Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-10-2012, 17:21   #41
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Cudite seksuale: 10 kuriozitete nga bota

- Ne Liban, burri lejohet ligjerisht te kete marredhenie seksuale me kafshet, me kusht qe kafshet te jene te gjinise femerore. Te paturit marredhenie seksuale me nje kafshe te seksit mashkull, denohet me denimin me vdekje.


- Ne Bahrein, nje doktor mashkull ligjerisht mund te ekzaminoje organet gjenitale te femres, por nuk mund t’i vezhgoje drejtperdrejt vizites, mund te shohe vetem reflektimin e tyre ne nje pasqyre.


- Myslimaneve, u ndalohet te shikojne organet gjenitale te nje kufome. Ligji vlen edhe per varremihesit, per kete gje organi seksual i te vdekurit duhet te jete i mbuluar me nje lecke.


- Ne Indonezi, denimi per masturbimin eshte prerja e kokes.


- Ne Guam, ka meshkuj per te cilet puna eshte kryesisht bredhja e fshatrave dhe te perdhunojne vajza te reja te virgjera. Keta individe paguhen nga meshkuj te tjere qe duan me vone te martohen me vajzen e zgjedhur. E gjithe kjo vjen sepse sipas ligjit Guan ndalon qarte martesen per virgjereshat.


- Ne Hong Kong, gruaja e tradhetuar ka te drejte ligjore per te vrare burrin e saj kurorshkeles por mund te beje gjestin vetem me duar te zhveshura. Ndersa dashnorja e burrit te saj mund te vritet ne cdo menyre edhe ne ate me barbare.


- Ne Liverpool, lejohen shiteset topless por vetem ne dyqanet e peshqeve tropikal.


- Ne Cali, Kolumbi, gruaja mund te kryeje marredhenie seksuale vetem me burrin e saj dhe heren e pare qe ndodh, nena e vajzes duhet te jete e pranishme dhe deshmitare e aktit.


- Ne Santa Kruz, Bolivi, eshte e paligjshme per nje burre te kyreje marredhenie seksuale me nje grua dhe me motren e saj ne te njejten kohe.


- Ne Maryland, eshte e paligjshme per te shitur prezervative ne distributoret automatike me perjashtime ne makinerite ne afersi te vendeve ku shiten pije alkoolike per konsum ne ate vend.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2012, 06:05   #42
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Drejtuesit e emisioneve televizive paguhen me shume seē mund ta imagjinoni. Ja se sa janė 10 rrogat e gazetarėve me tė paguar nė Shqipėri:


1-Blendi Fevziu-Klan-15 milion lekė


2-Arian Ēani-Klan-12 milion lekė

3-Andri Bushati-VP-7 milion lekė

4-Filip Ēakulli-TCH-7 milion lekė

5-Adi Krasta-VP-6milion lekė

6-Alfred Peza-VP-5 milion lekė

7-Ardit Gjebrea-Klan-5 milion lekė

8-Armand Shkullaku-Klan Kosova-4.5 milion lekė

9-Ilva Tare-Ora News-4 milion lekė

10-Sokol Balla-Tch-4 milion lekė
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2012, 07:28   #43
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

‎10 njerėzit mė tė famshėm nė FacebookLuftė e paparė nė rrjetin mė tė famshėm social, Facebook mes personazheve VIP dhe garės se kush ka mė shumė fansa.


E pra, Rihanna e ka kaluar Eminem dhe tashmė ėshtė ajo, mė e pėlqyera nė Facebook. Nė kėtė moment, kėngėtarja ka 61.564.736 fansa, ndėrsa Eminem qėndron nė shifrėn 61.217.673, sipas studimit tė Starcount, qė ka numėruar tė dhėnat e popullaritetit nė Facebook.

Eminem kryesoi rrjetin social qė kur tejkaloi Lady Gaga dhe Michael Jackson nė Shkurt 2011. Michael Jackson ishte mė popullor qė nga vdekja e tij nė vitin 2009.

Popullariteti nė rrjetin social i Rihanna ėshtė rritur gjatė viteve tė fundit, ajo kaloi Lady Gaga nė Facebook korrikun e kaluar. Mė pak se dy vjet mė parė, Eminem ka pasur pesė milionė mė shumė adhurues se Rihanna, por hendeku u mbyll shpejt falė pastrimit tė llogarive tė rreme nga Facebook, deklaroi Starcount.

Kėngėtarja po ashtu dominon nė rrjetet e tjera sociale, duke pėrfshirė YouTube, ku ajo ėshtė nė vendin e dytė pas Justin Bieber dhe nė Twitter, ku zė vendin e katėrt pas Lady Gaga, Justin Bieber dhe Katy Perry.

Starcount ka renditur Rihanna si yllin e tretė mė popullor nė botė nė mediat sociale pas Lady Gaga dhe Justin Bieber, por shton se bazuar nė rritjet aktuale, “Sė shpejti mund tė kemi njė mbretėreshė tė re tė mediave sociale.”

Pėr 10 vendet e para, shikoni Foton :

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2012, 19:43   #44
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 gabimet qe i bejne femrat ne fillim te lidhjes


Fillimi i ēdo lidhje ėshtė i vėshtirė dhe me plot emocione. Nėse e keni gjetur personin me tė cilin doni tė jeni bashkė atėherė ėshtė mirė tė mendoni se si duhet tė silleni qė ta forconi lidhjen tuaj mė sė miri.

Ekzistojnė disa gabime qė femrat i bėjnė shpesh dhe tė cilat mund tė jenė fatale pėr lidhjen.

Lexoni cilat janė ato dhe gjeni mėnyrėn pėr t’iu shmangur.

1.Paraqiteni para tij si person tjetėr. Nėse pėrballė teje ėshtė personi me tė cilin dėshironi tė jeni bashkė, atėherė nuk duhet tė fshihni se ēfarė personi jeni. Nėse keni dėshirė tė hani njė hamburger tė madh me shumė pomfrit atėherė mos porosisni sallatė sezonale vetėm pėr shkak se keni lexuar qė ajo ia bėn me dije njė mashkulli qė ju kujdeseni pėr linjėn e trupit. Nėse nuk jeni adhuruese e filmave tė zhanrit fantastik mė mirė thojani atė qysh nė takimin e parė, para se ai tė ju ftojė tė shkoni nė kinema pėr tė parė njė film tė tillė, ku ju do vdisni nga mėrzia.

2.Nuk e kontrolloni sasinė e alkoolit. Me tė vėrtetė 2-3 gota do t‘ju relaksojnė dhe ju mund tė bisedoni mė lirė. Por nėse e teproni mund ta humbni mėnyrėn e mirė e tė shprehurit dhe disa veti tė mira tuajat dhe do tė lini njė pėrshtypje tė gabuar. Disa meshkuj dinė edhe ta keqpėrdorin atė. Prandaj kontrollojeni sasinė e alkoolit tė cilin e konsumoni.

3.E harroni shoqėrinė, hobin dhe interesat tuaja. Asnjėherė mos u bėni nga ato femra qė sapo tė fillojnė njė lidhje harrojnė qė mė parė kanė pasur njė jetė tjetėr. Lidhja nuk duhet pėrnjėherė t’u bėhet prioritet. Nėse tregoni qė keni jetėn tuaj tė cilėn e doni atėherė pėr tė do tė jeni person mė interesant.

Lėreni atė qė tė luftoj tė zė vend nė jetė tuaj, e jo ju tė filloni njė jetė tė re ku nė qendėr do tė jetė ai.

4.Shumė herėt ia tregoni ndjenjat dhe e detyroni qė tė lidhet. Mos kėrkoni pas disa takimeve ti pėrdorni fjalėt ‘’Te Dua’’. E para ėshtė periudhė shumė e shkurtė qė tė ju zhvillohen ato ndjenja (me siguri ende nuk jeni njoftuar mirė) dhe e dyta ajo shprehje do ta frikojė atė. Mė e keqja ėshtė qė ai t’iu pėrgjigjet me ‘’Edhe Unė Ty’’. Assesi mos e detyroni qė ai pa dėshirė ti thotė ato fjalė. Lėreni lidhjen tė zhvillohet ngadalė.

5.Bėheni hija e tij. Femrat lidhen mė shpejt se meshkujt. Keni kujdes qė ajo lidhje mos tė teprohet. Ka femra tė cilat vazhdimisht kanė dėshirė tė dinė se ku ėshtė partneri, ēka po bėn pėr momentin ose janė tėrė kohėn bashkė me tė.

Ajo pasiguri e juaja te partneri mund tė krijojė ndjenja negative por edhe largim.

6.Shpesh thoni ‘’PO’’. Ju tani mė keni bėrė plane qė tė dilni me shoqėri dhe ai ju lajmėrohet dhe ju thėrret tė shkoni nė darkė. Ju menjėherė i thoni po dhe e anuloni takimin me shoqėri.

Ju paraqitet nė 21:45 dhe ju tregon qė nė ora 22 ka lėnė takim mė shokė dhe dėshiron qė ju ti bashkėngjitet.

Nėse po ju duket e njohur kjo frazė – atėherė ju bėni njėrin nga gabimet mė tė shpeshta tė femrave. Askush nuk po thotė tė luani lojė dhe kur jeni e lirė ti thoni jo nuk kam kohė vetėm qė tė mendoi qė nuk mundet aq lehtė t’iu fitoj. Por ėshtė e rėndėsishme qė ndonjėherė ti thoni ‘’JO’’ qė t’ia bėni me dije qė nuk jeni e kurdisur me njė pullė. Ai duhet tė luftoj pak pėr ju e jo gjithmonė ju pėr tė.

7.E arsyetoni sjelljen e tij tė keqe. E vėreni qė deri sa ėshtė me ju ia ngul sytė njė femre tjetėr dhe ju thoni ‘’ ka qenė i dehur’’. Sillet ashpėr me ju dhe ju thoni ‘’Ka pasur mjaft probleme nė punė- ėshtė nervoz.” Pėrderisa i arsyetoni tė gjitha sjelljet e tij nuk do tė jeni nė gjendje ta pranoni se partneri juaj ka mangėsi tė cilat do t’iu pengojnė shumė nė tė ardhmen.
Harrojeni justifikimin dhe ēmojeni realitetin pa e arsyetuar.

8.Besoni qė me kalimin e kohės do ta ndryshoni. Ekziston njė fjalė e urtė: ‘’ E vetmja periudhė kur mund tė ndryshohet njė mashkull ėshtė kur ai ėshtė foshnje’’
Ajo ėshtė shumė e vėrtetė. Njerėzit e rritur ndryshojnė vėshtirė. Nėse nė fillim tė lidhjes suaj ai ka shprehi tė cilat nuk ju pėlqejnė atėherė mė mirė ėshtė ti ftohni ndjenjat qė tė mos mbaroni me zemėr tė thyer.

9.Prisni qė ai ti lexoi mendimet tuaja. Meshkujt nuk dinė aq mirė ti lexojnė shenjat e trupit tuaj, ashtu si dinė tė bėjnė femrat. Mos kėrkoni qė ai ta dijė qė ju po e pėlqeni vetėm nėse e shikoni nė sy apo qė po kėrkoni tu afrohet vetėm pėr shkak se e keni prekur nė dorė.

10.Shumė herėt keni marrėdhėnie seksuale. Meshkujt e adhurojnė seksin, dhe bėjnė ēmos pėr ta fituar. Por ajo nuk do tė thotė qė ata presin se ju do tė pranoni menjėherė. Paksa do tė jetė vėshtirė qė njė mashkull dėshiron lidhje serioze me
ndonjė femėr e cila nė takimin e parė shtrihet nė krevat me tė. Jepni vetit mundėsinė qė tė njoftoheni mė mirė.

"Psychologie Heute"
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2012, 15:19   #45
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Njihuni me personat mė tė pasur tė tė gjitha kohėrave


Deri mė tani dimė se kush janė njerėzit mė tė pasur nė botė aktualisht. Por Celebrity Net Worth’s ka sjellė njė listė me njerėzit mė tė pasur tė tė gjitha kohėrave, natyrisht duke bėrė vlerėsimin e pasurisė sė tyre nė pėrputhje me inflacionin.


Nė krye tė listės ėshtė njė mbret qė jetonte nė Afrikėn Perėndimore nė shekullin e 14-tė.

Pasuria nė total e 25 njerėzve mė tė pasur tė tė gjitha kohėrave shkon nė 4.317 trilion dollarė. Vetėm tre nga ata tė listės janė aktualisht tė gjallė, asnjė prej tyre nuk ėshtė grua dhe 14 janė amerikanė.

Mbreti i Afrikės Perėndimore, Mansa Musai I, sundimtar i Perandorisė Maliane, qė shtrihet nė Ganė, Timbuktu dhe Mali, kishte njė pasuri personale prej 400 miliard dollarė nė kohėn e vdekjes sė tij nė vitin 1331.

Familja Rothschild ėshtė e dyta nė listė. Pasuria totale e tyre shkon nė 350 miliard dollarė, e ndarė nė miniera, banka, figuracione, ferma etj.

I treti nė listė ėshtė John D. Rockefeller, amerikani mė i pasur ndonjėherė, i vlefshėm plot 340 miliard dollarė.

Mė poshtė lista e tyre:

1-Mansa Musai 1. Lindur nė vitin 1280

Kishte njė pasuri prej 400 miliard dollarė. Vendi i tij prodhonte mė shumė se gjysmėn e kripės dhe arit qė shpėrndahej kudo. Pas vdekjes sė tij, pasuria u shkri brenda dy gjeneratash, pas sherreve pėr pushtet dhe pushtimeve.

2-Familja Rothschild. Lindur nė vitin 1744

Familja Rothschild janė njerėzit mė tė pasur nė botė sot, me asete qė kapin vlerėn e 350 miliard dollarė.

Dinastia evropiane e bankave, me origjinė gjermano- hebrenje, ngriti sistemin financiar e bankar nė Europė nė fund tė shekullit 18-tė.

3- John D. Rockefeller. Lindur nė vitin 1839

Nė kohėn e vdekjes, ai kishte njė pasuri prej plot 340 miliard dollarė. Ai u bė amerikani i parė qė ngriti njė pasuri prej mbi 1 miliard dollarė.

Nė vitin 1870 ai themeloi Standard Oil Company, qė dominoi prodhimin e naftės. Monopolin e tij e theu qeveria amerikane nė kompani tė vogla si Amoco, Chevron dhe Exxon.

4. ANDREW CARNEGIE – $310 MILIARD (LINDUR ME 1835)

5. CAR NICHOLAS II I RUSISE – $300 MILIARD (LINDUR ME 1868)

6. MIR OSMAN ALI KHAN – $236 MILIARD (LINDUR ME 1886)

7. WILLIAM THE CONQUEROR – $229.5 MILIARD (LINDUR ME 1028)

8. MUAMMAR GADDAFI – $200 MILIARD (LINDUR ME 1942)

9. HENRY FORD – $199 MILIARD (LINDUR ME 1863)

10. CORNELIUS VANDERBILT – $185 MILIARD (LINDUR ME 1794)

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2012, 15:21   #46
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Alan rufus – $178.65 miliard (lindur me 1040)

bill gates – $136 miliard (lindur me 1955)

william de warenne – $146.13 miliard (datelindja s’dihet)

john jacob astor – $121 miliard (lindur me 1763)

richard fitzalan – $118.6 miliard (lindur me 1306)

john of gaunt – $110 miliard (lindur me 1340)

stephen girard – $105 miliard (lindur me 1750)

alexander turney stewart – $90 miliard (lindur me 1803)

henry duke of lancaster – $85.1 miliard (lindur me 1301)

friedrich weyerhauser – $80 miliard (lindur me 1834)

jay gould – $71 miliard (lindur me 1836)

carlos slim – $68 miliard (lindur me 1940)

marshall field – $66 miliard (lindur me 1834)

sam walton – $65 miliard (lindur me 1918)

warren buffett – $64 miliard (lindur me 1930)
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2012, 15:41   #47
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10


Kompjuteri dhe syte, ja 10 rregulla per t’i mbrojtur ato


Shpesh ekranėt janė tė vegjėl dhe jo gjithmonė tė pastruar. Pėr kėtė arsye “American Academy of Optometry” ka hartuar njė lloj udhėzuesi pėr tė shpėtuar sytė e njerėzve (por edhe shpinėn) nga “stili i konsumit” tė kompjuterit dhe gabimet e ndryshme.


1) Sipas “American Academy of Optometry”, gjėja e parė qė duhet bėrė ėshtė mbajtja pastėr e ekranit tė kompjuterit pėr tė shmangur lodhjen e syve dhe nėse pėrdorni “smartphone”, pėrpiquni tė mos e ekspozoni nė dritėn e diellit.
2) Zgjidhni sfonde me ngjyrė gri, jo tė hapur ose tė bardhė, sepse sytė do tė lodhen mė pak.
3) Mbani distancėn e duhur mės vetes dhe monitorit tė kompjuterit. Sipas “American Academy of Optometry” kjo largėsi ėshtė e barabartė me gjatėsinė e krahut tuaj tė shtrirė.
4) Pozicionojeni ekranin pak cm mbi lartėsinė e syve dhe nė mėnyrė qė tė mos e reflektojė dritėn.
5) Rregulloni ndriēimin e monitorit nė bazė tė orarit qė pėrdorni kompjuterin.
6) “Kujdesuni pėr syte”: kėshtu shkruajnė ekspertet amerikanė. Nė fakt duke mos ia ndarė sytė ekranit tė kompjuterit, shpesh e harrojmė kėtė rregull tė thjeshtė, qė ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr tė mos dėmtuar sytė.
7) Mos harroni rregullin e “20-20-20”: nė Amerikė nėnkupton qė ēdo njėzet minuta punė para kompjuterit, tė bėni njė pushim prej 20 sekondash, duke e llogaritur me njė shėtitje prej 20 hapash, ose 6 metra. Nėse nuk dėshironi qe tė jeni kaq tė pėrpiktė, atėherė janė tė mjaftueshme, pushimet disaminutėshe ēdo gjysmė ore punė, gjė qė i lejon sytė tė pushojnė.
8) Pėrdorni syze mbrojtėse. Sipas specialistėve amerikanė duhet tė blini medoemos njė palė syze, qė t’i pėrdorni veēanėrisht kur punoni para kompjuterit. Syzet qartėsojne shikimin dhe ēlodhin sytė.
9) Bėni kujdes edhe me pėrdorimin e “smartphone”-ve. Distanca e duhur mes celularėve dhe syve duhet tė jetė sa ajo e krahut tė shtrire, me dorėn qe mbani telefonin dhe pak mė poshtė nivelit tė shpatullave. Zakonisht edhe shpatullat i mbajnė nė pozicionin e gabuar, si kur shkruajmė nė kompjuter, ashtu edhe kur mbajmė nė dorė celularin.
10) Nėse jeni mbėshtetur mbi njė tavolinė, ėshtė mirė qė tė mbani tastierėn nė njė gjatėsi tė atillė qė shpatullat tė mos kontraktohen, por tė jenė tė lira. Mund ta ndihmoni veten duke qėndruar drejt nė karrige.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2012, 09:02   #48
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 budallenjte e planetit


http://flej.eu/watch.php?v=182&varibles=
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2012, 16:03   #49
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

TOP-10 Boss-et e droges

Tony Montana dhe biznesi i tij, duken si akush dhe asgje ne krahasim me miliardat e bosave ne listen qe do te shikoni me poshte.

10. Al Kapone (1.3 miliarde dollare) – Bosi nga Brooklyni per nje periudhe te gjate k
ontrollonte nje rrjet te madh kriminal per tregti me droge, prostitucion dhe bixhoz.

9. Grizelda Blanco (2 miliarde dollare) – E vetmja grua ne kete top liste, e njohur si “bosi i kokaines”, ishte udheheqesja e pameshirshme e droges ne Kolumbi, ne vitet e 70-ta dhe ne fillim te viteve te 80-ta. Ajo vuajti denim me burg prej 20 vitesh.

8. Carlos Lehder (2.7 miliarde dollare) – Bashkethemeluesi i kartelit te droges Medelin, eshte nje diler gjermano-kolumbian qe aktualisht vuan nje denim me burg prej 55 vitesh ne burgun federal te Shteteve te Bashkuara.

7. Vellezerit Orahuela (3 miliarde dollare) – Gilberto dhe Miguel krijuan kartelin Kali, i cili ne periudhen me te suksesshme ka transportuar 70% te gjithe kokaines per ne SHBA, si dhe 90% te gjithe kokaines qe transportohej ne Europe. Te dy jane ne burg aktualisht.

6. Hoze Gonzalo Rodriguez Gacha (5 miliarde dollare) – Edhe ky njeri eshte nje nga themeluesit e kartelit Medelin dhe eshte i njohur si nje nder njerezit me te suksesshem te te gjitha koherave. Ai u vra ne vitin 1989 nga policia kolumbiane.

5. Kun Sa (5 miliarde dollare) – Ai eshte i njohur si mbret i opiumit. Ai udhehoqi nje ushtri burrash drejt xhunglave te Burmas per te prodhuar opium gjate viteve te 60-ta. Vdiq ne vitin 2007 ne moshen 73 vjeēare.

4. Vellezerit Ochoa (6 miliarde dollare) – Tre vellezerit ishin pjese e kartelit Medelin, se bashku me Pablo Eskobar. Te gjithe ishin pjese e listes se “Forbes” per njerezit me te pasur ne vitin 1997.

3. Davud Ibrahim Kaskar (6.7 miliarde dollare) – Ai eshte krimineli me i kerkuar nga India, i cili momentalisht ndiqet edhe nga Interpoli.

2. Amado Karilo Fuentes (25 miliarde dollare) – Meksikani eshte njeriu i pare i kartelit Huarez pas vrasjes se bosit Rafael. Me shume mundesi ai vdiq ne vitin 1997, kur u perpoq te bente nje kirurgji plastike per te ndryshuar karakterin e tij.

1. Pablo Escobar (30 miliarde dollare) – Escobar eshte kreu i organizates me te madhe kriminele per kokaine. Te ishte gjalle, tani do te ishte personi i shtate ne listen e Forbes per njerezit me te pasur ne bote.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2012, 05:20   #50
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 zbulimet mė tė mėdha tė 2012-ės!


Ėshtė konsideruar si viti i zbulimeve!
Shkencėtarėt dhe studiuesit nė pėrgjithėsi, zbulojnė dhe ndodhen nė kėrkim tė gjėrave tė reja. Madje interesi pėr planetin tonė, pėr hapėsirėn, fizikėn, metafizikėn dhe misteret ka qenė nė epiqendėr tė vėmendje sė tyre.


Kėshtu, lista me zbulimet mė tė papritura, mė tė ēuditshme, qė pėrfshijnė nga kafshėt dhe gjitarėt e detit, deri tek planetėt e rinj dhe tė dhėna pėr civilizime tė lashta qė ende dhe sot vijojnė tė ekzistojnė nėn petkun e misterit.
Falė kėtyre zbulimeve, dijet tona pasurohen dita-ditės.
Atėherė le tė shikojmė 10 zbulimet mė tė mėdha pėr vitin 2012!

10. King size krokodili!

Me njė gjatėsi prej 6.17 m, krokodili i ujit tė kripur tė cilin e shikoni nė fotografinė e mėsipėrme dhe zyrtarisht qė nga korriku i shkuar ėshtė krokodili mė i madh nė botė. U kap nė Filipine dhe tashmė jeton nė Bunawan Eco-Park and Research Centre.

9. Sheqer nė hapėsirė!

Astronomėt bėnė njė nga zbulimet mė tė “ėmbla”: Molekula tė thjeshta sheqeri tė cilat fluturojnė nė ajėr rreth njė ylli rreth 400 vite dritė larg. Ky zbulim tregon dhe forcon mė shumė idenė e ekzistencės sė jetė atje tej nė hapėsirė. Shkencėtarėt pėrdorin termi sheqer, duke iu referuar disa molekulave organike, tė njohura di hidrokarbure tė cilat pėrbėhen nga karboni, hidrogjeni dhe oksigjeni.

8. Plantė i ri nė sistemin tonė Diellor?

Njė tjetėr planetė i pa studiuar ende, do mund tė sillej rreth brezit tė errėt tė sistemit tonė diellor, sipas njė studimi qė u publikua nė muajin maj. “Ėshtė shumė larg qė tė diktohet nga teleskopėt e thjeshtė, planeti duket tė bėhet i ndjeshėm duke trazuar orbitėn e unazave tė Kuiper (trupa tė largėt tė ngrira, pėrfshirė kėtu dhe shumė planetė nano qė ndodhen pėrtej orbitės sė Jupiterit), deklaroi Rodney Gomes, astronom nė Observatorin Kombėtar tė Brazilit nė Rio De Janero.

7. Grimca e Perėndisė!

Nė muajin korrik, dy ekipe tė ndara shkencėtarėsh qė punojnė nė Pėrshpejtuesin e Madh tė Androideve (Large Hadron Collider -LHC) njoftuan se ata ishin mė shumė se 99% tė sigurt se zbuluan grimcėn Higgs, e njohur dhe si “Grimca e Perėndisė”.

6. “Bota e panjohur” e Antarktidės!

Njė aparat fotografik i pajisur me njė robot nėnujor, zbuloi barnacles, gaforre, anemonės dhe njė oktapod, shumica e tė cilėve janė tė pangjyrė dhe jetojnė nė errėsirė totale nė njė thellėsi prej 2400 metrash nė Oqeanin Paqėsor.

5. Sistemi i nėntė planetėve!

Sipas njė studimi i realizuar nė muajin prill, HD 10180, njė yll si dielli ynė nė plejadėn e HYDRUS, mund tė ketė deri nė nėntė plantė nė orbitė, duke fituar nė… disa pika tetė planetėt zyrtar tė sistemit tonė diellor.

4. Specie e re majmuni nė Peru!

Njė specie e re e majmuni ėshtė zbuluar nė shtator nga njė grup shkencėtarėsh Meksikanė nė Peru, i biodiversitetit tė panjohur.

3. Amfibė pa “koka”, ose pa fillim e fund!


Nuk janė krimba, as gjarpėrinj! Janė amfibė pa kokė dhe krejt specie tė reja dhe tė panjohura pėr shkencėn. U zbuluan nė Indinė Verilindore dhe i pėrkasin njė familjeje misterioze kafshėsh qė quhet caecilians, ndėrsa pėrbėjnė njė familje tė re amfibėsh!

2. Fakte tė reja pėr kalendarin Maya!

Arkeologėt zbuluan njė skalitje nė mur tė pabesueshme, tė mbushur plotė me numra qė ndihmonin njerėzit tė llogarisnin kohėn. I famshmi kalendari i Maya-ve, konsiderohet si mė i sakti i historisė sė njerėzimit, ndėrsa nė kundėrshtim me parashikim e shkatėrrimit tė botės nė 21 dhjetor 2012, koha shfaqet tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen.

1. Zbulimi i “Tempullit tė Diellit” tė Maya-ve!

Tempulli i Maya-ve nė xhunglėn e Guatemalės, konsiderohet si zbulimi mė i madh pėr vitin 2012. Ky tempull zbulon shumė tė dhėna rreth eposit tė Maya-ve, tė cilėt nė kundėrshtim me Azdekėt dhe Inkasit, pėrbėnin njė perandori tė lehtė me qytet-shtet.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2012, 06:09   #51
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Top 10

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skydive Shiko postimin
10 qytetet mė tė DROGUARA te Shqiperise5.Shijaku

Tradicionalė dhe konservatorė kėta shijakasit. Qysh kur eksperimentuan nė fillim tė viteve ’90 nė emigracion tregtinė e kokainės kryesisht nė Itali, sollėn me vete nė vendlindje edhe paratė e fituara edhe kulturėn e pėrdorimit. Ka njė numėr stabėl tė pėrdoruesve kryesisht ujqėrit e vjetėr tė trafiqeve. Tashmė shijojnė frytet e punės sė mėparshme tė rrezikshme matanė detit dhe relaksohen duke tėrhequr ndonjė vizė e duke u marrė me bizneset e tyre.


Kot nuk kan thon : Me mire syu se nomi
__________________
Nuk ėshtė shenjė e mirė kur je keq !!
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2013, 16:02   #52
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10


‎10 Kėrkimet Nė Google Qė Femrave U Vjen Turp T’i Pranojnė!


Huffington Post realizoi njė studim se cilat janė kėrkimet mė tė famshme tė turpshme tė fermave nė Google!

Padyshim qė ato pėrbėjnė kėrkimet nga mė tė pabesueshmet pėr… meshkujt.

Kėshtu kėto 10-tė kėrkime tė “fsheta”, janė1. – Ēfarė ndodh nėse fėmija im ha njė patate tė thatė?
2. – Mund tė vrasė dhimbja e hemorroideve?
3 – Si mund tė organizojnė njė mbrėmje tė shkėlqyer pėr tė dashurin imagjinar?
4. – Cili ėshtė objekti mė i madh qė fėmija im mund tė fus nė hudn?
5. – Kėshillime pėr nėna qė kanė morra.
6. – Si mund tė rikthej gjoksin nė lavdin e mėparshme?
7. – Mund tė vdesėsh nėse ha njė duzinė me biskota?
8. – Si do tė ngjante fėmija qė do bėja me Channing Tatum?
9. – Ēfarė ndodh nėse nuk mund tė ajrosem?
10. – Ēfarė mund tė bėj unė qė tė mos frikėsohem nga bogeyman?
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2013, 17:01   #53
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,790
Thanks: 8,854
Thanked 2,753 Times in 1,415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skydive Shiko postimin
Top-10 femrat me seksi te showbiz-it shqiptar


....


Rita Ora


Rita Ora kete vit eshte shnderruar ne endrren e gjithe shqiptareve. E bukur,seksi,cool…e kush nuk do donte te shoqerohej me te?! Vec kujdes…se keta nga Anglia jo vetem te thone R.I.P por dhe ta kendojne.
Rita Ora?! She is trash!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2013, 09:38   #54
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Ja cilat janė 10 vrasjet mė tė bujshme tė Cosa Nostra-s

Kushdo qė u mundua, provoi tė hidhte sado pak dritė apo tė kryqėzonte “Cosa Nostra”-n pati njė fund tragjik. Mafia organizoi vrasjet mė tė bujshme kundėr atyre qė gabuan duke shkelur nė “dėrrasė tė kalbėt” apo qė guxuan tė zbulonin punėt e bosėve tė mėdhenj. E jo vetėm pėr ata. Ekzekutimet mė tė mėdha fillojnė me vetė bosėt e “Cosa Nostra”-s si Mikele Nevarra apo Mikele Kavataio.

Mė vonė, vrasje spektakolare u cilėsuan ekzekutimi i Xhovani Falkones, Paolo Borselinos, Roko Kiniēit, Pio la Torres, Salvo Limas, Karlo Alberto Dala Kiezas, Gaetano Kostas, Xhuzepe Montanaas, etj. Dikush apo shumėkush nuk dėshironte qė dy prokurorėt, Falkone dhe Borselino tė ecnin mė tej nė punėn e tyre, sepse ata kishin filluar tė ecnin nė “tokė tė ndaluar”, kishin filluar tė cėnonin interesa deri atėherė tė paprekshme, dhe se shikonin qė ata nuk ndiheshin vetėm. I pari “rrėzohet” Falkone mė 23 maj 1992, dhe pas tij, “nė kuadrin e 56 ditėve” (siē konsiderohej na mafia nė kuadrin afateve tė hakmarrjes , mė 19 korrik 1992 do tė vinte radha e Paolo Borselinos dhe rojeve tė ekskortės, Agostino Catalano, Valter Kosima, Vincendo Li Muli, Emanuela Loi dhe Klaudio Traina. Pėr ekzekutimet e tyre u akuzuan Toto Riina dhe Salvatore Biondino. Ndėrsa, personi qė ka shtypur telekomandėn pėr vrasjen e Falkones ėshtė Xhovani Bruska, i cili ėshtė arrestuar dhe ėshtė kthyer nė bashkėpunėtor tė drejtėsisė.
EMANUELE BAZILE
Karabinieri qė kishte dėshmi tė forta pėr mafian
Emanuele Bazile ishte karabinieri mė i respektuar dhe mė i famshėm i Monrealit, qė u vra nga anėtarėt e “Cosa Nostra”-s, ndėrsa po kthehej nga njė festė pėr nė shtėpi, sė bashku me gruan, Silvanėn dhe vajzėn dyvjeēare, Barbaran. Bazile kishte zbuluar prova dhe dėshmi tė forta pėr rrjetin dhe aktivitetin e “Cosa Nostra”-s dhe nėse mafia nuk do ia kishte prerė nė mes kėtė nismė karabinierit 31-vjeēar, ai premtonte arrestime mjaft tė bujshme tė bosėve tė mėdhenj tė mafias. E nė tė vėrtetė, nuk qe e thėnė qė t i shkonte deri nė fund kėsaj ēėshtjeje, pasi u ekzekutua nė sy tė familjes sė tij 4 majin e vitit 1980. Pas vdekjes ai u vlerėsua nga shteti italian me Medaljen e Artė “Pėr kontributin e dhėnė nė luftėn kundėr krimit”.

GAETANO KOSTA
Prokurori i ekzekutuar disa ditė para arrestimeve
Prokurori i famshėm i Palermos nė vitet 80-tė, Gaetano Kosta, u vra vetėm disa ditė para se tė kryheshin disa arrestime mjaft tė rėndėsishme tė krerėve tė “Cosa Nostras”, pėr tė cilėt kishte siguruar provat e mjaftueshme dhe kishte prerė fletė-arrestet. U vra mėngjesin e 6 gushtit tė vitit 1980, vetėm disa hapa larg shtėpisė sė tij, nga katėr plumba pistoletaash tė dy “killerė”-ve. Ekzekutimi i tij u interpretua me faktin se sapo kishte lėshuar njė urdhėr- arresti pėr bosin e madh tė “Cosa Nostra”-s, Rosario Spatola. Madje pėr kėtė veprim, i kishin dalė kundėr edhe kolegėt e tij, tė cilėt kishin refuzuar qė ta firmosnin. Ai u shpall fajtor nga mafia, vetėm sepse kishte respektuar ligjin dhe kishte tentuar tė kryqėzonte bosėt e saj.

PIO LA TORRE
“Aksidenti” vdekjeprurės pėr policin e betuar
Pio la Torre ishte njė polic i thjeshtė siēilian qė kėrkonte tė luftonte mafian me ēdo kusht. Ai ka lindur nė provincėn e Palermos mė 24 dhjetor tė vitit 1927. Pasi mbaroi studimet, u kthye nė Siēili i zgjedhur si deputet dhe kėrkoi tė drejtojė njė betejė tė madhe qė, sipas tij, ishte ajo e luftės kundėr mafies. Pėr La Torren, mafia pėrbėnte njė rrezik tė madh jo vetėm pėr Italinė, por pėr tė gjithė Mesdheun. Por ai filloi tė gėrmonte shumė, aq sa bosėve tė “Cosa Nostra”-s nuk u pėlqeu dhe kėrkuan ta hiqnin qafe. Kėshtu, mėngjesin e 30 prillit tė vitit 1982, teksa La Torre sė bashku me njė kolegun e tij ishin vėnė nė ndjekje tė njė makine tė dyshimtė, makinės sė tyre i afrohen dy motorė dhe i qėllojnė pėr vdekje.

KARLO ALBERTO DE LA KIEZA
Vrasja e gjeneralit qė zbuloi lidhjet e politikės me krimin

Vrasja e gjeneralit tė policisė italiane, Karlo Alberto Dela Kieza ėshtė konsideruar si ekzekutimi mė i bujshėm i mafias pėr kohėn. Dela Kieza, i lindur mė 27 shtator tė vitit 1920 nė Saluzo, ishte njė nga gjeneralėt mė tė njohur dhe mė tė respektuar tė Italisė. Madje, ishte cilėsuar “gjenerali i pėrkryer”. E nėse nga populli i thjeshtė dhe pushtetarėt e ndershėm italianė ai shihej me sy tė mirė, pėrshtypje tė kundėrta me kėto kishte lėnė tek mafia. De la Kieza kishte hyrė nė ullukėt e zbulimit tė njė sistemi ryshfeti, qė pėr shume vjet kishte ruajtur tė balancat midis politikanėve tė korruptuar, afaristėve dhe kulmit tė “Cosa Nostras”. Kjo punė i kushtoi ekzekutimin nė njė atentat mafioz nė 3 shtatorin e vitit 1982.

ROKO KINIĒI
Cosa-Nostra eliminon me autobombė shefin e hetuesisė
Roko Kiniēi ishte shefi i Paolo Borselinos, kur nė 1975 u emėrua hetues nė Prokurorinė e Palermos. Thelbi antimafie i Prokurorisė sė Palermos pėrbėhej nga tri prokurorė; Borselino, Falkone dhe Barrile, tė cilėt punonin pėrkrah njėri-tjetrit, duke vėnė nė punė gjithė profesionalizmin e tyre, nėn drejtimin mjeshtėror dhe nxitės tė shefit tė hetuesisė, Roko Kiniēi. Mafia filloi tė ndjente goditjet e kėsaj pune dhe, nė kėtė formė filloi tė lėvizte. Do tė kėrkonte tė rrėzonte me dhunė protagonistėt qė guxuan tė zbulonin rrjetin e “Cosa Nostra-s”. E kėshtu, mė 4 gusht 1983 do tė vriste shefin e hetuesisė, Roko Kiniēi dhe rojet e tij, me njė autobombė.

XHUZEPE MONTANA
Plumba nė plazh kreut special tė antimafias

Komisari Xhuzepe Montana ishte dirigjenti i skuadrės speciale antimafia tė Palermos. Ai ishte cilėsuar si njė investigator i vendosur i kriminalitetit tė mafias. Bashkė me mikun e tij, Antonio Kasara, ai kishte drejtuar disa operacione tė suksesshme, tė cilat kishin vėnė nė pranga dhjetėra bosė tė mafias. Madje, komisari Bepe Montana, siē njihej ai, kishte arrestuar dy mafiozė mjaft tė rėndėsishėm. Katėr ditė pasi kishte kryer arrestimet e rėndėsishme, ndėrkohė qė Bepe Montana ndodhej nė plazh nė shoqėrinė e tė fejuarės, mė 28 korrik tė vitit 1985 ai vritet nė njė atentat. Dy persona, tė cilėsuar si “killer” tė mafias, pasi e qėlluan pėr vdekje, u larguan nga vendi i ngjarjes.

XHOVANI FALKONE
Hakmarrja mbi gjykatėsin e famshėm, qė kishte dėnuar 474 mafiozė

Falkone ka lindur nė 18 maj 1939 nė Palermo, ishte njė gjykatės italian i specializuar pėr ndjekjen e krimeve tė “Cosa Nostra”-s. Ka qenė i njohur pėr gjyqet e tij, ku nga 474 mafiozė, 360 janė dėnuar pėr krime tė rėnda dhe 119 janė dėnuar nė mungesė. Sekretet e mafies, Falkone i mori nga Tomaso Busketa, mafioz sicilian. Falkone u vra sė bashku me gruan e tij dhe tre policė mė 23 maj 1992. Makina nė tė cilėn ata udhėtonin shpėrtheu nga njė bombė, qė ishte vendosur nė segmentin e rrugės nė tė cilėn ata po udhėtonin. Vrasja ishte organizuar nga Salvatore Riina, si njė hakmarrje ndaj Falkones nė dėnimet qė ai kishte dhėnė nė gjyqin e madh tė varjeve.

PAOLO BORSELINO
Gjykatėsi qė donte tė vazhdonte rrugėn e Falkones, por shkeli “nė dėrrasė tė kalbur”

Miku i ngushtė i Falkones, Paolo Borselino, pėrfundoi magjistraturėn nė tė njėjtėn kohė me tė. Tė dy kishin vendosur qė bashkė tė luftonin mafian, e pas vdekjes sė Falkones, Borselino vendosi qė tė vazhdojė punėn e lėnė nė mes tė Falkones pas vrasjes sė tij. Borselino filloi tė shkelte nė atė qė quhej “tokė e ndaluar” e familjeve mafioze, kryesisht tė “Cosa Nostras” dhe bosėve tė mėdhenj nuk u erdhi aspak mirė qė ai po i “fuste hundėt” kaq shumė. Kėshtu, nė kuadrin e 56 ditėve nga vrasja e Falkones mė 19 korrik 1992, ishte radha e Paolo Borselinos dhe rojeve tė ekskortės, Agostino Catalano, Valter Kosima, Vincendo Li Muli, Emanuela Loi dhe Klaudio Traina. Pėr ekzekutimet e tyre u akuzuan Toto Riina dhe Salvatore Biondino.

ĒEZARE TERRANOVA
Hodhi dritė mbi rrjetin “Cosa Nostra”, gjė qė i solli lavdinė dhe vdekjen.
Njė nga njerėzit mė tė rėndėsishėm tė drejtėsisė sė asaj kohe nė Itali ishte edhe Ēezare Terranova, i cili u pėrpoq tė hidhte pak dritė mbi “Cosa Nostra”-n. Nė fakt kjo ishte detyra e tij, por qė i solli edhe fundin e njė karriere tė shkėlqyer. Mafia, mėngjesin e 25 shtatorit tė vitit 1979, organizoi ndaj tij nė Palermo atentatin e pėrgjakshėm, ku mbeti i vrarė Terranova dhe bashkė me tė edhe karabinieri Lenin Mancuso. Terranova nuk mbahet mend vetėm si njė nga njerėzit mė tė rėndėsishėm tė drejtėsisė, por edhe si deputet dhe si anėtar i Komisionit Parlamentar tė Antimafias. Puna e tij u lidh shumė me ēėshtjen e zbulimit tė rrjetit tė madh tė mafies, por gjithēka iu pre nė mes.

BORIS XHULIANO

Investigatori i viteve 8-tė, provat qė i kushtuan kokėn

Nė vitet 80-tė, Boris Xhuliano u cilėsua si investigatori mė i suksesshėm i policisė dhe skuadrės sė Palermos. Ai pėrdori metodat mė speciale tė hetimit pėr tė zbuluar lidhjet qė kishin politikanėt nė fund “70-tė mė mafien dhe nė fakt, deri diku ia arriti qėllimit. Kjo u cilėsua si njė sukses i Xhulianos pėr vetė faktin se proceset gjyqėsore deri nė ato vite, tė gjitha kishin dėshtuar pėr mungesė provash. E nė tė vėrtetė, Xhuliano kėtė kėrkonte, qė tė gjente provat e nevojshme qė implikonin zyrtarėt me mafien e “Cosa Nostra”-s. Por puna e tij u pre nė mes, pasi kishte shkelur nė rrugėn e gabuar. Mafia organizon njė atentat ndaj tij, mė 21 korrik tė vitit 1979 nė Palermo, ku ai mbetet i vdekur.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2013, 09:39   #55
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Ja cilat janė 10 vrasjet mė tė bujshme tė Cosa Nostra-s

Kushdo qė u mundua, provoi tė hidhte sado pak dritė apo tė kryqėzonte “Cosa Nostra”-n pati njė fund tragjik. Mafia organizoi vrasjet mė tė bujshme kundėr atyre qė gabuan duke shkelur nė “dėrrasė tė kalbėt” apo qė guxuan tė zbulonin punėt e bosėve tė mėdhenj. E jo vetėm pėr ata. Ekzekutimet mė tė mėdha fillojnė me vetė bosėt e “Cosa Nostra”-s si Mikele Nevarra apo Mikele Kavataio.

Mė vonė, vrasje spektakolare u cilėsuan ekzekutimi i Xhovani Falkones, Paolo Borselinos, Roko Kiniēit, Pio la Torres, Salvo Limas, Karlo Alberto Dala Kiezas, Gaetano Kostas, Xhuzepe Montanaas, etj. Dikush apo shumėkush nuk dėshironte qė dy prokurorėt, Falkone dhe Borselino tė ecnin mė tej nė punėn e tyre, sepse ata kishin filluar tė ecnin nė “tokė tė ndaluar”, kishin filluar tė cėnonin interesa deri atėherė tė paprekshme, dhe se shikonin qė ata nuk ndiheshin vetėm. I pari “rrėzohet” Falkone mė 23 maj 1992, dhe pas tij, “nė kuadrin e 56 ditėve” (siē konsiderohej na mafia nė kuadrin afateve tė hakmarrjes , mė 19 korrik 1992 do tė vinte radha e Paolo Borselinos dhe rojeve tė ekskortės, Agostino Catalano, Valter Kosima, Vincendo Li Muli, Emanuela Loi dhe Klaudio Traina. Pėr ekzekutimet e tyre u akuzuan Toto Riina dhe Salvatore Biondino. Ndėrsa, personi qė ka shtypur telekomandėn pėr vrasjen e Falkones ėshtė Xhovani Bruska, i cili ėshtė arrestuar dhe ėshtė kthyer nė bashkėpunėtor tė drejtėsisė.

EMANUELE BAZILE

Karabinieri qė kishte dėshmi tė forta pėr mafian
Emanuele Bazile ishte karabinieri mė i respektuar dhe mė i famshėm i Monrealit, qė u vra nga anėtarėt e “Cosa Nostra”-s, ndėrsa po kthehej nga njė festė pėr nė shtėpi, sė bashku me gruan, Silvanėn dhe vajzėn dyvjeēare, Barbaran. Bazile kishte zbuluar prova dhe dėshmi tė forta pėr rrjetin dhe aktivitetin e “Cosa Nostra”-s dhe nėse mafia nuk do ia kishte prerė nė mes kėtė nismė karabinierit 31-vjeēar, ai premtonte arrestime mjaft tė bujshme tė bosėve tė mėdhenj tė mafias. E nė tė vėrtetė, nuk qe e thėnė qė t i shkonte deri nė fund kėsaj ēėshtjeje, pasi u ekzekutua nė sy tė familjes sė tij 4 majin e vitit 1980. Pas vdekjes ai u vlerėsua nga shteti italian me Medaljen e Artė “Pėr kontributin e dhėnė nė luftėn kundėr krimit”.

GAETANO KOSTA


Prokurori i ekzekutuar disa ditė para arrestimeve
Prokurori i famshėm i Palermos nė vitet 80-tė, Gaetano Kosta, u vra vetėm disa ditė para se tė kryheshin disa arrestime mjaft tė rėndėsishme tė krerėve tė “Cosa Nostras”, pėr tė cilėt kishte siguruar provat e mjaftueshme dhe kishte prerė fletė-arrestet. U vra mėngjesin e 6 gushtit tė vitit 1980, vetėm disa hapa larg shtėpisė sė tij, nga katėr plumba pistoletaash tė dy “killerė”-ve. Ekzekutimi i tij u interpretua me faktin se sapo kishte lėshuar njė urdhėr- arresti pėr bosin e madh tė “Cosa Nostra”-s, Rosario Spatola. Madje pėr kėtė veprim, i kishin dalė kundėr edhe kolegėt e tij, tė cilėt kishin refuzuar qė ta firmosnin. Ai u shpall fajtor nga mafia, vetėm sepse kishte respektuar ligjin dhe kishte tentuar tė kryqėzonte bosėt e saj.

PIO LA TORRE


“Aksidenti” vdekjeprurės pėr policin e betuar
Pio la Torre ishte njė polic i thjeshtė siēilian qė kėrkonte tė luftonte mafian me ēdo kusht. Ai ka lindur nė provincėn e Palermos mė 24 dhjetor tė vitit 1927. Pasi mbaroi studimet, u kthye nė Siēili i zgjedhur si deputet dhe kėrkoi tė drejtojė njė betejė tė madhe qė, sipas tij, ishte ajo e luftės kundėr mafies. Pėr La Torren, mafia pėrbėnte njė rrezik tė madh jo vetėm pėr Italinė, por pėr tė gjithė Mesdheun. Por ai filloi tė gėrmonte shumė, aq sa bosėve tė “Cosa Nostra”-s nuk u pėlqeu dhe kėrkuan ta hiqnin qafe. Kėshtu, mėngjesin e 30 prillit tė vitit 1982, teksa La Torre sė bashku me njė kolegun e tij ishin vėnė nė ndjekje tė njė makine tė dyshimtė, makinės sė tyre i afrohen dy motorė dhe i qėllojnė pėr vdekje.

KARLO ALBERTO DE LA KIEZA

Vrasja e gjeneralit qė zbuloi lidhjet e politikės me krimin

Vrasja e gjeneralit tė policisė italiane, Karlo Alberto Dela Kieza ėshtė konsideruar si ekzekutimi mė i bujshėm i mafias pėr kohėn. Dela Kieza, i lindur mė 27 shtator tė vitit 1920 nė Saluzo, ishte njė nga gjeneralėt mė tė njohur dhe mė tė respektuar tė Italisė. Madje, ishte cilėsuar “gjenerali i pėrkryer”. E nėse nga populli i thjeshtė dhe pushtetarėt e ndershėm italianė ai shihej me sy tė mirė, pėrshtypje tė kundėrta me kėto kishte lėnė tek mafia. De la Kieza kishte hyrė nė ullukėt e zbulimit tė njė sistemi ryshfeti, qė pėr shume vjet kishte ruajtur tė balancat midis politikanėve tė korruptuar, afaristėve dhe kulmit tė “Cosa Nostras”. Kjo punė i kushtoi ekzekutimin nė njė atentat mafioz nė 3 shtatorin e vitit 1982.

ROKO KINIĒI

Cosa-Nostra eliminon me autobombė shefin e hetuesisė
Roko Kiniēi ishte shefi i Paolo Borselinos, kur nė 1975 u emėrua hetues nė Prokurorinė e Palermos. Thelbi antimafie i Prokurorisė sė Palermos pėrbėhej nga tri prokurorė; Borselino, Falkone dhe Barrile, tė cilėt punonin pėrkrah njėri-tjetrit, duke vėnė nė punė gjithė profesionalizmin e tyre, nėn drejtimin mjeshtėror dhe nxitės tė shefit tė hetuesisė, Roko Kiniēi. Mafia filloi tė ndjente goditjet e kėsaj pune dhe, nė kėtė formė filloi tė lėvizte. Do tė kėrkonte tė rrėzonte me dhunė protagonistėt qė guxuan tė zbulonin rrjetin e “Cosa Nostra-s”. E kėshtu, mė 4 gusht 1983 do tė vriste shefin e hetuesisė, Roko Kiniēi dhe rojet e tij, me njė autobombė.

XHUZEPE MONTANA

Plumba nė plazh kreut special tė antimafias

Komisari Xhuzepe Montana ishte dirigjenti i skuadrės speciale antimafia tė Palermos. Ai ishte cilėsuar si njė investigator i vendosur i kriminalitetit tė mafias. Bashkė me mikun e tij, Antonio Kasara, ai kishte drejtuar disa operacione tė suksesshme, tė cilat kishin vėnė nė pranga dhjetėra bosė tė mafias. Madje, komisari Bepe Montana, siē njihej ai, kishte arrestuar dy mafiozė mjaft tė rėndėsishėm. Katėr ditė pasi kishte kryer arrestimet e rėndėsishme, ndėrkohė qė Bepe Montana ndodhej nė plazh nė shoqėrinė e tė fejuarės, mė 28 korrik tė vitit 1985 ai vritet nė njė atentat. Dy persona, tė cilėsuar si “killer” tė mafias, pasi e qėlluan pėr vdekje, u larguan nga vendi i ngjarjes.

XHOVANI FALKONE

Hakmarrja mbi gjykatėsin e famshėm, qė kishte dėnuar 474 mafiozė

Falkone ka lindur nė 18 maj 1939 nė Palermo, ishte njė gjykatės italian i specializuar pėr ndjekjen e krimeve tė “Cosa Nostra”-s. Ka qenė i njohur pėr gjyqet e tij, ku nga 474 mafiozė, 360 janė dėnuar pėr krime tė rėnda dhe 119 janė dėnuar nė mungesė. Sekretet e mafies, Falkone i mori nga Tomaso Busketa, mafioz sicilian. Falkone u vra sė bashku me gruan e tij dhe tre policė mė 23 maj 1992. Makina nė tė cilėn ata udhėtonin shpėrtheu nga njė bombė, qė ishte vendosur nė segmentin e rrugės nė tė cilėn ata po udhėtonin. Vrasja ishte organizuar nga Salvatore Riina, si njė hakmarrje ndaj Falkones nė dėnimet qė ai kishte dhėnė nė gjyqin e madh tė varjeve.

PAOLO BORSELINO


Gjykatėsi qė donte tė vazhdonte rrugėn e Falkones, por shkeli “nė dėrrasė tė kalbur”

Miku i ngushtė i Falkones, Paolo Borselino, pėrfundoi magjistraturėn nė tė njėjtėn kohė me tė. Tė dy kishin vendosur qė bashkė tė luftonin mafian, e pas vdekjes sė Falkones, Borselino vendosi qė tė vazhdojė punėn e lėnė nė mes tė Falkones pas vrasjes sė tij. Borselino filloi tė shkelte nė atė qė quhej “tokė e ndaluar” e familjeve mafioze, kryesisht tė “Cosa Nostras” dhe bosėve tė mėdhenj nuk u erdhi aspak mirė qė ai po i “fuste hundėt” kaq shumė. Kėshtu, nė kuadrin e 56 ditėve nga vrasja e Falkones mė 19 korrik 1992, ishte radha e Paolo Borselinos dhe rojeve tė ekskortės, Agostino Catalano, Valter Kosima, Vincendo Li Muli, Emanuela Loi dhe Klaudio Traina. Pėr ekzekutimet e tyre u akuzuan Toto Riina dhe Salvatore Biondino.

ĒEZARE TERRANOVA


Hodhi dritė mbi rrjetin “Cosa Nostra”, gjė qė i solli lavdinė dhe vdekjen.
Njė nga njerėzit mė tė rėndėsishėm tė drejtėsisė sė asaj kohe nė Itali ishte edhe Ēezare Terranova, i cili u pėrpoq tė hidhte pak dritė mbi “Cosa Nostra”-n. Nė fakt kjo ishte detyra e tij, por qė i solli edhe fundin e njė karriere tė shkėlqyer. Mafia, mėngjesin e 25 shtatorit tė vitit 1979, organizoi ndaj tij nė Palermo atentatin e pėrgjakshėm, ku mbeti i vrarė Terranova dhe bashkė me tė edhe karabinieri Lenin Mancuso. Terranova nuk mbahet mend vetėm si njė nga njerėzit mė tė rėndėsishėm tė drejtėsisė, por edhe si deputet dhe si anėtar i Komisionit Parlamentar tė Antimafias. Puna e tij u lidh shumė me ēėshtjen e zbulimit tė rrjetit tė madh tė mafies, por gjithēka iu pre nė mes.

BORIS XHULIANO

Investigatori i viteve 8-tė, provat qė i kushtuan kokėn

Nė vitet 80-tė, Boris Xhuliano u cilėsua si investigatori mė i suksesshėm i policisė dhe skuadrės sė Palermos. Ai pėrdori metodat mė speciale tė hetimit pėr tė zbuluar lidhjet qė kishin politikanėt nė fund “70-tė mė mafien dhe nė fakt, deri diku ia arriti qėllimit. Kjo u cilėsua si njė sukses i Xhulianos pėr vetė faktin se proceset gjyqėsore deri nė ato vite, tė gjitha kishin dėshtuar pėr mungesė provash. E nė tė vėrtetė, Xhuliano kėtė kėrkonte, qė tė gjente provat e nevojshme qė implikonin zyrtarėt me mafien e “Cosa Nostra”-s. Por puna e tij u pre nė mes, pasi kishte shkelur nė rrugėn e gabuar. Mafia organizon njė atentat ndaj tij, mė 21 korrik tė vitit 1979 nė Palermo, ku ai mbetet i vdekur.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2013, 15:37   #56
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 vendet mė tė vegjėl nė botė

Vatikani ėshtė vendi mė i vogėl nė botė i shtrirė nė vetėm 0.44 km2 dhe ka rreth 800-900 banorė, shumica e tė cilėve punojnė pėr Selinė e Shenjtė qė ėshtė institucioni qė qeveris Kishėn Katolike Romane. Pas tij vjen Monako qė shtrihet nė vetėm 1.9 km2 qė ėshtė dhe shteti me popullsinė mė tė dendur nė botė, pasi nė kėtė hapėsirė tė vogėl jetojnė rreth 33 mijė banorė. Shtete tė tjerė tė vegjėl janė Naru (21 km2) Tuvalu (26 km2) San Marino (61 km2) Lihtenshtejni (160 km2) Ishujt Marshall (180 km2) St Kits dhe Nevis (269 km2) Maldivet (300 km2) dhe Sejshellet (434 km2)
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2013, 15:55   #57
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,994
Thanks: 15,537
Thanked 9,230 Times in 6,241 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skydive Shiko postimin
10 vendet mė tė vegjėl nė botė

Vatikani ėshtė vendi mė i vogėl nė botė i shtrirė nė vetėm 0.44 km2 dhe ka rreth 800-900 banorė, shumica e tė cilėve punojnė pėr Selinė e Shenjtė qė ėshtė institucioni qė qeveris Kishėn Katolike Romane. Pas tij vjen Monako qė shtrihet nė vetėm 1.9 km2 qė ėshtė dhe shteti me popullsinė mė tė dendur nė botė, pasi nė kėtė hapėsirė tė vogėl jetojnė rreth 33 mijė banorė. Shtete tė tjerė tė vegjėl janė Naru (21 km2) Tuvalu (26 km2) San Marino (61 km2) Lihtenshtejni (160 km2) Ishujt Marshall (180 km2) St Kits dhe Nevis (269 km2) Maldivet (300 km2) dhe Sejshellet (434 km2)
Dhe fedualisti me i madh ne bote!
Pedofile jane te thekur ne varrikan.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-03-2013, 18:47   #58
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 liderėt politikė qė kanė qeverisur mė gjatė

Njė vend “nderi” nė kėtė listė ka edhe diktatori shqiptar Enver Hoxha, qė renditet i gjashti nė kėtė listė, duke lėnė shumė pas idhullin e tij Stalinin qė renditet i 26-ti. Dhe vendin e parė e ka Fidel Kastro i Kubės.

1. Fidel Castro (Kubė): 16 shkurt 1959-24 shkurt 2008, 49 vite e 8 ditė

2. Chiang Kai-shek (Kinė): 10 tetor 1928-5 prill 1975, 46 vite e 177 ditė

3. Kim Il-sung (Koreja e Veriut): 9 shtator 1948-8 korrik 1994, 45 vite e 302 ditė

4. Omar Bongo (Gabon): 2 dhjetor 1967-8 gusht 2009, 41 vite e 188 ditė

5. Muammar al-Gaddafi (Libi): 1 shtator 1969-..., 41 vite e... (kėto ditė pritet rrėzimi i tij)

6. Enver Hoxha (Shqipėri): 22 tetor 1944-11 prill 1985, 40 vite e 171 ditė

7. Francisco Franco (Spanjė): 1 tetor 1936-20 nėntor 1975, 39 vite e 51 ditė

8. Gnassingbé Eyadéma (Togo): 14 prill-5 shkurt 2005, 37 vite e 297 ditė

9. Josip Broz Tito (Jugosllav): 29 nėntor 1943-4 maj 1980, 36 vite e 157 ditė

10. António de Oliveira Salazar (Portugali): 5 gusht 1932-25 shtat 1968, 36 vite e 82 ditė
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 16:11   #59
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

Gėnjeshtrat mė tė mėdha tė historisė

Njė nga tiparet dalluese tė qenieve njerėzore ėshtė dėshira dhe ndonjėherė nevoja pėr t’u bėrė rrengje personave qė na rrethojnė e herė-herė nė rast se krijohet mundėsia edhe njė mase mė tė gjerė njerėzish.

Ja cilat janė 10 gėnjeshtrat mė tė famshme nė histori:


1. Gjiganti i Cardiffit

Njė nga rrengjet mė tė hershme tė kohėve moderne daton nė vitin 1869. Punėtorėt po gėrmonin njė pus pranė Cardiffit. Ata zbuluan njė statujė gjigante. Nė ato vite shumė njerėz besuan se ishte njė njeri i ngurtėsuar. Nė fakt doli se kjo ishte vetėm njė ide e ateistit George Hull, i cili e kishte argumentuar me pasazhet biblike qė flisnin pėr ekzistencėn e gjigantėve nė tokė.

2. Fotoja e mostrės sė liqenit


Fotoja u realizua nga njė kirurg londinez i quajtur Robert Wilson. Sė bashku me njė nxėnės tė quajtur Christian Spurling ngjitėn njė kokė dhe njė qafė tė gjatė nė njė nėndetėse lodėr dhe e vendosėn nė liqen. Pasi u zbulua e vėrteta nuk ishte shumė e vėshtirė pėr tė pranuar se fotoja mė e famshme e mostrės sė liqenit ishte njė rreng. Ajo qė ėshtė e vėshtirė pėr t’u kuptuar ėshtė se u deshėn 60 vjet pėr t’u zbuluar se e gjithė ajo histori ishte njė farsė.

3. Videoja e autopsisė sė jashtėtokėsorit

Njė prej rrengjeve mė tė suksesshme ishte videoja disa minutėshe bardh e zi e producentit tė filmave Ray Santilli. Nė video paraqitej autopsia qė i bėhej njė trupi pa jetė e tė ndryshėm nga njerėzit. Presupozohej se ishte njė jashtėtokėsor, megjithatė kishte mospėrputhje dhe u zbulua se e gjitha ishte njė farsė.

4. Transmetimi i Luftės sė Botėve nga Orson Wells nė 1938

Wells ishte njė producent radioje nė New York kur drejtoi pėrshtatjen e romanit tė famshėm nė radio Lufta e Botėve nė prag tė Halloween. Pavarėsisht se ai tha se transmetimi ishte trillim, shumė persona besuan se ajo histori ishte reale.

5. Fotot e librit tė fėmijėve


Gjithēka filloi nė vitin 1917 kur dy vajza angleze vendosėn tė presin fotot e njė vendi pėrrallor nga njė libėr shumė i vjetėr fėmijėsh. Shumė shpejt fotot u shndėrruan nė njė sensacion nė Anglinė e asaj kohe. Ato tėrhoqėn vėmendjen e shkrimtarit Arthur Conan Doyle i cili deklaroi vėrtetėsinė e fotove. Rrengu u zbulua nė 1983 kur njėra nga vajzat pranoi se fotot nuk ishin tė vėrteta nė njė intervistė reviste.

6. “Njeriu Piltdown”


Nė vitin 1953 kafka e skeletit tė njė njeriu tė vjetėr nė moshė ishte ngjitur me nofullėn e orangutangut dhe dhėmbėt e shimpanzesė. Kjo histori ėshtė konsideruar si njė nga bėmat mė tė mėdha tė shekullit duke mbajtur varur pėr shumė kohė shkencėtarėt.

7. Ditari i Hitlerit


Ky rreng ėshtė konsideruar si njė punė arti e mirėfilltė. Presupozohej se Hitleri ka mbajtur njė ditar personal qė nga viti 1938. Megjithatė, gjithēka u zbulua pasi ditari ishte shkruar nė letėr e bojė moderne, pėrveē disa pasaktėsive historike.

8. Rrathėt e prerė

Ēdo verė, nė fushat angleze shfaqeshin rrathė tė rregullt tė cilėt tregonin pėr disa anomali fiziologjike. Megjithatė, rezultoi se edhe kėtė herė bėhej fjalė pėr njė rreng. Kjo histori nuk ishte e qartė derisa fermerėt britanike Doug Bower dhe Dave Chorley pranuan faktin se ata i kishin bėrė vetė rrathėt duke pėrdorur litarė dhe copa druri.

9. Protokollet sioniste

Gjithmonė ėshtė ngritur pyetja se nga ku i mori Hitleri idetė pėr hebrenjtė? Pjesėrisht kjo mund tė jetė shkak i njė dokumenti, qė u shfaq nė Rusi nė vitin 1905. Siē tregoi njė reporter londinez nė vitin 1921 edhe kjo gjė ishte gėnjeshtėr. I ashtuquajturi protokoll ishte plagjiaturė nga njė novelė satirike.

10. Njeriu qė nuk ishte kurrė

Dikush mendoi tė krijonte konfuzion te gjermanėt, kėshtu qė mori trupin e njė personi qė ka ndėrruar jetė nga pneumonia, i veshi uniformėn e mbretėrore tė marinės, e prangosi dhe i vuri njė letėr “top-secret”. E gjetėn italianėt dhe menduan se aleatėt kishin planifikuar pushtimin e disa vendeve. Edhe kjo rezultoi tė ishte njė rreng.

Ndonjėherė bėjmė shaka, gėnjejmė dhe mendojmė se nuk do tė ketė pasoja, por edhe gėnjeshtrat e bardha mund tė shkaktojnė panik dhe probleme reale nė publik.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 16:15   #60
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Top 10

10 vdekjet me interesante ne bote.

1. Li Po

Vdekje duke perqafuar reflektimin e henes

Poeti kinez Po konsiderohet si nje nga dy poetet me te medhenj te letersise kineze. Ishte i njohur edhe per dashurine qe ndjente ndaj alkoolit dhe poemat me te mira i ka shkruar ndersa ishte i dehur. Nje nate Li Po ra nga varka dhe u mbyt ne lumin Yangtze, ndersa perpiqej te perqafonte reflektimin e henes ne lume.

2. Hans Steininger

Vdekje nga mjekra e gjate

Austriaku Hans Steininger ishte i famshem se kishte mjekren me te gjate ne bote, gati 1.4 metra e gjate. Me vone u be edhe me i famshem per shkak se vdiq per shkak te saj. Nje dite ne vitin 1527 ra zjarri ne qytetin e tij dhe nga nxitimi, Hans harroi ta mblidhte mjekren. Pa dashje e shkeli, humbi ekuilibrin dhe ra.

3. Tycho Brahe

Vdekje se nuk shkon ne banje

Fisniku dhe astronomi danez, Tycho Brahe, vdiq nga nje infeksion ne veshka per shkak se nuk shkoi ne banje gjate nje banketi ne vitin 1601. Atehere ishte turp te ngriheshe nga tavolina dhe te shkoje ne banje. Ai mbante nje kellef te arte per hunden per shkak se e kishte humbur te tijen ne duel.

4. Jean-Baptiste Lully

Vdekje nga shkopi i dirigjentit

Ndersa drejtonte himnin “Te Deum” per mbretin francez Louis XIV ne 1687, Jean-Baptiste Lully ishte kaq i perqendruar ne ruajtjen e ritmit duke perplasur nje shkop ne dysheme (keshtu behej para se te perdorej shkopi i dirigjentit), sa goditi me te gishtin e madh. Me vone plaga u be gangrene dhe ai refuzoi ta prese.

5. Mbreti Adolf Frederik

Vdekje nga te ngrenit e tepert

Mbreti Adolf Frederick i Suedise ishte shume i dhene ndaj te ngrenit dhe me vone vdiq per kete arsye. “Mbreti qe e hengri veten per vdekje” vdiq ne vitin 1771 ne moshen 61-vjecare nga nje problem ne tretje, pasi hengri nje vakt te bollshem me karkaleca, haviar, sardele te tymosura, shampanje dhe 14 embelsira.

6. Clement Vallandigham

Vdekje nga demonstrimi per jurine

Pas Luftes Civile, politikani nga Ohio, Clement Vallandighma, u be avokat i suksesshem qe rralle here humbte. Ne vitin 1871, mbrojti Thomas McGehan, qe akuzohej se kishte qelluar Tom Myers gjate nje grindjeje. Mbrojtja e tij ishte se Myers kishte goditur veten ndersa nxirrte pistoleten. Per ta bindur jurine, ai e demonstroi teorine, por harroi se arma ishte e mbushur.

7. Allan Pinkerton

Vdekje nga kafshimi i gjuhes

Allan Pinkerton (1819-1884) ishte i famshem per hapjen e agjencise detektive “Pinkerton” dhe per krijimin e teknikave investigative, si vezhgimin e te dyshuarit dhe kryerjes se punes nen maskim. Ai vete vdiq nga nje infeksion ne gjuhe, gje qe iu krijua per shkak se e kafshoi kur u pengua ne nje trotuar.

8. Jack Daniel

Vdekje nga shkelja e gishtit te madh

I famshmi Jack Daniel vendosi te shkoje heret ne distileri nje mengjes ne vitin 1911. Donte te hapte kasaforten e tij, por nuk i kujtohej kombinimi. Ne zemerim e siper, Daniel goditi kasaforten me kembe dhe lendoi gishtin, i cili me vone iu infektua. Ky lendim i solli dhe vdekjen. Morali i historise? Mos shkoni ne pune heret.

9. Bobby Leach

Vdekje nga lekura e portokallit

Bobby Leach nuk kishte frike nga vdekja. Ne vitin 1911, ai ishte personi i dyte ne bote qe kaloi poshte Ujvares se Niagares mbi nje fuci. Guximtari organizoi edhe shfaqje te tjera ku sfidonte vdekjen, prandaj vdekja e tij eshte ironike. Ndersa shetiste ne Zelanden e Re, Leach rreshqiti ne nje lekure portokalli.

10. Franz Reichelt

Vdekje nga mos-hapja e palltos parashute

Ne vitin 1911, rrobaqepesi francez Franz Reichelt vendosi ta provoje shpikjen e tij, nje kombinim i parashutes dhe palltos, duke u hedhur nga kulla “Eifel”. Autoriteteve u tha se do te perdorte nje kukull, por ne momentin e fundit vendosi ta provoje vete. Askush nuk u habit per vdekjen e tij. Hedhjen mund ta shihni edhe tek YouTube.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur