Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Etimologjia

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-03-2018, 14:23   #1
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Fiset e Gegnise.

Ketu do te sjell disa te dhena historike, te huazuara, rreth formimit te disa fiseve te medha te shqiptareve te Veriut. Kush do nga anetaret qe e di se i takon ndonjerit fis, le te deklarohet dhe te bashkangjitet ne diskutim. Te sjelle gjitheseicili informacionet e veta qe i di, ne lidhje me fisin qe i takon, nga kane ardhur, cila eshte arsyeja e nderrimit te vendbanimit etj.

Po filloj me Fisin Krasniq:

Fisi Krasniq - i shkėputur prej librit tė Ibrahim K. Malaj "Tropoja ne Breza"Krasniqja ėshtė fisi mė i madh nė Tropojė, si nga sipėrfaqja dhe nga popullsia. Emri Krasniq rrjedh nga i pari i kėtij fisi Kraha (Krasa). Pėrveē shtrirjes nė kėtė krahinė, Krasniqja ėshtė e pėrhapur akoma mė shumė nė mbarė Kosovėn. Pėr prejardhjen e kėtij fisi ka tė dhėna tė shumta gojore dhe tė shkruara. Nė defterėt kadastral Osman tė vitit 1485, Krasniqja shėnohet me ermrin Hrasto (Def. I Sanxhakut tė Shkodrės, faqe 335) me 10 zjarre e 1700 akēe tė ardhura. Gjithashtu mė 1529-36 pėrsėri mban tė njėjtin emėr: me 15 zjarre dhe 2300 akēe tė ardhura. Duke llogaritur tė 18 brezat, qė kanė kaluar qė nga ajo kohė (mesatarisht me 30 vjet brezin) korrespondon me vitin 1450 tė ekzistencės sė Krahės. Sipas relacionit tė Ipeshkvit tė Sapės, Gjergj Bardhit, mbi vizitėn bėrė nė malet e Dukagjinit, tė Pultit e tė Kelmendit, mė 8 korrik 1634, thuhet: “ Tashti po shkojmė tue nisė vizitėn e maleve tė Pultit qė i ndan lumi i Drinit. ... Katundi i quajtur Crastenichia, kishte kishėn e Shėn Gjergjit tė zbulueme, pa prona, pa petka: nė tė meshova, predikova dhe krezmova 180 vetė. Janė 50 shtėpi dhe 450 frymė tė krishtera”. Nė njė relacion tjetėr tė bėrė me 1638 nga Frang Bardhi thotė se pėr tė arritur nė Krasniqe u nisa nga Iballa, kalova Drinin dhe hyra nė viset e Pultit dhe arritė nė njė fshat tė quajtur Krasteniqja (Krasniqe – Ėshtė fjala pėr Dushaj tė Epėr). Edit Durham nė libirin e saj “Brenga e Ballkanit”, nė njė bisedė me Marash Ucin, (burrė i vjetėr e i menēur nga Hoti), kishte thėnė ky i fundit se stėrgjyshi i Hotit, Gegė Lozi pati ardhur nga Bosnja dhe mbėrriti bashkė me familjen e vet pak kohė pasi u ndertua kisha e Grudės. Gega ishte kreu i njė familje tė madhe, tė cilėt u shėrngulėn drejt jugut padyshim pėr tė shpėtuar qė tė mos bėheshin raja e ndojnė ēifligari musliman. Gegė Lazi, thotė Marash Uci, kishte tre vėllezer: Pipėr Lazi, Vaso Lazi dhe Krasni Lazi. Pipri dhe Vasoja, ishin stėrgjyshrit e fiseve Pipėr dhe Vasojeviqi, tė cilėt u kthyen nė malazezė nė shekullin e 18-tė. Krasni ėshtė stėrgjyshi i fisit shqiptar Krasniqi. Kėshtu nga tė katėr vėllezėrit tani dy janė serbofens, njė shqiptar katolik dhe tjetri shqiptar musliman. Nga sa u tha mė lartė rezulton se Krasniqja bashkė me Hotin, Pipėrin e Vasojviqin janė me prejardhje nga Bosnja. Tė Krasės fillimisht janė vendosur nė Mal tė Zi, nė rrethinat e Podgoricės, dhe prej andej tė detyruar nga faktor tė ndryshėm janė shpėrngulur pėr nė Reē tė Shkodrės, e nė gojdhėnė thuhet se i pari i Krasniqes ėshtė quajtur Krahė Reēi. Nė kėtė vendbanim nuk dimė pėr sa kohė kanė qendruar, por dihet se kur janė larguar nga ai vend, janė vendosur nė fshatin Dushaj tė Epėr, qė quhej kantudi i Bokės. Njė gojdhėnė nga Hasan Mehmet Haluci, marrė nga tė parėt e tij, mbi prejardhjen e fiseve, thekson: “Rreth vitit 1480 nė Vnostė (Dushaj Epėr nė faqen nga hidrocentrali), u vendosėn tė parėt e Krasniqes sė sotme, kjo pas konflikteve me sllav e turq. Tana me katėr djemtė e saj u shpėrngul nga malėsit e Moknit tė Drenicės dhe u vendosė nė t’Tharme tė Dushaje tė Epėr. Kjo gojdhėnė vėrtetohet dhe nga fakti se, vedasit qė jetonin me bagėti nuk dinin tė pėrpunonin qumėshtin, por e pinin ashtu siē milej. Tė ardhurit sollėn me vete faėrn e djathit e tė kosit, qė quhej t’tharem, dhe nga kjo, ai vend mori emrin t‘Tharme (t’Tharmja e Dushaje). Kėnga popullore ka transmetuar brez pas brezi prejardhjen e kėtij fisi:

“Zot, kah vjen fisi Krasniqe
Prej Kosove, prej Drenice..”

Nė gojdhėna thuhet se Krasniqe e Vendit quhet ajo nė Kosovė dhe Krasniqe e Bokės ajo nė Tropojė. Nė shkrime tė patriarkėve tė ndryshėm, Krasniqja quhet Stana Krasa qė do tė thotė Krasniqja e Bjeshkėve. Gojdhėna tjetėr, marrė nga Rustem Bajram Mulosmani, thotė: “Krasniqja ka ardhur nga Hoti. Fillimisht ėshtė vendosur nė t’Tharme tė Dushaje, nė vendin e quajtur Vnoste". Nė atė kohė, fisi i Gashit ishte i shtrirė nė shumė fshatra siē thuhet, nė Degė, Tpla, Dushaj, Rajė, Gri, Betoshė, Curraj e Poshtėm etj. Qendra e Gashit ishte nė Selimaj tė Geghysenit. Kjo shtrirje vėrtetohet edhe nga toponimet nė kėtė zonė, siē janė: Muret e Gashit, Gurra e Hasan Gashit, Shpellat e Agės, (bėhet fjalė pėr Agen e Gashit), nė Shtyllė tė Grisė, Qafa e Gashit etj. Gjatė qendirimit tė fisit tė Gashit nė kėtė zonė, ka patur edhe konflikte, edhe marrėveshje midis fiseve, tė cilat nė gojdhėna pėrshkruhen mjaft gjatė... Sido qė tė jetė itenerari i lėvizjes sė tė parėve tė fisit krasniqe, njė gjė ėshtė e saktė: ata pėr tė parėn herė u vendosėn ne katundin e Bokės (Dushaj Epėr). Kjo vėrtetohet dhe nga toponimet e vendanimeve nė kėtė fshat, i cili pėrbėhet nga disa brigje tė buta e qė emėrtohen: Bregdoēi, ėshtė tė pylli i gėshtenjave tė Ram Sejdisė (ku ishte kisha) dhe kėtu ėshtė vendosur shtėpia e Doē Papės 10-11 breza mė parė nga u muar edhe emri i Bregut i Doēit “Bregdoēi”. Breglaci, aty ku ėshtė sot shtėpia e Ramė Sylės. Nė kėtė vend ishin vendosur tė parėt e Hasanpapaje. Bregvuka, ėshtė vendi ku ishin vendosur pjestarėt e familjes sė Vukaje tė Koēanaje. Breglini, (te shėpia e Zenel Ahmetit), aty ishte vendosur i pari i Gelaje tė Koēanaje dhe njė vėlla tjetėr ėshtė larguar pėr nė Kosovė. Bregeci quhet vendi te xhamia e Ponarėve. Aty ishte vendosur i pari i Kolgecaje, Geci. Nė tė njėjtėn kohė ėshtė bėrė edhe lėvizja e Nik Shiqit apo e stėrnipit tė Krahės. Nika me pasardhėsit e vet ka ngulur me banim nė Arvejė. (Shtrirja e kėtij fisi pėrshkruhet te fisi i Nikajve). Thuhet se kur ka ardhur Krasniqe nė dushaj Epėr, aty ka gjetur ponarsin, qė quhet Ponari i Krasniqes (Pėr kėtė do tė shkruhet nė fshatin Dushaj). Nė rrjedhėne e viteve, Fisi i Krasniqes u rrit shumė nė numėr tė banorėve, sa qė sihte e pamundur mbijetesa e mėtejshme nė kėtė vendbanim. Kur turqit sulmuan e pushtuan Pultin, Gashi u largua nga kėto vendbanime (nga Dega, Raja, Geghyseni, Grija, Bujani, Betosha, Curraj tė Poshtėm etj) dhe nė kėto territore u shtri Krasniqja. Mendohet se Meksh Shiqi me tre djemtė e tij dhe Dec Shiqi, pasi u larguan nga katundi i Bokės (Dushaj Epėr), i pari u vendos prapa spitalit tė qytetit tė sotė tė Bajram Currit, nga i cili mori emrin vendi “Mekshiqi” nga Meksh Shiqi. Geci vendoset me banim nė qendėr tė fshatit tė sotėm Kolgecaj, (atėhere nuk kishte marrė kėtė emėr). Pas kalimit tė viteve, bijtė e Meksh Shiqit u larguan edhe nga ky vend nė dy drejtime: Kolė Mekshi e Makė Mekshi u vendosėn me banim nė Koēanaj, ndėrsa Gec Shiqi nuk lėviyi nga ky vendbanim. Pėr tė kuptuar mė mirė se cilėt ishin tė parėt e fisit tė Krasniqes dhe si u shtrinė ata nė territore tė reja po e paraqes skemėn nė faqen 37. Kjo skemė le me kuptue se Krasniqja nė zonėn e Tropojės rrjedh nga tre vėllezėr: Meksh Shiqi, Gec Shiqi dhe Nikė Shiqi.
1.
Meksh Shiqi, vėllai i madh, kishte tre djemė: Kolėn, Hysenin dhe Maken. Nga kėta tre vėllezėr u krujuan dy ndarje tė mėdha: Kolmekshaj dhe Hysenmekshaj. Kolmekshaj vjen nga Kolė Mekshi, i cili kishte 9 djem dhe atje ku u vendosėn me banim bijtė e Kolė Mekshit quhen “Kolmeksh” ”Kolmekshaj”. Nė Koēanaj u vendosėn Curr Kola, Vukė Kola e Vat kola. Nė Shoshan u vendosė Mark Kola, Pal Kola e Ēelė Kola. Nė Degė: Hasan Kola, Vakė Kola e Ali Ēela i Ēelė Kolės (Katana). Nė Dragobi u vendos Prek Kola. Tė gjitha kėto fshatra sė bashku quhen “Kolmekshaj”. Nė Kolmekshaj futen edhe pasardhėsit e vėllait tė vogėl Makė Mekshi, i cili nuk ėshtė rritur nė numėr dhe sot ėshtė rreth dy shtėpi. Gjithashtu nė Kolmekshaj futet edhe fshati Margegaj, jo pėr nga lidhjet me gjak, por ėsht asimiluar mė kohė me kėtė popullsi dhe quhet “Kolmekshi.” Hysen Mekshaj, quhen pasardhėsit e Hysen Mekshit, qė kanė populluar fshatrat Bujan, Gri e Geghysen. Nė fillim ata u vendosėn nė Bujanin e Epėr.
2.
Gec Shiqi, vėllai i dytė i Mekshit, nga i cili rrjedhin tė gjithė banorėt e Kolgecit. Duket se Kola ishte vėllai i madh nė tė tre vėllezėrit, ndaj edhe fshati mori emrin e tij Kolgeci. Gjeneratat e tij janė popullsia nė qytet (pėrjashtu tė ardhurit e qytetit), Fushė-Lumi, Llugaj, Rrogam dhe Rrėzė Mal. Fshati i Kolgecaj ėshtė me banim tė hershėm. Nė relacionin e Orsigliadės me 1695-1696, del me emrin Kolgezzai bashkė edhe me Kolmekshaj- Fshati Kolgecaj duket se del nė kėtė kohė me kėtė emėr, dhe nuk dihet se ēfarė emri mund tė ket pasė me parė (Studime Filozofike, nr.31973. fq. 133). Nė Krasniqe futen edhe disa vėllazėri a lagje qė nuk kanė lidhje gjaku me kėtė fis, por janė asimiluar duke u bėrė tė Krasniqės, siē janė: Ponarėt, Dushajt, Margegajt, vėllazėria Markaj, Vatoci, Logu dhe pjesa e Haxh Pajazitėve nė Degė (Osmanaj, Mehmetaj e Demaj).
3.
Nikė Shiqi, vėllai i tretė i Mekshit, pasardhėsit e tė cilit pasi u larguan nga Arveja e Koēanajt u vendosėn nė zonėn e Pultit, qė mori emrin e Nikės, “Nikaj” (pėr tė cilin do tė flitet nė veēanti).
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 18:21   #2
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Gashi - shkėputur prej librit tė Ibrahim K. Malaj "Tropoja ne Breza"


Gashi ėshtė ndėr fiset me banim tė vjetėr nė krahinėn e Tropojės dhe ka shtrirje tė gjerė, jo vetem nė Shqiperi, por edhe nė Kosovė e Mal tė Zi.
Pozicioni gjeografik i ketij fisi ėshtė nga me te preferueshmit e tė favorshmit se nė fiset tjera. Gjithė territori i tij sapo ti lind dielli, mbulohet me rrezet e para te mėngjesit. Vijat kufizuese tė Gashit janė tė pėrcaktuara mirė. Ai shtrihet midis dy lumenjeve qė ushqejnė Valbonėn. Lumi i Tropojės nė anėn verilindore dhe limi i Mollarekės nė anėn jugperėndimore. Zona mė e ulėt ėshtė Sopoti nė anėn jugore 275 m dhe pika mė e lartė ne veri ėshtė mali i Shkėlzenit 2406 m mbi nivel tė detit. Ėshė i vetmi fis qė tokat e Vrrinit me ato te bjeshkėve janė tė pashkėputura me njėra-tjetrėn ēka i favorizon fshatrat e ketij fisi pėr shtegėtimin e bagetisė nė periudhėn e veres. Natyra, Gashit, i dhuroi klimėn nga mė tė mirat pėr shėndetin e njerzėve, tokat nga mė pjelloret, krahasuar me fiset tjera, bjeshkėt mė tė pėrmendura e me zė nė krejt Malėsinė. Krojet nė ēdo fshat, sikur tė ishin ujėsjellėsa, burimet e tjera tė bollshme pėr ujitjen e tokave, janė privelegje qė vėshtirė ti gjesh nė zonat e tjera. Jo vetem kaq, por tė gjitha fshatrat janė tė mbuluara, si me njė jorgan, nga masivi shekullor i gėshtenjave, qė nga fshati Shkelzen e deri nė Myhejan, ahishtet si njė brey mbrojtes, ndajnė fshatrat me bjeshkėt e Radesheve e Shkėlyenit, pyjet e Bungut nė zonėn e ulėt e pjerrėsira qė ndėrpriten nga lagjet e fshatrat, pėrbėjnė vlera tė pazėvendėsueshme nė treguesit ekologjik tė ketij vendi. Gashjanėt nuk u mjaftuan me atė ē’ka ua fali natyra, por me punėn e tyre tė gjallė u bėnė mjeshtėr tė prodhimit. Ēdo fshat rriti e zhvilloi me teknikė tė lartė frutikulturėn duke mbjellur fidana tė llojeve tė ndryshme si kumbulla, mollė, arra, qershi, dardha, etj si dhe kultivuan rrushin nė formė pjergulle pranė ēdo shtėpie. Pėrbėrja e tokės ka bėrė qė tė ritet vlera e cilėsia e frutave ndryshe nga zonat e tjera. Tokat e kėtyre fshatrave ėshtė e pėrshtatshme pėr tė gjitha kulturat bujqėsore si pėr drithėrat e bukės, perimet, patatet, fasulet, frogjeret etj. Tė gjitha kėto kane bėrė qė gashjani tė ketė kulturė e nivel jetese relativisht tė lartė. Pėr prejardhjen e fisit tė Gashit duhet pas parasysh dy aspekte:

Sė pari: Gashi qė u tha mė lart, nė fakt quhet “Bardhi” dhe nė 16–17 brezat e tij ėshtė i besimit mysliman.
Sė dyti: Gashi, qė bėn pjesė Luzha, ka prejardhjen nga Toplana, nga aty ka kaluar nė Botushė tė Kosovės e mė pastaj nga dyndjet ka kaluar nė zonėn e Tropojės.

Luzha para 7–8 brezave ishte e tėra e besimit katolik. Pra nė rrjedhėn e 16-17 brezave tė kėtyre dy degėve tė Bardhit dhe tė Gashit (Luzhės) nuk ka asnjė lidhje gjaku midis tyre. Pėr tė sqaruar prejardhjen e kėtyre dy degėeve qe aktualisht mbajnė tė njėjtin emėr Gash, me aq sa ėshtė arritur njohja po shkruajmė veēas pėr secilėn “degė” apo fis. Nė periudhėn e pushtimit Osman, nė vitin 1485, Sanxhaku i Shkodrės ndahej nė katėr Kaza: Kaza e Shkodrės, Podgoricės, Pejės dhe Bihorit. Zona e Gashit tė Tropojės bėnte pjesė nė Kazanė e Pejės qė quhej Altun-ilisė (qė do tė thotė tokė me yndyrė, pjellore). Kjo shtrihej midis Gjakovės – Junikut – Tropojės dhe Suharekės. Ndersa pjesa nga Krasniqja e Nikaj – Merturi bėnin pjesė nė Kazanė e Podgoricės, qe quhej “Tokat e Pjeter Spanit”, zonė e Pultit tė Vogėl.
Pjetėr Spani, nė vitin 1485, (Defteri Osman), ishte i pari i fisit tė Gashit (jo Bardhit), qė e kishte qėndrėn e tij nė Selimaj tė Geghysenit. Gashi nė atė kohė ishte shtritė nė Degė, Tpla, Dushaj, Rajė, Geghysen, Gri, Bėtoshė, Curraj Poshtem etj. Kjo vėrtetohet nė dokumentat tė shkruara. Nė vitin 1638, nė njė rrugėtim tė Ipeshkėvit tė Sapės, Frang Bardhit, nė zonėn e Pultit ai shkruan se nga Iballa kalova Drinin dhe hyra ndėr popuj tė Pultit dhe pasi perėndoi dielli, shkuam nė njė katun tė quajtur Krasteniqja (Krasniqja). Nė atė kohė ishte Katundi i Bokės (sot Dushaj Epėr). Tė nesėrmen, thotė ai, kaluam Valbonėn dhe shkuam nė njė katun tjetėr i quajtun Gash, ku qemė pritė me kėnaqėsi. Ky katund ėshtė shumė i madh, 97 shtėpish e 866 frymėsh tė krishtena. Nė Selimaj tė Geghysenit ishte qendra e Pjetėrspanėve (tė parėt e Gashit). Aty ishte Kalaja e Lekės e Kisha qė Frang Bardhi thotė krezmova 44 frymė.

Pra ky fis ėshtė krejt katolik dhe nuk ka lidhje me Bardhėt e Gashit.

Nė fis tė Gashit nė atė periudhė bėnte pjesė edhe Luzha, e cila ishte shtritė nė Curraj tė Poshtėm. Nė shkrimin pėr Curraj e Luzhėn tregohet largimi i Luzhės nga aty e vendosja nė Luzhėn e sotme. Kur ka ardhur fisi Krasniqe pėr herė tė parė ne Katundin e Bokės (Dushaj Epėr), pas vitit 1600, aty e nė fshatrat e tjera pati gjetur fisin e Gashit. Pra Gashi ėshtė me banim mė tė hershėm nė kėtė zonė. Pas largimit tė Gashit nga ky vendbanim nė zonėn e Pultit, u shtri fisi Krasniqe. Kėto janė disa nga tė dhėnat pėr fisin e Gashit, ku pėrfshihet edhe Luzha. Pėrveē shtrirjes sė Gashit nė krahinėn e Tropojės, ai ka njė shtrirėje mė tė gjerė nė Kosovė. Nė takimet me disa gashjanė nė Gjilan tė Kosovės shpjegojmė se Gashi aty ka ardhur nga Drukshtaja, Komuna e Vranjės (Serbia e sotme Jugore) nga Nishi. Prej andej janė ngulur nė Kitkė tė Hogoshtit, komuna e Kamenices dhe nga aty nė Perlepnicė (Gjilan). Gjithashtu dhe nė komuna tė tjera tė fisit Gash qė shumica e tyre thonė se e kanė prejardhjen e tyre prej Nishit. Fisi i tė Bardhet e Gashit ka tė dhėna tė shkruara, tradita e gojėdhėna qė flasin pėr prejardhjen e kėtij fisi. Sipas sdudimit tė bėrė e legjendave tė grumbulluara nga etnografi i njohur Rrok Zojzi, fisi i tė Bardhėvė tė Gashit e ka prejardhjen prej Kuēit tė Malit tė Zi. Kuēi nė shekullin 17 ishte akoma fis shqiptar, sot fis serb (e vėrtet mbi Kosovėn e Shqiptarėt nė Jugosllavi faqe 21.59.68). Ndėrsa Kahreman Ulqini nė shkrimin pėr fiset e Malėsisė sė Madhe nė mes tė tjerave thekson:..Disa nga kėto fise kanė zanafillėn tė pėrbashkėt mė njeri-tjetrin dhe me ato tė Malėsisė sė Gjakoves (Hot, Bankeq, Vasoviq, Pipėr, Krasniqe, Polobardhė e tė Bardhė)...Mė 1856 malazezėt hynė nė Kuēin e Poshtėm, Mirkoja, vėllai i Princit, pret deri kokat e femijėve nė djep, tė pleqėve e tė sėmurėve nė Kosorin ortodoks. Nė vitin 1877-1878 malezezėt pushtuan bajrakun Radojė, disa fshatra tė Kuēit dhe fushėn e Zetės. Shqiptarėt muslimanė e katolikė, qė nuk u larguan, i kthyhen me dhunė nė ortodoks. Kėto janė ngjarje tė vona por vėrtetojnė se aty (nė Kuēė) kanė qene shumė kohė mė parė banorė tė besimit musliman, qė mendohet se nga kėta rrodhėn tė Bardhėt e Gashit.
Gojdhėna thotė se Bardhi i Gashit ka ardhur nga Rafshalta e Anadollit tė Turqisė, sepse ky kishte lindur me ngjyrė tė bardhė nga familja me ngjyrė tė zezė dhe pėr tė mos ndryshuar racėn e braktisi familja duke e ēuar nė Bjeshkėt e Nėmuna. Pasi u rrit dhe u shtu ame pasardhės u largua nga aty dhe u vendos nė Gosturan.
Nė njė gojėdhėnė tjetėr thuhet se Bardhi i Gashit rrjedh nga nė familje gashjane nga Kosova dhe ėshtė larguar nga atje nė vitin 1630 nė moshėn 37 vjeē, i martuar, me dy femijė. Largimi nga Kosova ėshtė bėrė nga dyndjet ose nga shkaqe konfliktesh. Fillimisht thuhet se u vendos me banim nė fshatin Gosturan. Zona nė tė cilėn u shtri fisi i tė Bardhėve, mė pėrpara banohej nga fise ilire. Nė Defterin e Sanxhakut te Shkodrės reyulton se fshatrat Gosturan, Kovaē, Myhejan, Baninė, Shumicė e Berbat nė vitin 1485 banoheshin nga fise ilire qe ishin gjysėm sllavizuar. Siē dihej pėr katėr shekuj (11-14) rrjesht, me pak ndėrprerje, krahinat e Shqipėrisė Veriore qendruan nėn sundimin e feudalėve serbė tė shtetit tė Dioklesė dhe tė Rashės. Nė kėto kushte historike, kur klasa sundues nė shumicėn e saj ėshtė sllave, shpjegohet edhe epėrsia dhe mizotėrimi i saj politik dhe fetar mbi elementin shqiptar nė krahinat e pėrfshira nė shtetin e tyre, nė njė kohė kur procesi i zhvillimit tė njė klase feudale shqiptare nuk kishte arritur deri sa ti lejonte asaj tė formonte nė kėtė territor shtetin e vet feudal me njė kishė tė veēantė dhe autunominė si tė sllavėt. Nė kėto rrethana ishte shumė mė e lehtė qe njė shqiptar tė merrte emrin sllav se sa njė sllav te merrte emėr shqiptar...
Edhe banorėt e fshatrave, qė u thanė mė lart, nėn presionin pushtuesve serbė, ishin tė detyruar tė ndėrronin emrat nga shqiptarė nė ortodoksė serbė, ndėrsa prė femijėt qė lindnin nuk bėhej fjalė. Ata detyrimisht pagėzoheshin me emra sllavė. Kuptohet se banorėt e asaj kohe, pavarėsisht se ishin me emra sllavė, nuk kanė lidhje gjaku me pushtuesit serbė. Pėr banorėt e hershėm ilirė, qė bayonin nė atė periudhė, (1485), do tė dhkruhet veēantė, sipas venbanimit tė tyre. Pas atyre fiseve ilire, gjysėm tė sllavizuara, sipas thėnies sė studjuesit Xheladin Gosturanit, nė kėtė krahinė ėshtė shtirė njė fis tjetėr ilir, qe quhej Scirton dhe me largimin e tij, nėpėrmes konflikteve, u shtri fisi i tė Bardhėve pas vitit 1600-1650. Sido qė tė jetė mėnyra e koha e ardhje sė Bardhėve nė krahinen e Tropojės, vendbanimi i parė i tyre ėshtė Gosturani. Rritja e zhvillimi i brezave nė rrjedhen e viteve, krijimi i vėllazėrive e fshatrave tė kėtij fisi paraqitet nė skemėn e faqes 212.

Nga skema sqarojmė: Bardhi, i pari i fisit tė tė Bardhėve, kishte tre djem: Brahim Bardhin, Memi Bardhin dhe Ali Bardhin.
Ali Bardhi ėshtė forumuesi i dy lagjėve: i Ahmataj tė Epėr dhe Ahmataj tė Poshtėm. Tė gjithė banorėt e tyre quhen “Aliaj”.
Memi Bardhi kishte dy djemė: Musė Memin dhe Bekė Memin. Bekė Memia ėshtė themeluesi i Begaje. Musė Memia, pasardhėsit e tė cilit quhen “Musaj”, nė tė cilėn futen Myhejani (Memiaj e Kėrtoēi). Kėrnaja (me Tahiraj), Hajdarajt dhe Hasaj: (Qeleposhi, Iberhasaj e Agaj nė Baninė dhe Hysenukaj nė Kėrrnaje).
Brahim Bardhi, pasardhėsit e tė cilit quhen “Brahimaj”, janė rritur shumė nė numer dhe shtrihen nė terren mjaft tė gjerė. Nė Brahimaj bėjnjė pjesė: Gosturani (Kocaj e Balibali), Kovaēi (Hoxhaj, Ēelaj dhe Sylaj), Haklajt, Babina: (Baliaj, Rrustaj, Madani, Rexhaj, Hajredinaj, Koēaj (Haxhiaj e Lushaj), Shumica: (Zmakaj, Ramaj, Memiaj, Kukaj, Mataj) si dhe Kovaēi nė Shumicė: (Nakaj, Jahaj e Sylaj), Mejdani: (Memiaj, Sylaj me Agaj). Brahim Bardhi kishte dy djemė: Isuf Brahimin dhe Hysė Brahimin.
Isuf Brahimi kishte tre djemė: Ali Isufin, dy bijtė e tij janė formuesit e dy vėllazėrive nė Babinė: “Madani” nga Madan Alia dhe “Rrustaj” nga Rrustem Alia. Zmakė Isufi qė kishte pesė djem, nga tė cilėt rrjedhin pesė vėllazėri: “Baliaj” nga Bali Zmaka, “Memiaj” nga Memi Zmaka, “Kukaj” nga Kukė Zmaka dhe “Mataj” nga Matė Zmaka (janė me banim nė Shumicė, (Memijat edhe nė Mejdan).
Haklet Isufi, nga i cili rrjedhin Haklajt nė Potkam dhe vėllazėria “Balibabi” nė Gosturan, me mbiemrin Gosturani.
Hysė Brahimi pati tre djem: Iber Hysa, Ēelė Hysa dhe Fetah Hysa. Ky i fundit ėshtė larguar pėr nė Kosovė.
Ēelė Hysa ėshtė formuesi i vėllazėrisė “Ēelaj” qė ėshtė shtrirė nė Kovaē, Sopot, dhe nė Viēedol.
Iber Hysa kishte dy djemė: Elez Ibren dhe Ahmet Ibren. Elezi pati gjashtė djemė, dy nga kėta (Dervish Elezi e Shaban Elezi) kanė marrė mbiemrin “Hoxha” e quhen “Hoxhaj”, Sylė Elezi ėshtė formuesi i vėllazėrisė “Sylaj”, tė ciėt janė shtrirė nė Kovaē, Shumicė dhe nė Mejdan. Dy djemtė e tjerė janė vendosur nė Shumicė nga tė cilėt rrjedhin “Nakajt” dhe “Jahajt”, Betė Elezi ka shkuar nė Kosovė.
Ahmet Ibra kishte dy djemė: Haxhi Ahmeti dhe Demė Ahmeti, pasardhėsit e tė cilėve quhen Kocaj. Nga Haxhi Ahmeti rrodhi vėllazėria “Haxhiaj” qe shtrihet nė Babinė. Nga Demė Ahmeti rrjedh vėllazėria Lushaj nė Babinė dhe njė degė e kėtij trungu nė Gosturan me mbiemrin “Gosturani”.
Mė nė hollėsi pėr formimin e vėllazėrive tė kėtij fisi do tė flitet nė shkrimet pėr secilin fshat veēmas.
Nė fisin Bardh bėjnė pjesė fshatrat: Kovaē, Gosturan, Myhejan, Kerrnajė, Babinė, Begaj, Shumicė e Mejdan. (Luzha kėtė kohė, nga ana fisnore varej nga Botusha dhe nuk kishte lidhje me tė Bardhėt).
Me qenė se Luzha pėrbėnte pakicė nė krahinėn e Tropojės dhe nuk mund tė mbrohej nė konfliktet qė shprthenin nė mes fiseve nė atė kohė, ndaj Aga i Botushės erdhi te bajraktari i tė Bardhėve nė Babinė dhe bėnė marrėveshjen dypalshe pėr kalimin e Luzhės nėn bajrakun t’Bardhėve.
Nė njė studim tė bėrė pėr tė folmen e Gashit dhe tė Krasniqes, nė mes te tjerave shkruhet: .... Fisi i Gashit ėshtė i forumuar nga shkrirja e dy fiseve tė dobėsuara: nga Bardhėt dhe Shipshanėt...

Nga pėrballja e vazhdueshme me pushtues te njėpasnjėshėm, fiset detyroheshin tė merrnin masa mbrojtėse duke u organizuar, drejtuar e perballuar kėto mėsymje. Kėshtu edhe Bardhėt me Shipshanin e mė vonė me Luzhen u bashkuan nė njė fis tė vetėm qė mori emrin Gash.
Nė shkrimin “Malėsorėt e Alpeve Shqiptare” shkruar nga austriaku Ernest Von Hesse – Wartegg thekson: “Fisi i Gashit. Banorėt e Gashit formojnė dz bajraqe: Shipshan dhe Bardhaj, krahina e tyre shtrihet nė rreth 240 km katror. Numėron 500 shtėpi me 3300 banorė. Ata mund tė nxjerrin nė sheshin e luftes 650 burra tė armatosur”. Nga regjistrimi i popullsisė nė vitin 1926, Gashi rezulton tė ketė pasė 12 fshatra, 692 shtėpi me 2373 banorė. (Zhenaj nė atė kohė ishte fshat mė vete me 106 banorė). Nė regjistrimin e viti 1990, numiri i popullsisė ishte 3976 banorė.

Fisi i Bardhėve ishte njė barjak. Fillimisht bajraku ka qenė nė Ēelaj te i pari i shtėpisė sė Rrustem Groshit, pastaj ka kaluar nė Gosturan te Ukė Elezi dhe nė fund ėshtė vendosurė nė Babinė nė shtėpinė e Jakup Jakupit. Shipshani nė kėtė kohė ishte pjesė e fisit tė Bardhėve dhe ishte nėn bajrakun e tyre. Shtimi i numrit tė popullsisė nė Shipshan, krijimi i teritorit tė vet gjeografik, plotėsimii numrit tė nevojshėm tė burrave pėr luftė, ishin faktorėt kryesorė qė Shipshani krijoj bajrakun e vet. Nė kėtė mėnyrė, Gashi si fis u bė dy bajrakė.......
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 19:37   #3
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Shume bukur Gon!,shkrim interesant.
Pleqt tane thone qe NE jemi fis Thac.Ke materjal per Thacin....(jo Hashim Thacin,hehe).
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 19:42   #4
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,554
Thanks: 6,927
Thanked 8,186 Times in 5,233 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Shume bukur Gon!,shkrim interesant.
Pleqt tane thone qe NE jemi fis Thac.Ke materjal per Thacin....(jo Hashim Thacin,hehe).
treēereku jane turq nga emri dhe mbiemri
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 19:44   #5
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
treēereku jane turq nga emri dhe mbiemri
Vetem ADNja mos te dale turke,emri mbiemri nuk eshte problem.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 19:51   #6
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 152
Thanked 753 Times in 587 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Po e vej dhe harten o gon qe ta din njerzit ku bin kto vene
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 03527769-B796-4E84-A2B4-DF70EA97CE5F.jpg (21.5 KiloByte, 93 shikimet)
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 20:51   #7
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,080
Thanks: 405
Thanked 340 Times in 272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Fisi Kraniqi, dhe fiset e Malit te Zi qe perfliten.

juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 20:52   #8
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,080
Thanks: 405
Thanked 340 Times in 272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Gashi ngjitur Tropojes.

juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 20:56   #9
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,080
Thanks: 405
Thanked 340 Times in 272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Po e vej dhe harten o gon qe ta din njerzit ku bin kto vene
Harta shume a vogel.

Gashi eshte #25

juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 22:42   #10
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Shume bukur Gon!,shkrim interesant.
Pleqt tane thone qe NE jemi fis Thac.Ke materjal per Thacin....(jo Hashim Thacin,hehe).
Po Semik, do sjell material edhe per Thacin. Ju jeni nga Kumanova apo jo? Keni ndonje gojedhe ne familje ne lidhje me prejardhjen e larget, apo per migrimin e fundit qe e keni bere drejt Kumanoves? Nese jo direk prej Thacit, nga cili vend erdhet aty ku jetoni sot?

Ps. Do ishte mire te beje edhe Y-DNA test, qe te kuptosh se cilit haplogrup shqiptar i takon.

Pps. Edhe ne mbahemi me fis Thac, mirepo sipas te gjitha gjasave nuk jemi.. Gjasat e medha jane qe ne jemi futur nen kete fis gjate nderrimit te vendbanimit. Ne baze te Y-DNA testeve, mund te jemi Gash te Luzhes, e ndoshta edhe Toplan sipas mendimit te Skerdit, te cilin e pershendes shume.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gon! : 13-03-2018 nė 22:50
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 22:50   #11
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,712
Thanks: 2,532
Thanked 2,503 Times in 1,300 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Fisi Sop, jemi fis i vogel por homogjen per nga prejardhja e babait.

Kemi te njejten prejardhje me Berishėt.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 23:02   #12
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Keni ndonje gojedhe ne familje ne lidhje me prejardhjen e larget, apo per migrimin e fundit qe e keni bere drejt Kumanoves? Nese jo direk prej Thacit, nga cili vend erdhet aty ku jetoni sot?
Sipas pleqve qe cekin sakte paraardhesit ,ne kemi arrdhur ne rrethin e Kumanoves diku rreth viteve 1760,edhe ate nga Kacaniku,sakte nga fshati Stagove.
Citim:
Pps. Edhe ne mbahemi me fis Thac, mirepo sipas te gjitha gjasave nuk jemi.. Gjasat e medha jane qe ne jemi futur nen kete fis gjate nderrimit te vendbanimit. Ne baze te Y-DNA testeve, mund te jemi Gash te Luzhes, e ndoshta edhe Toplan sipas mendimit te Skerdit, te cilin e pershendes shume.
Kjo teme eshte per Skerdeliasin dhe Hawkin.Shoh qe mirren vesh ne keto gjera dhe i percjellin.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 23:06   #13
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Luzha (Gashi) - shkėputur prej librit tė Ibrahim K. Malaj "Tropoja ne Breza"

Luzha bėn pjesė nė fisin Gash. Ėshtė ndėr fshatrat e bukur tė Tropojės me ekspozicion nga jugperėndimi. Qendra e fshatit ndodhėt 295 m mbi nivelin e dietit. Nė anėn verilindore dhe juglindore rrethohet me kodra tė veshura me pyje dushku, shkurre e kullota natyrore me vlera tė larta ekonomike e klimatike. Vijat kufizuese tė kėtij fshati janė tė dukshme, ku majat e kodrave ndajnė me Tplanin, Berishėn, Bytyēin e Gashin, ndėrsa nė anėn veriperėndimore me Rrogam, Llugaj e Dunishė. Kushtet favorizuese tė krujuara nga natyra me toka pjellore, kullota tė mjaftueshme natyrore, me bimėsi tė pasur e tė shumllojshme, kanė bėrė qė banorėt e fshatit Luzhė, ekonominė e tyre ta mbėshtetin nė tė dy degėt kryesore tė saj, nė atė tė bujqėsisė dhe tė blegtorisė. Fshati Luzhė dallohet pėr numrin e madh tė burimeve tė ujit tė pijshėm, qė shfrytėzohen edhe pėr ujitjen e tokave. Tė tilla burime janė Delvija nė Nigegaj, kroni i Terzisė, i Degės, Bigorit, Plakės, Shkieve etj. Kroni i Pirrave, sipėr fshatit me ujė si tė bjeshkėve, ka qėnė pikė pushimi pėr shumė e shumė rrugėtarė qė kalonin nga Lugina e Tropojės pėr nė Bytyē, Has, Gjakovė etj dhe anasjelltas. Kėtu pushonin, pinin ujė, freskoheshin dhe hanin bukė qė merrnin per rrugėtim duke u ngjitur shumė tė lehtėsuar nė Qafėn e Luzhės, 815 m mbi nivel tė detit. Nė rrjedhėn e viteve, Luzha u konsolidua si fshat dhe u rrit nė numėr. Marrėdhėniet ndėrfisnore nė atė periudhė shpesh herė shpėrthenin me konflikte dhe kėto konflikte prekėn dhe Luzhėn me Krasniqen, ēka u deshėn ndėrhyrje tė fiseve tė tjera pėr shuarjen e tyre e pajtimin midis palėve. Pėr kėtė arsye, Aga i Botushės (Gashi) erdhi nė Babinė dhe u takua me bajraktarin e fisit tė Bardhėve. Aga i shtroi problemin, se banorėt e Luzhės janė pakica tė fisit tė Gashit nė kėtė krahinė dhe pėr tė siguruar kėta, nga tė papriturat qė mund tė ndodhnin, kėrkoj qė Luzha tė futet nėn kujdestarinė (protektoriatin) e fisit tė Bardhėve. Tė Bardhėt, qėnė bashkuar me Shipshanin, gjė qė edhe bashkimi me Luzhėn ishte nė interes tė tij. Nga ky bashkim lindi emėrtimi i ri duke marrė emrin fisi i Gashit. Nė kėtė mėnyrė Luzha u bė pjesė e Gashit nė krahinen e Tropojės. Prejardhja e banorėve tė Luzhes mendohet se ėshtė nga Botusha i fisit Gash ku lidhjet e gjakut midis tyre e vėrtetojnė kėtė. Sipas librit “Brenga e Ballkanit” tė Edit Durham, shkruhet se nė Toplanė tė rrethit tė Shkodrės ishte fisi Gash- dhe nga kėtu nga shkaqe konfliktesh, dyndjesh e probleme ekonomike njė pjesė e fisit Gashit nu ngul nė Botushė. Rreth viteve 1600 nė disa zona tė rethit Tropojė si nė Degė, Dushaj, Rajė, Geghysen, Gri, Bėtoshė, Curraj Poshtėm etj. Ishte shtrirė fisi i Gashit me qendėr nė Selimaj tė Geghysenit. Nė Buletinin Nr 3 “Studime Filologjike”, tė vitit 1977, faqe 140 shkruhet: Luzha del qė nė vitin 1529-36 me emrin Luzjana me 30 zjarre (shtėpi) dhe 1600 akēe tė ardhura. Pėrsėri nė vitin 1582 del me emrin Luzina dhe paguan 1900 akēe. Gjergj Bardhi mė 1634 ka shkruar Lusagni. Tė Shtjefen Gaspri, Luzha del me emrin Lusia, ndėrmjet Bujanit e Krasniqes. Ndėrsa nė vitet 1529-36 shkon me Nikaj, prandaj thuhet ėshtė kėndej Valbone. Sipas kėtyre dokumenteve thuhet se Luzaja ishte nė Curraj-Poshtėr, ku kishte edhe kishėn qė quhet Kisha e Luzajės. Gojdhėna thotė se kėta (Luzaja) u ndoqėn nga vėllai i vogėl i Kolė Bibės, Mark Biba, bashkė me tė birin e nipat e tij, afėrsisht nė gjysmėn e shekullit 17. Luzaja kaloi kaloi lumin e Valbonės ndėrmjet viteve 1634-1671. Vendin e tyre e zunė Currakėt (Currajt) dhe janė ngulė nė viset e tyre 3 ose 7 shtėpi. Sipas kėtyre dokumentave rezulton se Luzha ose luzhianėt nė atė periudhė ishin pjesė e fisit tė Gashit, qė u detyruan tė kalojnė sa nė njė vendbanin nė tjetrin. Njė gojdhėnė tjetėr thotė se si u ngulėn Gashi nė Luzhė. Kur nga Toplana shkuan nė Botushė disa familje gashiane, me kalimin e viteve u shtua numri i tyre dhe kėrkohej vendanimi i ri pėr tė jetuar. Begollit tė Pejės i kishte vrarė djalin njė mirditor, qė nuk ia kishte marrė gjakun. I botushėsi i kėrkoj vend tjetėr pėr banim. Begolli i kėrkoi qė ti a mirrte gjakun e djalit dhe pastaj do ti plotėsonte kėrkesen tė botushėsit. I botushėsi shkoi nė Mirditė me njė paraqitje prej lypsi, i rreckosur, i pa rruar dhe futet nė shtėpine e gjakėsit dhe i kėrkon qė tė punojė nė shtėpine e tij vetėm pėr bukėn e gojės. I zoti shtėpisė e pranon nė shtėpi, e vesh e mbath mirė si pjestarė tė familjes. I botushėsi punoi dy vjet rrjesht pranė asaj shtepie. Njė ditė prej ditėsh bashkė me njė mashkull tė shtėpisė shkojnė nė pyll pėr tė marrė dru me kafshė. Duke prerė dru gjėn rastin dhe me sopatė i bie nė kokė dhe e lėshon tė vdekur pėrtoke. Pėr tė vertetuar vrasjen, i botushėsi i pret veshin mirditorit e ia ēon Begollit nė Pejė. Si shpėrblim, Begolli i dha botushėsit Luzhėn, tė cilėn e kishtė pronė tė tij kullosore. Sipas gojdhėnės, nga Botusha erdhi Gjon Papa dhe u vendos nė Luzhė. Gjonit i lindėn tre djem nė kėtė vendanim. Djemtė ishin: Pap Gjoni, Gegė Gjoni dhe Kolė Gjoni. Me kalimin e kohės, pasardhėsit e kėtyre vėllazėrive u rritėn nė numėr, duke krijuar vėllazėri e lagje tė mėdha.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 23:19   #14
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Sipas pleqve qe cekin sakte paraardhesit ,ne kemi arrdhur ne rrethin e Kumanoves diku rreth viteve 1760,edhe ate nga Kacaniku,sakte nga fshati Stagove.
Bukur. Vetem edhe nje test gjenetik sikur ta kishe bere. Fisi Thaci eshte shume divers, deri tash qe jane testuar nga ky fis, ne se nuk gaboj, 4 linja kane dalur. Gjasat me te medha jane qe Thacet e vertete te jene R1b, ose E-V13 (sipas Skerdit ), te tjarat linja vetem kane hy brenda ketij fisi. Une jam J2b2-L283, dhe jam me i afert me Gashet e Luzhes. Jane edhe dy Thac prej Kolesjanit, qe gjithashtu jane J2b2, mirepo nuk jane te afert me mua.

Kogja larg po i majshi n’mend, pse s’provon me e bo nje trung familjar. Une e kom bo nje peme qe arrij gjere ne vitin 1700, bile edhe me heret. 10-11 breza qe i mbajme ne mend kah ona e babes, i kom bo ne forme te pemes.

Citim:
Kjo teme eshte per Skerdeliasin dhe Hawkin.Shoh qe mirren vesh ne keto gjera dhe i percjellin.
Vertete ashtu eshte, sic thua ti. Mirepo koheve t’fundit kom hy edhe une n’kto ‘tripa’
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gon! : 13-03-2018 nė 23:27
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 23:28   #15
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

FISI THAĒI


Te cili i perket edhe Gegaj (Dobratini)
Prejardhja e Thaēit
Fisi i Thaēit ėshtė njė nga fiset krysore tė 12 Fiseve te Lekės me njė shtrirje tė gjėrė, jo vetem ne Pukė, por edhe nė Mirditė, Zadrimė, Shkodėr, si edhe nė Kosovė. Thaēi e lidh veten me njė katragjysh te hershėm, Murr Dedin, i cili i pėrket fillimit tė shekullit 11, para 33 brezesh (33 x 30 vjet brezi = 990 vjet mė parė). Murr Dedi paska jetuar me fisin e vet diku afėr detit (detit Adriatik) brėnda prinzipatės sė Arbėrit. (Frrok Kolė Gjergji, brezi i tretė nė Arst Miliska; 4) Kolė Gjergji, 5) Gjergj Uka, 6) Ukė Delia, 7) Deli Mema, Memė Rama, 9) Ramė Iseni, 10) Isen Marku, 11) Mark Buēa, 12) Buē Gjeēi, 13) Gjeē Gjoni, 14) Gjon Prendi, 15) Pre` Biba, 16) Bib Loli, 17) Lol Bitri, 18) Bitėr Bushati, 19) Bushat Cili, 20) Cil Vili, 21) Vil Kola, 22) Kolė Palushi, 23) Palush Pjetri, 24) Pjetėr Leci, 25) Lec Alia, 26) Ali Begu, 27) Beg Piruni, 28) Pirun Mula, 29) Mulė Daka, 30) Dakė Ndreu, 31) Ndre Pogu, 32) Pog Murri, 33) Murr Dedi). Tė Murr Dedit pėr jetesė mė tė sigurtė u larguan prej fushės Mamurr Detit (Mamurras?). Nė udhėn drejt veriut ngulen nė Bushat tė Shkodrės, ku djali i porsalindur aty u pagėsua me emrin Bushat Cili rreth viteve 1350. Bitėr Bushati me tė vetėt mori udhėn e Tuzit. Trysnia e sllavėve malazez e detyroi tė futej nė thellėsi tė maleve drejt lindjes. Kaluan nėper Pult, Shllak, Dri (Skvinė), Berishė Vendi (Fushė Thaē), Kryezi dhe zbritėn nė Iballė. (fis Kabashi siē thotė tradita). Nga perėndimi - verilindje banonin tė fisit tė Berishės.
Me Thaē mbahen edhe Gojan, Domgjon, Bisakė (Mirditė), por qė thonė se i pėrkasin Thaēit tė Kosovės. Kurse Gojani Thaēit tė Bushatit. Thaēi nė Kosovė ka shtrirje tė mjaft, i cili mbahet i njė . Me Thaēin e Pukės thonė se i lidh emri, por nuk mbahet mend tė jenė tė dalun prej kėtu. Emri i pėrbashkėt mund tė lidhet me huazim reciprok nė kushtet e formimit tė lidhjeve fisnore nga fundi i shekullit XV-tė e nė vazhdim. Hallė Bije Vokshi tregon se vllaznia Vokshi ėshtė Thaē. Isuf Vokshi mbahet mend si bahēevan (kopshtar) nė Gjakovė. Prej tij ka mbetur Dardha Isufe. (Hasan Ismaili, brezi I dytė; 3) Ismail Murati, 4) Murat Ademi, 5) Adem Sulejmani, 6) Sulejman Ali Vokshi, 7) Ali Ademi, Adem Hasani, 9) Hasan Isufi, 10) Isuf Vokshi, 1610. Kėshtu, Isuf Vokshi u perket viteve 1680. Po tė hetohet nė brezat qė vashdojnė nė drejtim tė Thaēit, Voksh - Thaē, atėherė brezat do tė vijonin pėrtej 13 - 15 brezėve e mė shumė nė Kosovė. Ndėrsa keto Breza nė Iballė ishin nė tė 13-tin, nė Pult nė tė 15-tin, se nė Tuz tradita thotė se ishte Bitėr Bushati, brezi i 18-tė. Prandaj, brenda kėsaj tradite kemi njė paralelizėm brezash Thaēi nė Kosovė me atė tė Thaēit qė perpiqesh pėr mbijetesė nė brendsi tė malėsive veriperėndimore; gjė qė pohon se nuk ka njė vazhdimėsi Thaēi nė Kosovė tė shkuar prej Iballe apo Pultit, por njė Thaē anas (vendas) nė Kosovė, emri i tė cilit mund tė lidhet me huazime nė kushtet e rilindjes sė maredhenjėve fisnore ose edhe tė nje burimi tė perbashkėt shqiptar.
Shtrirja e Thaēit
Fisi i Thaēit nė krahinen e Pukės ka kėtė shtrirje: Bugjon, Arst, Miliska, Trun, Sakat, Xath, Kulumri, Flet. Nė Iballė, Fierzė, Mzi e tjerė, Thaēi ėshtė i pėrzier me fise tė tjera. Fillimisht u vėndos nė Iballė. Me mbėshtetjen e Zotnive u shtri drejt brigjeve dhe Rruges sė Madhe i ndarė nė katėr vllazni: Buēaj (Buēgjecaj), Dodaj (Dodgjeēaj), Gegaj (Geggjeēaj) dhe Pregjeēaj (te Prend Gjeēit). Tė Dodegjeēajt u larguan nė Dushman (Shllak). Vendin e kėtij vėllai e zuri Bobi, i cili u rradhit vėlla i katėrt. Bobi thotė se ishte shkėputur nga Thaēi nėpėr Pult. Ndėrsa Thaēi nguli nė Iballė, Bobi nguli nė Kokėdodė dhe Fierzė. Bėri darkėn (gostėn) e gėzimit tė bashkimit me fisin e tij, Thaēin. Po nė Thaē ka edhe njė shpjegim tjetėr: tė pranuar si tė mbėshtetur.
Forzimi i Thaēit e dobėsoj ndikimin e Zotnisė mbi Brigje. Zotnitė atėherė e ndanė Bajrakun e Thaēit dysh: nė Bajrakun e Bugjonit dhe nė Bajrakun e Iballės. Megjithėatė Bajraku i Bugjonit mbeti Bajraku krysor. Bajraktar qe shtėpia e Kolė Rexhės, e ardhur prej Fierze nė Bugjon, por mė gjėndjen ekonomike nė rėnie tė Frrok Kolė Bajraktarit, nga fillimi i shekullit XX-tė, fidhoi tė forcohej dera e Qerim Sokolit, Gjonaj tė Bugjonit dhe tė bėhej njė rivale e derės sė Bajraktarit pėr sa i takon ndikimit nė Bajrakun e Bugjonit dhe nė mbarė Dheun e Eper (Iballė). Por kjo gjėndje e krijuar nuk solli dobėsimin e Bajrakut tė Bugjonit. Ky Bajrak mbeti njė nga Bjraqet mė tė forta tė Pukės dhe vazhdonte ta quante veten Bajraku i Thaēit. Krenet e tjera tė Thaēit, qė luajten njė rol me rėndėsi nė Thaē dhe Dheun e Eper e deri pėr krahinen mbarė, qe dera e Mirakajve, Vojvoda i Thaēit, qė hyn nė krenet e para tė Thaēit. Pėr rolin dhe pozitėn shoqėrore tė Mirakajve misionari katolik A. Dedė Pazi, gjatė vizitės sė tij nė Iballė 1891, shkruante se pėr ardhjen e tyre dėrguan pėr tė lajmėruar Prelė Mehmetin, kreun e Iballės. A. Dedė Pazi mėsoi nga vendasit se Thaēi paska ardhur Sipas tij del se erdhen tė Thaēit aty nga viti 1740. Rėndėsi ka edhe tradita e ardhjes sė Thaēit aty na bėhėt e ditur edhe 100 vjet mė parė. Kurse pėrllogaritjet janė dhėne tė shpjeguara, se Thaēi ishte ngulur aty nga vitet 1580. Pra afro 160 vjet para. (A. Fuv Cordignano, Shqipėria nėpėrmjet veprės… A. Dede Pazit (1847-1914), VII I, Rome, I.E.L. 1933).
Buēajt e Iballės, duke qėnė afer Zotnive dhe nė lidhje me ta, u bėnė myslimanė. Por, pėr ti ruajtur lidhjet fisnore me Bugjonin, me tė cilin i kishin mė tė forta nėpėrmjet deres sė Bajraktarit (Bajraktarit tė Thaēit) u bėnė njė premtim:brez mbas brezi Buēajt do ta festonin natėn e Shėnkollit (5 dhjetor) me qiri tė ndezur dhe ferlik. Bugjoni, i prekur nga kjo bujari vėllazėrore, iu pėrgjegj se nuk do ta hante kurrė mė mishin e derrit. Tė dy palėt i mbajten premtimet. Bugjoni, nėn ndikimin e martesave me fqinjėt katolikė vendosi ta hante mishin e derrit vetėm nga vitet 1930. Buēajt e ruajn edhe sot premtimin e tyre vėllazėror, si Thaē.

Marrė nga libėri i Xhemal Meēit Kanuni i Lekė Dukagjinit, Varianti i Pukės
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 23:46   #16
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Fisi Sop, jemi fis i vogel por homogjen per nga prejardhja e babait.

Kemi te njejten prejardhje me Berishėt.
Topi s’e lun Hawk, tone E-V13.

Ps. Nuk osht i vogel Sopi jo.. osht shume i perhapun n’Anamorave. Kamenice, Gilan, Viti, Presheve prush osht
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2018, 02:31   #17
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Bukur. Vetem edhe nje test gjenetik sikur ta kishe bere.
Si bahet,ku bahet ?
Lidhje skam.
Citim:
Fisi Thaci eshte shume divers, deri tash qe jane testuar nga ky fis, ne se nuk gaboj, 4 linja kane dalur. Gjasat me te medha jane qe Thacet e vertete te jene R1b, ose E-V13 (sipas Skerdit ), te tjarat linja vetem kane hy brenda ketij fisi. Une jam J2b2-L283, dhe jam me i afert me Gashet e Luzhes. Jane edhe dy Thac prej Kolesjanit, qe gjithashtu jane J2b2, mirepo nuk jane te afert me mua.
flm ... dmth Thacet e vertet jane E-V13,une me sa tash e lexova kjo E-V13 qenka e koncentruar me se shumti ne Kosove dhe thote qe vie nga Afrika e Veriut (diku nga Tunizia,Libija !)!!! wtf Afrika e Veriut
Citim:
Kogja larg po i majshi n’mend, pse s’provon me e bo nje trung familjar. Une e kom bo nje peme qe arrij gjere ne vitin 1700, bile edhe me heret. 10-11 breza qe i mbajme ne mend kah ona e babes, i kom bo ne forme te pemes.
Une si mbaj mend,por babxhyshi i dine dhe une i kam shkruar...del 10 gjenerata dhe i llogarita nga 25 vite cdo brez = 250 vite.
2018 - 250 = viti 1768...apo nuk llogaritet keshtu ?
Citim:
Vertete ashtu eshte, sic thua ti. Mirepo koheve t’fundit kom hy edhe une n’kto ‘tripa’
Vetem vazhdo,fushe shume interesante.
Por nuk e di sa eshte e besueshme e gjith kjo...sa eshte shkencore.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2018, 02:39   #18
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,712
Thanks: 2,532
Thanked 2,503 Times in 1,300 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Po, eshte e vertete. Rrenjet e E-V13 jane nga Afrika Veri-Lindore. Ose Egjipti ose Libia. Nje histori e back-migrations.

Po, historia apo rrenjet ne veqanti te ketij hapllogrupi dhe prindit te tij me siguri fillon ne Levant me kulturen e quajtur Natufian.Natufet shpiken agrikulturen, revolucionin me te madh ne historine e njeriut. U be tranzicioni prej jetes se nje gjahtari ne bujk me cka edhe u krijun shoqeri edhe me komplekse. Jericho si qyteti me i vjeter ne bote u themelua nga Natufet.

Nje pjese e Natufeve qe kane patur Y-DNA EM78* migruan me ne veri ne Anadoll me cka me siguri ndodhi mutacioni i E-V13. E-V13 migroi ne Europe bashke me fermeret me Verior qe kane patur tashme nje linje jo-egzistente te Europjanet e sodit G2a.

Nje pjese tjeter e fermereve Natuf migruan kah Afrika Veriore dhe Lindore.

Po kjo ka ndodhe diku thelle ne para-histori. Migrimet ne parahistori jane shume te cuditshme. Ka shume surpriza.

P.S me se shumti E-V13 ne Ballkan ka ne Peloponez te Greqise, mandej vjen Kosova.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Hawk : 14-03-2018 nė 02:54
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2018, 03:13   #19
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Po, eshte e vertete. Rrenjet e E-V13 jane nga Afrika Veri-Lindore. Ose Egjipti ose Libia. Nje histori e back-migrations.

Po, historia apo rrenjet ne veqanti te ketij hapllogrupi dhe prindit te tij me siguri fillon ne Levant me kulturen e quajtur Natufian.Natufet shpiken agrikulturen, revolucionin me te madh ne historine e njeriut. U be tranzicioni prej jetes se nje gjahtari ne bujk me cka edhe u krijun shoqeri edhe me komplekse. Jericho si qyteti me i vjeter ne bote u themelua nga Natufet.

Nje pjese e Natufeve qe kane patur Y-DNA EM78* migruan me ne veri ne Anadoll me cka me siguri ndodhi mutacioni i E-V13. E-V13 migroi ne Europe bashke me fermeret me Verior qe kane patur tashme nje linje jo-egzistente te Europjanet e sodit G2a.

Nje pjese tjeter e fermereve Natuf migruan kah Afrika Veriore dhe Lindore.

Po kjo ka ndodhe diku thelle ne para-histori. Migrimet ne parahistori jane shume te cuditshme. Ka shume surpriza.

P.S me se shumti E-V13 ne Ballkan ka ne Peloponez te Greqise, mandej vjen Kosova.
Shume flm...dmth bartesit e E-V13 e sollen bujqesine te paret ne Evrope...ndersa te tjeret mirreshin me gjah.
Interesant.

Sa eshte i vjeter ky E-V13,mendoj kur per here te pare vie ne kete pjese ku jemi NE tani,ne Ballkan ?
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2018, 07:36   #20
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Semik, anetaret ma kompetent per me i shpjegu kto migrime te linjave shqiptare, jane Trojet, Skerdi dhe Leo. Ajo qe e kam mesuar une, eshte se, dega paraardhese e E-V13, konkretisht E1b-L618 ka ardhur ne Ballkan dhe Europe me kohen e Neolitit nga ana e Levantit. Shembulli me i hershem i kesaj dege eshte gjetur ne eshtrat e ADN antike, ne nje kukture neolite ne Dalmaci, qe daton nga 5485 p.e.r., dtth minimumi 7500 vjet eshte i vjeter ne Ballkan.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur