Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Etimologjia

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-05-2019, 19:58   #21
Metarch
homo aspirans
 
Avatari i Metarch
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Posts: 75
Thanks: 12
Thanked 45 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Metarch ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Historiania e njohur: Kosovės duhet t’i ndryshohet emri, kėtė emėr ia la

Keto tezat e nderrimeve te emrave jane shenje e nje pamaturie te larte kulturore, e nivelit "Shkup 2014" te sllavomaqedonasve. Emri "Kosove", kushdo qe ta kete shpikur, eshte 100 here me shqiptar sesa relika "Dardani" qe nuk ekziston askund tjeter pervec se ne faqe librash te importuar, per arsyen shume te thjeshte se emri "kosove" te pakten eshte ne perdorim te gjere dhe organik ne hapesiren shqipfolese.

Imagjinoni se po te mos ishte studjuar historia antike e ballkanit nga intelekti i jashtem, shqiptaret e sotem rrezik as nuk do ta kishin idene e ekzistences se termit "Dardani" pasi ky emer nuk figuron askund ne vetedijen kulturore. Por edhe sikur te ishte absolutisht e nevojshme te nderrohet emri, pse duhet anashkaluar nje mesjete e tere bashke me periudhen moderne ne favor te nje antikiteti te harruar dhe gati fanta-shkencor? Kosova ka nje emer tjeter po aq shqiptar edhe shume me te fresket.
Metarch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 20:10   #22
The.Mask
V.I.P
 
Avatari i The.Mask
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Dibėr
Posts: 448
Thanks: 16
Thanked 49 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
The.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejtThe.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Historiania e njohur: Kosovės duhet t’i ndryshohet emri, kėtė emėr ia la

Nuk ka Kosove ka vetem Shqiperi, nuk ekziston kombesia kosovare eshte vetem ajo shqiptare. Ushtaret e UCK-se luftuan me emblemen e Kastriotit ne krahet e tyre.
The.Mask nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 21:59   #23
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,460
Thanks: 8,382
Thanked 6,455 Times in 2,723 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historiania e njohur: Kosovės duhet t’i ndryshohet emri, kėtė emėr ia la

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Pėrderisa Maqedonia e Veriut ekziston, atėherė duhet tė ketė dhe Shqipėri e Veriut.
Maqedonia e Veriut nuk egsiston, ajo ishte nje shpikje greke ashtu sic eshte Vorio Epir.
Maqedonasit me nje referendum ne kufijt e skarcitetit e pranuan ate emer per hir te nje te ardhme me te mire ne bashkesine evropiane.
Paralelizmi qe ben ti nuk qendron.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur