Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-05-2019, 05:15   #21
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Po ne fakt asnje nga ju nuk i lexon shkrimet e mia. Nese do shihnit ndonje qe do i lexonte do ta perjashtonit nga "Bashkesia e Deleve te Bindura" apo jo . Drejtusat e kishave as qe i kuptojne shkrimet e mia, nga ata nuk pres ndonje gje te ndritur sepse njerzit qe jetojne ne turma dhe drejtojne turma jane njesoj, nuk jane te lire as ne mendime, nuk dine te perdorin mendjen dhe te kuptojne, bazohen vetem ne ato qe u thote turma e tyre dhe ne ato qe ata i thone turmes nje vorbull brockullash, grupi apo bashkesia njesoj eshte asnjehere nuk gjen individe te lire brenda qe te thone UNE mendoj por vetem grup qe dhone NE besojme.

Ne lashtesi njerzit jetonin ne grupe na thoshin ne shkolle, sepse ishin te paafte te jetonin te shperndare, kishen frike se mos i hanin egersirat ose vdisnin urie. Por akoma ka njerez te lashte qe bazohen ne teorine e grupit mesa shoh. Kane te drejte sepse nese nje dele do te deshironte te dilte nga grupi do humbiste, do te hanin egersiratt sepse nuk eshte autonome, eshte e varur nga grupi dhe mendjen e ka te lidhur me kete grup nuk mundeth te mendoje nuk mundet te kuptoje nuk mundesh te jetoje e lire. Delet jane destinuar te jene viktima ndaj ju pelqen te viktimizohen.
Shkrimet e tua nuk kane asnje vlere per jeten, te pakten keto qe ke sjelle ketu se nuk te njoh.

Komplet gabim, Njerezit jetojne ne grupe sepse njerezit NUK jetojne dot pa njerez keshtu jane krijuar . Njeriu eshte krijuar qe t ekete shoqeri. I vetmuar njeriu vdes. Ndersa kur jeton ne grupe jeta eshte gjalle. Kete nuk e them vetem une por edhe ata qe kane studiuar jeten sociale.

Po ti them nje dy gjera qe ti mbash mend dhe ti mesosh.

Qe njeriu t ekete shendet te plote dhe begati duhet>

1. Te kete nje marrdhenie te ngushte me njerez te tjere
2. Te kete marrdhenie te ngushte me punen e tij dhe te kujdeset per trupin e tij
3. Te kete nje mardhenie te ngushte me familjen e tij
4. te kete nje marrdhenie te ngushte me Perendine

Sepse njeriu eshte nej qenie qe ka nevoje per>

1. Jete te shendetshme fizike (Argetim, Sport, art, ushqim)
2. Jete te shendetshme sociale
3. Jete te shendetshme mendore
4. Jete te shendetshme SHpirterore

Ja pra Mesoji dhe zbatoji se jane bekim per jeten tende.,

Paqe.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 05:20   #22
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Nuk bazohet jeta duke lexuar vetem nje liber as duke pare nje film as duke degjuar vetem nje kenge as duke bere te njejten jete cdo dite sic beni ju te Krishteret Ungjillore qe keni frike te blini nje liber ne librari te degjoni nje muzike apo te shikoni nje filem sepse vetgjykoheni e gjykoheni sikur po beni krim vetem se dolet nga rrethimi i grupit.

Po ke te drejte une lexoj shume e shume libra nga te gjitha llojet shikoj shume filma degjoj shume muzike e jetoj jeten ne te gjitha ditet e saj ashtu sic jane. Me pak fjale jam i lire. I lire ne mendime i lire ne veprime i lire nga cdo grup apo organizate sepse mundem e kam kete aftesi te jetoj i lire.

Besimi eshte vrasesi i lirise. Beso beso ato qe te them une mos u be i lire ne mendime me jep mua jeten tende sepse ti nuk di te jetosh i lire ndaj te duhet nje udheheqes dhe ai eshte Ideologjia e Krishtere. Krishterimi dhe komunizmi jane si moter e vella te dyja kane nje lider absolut dhe atij i falin lirine e tyre. Lideri qe i mbron nga kafshet grabiqare. Bariu qe ka dashuri per delet ? Barinjt ushqehen me delet ata nuk i duan i deshirojne, barinjt duan femijet e tyre por jo delet ju sdini se cpo thoni. Roja i burgut i do te burgosurit dhe i mbron ata nga njerzit e keqinj qe ndodhen jashte burgut ? I krahasoni njerzit me bagetine e me pas thoni jane te ndritur jane te lire e jane te lumtur.

Po ne grabiqaret e lire, ne Ujqerit sipas jush si jemi ? Besoni se jemi te vuajtur budallenj e te shtypur sepse skemi grupin te na ndihmoje ? E keni gabim ju nuk e kuptoni kenaqesine e te qenit te lire, kenaqesine te jesh i ditur, kenaqesine ta jetosh e ta shijosh jeten pa asnje kufizim.

Te jetosh i lire pa u ndier ne faj per asnje mekat imagjinar te dikujt qe hengri nje molle e me pas te nje Zoti zemerak qe denon me vuajtje perjetesisht njerzimen me mijvjecare sepse Zoti si paska bere mire llogarite dhe njeriu i doli mashtrues dhe fajson veten se perse e beri si imazhi i tij e me pas puneson djallin ti nxije jeten po dhe ky se le rehat ne punen e tij per nje bote te qete. Me pas marin dhe vrasin njeriun me te ditur vete Jezusin ne menyre qe te shpetojne prej mallkimit te Zotit dhe kufomen e tij e lene te varur ne kryq perjetesisht per te pare sa i pameshirshem eshte ky besim fetar ku nuk kursehen as bijt e perendise e pastaj flasin per dashuri e paqe por gjithmone duke te te treguar vdekjen ne kryq vdekjen qe te vesh ne parajse vdekjen si individ i lire.

Mos haroni kurre sa miljona njerez kane vdekur nen hijen e kryqit te krishtere. Mos thoni qe jeni te moderuar sepse pjelle e Vatikanit jeni te gjithe ju. Vet Hitleri ju ka zili se sa gjakatare gjakftohte jane drejtuesit e kishave kudo neper bote qe vrasin perdite lirine dhe jeten e mijra njerzve qe besojne verberisht ne karremin e lumturise se parajses. Ju me bashkesite tuaja krijoni kampe perqendrimi te mendimit te lire, ju rrethoni me tela me gjemba jetet e njerzeve dhe me pas i konsumoni si shushunjat me lloj lloj ideologjish e lavazhesh te trurit. Kurre mos haroni sa njerez kane vdekur nga keto ideologji sa njerez jane vrare vetem se deshen te jetonin te lire dhe jo nen sundimin e kishes. Kurre mos haroni qe kisha eshte po e njejta qe para 2000 vjetesh e deri me sot vazhdon te vrase e te roberoje njesoj si ato kohe.
Prap je gabim.

E verteta te ben te lire.

Por mqns per ty NUK ka te vertete asbolute normalisht qe nuk mund t ejesh i lire.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 05:26   #23
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Ta marim shtruar kete diskutim dhe une do perpiqem te jem sa me i thjeshte ne spjegime ne menyre qe gjithkush te kuptoje dicka.

Une jam nje njeri i thjeshte ose me mire nje studjues i pavarur dhe i pa kontaminuar nga asnje ideilogji apo dogme. Kam studjuar tekstet e shenjta historine teologjine filozofine psikologjine etj etj. Por te jem modest po i le te gjitha menjane dhe po ju paraqitem si njeriu me i thjeshte i te thjeshteve dhe po ju bej pyetjet me te thjeshta qe mesa shoh asnje nuk ka kurajo.

Fjala Besim ( Merr per te vertete dicka qe te thote dikush tjeter ) a eshte e drejte ? Sepse jy thoni Beso te Jezu Krishti por nuk thoni kupto Jezusin ? Kujdes Besimi nuk eshte kuptim, te kuptosh duhet edhe te eksperimentosh duhet te ngresh pyetje dhe te diskutosh. Pra te diskutosh te pyesesh dhe te eksperimentosh tre veprime qe fjala Besim nuk i merr per baze ???

Pyetja ime e thjeshte pse nuk thoni kuptoni filozofine e jetes qe ju spjegon Jezusi kuptojeni dhe eksperimentojeni por edhe diskutojeni ndoshta ka dhe me mire ? Apo ndoshta mbas fjales Besim fshihet dicka qe nuk duhet kuptuar ?

Mos u perpiq te me dergosh vargje nga bibla mos haro une jam nje njeri i thjeshte dhe citate te shkeputura nga vargje te ndryshme nuk me bejne pershtypje biles me duken si loje fjalesh.

Mos me thuaj as qe besimi do te te bej te jetosh ne nje jete me te mire sepse jeta eshte shume e mire dhe jam i lumtur qe jetoj ne kete jete.

Mos me fol per parajsen pasi nuk me intereson ky premtim le te flasim per jeten reale.

Mos me fol per nje te vertete apo per vertetsine e nje historie sepse nuk kam interes te ndjek iluzjonin e te vertetes.

Nese nje njeri i thjeshte degjon nje grup njerzish qe i flasin per nje ngjarje hyjnore perse duhet te besoje? Me e llogjikshme eshte ta kuptoje perse behet fjale pastaj ta eksperimentoje ndoshta ja vlen? Apo dhe ta diskutoje ndoshta ka nje mendim edhe me te mire?

Ajo qe me shqeteson eshte fjala BESO. Beso te nje tekst, beso te nje ngjarje, beso sepse te gjithe besojne, beso te shpetosh, beso te jesh i lumtur beso te te falen mekatet, beso beso ????

Do me pelqente fillimisht te kuptoja te diskutoja te eksperimentonim te shikonim rezultatin te benim korrigjimet dhe te dilnim ne nje konkluzion.

Konkluzioni a ja vlen te ndjekesh filozofine e jetes se Jezusit duke e praktikuar me vetedije te plote ( Ta kesh kuptuar ) ?

Nese po perse na duhet fjala BESIM ( Mer te mirqene dicka qe ende se ke kuptuar por qe ta jep te gatshme dikush tjeter )

Apo njerzit nuk arijne te kuptojne ? Apo ndoshta nuk dine te lexojne ? Apo nuk dine te analizojne ? Eshte e vertete jane veprime te veshtira por jo te pamundura. Ne njerzit e sotem jemi mesuar te kuptojme fillimisht lexojme me pas i diskutojme e ne perfundim veprojme kete e bejme perdite ne pune e ne shtepi.

Apo Besimi eshte nje veprim shume i lehte dhe i thjeshte, beso, thuaj jam besimtar dhe cdo gje do veje vaj fundja fundja kur ben dicka qe te kerkojne te tjeret me siguri ai tjetri do jete i lumtur dhe nga kjo lumturi mundem te fitoj dhe une ? Lumturia e grupit kur nje qesh qeshin te gjithe ? A mos eshte gjithcka nje loje psikologjike ku askush nuk guxon te pyes "Perse po perpiqem te besoj ne dicka qe spo e kuptoj"?

Kjo eshte pika kur i gjithe grupi i lumtur behet serioz dhe nisin te te bombardojne me vargje biblike ku te flasin per deshmi te deshmimtarve dhe nga frika e braksisjes njeriu kurjoz justifikohet. Besoj besoj ishte thjeshte nje shperqendrim!!!

Ju lutem jini e qarte ne spjegimin e besimit pasi kete tekst do ta kopjoj dhe do ta vendos ne grupin e ateisteve te vertetoj se sa bindese eshte te thuash Beso dikujt qe ska lexuar biblen asnjehere. Me pas do ta vendos ne grupin e psikologji filozofise te shohim a jemi gabuar ne ngritjen e pyetjes apo ne pergjigjien e saj.

Mos ma merni per ters por ju e dini shume mire qe nese merni pjese ne nje forum te hapur ku fytyrat nuk duken dhe njerzit fshihen mbas komjuterave ajo qe perplasen jane mendimet idete teorite dhe diskutimet, dikush pyet e dikush pergjigjet.

Por pranoj dhe te hesht sepse e di veshtiresine e situates dhe rrezikun e prishjes se figures sepse te pyesesh eshte me e lehte dhe nga nje pyetje kupton vet shume pergjigjie apo jo ? Jezusi keshtu bente pergjigjej me nje pyetje dhe ideja ishte qe ai qe pyeste te kuptonte, pervec Pjetrit qe asnjehere nuk kuptonte.

Do preferoja disa pergjigjie nga disa persona. Injorimi i pyetjes time do te ishte nje humbje e forte per fjalen Besim, ndaj ju sygjeroj te mendoheni mire ne formulimin e pergjigjies duke mos gabuar ne spjegimin e Besimin Kristian

Nese nuk ndiheni te afte ne pergjigjie ngrini dhe ju pyetjet tuaja. Te kesh kurajo eshte virtyt. Te mos dish nuk eshte turp turp eshte te gabosh qellimisht duke genjyer dike per dicka qe as vet nuk e di.

Shpresoj te me kenaqni me pergjigjien tuaj te sinqerte !

Ti ne fakt je ploteissht i varur nga paragjykimet e tua. Dmth se cdo shkrim ketu e ke thjesht paragjykim sepse ti nuk e njeh ne te vertete nje te krishtere ungjillore, ti i shikon vetem nga aparenca dhe ti nuk shikon se cfare kemi ne ne brendesi. Kjo dmth se je edhe shume siperfaqsor nuk tenton asnjehere te shkish me thelle per te zbuluar gjera por mjaftohesh me siperfaqen e detit. Shko more mik hyr ne det dhe lahu se atehere do kuptosh sa mire eshte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 11:13   #24
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Ti ne fakt je ploteissht i varur nga paragjykimet e tua. Dmth se cdo shkrim ketu e ke thjesht paragjykim sepse ti nuk e njeh ne te vertete nje te krishtere ungjillore, ti i shikon vetem nga aparenca dhe ti nuk shikon se cfare kemi ne ne brendesi. Kjo dmth se je edhe shume siperfaqsor nuk tenton asnjehere te shkish me thelle per te zbuluar gjera por mjaftohesh me siperfaqen e detit. Shko more mik hyr ne det dhe lahu se atehere do kuptosh sa mire eshte.
Alkoma ti po me sygjeron te zhytem ne det ne menyre qe te kuptoj ne brendesi boten tuaj te krishtere.

Po te bej nje pyetje ?
A e di pse Zoti keshilloj pikerisht Noeun te ndertonte varken ?

Sepse nuk donte qe nje njeri me potencial si Noe te zhytej ne det. Sepse Deti apo uji jane figurativ ne bibel dhe kane nje kuptim shume te forte arketipal.

Po ta spjegoj. Ujrat e permbytjes globale perfaqsojne nivelet e zhvillimit njerezor. Permbytja nuk ndodhi por ishte Noe qe u ngrit nje nivel me larte se njerzit e tjere ( Niveli i ujit u ngrit ) dhe njerzit e tjere mbeten poshte ketij niveli ( U mbuluan nga ujrat ) qe do te thote.

Sepse njerzit ne tekstet e shenjta shkruanin shkrime shume te koncentruar me shume figuracion dhe me nje kuptim shume te gjere filozofik. Me pak fjali spjegonin shume gjera ndersa sot per te shpjeguar nje fjale duhen qindra faqe shkrime sepse jemi bere shume teknike dhe mendjengushte.

Nese nje njeri zhvillohet nga ana e koshiences intelektuale dhe te mendimit sic ishte NOE kur kthen koken mbas dhe perpiqet te flase me njerzit kupton qe nuk munden te kuptohen me ta sepse ata jane nden uje dhe ai vete mbi uje dhe uji luan rolin e ndarjes apo te thyerjes se tingullit ( Tingulli dhe komunikimi nuk kane vlere nese nuk jane ne koherence mendimet ). Noe nuk kuptohet me njerzit e mbytur jo sepse ata kane vdekur por sepse kane disnivel ne mendime por NOE komunikon shume mire me Zotin i cili e udheheq qe ai te ndertoje nje bote me te mire me njerez me te zhvilluar.

Zhytja ne det do te thote te kthehesh mbas te heqesh mendimin e lire te mbyllesh syte dhe te futesh ne brendesi duke u kthyer ne thellesine ku eshte pika zero e koshiences njerzore ne tabanin e detit ne llumin e detit dhe te shoqerise. Njesoj si te kthehesh ne epoken e gurit. Une kurre nuk mundem te kthehem mbas e te zhytem ne injorance sepse nese je i lire nuk mundesh ti vesh hekura mendimit e te thuash ky eshte mendim i lire sepse keshtu me thote te mendoj dikush tjeter .

Ne kete forum nuk po perpiqem te ofendoj askend ajo qe kerkoj te bej eshte te ngre pyetje, dyshime dhe nje mendim te lire. Po ngre te njejten pyetje qe keni ngritur ju ne nje kendveshtrim jashte dogmave ideologjike.

Nese une jam kontradiktor ne mendimet e mia apo paragjykues apo thjeshte nje i marre qe nuk shoh nga syte. Me shpjegoni ju me iluminoni me tregoni me perplasni ne fytyre kete te vertete se cfare eshte Besimi dhe perse na sherben ? Deri tani asnje nga ju spo me shpjegon asnjegje por gjykoni mendimet e mia.

Une po ngre te njejten pyetje dhe po ju kerkoj nje pergjigjie. Nuk kam une rendesi ne kete forum dhe as ju por ka pyetja ka diskutimi. Ne fund nuk do marrim levdatat dhe dekoratat kush fitoj apo kush humbi por shume lexues do behen koshient per tema shume te rendesishme.

Nese ju arini ta spjegoni, besimi juaj do lulezoje dhe shume te tjere do behen besimtar te krishtere ndersa une do dal thjeshte si nje palaco por nese ju nuk dini se si dhe se per cfare sherben Besimi do mbyteni me duart tuaja.

Lerini moralet se nuk sherbejne. Mendoni thjeshte si ti jepni shkelqim dhe si ti sherbeni besimit tuaj duke na i spjeguar edhe ne ate gje qe spo e kuptojme dot nga siperfaqia e detit ku lundrojme.

Une them ma spjegoni, ju pergjigjeni "Ti nuk arin ta kuptosh" ? Atehere shpjegoni thjeshte me fjalet tuaja cfare kuptoni ju me fjalen Besim ??? Kaq e veshtire eshte te spjegoni se cfare eshte, per cfare sherben dhe cfare qellimi ka Besimi ???

Ju e keni vendosur dhe temen e pare ne forumin tuaj dhe spo i jepni dot nje pergjigjie e me pas me thoni mua qe jam kontradiktor ??? Ku jane ekspertet e fushes ku jane ata qe udheheqin kishat ungjillore te flasin si e spjegojne ? Nga se keni frike te flisni ? Kur ju nuk flisni une nuk kuptoj gje, kur une perpiqem te shpjegoj me hidheni kundra meje se e kam gabim. Me thoni pra si eshte e vertata " Cfare eshte Besimi" ?


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 31-05-2019 nė 11:40
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 12:30   #25
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Alkoma ti po me sygjeron te zhytem ne det ne menyre qe te kuptoj ne brendesi boten tuaj te krishtere.
Jo nuk ka gje ti mos u zhyt rri ne breg te detit vetem se nuk mund te flasesh per dicka me paragjykim dhe qe nuk e ke perjetuar vete.


Citim:
Po te bej nje pyetje ?
A e di pse Zoti keshilloj pikerisht Noeun te ndertonte varken ?
Noeu ishte i drejte ne syte e Zotit. Ne syte e botes ose te njerezimit mund te ishte idiot, budalla, i marre, qe nuk merrte vesh nga jeta, qe po humbiste kohen kot, qe mendonte se do binte shi dhe permbytje nga qielli derisa ne ate kohe shiu akoma nuk kishte rene (askush nuk kishte pare shi me sy ne ate kohe)
Shkenca e asaj kohe e paragjykoi Noeun . Shkenca e asaj kohe nuk e njihte shiun akoma nuk e kishte zbuluar keshtu qe Normal qe Noeu ishte i marre dhe besimi i tij tek Perendia ishte i verber pasi as Noeu vete nuk kisht epare shi me sy.

Por NOEU i besoi Perendise.


Citim:
Sepse nuk donte qe nje njeri me potencial si Noe te zhytej ne det. Sepse Deti apo uji jane figurativ ne bibel dhe kane nje kuptim shume te forte arketipal.

Po ta spjegoj. Ujrat e permbytjes globale perfaqsojne nivelet e zhvillimit njerezor. Permbytja nuk ndodhi por ishte Noe qe u ngrit nje nivel me larte se njerzit e tjere ( Niveli i ujit u ngrit ) dhe njerzit e tjere mbeten poshte ketij niveli ( U mbuluan nga ujrat ) qe do te thote.

Sepse njerzit ne tekstet e shenjta shkruanin shkrime shume te koncentruar me shume figuracion dhe me nje kuptim shume te gjere filozofik. Me pak fjali spjegonin shume gjera ndersa sot per te shpjeguar nje fjale duhen qindra faqe shkrime sepse jemi bere shume teknike dhe mendjengushte.
Potenciali i Noeut ishte BESIMI i tij tek Perendia. BESIMI e shpetoi NOEUN nga permbytja. NJerezit qe nuk besuan dhe e quajten te marre NOEUN u permbyten te gjithe por NOEU bashke ma familjen qe i besuan Perendise shpetuan. EDhe sot ALeksandro vlen e njejta gje. Besimi te shpeton. MOSBESIMI te ben te humbasesh.

Ujrat e permbytje perfaqsojne ujra permbytjeje dhe gjykimin e Perendise mbi nje bote mekatare.
E njejta bote mekatare qe ishte ne ate kohe eshte edhe sot i njejti fat e pret. E pret gjykimi i Zotit.
Por ne keto kohe qe jetojme para se te vije gjykimi i Zotit Perendia po perdore shume NOE te tjere per ti paralajmeruar njerezit nga fatkeqesia qe i pret qe te mund te kthehen dhe ti besojne Perendise dhe te shpetojne. Keta NOE i quajne sot mendjengushte dhe te marre dhe te verber njesoje si ne kohen e Noeut.
Ka edhe nje profeci ne bibel per kete pune. Profeci 2000 vjecare

2 Pjetrit 3

1
Shumė tė dashurit, kjo ėshtė e dyta letėr qė po ju shkruaj; nė tė cilat po e mbaj zgjuar mendjen tuaj tė kthjellėt duke iu drejtuar kujtesės suaj,

2
qė tė mbani mend fjalėt qė u thanė mė parė nga profetėt e shenjtė dhe nga urdhėrimi i vetė Zotit dhe Shpėtimtarit tė transmetuar nga ne apostujt.

3
Sė pari duhet tė dini kėtė, se nė ditėt e fundit do tė vijnė disa pėrqeshės, tė cilėt do tė ecin sipas dėshirave tė veta,

4
dhe do tė thonė: ``Ku ėshtė premtimi i ardhjes sė tij? Sepse, qė kur etėrit fjetėn, tė gjitha gjėrat mbetėn nė po atė gjendje si nė fillim tė krijimit``.

5
Sepse ata me dashje harruan se nėpėrmjet fjalės sė Perėndisė qiejt vinin nė eksistencė shumė kohė mė parė, dhe se toka doli nga uji dhe u sajua nėpėrmjet ujit,

6
pėr shkak tė tė cilit bota e atėhershme u mbulua nga uji dhe humbi,

7
ndėrsa qiejt dhe dheu i sotshėm janė ruajtur nga e njėjta fjalė pėr zjarrin, tė rezervuar pėr ditėn e gjyqit dhe tė humbjes sė njerėzve tė pabesė.

8
Por, shumė tė dashur, mos harroni kėtė gjė: se pėr Zotin njė ditė ėshtė si njė mijė vjet, dhe njė mijė vjet si njė ditė.

9
Zoti nuk vonon plotėsimin e premtimit tė tij, siē disa besojnė qė ai bėn; por ėshtė i durueshėm ndaj nesh, sepse nuk do qė ndokush tė humbasė, por qė tė gjithė tė vijnė nė pendim.

10
Dhe dita e Zotit do tė vijė si njė vjedhės natėn; atė ditė qiejt do tė shkojnė me krismė, elementėt do tė shkrihen nga tė nxehtit dhe veprat dhe toka qė janė nė tė do tė digjen krejt.

11
Pėrderisa tė gjitha kėto gjėra duhet tė shkatėrrohen, si tė mos duhet tė keni njė sjellje tė shenjtė dhe tė perėndishme,

12
duke pritur dhe shpejtuar ardhjen e ditės sė Perėndisė, pėr shkak tė sė cilės qiejt marrin flakė do tė treten, dhe elementėt tė konsumuar nga nxehtėsia do tė shkrihen?

13
Por ne, sipas premtimit tė tij, presim qiej tė rinj dhe toka tė re, nė tė cilėt banon drejtėsia.

14
Prandaj, shumė tė dashur, duke i pritur kėto gjėra, pėrpiquni tė jeni pėrpara tij tė papėrlyer dhe tė paqortueshėm, nė paqe.

15
Dhe kini parasysh se durimi i Zotit tonė ėshtė nė shėrbim tė shpėtimit, sikurse ju ka shkruar edhe vėllai ynė i dashur Pal, sipas diturisė qė iu dha;

16
Ashtu bėn ai nė tė gjitha letrat e tij, ku flet pėr kėto gjėra. Nė to ka disa gjėra tė vėshtira pėr t`u kuptuar, tė cilat tė paditurit dhe tė paqėndrueshmit i shtrėmbėrojnė, sikurse bėjnė me Shkrimet e tjera, pėr pėrhumbjen e tyre.

17
Ju pra, shumė tė dashur, duke i ditur kėto gjėra, ruajuni se mos ligėshtoheni nė qėndresėn tuaj, tė tėrhequr nga gabimi i tė pabesėve.

18
Por rrituni, nė hirin dhe nė njohjen e Zotit dhe tė Shpėtimtarit tonė Jezu Krisht. Atij i qoftė lavdia, tani dhe pėrjetė. Amen.


Citim:
Nese nje njeri zhvillohet nga ana e koshiences intelektuale dhe te mendimit sic ishte NOE kur kthen koken mbas dhe perpiqet te flase me njerzit kupton qe nuk munden te kuptohen me ta sepse ata jane nden uje dhe ai vete mbi uje dhe uji luan rolin e ndarjes apo te thyerjes se tingullit ( Tingulli dhe komunikimi nuk kane vlere nese nuk jane ne koherence mendimet ). Noe nuk kuptohet me njerzit e mbytur jo sepse ata kane vdekur por sepse kane disnivel ne mendime por NOE komunikon shume mire me Zotin i cili e udheheq qe ai te ndertoje nje bote me te mire me njerez me te zhvilluar.
ZHtyja ne det qe te thashe une eshte komplet tjeter gje nga ajo qe po spjegon ti. Ti po flet per permbytjen jo per zhytjen. Une te them per te njohur dike duhet te shkosh e te rrish me te e ta shikosh nga afer dhe te njohesh thelle. Prandaj te mora ilustrimin e detit, qe te mos bertasim nga bregu duke paragjykuar ata qe notojne ne det por te futemi e ta provojme vete.

Citim:
Zhytja ne det do te thote te kthehesh mbas te heqesh mendimin e lire te mbyllesh syte dhe te futesh ne brendesi duke u kthyer ne thellesine ku eshte pika zero e koshiences njerzore ne tabanin e detit ne llumin e detit dhe te shoqerise. Njesoj si te kthehesh ne epoken e gurit. Une kurre nuk mundem te kthehem mbas e te zhytem ne injorance sepse nese je i lire nuk mundesh ti vesh hekura mendimit e te thuash ky eshte mendim i lire sepse keshtu me thote te mendoj dikush tjeter .
Lidhur me kete qe po spjegon ti atehere te sugjeroj te hysh ne arken e shpetimit te Perendise qe te mos permbytesh me te tjeret. Arka e shpetimit eshte besimi tek Krishti

Citim:
Ne kete forum nuk po perpiqem te ofendoj askend ajo qe kerkoj te bej eshte te ngre pyetje, dyshime dhe nje mendim te lire. Po ngre te njejten pyetje qe keni ngritur ju ne nje kendveshtrim jashte dogmave ideologjike.
Shume mire pra me trego , a egziston apo jo e verteta absolute? APo e verteta eshte relative?
Apo e verteta mund te jete edhe absolute edhe relative? APo?


Citim:
Nese une jam kontradiktor ne mendimet e mia apo paragjykues apo thjeshte nje i marre qe nuk shoh nga syte. Me shpjegoni ju me iluminoni me tregoni me perplasni ne fytyre kete te vertete se cfare eshte Besimi dhe perse na sherben ? Deri tani asnje nga ju spo me shpjegon asnjegje por gjykoni mendimet e mia.
Besimi tek Perendia eshte esencial sepse eshte vete jeta jone. Kur them Besim tek Perendia nuk e kam fjalen thjesht te besosh qe Perendia egziston se edhe djalli e beson se Perendia egziston. Te besosh tek Perendia dmth gjithashtu qe te kesh nje marrdhenie te vertete dhe te ngushte me Perendine duke e vendosur jeten tende para Tij dhe besimin tende tek AI.


Citim:
Une po ngre te njejten pyetje dhe po ju kerkoj nje pergjigjie. Nuk kam une rendesi ne kete forum dhe as ju por ka pyetja ka diskutimi. Ne fund nuk do marrim levdatat dhe dekoratat kush fitoj apo kush humbi por shume lexues do behen koshient per tema shume te rendesishme.
Une jam pakez si Noeu nuk e vras mendjen se cfare thone te tjeret per mua. DO vazhdoje me projektin qe Zoti me ka dhene vizion te ndertoje ne jeten time ne familjen time dhe ti inspiroje te tjeret qe te marrin gjithashtu nje vizion dhe nje projekt nga Perendia i gjalle.
Se me thone se jam i marre apo se besimi im esht ei verber, aq me ben. Ne fund do te shikohet vepra dhe besimi i gjithsecilit se ku te con

Citim:
Nese ju arini ta spjegoni, besimi juaj do lulezoje dhe shume te tjere do behen besimtar te krishtere ndersa une do dal thjeshte si nje palaco por nese ju nuk dini se si dhe se per cfare sherben Besimi do mbyteni me duart tuaja.

Citim:
Lerini moralet se nuk sherbejne. Mendoni thjeshte si ti jepni shkelqim dhe si ti sherbeni besimit tuaj duke na i spjeguar edhe ne ate gje qe spo e kuptojme dot nga siperfaqia e detit ku lundrojme.

Une them ma spjegoni, ju pergjigjeni "Ti nuk arin ta kuptosh" ? Atehere shpjegoni thjeshte me fjalet tuaja cfare kuptoni ju me fjalen Besim ??? Kaq e veshtire eshte te spjegoni se cfare eshte, per cfare sherben dhe cfare qellimi ka Besimi ???

Ju e keni vendosur dhe temen e pare ne forumin tuaj dhe spo i jepni dot nje pergjigjie e me pas me thoni mua qe jam kontradiktor ??? Ku jane ekspertet e fushes ku jane ata qe udheheqin kishat ungjillore te flasin si e spjegojne ? Nga se keni frike te flisni ? Kur ju nuk flisni une nuk kuptoj gje, kur une perpiqem te shpjegoj me hidheni kundra meje se e kam gabim. Me thoni pra si eshte e vertata " Cfare eshte Besimi" ?
Cfare po kerkon qe te shpjegoje?
Titulli i kesaj teme eshte cfare besojne ose cfare kane si doktrine kryesore te krishteret ungjillore, atje tek postimi i pare jane nja 10 pika.

CIlen prej atyre pikave deshiron te shpjegoje une?
Te gjitha?

Per cfare po interesohesh ti?
Jam gati te jap pergjigjen time aq sa mundesi kam.

Kur pyet cfare eshte besimi per cfare e ke fjalen. Per Besimin tek Jezus Krishti ?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 12:46   #26
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Alkoma ti po me sygjeron te zhytem ne det ne menyre qe te kuptoj ne brendesi boten tuaj te krishtere.

Po te bej nje pyetje ?
A e di pse Zoti keshilloj pikerisht Noeun te ndertonte varken ?

Sepse nuk donte qe nje njeri me potencial si Noe te zhytej ne det. Sepse Deti apo uji jane figurativ ne bibel dhe kane nje kuptim shume te forte arketipal.

Po ta spjegoj. Ujrat e permbytjes globale perfaqsojne nivelet e zhvillimit njerezor. Permbytja nuk ndodhi por ishte Noe qe u ngrit nje nivel me larte se njerzit e tjere ( Niveli i ujit u ngrit ) dhe njerzit e tjere mbeten poshte ketij niveli ( U mbuluan nga ujrat ) qe do te thote.

Sepse njerzit ne tekstet e shenjta shkruanin shkrime shume te koncentruar me shume figuracion dhe me nje kuptim shume te gjere filozofik. Me pak fjali spjegonin shume gjera ndersa sot per te shpjeguar nje fjale duhen qindra faqe shkrime sepse jemi bere shume teknike dhe mendjengushte.

Nese nje njeri zhvillohet nga ana e koshiences intelektuale dhe te mendimit sic ishte NOE kur kthen koken mbas dhe perpiqet te flase me njerzit kupton qe nuk munden te kuptohen me ta sepse ata jane nden uje dhe ai vete mbi uje dhe uji luan rolin e ndarjes apo te thyerjes se tingullit ( Tingulli dhe komunikimi nuk kane vlere nese nuk jane ne koherence mendimet ). Noe nuk kuptohet me njerzit e mbytur jo sepse ata kane vdekur por sepse kane disnivel ne mendime por NOE komunikon shume mire me Zotin i cili e udheheq qe ai te ndertoje nje bote me te mire me njerez me te zhvilluar.

Zhytja ne det do te thote te kthehesh mbas te heqesh mendimin e lire te mbyllesh syte dhe te futesh ne brendesi duke u kthyer ne thellesine ku eshte pika zero e koshiences njerzore ne tabanin e detit ne llumin e detit dhe te shoqerise. Njesoj si te kthehesh ne epoken e gurit. Une kurre nuk mundem te kthehem mbas e te zhytem ne injorance sepse nese je i lire nuk mundesh ti vesh hekura mendimit e te thuash ky eshte mendim i lire sepse keshtu me thote te mendoj dikush tjeter .

Ne kete forum nuk po perpiqem te ofendoj askend ajo qe kerkoj te bej eshte te ngre pyetje, dyshime dhe nje mendim te lire. Po ngre te njejten pyetje qe keni ngritur ju ne nje kendveshtrim jashte dogmave ideologjike.

Nese une jam kontradiktor ne mendimet e mia apo paragjykues apo thjeshte nje i marre qe nuk shoh nga syte. Me shpjegoni ju me iluminoni me tregoni me perplasni ne fytyre kete te vertete se cfare eshte Besimi dhe perse na sherben ? Deri tani asnje nga ju spo me shpjegon asnjegje por gjykoni mendimet e mia.

Une po ngre te njejten pyetje dhe po ju kerkoj nje pergjigjie. Nuk kam une rendesi ne kete forum dhe as ju por ka pyetja ka diskutimi. Ne fund nuk do marrim levdatat dhe dekoratat kush fitoj apo kush humbi por shume lexues do behen koshient per tema shume te rendesishme.

Nese ju arini ta spjegoni, besimi juaj do lulezoje dhe shume te tjere do behen besimtar te krishtere ndersa une do dal thjeshte si nje palaco por nese ju nuk dini se si dhe se per cfare sherben Besimi do mbyteni me duart tuaja.

Lerini moralet se nuk sherbejne. Mendoni thjeshte si ti jepni shkelqim dhe si ti sherbeni besimit tuaj duke na i spjeguar edhe ne ate gje qe spo e kuptojme dot nga siperfaqia e detit ku lundrojme.

Une them ma spjegoni, ju pergjigjeni "Ti nuk arin ta kuptosh" ? Atehere shpjegoni thjeshte me fjalet tuaja cfare kuptoni ju me fjalen Besim ??? Kaq e veshtire eshte te spjegoni se cfare eshte, per cfare sherben dhe cfare qellimi ka Besimi ???

Ju e keni vendosur dhe temen e pare ne forumin tuaj dhe spo i jepni dot nje pergjigjie e me pas me thoni mua qe jam kontradiktor ??? Ku jane ekspertet e fushes ku jane ata qe udheheqin kishat ungjillore te flasin si e spjegojne ? Nga se keni frike te flisni ? Kur ju nuk flisni une nuk kuptoj gje, kur une perpiqem te shpjegoj me hidheni kundra meje se e kam gabim. Me thoni pra si eshte e vertata " Cfare eshte Besimi" ?


Moisiu beri mrekulli para popullit te tij nga ana e Zotit dhe populli kaq here nuk i besoi dhe madje edhe ju kundervune

Profetet kaq shume here bene profeci te cilat u realizuan dhe prap askush nuk u besoi dhe i futen ne burg sepse profetizonin

Jezusi sheroi te semuret , ngjalli te vdekurit, ngriti te paralizuarit dhe e kryqezuan

Apostujt bene shume shenja dhe mrekulli dhe puna etyre pati rezultat dhe prap i vrane

Ti thua qe une vetem po te shpjegoje dhe ketu ne forum virtual do behen te gjithe te krishtere!!!

Une do shpjegoje se per kete jam thirrur nga Zoti te predikoje fjalen e Tij por predikimi im nuk i shpeton njerezit.

BESIMI i tyre i shpeton ata. Ky eshte besimi
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alkoma : 31-05-2019 nė 12:48
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 12:49   #27
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Fjala Besim cfare kuptimi ka ?

Une e kuptoj keshtu : Dikush jep nje informacion dhe pretendon qe eshte i vertete. Me pas te pyet a e Beson ate qe po te them ?

Pyetja : Ky informacion i thene ne kete menyre, i pa menduar nga ai qe e merr, i pa eksperientuar dhe i pa diskutuar a eshte i vlefshem ? A duhet une te te degjoj dhe ta marr si te vertete ate qe po shkruan ne kete forum. Perse nuk mundem te shikoj rezultatin perfundimtar por me duhet te bazohem ne besime dhe hamendesime te se vertetes

A duhet une te besoj pa menduar pa dyshuar pa eksperimentuar apo pa diskutuar mbi vertetsine dike qe me thote se ka nje te vertete absolute ?

Se nuk jeni ju te vetmit cdo besim fetar thote te njejten gje " Beso te mua se kam te verteten ! ekzistojne me dhjetra besime fetare qe po thone te njejten gje.

Perse duhet te kemi Besim kur thjeshte duke perdorur marketingun mund te themi. Mos beso thjeshte provoje shikoje po te pelqeu ne keto rregulla kemi. A mos eshte pikerisht Besimi ai qe te mbyll syte ?

Sepse une mendoj e perse duhet te besosh kur mund ta jetosh te verteten. Nese ju beni nje jete te bekuar e perse duhet Besimi thjeshte mjaftonte fjala"Ejani te jetoni ne bekim keshu si ne". Perse duhet te besojme thoni apo jo te verteten e me pas te kalojme ne jeten aktive ketu lind dyshimi.

Dyshimi lind sapo vendoset fjala Beso sapo flitet per te vertetat dhe per genjeshtrat. Per mendimin tim nese ka nje Zot perse duhen keto reklama marketingu ? Po do po sdo Zoti ja ku eshte, jeta e bekuar ja ku eshte. Premtimet dhe besimet i perkasin te ardhmes nje kohe qe nuk ka te beje me te tashmen ??

Perse nuk mundem te shikoj rezultatin perfundimtar me pare por me duhet te bazohem ne besime dhe hamendesime te se vertetes. Cfare vlere ka kjo fjale pervecse nje kuptim qe cdo gje nuk varet as mbi fakte as mbi eksperimentime dhe mbi asnje baze perfundimtare varet gjithcka mbi shpresa ? Perse duhet te shpresoj mbi Besimin qe Zoti do me coje ne parajse po prap nje vend absurd qe nuk e njohim ????

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 31-05-2019 nė 13:02
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 13:08   #28
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Fjala Besim cfare kuptimi ka ?

Une e kuptoj keshtu : Dikush jep nje informacion dhe pretendon qe eshte i vertete. Me pas te pyet a e Beson ate qe po te them ?

Pyetja : Ky informacion i thene ne kete menyre, i pa menduar nga ai qe e merr, i pa eksperientuar dhe i pa diskutuar a eshte i vlefshem ?

A duhet une te besoj pa menduar pa dyshuar pa eksperimentuar apo pa diskutuar mbi vertetsine dike qe me thote se ka nje te vertete absolute ?

Se nuk jeni ju te vetmit cdo besim fetar thote te njejten gje " Beso te mua se kam te verteten ! ekzistojne me dhjetra besime fetare qe po thone te njejten gje.

Perse duhet te kemi Besim kur thjeshte duke perdorur marketingun mund te themi. Mos beso thjeshte provoje shikoje po te pelqeu ne keto rregulla kemi. A mos eshte pikerisht Besimi ai qe te mbyll syte ?

Sepse une mendoj e perse duhet te besosh kur mund ta jetosh te verteten. Nese ju beni nje jete te bekuar e perse duhet Besimi thjeshte mjaftonte fjala"Ejani te jetoni ne bekim keshu si ne". Perse duhet te besojme thoni apo jo te verteten e me pas te kalojme ne jeten aktive ketu lind dyshimi.

Dyshimi lind sapo vendoset fjala Beso sapo flitet per te vertetat dhe per genjeshtrat. Per mendimin tim nese ka nje Zot perse duhen keto reklama marketingu ? Po do po sdo Zoti ja ku eshte, jeta e bekuar ja ku eshte. Premtimet dhe besimet i perkasin te ardhmes nje kohe qe nuk ka te beje me te tashmen ??

Besim eshte kur:

te shajne, te kercenojne per te vrare, te hedhin ne pus, te shesin si skllav, te keqtrajtojne, abuzojne me ty, te akuzojne pa te drejte, te hedhin ne burg por ne fund ti del dhe behesh Guverantor i nje Mbreterie te fuqishme dhe e shpeton ate mbreteri te fuqishme nga skamja sepse kete ngritje ne detyre e kishe pare thjesht ne enderr dhe ti kurre nuk u dorezove po qendrove besnik deri ne te gjitha keto qe te ndodhen. DHe pastaj u martove me bijen e mbretit me te bukuren dhe tash i ke dy djem te bukur te cilet rriten ne njohuri.

Keshtu ishte jeta e Jozefit.
Ai i besoi Zotit dhe ne fund Zoti e nderoi.
Sepse Zoti nderon ata qe e nderojne ATE.

Keshtu eshte besimi.

Ne fillim duket se eshte vetem nje enderr por nese qendron besnik ne fund endrra behet realitet.

Qe ti bie shkurt, Besimi eshte shpresimi i gjerave qe nuk shihen.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 13:36   #29
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin

Qe ti bie shkurt, Besimi eshte shpresimi i gjerave qe nuk shihen.
Po Kete doja te dija.

Besimi eshte Shprese ne dickaje qe nuk e njeh ( Shikimi Kuptimi Njohja nenkuptojne te njejten gje )

Pra Besimi ne vetvete eshte nje Pasiguri ( Shprese + mos Njohje )

Besimi = Shpresoj te jete e vertete sepse nuk kam njohuri per c'ka do ndodh ne te ardhmen !Te falenderoj Alkoma.

Mos u merzit me mua jam i vetmi qe kam lexuar gjithcka ke shkruar dhe e cmoj perkushtimin tend. Ndjekesit e tu apo te krishteret ungjillore as nuk do ta mernin mundimin ti shikonin e jo me ti lexonin diskutimet e tua, perkundrazi une mendoj se kundershtari te vlereson me shume se aleati qe ri i heshtur.

Gjithsesi pres me kenaqesi dhe anetare te tjere te japin mendimin e tyre ne lidhje me Besimin.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 31-05-2019 nė 14:01
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2019, 11:32   #30
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Problemi eshte se gjerat kane filluar edhe shihen sepse jetojme ne epoken e Apocalypsit - qe eshte zbulesa e dickaje te fshehur-. Alesandro , sic te thashe ti ke pervetesuar kendin me te gjere por faktikisht kendin me te gjere e kam une sepse kam 23 vjet qe merrem me konspiracione edhe duke studjuar edhe okultizmin nga ku vjen ti. Madje jane ato gjera qe me cuan ne vertetesine e krishterimit bashke me konvertimin tim nga vete Ati i Shenjite duke me treguar Jezusin si te VETMIN shpetim - edhe qofte AJ gjykuesi im nqs te genjej-.

Ti madje je amator sepse faktikisht personat e pare qe kuptuan lindjen e 'Perendise midis nesh' sipas bibles ishin 3 magjistare/astronom/astrolog.

Jetojme me te vertet ne epoken e Apocalypsit. Keni rituale satanistike para syve tuaj me qindra miljona shikues - sic ishte rituali i madones ne eurovision- ne Izrael , ku Izraeli ka nje domethenje absolute.


Duhet te jesh totalisht shpirterisht i verber per mos ta pare ritualitetin e ketij veprimi. Edhe 23 vjet kerkim me kane treguar qe duhet tu jepet rendesi absolute ketyre gjerave.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 01-06-2019 nė 11:35
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2019, 13:23   #31
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Le te hyme ne berthamen e bibles per ate qe tregon bibla per NOEHUN

Edhe nje dicka per punen e NOEU-t. Ketu do hyme aq thelle sa rrezikoj qe te divergjoj rende nga ajo qe shumica absolute e te krishtereve ungjillor te tjere dine. Jo se nuk e dine te sakte kete pune, por sepse nuk e dine saktesisht ne detaj. Kete pune madje do doja ta diskutoja me Alkoman qe nepermjet ketij diskutimi te provohet ose te hidhet poshte pohimi qe do bej.

Alkoma duke pare zjarrin tend edhe duke qene i bindur per ty , te keshilloj te besh download softwaring e-sword. Eshte nje instrument i cili hap te gjithe potencialin e bibles sepse te jep verset qofte edhe me rrenjet e fjaleve herbajke. Nepermjet ketij procesi mund te kuptosh eksponencialisht me shume rreth asaj qe thote Perendia.

Citim:
1) Po te shkosh ne Genesis duke e studjuar me fjalet hebraike do shikosh qe kemi 2 procese te krijmit te tokes. Njera eshte nga the LORD GOD - ku Lord perkthehet ne Eternal - brenda vetem nje dite edhe tjetra eshte nga God ( God = Elohim) e cila u krijua nga 7 dite.
- Madje kemi 2 Adam edhe Eve. Kemi Adamin edhe Even e krijuar nga the LORD GOD edhe kemi Adamin edhe Even ( ne sensin burre edhe grua ) e krijuar nga the 'Elohim in their vain image' . Je i lutur te shikosh gjeneaologjite edhe do shikosh qe p.sh po te krahasosh emrat do shikosh qe kane nje sekuence tjeter. Me konkretisht gjeneaogologja e Enochut eshte tjeter ne nje kapitull edhe tjeter ne kapitullin tjeter sepse behet fjale per 2 Enoch te ndryshem edhe per 2 Adam edhe Eva te ndryshem.
2) Fjalet hebraike definojne deri diku qe Adami edhe Eva ishin ne brendesi te tokes ( erret) edhe kur Caini vrau te vellan Abel .... Perendia e mallkoj te shkoj ne toke ' Prandaj edhe ne verset me pas shpreh Caini friken se do vritet nga njerezit e tjere .... por njerez te tjere nuk duhet te kishte po nuk u nise nga kjo qe te theme une'.
Me pas filloj miksimi i krijesave edhe i bijeve te Elohim. Konkretisht deshiruan vajzat e njerezeve edhe u ciftuan me to duke dhene jete te Nephilim qe jane ' The giants and the heroes of the Old'. Ne ate kohe krijimi shkoj deri ne ate stad sa mendimet e tyre ishin vetem te keqija. Noheu kishte ADN-en e Cainit edhe nga ku filloj ripopullimi i tokes.


Citim:
Nje tjeter gje shume interesante biblike : E keni te zeze mbi te bardhe ne bibel ku Apollo i 'mitologjise' greke emertohet si engjell nga Perendia
Jo engjell i Perendise , por engjell i rrebeluar ndaj Perendise.

A e kuptoni cfare realiteti hap ky verse ?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 01-06-2019 nė 13:25
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2019, 13:25   #32
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Po Kete doja te dija.

Besimi eshte Shprese ne dickaje qe nuk e njeh ( Shikimi Kuptimi Njohja nenkuptojne te njejten gje )

Pra Besimi ne vetvete eshte nje Pasiguri ( Shprese + mos Njohje )

Besimi = Shpresoj te jete e vertete sepse nuk kam njohuri per c'ka do ndodh ne te ardhmen !Te falenderoj Alkoma.

Mos u merzit me mua jam i vetmi qe kam lexuar gjithcka ke shkruar dhe e cmoj perkushtimin tend. Ndjekesit e tu apo te krishteret ungjillore as nuk do ta mernin mundimin ti shikonin e jo me ti lexonin diskutimet e tua, perkundrazi une mendoj se kundershtari te vlereson me shume se aleati qe ri i heshtur.

Gjithsesi pres me kenaqesi dhe anetare te tjere te japin mendimin e tyre ne lidhje me Besimin.
SHiko une nuk kam thene qe Besimi te jete shpresimi i gjerave qe nuk njihen por i gjerave qe nuk shihjen.

Me ane te besimit ne njohim gjerat qe nuk shihen.
Ka edhe shume gjera te tjera qe ne mund te njohim pa i pare.

Ne e njohim Perendine qe nuk e shohim pikerisht me ane besimit.
Jo njohje do si do por njohje e vertete. Ne nje marredhenie te vertete dhe reale kaq reale se qe ehe buka qe ha eshte me pak reale se sa njohja e Perendise se padukshem
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alkoma : 01-06-2019 nė 13:29
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2019, 13:31   #33
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Le te hyme ne berthamen e bibles per ate qe tregon bibla per NOEHUN

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin
Edhe nje dicka per punen e NOEU-t. Ketu do hyme aq thelle sa rrezikoj qe te divergjoj rende nga ajo qe shumica absolute e te krishtereve ungjillor te tjere dine. Jo se nuk e dine te sakte kete pune, por sepse nuk e dine saktesisht ne detaj. Kete pune madje do doja ta diskutoja me Alkoman qe nepermjet ketij diskutimi te provohet ose te hidhet poshte pohimi qe do bej.

Alkoma duke pare zjarrin tend edhe duke qene i bindur per ty , te keshilloj te besh download softwaring e-sword. Eshte nje instrument i cili hap te gjithe potencialin e bibles sepse te jep verset qofte edhe me rrenjet e fjaleve herbajke. Nepermjet ketij procesi mund te kuptosh eksponencialisht me shume rreth asaj qe thote Perendia.Me pas filloj miksimi i krijesave edhe i bijeve te Elohim. Konkretisht deshiruan vajzat e njerezeve edhe u ciftuan me to duke dhene jete te Nephilim qe jane ' The giants and the heroes of the Old'. Ne ate kohe krijimi shkoj deri ne ate stad sa mendimet e tyre ishin vetem te keqija. Noheu kishte ADN-en e Cainit edhe nga ku filloj ripopullimi i tokes.
Jo engjell i Perendise , por engjell i rrebeluar ndaj Perendise.

A e kuptoni cfare realiteti hap ky verse ?
Une jam nga ata qe besojne se toka u krijua brenda nje jave reale. Une besoje se kishte vetem nje Adam dhe nje Eve (nena e tere te gjalleve)
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2019, 13:33   #34
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Le te hyme ne berthamen e bibles per ate qe tregon bibla per NOEHUN

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Une jam nga ata qe besojne se toka u krijua brenda nje jave reale. Une besoje se kishte vetem nje Adam dhe nje Eve (nena e tere te gjalleve)
Une e di qe je nje nga ata. Por prandaj te theme qe ajde se bashku te shkojme ta hedhim poshte apo ta pohojme !

Sepse duke hyre ne thellesi do shikosh nje bote te tere qe te eshte mohuar. Nuk ka shkuar ne nje dimensjon tjeter por eshte thjesht kamufluar - ne kete sense te dhashe edhe versin e Apollos-. Sepse per ti rene shume shkurt , une jam nje nga shume te paktet ne kete toke qe besoj qe ne jemi the ' Fallen angels'.
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2019, 15:00   #35
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Le te hyme ne berthamen e bibles per ate qe tregon bibla per NOEHUN

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin
Une e di qe je nje nga ata. Por prandaj te theme qe ajde se bashku te shkojme ta hedhim poshte apo ta pohojme !

Sepse duke hyre ne thellesi do shikosh nje bote te tere qe te eshte mohuar. Nuk ka shkuar ne nje dimensjon tjeter por eshte thjesht kamufluar - ne kete sense te dhashe edhe versin e Apollos-. Sepse per ti rene shume shkurt , une jam nje nga shume te paktet ne kete toke qe besoj qe ne jemi the ' Fallen angels'.
Ok e fillojme me biblen sepse aty eshte info me e sakte lidhur me krijimin.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2019, 15:08   #36
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Le te hyme ne berthamen e bibles per ate qe tregon bibla per NOEHUN

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin
Une e di qe je nje nga ata. Por prandaj te theme qe ajde se bashku te shkojme ta hedhim poshte apo ta pohojme !

Sepse duke hyre ne thellesi do shikosh nje bote te tere qe te eshte mohuar. Nuk ka shkuar ne nje dimensjon tjeter por eshte thjesht kamufluar - ne kete sense te dhashe edhe versin e Apollos-. Sepse per ti rene shume shkurt , une jam nje nga shume te paktet ne kete toke qe besoj qe ne jemi the ' Fallen angels'.
Zanafilla 1
5
Dhe Perėndia e quajti dritėn "ditė" dhe errėsirėn "natė". Kėshtu erdhi mbrėmja e pastaj erdhi mėngjesi: dita e parė.

Ketu esht e qarte se ka kaluar nje dite nate dhe erdhi dita e dyte.
Fjala e perdorur per 'dite' eshte [perdorur edhe ne shume raste t etjera dhe ka vetem kuptimin e nje dite nate normale ashtu si eshte sot.
Zanafilla 1; 11-13
11
Pastaj Perėndia tha: "Tė mbijė toka gjelbėrimin, barėrat tė nxjerrin farė dhe drurėt frutore tė japin nė tokė njė frut qė tė pėrmbajė farėn e tij, secili simbas llojit tė tij". Dhe kėshtu u bė.

12
Dhe toka prodhoi gjelbėrim, barėra qė e bėnin farėn simbas llojit tė tyre dhe drurė qė mbanin fruta me farėn e tyre brenda, secili simbas llojit tė vet. Dhe Perėndia e pa se kjo ishte mirė.

13
Kėshtu erdhi mbrėmja, pastaj erdhi mėngjesi; dita e tretė.

Sic e shikon diten e trete u krjuan bimet dhe ne dime se bimet kane nevoje per driten e diellit. Ato nuk mund te kene egzistuar miliona vite pa drite dielli.
Kur dihet se dielli u krjua diten e katert.

17
Dhe Perėndia i vendosi nė kupėn qiellore pėr tė ndriēuar tokėn,

18
pėr tė qeverisur ditėn dhe natėn dhe pėr ta ndarė dritėn nga errėsira. Dhe Perėndia e pa qė kjo ishte mirė.

19
Kėshtu erdhi mbrėmja dhe erdhi mėngjesi: dita e katėrt.


Keto jane dy argumenta qe ditet kane qene normale.


Ndersa lidhur me Even dhe Adamin.
DUket se ka vetem nje Eve thjesht fakti qe Eva quhet nena e tere te gjalleve nga Bibla dhe nga Adami.

20
Dhe burri i vuri gruas sė tij emrin Evė, sepse ajo qe nėna e tėrė tė gjallėve.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2019, 15:41   #37
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Do perdore king james ne gjuhen angleze e kam me te kollajt edhe te aksesueshem. Po te shkosh edhe te shikosh fjalen God ne hebrajsht do shikosh qe eshte = Elohim per pjesen qe solle ti.

Pas asaj pjese qe solle vjen kjo pjese ku perdoret specifikisht fjala LORD GOD ne diference me God qe perdoreshte deri ne ate pjese. Ku Lord = Eternal pra Eternal God.

Citim:
4 These are the generations of the heavens and of the earth when they were created, in the day that the Lord God made the earth and the heavens,

5 And every plant of the field before it was in the earth, and every herb of the field before it grew: for the Lord God had not caused it to rain upon the earth, and there was not a man to till the ground.

Genesis 2:4 - 2:5
Te kjo pjese pra pershkruhet krijmi fillestar , i cili u be brenda nje dite - ne diference me 7 ditet e krijmit qe solle ti-. Para se te fillonte rrebelimi edhe ku gjithcka ishte perfekte.

Pra Zanafilla fillon faktikisht nga krijimi i tokes nga Elohim e cila eshte nje ngjarje tjeter nga krijmi fillestar brenda vetem nje dite nga the Lord God / Eternal God / Jezusi = YAHWEH!

Citim:
Tani dikush mund te pyes kush jane the elohim ( eshte plural). The elohim jane pra Apollo , Zeusi , Athena , Luciferi etj. Pra engjejt e rrebeluar te cilet u shkeputen. Kete pjesen specifike nuk e ke verbatim ne bibel por nga konteksti kjo eshte bindja ime madje absolute.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 01-06-2019 nė 15:57
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2019, 16:55   #38
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Ne Bibel zoti ka dy emra kryesore Jave ( YAHWEH ) dhe Elohim

Jave Zoti i Sklleverve
Jave do te thote gjithcka qe eshte, Jave nuk krijon asnjegje ai zoteron mbi ate qe eshte krijuar me pare. Jave eshte Zoti qe ka Arsyen por nuk ka Mendimin eshte Zoti i Sklleverve.

Elohim Zoti Krijues
Elohim eshte ai qe eshte krijuesi, ashte ai i pertejmi qe qendron jashte sistemit te krijuar prej tij. Elohim eshte Zoti krijues qe ka krijuar gjithcka dhe ka Mendimin.


Arsye = Sherbetor
Mendimi = Zot


Mendimi nuk ka te beje me arsyen. Arsyeja ben pyetje kush kur cfare etj ndersa mendimi pen pyetjen PERSE ? Pyetja e Mendimit hap nje program per te mare vesh qellimin perfundimtar.

Ndersa Arsyeja ben pyetjen e nje sherbetori. Arsyeja ka frike ndersa mendimi jo.

E keqia e njeriut eshte qe qellimin ja delegon qytetrimit apo civilizimit ai nuk ka nje qellim individual por kolektiv ndaj ai manipulohet lehte nga masat te cilat ne vetvete manipulohen nga pak individe. Bibla tregon evolimin shpirteror qe fillon nga Adami i cili beri mekatin duke krijuar mendimin kemi me pas Noe qe nderton varken me personalitetet e tijkemi permbytjen dalejen nga skema. Kafshet e arkes se Noese jane aftesite apo virtytet te brendeshme si forca zgjuarsia ekujlibri etj

Arka eshte aftesia e nje njeriu njerzit ne varke eshte pjesa e unit. Dalja nga varka eshte nje hap para. Bota e vjeter permbytet dhe vdes dhe Noe arrin ne nje bote te re. Permbytja nuk eshte dicka e te kaluares eshte dicka qe mund te behet dhe sot nga cdo njeri. Mos i sherbe Arsyes por degjo mendimin duke pare me tej dhe ndiq rregullat e Zotit Elohim. Jave e ka ndaluar mollen por ka frike, Jave e lejon Adamin te ike nga Edeni dhe Adami futet brenda ne bote ( Adamin nuk e debojne por ai iken sepse kupton se eshte i afte te kryeje eksperiencen e jetes dhe vdekjes ).Njeriu Lind ( Femirija ) Pastaj Vdes ( Shkolla Arsimi ) pastaj Rilind ( Filozofia e Jetes )

Ne mendojme se jetojme ne tre dimensione plus nje te katert qe eshte koha por jashte sistemit tone ka shume dimensione.
Ne fakt nuk duhet te bej nderhyrje te tilla ne kete teme te forumit pasi eshte e ndaluar nga rregulloria gjithsesi mu duk interesant diskutimi. Kjo qe sapo ju paraqita nuk ka te beje aspak me ndonje teori konspirative por me psiko filozofine e teksteve antike.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 01-06-2019 nė 17:03
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2019, 18:41   #39
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

YAHWEJA eshte Jezusi. Prandaj edhe Jezusi thote qe para Abrahamit ' I AM '. Jo vetem si shprehje por edhe emertim sepse YAHWEH perkthehet ne ' I AM WHO I AM'. Edhe Yahweja eshte i Biri i Atit te Shenite - i cili eshte pertej ekzistences edhe madje vetem disa engjej te rankut me te larte e perceptojne qofte prezencen e TIJ- i cili u misherua midis nesh si Jezus per te jetuar jeten qe nuk jetojme dot ne duke u bere kurban per mekatet tona mbi meriten e Abrahamit i cili ishte gati te sakifikonte te birin e tij si kurban. Jezusi = Yahweh ka krijuar gjithsesine mqs nepermjet Jezusit, Ati i Shenjite ka krijuar edhe nepermjet atij na shpeton por edhe do gjykoj.

Elohim eshte faktikisht nje force bashkevepruese por edhe oponente i Jezusit edhe eshte nje emertim i perbashket i shume qenjeve. P.SH Noheun e komanduan edhe Elohim por zgjodhi te bej ashtu sic e komandoj the LORD GOD.

Po ti emertoj madje kush jane .... Elohim = Zeus , Thor , Lucifer , Apollo edhe totali i te gjithe zoterave te 'mitologjive' te lashta te cilet jane asgje me pak edhe asgje me shume se engjejt e rrebeluar . Ne fakt ato nuk jane mitologji edhe ketu buron pamundesia e njeriut te zakonshem ne rrugen drejt HADES-it per te pare te verteten.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 01-06-2019 nė 18:49
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 11:56   #40
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Marsel dhe Aleksandro jeni te dy gabim, do ju sqaroje se nuk eshte aspak e veshtire per keto qe keni shkruar por jam i zene sot. DHe madje jame nja tre kater dite i zene. Kur te jem i lire do ju shkruaj.

Deri atehere po ju them nje pslam nga bibla ta lexoni.
Por lexojeni ama jo te beni sikur e keni lexuar.

Psalmi

Kapitulli 3
1
O Zot, sa tė shumtė janė armiqtė e mi! Shumė ngrihen kundėr meje.

2
Shumė thonė pėr mua: "Nuk ka shpėtim pėr tė pranė Perėndisė". (Sela)

3
Por ti, o Zot, je njė mburoje rreth meje; ti je lavdia ime dhe ai mė larton kokėn.

4
Me zėrin tim i thirra Zotit dhe ai m`u pėrgjigj nga mali i tij i shenjtė. (Sela)

5
Unė rashė e fjeta; pastaj u zgjova, sepse Zoti mė pėrkrah.

6
Unė nuk do tė kem frikė nga mizėri njerėzish qė kanė fushuar rreth e qark kundėr meje.

7
Ēohu, o Zot, mė shpėto, o Perėndia im; sepse ti i ke goditur tėrė armiqtė e mi nė nofull; u ke thyer dhėmbėt tė pabesėve.

8
Shpėtimi i pėrket Zotit, bekimi yt qoftė mbi popullin tėnd. (Sela)
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur