Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-02-2015, 22:03   #21
Oqeani
V.I.P
 
Avatari i Oqeani
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,640
Thanks: 2,210
Thanked 1,235 Times in 823 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

De Bora - inshalla kurr nuk i ndihmon Zoti !
Keta jane te flliqte - me duken si - hienat - ( serbet ) !
U shkaterrofshin - por mire thua se jan te pasur duke bere mallverzime !
Pra - mire thua - popull i pasur - shtet - varfanjak -
Por ne fund askujt nuk ia var shtetit !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-02-2015, 04:46   #22
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,096
Thanks: 15,660
Thanked 9,273 Times in 6,273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga De Bora Shiko postimin
Madje ajo qe vihej re te greket ishte se individi ishte i pasur dhe shteti i varfer.
une, personalisht ajo qe kuptova tek ky popull ishte se keta vuanin nga megalomania. I dukej vetja se ishin gjithcka por ne fakt ju mungonte urtesia dhe luciditeti. Si nuk pashe nje reforme pershembull qe te benin ne favor te emigranteve por qe ata vete do te kishin shume perfitime nga keta emigrante.. dhe thoja me vete mo kaq shtet i trashe paska qene ky, gjynah qe e kane futur ne europe.. dhe te mendoni se keto i thoja qe ne vitet 90.. ishalla po i shpeton ky Cipra po prape me duket mission impossible.. Zoti i ndihmofte nga trute e kokes. Amen!
Sot ne mos gabohem tek Arte ka nje emision per shtresat e mesme ne France,se ku po shkojne.
PS: jam i vemendshen une ne klase kur behen detyrat,jo si ndonje opingar me qylaf qe tregon akoma ferra!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-02-2015, 06:44   #23
legjenda
V.I.P
 
Avatari i legjenda
 
Data e antarėsimit: May 2014
Vendndodhja: MAQEDONIA VERIUT
Posts: 3,470
Thanks: 280
Thanked 765 Times in 247 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
legjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Bisedimet nė mes tė Greqisė dhe ministrave tė financave tė Eurozonės, pėrkitazi me borxhin e Greqisė ndaj BE-sė, janė ndėrprerė tė hėnėn ngase Athina e ka refuzuar propozimin e BE-sė pėr zgjatje pėr gjashtė-mujore tė pakos ndėrkombėtare.

Ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis, tha se Athina, edhe pėrkundėr ndėrprerjes sė bisedimeve, ėshtė e gatshme pėr tė bėrė gjithēka qė duhet pėr arritjen e njė marrėveshje.

Qeveria e re nė Greqi premtoi se do ta shlyej borxhin prej 240 miliardė eurosh.

Ministri holandez i Financave, Jeroen Dijsselbloem, nė cilėsinė e kryesuesit tė takimit, tha se Athina e ka afatin deri mė 20 shkurt, kohė deri nė tė cilėn mund tė kėrkoj shtytjen e afatit pėr kthimin e borxheve, pėrndryshe sipas tij, njė ēėshtje e tillė do tė duhej tė pėrfundonte deri nė fund tė muajit.

Nė lidhje me kėtė ēėshtje, Banka Qendrore Evropiane, pritet tė diskutoj tė mėrkurėn.
__________________
Fjala e urtė thotė:Miku i mirė njihet nė ditė tė vėshtira.Tė bėsh mik,sė pari duhesh tė jeshė vet mik,por edhe mikun nuk mund tė zgjedhish brenda ditės
legjenda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-02-2015, 21:14   #24
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

SHBA-Greqisė: Marrėveshje, ndryshe pasoja; Athina: Thirrje edhe pėr Evropėn
18/02/2015


Shtetet e Bashkuara kanė ndėrhyrė nė pėrpjekje pėr tė zhbllokuar ngėrēin e bisedimeve pėr rifinancimin e borxhit grek.

Greqia drejt kėrkesės pėr zgjatjen e huasė
Greqi, huaja me njė marrėveshje tė re
Varoufakis: Greqia do tė qendrojė nė Eurozonė
Sekretari i Thesarit, Jack Lew i ka telefonuar ministrit helen tė Financave, Yanis Varoufakis, duke e paralajmėruar mbi rrezikun e njė “vėshtirėsie imediate” nėse nuk arrihet njė marrėveshje.

“Ėshtė momenti tė kalohet tek faktet. Duhet gjetur njė shteg konstruktiv nė bashkėpunim me FMN-nė dhe ministrat evropianė tė Financave”, i ka thėnė Lew homologut grek.

Gjatė bisedės telefonike, shefi amerikan i Thesarit ka theksuar gjithashtu se pasiguria nuk ėshtė pozitive pėr Evropėn.

Ai e ka vėnė theksin tek fakti qė njė marrėveshje mes Greqisė me Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe Evropės duhet tė bazohet nė faktin se ekzistojnė mundėsitė pėr tė bėrė hapa pėrpara si nė rritjen ekonomike ashtu edhe nė atė tė reformave.

Mė tej, Lew e ka siguruar homologun grek se do tė bėjė gjithēka pėr tė inkurajuar kreditorėt ndėrkombėtarė tė Greqisė pėr tė arritur njė marrėveshje.

Nga ana e tij, Varoufakis e ka lexuar deklaratėn e zyrtarit amerikan si njė apel jo vetėm pėr Greqinė, por edhe pėr gjithė Evropėn.

“Sekretari amerikan i Thesarit mė tha me forcė se njė dėshtim nė arritjen e marrėveshjes do tė dėmtonte Greqinė, por shtoi se do tė dėmtonte edhe vetė Evropėn. Pra, ishte njė paralajmėrim pėr tė dyja palėt”, ka shkruar ministri helen nė profilin e tij nė rrjetin social Twitter. / Top Channel
__________________
Mos i bej dikujt ate,qe nuk ke deshire te ta bej dikush.
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2015, 21:18   #25
legjenda
V.I.P
 
Avatari i legjenda
 
Data e antarėsimit: May 2014
Vendndodhja: MAQEDONIA VERIUT
Posts: 3,470
Thanks: 280
Thanked 765 Times in 247 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
legjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Gjermania ka refuzuar kėrkesėn e Greqisė pėr zgjatjen edhe pėr gjashtė muaj tė kredisė ndėrkombėtare.
Refuzimi erdhi edhe pse Komisioni Evropian e kishte quajtur "pozitive" kėrkesėn e Greqisė. Athina kishte kėrkuar njė pako tė re ndihmėse pėr gjashtė muaj dhe jo ripėrtritjen e marrėveshjes. Megjithatė, njė zėdhėnės i Ministrisė sė Financave gjermane tha kėrkesa nuk ishte "ndonjė propozim i konsiderueshėm pėr njė zgjidhje". Kėrkesa greke pėrfshin njė zotim pėr tė ruajtur "ekuilibrin fiskal" pėr njė periudhė gjashtėmujore, derisa vendi negocion me partnerėt e eurozonės mbi rritjen e afatit dhe uljen e borxhit. Zėdhėnėsi gjerman tha se kėrkesa greke ėshtė njė pėrpjekje pėr "mbikalim financiar, pa plotėsimin e kėrkesave tė programit. Letra nuk i plotėson kriteret pėr tė cilat kishin rėnė dakord Eurogrupi tė hėnėn. Greqia dhe anėtarėt e Eurozonės aktualisht kanė mosmarrėveshje rreth kthimit tė borxhit nga Greqia nė vlerė prej 240 miliardė dollarė, afati pėr tė cilin borxh pritet tė skadojė nė fund tė shkurtit,
__________________
Fjala e urtė thotė:Miku i mirė njihet nė ditė tė vėshtira.Tė bėsh mik,sė pari duhesh tė jeshė vet mik,por edhe mikun nuk mund tė zgjedhish brenda ditės
legjenda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2015, 14:24   #26
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

keta ne shqelma, ne shqelma i kisha nxjerre nga unioni, se lere tu japesh fjalen edhe te tregojne se edhe sa euro u duhen.

Shtet koti !
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2015, 20:39   #27
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Arrihet marrėveshja Greqi-BE, ndihma zgjatet 4 muaj
20/02/2015
Arrihet marrėveshja Greqi-BE, ndihma zgjatet 4 muaj
Greqia dhe BE kanė arritur tė bien dakord pėr marrėveshjen e huasė dhe kohėzgjatjen e saj pas njė seri zhvillimesh dramatike nė samitin e Eurogrupit, qė filloi me tre orė vonesė.

Nga mediat ndėrkombėtare, qė citojnė burime zyrtare nga Brukseli dhe Athina, mėsohet se dy palėt kanė rėnė dakord pėr zgjatjen e programit tė ndihmave me 4 muaj.

Ministri holandez i Financave, Jeroen Dijsselbloem, shef i Eurogrupit, ka deklaruar se Greqia ka pėrsėritur angazhimin e saj pėr tė respektuar tė gjithė borxhin nė pėrputhje me afatet.

Marrėveshja largon rrezikun e menjėhershėm qė Greqia tė mbetet pa gjendje financiare muajin e ardhshėm. Gjithashtu, ajo i siguron njė “moment frymėmarrjeje” qeverisė sė re greke qė kėrkon tė negociojė pėr lehtėsi mė afatgjata pėr borxhin me kreditorėt e saj evropianė.

Menjėherė pas njoftimit tė arritjes sė akordit monedha e pėrbashkėt evropiane fitoi terren ndaj dollarit amerikan. Sebastien Galy, analist nė bankėn franceze “Societe Generale”, deklaroi:

“Ėshtė e dukshme qė po i largohemi katastrofės. Marrėveshja duhet tė ndikojė nė lehtėsimin e stresit nėn tė cilin kanė qenė tregjet financiare”.

Para fillimit tė takimit tė Eurogrupit u zhvilluan negociata tė veēanta mes pėrfaqėsuesve tė Athinės dhe Gjermanisė, qė kundėrshtuan letėr-kerkesėn greke pėr zgjatjen gjashtėmujore tė programit tė huasė, me ndėrmjetėsimin e Diijselblom.

Mė herėt kryeministri Tsipras i kishte telefonuar presidentit tė BE-sė, Donald Tusk duke i deklaruar se, nėse nuk do tė arrihej sot njė rezultat pozitiv pėr Greqinė, ai do tė kėrkonte njė samit tė jashtėzakonshėm tė BE tė dielėn nė mbrėmje.

/ Top Channel
__________________
Mos i bej dikujt ate,qe nuk ke deshire te ta bej dikush.
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2015, 12:38   #28
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,096
Thanks: 15,660
Thanked 9,273 Times in 6,273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga bindi Shiko postimin
Arrihet marrėveshja Greqi-BE, ndihma zgjatet 4 muaj
20/02/2015
Arrihet marrėveshja Greqi-BE, ndihma zgjatet 4 muaj
Greqia dhe BE kanė arritur tė bien dakord pėr marrėveshjen e huasė dhe kohėzgjatjen e saj pas njė seri zhvillimesh dramatike nė samitin e Eurogrupit, qė filloi me tre orė vonesė.

Nga mediat ndėrkombėtare, qė citojnė burime zyrtare nga Brukseli dhe Athina, mėsohet se dy palėt kanė rėnė dakord pėr zgjatjen e programit tė ndihmave me 4 muaj.

Ministri holandez i Financave, Jeroen Dijsselbloem, shef i Eurogrupit, ka deklaruar se Greqia ka pėrsėritur angazhimin e saj pėr tė respektuar tė gjithė borxhin nė pėrputhje me afatet.

Marrėveshja largon rrezikun e menjėhershėm qė Greqia tė mbetet pa gjendje financiare muajin e ardhshėm. Gjithashtu, ajo i siguron njė “moment frymėmarrjeje” qeverisė sė re greke qė kėrkon tė negociojė pėr lehtėsi mė afatgjata pėr borxhin me kreditorėt e saj evropianė.

Menjėherė pas njoftimit tė arritjes sė akordit monedha e pėrbashkėt evropiane fitoi terren ndaj dollarit amerikan. Sebastien Galy, analist nė bankėn franceze “Societe Generale”, deklaroi:

“Ėshtė e dukshme qė po i largohemi katastrofės. Marrėveshja duhet tė ndikojė nė lehtėsimin e stresit nėn tė cilin kanė qenė tregjet financiare”.

Para fillimit tė takimit tė Eurogrupit u zhvilluan negociata tė veēanta mes pėrfaqėsuesve tė Athinės dhe Gjermanisė, qė kundėrshtuan letėr-kerkesėn greke pėr zgjatjen gjashtėmujore tė programit tė huasė, me ndėrmjetėsimin e Diijselblom.

Mė herėt kryeministri Tsipras i kishte telefonuar presidentit tė BE-sė, Donald Tusk duke i deklaruar se, nėse nuk do tė arrihej sot njė rezultat pozitiv pėr Greqinė, ai do tė kėrkonte njė samit tė jashtėzakonshėm tė BE tė dielėn nė mbrėmje.

/ Top Channel
1-0 per GJERMANET.Per ndihmat PERFUNDIMISHT ose 1.8 Miliard euro vendoset te henen mbasi VORRAufakis tju tregoje kolegeve europiane listen e <kursimeve>,apo vazhdimin e reformave te greqiris te meparshem!
SCHÄUBLE: te qeverisesh eshte,apo do te thote Rendez-vouz me REALITETIN.
Tashti ka dhe skeptike apo ekonomiste qe thojne qe arvanitusqos Qipras dhe vorriufakis nuk i mbajne premtimet!
Do ta kqyrim raundin tjeter...
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2015, 19:57   #29
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Greqia, nė alarm pėr mungesėn e likuiditetit bankar

26/02/2015

Me gjithė optimizmin pas zgjatjes sė marrėveshjes sė borxhit me 4 muaj, Athina sheh me shqetėsim tė madh dy pengesa, qė mund tė rrėzojnė gjithēka nė muajt e ardhshėm: mungesėn e likuiditetit bankar dhe rrjedhjen e depozitave greke.


Sipas statistikave tė Bankės sė Greqisė, nė tre muajt e fundit janė tėrhequr nga bankat e vendit mbi 28 miliardė euro dhe shuma e depozitave ka shkuar nė 135 mld euro, duke mbėrritur nė nivelin mė tė ulėt tė 10 viteve tė fundit. Hemorragjia bankare ka ndaluar vetėm tė martėn e kaluar, pas marrėveshjes me Eurogrupin, dhe ėshtė regjistruar pėr herė tė parė pas 90 ditėsh rikthimi i 850 milionė eurove.

“Bankat, pas rritjes sė fundit tė kapitaleve, kanė njė bazė tė mjaftueshme financiare, por presioni qė po bėhet mbi likuiditetin e tyre, veēanėrisht nė muajt e fundit, mbetet i fortė”, tha Janis Sturnaras, guvernator i Bankės sė Greqisė.

Nga ana tjetėr, Greqia duhet tė paguajė deri nė fund tė vitit mbi 29 miliardė euro pėr borxhet e prapambetura dhe interesat e kredive tė marra, njė shumė qė pėr momentin duket e papėrballueshme pėr t’u gjetur, nėse nuk ndihmohet nga BQE.

Burime nga Brukseli vleresojnė se Greqisė mund t’i duhet njė paketė e tretė ndihme nė kėto dy vjet, me vlerė nga 20-30 miliardė euro. Pėrballė kėsaj mundėsie, tabloidi mė i madh i Gjermanisė “BILD” u ka bėrė thirrje lexuesve tė dėrgojnė sa mė shumė “selfie” me fjalėn ‘Jo’ nė dhėnien e miliardave tė tjera ndihmė pėr Greqinė, njė thirrje qė ėshtė kritikuar nė fakt nga mediat e tjera gjermane.

“Nėse nuk paguani borxhet, nuk ekziston asnjė marrėveshje e re”, ka qenė mesazhi ndaj Athinės i kreut gjerman tė Financave, Ėolfgang Schauble. Nė tė njėjtėn kohė, shumica e ligjvėnėsve tė bllokut konservator tė kancelares Merkel kanė aprovuar zgjatjen e marrėveshjes pėr Greqinė, ndėrsa pritet votimi i 631 deputetėve tė Parlamentit gjerman ditėn e premte.

“Qeveria e re greke ka shfaqur njė ton, qė nuk ka qenė i zakonshėm nė Evropė deri nė kėtė pikė. Megjithatė, ne jemi duke marrė vendimet tona, jo nė bazė tė kėtyre sjelljeve tė padisiplinuara qė vijnė prej andej, por sepse kėto vendime janė nė interes tė Gjermanisė dhe tė Europės. Prandaj, ne do tė votojmė ‘Po’ tė premten”, tha Volker Kauder, lider i bllokut konservator.

Ndėrkohė, sa vjen e rriten pakėnaqėsitė brenda Qeverisė “Tsipras”, me pretendimin se po shkelen premtimet paraelektorale. Analistėt vlerėsojne se kryeministri grek do tė konfrontohet me njė opozitė tė trefishtė: atė brenda gjirit tė radikalėve tė majte, qė nuk pranon devijimet totale; me grupet e ndryshme tė cilat kundėrshtojnė reformat, pėr shkak tė interesave financiare qė humbasin; dhe me opozitėn reale tė konservatorėve grekė, qė nė fakt tani pėr tani mendojnė pėr tė ardhmen e partisė sė tyre. / Top Channel
__________________
Mos i bej dikujt ate,qe nuk ke deshire te ta bej dikush.
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2015, 12:20   #30
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,228
Thanks: 345
Thanked 613 Times in 450 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Me pelqeu komenti per njoftimin e meposhtem:

Jugori: Hallall buka e qumshti nenes,protestoni per premtimet e pa mbajtura brenda 1 muaj.ketu delet blegerijne pas partis dhe pse kan 2 vjet qe ju kan mar shpirtin.por prap shqiptaret dele jan e frikacaker.


BalkanWeb
Athinė, protesta e parė kundėr qeverisė sė Syrizas

Dhjetėra protestues janė pėrleshur me policinė nė qendėr tė Athinės, duke shkatėrruar dyqane, duke gjuajtur koktei molotovi dhe duke djegur vetura derisa merrnin pjesė nė protestėn anti qeveritare.

Kjo protestė ka qenė e para prejse qeveria e udhėhequr nga partia majtiste, Syriza e ka marrė pushtetin para njė muaji pasi fitoi zgjedhjet.

Rreth 450 persona kanė dal nė rrugėt e Athinės kundėr qeverisė sė kryeministrit, Alexis Tsipras, i cili i pajtua pėr njė marrėveshje me partnerėt e BE-sė rreth zgjatjes sė programit tė ndihmave pėr Greqinė.

Marrėveshja ka nxitur pakėnaqėsi edhe brenda partisė sė Tsipras dhe akuza nga disa pjesėtarė tė sė majtes ekstreme tė cilėt thonė se qeveria ėshtė tėrhequr prej premtimeve tė bėra gjatė fushatės, pėrfshirė edhe dhėnien fund tė pakos sė ndihmave prej 240 miliardė euro.

Protesta nė Athinė ėshtė mbajtur derisa ligjėvėnėsit gjerman sot do tė votojnė pėr marrėveshjen e re katėr mujore.

Gjermania ėshtė kontribuesi kryesor financiar i kėtij plani.

Nėse ratifikohet, marrėveshja do i jap Greqisė njė zgjatje tė planit tė ndihmave pėr katėr muaj, nė kėmbim tė reformave qeveritare nė Athinė.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2015, 15:28   #31
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,706
Thanks: 846
Thanked 1,417 Times in 1,054 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Komunistet greke nuk kane ngrene ndonjehere bar keshtu qe kot qe e quajne veten komuniste...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2015, 18:14   #32
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,483
Thanks: 285
Thanked 553 Times in 363 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Komunizmi... komunizmi...
Ngelet tek komunizmi. Komunizmi nje sistem ishte. Ne cdo lloj sistemi te kemi, uje te zi i nxjerrim. Prandaj nuk e beri komunizmi Kinen nga vendi me i varfer ne bote ne me te pasurin.

Si nuk e moren nje here fajin njerzit, gjithmon do ta hedhin fajin diku.
Njerzit or njerzit e kane fajin, se jane hajdut, nuk e kane fajin as sistemet, as ekuacionet, as logaritmet.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2015, 18:24   #33
lenci
::
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,666
Thanks: 160
Thanked 948 Times in 479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Nėse shtetet e Europės kanė blerė bondet e Greqisė,duke marrė parasysh rrezikun dhe qė asnje shtet i Eurozonės nuk mund tė nxjerri bonde me interes kaq tė lart,nuk na mbetet tjetėr se ētė themi.
Varoufakis,nė emėr njė program.
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2015, 18:25   #34
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,228
Thanks: 345
Thanked 613 Times in 450 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Komunizmi... komunizmi...
Ngelet tek komunizmi. Komunizmi nje sistem ishte. Ne cdo lloj sistemi te kemi, uje te zi i nxjerrim. Prandaj nuk e beri komunizmi Kinen nga vendi me i varfer ne bote ne me te pasurin.

Si nuk e moren nje here fajin njerzit, gjithmon do ta hedhin fajin diku.
Njerzit or njerzit e kane fajin, se jane hajdut, nuk e kane fajin as sistemet, as ekuacionet, as logaritmet.
Mos u merzit bre peshkaqen per komunizmin - edhe ti te njejten gje po ben, ia hedh fajin gjithe te tjereve perveē kamunizmit.

Nuk e di nga i nxjerr disa kolkuzione e mer te dhena ti. Sa per sqarim, Kina nuk eshte bere vendi me pasur ne bote. Nga ana tjater, Kina ka ardhur ne kete nivel se hoqi dore nga ideologjizmat boshe per mbijetese vetjake te tipit stalin-laver - ishte pragmatizmi i dang hsiao ping qe e nxori Kinen nga prapambetja, si edhe shtrirja e bashkepunimit me SHBA.

Mos i ngatarro gjojnat: tjeter gje jane sistemet ek-shoq, e tjeter jane ekuacionet apo logaritmet qe i perkasin shkencave ekzakte.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2015, 18:47   #35
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,483
Thanks: 285
Thanked 553 Times in 363 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Mos u merzit bre peshkaqen per komunizmin - edhe ti te njejten gje po ben, ia hedh fajin gjithe te tjereve perveē kamunizmit.

Nuk e di nga i nxjerr disa kolkuzione e mer te dhena ti. Sa per sqarim, Kina nuk eshte bere vendi me pasur ne bote. Nga ana tjater, Kina ka ardhur ne kete nivel se hoqi dore nga ideologjizmat boshe per mbijetese vetjake te tipit stalin-laver - ishte pragmatizmi i dang hsiao ping qe e nxori Kinen nga prapambetja, si edhe shtrirja e bashkepunimit me SHBA.

Mos i ngatarro gjojnat: tjeter gje jane sistemet ek-shoq, e tjeter jane ekuacionet apo logaritmet qe i perkasin shkencave ekzakte.
Komunizmi eshte ekonomi e planifikuar or ti miku im DS. Eshte shkence ekzakte! Leri ideologjit, filozofit dhe filozofet ne punen e tyre. Ata jane faktor subjektiv, e kupton dot konceptin?

Ja shkoqitmi gjerat, mos mu ngaterro prapa frazave, qe degjon neper lajme. Cfare do te thuash, qe Kina nuk eshte ekonomi e planifikuar?
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2015, 11:33   #36
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,228
Thanks: 345
Thanked 613 Times in 450 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Komunizmi eshte ekonomi e planifikuar or ti miku im DS. Eshte shkence ekzakte! Leri ideologjit, filozofit dhe filozofet ne punen e tyre. Ata jane faktor subjektiv, e kupton dot konceptin?

Ja shkoqitmi gjerat, mos mu ngaterro prapa frazave, qe degjon neper lajme. Cfare do te thuash, qe Kina nuk eshte ekonomi e planifikuar?
Komunizmi eshte utopi - eshte si te thuash peshkaqeni fluturon ne hava me shpejtesi supersonike! Ti beson se qenka shkence ekzakte, une nuk mund ta heq "besimin" tend - spjegimet jane te panevojshme.

Qe ti fluturon (me mendjen tende) ne hava, kjo eshte e qarte. Perpara shkrojte se Kina qenka shteti me i pasur ne bote, tashme na del me teorine e ekonomise se planifikuar.

Sa per dijeni, edhe SHBA, qe eshte vendi me ekonomi tregu te lire me liberal deri me sot ne bote, ka anen planifikuese brenda. Qe te mos ta zgjas, vetem nderhyrjet qe behen me anen e interesave nga niveli i pare i bankave, tregon nje nderhyrje, nje fare planifikimi, apo jo?

Gjithashtu mos harro edhe faktorizimin e nderkombetarizim-globalizmit te financave, tregjeve dhe ekonomive kombetare.

Edhe diēka tjeter: di gje ti nese Kina ka bursen e vet? Neqoftese e ka, si e pajton ti ate me ekonomine e pllanifikuar?

Te lutem mos shkruaj "ne hava", dhe mos me trego konceptet sumbjektive apo ombjektive.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2015, 14:23   #37
Loni
numeroj peshqit
 
Avatari i Loni
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Vendndodhja: ne Myzeqe
Posts: 485
Thanks: 14
Thanked 39 Times in 16 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
Loni ka njė tė ardhme tė shkėlqyerLoni ka njė tė ardhme tė shkėlqyerLoni ka njė tė ardhme tė shkėlqyerLoni ka njė tė ardhme tė shkėlqyerLoni ka njė tė ardhme tė shkėlqyerLoni ka njė tė ardhme tė shkėlqyerLoni ka njė tė ardhme tė shkėlqyerLoni ka njė tė ardhme tė shkėlqyerLoni ka njė tė ardhme tė shkėlqyerLoni ka njė tė ardhme tė shkėlqyerLoni ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

O sa i zgjuar qenka ky DSja re! Ia mblodhi ketij dhembganxhes.
__________________
Me jepni, nje kazem, nje lopat dhe pak dhall
dhe kur te ktheheni do gjeni nje kanal.
Loni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2015, 14:22   #38
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Skenari Qipriot pėr tė shpėtuar Greqinė? Idea e Merkel pėr tė mos lejuar “Grexit”
15/03/2015

Shqetėsim dhe reagime tė ndryshme ka shkaktuar nė media dhe nė opinionin publik nė Greqi, njė artikull i fundit i publikuar nė revistėn gjermane “Der Spiegel”, nė njė moment kur qeveria greke ndodhet nė gjendje alarmi pėr mungesėn e parave nė arkat e shtetit.

Sipas shkruesit tė artikullit, kancelarja Merkel ka nė mendjen e saj edhe njė skenar tjetėr tė frikshėm pėr Greqinė, pėr mos e lejuar tė dalė nga zona e euros. Bėhet fjalė pėr skenarin e provuar nė Qipro para dy vitesh, kur me njė vendim pėr vendosjen e njė takse nga 6.9 deri nė 9.9% mbi depozitat bankare dhe mbylljen e bankave pėr disa ditė, u normalizua njė situata dramatike dhe u shmang falimentimi i kėtij shteti.

Pas zėrave se Athina ka parą vetėm pėr disa ditė, se nuk mund tė paguajė pensionet dhe rrogat nė fund tė kėtij muaji dhe se u gjend nga grupet e kontrollit tė Brukselit njė boshllėk i ri financiar prej 2 miliard euro nga viti i kaluar, kryeministri Tsipras ka qetėsuar opinionin publik duke thėnė se ēdo pagesė do tė bėhet nė kohė.

Nga ana e tij, ministri grek i Financave Varufakis, nė njė deklaratė tė fundit ka theksuar se qeveria Tsipras ndoshta do tė ngrijė pėrkohėsisht disa prej premtimeve tė saj elektorale, nė mėnyrė qė tė dalė nga gjendja e vėshtirė financiare nė tė cilėn ndodhet. Ai ka deklaruar gjithashtu se ka disa rrugė pėr normalizimin e situatės financiare nė vend, si emetimi i borxheve afatshkurtra nga BQE apo disbursimi para afatit i kėstit tė kredisė sė ndihmės prej 7.2 mld euro.

Drejt kėtyre zgjidhjeve duket se ėshtė e prirur edhe kancelarja gjermane, qė nuk do tė dėshironte njė “Graccident”, siē po e quajnė gjithnjė e mė shpesh mundėsinė e daljes sė Greqisė nga Eurozona nė mėnyrė aksidentale, apo pėr mungesė likuiditeti bankar. Publikime nė shtypin e huaj theksojnė se Merkel nuk do tė donte njė fenomen tė tillė, me pasoja tė pakontrollueshme ekonomike, mbi tė gjitha me njė destabilizim politik tė Ballkanit Jugor dhe mundėsi tė ndryshimeve gjeopolitike nė favor tė Rusisė.

Ndaj, edhe pas njė jave, kur nė mediat gjermane e greke mbizotėron njė luftė deklaratash, ku pėrfshihen komente tė hidhura tė ministrave, borxhet, dėmshpėrblimet e luftės, etika, historia, etj., ėshtė pėrsėri revista gjermane “Der Spiegel” qė, me titullin e faqes sė parė “Ju lutemi, ndaloni”, u bėn thirrje dy vendeve t’u japin fund retorikave, qė mund tė shkaktojnė dėme tė pandreqshme nė marrėdhėniet midis dy vendeve dhe tė gjejnė njė zgjidhje europiane pėr ēėshtjen greke. / Top Channel
__________________
Mos i bej dikujt ate,qe nuk ke deshire te ta bej dikush.
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2015, 14:29   #39
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,096
Thanks: 15,660
Thanked 9,273 Times in 6,273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga bindi Shiko postimin
Skenari Qipriot pėr tė shpėtuar Greqinė? Idea e Merkel pėr tė mos lejuar “Grexit”
15/03/2015

https://www.youtube.com/watch?featur...&v=Ue17fx6zSvw
Shqetėsim dhe reagime tė ndryshme ka shkaktuar nė media dhe nė opinionin publik nė Greqi, njė artikull i fundit i publikuar nė revistėn gjermane “Der Spiegel”, nė njė moment kur qeveria greke ndodhet nė gjendje alarmi pėr mungesėn e parave nė arkat e shtetit.

Sipas shkruesit tė artikullit, kancelarja Merkel ka nė mendjen e saj edhe njė skenar tjetėr tė frikshėm pėr Greqinė, pėr mos e lejuar tė dalė nga zona e euros. Bėhet fjalė pėr skenarin e provuar nė Qipro para dy vitesh, kur me njė vendim pėr vendosjen e njė takse nga 6.9 deri nė 9.9% mbi depozitat bankare dhe mbylljen e bankave pėr disa ditė, u normalizua njė situata dramatike dhe u shmang falimentimi i kėtij shteti.

Pas zėrave se Athina ka parą vetėm pėr disa ditė, se nuk mund tė paguajė pensionet dhe rrogat nė fund tė kėtij muaji dhe se u gjend nga grupet e kontrollit tė Brukselit njė boshllėk i ri financiar prej 2 miliard euro nga viti i kaluar, kryeministri Tsipras ka qetėsuar opinionin publik duke thėnė se ēdo pagesė do tė bėhet nė kohė.

Nga ana e tij, ministri grek i Financave Varufakis, nė njė deklaratė tė fundit ka theksuar se qeveria Tsipras ndoshta do tė ngrijė pėrkohėsisht disa prej premtimeve tė saj elektorale, nė mėnyrė qė tė dalė nga gjendja e vėshtirė financiare nė tė cilėn ndodhet. Ai ka deklaruar gjithashtu se ka disa rrugė pėr normalizimin e situatės financiare nė vend, si emetimi i borxheve afatshkurtra nga BQE apo disbursimi para afatit i kėstit tė kredisė sė ndihmės prej 7.2 mld euro.

Drejt kėtyre zgjidhjeve duket se ėshtė e prirur edhe kancelarja gjermane, qė nuk do tė dėshironte njė “Graccident”, siē po e quajnė gjithnjė e mė shpesh mundėsinė e daljes sė Greqisė nga Eurozona nė mėnyrė aksidentale, apo pėr mungesė likuiditeti bankar. Publikime nė shtypin e huaj theksojnė se Merkel nuk do tė donte njė fenomen tė tillė, me pasoja tė pakontrollueshme ekonomike, mbi tė gjitha me njė destabilizim politik tė Ballkanit Jugor dhe mundėsi tė ndryshimeve gjeopolitike nė favor tė Rusisė.

Ndaj, edhe pas njė jave, kur nė mediat gjermane e greke mbizotėron njė luftė deklaratash, ku pėrfshihen komente tė hidhura tė ministrave, borxhet, dėmshpėrblimet e luftės, etika, historia, etj., ėshtė pėrsėri revista gjermane “Der Spiegel” qė, me titullin e faqes sė parė “Ju lutemi, ndaloni”, u bėn thirrje dy vendeve t’u japin fund retorikave, qė mund tė shkaktojnė dėme tė pandreqshme nė marrėdhėniet midis dy vendeve dhe tė gjejnė njė zgjidhje europiane pėr ēėshtjen greke. / Top Channel
Ato fushat e gazit METAN...Izraeli ja u morri pederastis kur e zgjasin shume!
Tashti komplot????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2015, 17:19   #40
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Veprimi i ministrit Varoufakis, polemika tė ashpra nė shtypin gjerman
17/03/2015
Polemikat e ashpra dhe cinike nė mediat gjermane, pas publikimit tė njė videoje ku ministri grek i Financave, Varoufakis, sipas tyre ka bėrė njė gjest ofendues, duke ngritur gishtin e mesit ndaj Gjermanisė nė njė prej fjalimeve tė tij nė vitin 2013, kur ishte thjesht njė profesor universiteti, janė pasuar edhe nga reagimet e qytetarėve grekė.

“Le tė mos fajėsojmė gjermanėt, nuk e ka fajin Merkeli. Fajin e kanė politikanėt dhe politika jonė”, tha Vasilis Koufis, njė qytetar grek.

“Askush nuk duhet tė kritikojė, atė qė ėshtė duke bėrė ministri i Financave si person. Ata duhet ta gjykojnė atė pėr njohuritė e tij dhe negociatat qė po bėn”, tha Markos Nikitakis, pensionist.

Megjithėse shumė grekė kanė qenė mosbesues pėr videon nė fjalė, Varoufakis, i ftuar nė njė televizion gjerman, nė fillim ka thėnė se videoja e xhiruar nė njė konferencė nė Zagreb para dy vitesh ėshtė produkt montazhi, por mė pas ka pohuar se gjesti nuk i drejtohej Gjermanisė.

“Propozimi im ishte qė Greqia, ashtu siē bėri Argjentina, duhej thjesht tė njoftonte se falimentoi brenda euros nė janar tė vitit 2010 dhe t’i tregonte gishtin Gjermanisė, duke i thėnė ‘mirė, zgjidheni vetė tani kėtė problem’”, tha Yanis Varoufakis, ministri grek i Financave.

Shumė grekė, megjithėse kanė qenė nė fillim pėrkrahės tė Varoufakis, kanė filluar tė distancohen prej tij, duke thėnė se ekspozimi i tepėrt nė mediat vendase dhe tė huaja dhe rivaliteti i hapur me homologun gjerman Shcauble, mė shumė po i prish punė Greqisė.

Edhe ai vetė ka deklaruar se ėshtė penduar pėr fotografitė e fundit tė tij, duke drekuar me bashkėshorten e tij me nė sfond Akropolin, apo duke shėtitur rrugėve tė Komos nė Itali.

Por, duke sjellė si shembull fotografinė e pėrēudnuar tė Venusit tė Milos, qė botoi revista gjermane “Fokus” nė vitin 2010, nuk janė tė paktė edhe ata qytetarė, qė mbrojnė zyrtarin kontroversial grek, qė me sjelljet e tij, stilin e veshjes dhe pėrqasjet politike e ekonomike ka befasuar shumė kolegė europianė, tė cilėt po vėnė nė dyshim angazhimin e Greqisė pėr tė respektuar premtimet e saj. / Top Channel
__________________
Mos i bej dikujt ate,qe nuk ke deshire te ta bej dikush.
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur