Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Sporti > Futbolli > Zona e Basteve 1 x 2

Zona e Basteve 1 x 2 Zona e Skedinave dhe Basteve 1 x 2

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-03-2013, 16:14   #1
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Llojet e basteve

Antepost

Bastet “antepost”, ne pergjithesi, propozohen nga bookmakerat ne fillim te nje kompeticioni (por edhe kur ato kane filluar) dhe i perkasin fituesit te kompeticionit, vendosjes ne renditje, zbritjes nga kategoria, etj. P.sh.: Fituesi i Serie A, fituesit te nje Ēmimi te Madh te F1, apo vendosjes se piloteve ne perfundim te gares, etj.Skedina

Basti multiple apo skedina eshte nje kombinim i me shume se nje basti, qe rezulton fitues nqs te gjitha bastet qe e perbejne jane fitues. Ne kete rast, kuota e fituar eshte e barabarte me shumezimin e kuotave qe perbejne skedinen. P.sh. nje skedine e perbere nga tre baste, me kuotat 1.50, 2.00 e 3.00, ka si kuote perfundimtare (nqs te gjitha kuotat jane fituese) 1.50*2.00*3.00 = 9.00Over/Under

Vendoset bast mbi numrin total te pikeve te shenuara nga te dyja skuadrat se bashku. Perdoret ne futboll, tek sportet USA, por edhe tek sportet e tjera.Goal/NoGoal

Bast futbollistik, fitohet me Goal nqs shenojne te dyja skuadrat(1-1, 2-1, 1-2, etj.), fitohet me NoGoal nqs te pakten njera nga te dyja skuadrat nuk shenon (0-0, 0-1, 1-0, etj.).Handikap

Ne kete lloj basti skuadra favorite penalizohet me nje numer te caktuar pikesh. Per shembull, ne basketboll nqs favoritja ka nje handikap prej 5,5 pikesh, basti do te rezultoje fitues nqs do te fitoje me nje diference prej 6 pikesh. Keshtu nqs handikapi per skuadren AAA eshte 5,5 pike dhe rezultati final eshte 60-55 ne favor te AAA, basti handikap ne favor te AAA eshte humbes, nderkohe qe eshte fitues nqs rezultati ne fund eshte 61-55 ne favor te AAA.
Handikap me tre menyra

Ne futboll ekzistojne edhe handikape 0:1 (ose me
tre menyra), te perdorura pergjithesisht ne
ndeshjet ku ka nje favorit te dukshem. Fitohet
me 1 nqs skuadra favorite fiton me me shume se
1 gol diference. Fitohet me X nqs skuadra
favorite fiton vetem me nje gol diference. Fitohet
me 2 nqs skuadra favorite barazon ose humbet.Handikap Aziatik

Ekzistojne lloje te ndryshme te handikapit aziatik.
Ne vazhdim do te gjeni disa shembuj te sjella me
qellim per te thjeshtesuar kuptimin ketyre lloj
bastesh. Do t’i gjeni keto lloj bastesh ne nje
numer te gjere bookmakerash si Pinnacle, Betfair
apo 188Bet.


- AH 0 ose DNB ose ML ose PK

Juve – Inter AH 0

Vendosni bast per Juven:

Nqs Juve fiton --> Fitoni bastin
Nqs Juve humb --> Humbisni bastin
Nqs Juve barazon --> Basti rimbursohet 100%


- AH 0:1/4 ose AH 0,25

Juve (AH - 0,25) – Inter (AH +0,25)

Vendosni bast per Juven:

Nqs Juve fiton --> Fitoni bastin
Nqs Juve humb --> Humbisni bastin
Nqs Juve barazon --> Humbisni gjysmen e
shumes se luajtur. Nqs do te kishit vene bast per
Interin do te kishit fituar gjysmen e asaj qe do te
kishit fituar ne rast fitoreje te Interit.


- AH 0:1/2 ose AH 0,5

Juve (AH - 0,5) – Inter (+ 0,5)


Vendosni bast per Juven:

Nqs Juve fiton --> Fitoni bastin
Nqs Juve humb --> Humbisni bastin
Nqs Juve barazon --> Humbisni bastin


Vendosni bast per Interin:

Nqs Inter fiton --> Fitoni bastin
Nqs Inter humb --> Humbisni bastin
Nqs Inter barazon --> Fitoni bastin

Skuadra qe ka – 0,5 duhet te fitoje
domosdoshmerisht qe te fitoni bastin. Skuadra
qe ka + 0,5 mjafton te barazoje ose fitoje qe te
fitoni bastin.


- AH 0:3/4 ose AH 0,75

Juve (AH – 0,75) – Inter (+ 0,75)


Vendosni bast per Juven:

Nqs Juve fiton me nje gol diference --> Fitoni
gjysmen e bastit
Nqs Juve fiton me dy ose me shume gola
diference --> Fitoni bastin
Nqs Juve barazon ose humbet --> Humbisni
bastin


Vendosni bast per Interin:

Nqs Inter fiton (nuk ka rendesi diferenca e
golave) ose brazon --> Fitoni bastin
Nqs Inter humbet me nje gol diference -->
Humbisni gjysmen e bastit
Nqs Inter humbet me dy ose me shume gola
diference --> Humbisni bastin

Per ta thjeshtesuar, Skuadra qe ka – 0,75 duhet
domosdoshmerisht te fitoje, fitimi juaj do te varet
nga diferenca e golave. Skuadra qe ka + 0,75
mund te fitoje ose barazoje. Nqs humb me me
pak se dy gola diference humbisni vetem
gjysmen e shumes qe keni luajtur.


- AH 0:1 ose AH 1

Juve (AH - 1) – Inter (AH + 1)


Vendosni bast per Juven:

Nqs Juve fiton me nje gol diference --> Basti
rimbursohet 100%
Nqs Juve fiton me dy ose me shume gola
diference --> Fitoni bastin
Nqs Juve barazon ose humbet --> Humbisni
bastin


Vendosni bast per Interin:

Nqs Inter fiton (nuk ka rendesi diferenca e
golave) ose barazon --> Fitoni bastin
Nqs Inter humbet me nje gol diference --> Basti
rimbursohet 100 %
Nqs Inter humbet me dy ose me shume gola
diference --> Humbisni bastin
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur