Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Etimologjia

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-06-2017, 12:00   #81
Piktori
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 430
Thanks: 125
Thanked 116 Times in 94 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Piktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Emri i borės - njė artefakt historik

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
e vetmja gje qe mund ti kete korresponduar emri "rige" edhe ne jug - eshte kjo gjeja ketu

e ju mbase e keni perdorur edhe si vizore. Sepse e ka edhe ate krah te mundesise.
Fjalėn rrigė e kemi pėrdorur edhe nė veri si sinonim i vizores.
Biles shqiptohej sikurse e kam shkruar me rr e jo r.
🖤 (1)
Piktori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2017, 12:08   #82
Piktori
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 430
Thanks: 125
Thanked 116 Times in 94 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Piktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Emri i borės - njė artefakt historik

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Si!

E po ja qe andej nga ju qenkan perdorur fjale te huaja plotesisht per secilen nga keto.

Andaj e sic thash meqe trekendeshi, ne praktike perdorej si vizore, sidomos kendrejteshi, ndersa emri I tij gjenerik vizore. Del se ju e keni quajtur burimisht { trigon } qe me kohe e eshte korruptuar ne { 'rig-a }. Dhe kjo eshte ne fakt e sakta.
Kėtu kemi tė bėjmė me dy fjalė tė ndryshme.
Trekėndėshi ėshtė fjalė e re e gjuhės letrare.
Tri, tre shpreh numėrin dhe kėndėshat janė kanėt ose konet.
Trekonshi. Trekanshi. dialektore.
Nė ndėrtim ustallarėt skuadrės i thonin goni.
Ndėrsa Riga ka kuptimin e rradhės. Duke ditur se shqipja g e bėn dh, ll.
Piktori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2017, 12:14   #83
Piktori
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 430
Thanks: 125
Thanked 116 Times in 94 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Piktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Riga/Vizorja

Ndėrsa pėrsa i pėrket lotėve pėrdoret fjala rreke dhe jo riga, kur ata rrjedhin me intensitet tė madh si rrėketė qė zbrasen nė pėrrenj apo lumenj.
Piktori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur