Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Etimologjia

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-04-2015, 21:47   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,202
Thanks: 6,912
Thanked 3,203 Times in 1,314 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Lulet e Paskuemit

Lulet e Paskuemit
Muaji Prill, ashtu si edhe 1 Prilli &[hem] tere java e pare e kesaj hene, eshte mont apo mot i rendesishem vjetit qielor.
Aprunlilia njeherit eshte dhe atribut i nje Perendeshe protohistorike pellasge, emri i se ciles me nuk dihet. Megjithate atributi i saj apelativ vazhdon te jetoje ne emrin e muajit Prill.
Ne trajten affirmative: a-Prill, apo ne formen e zgjeruar hieratike
{ a-prun-lyli-a } complementuar me trivialen { a-pri[n/m]-lyli-a } te shqipes se vjeter;
shenon fillin e gjysmes se pare te vitit diellor, t'Paskuemit e voes kozmike ne hemisferen tone qiellore, te cilin rast solemn e sinjalizon lulja me te njejtin emer. Ne anglishte e njohur si Pasque Flower.
Kjo lule sinjalizon veprimin e prunveres apo prinveres e cila shpesh mund te pergenjeshtrohet me ndonje stuhi bore.
Ka veti medicinale - eshte perdorur per te pastruar kataraktet e syve, dmth kthimin e drites ne sy. Qe deshmon per nje nderlidhje te jashtzakonshme organike ne tere kete semantike misteresh e kultesh proto-antike.
Nder tjera ka perdorim ne lehoni, pershpejtim te lindjes - probleme me te permuajshmet, madje mund te perdoret edhe per abort apo lindje te parakohshme.
Anglishtja ka bere nje pune te mire ne adaptimin e fjales dhe perkthimit mjafte te perpikte te kesaj ngjarje celestiale qe ndodhe ne muajin Maj ne konservimin e saj si "Passover". Qe ne sot brutalisht te kontraktuar e quajme Pashke.
Autori shkrimit Bekim Bacaj
__________________


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 17-04-2018 nė 22:58
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-04-2015, 11:05   #2
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,075
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lulet e Paskuemit

Kjo esse e shkurter, eshte studimi me i rendesishem etimologjik i bere deri sot per nje subjekt te vetem.
Eshte e habitshme per mua se si nuk ka trafik.

Per fat te keq mund te jepet vetem 1 like, Ajnej.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 23:02   #3
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,202
Thanks: 6,912
Thanked 3,203 Times in 1,314 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lulet e PaskuemitZAMBAKU ILIR I DETIT

Supozohet te jete Zambaku i Teksteve te vjetra te hebrejve; zambaku i bardhe i rritur dikur ne Aleksandri

----------------------

The hieroglyphic word “sschin” (Champollion, Diet. 392), may be compared with the "shshn" of 1 Kings vii. 19, 2 Chronicles iv, 5, Solomons Song, and Hosea xiv. 18, and with "susann" the current Egyptian name of Pancratmm Illyricum. — This plant was seen by Forskal (p. 209) in gardens at Alexandria : and the P, maritimum, usually regarded as a distinct species, was found indigenous in that vicinity by Delile.The Geographical Distribution of Animals and Plants (1854)

Autori: Charles Pickering

Botues: Little, Brown

Viti: 1854
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur