 mijė dollarėsh. Nėse i paguani, shteti ju siguron njė ekzistencė pa taksa.

4. St. Kitts dhe Nevis

Dy ishujt e Karaibeve pėrbėjnė hemisferėn perėndimore tė kombit mė tė vogėl. Miratimi i pasaportės kėrkon 12 javė dhe ju ofron kalim tė lirė nė 80 shtete dhe status pa taksa. E gjithė kjo do t’ju kushtojė 40 mijė dollarė.

5. Panama

Panamaja shėrben pėr tė ndarė dhe lidhur kontinentet amerikane. Mėnyra mė popullore pėr statusin e nėnshtetėsisė ėshtė viza turistike, e cila merret brenda 60 ditėve. Ata qė e kanė mund tė importojnė mallra pa taksė.

6. Australia

Pėr t’u bėrė nėnshtetas australian duhet tė jeni rezident i pėrhershėm nga 2 deri 5 vite para datės sė aplikimit pėr pasaportė. Pėrveē kėsaj, duhet tė jetoni nė Australi apo tė ruani lidhjet me vendin pėrmes njė shoqate.

7. Belize

Shteti sovran i Belize-s ėshtė pak nė Amerikėn Qendrore, pak nė Karaibe, njė identitet i dyfishtė qė kontribuon pėr shtetėsinė e dyfishtė. Pasaporta ju kushton 1 mijė dollarė, por tė keni tė ardhura prej tė paktėn 24 mijė dollarėsh.

8. Brazil

Shtetėsia braziliane kėrkon tė paktėn 4 vite banimi nė kėtė shtet, me njė numėr pėrjashtimesh, si vėrtetimi i tė ardhurave tė mjaftueshme apo me shtetėsi nga njė vend tjetėr qė flet portugalisht.

9. EnenKio

Ky ishull ndodhet nė veri tė Oqeanit Paqėsor dhe administrohet nga Departamenti i Brendshėm i SHBA-sė. U shpall si Mbretėria e ENenKio-s nė vitin 1994 nga njė grup separatist. Deri tani asnjė shtet i huaj s’e ka njohur.

10. Macau

I vendosur nė jug tė Kinės, Macau administrohej nga Portugalia deri nė vitin 1999, kur Republika Popullore e Kinės pretendoi sovranitetin. Megjithatė, shumė vende pėrfshirė SHBA-nė, e mbėshtesin autonominė e saj.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2012, 10:59   #33
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Ja Lista me 10 njerėzit mė tė zgjuar tė botės…

Sipas renditjes dhe kualifikimit tė listės, vendin e parė me IQ mė tė larėt me 230 pikė, e zuri 36-vjeēari, matematikani Terence Tao, i cili ishte i aftė qė nė moshėn 2-vjeēare tė zgjidhte probleme dhe ekuacione matematikore. doktoraturėn nė Universitetin e Princeton kur ishte 20-vjeē dhe u bė profesori mė i ri nė histori, nė universitetin UCLA nė moshėn 24-vjeēare.

Nė vendin e dytė, citon alb-observer.com, ndodhet 30-vjeēari Christopher Hira, me IQ 225 pikė.Ndėrmjet arritjeve tė tij, pėrfshihet dhe fakti se filloi tė punonte pėr NASA-ėn, kur ishte… 16-vjeē. Morri pjesė nė hulumtimet e NASA-s pėr banimin e Marsit, si dhe mori doktoraturėn e tij nė Universitetin e Princeton nė moshėn 22-vjeēare.

I treti nė listė radhitet dhe nė grupin e 200-ės, vjen 50-vjeēari astrofizikani Kim Yong-Oungk, me IQ 210. Ai ka rezultatin mė tė lartė tė zgjuarsisė nė botė. Qė nė moshėn dy vjeēare fliste katėr gjuhė tė huaja dhe u ftua nga NASA tl studionte nė SHBA qė nė moshėn 8-vjeēare.

Ndėrsa listėn, pohon alb-observet.com, e plotėsojnė “djali i keq” Rick Rosner me IQ 192, ish kampioni i botės nė shah, Garry Kasparov me IQ 190miliarderi dhe bashkėthemeluesi i Microsoft Paul Allen me IQ 170, shahistja Judith Polgar me IQ 170, matematikani i shumėvlerėsuar, i cili martė nė biografinė e tij disa dhjetėra ēmime Sir Andrew Will me IQ 170 dhe artisiti i famshėm James Woods me IQ 180, i cili para se tė apasiononohej me kinemanė, studionte algjebėr nė Universitetin UCLA dhe MIT.

I fundit nė dhjetėshen e mė tė zgjuarve tė botės, radhitet astrofizikani Stifen Hawking me IQ 160.
Njė njeri, kalon nė rangun e mė tė zgjuarve tė botės, nėse IQ-ja e tij arrin tė kalojė nivelin e 140 pikėve tė cilėn e arrijnė vetėm 0,5% e popullsisė sė gjithė globit. 50% e njerėzve nė tė gjithė botėn arrin nga 90 deri 110, ndėrsa 2,5% e popullsisė arrin “menēurinė” me IQ qė kalon 130.

/alb-observer/
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2012, 15:04   #34
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Dhjetė klubet mė tė shtrenjta nė botė

Nė vend tė parė qėndron Manchester United me 1 miliard e 835 milionė euro. Klubet e futbollit mė tė shtrenjta nė botė e kanė marrė veten nga viti i zymtė i 2008-ės. Duke i parė nga afėr bėhet e qartė se klubet mė tė pasura kanė njė avantazh ndaj konkurrentėve tė tyre sepse ato janė marka globale, ēka i lejon qė tė gjenerojnė mė shumė tė ardhura jashtė tregut vendas, siē janė sponsorizimet dhe markat.
Shembulli kryesor ėshtė Manchester United, klubi mė me i shtrenjtė nė botė qė vlen 1.84 miliardė euro. Klubi sportiv i Manchester United shfaqet nė mė shumė se 192 milionė shtėpi. Klubi ka 333 milionė pasues dhe 139 milionė fansa tė zjarrtė. Nė sezonin e ardhshėm Manchester United do tė ketė njė bluzė tė re sponsori me Aon qė do i sjellė rreth 24 milionė dollarė nė vit pėr katėr vjet radhė dhe 50 pėrqind mė shumė se ē’ėshtė marrėveshja aktuale me AIG. Njė tjetėr klbu me pasues tė mėdhenj jashtė Britanisė ėshtė Arsenali, i cili renditet i treti nė listė me 1.18 miliardė. Milani ka zbritur mjaft poshtė nė listė duke humbur pak nga magjia e tij. Associazione Calcio Milan, shpesh i referuar me shkurtesėn Milan, ėshtė klub profesional futbollistik bazuar nė Milano, Lombardia, Itali. Klubi u themelua nė vitin 1899 dhe qė prej atėherė gati se gjithė historinė e vetė e ka kaluar nė Seria A, kategoria mė e lartė futbollistike nė Itali.Nė kompeticionet UEFA dhe FIFA AC Milan gjithsej ka fituar 18 tituj tė njohur internacional, mė shumė se secili klub tjetėr nė botė. AC Milan ka fitar kompeticionin qė sot njihet si UEFA Champions League shtat herė; vetėm Real Madrid e ka fituar mė shumė herė. Pėr sa i pėrket kompeticionit nė Itali, AC Milan ėshtė klubi i dytė mė i sukseshėm me 17 tituj; vetėm Juventus ka fituar mė shumė (27). AC Milan ka fituar Intercontinental Cup/Club World Cup katėr herė, mė shumė se secili klub tjetėr nė botė. Tituj tjerė tė rėndėsishėm qė AC Milan ka fituar janė European Super Cup pesė herė, Cup Winners’ Cup dy herė, por asnjėherė nuk kanė lujatur nė njė finale tė UEFA Cup (vetėm dy gjysmė-finale). Nė Itali Coppa Italia pesė herė si dhe pesė Italian Super Cup. AC Milan gjithashtu ėshtė edhe njė prej anėtarėve krijues tė G-14, njė grup i cili prezanton 18 ekipet mė tė mėdha dhe mė prestigjioze nė futbollin evropian.

Manchester United


Vendi:Angli
Viti i themelimit: 1878
Vlera e skuadrės: 1 miliard e 835 euro
Tė ardhurat vjetore: 292 milionė euro
Fitimet: 82 milionė euro
Uniforma brenda vendit: Bluza tė kuqe, pantallona tė bardha
Uniforma jashtė vendit: E zezė me viza tė kuqe tek bluze dhe viza tė bardha tek pantallonat
Nofka: Red Devils
Aksioneri kryesor: Malcolm Glazer
Menaxher: Alex Ferguson
President klubi: Joel dhe Avram Glazer
Futbollisti mė i famshėm i kohėve tė fundit: Cristiano Ronaldo
Legjenda e sė shkuarės: Duncan Edward
Stadiumi: “Old Trafford”, 72,212 vende

Real Madrid


Vendi: Spanjė
Viti i themelimit: 1902
Vlera e skuadrės: 1 miliard e 323 milionė euro
Tė ardhurat vjetore: 252 milionė euro
Fitimet: 83 milionė euro
Uniforma brenda vendit: E bardhė
Uniforma jashtė vendit: Lejla
Nofka: Los Blancos
Aksioneri kryesor: Anėtarėt e klubit
Trajner: Bernd Schuster
President klubi: Ramon Calderon
Futbollisti mė i famshėm i kohėve tė fundit: Fabio Cannavaro
Legjenda e sė shkuarės: Alfrdo Di Stefano
Stadiumi: “Santiago Bernabeu”, 80,354 vende

Arsenal


Vendi: Angli
Viti i themelimit: 1886
Vlera e skuadrės: 1 miliard e 181 milionė euro
Tė ardhurat vjetore: 244 milionė euro
Fitimet: 57 milionė dollarė
Uniforma brenda vendit: Bluza tė kuqe me mėngė tė bardha, pantallona tė bardha
Uniforma jashtė vendit: Bluza tė bardha, pantallona vishnje
Nofka: The Gunners
Aksioneri kryesor: Alisher Usmanov
Trajner: Arsene Wenger
President klubi: Peter Hiull-Ėood
Futbollisti mė i famshėm i kohėve tė fundit: Cesc Fabregas
Legjenda e sė shkuarės: Cliff Bastin
Stadiumi: “Emirates Stadium”, 60,355 vende

Barcelona

Vendi: Spanjė
Viti i themelimit: 1899
Vlera e skuadrės: 1 miliard Euro
Tė ardhurat vjetore: 290 milionė euro
Fitimet: 68 milionė dollarė
Uniforma brenda vendit: Bluzė me shirita blu dhe tė kuqe, pantal
Uniforma jashtė vendit: Bojėqielli
Nofka: Barca
Aksioneri kryesor: Anėtarėt e klubit
Trajner: Frank Rijkaard
President klubi: Joan Laporta Estruch
Futbollisti mė i famshėm i kohėve tė fundit: Ronaldinho
Legjenda e sė shkuarės: Ladislao Kubala
Stadiumi: “Camp Nou”, 115,000 vende

Bayern Munich

Vendi: Gjermani
Viti i themelimit: 1900
Vlera e skuadrės: 990 milionė euro
Tė ardhurat vjetore: 224 milionė euro
Fitimet: 53 milionė euro
Uniforma brenda vendit: bluza tė kuqe me rrathė tė bardhė dhe pantallona tė kuqe
Uniforma jashtė vendit: E bardhė me viza tė kuqe dhe blu
Nofka: Der FCB
Aksioneri kryesor: Adidas-Salomon AG
Trajner: Ottmar Hitzfeld
President klubi: Franz Beckenbauer
Futbollisti mė i famshėm i kohėve tė fundit: Luca Toni
Legjenda e sė shkuarės: Franz Beckenbauer
Stadiumi: “Allianz Arena”, 69,901 vende

Liverpool


Vendi: Angli
Viti i themelimit: 1892
Vlera e skuadrės: 882 milionė euro
Tė ardhurat vjetore: 199 milionė euro
Fitimet: 60 milionė euro
Uniforma brenda vendit: E kuqe
Uniforma jashtė vendit: Bluza tė bardha me vija tė kuqe, pantallona tė zeza
Nofka: The Reds
Aksioneri kryesor: George Gillett Jr. dhe Thomas O. Hicks
Trajner: Rafael Benitez
President klubi: Thomas O. Hicks dhe George Gillett Jr.
Futbollisti mė i famshėm i kohėve tė fundit: Steven Gerrard
Legjenda e sė shkuarės: Kenny Dalgish

AC Milan


Vendi: Itali
Viti i themelimit: 1899
Vlera e skuadrės: 800 milionė euro
Tė ardhurat vjetore: 227 milionė euro
Fitimet: 40 milionė euro
Uniforma brenda vendit: Bluza me shirita tė kuq dhe tė zinj, pantallona tė bardha
Uniforma jashtė vendit: E bardhė
Nofka: Rossoneri
Aksioneri kryesor: Silvio Berlusconi
Trajner: Carlo Ancelotti
President klubi: Silvio Berlusconi
Futbollisti mė i famshėm i kohėve tė fundit: Kaka
Legjenda e sė shkuarės: Franco Baresi
Stadiumi: “San Siro”, 82,955 vende

Juventus


Vendi: Itali
Viti i themelimit: 1897
Vlera e skuadrės: 565 milionė euro
Tė ardhurat vjetore: 26 milionė euro
Fitimet: 26 milionė euro
Uniforma brenda vendit: Bluza me shirita tė bardhė dhe tė zinj dhe pantallona tė bardha
Uniforma jashtė vendit: Blu me shirita tė verdhė
Nofka: La Veēhia Signora
Aksioneri kryesor: Familja Agnelli
Trajner: Claudio Ranieri
President klubi: Giovanni Coboli Gigli
Futbollisti mė i famshėm i kohėve tė fundit: Gianluigi Buffon
Legjenda e sė shkuarės: Michel Platini

Chelsea

Vendi: Angli
Viti i themelimit: 1905
Vlera e skuadrės: 646 milionė euro
Tė ardhurat vjetore: 283 milionė euro
Uniforma brenda vendit: Bluza dhe pantallona blu
Uniforma jashtė vendit: Bluza tė verdha me shirita tė zinj
Nofka: The Pensioners
Aksioneri kryesor: Roman Abramovich
Trajner: Avram Grant
President klubi: Bruce Buck
Futbollisti mė i famshėm i kohėve tė fundit: Petr Cech
Legjenda e sė shkuarės: Peter Osgood
Stadiumi: “Stamford Bridge”, 42,055 vende

Schalke 04


Vendi: Gjermani
Viti i themelimit: 1904
Vlera e skuadrės: 384 milionė euro
Tė ardhurat vjetore: 114 milonė euro
Fitimet: 27 milionė euro
Uniforma brenda vendit: Blu me shirita tė bardhė
Uniforma jashtė vendit: E bardhė me shirita blu
Nofka: Die Konigsblauen
Aksioneri kryesor: Veltins
Trajner: Fred Rutten
President klubi: JOsef Schunesenberg
Futbollisti mė i famshėm i kohėve tė fundit: Kevin Kuranyi
Legjenda e sė shkuarės: Ernst Kuzorra
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2012, 18:52   #35
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Top-10 femrat me seksi te showbiz-it shqiptar


Genta Ismajli

Ndoshta pak i vonuar,por mese i merituar ndaj dhe kete vit Genta Ismajli eshte Kengetarja Me Seksi Ne Shqipe 2012 sipas Albaniac! Qe prej debutimit te saj ne skenen muzikore rreth nje dekade me pare,zor se mund te mos i shtosh seksi cdo prezantimi skenik te Gentes e cila kudo qe shkon eshte qendra e vemendjes. Me “Ole Ole” kengetarja na tregoi dhe njehere se perse rame ne dashuri me te qe prej fillimit…ai trup,ajo buzeqeshje,ato forma…hmmm per cfare po flisnim?


Rita Ora


Rita Ora kete vit eshte shnderruar ne endrren e gjithe shqiptareve. E bukur,seksi,cool…e kush nuk do donte te shoqerohej me te?! Vec kujdes…se keta nga Anglia jo vetem te thone R.I.P por dhe ta kendojne.

Sheila Haxhiraj


Ne X Factor te gjithe kishin zera te bukur,por askush nuk i afrohej bukurise se Sheiles e cila beri per vete publikun dhe arriti te kthehej ne shtepi fitimtare.

Vildane Zeneli


Vildane eshte me teper e njohur si modele,por pas nje kontrate te nenshkruar me Interscope e bashkepunimit me disa kompozitoreve te njohur perfshire dhe Will.I.Am …ne jemi te sigurt qe ajo do jete e suksesshme dhe ne muzike.Pavarsisht se ende nuk ka publikuar nje kenge ne nuk na durohej dot dhe e vendosem ne liste (te njejten gje beme vjet dhe me Rita Oren e shiko suksesin qe pati!) Ps. Menduam ti paraprime o vella se neser dalin te gjithe qe kishin shkruar per te e qe e kane mbeshtetur qe prej fillimit kuptoni juve…e kshu.

Nora Istrefi


Nora nuk ka nevoj per fjale,flasin vete fotot e videoklipet e saj. Cfaredo qe te veshi gjithmone duket seksi e ne forme…duam te themi,ajo rruajti koken dhe cmendi gjithe shqiptaret.Kush tjeter mund ta bej ate?

Bebe Rexha


Jo shume e njohur ne vendlindje,Bebe Rexha ka korrur sukses ne Amerike si pjestare e grupit Black Cards e tashme vazhdon karrieren si soliste.Pamja e saj prej rrokisteje na ka vjedhur nje pjese te zemres e nuk kishte si ti mungonte kesaj liste.

Eli Fara


E lexuat tamam! Eli Fara gjendet ne listen tone dhe e meriton. Ne videoklipin “Vetem sonte”, kengetarja duket se jo vetem i ka thene kohes “ik mbushu”, por dhe tregoi me se miri se jo vetem dashuria por dhe te qenit seksi nuk njeh moshe!

Rezarta Shkurta


Kur ne ju themi te huajve mos “u ngacmo” me femrat shqiptare! Nuk di pse na vjen ndermend Rezarta Shkurta. Kengetarja di te luaj mire rolin e te bukures e seksit,por shikoje ne menyre te gabuar dhe e shikon se cfare ndodh. Fotografite seksi qe ajo publikoi pak kohe me pare,i siguruan nje vend ne listen tone,vec te ishim budallenj e te gabonim.

Aferdita Dreshaj


Miss,modele,kercimtare,ken​getare…Aferdita jo vetem eshte seksi,Aferdita duket sikur e ka shpikur te qenit seksi dhe e ploteson cdo perqindje te kesaj fjale. E embel si miss,lozonjare si kercimtare,terheqse si modele dhe pak e eger si kengetare, si mund ti thoshim jo?

Samanta Karavella
Samanta i pergjan nje luleje qe fshehet nen hijen e pemes, por qe sapo e prek pak rrezja e diellit shperthen me nje bukuri dhe seksualitet te parezistueshem.Kete e tregoi me se miri ne “All I Need” e shpresojme te vazhdoje keshtu.

" Portali Albaniac"
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2012, 21:43   #36
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Re: Top 10

top 10 forumistet qe i kam me qef:

1-Elena

2-Walchira

3-Busavata

4-Mandi

5-Tirona re

6-Regina

7-Landi

8-kreksi

9-Mistrece

10-E panjohura
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2012, 06:00   #37
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 gra qė ndryshuan botėn!

10. Kleopatra 69 – 30 p.e.s

Sundimtari i fundit i Egjiptit nga dinastia Ptolemeu, grua qė udhėheqi me Egjiptin e lashtė ėshtė trashėgimtare e njėrit prej gjeneralėve tė Aleksandrit tė Madh. Deri nė momentin e fundit ka mbrojtur Egjiptin nga Perandoria Romake. Pėr kėtė arsye, ajo kishte dy dashuriēka me dy prej njerėzve mė me ndikim, sunduesve tė Romės, Mark Antoni dhe Jul Cezari. Kleopatra ishte faraoni i fundit i Egjiptit, vdekja e saj shėnoi fundin e monarkisė egjiptiane.

9. Jovanka Orleanka 1412 – 1431

Ėngjulli mbrojtės i Parisit, ka pasur “vizione qiellore”, qė kanė qenė njė frymėzim i madh pėr tė udhėhequr francezėt kundėr pushtimit Anglez. Nė moshėn 17-vjeēare ajo i ka udhėhequr francezėt drejt fitores nė Orlean. Ėshtė kapur nė vitin 1430 dhe bije nė dorėn e Anglezėve, tė cilėt e kanė gjykuar pėr herezi dhe mėpastaj e kanė djegur nė Rouen. Ajo ėshtė sinonimi i pėrkushtimit dhe besimit.

8. Xhejn Ostin 1775 – 1817

Njėra nga shkrimtaret mė tė famshme tė shekullit 18 ėshtė Ostin, autore e disa romaneve tė cilat edhe sot janė tė preferuarat e grave moderne. Nė librin Krenari dhe Paragjykime dhe librin Emma, Ostin nė mėnyre komike nxjer nė pah varėsinė e gruas nga martesa pėr njė jetė mė tė sigurt dhe ekonomike.

Nė atė kohė, shkrimtaret femra ishin shumė tė rralla, dhe shembulli i saj ishte nxitje e suksesshme pėr shumė shkrimtarė pas saj.

7. Florens Najtingell 1820 – 1910


Ajo ishte njė instrument qė ka ndihmuar pėr tė ndryshuar rolin dhe perceptimin e profesionit mjekėsor. Kujdesi i saj i devotshėm i tė sėmurėve ishte njė kthesė e vėrtetė qė mė pas u pėrmirėsuan dukshėm trajtimet me ushtarėt e plagosur. Kujdesi i saj i ka dhėnė njė dimension krejt tė ri nė botėn e kujdesit mjekėsor dhe vėmendjes.

6 Maria Kiri 1867 – 1931


Ajo ėshtė gruaja e parė qė fitoi ēmimin Nobėl nė dy kategori tė ndryshme. Ēmimi i parė ishtė pėr hulumtime ne fizikė, nė vitin 1903, dhe e dyta nė fushėn e kimisė, ne vitin 1911, disa vite mė vonė ajo ndihmoi zhvillimin e rrezeve radioskopike.

5 Helen Keler 1880 – 1968

Kur ajo ishte 19 muaj, si pasojė e etheve ajo kishte humbur pamjen dhe dėgjimin. Me ndihmėn e mėsueses Anne Sullivan, ajo i kushton tėrė jetėn e saj pėr tė pėrmirėsuar jetėn e njerėzve me aftėsi tė kufizuara.

4 Koko Shanell 1883 – 1971


Njėra nga dizajneret mė inovative tė modės ėshtė Koko Shanell, gruaja e cila ka dizajnuar stilin e femrės gjatė shekullit 20. Idetė e saj ishin revolucionare, veēanėrisht kur ishte fjala pėr rrobat tradicionale.

3. Nėna Terezė

Tėrė jetėn ua pėrkushtoi tė varfėrve dhe u bė ikona globale e sakrificės dhe mirėsisė njerėzore. Nė vitin 1979 mori ēmimin Nobėl, dhe pak para se ta marė ēmimin ėshtė pyetur se ēfarė duhet bėrė pėr ta promovuar paqen nė botė. Dhe pėrgjigjja e saj ishte.

“Shkoni nė shtėpi dhe duani familjen tuaj“

2. Princeza Dajana nga Velsi 1961 1997

Princesha ishte e njohur pėr punėn e saj humanitare kishte dėshirė ti ndihmoj tė varfėrit dhe tė sėmurėt. Kur ajo u bė princeshė dhe bashkėshortja e princ Ēarlsit, ajo shfrytėzoi pozitėn e re pėr tju ndihmuar njerėzve, dhe e njejta ju kthye me dashuri dhe respekt.

1. J.K Roulling 1965 –
Ajo ėshtė autore e serisė sė librave tė tė famshmit Hari Poter dhe njė shkrimtare e preferuar e fėmijėve nė mbarė botėn. Shkroi librin e parė tė saj si njė nėnė e vetme, duke luftuar pėr tė siguruar njė jetė mė tė mirė pėr familjen, por pikėrisht kjo gjė e ka bėrė tė jetė njėra nga gratė mė tė suksesshme nė botė.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2012, 06:52   #38
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Ja cilat janė 10 arratisjet mė tė bujshme nga burgjet..

1. Arratisja nga “Colditz”

Colditz” ka qenė njė prej burgjeve mė tė famshme gjermanė tė tė burgosurve tė luftės, ku vendoseshin oficerė tė Luftės II Botėrore. Kampi ishte i vendosur n
ė kėshtjellėn “Colditz”, mbi njė shkėmb mbi qytetin Kolditz nė Saksoni. Ka pasur shumė tentativa arratisjeje tė suksesshme nga ky burg, por njė ėshtė veēanėrisht interesante. Bėhet fjalė pėr idenė e ndėrtimit tė njė avioni pa motor, e ideuar nga dy pilotė britanikė, Jack Bet dhe Bill Goldfinch. Ato ndėrtuan njė mur tė rremė pėr tė fshehur hapėsirėn sekrete, ku po ndėrtonin ngadalė avionin me drurė. Edhe pse “Colditz Cock” nuk fluturoi kurrė, njė model i tillė u ndėrtua vite mė vonė pėr njė dokumentar. Tė burgosurit nė kamp u liruan nga aleatėt, pak kohė para pėrfundimit tė avionit.

2. Arratisja e madhe

Stalag Luft III” ishte njė kamp gjerman i tė burgosurve tė luftės, ku mbaheshin personat e kapur qė i pėrkisnin forcave ajrore. Nė janar tė vitit 1943, Roger Bushell udhėhoqi njė komplot pėr njė arratisje tė madhe nga kampi. Plani synonte hapjen e tre tuneleve tė thella me emrat “Tom”, “Dick” dhe “Harry”. Hyrja e secilit prej tuneleve zgjidhje me kujdes qė tė mos dallohej nga rojet e kampit. Teksa tunelet bėheshin mė tė gjatė, njė sėrė novacionesh teknike e bėnin punė mė tė sigurt dhe tė lehtė. Njė pikė e rėndėsishme ishte qė personat qė gėrmonin tė kishin oksigjen tė mjaftueshėm. Pėr kėtė u ndėrtua njė pompi, e cila pomponte ajėr tė pastėr. Mė vonė u instalua dhe njė sistem elektrik. “Harry” pėrfundoi nė mars tė vitit 1944, por tė burgosurit amerikanė qė kishin punuar u transferuan nė njė kamp tjetėr. Mė 25 mars nisi arratisja, por nga 77 persona, vetėm tre arritėn tė arratisen.

3. “Pascal Payet”

Nuk ka shumė dyshime qė ky njeri meriton njė vend nė listė, ai nuk ėshtė arratisur vetėm njėherė, por dy herė nga burgjet e sigurisė sė lartė nė Francė. Dhe ēdo herė, me helikopter. Ai gjithashtu ka ndihmuar arratisjen e tre tė burgosurve tė tjerė, me helikopter. Payet u dėnua fillimisht me 30 vite burg pėr vrasje. Pas arratisjes sė tij tė parė nė vitin 2001 ai u kap dhe u dėnua me shtatė vite tė tjera. Mė pas ai u arratis nga burgu “Grase” duke pėrdorur njė helikopter qė ishte rrėmbyer nga katėr persona me maska. Payet u kap sėrish nė shtator tė vitit 2007 nė Spanjė. Ai kishte kryer disa operacione plastike, por arriti tė identifikohej nga policia spanjolle.

4. Arratisja “Libby”

Arratisja “Libby” ishte mė e famshmja gjatė Luftės Civile nė Amerikė. Natėn e 9 shkurtit 1864, mė shumė se 100 ushtarė tė burgosur arritėn tė arratisen nga burgu nė nė Ricmond, Virxhinia. Nga 109 tė arratisurit, 59 arritėn nė frontin e Unionit, 48 u kapėn dhe dy u mbytėn nė lumė. Ushtarėt u arratisėn nga burgu nė grupe prej dy dhe tre vetash. Kur ishin nė depon e duhanit, burrat u grumbulluan nė oborrin e magazinės dhe thjesht vazhduan tė ecin para derės kryesore, ku kishin ndėrtuar njė tunel. Tuneli kishte distancė tė mjaftueshme pėr tė ikur vjedhurazi dhe pėr tė dalė nė rrugė.

5. Arratisja nga Alkatrazi

Nė vitin e tij tė 29-ė tė krijimit, kishte 14 pėrpjekje pėr t’u arratisur nga burgu i Alkatrazit. Zyrtarisht, ēdo tentativė kishte dėshtuar dhe pjesa mė e madhe e atyre qė ishin pėrpjekur tė arratiseshin, ose ishin vrarė ose ishin kapur. Sidoqoftė, ato qė tentuan arratisjen nė vitin 1937 dhe 1962, edhe pse konsiderohen tė vdekur, u zhduken pa lėnė gjurmė, duke i dhėnė shkas teorisė se mund tė jenė gjallė. Nė vitin 1962, Frank Borris dhe vėllezėrit Anglin u ngjitėn nė njė bllok qelish, prenė hekurat dhe dolėn nė ēati. Qė aty, ato u ngjitėn nėpėrmjet njė tubi shkarkimi dhe mė pas arritėn tė dalėn nė breg, ku pėrdorėn njė tip lundre. Mendohet se ato janė mbytur dhe janė regjistruar si tė tillė, sidoqoftė trupat e tyre s’u gjetėn asnjėherė.

6. Arratisja e “Rawicz”

Rawicz ishte njė ushtar polak, i cili u arrestua nga trupat sovjetike, pas pushtimit gjermano-sovjetik tė Polonisė. Ai u arrestua nė vitin 1939 dhe u dėrgua nė Moskė, nė burgun “Lubyanka”. Mė pas ai u dėrgua nė njė kamp burgimi nė Siberi, ku i duhej tė bėnte punė tė rėndė. Mė 9 prill 1941, Rawicz pretendon se ai dhe gjashtė shokė tė tjerė arritėn tė arratisen gjatė njė stuhie bore. Ato vrapuan drejt jugut, duke shmangur qytetet dhe nuk u ndoqėn nė mėnyrė aktive nga njeri. Ato u takuan me njė tė arratisur tjetėr polak dhe pas nėntė ditėsh ishin nė lumin Lena. Kur po kalonin shkretėtirėn Gobi, dy nga grupi vdiqėn. Tė tjerėve iu desh tė hanin gjarpėrinj pėr tė mbijetuar. Rreth tetorit 1941, ato pretendojnė se arritėn nė Tibet, ndėrkohė qė tė mbijetuarit arritėn nė Indi rreth marsit tė vitit 1942.

7. Alfréd Wetzler


Wetzler ishte njė hebre sllovak, njė prej tė paktėve qė kanė arritur tė arratisen nga kampi i Aushvicit. Ai u arratis me njė hebre tjetėr, Rudolf Vrba. Mė 7 prill 1944, ato u fshehėn nė njė turrė drush qė pėrdorej pėr tė ndėrtuar seksionin “Mexico’, pėr tė tjerėt qė do vinin nė kamp. Ajo ishte jashtė perimetrit tė rrethuar me tel, por brenda njė hapėsire tjetėr qė rojet e mbanin tė rrethuar gjatė ditės. Tė burgosurit e tjerė vendosėn dėrrasa rreth vendit, ku ishin fshehur dhe mė pas pėrhapėn tym nė zonė. Ato qėndruan tė fshehur pėr katėr net. Mė 10 prill ato arritėn tė ikin nga kampi dhe iu drejtuan kufirit tė Polonisė me Sllovakinė, duke u bazuar nė njė atlas fėmijėsh qė Vrba e kishte gjetur nė magazinė.

8. Shtatėshja e Teksasit

Shtatėshja e Teksasit ishte njė grup tė burgosurish qė u arratisėn nga “John Connally Unit” nė Teksas, mė 13 dhjetor 2000. Ato u kapėn mė 21-23 janar 2001, si rezultat direkt i shout televiziv “America’s Most Wanted”. Mė 13 dhjetor, duke u bazuar nė njė skemė tė punuar me kujdes ato arritėn tė arratisen nga burgu i sigurisė sė lartė. Ato mposhtėn dhe bėnė zap nėntė mbikėqyrės civilė, katėr oficerė dhe tre tė burgosur qė s’kishin lidhje me ēėshtjen. Grupi imitoi oficerėt e burgut nė telefon duke krijuar histori tė rrema, pėr tė shpėrqendruar autoritetet e burgut. Ato arritėn tė marrin njė kamion dhe tė ikin. Pesė prej tyre po presin pėr dėnimin me vdekje, njėri ka kryer vetėvrasje dhe i fundit ėshtė ekzekutuar.

9. Alfred Hinds


Alfred Hidns ishte njė kriminel britanik dhe njė artist i arratisur, teksa po kryente burgun prej 12 vjetėsh pėr grabitje. Ai arriti tė arratiset nga burgu i Notingamit duke rrėshqitur nėpėr dyert e kyēura dhe nė njė mur tė gjatė. Pėr kėtė arsye, ai u bė i njohur nė shtyp si “Hudini”. Pas gjashtė muajsh ai u gjet dhe u arrestua sėrish. Ai hodhi nė gjyq autoritetet duke i akuzuar pėr arrestim tė paligjshėm. Ai tentoi sėrish tė arratisej, kur dy roje po e shoqėronin nė tualet. Kur ato i hoqėn prangat ai i gjuajti ato me mjete tė forta dhe iku nga dera, e cila ishte hapur mė parė nga njė bashkėpunėtori i tij. Pas pesė orėsh ai u arrestua nė aeroport.

10. Arratisja nga burgu “Prison Maze”

Arratisja mė e madhe nga burgu nė historinė britanike, mė 25 shtator 1983, nė “County Antrim” nė Irlandėn e Veriut ėshtė kryer nga 38 anėtarė tė IRA-s. Ato pėrdorėn shpėrthimet dhe si pasojė vdiq njė oficer e 20 tė tjerė u plagosėn nga armėt qė ishin futur fshehurazi nė burg. Burgu konsiderohej si njė nga burgjet me sigurinė mė tė lartė nė Evropė, kur vinte puna tek arratisja. Ai ishte i rrethuar me tela me gjemba dhe me porta ēeliku qė manovroheshin nė mėnyrė elektronike. Tė burgosurit arritėn tė marrin peng rojet, duke u marrė rrobat dhe gjėra tė tjera. Shumė shpejt ato u arratisėn me njė furgon. Nė ditėt nė vazhdim, u kapėn rreth 19 tė arratisur. Tė tjerėt gjetėn vende pėr t’u fshehur. Disa pėrfunduan nė SHBA, por mė vonė u gjetėn dhe u ekstraduan
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2012, 16:21   #39
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 Fshatrat mė tė mrekullueshėm tė Shqipėrisė
Nga Bledi Mane


Nė monizėm ulnim kokėn, na vinte turp tė tregonin qė vinim nga fshati. Tė gjithė e kishim tmerr dhe kushdo priste me padurim tė largohej drejt rrugėve tė asfaltuara. Bėnim lloj-lloj sakrificash pėr t’iu larguar menjėhere: martesa tė ēuditshme, shkollime tė sforcuara, punė minerash, kollovarėzime qyteti…Askush nuk ia dinte vlerat fshatit derisa u zengjinuam dhe njė ditė nė kohėt tona moderne u lėshuan me vrap pėrsėri drejt fshatit. Jo tė punojmė nė cooperative, por pėr tė gjetur qetėsinė e munguar a pėr tė mbjellė e prodhuar prodhime bujqėsore bio. Shqipėria, njė vend me shumicė popullsie nė zonat rurale, pati njė eksod tė frikshėm gjatė dy dekadave tė fundit drejt qytetit e emigrimit. U la si shkretėtitė e harruar natyra dhe asetet e mrekullueshme tė fshatit, derisa dikush u kujtua dhe nė fillim si snobizėm e mė pas si njė lloj detyrimi ndaj vetes dhe natyrės, iu vėrsulėm fshatit. Kėsaj here e kemi seriozisht, nuk i largohemi dot mė. Kemi listuar sot 10 fshatrat mė perla tė vendit me natyrė, tradita, ekosistem, kulinari, infrastrukturė dhe tė dėshiruar nga kushdo. U a kėshillojmė njė blerje shtėpie, ose mė e pakta kaloni njė fundjavė tė kėndshme dhe me siguri do tė rigjeneroni energjitė e do t’i ktheheni mė tė kthjellėt rutinės tuaj tė pėrditshme. Udhėtim tė mbarė, por kujdes nė destinacionin e fundit! )

1-Bėnja e Shqerisė/Pėrmet

E shtrirė nė pjesėn juglindore tė vendit, afėr rrugės nacionale mes qytetit tė Pėrmetit dhe Doganės sė 3 Urave, Bėnja ėshtė njė nga fshatrat mė tė mrekullueshėm tė krahinės pėrmetare. Me shtėpi tė vjetra tė mirėmbajtura, njė kishė ortodokse tė shekullit XIVIII-tė, gjelbėrim vjetor, si dhe pranė llixhave me tė njėjtin emėr, Bėnja ka vite qė ėshtė kthyer nė njė destinacion fantastik pushimesh dhe eksplorimesh natyrore. Turizmi lokal ka filluar tė investojė modestisht nė dhe rreth Bėnjės, ku veē banjove nė ujėrat termale, vizitės nė kishė, daljes pėr gjah, mund tė hani&pini lirė dhe pastėr nė restorantet me kuzhinė fantastike pėrmetare. Sa pėr kujtesė lexuesve, nė kėtė fshat ėshtė xhiruar edhe filmi i famshėm me Mato Grudėn “Njeriu me top”.

2-Voskopoja/Korēė

Voskopoja, njė nga fshatrat mė me emėr tė historisė dhe turizmitvendas, ndodhet rreth 21 km larg nga qyteti i Korēės, mbi njė pllajė 1160 metra mbi nivelin e detit. Njė vendbanim mesjetar i hershėm, qė daton prej vitit 1330. Nga manastiri i Shėn Prodhomit mbi fshat hapet para vizitorit njė pamje e mahnitshme, nga duken majat e Lėnies dhe Ostrovica, me njė lartėsi prej 2246 metra. Lulėzimin mė tė madh Voskopoja e ka pasur nė vitin 1764, atėherė kur popullsia e saj arriti nė rreth 30 mijė banorė. Nė atė periudhė kishte 25 kisha me afreske nga mė tė lakmuarat, ndėrsa tani nuk kanė mbetur mė shumė se 8 kisha. Nė tė njėjtėn periudhė nė kėtė qytetėrim ka pasur akademi, bibliotekė, shtypshkronjė, artizanat tė zhvilluar e tekstile dhe shėrbeu si urė lidhėse jo vetėm brenda vendit, por edhe midis vendeve fqinje, Greqi e Turqi. Shkatėrrimin e parė e ka pasur nė vitin 1769, tė dytin mė 1789 dhe tė tretin nė 1916. Voskopoja ruan vlera tė mėdha tė artit mesjetar. Sot ėshtė njė destinacion i domosdoshėm turistik me njė infrastrukturė nė pėrmirėsim e sipėr.

3-Lini/Pogradec

Lini ėshtė njė gadishull i vogėl nė brigjet perėndimore tė Liqenit tė Ohrit, 22 km nga qyteti i Pogradecit, me njė fshat tė bukur me tė njėjtin emėr. Shtėpitė janė tė ndėrtuara prej guri dhe tulla nė anėt e rrugicave tė ngushta mbuluar me pjergulla. Nė jug tė Linit, afėr Buqezės nė liqen, nė thellėsinė 2-3 m ndodhen disa palafite. Aty ėshtė njė vendbanim i tipit liqenor, ndėrtuar nė sipėrfaqe tė liqenit si ajo e Maliqit nė rrethin e Korēės. Ka gojėdhėna qė dikur gadishulli i Linit ka qenė nje ishull i bukur, me bimėsi tė lulėzuar. Tani, mbas 2000 vjetėsh turistėtvendase tė huaj vijnė nė vendin ku qendruan ushtarėt e Ēesarit. Ata vijne kėtu jo vetėm pėr tė parė mozaikėt e Linit , por gjithashtu pėr tė vizituar varret monumentale tė Selcės, tė cilat na impresonojnė me madhėshtine e tyre. Disa nga mbretėrit e rėndėsishėm Ilirė janė vendosur kėtu. Nė Lin ka disa plazhe tė kėndshėm me ujė tė kristaltė, me rėrė dhe guralecė tė vegjėl. Njė vend i bukur pėr piknik ėshtė edhe vendi i quajtur “Mulliri i Vjetėr”, me burime gurgulluese dhe hije tė freskėta pemėsh. Kėtu ndodhet edhe qendra e rritjes sė Koranit, e cila pėrgatit koranėt e vegjėl pėr t’i lėshuar mė pas nė Liqenin e Ohrit.

4-Dragoti/Tepelenė

Dragoti ėshtė njė fshat nė rrethin e Tepelenės. Bėn pjesė nė komunėn Qendėr tė kėtij rrethi. Dragoti, i vendosur nė faqen jugore tė malit Shėndėlli, i kufizuar nga fshati Beēisht (vendlindja e Ali Pashė Tepelenės) dhe fshati Mezhgoran. Vjosa del nga lugina e Kėlcyrės, i mbrojtur nga erėrat e ftohta tė veriut, karakterizohet nga njė mikroklimė e veēantė pėr zonėn pėrreth, qė lejon dhe rritjen e agrumeve. Megjithėse nė njė pozicion strategjik dhe nė njė rrugėkalim tė rrahur nga udhėtarėt e tė gjitha kohėrave, ai ėshtė bėrė pak objekt hulumtimi nga studiues tė fushave tė ndryshme.Malii Golikut, ura e Dragotit dhe aktori e regjisori i shquar hollivudian, Sten Dragoti, janė tri simbole tė shquara qė e lartėsojnė kėtė fshat. Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, Dragoti u bė vendpushimi i ushtrisė italiane gjatė luftimeve tė tyre pėr pushtimin e Greqisė.

5-Thethi/Shkodėr

Thethi ėshtė fshati mė nė veri tė luginės sė Shalės, nė mes tė Alpeve, me njė bukuri tė rallė, nė Veri tė Shqipėrisė. Shtatėdhjetė kilometra nga qyteti i Shkodrės, i mbrojtur nga tre malet Radohima, Sheniku, Papluku, me lartėsi mbi 2500 metra mbi nivelin e detit, shtrihet lugina e lartė e Thethit, njė nga zonat mė tė veēanta tė kėtyre Alpeve, 750 deri 950 m mbi nivelin e detit, me njė sipėrfaqe prej 2630 hektarėsh. Me kalimin e viteve qė nga viti 1968 e nė vazhdim janė hapur disa qendra tė tjera turistike dhe po ndėrtohen godina, hotele e shumė objekte tė tjera, qė prisin vizitorė tė shumtė nga e gjithė Shqipėria dhe Evropa pėr shumė vjet rresht. Kapaciteti i sezonit veror ishte mesatarisht deri nė 600 vetė dhe nė dimėr mbi 400 vetė, mesatarisht 1 pushues pėr 1 banor.
Bukuritė e papėrsėritshme tė kėtij fshati malor nė zemėr tė Alpeve shqiptare, e bėjnė Thethin qė tė zėrė njė vend tė rėndėsishėm nė natyrėn dhe turizmin shqiptar. Duke u nisur nga veēoritė e tij dhe nga vendndodhja pranė kufirit, Parku Kombėtar i Thethit ėshtė propozuar qė tė jetė pjesė e njė parku ndėrballkanik tė quajtur Parku i Paqes, ku tė pėrfshihen territore edhe nga Kosova dheMalii Zi.Me pėrjashtim tė rrugės qė tė ēon atje, gjithēka ėshtė perfekte nė Theth.

6-Vuno/Vlorė

Vunoi ėshtė njė fshat i pozicionuar nė jug tė qytetit tė Vlorės, nė bregun e detit Jon, me njė pamje mahnitėse. Nė veri tė Himarės takohemi me fshatin mė tė parė, Vunonė, ndėrtuar nė formėn e njė teatri nė kėmbėt e malit tė Ēikės. Gjendet paksa larg nga deti, nė njė lartėsi 176 m mbi nivelin e detit dhe karakterizohet nga shtėpitė e gurta tė ngritura pėrmbi rrugicat e shtruara me pllaka tė gurta. Vunoi ndahet nga deti me njė rafshnaltė mbushur me njė ullishte tė pafund dhe pemė tė tjera frutore, qė pėrbėn njė pasuri tė vėrtetė pėr banorėt e tij. Nė qendėr tė fshatit ngrihet kėtu e dyqind vjet mė parė kisha e Panajasė (Shėn Marisė). Gjithashtu, ndodhen dhe kisha tė tjera si ajo e Joan Pagėzuesit, Manastiri i Shėn Spirdhoni, si dhe kisha e Shėn Mėhillit nė pjesėn lindore tė manastirit. Bregu i mrekullueshėm i Jalit nė formė gjysėm hėne rrethohet nga brigje me njė bimėsi tė dendur makjesh, dafine, sqine, trendafil i egėr dhe bimė tė tjera me arome dehėse. Kjo bimėsi, e kombinuar me rėrėn ngjyrė ari dhe ujrat qė rrethojnė shtėpitė qė gjenden buzė detit, krijojnė njė ikonė parajse magjike, qė e bėn udhėtarin tė ndjejė veten si nė endėrr. Krejt zona pėrqark duket si tablo e njė magjie kozmike, kur drita e ėmbėl e mbrėmjes shtrihet kudo nė det e nė mal, duke krijuar figura dhe iluzione marramendėse.

7-Valbona/Tropojė

Valbona ėshtė njė fshat nė Alpet Shqiptare, 26 km nga Bajram Curri, Rrethi i Tropojės. Fshati ėshtė padushim njė ndėr atraktsionet mė tė preferuara turistike nė Shqipėrinė e veriut. Lumi Valbona qe kalon nėpėr fshat dhe vetė Lugina e Valbonės tėrheqin shumė vizitorė. Valbona, aktualisht pėrfshin rreth 37 shtėpi me vetėm 300 banorė. Fshati ėshtė i vendosur mes njė gryke gjysmė tė thepisur, buzė lumit me tė njėjtin emėr, mes malit tė Kollatės, mal pėrballė Jezercės e Pecmarės, nė njė lartėsi prej 810 metra mbi nivelin e detit.Turizmi malor i dekadės sė fundit e ka shtuar emrin e kėtij fshati nė hartėn e destinacioneve unikale tė vendit.

8-Kallmet/Lezhė

Fshati i Kallmetit nė rrethin e Lezhės shtrihet poshtė vargmalit tė Velės dhe fushės sė Shkodėr-Lezhės ose siē i thonė ndryshe Fusha e Zadrimes.
Kallmeti ėshtė njė vendbanim i lashte. Gjetjet arkeologjike ne tė gjithė shtrirjen e fshatit tregojnė se kėtu ėshtė banuar qė nga periudha e gurit tė ri e deri nė antikitetin e vone. Edhe pas pushtimit romak popullsia vazhdoi te banoje kėtu dhe krijojė kulturėn e saj tė veēante.Vazhdimesia e jetės se banoreve ne Kallmet nuk u nderpre, ata krijuan kulturėn e tyre, kristalizuan tiparet dalluese duke e bere kėtė fshat njė njesi etnografike te veēante ne rrethin e Lezhės. Dalluese ėshtė veēanėrisht veshja e grave dhe e vajzave me rroba krejt te bardha (vazhduese e veshjes Ilire).
Kallmetasit janė bujq dhe vreshtarė tė mire, ata krijuan varietetin e rrushit “kallmet”, fasulen me emrin “kallmet” dhe ullirin kokėrr madh qė pėrmendet nė literaturėn shkencore bujqėsore. Nė Kallmet janė ngritur monumente tė kulturės si Kisha e Eufemise e shekullit 13-te, njė vend i shenjte ku vijne besimtarė pėr pelingrinazh nga gjithė veriu i Shqipėrisė.

9-Petrelė/Tiranė

Pėrgjatė rrugės nacionale Tiranė-Elbasan, nė njė largėsi prej 12 kilometrash nė juglindje, shtrihet Petrela, njė nga zonat mė tė bukura tė Shqipėrisė, emėrtimi i sė cilės rrjedh nga fjala “shkėmb”. Rruga pėr atje rrjedh qetė e ėmbėl, lundron pėrgjatė oazit tė gjelbėrt, luginės sė ngushtė, nėpėr tė cilėn nanurit- lot i kthjellėt, lumi i Erzenit. Petrela ka qenė dhe mbetet njė degėzim i lashtė i Rrugės “Egnatia” qė lidh qytetin e Tiranės me Elbasanin, fragmente tė kalldrėmit tė sė cilės ruhen vende-vende edhe sot e kėsaj dite.Petrela pėrmendet pėr mikroklimėn e pasur, pėr pamje tė bukura panoramike nė terren kodrinor-malor dhe burime tė pasura natyrore. Relievi i saj ka disa njėsi fiziko-gjeografike mjaft tė spikatura. Pėrmenden Kreshta e Farkės 6 km e gjatė me lartėsi nga 222 m deri nė 445 m mbi nivelin e detit, qė ėshtė e mbuluar me pyje shkurresh, ku Mersina me Trumzėn pėrbėjnė njė pasuri tė rrallė. Nė Tiranėn e sotme ėshtė kthyer nė modė blerja e njė shtėpie karakteristike nė kėtė fshat ēka ka bėrė qė edhe ēmimet e shitjes tė kapin majat e tregut imobilar. Mjaft intelektualė apo artistė me emėr kryeqytetas kanė vite qė janė zhvendosur dhe jetojnė nė Petrelėn e mrekullueshme.

10-Lazarat/Gjirokastėr

Mė gjykoni si tė doni, por pėr mua pak rėndėsi ka. Lazarati i famshėm e meritonte tė listohej si njė nga fshatrat unikalė tė Shqipėrisė. Porsi njė oaz, njė Republikė e mėvetėsuar, shtrihet pėrgjatė rrugės kombėtarė Gjirokastėr-Kakavijė fshati kryeneē. Me njė popullsi me rreth 2000 banorėsh, ėshtė njėkohėsisht qendėr e komunės me tė njėjtin emėr. Duam a s’duam, Lazarati ėshtė fshati i vetėm nė hapėsirėn mbarė shqiptare me tė ardhurat mė tė mėdha pėr frymė dhe kjo falė punės sė tyrė vetėmohuese nė mbjelljen, ujitjen, rritjen, kositjen, por jo transportin, e njė prej hashasheve mė tė mira tė Mesdheut. Antikonformistė dhe rebelė tė ēdo lloj regjimi politik nė Shqipėri, lazaratasit janė tepėr mikpritės dhe tė besės. Mendoni sikur ky fshat tė shtrihej buzė ndonjė deti, aty do tė kishim njė tjėtėrIbiza, por jo si ajo e Spanjės: mė fantastike, mė tė bukur, mė relaksuese!
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2012, 07:19   #40
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 ushqimet mė tė shtrejta nė botė

Sa para jeni tė disponuar tė shpenzoni pėr tė shijuar njė darkė luksoze? Gjithsesi, tė paktė janė ata qė do tė shpenzonin 4.200 dollarė pėr njė picė, apo 15.000 dollarė vetėm pėr njė pjepėr.
Lista qė po ju paraqesim mė poshtė, pėrfshin ushqimet mė tė shtrenjta qė mund tė blejė dikush, si dhe pjatat mė tė shtrenjta qė janė servirur ndonjėherė:


Kėrpudha Matsutake – 2.000 dollarė/kg


Kėto kėrpudha, qė janė shumė tė preferuara nė Japoni, janė shumė tė rralla. Pikėrisht ky fakt pėrcakton edhe ēmimin e tyre. Prodhimi i tyre kufizohet nė mė pak se 1.000 tonė nė vit, pėr shkak tė sėmundjeve tė pemėve 50 vitet e fundit.
Ēmimi i kėtyre kėrpudhave mund tė shkojė deri nė 2.000 dollarė pėr kg, edhe pse kostoja e importimit shkon rreth 90 dollarė pėr kg.


Bagel e hotelit Westin Hotel nė Nju Jork – 1.000 dollarė


Ky ushqim qė “mban firmėn” e Frank Tujague, ėshtė mė i shtrenjti qė mund tė jetė shitur ndonjėherė. Arsyeja ėshtė se si garniturė ėshtė pėrdorur krem djathi prej truffle (zhardhok kėrpudhe), por edhe pėrbėrės tė tjerė tė shtrenjtė.

Omeleta “The Zillion Dollar Frittata” – 1.000 dollarė

Kjo omėletė servilet si mėngjes nė restorantin “Norma’s” (pronari i tė cilit ėshtė shqiptar) qė ndodhet nė hotelin “Le Parker Meridien” nė Nju Jork. Pėrbėrėsit e saj janė vezė, karavidhe dhe rreth 300 gr havjar Sevruga.

Bėrxolla prej mishi Wagyu – 2.800 dollarė

Ky lloj mishi viēi prodhohet nė Japoni, kryesisht nė krahinėn Hyogo. Kėtyre kafshėve (wagyu) u jepen birra, ndėrkohė qė u bėhet edhe masazh nga njerėzit! 150 gr fileto mishi nė Japoni kushtojnė rreth 50 dollarė, por nė Craftsteak tė Nju Jorkut, njė bėrxollė rib eye nė party speciale shėrbehet, vetėm nėse klienti paguan 2.800 dollarė!

Samundari Khazan (Thesar deti) – 3.200 dollarė

Njė restorant indian nė Londėr, pėr tė festuar qarkullimin nė DVD tė filmit tė vlerėsuar me Oscar, “Slumdog Millionaire”, vendosi qė tė krijonte njė pjatė me pėrbėrėsit mė tė shtrenjtė qė mund tė gjente. Kėshtu, “Samundari Khazan” pėrmban gafore, truffle tė bardhė (zhardhok kėrpudhe), domate tė mbushur me havjar Beluga dhe ėshtė e zbukuruar me gjethe ari!

Picė “Pizza Royale 007” – 4.200 dollarė

Ėshtė njė krijim i shefit tė kuzhinės Domenico Crolla, qė pėrfshin karavidhe nė konjak, havjar me shampanjė, salmon tė tymosur nga Skocia, proshutė dhe balsam tė vjetėr. Kjo picė shėrbehet gjithashtu e zbukuruar me gjethe ari. Nė fakt, nuk u preferua shumė, ndaj shefi e nxori nė ankand nė eBay dhe siē deklaroi, paratė u pėrdorėn pėr bamirėsi.

Shalqi Densuke – 6.100 dollarė

Ky lloj shalqiri i zi prodhohet vetėm nė ishullin Hokkaido qė ndodhet nė Japoninė veriore. Nga vjeljet e vitit 2008 u morėn vetėm 65 shalqi tė tillė. Kėshtu justifikohet ndoshta, ēmimi i njė prej tyre qė peshoi 7.7 kg dhe kushtoi 6.100 dollarė.

Pjepri Yubari – 15.000 dollarė

Pjeprat Yubari King prodhohen nė serat e Yubari, qė ndodhen nė njė qytet tė vogėl tė Japonisė, qė quhet Hokkaido. Bėhet fjalė pėr njė hibrid tė dy llojeve pjepri. Nė ankandin e vitit 2008, u shitėn pėr 2.5 milion yen.

Havjar Beluga (lloj Almas) – 25.000 dollarė/kg

Havjari Beluga ėshtė njė lloj havjari qė vjen nga Irani dhe quhet “Almas” (diamant). Bėhet fjalė pėr njė lloj shumė tė rrallė, qė ėshtė edhe havjari mė i shtrenjtė nė botė. Ngjyra e tij ngjason me atė tė margaritarit dhe shija e tij ėshtė cilėsuar si shumė e hollė.

Truffle tė bardha (zhardhok kėrpudhe) – 2.000 me 4.500 dollarė/kg (ēmim – rekord 330.000 dollarė)


Zhardhoku i bardhė i kėrpudhave, apo i quajtur ndryshe Alba madonna, gjendet nė Itali dhe ėshtė mė i reklamuari, pranė qyteteve Alba dhe Asti. Gjatėsia e tij shkon deri nė 12 cm ndėrsa si peshė, mund tė shkojė deri nė 500 gr.
Edhe pse ēmimi i kėtij zhardhoku shkon rreth 2.000 – 4.500 dollarė pėr kg, nė dhjetor tė vitit 2007, Stanley Ho, pronare kazinoje, pagoi 330.000 dollarė pėr njė zhardhok qė peshonte 1.5 kg dhe u gjend nga Luciano Savini dhe qeni i tij, Rocco!

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur