Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-02-2014, 14:08   #21
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

ceshtja nuk eshte sic po mudohen ta percjellin mediat perendimore.
vendi ndodhet ne udhekryq. te shkoje drejt europes apo drejt rusise.
dhe populli eshte i ndare. nuk eshte se keto "revolucionaret" perfaqesojne tere popullin. ato jane njera gjysem.
gjysma tjeter duan rusine.
the admiral nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 14:12   #22
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
ceshtja nuk eshte sic po mudohen ta percjellin mediat perendimore.
vendi ndodhet ne udhekryq. te shkoje drejt europes apo drejt rusise.
dhe populli eshte i ndare. nuk eshte se keto "revolucionaret" perfaqesojne tere popullin. ato jane njera gjysem.
gjysma tjeter duan rusine.
Keta pro-ruset duan ta bejne rusisht gjuhe t dyte etj etj..
Sdq perplasje interesash te superfuqive eshte pa dyshim.
zirconium nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 14:16   #23
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
ceshtja nuk eshte sic po mudohen ta percjellin mediat perendimore.
vendi ndodhet ne udhekryq. te shkoje drejt europes apo drejt rusise.
dhe populli eshte i ndare. nuk eshte se keto "revolucionaret" perfaqesojne tere popullin. ato jane njera gjysem.
gjysma tjeter duan rusine.
Ai eshte problem imagjinar politik....ēeshtja eshte korrupsioni.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 14:19   #24
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ai eshte problem imagjinar politik....ēeshtja eshte korrupsioni.
Po si shumica e vendeve ish komuniste, o burra kush t vjedh i pari.
zirconium nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 14:19   #25
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,075
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Andaj po pyesim Rusnod qe duket sikur eshte Ukrahinas/e, te na jape perspektive e tij/saj dhe jo lajme. Keto i lexojme gjithandej.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 14:22   #26
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ai eshte problem imagjinar politik....ēeshtja eshte korrupsioni.
korrupsioni dihet qe eshte problem, por po flisja per kete interpretimin qe po i behet asaj qe ndodhi.
nuk eshte e vertete qe populli eshte proeuropian. eshte i ndare gati 50:50 ne proeuropian e prorus...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Keta pro-ruset duan ta bejne rusisht gjuhe t dyte etj etj..
Sdq perplasje interesash te superfuqive eshte pa dyshim.
e drejte e tyre eshte.
keto proruset jane shume. shume me teper nga sa mundohen te na shfaqin mediat.
the admiral nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 14:26   #27
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,080
Thanks: 5,650
Thanked 11,823 Times in 4,139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Po ky eshte rus qe kupton/kopjon mendime e i ndan me ne apo ukrahinas se spo e kuptoj?
Beaute nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 14:28   #28
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
korrupsioni dihet qe eshte problem, por po flisja per kete interpretimin qe po i behet asaj qe ndodhi.
nuk eshte e vertete qe populli eshte proeuropian. eshte i ndare gati 50:50 ne proeuropian e prorus...
Protesta nuk ka te beje me pro-rusin o pro-perendimin,eshte interpretim i gabuar,qe i jepet nga jashte.Nuk ka qellime as etnike e sa fashiste,eshte thjeshte proteste kunder politikes,per liri e kundra korrupsionin e varferise.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 14:32   #29
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Protesta nuk ka te beje me pro-rusin o pro-perendimin,eshte interpretim i gabuar,qe i jepet nga jashte.Nuk ka qellime as etnike e sa fashiste,eshte thjeshte proteste kunder politikes,per liri e kundra korrupsionin e varferise.
ka te beje qe c'ke me te.
ishte proteste kunder vendimeve qe po merreshin...
njerezit u cuan ne proteste pasi po u sillej kurrizi europes e po i shtrengohej dora rusise.
kjo ishte arsyeja.
the admiral nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 14:39   #30
Rusnod
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2014
Vendndodhja: Leningrad
Posts: 138
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Rusnod ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: ēfare u ndodh ne Ukraine?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Cfare shtetesie origjinale ke Rusnod? Shqipja yte me duket e mesuar. Gabime morfologjike bejme te gjithe por shqipja jote ka gabime strukturore, si e cilitdo qe e ka gjuhe te dyte. Nuk ka problem se shkruan ne kete forum, po duam te dime se perse ke zgjedhur te na informosh ne, nga mesi i tere botes perendimore dhe lindore?
me pelqen shqip. ne kete forum me u therriten. po, kam gabime. po cka kerkon prej meje? fillova te mesoj 2 muaj me pare.
perendim na meson cfare eshte demokratia. demokratia eshte shumica e mendimeve. pse ne peredimin ligj i mbron sodomitet(gomoseksualistet), pedofilet(ata qe kane seks me femijet. si quhen ne shqip?) ? pse peredim na thote te bejme gjithashtu (po ashtu)? une vertetoj se ne Ukraine ka grusht shteti fashiste
Rusnod nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 14:40   #31
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
ka te beje qe c'ke me te.
ishte proteste kunder vendimeve qe po merreshin...
njerezit u cuan ne proteste pasi po u sillej kurrizi europes e po i shtrengohej dora rusise.
kjo ishte arsyeja.
Kurrizin Europes ja ktheu Timoshenko,u lidh dhe ajo me ruset.
Nuk ka te beje fare,se kujt krahu do ti perkasin...Yanukoviē i kerkoi ndihma Europes para nje muaji.

Mos e ngaterroni politiken qe ndjekin shtetet jashte Ukraines,me protesten e popullit.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 14:45   #32
Rusnod
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2014
Vendndodhja: Leningrad
Posts: 138
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Rusnod ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

amerika i ben revolutionet ne gjith bote (Livia,Egipet, Siri, Serbi, Afganistan,Ukraine e tj). a thua jo?
Rusnod nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 14:50   #33
Rusnod
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2014
Vendndodhja: Leningrad
Posts: 138
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Rusnod ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

ne peredimin e Ukraines jetojne ata qe duan te jetojne ne Europe. ata e duan fashisten Bandera.
ne lindjen e Ukraines jetojne ata qe quhen ruset edhe duan jetojne ne Rusi
Rusnod nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 14:51   #34
Rusnod
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2014
Vendndodhja: Leningrad
Posts: 138
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Rusnod ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
ceshtja nuk eshte sic po mudohen ta percjellin mediat perendimore.
vendi ndodhet ne udhekryq. te shkoje drejt europes apo drejt rusise.
dhe populli eshte i ndare. nuk eshte se keto "revolucionaret" perfaqesojne tere popullin. ato jane njera gjysem.
gjysma tjeter duan rusine.
po, ashtu
Rusnod nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 14:52   #35
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,080
Thanks: 5,650
Thanked 11,823 Times in 4,139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: ēfare u ndodh ne Ukraine?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rusnod Shiko postimin
me pelqen shqip. ne kete forum me u therriten. po, kam gabime.
E mora pergjigjen.
Beaute nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 15:01   #36
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Kurrizin Europes ja ktheu Timoshenko,u lidh dhe ajo me ruset.
Nuk ka te beje fare,se kujt krahu do ti perkasin...Yanukoviē i kerkoi ndihma Europes para nje muaji.

Mos e ngaterroni politiken qe ndjekin shtetet jashte Ukraines,me protesten e popullit.
qe ne nentor/dhjetor dolen 200.000 vete ne mes te kievit per te demonstruar pro BE-se ti thua nuk ka te beje me ceshtjen pro-europe e pro-rusi.
njerezit dolen duke valevitur flamuj europiane.

kjo eshte baza e problemit. drejtimi qe do marre vendi. europe apo rusi.
gjysma do njeren e gjysma do tjeteren.

ja fillimi i protestave:
shikoje videon. eshte e fillim dhjetorit.
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-25290959

Ukraine's capital Kiev gripped by huge pro-EU demonstration
the admiral nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 15:14   #37
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,398
Thanks: 216
Thanked 195 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: ēfare u ndodh ne Ukraine?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rusnod Shiko postimin
Ganimet, e pastro koken tende prej plehre ideologjike, ti lutem.

Vajza e Yulia Tymoshenkos: Nėna ime vuajti si shqiptarėt nė burgjet e Serbisė

2014-02-23 14:30:03 \\ Telegrafi
NeKohe.com
Nė protestat kundėr diktaturės sė presidentit ukrainas Yanukovitch, tė cilat filluan qė nga nėntori i vitit tė kaluar, morėn pjesė edhe shqiptarė tė Ukrainės.

Eugenia Tymoshenko nė njė intervistė pėr agjencinė informative “Presheva Jonė”, ka falėnderuar shqiptarėt pėr angazhimin qė kanė dhėnė pėr lirimin e nėnės sė saj.

“Nėna ime ishte viktimė e hakmarrjes politike e regjimit tė ish presidentit Yaunkovich. Ajo ka vuajtur si shqiptarėt nė burgjet e Serbisė", ka theksuar Eugenia, e cila ka i bėri apel komunitetit ndėrkombėtar tė ndėrhyjė pėr tė marrė masa ndaj diktatorit tė fundit tė Evropės nė Ukrainė, tė cilin e bėn pėrgjegjės pėr dhjetėra viktima nė protestat e ditėve tė fundit nė Kiev.

Gjykata Supreme e Ukrainės kishte refuzuar apelin e ish kryeministres Yulia Tymoshenko, kundėr dėnimit shtatėvjeēar nėn akuzat pėr shpėrdorim tė detyrės zyrtare.
Tymoshenko ėshtė burgosur qė nė muajin tetor tė vitit 2011. /Telegrafi/
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 16:21   #38
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

Polarizimet tregojne se ka inpakt gjeopolitik nga dy krahet!...Perendimi nga njera ane dhe Rusia nga tjetra!Egziston rreziku potencial qe polarizimi sferave te interesit mund te ēojne ne luft civile kete popull...,shpresoje qe populli te jete i ndergjegjshem dhe te mos bien pre e klaneve politike...
bindi nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 17:53   #39
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=273231&ref=ml
bindi nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-02-2014, 17:58   #40
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,228
Thanks: 345
Thanked 613 Times in 450 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhi nė Ukrainė?

una propozoj qe runarod-in ta caktojn vezhgues te OSBE/ODIHR ne zgjedhjet e ardhshme te Ukraine, sepse eshte shum ombjektiv, i pa-anshem, njeh edhe rusishten shum mire ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur