Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes > Udhėtime

Udhėtime Udhėtimet tuaja

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-10-2013, 21:03   #41
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
meqe nuk kam qene ndonjehere shkruajta "nuk me duket se shquhen per mikpritje".

ndersa sjelljen e turisteve ruse, amerikane dhe angleze e shoh vete me syte e mi. nuk kam pse te shkoj kund per ta vertetuar.
kam te bej me ta shume shpesh.
ruset jane plera, eshte absurde ti krahasosh me amerikanet dhe anglezet.
nje turist american i le kamarierit 5-10 euro mancia, anglezi 5 euro, gjermanet 1 euro. turistet me fantastike dhe te edukuar jane gjermanet, kur ulen keta ne nje tavoline restoranti, nuk gjen asnje therrime, cdogje perfekte , amerikanet dhe anglezet bejne ca remuje por te lene bakshish...kur hane italianet, jane si derrat, letra per toke, copa mishi,copa peshku.
ruse, italiane, spanjolle etc shumezoi me zero te gjithe.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2013, 21:18   #42
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,049
Thanks: 1,676
Thanked 1,838 Times in 791 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 155
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga erwin romel Shiko postimin
nga eksperienca personale....
anlgezet i ve padiskutim kombin me mikprites ne bote, pas tyre irlandezet.
gjermanet, zviceranet, austriaket, suedezet, hollandezet popuj te ftohte por me edukate, italianet as mish as peshk(keta kane femrat mikpritese hihihi).
Really? Anglezet? Per irlandezet te kuptoj, jane pak te ēmendur por jane njerez dashamir e mikprites.
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2013, 21:22   #43
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Popull me mikeprites se indianet e veriut nuk ka. Me vizitorin sharing cdo gje ne shtepine e tyre, perfshire edhe gruan. Jane njerez shume te bute..dhe te mrekullueshem.
e vertete, por specifikoje, keta te amerikes se veriut, megjithse dhe indianet aziatike nuk jane keq.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2013, 21:25   #44
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Really? Anglezet? Per irlandezet te kuptoj, jane pak te ēmendur por jane njerez dashamir e mikprites.
po Elushe, anglezet, une e di qe je aty, une kam qene per 5 vjet dikur, keshtu qe i njoh mire.
shko jeto njeher ne france ca muaj ose ose dhe ne itali, dhe pastaj flasim.

ose shko dhe ndonje jave andej nga athina, te provosh harbuterine e taksixhinjve dhe personelit te hoteleve te qelbura greke.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2013, 21:29   #45
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga erwin romel Shiko postimin
ruset jane plera, eshte absurde ti krahasosh me amerikanet dhe anglezet.
nje turist american i le kamarierit 5-10 euro mancia, anglezi 5 euro, gjermanet 1 euro. turistet me fantastike dhe te edukuar jane gjermanet, kur ulen keta ne nje tavoline restoranti, nuk gjen asnje therrime, cdogje perfekte , amerikanet dhe anglezet bejne ca remuje por te lene bakshish...kur hane italianet, jane si derrat, letra per toke, copa mishi,copa peshku.
ruse, italiane, spanjolle etc shumezoi me zero te gjithe.
bakshishi eshte dicka tjeter. ne amerike eshte krejtesisht normale e prandaj e japin edhe ne europe. puna e bakshisheve ndryhon nga vendi ne vend...
ruset sa me shume para kane aq me arrogante jane. madje eshte edhe shume e veshtire te komunikohet me to, pasi vetem te rinjte flasin anglisht. brezat e meparshem jo.
sa per amerikanet. ne nje grup me ruset i fus. madje me keq.
te zhurmshem, te paedukate dhe pa nje minimum finese (as ne te veshur e as ne te ngrene).
keshtu jane shumica e turisteve amerikane.
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2013, 07:44   #46
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,684
Thanks: 842
Thanked 1,413 Times in 1,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Really? Anglezet? Per irlandezet te kuptoj, jane pak te ēmendur por jane njerez dashamir e mikprites.
Per Irlandezet kam respekt te vecante.Na ngjasojne jashtezakonisht shume...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2013, 07:47   #47
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,684
Thanks: 842
Thanked 1,413 Times in 1,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Mikpritja eshte tradicion.
Miresjellja eshte kulture.

Te na falni per kete nderhyrje, dhe definicionet e mesiperme..

Popuj mikprites jane aziatiket.Ka dhe te tjere, por per mendimin tim, une vecoj Japonine, dhe Kore-ne (nuk po e perkuf.cilen prej dy Kore-ve).Dhe e di mire kete.....

Ka rit-e, rregulla per te nderuar miqte, madje edhe ne situata krejt te pafavorshme, ato detyrimisht duhen respektuar...
Ti ke qene ne korene e veriut ?!
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2013, 07:48   #48
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,684
Thanks: 842
Thanked 1,413 Times in 1,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Hello Kitty, aboriginet e Australise jane populli me mikprites. Ne kulturen e tyre jo gruaja por edhe vajza i jepet mysafirit te kaloj naten me te.
Kesaj i them mikpritje une!
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2013, 07:49   #49
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,684
Thanks: 842
Thanked 1,413 Times in 1,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Freemason Shiko postimin
E per cfare duhet mikpritja ?!! Une shkoj aty ku mirpresin parane qe une e shpenzoj dhe jo mua..! Ku me gjeten mua ata qe te me mirpresin aman ?!!! Me mjafton qe te me presin mire ata te shtepise time, pa per te tjeret se rruj fare
Prandaj shijaku renditet si nje nder katundet me pak mikpritese ne shqiperi...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2013, 15:26   #50
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,992
Thanks: 15,537
Thanked 9,229 Times in 6,240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin


nuk e dija kete. shume e padrejte qenka. cuditem si e lejoka shteti gjerman nje gje te tille.
Kete pyetje e bejne dhe vete gjermanet! Perse?
Dhe ka shume gjermane nga Baden-Würtemmberg(sidomos ata qe jane ne kufi me Elsass) qe shkojne te banojne atje!Nji nga keta eshte dhe shefi im i punes,ose ai qe ben planin mujor,javor si dhe ditor!Se kam pyetur(natyrisht smundem) sa e ka rrogen mujore?
@the admiral
Jam shume kurioz si veprohet ne Zvicer,apo ku i paguajne taksat puntoret gjermane!
FLM
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2013, 16:38   #51
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,320 Times in 1,532 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 352
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Ti ke qene ne korene e veriut ?!

Mos do noi Like ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio
A po ti ketu po e gjykon perseri kulturen e atij grupi. 'Komunikim etik' ka cdo popull te cilin e ka kultivuar me kohe gjate menyres se jetes se tij, pra kultures se tij dhe normave morale ne ate kulture. Per ty ai mund te mos jete komunikim etik sepse e gjykon me norma te tua. Dhe ne rastin e ndjekjes se mikpritjes, si e permendet, ndiqet tradita kulturore, sepse e tera ka te beje me kulture te ndjekur e te zhvilluar
Po....mese i qarte.
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2013, 18:44   #52
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Freemason Shiko postimin
E per cfare duhet mikpritja ?!! Une shkoj aty ku mirpresin parane qe une e shpenzoj dhe jo mua..! Ku me gjeten mua ata qe te me mirpresin aman ?!!! Me mjafton qe te me presin mire ata te shtepise time, pa per te tjeret se rruj fare
hajde pyetje e thelle hajde. kur ke te besh me njerez mikprites, nje njeri normal ndjen kenaqesi (ti nuk e rruan fare).

mikpritja nuk ka te beje me parane. mikrpitja eshte virtyt e atij qe nuk perfiton asgje nga ti dhe duhet te jete obligim per ate qe perfiton nga ti.
kur dikush udheton, haset me njerez ne rrathana te ndryshme. e jo te gjithe kane te bejne me parate qe shpenzon. jo te gjithe pefritojne nga ana ekonomike.

kur je ne nje qytet te huaj e kerkon nje x vend dhe nje person qe te sheh me harte ne dore, te ndihmon e madje te shoqeron deri atje, kjo eshte kenaqesi dhe mirenjohje.
kur pyet dike se ne cilen ore mbyll muzeumi. ai te thote qe nuk e di, por nxjerr telefonin e fillon e kerkon ne internet si e si per te te ndihmuar, kjo eshte kenaqesi dhe mirenjohje.
para 2 vitesh, vellai im njohu ne shkoder disa te rinj nga republika ceke. kerkonin nje hotel te lire apo nje hostel per te kaluar naten. i ftoi te gjithe ne shtepi dhe ata ishin shume mirenjohes nga kjo mikpritje.

ekziston nje sotial network qe quhet www.couchsurfing.org per shkembim mikpritjeje (hospitality exchange), ku njerez nga e gjithe bota leshojne nje krevat/divan ne dispozicion te udhetareve qe vijne nga nje vend tjeter. gratis.

ti gjera te tilla ndoshta nuk i koncepton fare.
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2013, 16:25   #53
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,247
Thanks: 1,518
Thanked 2,117 Times in 1,112 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin

Mikpritja eshte tradicion.
Miresjellja eshte kulture.

Te na falni per kete nderhyrje, dhe definicionet e mesiperme..

Popuj mikprites jane aziatiket.Ka dhe te tjere, por per mendimin tim, une vecoj Japonine, dhe Kore-ne (nuk po e perkuf.cilen prej dy Kore-ve).Dhe e di mire kete.....

Ka rit-e, rregulla per te nderuar miqte, madje edhe ne situata krejt te pafavorshme, ato detyrimisht duhen respektuar...
Tani mu kujtua nje gjarje e vertet e perjetuar nga nje familjare e imja gjate kohes se komunizmit. Eshte nje gjarje shume interesante. Nuk mund ta bie dote sepse faqja eshte eksklulsive, nuk bej dote copy & paste keshtu qe po ve linkun me posht.

Ferri' i Qafe Barit dhe 'Parajsa' e nje familje qafbarase
http://www.radiandradi.com/ferri-i-q...-adriana-dine/

Ka shume e shume gjarje te gjajshme te tilla qe shume nga ne nuk i dime...

Deri tani duke u bazuar nga njerezit me kombesi te ndryshme qe une kam hasur keto 23 vjet qe jetoj ketu, e them pa rezervim se njerezit me mikeprites jane Shqipetaret. Azjatiket jane te rrespektueshem por mikeprites nuk ma ha mendja. Aziatiket jane njerez shume skeptike dhe jashtzakonisht racist, nuk e pranojn ate qe nuk e njohin.

Jam plotesisht dakort kur thua se Mikepritja eshte tradite dhe miresjellja eshte kulture. Por ndodh shume shqesh se njerezit e sjellshem jan vetem te sjellshem ne siperfaqe. Kurse Mikepritesit ne shumicen e rasteve ndonese nuk kan kulturen e miresjelljes i hapin deren te hauajit dhe e rrespektojn sikur te ishte pjesetar i familje. Une per vete do te preferoja kete te dyten me shume se Miresjellja e cila ne shumicen e rasteve nuk eshte azgje me shume se nje norm shoqerore e cila me kalimin e kohes behet e natyrshme.

Ne Shqiperi nuk e di cfar ndodhte ne kohen e komunizmit por perpara nese nuk ja hapje deren dikujt qe trokiste ne deren tende ishte 'mekat'.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2013, 17:05   #54
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,992
Thanks: 15,537
Thanked 9,229 Times in 6,240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Po ta kqyresh listen,vendet e varfra jane me mikpritese????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2013, 17:40   #55
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,247
Thanks: 1,518
Thanked 2,117 Times in 1,112 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Meri ja edhe nje histori tjeter eshte ne kontrast me ate qe prura me lart. Pra ajo e para tregoj mikepritjen kurse kjo mungesen e miresjelljes. Eshte nje gjarje jashzakonisht domethenese...Kjo gjarje ka rendesi per mua sepse pervec talentit dhe kultures se madhe qe kishte ky shkrimtar/poet ve ne dukje edhe shpirtin xhentil te subjektit te shkrimit. Njeri uman me plot kuptimin e fjales. Keto virtyte i kan munguar shume 'shqipetarit' gjate diktatures. Ai ve ne dukje disa mangesi te shoqerise sone por nuk e fyen kombin duke e gjeneralizuar si 'jashtqitje, plehra dhe idiot' ashtu sic bejn disa pretendues te cmimit nobel

"Poradeci...pesha e rend e fajit Fenrdinand Radi (1993)"

http://www.radiandradi.com/poradeci-...and-radi-1993/
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2013, 18:09   #56
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,992
Thanks: 15,537
Thanked 9,229 Times in 6,240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Mos merrni kot nga pasioni i te quajturit Skenderbegat e rinj,kur ekzistojne jenicere!

http://www.srf.ch/player/video?id=CD...6-b4ecff95261e

E gjen dhe ne gjuhe tjeter,me pak vullnet!

Edhe: ne fshatin tem me pak komentime me zgjedhin krajl,apo kryeplak!
Ndoshta bajraktar.

Histori qe si bej une,lere me ndonje tjeter
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2013, 18:11   #57
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,272
Thanks: 15,016
Thanked 12,843 Times in 8,081 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 686
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Tani mu kujtua nje gjarje e vertet e perjetuar nga nje familjare e imja gjate kohes se komunizmit. Eshte nje gjarje shume interesante. Nuk mund ta bie dote sepse faqja eshte eksklulsive, nuk bej dote copy & paste keshtu qe po ve linkun me posht.

Ferri' i Qafe Barit dhe 'Parajsa' e nje familje qafbarase
http://www.radiandradi.com/ferri-i-q...-adriana-dine/

Ka shume e shume gjarje te gjajshme te tilla qe shume nga ne nuk i dime...

Deri tani duke u bazuar nga njerezit me kombesi te ndryshme qe une kam hasur keto 23 vjet qe jetoj ketu, e them pa rezervim se njerezit me mikeprites jane Shqipetaret. Azjatiket jane te rrespektueshem por mikeprites nuk ma ha mendja. Aziatiket jane njerez shume skeptike dhe jashtzakonisht racist, nuk e pranojn ate qe nuk e njohin.

Jam plotesisht dakort kur thua se Mikepritja eshte tradite dhe miresjellja eshte kulture. Por ndodh shume shqesh se njerezit e sjellshem jan vetem te sjellshem ne siperfaqe. Kurse Mikepritesit ne shumicen e rasteve ndonese nuk kan kulturen e miresjelljes i hapin deren te hauajit dhe e rrespektojn sikur te ishte pjesetar i familje. Une per vete do te preferoja kete te dyten me shume se Miresjellja e cila ne shumicen e rasteve nuk eshte azgje me shume se nje norm shoqerore e cila me kalimin e kohes behet e natyrshme.

Ne Shqiperi nuk e di cfar ndodhte ne kohen e komunizmit por perpara nese nuk ja hapje deren dikujt qe trokiste ne deren tende ishte 'mekat'.
E lexova shkrimin e Qaf Barit dhe e shoh si shumė tė natyrshme pėr atė kohė...atėher 90% e shtėpive shqiptare tė hapnin me bujari derėn e shtėpisė tyre dhe tė respektonin maksimalisht...gjė e cila sot pėr fat tė keq ndodh nė kahun e kundėrt pra 10% megjithėse shumēka ka ndryshuar.

P.s. mbaj mėnd dikur unė kam qėn i vogėl prindrit e mi kan ftuar pėr tė kaluar natėn njė ēift korēar qė kishin ngelur pėrjashta megjithėse ishte qytet.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2013, 18:23   #58
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,272
Thanks: 15,016
Thanked 12,843 Times in 8,081 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 686
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
..Kjo gjarje ka rendesi per mua sepse pervec talentit dhe kultures se madhe qe kishte ky shkrimtar/poet ve ne dukje edhe shpirtin xhentil te subjektit te shkrimit. Njeri uman me plot kuptimin e fjales. Keto virtyte i kan munguar shume 'shqipetarit' gjate diktatures.
Mė lejo tė tė them qė kėtu je gabim...virtutet dhe humanizmin (nė pėrgjithėsi) shqiptarėt i kan humbur nė ditėt e sotme.
Nė tė kundėr tė asaj qė mendon apo beson ti...nė kohėn e diktaturės humanizmi dhe virtutet tek njėrzit e thjesht kan qėnė mjaft tė pėrhapura.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2013, 18:25   #59
Regina
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,446
Thanks: 706
Thanked 980 Times in 578 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
E lexova shkrimin e Qaf Barit dhe e shoh si shumė tė natyrshme pėr atė kohė...atėher 90% e shtėpive shqiptare tė hapnin me bujari derėn e shtėpisė tyre dhe tė respektonin maksimalisht...gjė e cila sot pėr fat tė keq ndodh nė kahun e kundėrt pra 10% megjithėse shumēka ka ndryshuar.

P.s. mbaj mėnd dikur unė kam qėn i vogėl prindrit e mi kan ftuar pėr tė kaluar natėn njė ēift korēar qė kishin ngelur pėrjashta megjithėse ishte qytet.
Prsh Akrep.

Ato kohera kane ikur, njehere e nje kohe njerezit ishin mikprites, ose me pak fjale, nuk e njihnin dhe aq mire boten jashte, per ta ekzistonte vetem koha ku ata jetonin. Tani, njerezit levizin sa nga nje shtet ne tjetrin, kulturat, traditat jane te ndryshme, keshtu qe, veshtire te thuash se ne nje vend do te kete edhe njerez qe jane mikprites.
Mikpritja eshte shume e ralle, ne lidhje me shtetet e tjera, s'kam koment, sot kohet jane bere shume te veshtira.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2013, 18:38   #60
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,992
Thanks: 15,537
Thanked 9,229 Times in 6,240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet me pak mikpritese ne bote.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Mė lejo tė tė them qė kėtu je gabim...virtutet dhe humanizmin (nė pėrgjithėsi) shqiptarėt i kan humbur nė ditėt e sotme.
Nė tė kundėr tė asaj qė mendon apo beson ti...nė kohėn e diktaturės humanizmi dhe virtutet tek njėrzit e thjesht kan qėnė mjaft tė pėrhapura.
Ky akoma nuk kupton qe ishim te GJITHE te barabarte!
Gabim ne fakt....doli!
Sot ke bossa dhe rrjepacake.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur