Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Etimologjia

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-07-2017, 01:16   #1
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Evolucioni i "dy"(2) ne gjuhe te ndryshme europiane

dy(shqip)
δυο-dhio(greqisht)

dwaw(protokeltisht)
dhį(irlandisht)
dą(skocisht)
shqiptimi ne skocisht dhe irlandisht eshte shume i ngjashem me shqip, dy. nuk eshte tingull "a" i paster, eshte tingull ndermjet "a" dhe "y".

duo(latinisht), prej te ciles...
due(italisht)
deux(frenjgjisht)
dos(spanjisht)
dois(portugalisht)
doi(rumanisht).


twai(protogjermanisht)
zwei(gjermanisht)
two(anglisht)
twe(hollandisht)
nga tweir(norvegjishte e vjeter) kemi...
tweir(islandisht-ekzakt si ne norvegjishte te vjeter)
to(danisht)
två(suedisht)
to(norvegjisht)

duwo( protobalto-sllavisht)
du(lituanisht)
dva(rusisht)
dwa(polonisht)
dva(serbo-kroatisht)
dva(cekisht)
dve(bullgarisht)


ps, ups, harrova, gjirokastrisht nymri dy eshte di
rrofte kllasa punetore dhe udheheqesi inė i Ēquar
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2017, 01:57   #2
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Evolucioni i "dy"(2) ne gjuhe te ndryshme europiane

numri pese-5 ne greqisht ben πέντε(pénte), ne gjuhet sllavike fillon me germen (p), ne gjuhet gjermanike me germen (f), ne gjuhet latine me (q), quinque(latinisht), dhe me germen (c) e cila shqiptohet(ē) ne gjuhet e tjera neolatine.

sillni shembuj numrash te tjere.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2017, 19:45   #3
Piktori
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 430
Thanks: 125
Thanked 116 Times in 94 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Piktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Evolucioni i "dy"(2) ne gjuhe te ndryshme europiane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga invictus Shiko postimin
numri pese-5 ne greqisht ben πέντε(pénte), ne gjuhet sllavike fillon me germen (p), ne gjuhet gjermanike me germen (f), ne gjuhet latine me (q), quinque(latinisht), dhe me germen (c) e cila shqiptohet(ē) ne gjuhet e tjera neolatine.

sillni shembuj numrash te tjere.
Pėrsa i pėrket germave p dhe f ndodh shpesh herė. Rasti tipik ėshtė Persėt dhe farsi pėr iranianėt e sotėm por edhe nė lidhje me palestinezet e filistejtė qė tregojnė tė njėjtin popull.
Kam bėrė ca hulumtime dhe kam ndeshur pėrshembull njė rast tipik si palomba dhe colomba pėr pėllumbat. Duke ditur se germa c pra k nė shqiptim kur ėshtė germė iniciuese nė shumė gjuhė neolatine pothuajse nuk shqiptohet, flasim pėr fjalė latine tė vjetra.
Piktori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2017, 01:20   #4
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 326
Thanks: 37
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Evolucioni i "dy"(2) ne gjuhe te ndryshme europiane

1 osht nje 'i' qe dmth n'i v'i e vetme , nies (njėjs) , vet fjala nje dmth ni = nė i .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur