Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-07-2018, 17:16   #101
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,917
Thanks: 1,982
Thanked 2,817 Times in 1,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

“Majko je nė zemrėn time”

Nga Artan Fuga


Dite termetesh
Me ka dhemb deri ne palce teatri. Arti i arteve, filozofia e filozofise, politika e politikave. Jo me kot e vrane.
Por Zoti gjithcka e ben per te mire! Mjere budallenjte qe kujtojne ndryshe.
E deshi keshtu.
Qe demokracia shqiptare te lindte te studentet dhe te vdiste te teatri. Vdekje me te bukur nuk kish.
Te teatri, aty ku u bashkua tragjedia me komedine.
Aty ku e verteta shfaqet si loje. Ku aktori social dhe aktori ne skene turbull perzjehen ne nje bote rolesh te paqarte.
E vdiq ne nje ditenate termetesh me lekundje paralajmeruese. Qyteti pa demokraci do ju perthithi ne nje grope te madhe krater vullkani shkaktuar nga termeti.
Qyteti vetevrases. Lekundja sizmike eshte imja o mekatare, termetin e prodhoni vete, per mekatet tuaja. Qyteti pa teater me kulla do tu zeje brenda.
E deshi ta vriste enderren duke rrezuar teater e ngritur kulla bina. Betoni kunder shpirtit. Simbol i qarte i degradimit qe edhe femijet te qajne nga qartesia qe Zoti na dergoi. Rrofsh o Zot.
Zoti e deshi qe tre ish kryeministra te shprehen kunder. Me qarte nuk duhej. Pandeli Majko je ne zemren time. Me qarte
Zoti nuk mund te n’a e jepte shenjen se kemi arritur fundin, pra do te ringrihemi. E shoh qarte teknologjine e ringritjes.
Me Markun e thame te Panorama dje.
E tha qarte.
Me nje ministre hipur ne eskavatorin e pushtetit qe nuk i takon po kthen ne qereste art, kulture, trashegimi.
E fshire nga ndergjegja.
As hunet nuk na kane sjelle kete rrenoje qe po i sjellim vetes.
Prisja te pakten abstenim, se me shume as shpresoja, nuk mund te ngreje doren e shkaterrimit nepunesi qe i kane besuar krijimin.
Ēfare thua!!!
Ik, ik, ik,
Bertas ne enderr me termet. Nje hije leviz ne makth.
Shporru fantazem e antikultures nga bota shqiptare!
Ik te mos mbetesh pa falje. Futu ne manastir kallogre, e lutu pa fund, shekuj te perbuzin.
Vete Zoti na e ka sjelle si mallkim, por dhe e si drite transcedente per te pare qarte ferrin ku jemi futur.
O Zot si na dole borxhit? Si na e solle vdekjen e vlerave ne agoni prej dekadash nje dite termeti!
Si ate dite kur Ai mbi kryq Zoti nxiu qiellin.
Dhe e dha shenjen e ringritjes.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2018, 13:53   #102
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,917
Thanks: 1,982
Thanked 2,817 Times in 1,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

Shpėrthimi i Ndriēim Xhepės: Nuk mė blen dot njeri, mė nxorėn foton se nuk firmosa pėr shkatėrrimin e Teatrit

“Kam pesėmbėdhjetė vjet qė e jap kėtė kontribut tė vogėl qytetar pėr komunitetin ku banoj.” pėrgjigjet Ndriēim Xhepa, njė ditė pas lajmeve qė nisėn tė qarkullonin nė rrjetet sociale, se aktori i njohur i skenės dhe ekranit shqiptar kishte nisur punė si administrator pallati. Drejtori i Pėrgjithshėm i Bashkėpronėsisė nė Bashkinė e Tiranės, Erindi Bejko dhe kryebashkiaku Erjon Veliaj postuan disa fotografi duke pėrgėzuar aktorin jo vetėm si ikonė, por edhe si qytetar model.
“U bėra administrator nga halli. Askush nuk donte tė merrte pėrsipėr ca bezdi mė shumė nė ngarkim. Por unė banoj nė kat tė nėntė, imė ėmė nė kat tė shtatė.” –vijon telefonatėn aktori.
Ishin pikėrisht defektet e ashensorit qė e detyruan nė njė farė mėnyre ta merrte pėrsipėr detyrėn e administrimit tė hapėsirave tė pėrbashkėta, pasi ngjitja deri nė kate tė larta bėhej e mundimshme jo vetėm pėr tė, por edhe pėr nėnėn e tij, aktoren e njohur Margarita Xhepa, qė banon nė po tė njėjtėn godinė me tė birin.
“Kėshtu u vendos mes banorėve nė ansamble, qė ta kryeja unė kėtė kontribut duke u kujdesur qė tė paguheshin tarifat , tė mirėmbahej ashensori dhe ambientet e pallatit tė pastroheshin.” –thotė ai, ndėrsa kujton se ishte viti 2003 kur nisi ta bėjė kėtė, kohė kur edhe pallati sapo ishte ndėrtuar. “Nuk e di ku ishte Erjon Veliaj atėherė” – shton ai, ndėrsa kujton atė ditė kur drejtori i bashkėpronėsisė erdhi tė inspektojė nė pallatin e tyre. “Unė po u tregoja sesi ishte mirėmbajtur , sesi me kontributin vullnetar tė njė banori kishim rivendosur portėn qė ishte vjedhur, sesi ishin vėnė kangjellat dhe me tė, ishte njė vajzė qė shkrepte foto nė celular. Mendova se ishin fotografi pėr tė dokumentuar se e kishin kryer punėn duke vizituar ēdo pallat, por kurrė nuk ma merrte mendja se do i pėrdornin pėr tė spekuluar.”
Xhepa duke folur me Drejtorin e Bashkisė Erindi Bejko
Xhepa saktėson se ai nuk ėshtė emėruar nga Bashkia si administrator, por nga asambleja e pallatit tė tij, ku banojnė 21 familje. “Ata erdhėn pikėrisht pėr tė emėruar njė administrator tė Bashkisė dhe, e di pse e bėjnė kėtė? Sepse kėto i quajnė vende pune. Dhe, qė tė paguhet me rrogė njė administrator i Bashkisė, do duhej qė banorėve t’u rritej tarifa. Banorėt e pallatit nuk pranuan duke i thėnė se e kishin tashmė njė administrator dhe se gjithēka kishte funksionuar mė sė miri deri tani. E bėnė se u interesonte jo ka ndonjė efekt fakti qė unė jam aktor. Nuk donin tė paguanin tarifėn qė propozoi Bashkia prej 1500 lekėsh, ndėrsa paguajnė vetėm 700 lekė dhe nuk ka pasur asnjė problem me ashensorin prej 15 vitesh, as me pagesėn e personit qė kujdeset pėr pastrimin. Por mbase ngaqė unė nuk pranova tė firmosja pėr Bashkinė, ata postuan fotografitė. Nuk e di!” –vijon ai, duke e theksuar edhe njėherė keqdashjen pas kėtij lajmi.
“E them sėrish se nuk dua tė mburrem e t’i jap vetes merita, kam bėrė atė punė qė kam bėrė pėr 38 vjet, por nuk jam si disa kolegė tė mi qė thonė me budallallėkun mė tė madh se “artistėt janė njerėzit mė tė nderuar tė kėtij vendi!” Po, pse more, kush tė tha ty se mjekėt nuk janė po aq tė nderuar, apo minatorėt qė vdesin nė miniera…pse qenkėsh profesioni ynė mė i nderuar?”
Nga protesta e Aleancės pėr Mbrojtjen e Teatrit, pėrpara Kryeministrisė dhe Presidencės
Xhepa ndalet edhe te ēėshtja e teatrit duke thėnė se me zemėr ėshtė aty me protestuesit, por pėr arsye shėndetėsore , pėr shkak tė dy operacioneve tė kohėve tė fundit, nuk ka mundur tė jetė i pranishėm fizikisht. “Kam kaluar dy operacione, fatmirėsisht kanė qenė tė llojit jo malinj dhe nuk e kam pasur tė mundur tė jem aty, sepse kjo ēėshtje tė pėrfshin edhe emocionalisht. Mirė bėjnė qė protestojnė, por ku janė sot ata qė thoshin se do e mbronin teatrin me gjak? Edhe marrėveshja ishte dėshtim. Si mund tė ketė marrėveshje kur kėrkesat janė diametralisht tė kundėrta?! Njėra palė kėrkon tė ndėrtojė kulla, tjetra qė tė mos prishet. Negociatat dhe marrėveshjet arrihen kur ka kėrkesa disi tė pėrafėrta, pika takimi, por jo nė kėtė mėnyrė. Ē’marrėveshje u arrit?” – thotė ai nė telefon, ndėrsa protestuesit qė marshuan drejt Kryeministrisė dhe Presidencės ditėn e djeshme po ktheheshin tė mpakur nė numėr drejt oborrit tė Teatrit pėr tė lėnė aty pankartat me shėnimin “Mbro teatrin!” . Ai thotė se po tė ishin mė shumė qytetarė qė do e donin teatrin, do tė ishin aty duke e mbrojtur godinėn, por e vėrteta ėshtė se shumė njerėz qėndrojnė indiferentė pėr ēėshtjen.
“Dua tė them se nė teatėr ka plot njerėz me pasion, njerėz tė rinj, jo vetėm aktorė, qė punojnė me zemėr e qė paguhen me shifra tejet minimale” –thotė Xhepa, duke shtuar “Le tė shohin ata qė shiten e blihen nė oborrin e teatrit dhe jo mua. Kush janė ata qė thonė “Zgjohu Ndriēim Xhepa!” Mė paskėshin blerė mua ata tė Bashkisė? E si do tė kisha fytyrė unė tė merrja para pėr kėtė kontribut?! Dua ta theksoj: Ėshtė kontribut vullnetar. Nuk kam marrė kurrė para pėr kėtė. Pėr tė gjithė ata qė shpifin rreth kėsaj pa marrė mundimin tė pyesin. Jo se kush jam, por nė kėtė artin tonė kam dhėnė kontributin tim, jam vlerėsuar me ēmime qė nga Urdhri i Naim Frashėri i Artė, nė Festivale filmash, teatri dhe kam marrė ēmime me role karakteri , jo me role komunistėsh. Nuk kam asgjė kundėr kėsaj, por po e theksoj natyrėn e roleve qė kam luajtur , ndėrsa tani pa qenė nevoja e gjej veten nė kėtė llokoēitje facebook-iane. Nuk mendoj se ėshtė pėr turp tė jap ndihmesėn time tė vogėl nė mbarėvajtjen e jetesės nė bashkėsi”- thekson Xhepa.
Punėn si aktor i Teatrit Kombėtar, Ndriēim Xhepa e nisi nė vitin 1979 , ndėrsa nė karrierėn thuajse dyzetvjeēare numėron mė shumė se shtatėdhjetė e pesė role , nė film dhe teatėr. Urdhrin “Naim Frashėri” tė klasit tė parė e mori nė vitin 1989, ndėrsa ėshtė bėrė i dashur pėr publikun me rolet protagoniste nė filma si “Hije qė mbeten pas”, “Unė e dua Erėn” apo “Flutura nė Kabinėn time”. Ka fituar disa herė kupėn si Aktori mė i Mirė nė festivalet e filmit 1987, 1989 e 2000, mė ’95 u shpall fitues i ēmimit “Aleksandėr Moisiu” nė Festivalin Kombėtar tė Teatrit dhe mė 2004-ėn Aktori mė i Mirė nė Festivalin e Aktrimit “Apollon 2004”.
Xhepa ka qenė njė prej kontribuuese nė hartimin e ligjit pėr kinematografinė dhe nė vitin 1996, u pėrfshi nė politikė duke u zgjedhur deputet i Partisė Demokratike.
“Unė jam nga ata aktorė qė jo vetėm kam falur role, pėr shkak tė ofertave qė me vinin nuk mund qė nė njė vit t’i realizoja tė gjitha e nga pesė do tė zgjidhja dy apo tre role dhe kam refuzuar tė jem drejtor i Teatrit Kombėtar kur mė janė lutur dy muaj rresht ta pranoja postin, tė cilin nuk e desha dhe kur asokohe Bujar Leskaj, ministėr i Kulturės ia ēoi fakt tė kryer nė tryezė Sali Berishės emėrimin tim, mė ėshtė dashur peripeci qė tė ēemėrohesha sepse nuk doja tė shkoja tė ulesha nė atė karrige. Ndėrsa sot, njerėzit shkruajnė se unė paskėsha nisur punė si administrator pallati!” –pėrfundon ai duke e quajtur kėtė keqkuptim mediatik si ligėsi e disa njerėzve qė kėrkojnė tė pėrbaltin. gazetasi.al
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 09:47   #103
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 5,585
Thanks: 2,875
Thanked 2,867 Times in 1,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

Nje fjalim shume realist nga Dashamir Shehi perpara disa ditesh ne parlament.

https://m.facebook.com/story.php?sto...3&id=727850102
🖤 (2)
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 10:05   #104
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,078
Thanks: 13,076
Thanked 7,232 Times in 4,584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 423
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Venom Shiko postimin
Nje fjalim shume realist nga Dashamir Shehi perpara disa ditesh ne parlament.

https://m.facebook.com/story.php?sto...3&id=727850102
Shum realist Dashi!
Ne asnje vend te botes nuk prishet arkitektura me justifikimin qe eshte e vjeter, vetem tek ne ndodh kjo!
Qenka ndertese komuniste lol
Po dhe pyjet qe i kane zhveshur gjithandej neper Shqiperi, dhe ato pyje ishin te mbushura me lisa komunist
Cudira Albaneze
🖤 (2)
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 11:41   #105
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Shum realist Dashi!
Ne asnje vend te botes nuk prishet arkitektura me justifikimin qe eshte e vjeter, vetem tek ne ndodh kjo!
Qenka ndertese komuniste lol
Po dhe pyjet qe i kane zhveshur gjithandej neper Shqiperi, dhe ato pyje ishin te mbushura me lisa komunist
Cudira Albaneze

realist?! ne min 2:35 thote qe i prishi ndertimet enveri!
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 12:03   #106
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,561 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

Nuk e lexoj dot se cfare ka thene se nuk kam fb.Por thjesht po ve ketu CV e Dashit

Citim:
Mė 1976 - 1980 ndoqi Fakultetin e Ekonomisė Agrare nė ILB Kamėz. Mė 1982 - 1984 punoi si ekonomist nė Mirditė. Mė 1987 - 1990 ekonomist nė ndėrmarrjen pyjore nė Tiranė.

Mė 1991 u emėrua sekretar i Partisė Demokratike nė Tiranė. Mė 1992 - 1997 shėrbeu si deputet dhe mė 1993 - 1996 anėtar i Kryesisė i PD-sė . Mė 1992 - 1994 pati portofolin e Ministrisė sė Punės, Pėrkrahjes Sociale dhe ish-tė Pėrndjekurve Politikė. Mė 1994 - 1996 qe zėvendėskryeministėr dhe ministėr i Ndėrtimit dhe i Turizmit.

Mė 1997 u largua nga Partia Demokratike dhe formoi Lėvizjen pėr Demokraci, duke kandiduar nė zgjedhjet e kėtij viti. Pasi kjo parti nuk pati jetė tė gjatė, mė 2001 u bė pjesė e Partisė Demokrate tė Re. Mė 2002 - 2005 u bė kryetar i Partisė Demokratike tė Rinovuar. Mė 2005 kryetar ekzekutiv i Lėvizjes pėr Zhvillim Kombėtar (LZHK) Leka I. Me mbarimin e zgjedhjeve tė 3 korrikut, kryetar i kėsaj force, ndėrsa Leka Zogu deklaroi se nuk kishte mė lidhje me kėtė koalicion. Mė 2007 kandidat i LZHK-sė nė zgjedhjet e pjesshme nė Tiranė.

Mė 2009 bashket me koalicionin e tė djathtės "Poli i Lirisė".[1]
Me keto qe po shoh ne CV,ne 1994-1996 paska qene zv-Minister i Ndertimit dhe i Turizmit. Ka bere ndonje investim ne ate kohe ky per Teatrin, apo atehere ka qene fringo Teatri? Sic e thashe ... ky mbase nuk kishte faj , por ky ka qene pjese e qeverise qe e cuan Shqiperine ne katastrofen e 1997.

Para se te japi mend ky dhe shume e shume te tjere (nuk heq menjane asnjerin), te jape llogari per cfare ka bere keto 30 vjet.

Ore kot per rifreskim.Kishin filluar keto ndertimet ne 1996 tek lana?


Nuk po i dal Rames ne mbrojtje, se ai e katandisi Tranen duke e lyer si kloun me leket qe dolen nga xhepat tona(qeshnin te huajt, qe shoqeroja ne Tirane ne ate kohe, me d@rlliqet e Rames).Kur paskan qene te bukura koloritet, pse Lali Eri, harxhoi qimet e kokes t'i rilyer pallatet Agimi (po prap me leket tona?)Keta politikanet tane,m@ter ngelen gjithe jeten. Thjesht ma kalimin e kohes, nga m@t i njome jane bere m@t i thate.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 16-07-2018 nė 12:14
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2018, 08:51   #107
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,917
Thanks: 1,982
Thanked 2,817 Times in 1,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

https://lapsi.al/2018/07/17/te-dhena...atri-kombetar/

Tė dhėnat e hipotekės/ Si po grabitet toka publike tek Teatri KombėtarMegjithėse kreu i Hipotekės Valdrin Pjetri rrefuzoi tė bėjė publik informacionin lidhur me pronėsinė e zonės ku ndodhet Teatri Kombėtar, Aleanca pėr Mbrojtjen e Teatrit ka publikuar sot hartėn e truallit ku ndodhet Teatri Kombėtar dhe ka shpjeguar se pėrse qeveria Rama gėnjen kur thote se pjesa private e projektit “nuk do tė prekė pronėn e Teatrit”.

Sipas fakteve mbledhur nga Aleanca, mbi 90 pėrqind e zonės nė fjalė ėshtė pronė publike dhe kompania private Fusha shpk do tė ndėrtojė nė tė pėr interes tė sajin, teorikisht pėr tė justifikuar kostot e njė teatri tė ri.

Duke pėrdorur faqen zyrtare tė qeverisė shqiptare pėr parcelat kadastrale, Aleanca shpjegon se ligji i veēantė i miratuar nga shumica socialiste dy javė mė parė, qė lejon shembejn e Teatrit Kombėtar dhe rizhvillimin e zonėn pėrreth, ndikon nė 11 prona tė ndryshme, tė cilat nė Figurėn 1 janė vijėzuar me tė kuqe:


Duke pėrdorur tė njėjtėn faqe interneti, Alenaca ka marrė informacion nė lidhje me sipėrfaqen dhe pronėsinė e ēdo prone.

Siē tregohet nė Tabelėn 1, nga 9026.74 metra katrorė gjithsej, mbi 90 pėrqind janė nė pronėsi publike, me vetėm pjesėn e mbetur nė pronėsi tė individėve privatė. Pėrveē pronės me numėr kadastre 1/241, e cila ėshtė prona aktuale e Teatrit Kombėtar, publiku zotėron gjithashtu 2600 metrash katrorė shtesė nė kėtė zonė.

Pjesa mė e madhe e kėsaj toke shtesė ėshtė nė pronėsi tė Kėshillit Bashkiak tė Tiranės, i cili, sipas Kushtetutės dhe ligjit pėr qeverisjen vendore, duhet tė miratojė transferimin e njė prone tek njė palė e tretė me shumicė votash prej tre tė pestash.


Nga renderat e bėrė publik deri mė tani kuptohet qartė se kompania Fusha shpk do tė ndėrtojė nė kėtė zonė gjashtė kulla shumėkatėshe. Gjurma e planit tė rizhvillimit, siē ėshtė prezantuar nė burime tė ndryshme, tregohet nė Figurėn 2. Sipas renderit, ndėrtesa e gjelbėr ėshtė Teatri i ri Kombėtar dhe kullat e verdha janė pjesė e zhvillimit privat tė zonės.


Ėshtė pothuajse e pamundur tė ndėrtohet ajo qė ėshtė planifikuar pa shkelur pronėn publike. Sipėrfaqja e tokės qė aktualisht ėshtė pronė private ėshtė shumė e vogėl dhe kufizohet vetėm nė njė shirit tė ngushtė, siē shihet nė Figurėn 3.


Pyetja nėse zhvillimi privat do tė ndodhė apo jo nė pronėn me numėr 1/241, qė sot ėshtė toka e Teatrit, ėshtė plotėsisht e pavlerė. Pjesa tjetėr e pronės publike do tė rizhvillohet pėr interesa private si njė mėnyrė pėr tė justifikuar rizhvillimin e Teatrit. Pėr mė tepėr, ėshtė pikėrisht kjo pika qė Qeveria ka shkelur Kushtetutėn duke marrė njė pronė tė Kėshillit Bashkiak pa zhvilluar votim nė Kėshillin Bashkiak pėr ta miratuar kėtė proces me 3/5 e votave.


Megjithėse ky ėshtė dukshėm njė projekt i dėmshėm nga pikėpamja urbane dhe historiko-kulturore, tė gjitha instrumentet ligjore pėr dhėnien e njė leje ndėrtimi tashmė ekzistojnė nė legjislacionin shqiptar, ndaj nuk ka pėrse tė shpiken ligje tė reja. Arsyeja pėrse ėshtė propozuar njė “ligj i veēantė” ėshtė unifikimi i tė gjitha pronave publike nė njė plan tė vetėm rizhvillimi dhe pastaj transferimi tek ndėrtuesit privat. Njė plan i tillė, siē ėshtė pėrshkruar mė lart, ėshtė njė shkelje e Kushtetutės pasi Kėshilli Bashkiak nuk ka dhėnė lejen pėr ta transferuar pronėn tek njė palė e tretė.

Exit.al
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2018, 08:55   #108
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,917
Thanks: 1,982
Thanked 2,817 Times in 1,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 17-07-2018 nė 09:05
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2018, 09:33   #109
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,531
Thanks: 6,920
Thanked 8,173 Times in 5,223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 382
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri
min 19.00-23.00
🖤 (1)
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2018, 15:47   #110
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,917
Thanks: 1,982
Thanked 2,817 Times in 1,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

Erl Kodra
Nejse. Vetėm po mė dhemb pak mė shumė se ēduhet pafuqia ime dhe e Robert Ndrenikės. Por edhe e Bujar Asqeriut.
Shpesh mendoj se cilat janė arsyet qė, ta zėmė, Fusha ShPK ka kaq sukses dhe i ecėn kaq mirė biznesi. Si ka mundėsi qė kjo Kompani fiton punė publike pa hesap. Nuk gjej asnjė arsye, ndaj nuk mė shqitet mendimi se Fushajt duhet tė jenė ata, tė pėrzgjedhurit nga Kėshilli i Lashtė i Mjeshtrave. Nuk gjej shpjegim tjetėr tė arsyeshėm.
Nuk arrij tė kuptoj oratorinė e Erion Veliajt dhe brillancėn e Kryeministrit Edi Rama. Njėri biri i njė kapterri dhe tjetri biri i njė xhahili. Por ata aty janė, duke pėrndritur kėtė vend me vepra madhėshtore publike prej betoni dhe xhami. Ata vazhdojnė tė fshijnė nga faqja e dheut ndėrtesa, hapėsira publike dhe stadiume duke mbjellur Kulla. Me sa duket unė jam krejt i paditur. Me siguri mendja ime nuk e rrokė dotė atė dimensionin e ndėrlikuar kimik qė ndodh nė zanatin e vjetėr tė atyre qė ndėrtojnė duke shembur tė vjetrėn.
Unė e kam tė vėshtirė tė gjej njė shpjegim tė arsyeshėm se pse ndjehem kaq i pafuqishėm dhe i dobėt. Si ka mundėsi qė Fati mė ka rezervuar kėtė trishtim, ndėrsa shoh se si "njė jetė e re po lulėzon gėrmadhash"? Ka mundėsi qė unė nuk kuptoj shumė nga kjo botė, sidomos nga forca e parasė? Fundja, pse duhet tė ndjejė dhimbje pėr njė ndėrtesė tė vjetėr, qoftė kjo edhe ndėrtesa e Teatrit Kombėtar. Ndėrtesat shemben. Njerėzit vdesin. Le tė vdesė edhe Teatri, sepse unė jam veēse njė qenie nostalgjike dhe poet qė nuk kupton nga stili i jetės nė Kulla prej Betoni.
Nejse. Vetėm po mė dhemb pak mė shumė se ēduhet pafuqia ime dhe e Robert Ndrenikės. Por edhe e Bujar Asqeriut. Pėr mė tepėr, po mė shkatėrron fare kjo heshtje. Sidomos e atyre qė i kuptojnė tė gjitha "shakatė". Arikitektė, urbanistė, ekonomistė, financier, pedagogė, doktorė, profesorė, poetė, shkrimtarė, gjygjtarė, prokurorė, konstitucionalistė, avokatė, gazetarė dhe media ; tė gjithė heshtin.
Vetėm Edi Rama vazhdon punėn duke shembur gjithēka qė ka lidhje me kombėtaren; Stadiumin Kombėtar, Teatrin Kombėtar, Gjykatėn Kushtetuese Kombėtare. Heshtje. Unė ndjehem keq. Edi vazhdon punėn.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2018, 05:06   #111
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,917
Thanks: 1,982
Thanked 2,817 Times in 1,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

Artan Fuga
Vrimat nė murin e ndėrtesės tė teatrit dhe raportimi artificial i gazetares tė top channel-it
-------------------
Sot pashė njė kronikė tė njė gazetareje tė Top Cannel qė nė njė raportim nga vendi i ngjarjes, tregonte nė kamera disa vrima nė murin e ndėrtesės tė teatrit.
Gazetarja qė ėshtė shumė e talentuar dhe gėzon sot e gjithmonė sqimėn time tė veēantė, megjithatė supozonte se ato vrima flasin vetė. Flasin sikurse tregonte ajo qė ndėrtesa e teatrit ėshtė e vjetėr dhe prandaj ja vlen tė merret mendimi i ekspertėve nėse mban ose nuk mban. Pra tė prishet ose mos prishet.
Nė kronikė nė fakt u lanė pa thėnė gjithė ato gjėra duke bėrė njė trajtesė shumė tė njėnashme dhe subjektive tė fakteve.
Njė trajtesė e gabuar qė unė do ta pėrdor pėr t'u shpjeguar studentėve tė gazetarisė sesi njė fakt objektiv qė tregohet nė kamera, nė fakt fsheh situatėn e vėrtetė dhe i shėrben manipuilimit subjektiv tė audiencave.
Pse?
E para, sepse ato gropa tė shėmtuara nė mure paraqiten sikurse janė fakte aktualiteti, fakte qė sapo janė zbuluar dhe pra nevoiten tė raportohen.
Poqese raportohen nė median televizive kombėtare edhe gropa nėpėr mure, brima nė tavan, a plasaritje nėpėr sifone wc atėhere raportimin gazetaresk e ka marė lumi.
Si nuk pyeti gazetarja nėse ato vrima nė mure janė tė reja apo janė tė vjetra? Vallė duhej tė hapej ajo rrugica midis ndėrtesės tė teatrit dhe asaj tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit, qė tė zbulohej se ai mur ishte nė gjendje tė keqe?
Si ėshtė e mundur qė shteti dhe ministria e kulturės nuk e kishin zbuluar mė parė gjendjen e atij muri? Pėrse nuk e thėrret kėtė pėrgjegjėsi gazetarja dhe tė shkojė tė pyesi Lezen mbi buldozer : Perse fle gjumė o shoqe?
Nga ana tjetėr, sė dyti, gazetarja duhej tė na tregonte pikėrisht origjinėn e atyre gropave nė mur. Ato a nuk akuzojnė tė gjitha qeveritė dhe ministritė e kulturės qė kanė ardhur njera pas tjetrės pėr gjendjen qė e kanė lėnė ndėrtesėn e teatrit si edhe ndėrtesat e tjera tė kulturės dhe tė artit? Janė harxhuar miliarda lekė per tė mirėmbajtur e bėrė luksoze zyrash ministrucash e drejtorucash gjithfare nėpėr ministri, kurse ndėrtesat e artit i kanė lėnė mėshirė tė fatit? A ka pėrgjegjėsi njeri pėr kėtė?
E treta, ato gropa nė mure, e dashur gazetare e Top Channel-it, njė media televizive e nderuar, ulurasin pėr mangėsitė e sigurimit teknik qė kanė vendosur ndofta nė rrezik mijra jetė spektatorėsh. Si nuk trajtton kėtė gazetarja por shkon nė atė shteg dhish qė i sugjerojnė suflerėt duke i lidhur ato gropa me pyetjen nėse ndėrtesa e teatrit do tė duhet ose jo tė ekzistojė.
E katėrta, gazetarja, mė zhgėnjen, kur paraqet me gisht ato gropa, nuk shtron ēėshtjen sesi mund tė riparohen ato, si tė riparohet sa mė shpejt, tė rinovohet, ajo ndėrtesė? Si nuk merr anėt e kundėrta qė tė shprehen atje sa duhet investuar pėr tė bėrė riparime?
Aty ngjitur ka njė ndėrtesė ministrie, a institucioni tjetėr, qė pasi ka qenė cerdhe sigurimsash prej dekadash, u rėnua si birucė pėr vite, tani na ėshtė zbukuruar e bėrė si nuse nga investime publike. Si nuk e sheh paradoksin gazetarja kur sheh pas kurrizit tė saj njė ndėrtesė qė rinovohet e mirėmbahet sepse ėshtė pjesė e ndėrtesave tė burokracisė tė shtetit, dhe para syve ka edhe njė ndėrtesė kulture me vrima nė mure sikur tė kishte qenė Bosnja gjatė Luftės me serbėt atje?
Sė pesti si nuk e sjell ndėrmend gazetarja faktin logjik qė njė ndėrtesė sepse ėshtė e vjetėr ja vlen tė ruhet kurse njė ose disa gropa nė mure as nuk sjellin ndonjė argument kėtu? Se po tė ishte pėr gropa nė mure, Akropolin do tė duhej ta kishin hedhur nė tokė nė Athinė, Koloseun duhej ta kishin rrafshuar nė Romė, Amfiteatrin nė Durrės do tė duhej ta kishin mbuluar me beton.
Pse manipulon gazetarja duke rrėfyer nė kamera disa brima pa pikė vlere?
Unė jam i bindur se gazetarja e talentuar e Top Channel do tė mė mirėkuptojė dhe do ta kuptojė qė gropat nė mure nuk flasin vetė, as nuk flasin vetiu gjuhėn e propagandės manipuluese, por faktet kėrkojnė interpretim dhe analizė tė thellė.
Nderi profesional ėshtė mė i rėndėsishėm sesa karriera, sepse dėmtimi i nderit dhe i reputacionit profesional nuk e ndih fare karrierėn.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-07-2018, 07:32   #112
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,531
Thanks: 6,920
Thanked 8,173 Times in 5,223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 382
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

Opinion Personal...

Po Tani?

...Te them te drejten pak besoja se Presidenti Meta do t'ju a perplaste deren fytyres Edvineve, Ruceve , Erioneve, Kumbarove, Ulsive, Taulanteve e co... dhe kjo pak - besueshmeri me vinte prej asaj se Iliri shquhet per pa -parashikueshmeri si person dhe vetem kaq ...

Me nje leter te gjate spjeguese , te argumentuar profesionalisht e ligjerisht por edhe sipas kompetencave qe i jep posti qe mban... z. Meta reshton ne mos miratimin e prishjes se Teatrit Kombetar nje sere shkeljesh ligjore e kushtetuese te cilat e nxjerrin turperisht lakuriq fare Qeverine dhe Parlamentin dallkauk e xhambaz te saj ... e ne kete mes edhe Hajdutin e'' vogel'' por me dore te madhe te Edvinit ne Bashkine e Tiranes ....Lali Dhjerin e Beratit e te martuar ne Kalane e Gjirokastres..

Se pari duke pergezuar kurajon qytetare e civile te Metes si shqiptar e pastaj si President i tyre me lind e drejta te bej disa pyetje publike per te cilat nuk e shoh te nevojshme te me jape asnje lloj-fare pergjigje askushi prej te permendurve te mij te meposhtem..

C'i ngeli te parit te qeverise..ose me sakte Kryeshkaterruesit te Tiranes sone, shembesit e varre-mihesit te cdo lloj vlere kombetare, kulturore e historike te Shqiperise sone per vite e vite me radhe ?

Bunkeret ne mes te Tiranes, Muzeumet anti-atomike te komunisteve te djeshem e byroisteve te Dajes tend me shoke, Shtepite me Gjethe te ideura nga djali i krye-kriminelit Mehmet Shehu , Kullat - Cibane ne perberje te Stadiumit te ri kombetar , Aeroporti ''hajdut'' i Vlores nen miqesine e miratimin e Diktatorit turk Erdogan , Rruget ''e reja me PPV.. te hartuara nga hajdutet Gjiknuri e Ahmetaj...dhe Projektet e fshehta per Hekurudhe me Serbine e daljen e saj ne Adriatik ...jane te gjitha Thika pas shpine e ne zemer te Shqiperise e shqiptareve me Autoresine tende , jane rikthim ne Diktature e ne genocidin e djeshem komunisto-bolshevik te kermes Hoxha ..nga i cili ende ju vazhdoni te frymezoheni jo pak per tu marre shpirtin shqiptareve te gjore..

C'do te beje nga neser e mbrapa ..AI ..Lali Dhjeri i fiqve ...ai qe po na mbjell me mijera e mijera peme ne Tiranen tone e ku ende gjelberimi e freskia e tyre s'po duket gjekundi e njerezia sa s'po vdesin vape ne rruget cung te kryeqytetit e nen perveliimin e cmendur te pllakave gjithe-shqiptare te Sheshit ''me te bukur ne Bote''....?

C'do bejne nga sot e mbrapa ata Artiste , aktore e njerez te skenes dhe te ekranit qe nje dite dilnin me Topuz ne dore per te mbrojtur Teatrin e diten tjeter dilnin nga dera e Bashkise se spurdhjakut te Rames ...me nga nje Peticion ne dore me emrat e firmat e tyre dhe kerkonin urgjentisht prishjen e Teatrit te vjeter e ndertimin menjehere te Teatrit te ri?...

Me falni per shprehjen te gjithe ju qe me ndiqni e me lexoni por tironasit kane nje shprehje brilante ne te tilla raste e cila thote...o fol e mba ...o dhit e ha...

Ndaj ju te mesipermit nga sot e mbrapa jeni te lire te zgjidhni ke te doni prej ''dy varianteve'' te asaj c'ka thone tironsit e mij te mire....

C'ju ngeli me dallkaukeve, ushtareve qorra, shurdhe, memece, pa tru e pa shpirt , pa mendje e pa zemer, fanatikeve e militanteve besnike te
Partise e te Liderit ..qe nen te ashtuquajturin Mandat Deputeti votuan PRO dhe unanimisht per shembjen e nje pjese teper te rendesishme te historise se artit kombetar te Shqiperise?

..Nuk e di se si mund te ndihen sot ...injorantet e tipit Ulsi, Vasilika, Spiropali, Taulant, Gramoz, Bashkim, Pjerin, , Brace, Paulin, Olta, Mirela, e nje lukuni e tere ardhacakesh qe ju zuri syte asfalti i Tirones e ju ndrydhi kaviljet trotuari i saj ...qe ende nuk e dine fort mire se si i thone Tortuar sic thote Gramozi apo Bordure sic i meson Edvini....

Po Ministresha e qofteve dhe e Sufllaqeve te Ardenices e Butrintit ...ajo qe i perplasi Artistet e vertete e jo keta te Peticioneve...tek Turbina e Rames si ndihet , a frymon ende apo jo..apo kushedi se ku e ka thyer qafen me ndonje Pakete Turistike jashte Shqiperise e as qe i bie ndermend nese prishet ose jo Teatri..se helbete po te lejosh vendosje pllakatash te Sulltaneve turq ne Kalane historike te Lezhes e prane eshtrave te Heroit Kombetar te Shqiptareve ...Skenderbeut ...normalisht qe s'te bie nder mend jo per teater por rrezik as per Shqiperi e as per shqiptare...

Po Arixhinjte e medias e Daulle -shpuarit me pagese qe e kthejne bythen andej nga eshte Leku ...te tillet si Mut Nano, Merua, Fevziu, Cani etj etj cfare do te thone c'do llafosin e cdo shkruajne nga sot e mbrapa ne pacavuret e tyre te qelbura e te ndotura me antishqiptarizem e me injorance se me s'ka ...apo edhe ata njesoj si Kurvat e Parlamentit, te Pushtetit e te Bashkise ...do zgerdhihen e do zgjedhen per shenje te re te Horoskopit te tyre ...Virgjereshen?

Ndaj une per veten time po te kisha gje ne dore ne emer te atyre Artisteve qe jane ndare nga jeta e qe lane pas emer e histori te mrekullueshme per vendin e popullin e tyre, ne emer te dinjitetit te artisteve te vertete te sotem e te pa perzjere me politiken, por edhe te gjithe atyre qytetareve tiranas e shqiptare qe u bene bashke per muaj me radhe ne mbrojtje te trashegimise sone kulturore e artiistike do vija nje Liste te gjate emrash NON Grata ...te cileve jo personalisht por familjarisht tu ndalohej pergjithmone hyrja jo vetem ne Teatrin e vjeter a te riun qe mund te ndertohet a te rinovuarin ..merreni si te doni...por tu ndalohej jete e mot hyrja ne cfaredo lloj Institucioni Artistik e Kulturor Kombetar Shqiptar ...sepse Derrat e Shkaterrimtaret, Horrat e Hajdutet, Komunistet e Banditet, Bastardet e Monstrat... as kane, as kane pasur e as mund te kene asnje lloj lidhje e perqasje me Artin ...e aq me pak me Teatrin ....e kurrfare lidhje sigurisht edhe me Shqiperine e shqiptaret...te cilat kane kohe qe i kane shitur e i kane nxjere ne tregun serb , grek e turk ..

Uroj te behet me e mira...ne fund te fundit duhet te behet ajo c'ka do shumica e c'ka do populli dhe jo tu imponohet shqiptareve Vota e Ulsiut debil dhe Taulantit koke bosh ..agresiviteti i pushtetit te Erdogan Rames apo prapambetja trunore shekullore e bolshevikut Gramoz... apo qofte edhe kurverimi me pushtetin lokal i nje batakciu si Erjon kodoshi me shoke qe po e c'bejne Tironen tone nga themelet...

Meta ju a dha shuplaken mbrapsht ..tani c'do te beni ..apo si ngahera c'keni peshtyre lart edhe pse ju bie ne surreterit tuaj te ndyre nuk ju ben asnje fare lloj pershtypje ...apo si gjithmone do e hani turpin me buke ...?

Ju jenii asoj rrace muti qe jam mese i sigurte qe asnje gje ne bote nuk ju ben asnje lloj pershtypje sepse keni lindur e jeni rritur me Turpin ndaj as skuqeni e as zverdheni as zbardheni por vetem Nxiheni ...por fatkeqesia qendron ne ate qe Pasqyra qe perdorni qe prej 8 Nentorit te 1941 kur lindet nuk ju nxjerre tamam te Zinj sic jeni ne mendje e ne shpirt por ju nxjerr te Kuq si Shalqini dhe juve ju genjen mendja se jeni frut i embel e qe hahet dhe o burra...

Mjere ju per mendjet boshe qe keni e mjere ai popull qe ju ka ju kaqolet pa mbarim ne krye te tij...ndaj nuk thoshte kot nje i pari yne i mencur e patriot se...

Shqiptaret do fitojne cdo lloj beteje me kedo armik te tyre sado i madh e i eger te jete ai por vetem atehere kur me pare te kene fituar Betejen mes tyre e mes vedit...

A.R.DOSTI

(armiku i Akrepit
🖤 (1)
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-07-2018, 07:51   #113
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,917
Thanks: 1,982
Thanked 2,817 Times in 1,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

Ledio ke mundesi te Gezohesh deri ne shtator , apo deri ne fund-vitit sepse do blihen e shiten parlamentare si zogjte e 'gomarit' dhe do rimartohen kullat persri.

Eshte thjeshte loje kukafshehtas qe po bejne me njeri-tjetrin, prit se ne radhe mund te jen te tjera ndertesa qe mund t'ju vihet kazma ne emer te 'toyota yaris'
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
🖤 (1)
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2018, 08:46   #114
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,917
Thanks: 1,982
Thanked 2,817 Times in 1,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

Hervin Culi ( llapaqeni ) pushon nga puna nje nga regjisoret e teatrit sepse nuk ka firmosur prishjen e teatrit.

Elma D ishte regjisore e talentuar por qe karriera i prishet sepse nje servil i betonit perfiton ca rroga apo te ardhura per ti lene neper kazino.

Marrezia dhe "diktatura" check up" nuk ka fund.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 07-09-2018 nė 09:11
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2018, 09:02   #115
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,917
Thanks: 1,982
Thanked 2,817 Times in 1,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri


G. Sejko
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
🖤 (1)
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2019, 19:12   #116
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,917
Thanks: 1,982
Thanked 2,817 Times in 1,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

Bjarke Ingels tėrhiqet nga projekti i Teatrit Kombėtar

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei

Bjarke Ingels tėrhiqet nga projekti i Teatrit Kombėtar
Firma e arkitekturės Bjarke Ingels e arkitektit danez Bjarke Ingels ėshtė tėrhequr nga projekti pėr ndėrtimin e Teatrit Kombėtar. Tėrheqjen e kanė konfirmuar pėr Exit.al burime tė sigurta.

Nė mars tė vitit 2018, Kryeministri Edi Rama publikoi projektin e hartuar nga Ingels pėr Teatrin e ri Kombėtar, realizimi i tė cilit do tė bėhej nga kompania Fusha shpk, nėpėrmjet njė ligji special. Ky ligj mė vonė u kritikua nga Bashkimi Evropian si njė shkelje e Marrėveshjes sė Stabilizim-Asociimit (MSA). Qeveria, nga ana e saj, u pėgjigj se nuk kishte buxhet tė mjaftueshėm pėr tė ndėrtuar njė teatėr tė ri.

Nė faqen e saj tė internetit, studioja Bjarke Ingels ende ka tė listuar si klientin zyrtar tė sajin pėr projektin e teatrit kompaninė Fusha, e cila ka pėrfituar shumė tendera tė dyshimtė nga qeveria Rama.

Mė herėt, pyetur nga Exit, Ingels ka refuzuar tė zbulojė kushtet e kontratės sė tij me kompaninė Fusha apo me qeverinė shqiptare, duke e konsideruar atė njė “marrėveshje konfidenciale”.Shembja e mundshme e Teatrit Kombėtar, njė nga objektet e fundit tė mbetura nė Tiranė nga arkitektura e periudhės fashiste, nxiti protesta tė shumta nga artistėt dhe qytetarėt. Protestat nxorrėn nė pah edhe grabitjen e njė pjese tė tokės nga Fusha, e cila premtoi tė ndėrtonte njė teatėr tė ri nė kėmbim tė njė sipėrfaqeje tė madhe toke publike pėr tė ndėrtuar gjashtė kulla. Ky fakt dėmtoi rėndė edhe imazhin e vetėshpallur tė Bjark Ingelsit, si njė arkitekt kundėr projekteve korruptive dhe qė bien ndesh me tė mirėn publike.

Megjithatė, duket se nuk janė problemet sociale apo etike ato qė e ēuan Bjarke Ingelsin tė braktiste projektin e lajthitjes sė kryeministrit Rama, por problemet nė lidhje me cilėsinė e materialeve tė ndėrtimit.

Sipas burimeve tė Exit.al, thuhet se Ingels donte tė pėrdorte materiale me cilėsi tė lartė nė ndėrtimin e teatrit tė ri, por kompania Fusha kėrkonte materiale tė lira dhe me cilėsi tė ulėt, si njė mėnyrė pėr tė ulur kostot, dhe, si rezultat, Ingels braktisi projektin.

Mėnyra se si jepen tenderat pėr projektet publike nga qeveria shqiptare e nxit dhe mė tepėr uljen e kostove nga ana e kompanive. Meqenėse ēmimi ėshtė caktuar paraprakisht nė bazė tė kritereve tė papėrcaktuara qartė, kompania fituese priret tė pėrdorė materiale me cilėsi tė ulėt, qė tė nxjerrė fitim sa mė tė lartė. Prandaj cilėsia e ndėrtimit ėshtė sakrifikuar gjithmonė, me qėllim fitimin e kompanisė.

Njė shembull tjetėr ėshtė Stadiumi Kombėtar, i cili ka humbur shumė nga elementet e tij tė parashikuara nė projekt, si rezultat i “uljes sė kostove” nga ana e kompanisė sė ndėrtimit.

Zyra e marrėdhėnieve me publikun e firmės Bjarke Ingels refuzoi t’i pėrgjigjej pyetjeve tė bėra nga Exit.al lidhur me tėrheqjen e tyre nga projekti i Teatrit Kombėtar.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2019, 23:06   #117
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin

G. Sejko
Partia mbi gjithcka. Njerez pa shtylle kurrizore.Zvarranike te peshtire. Si nuk doli nje grup idealistesh ti djegin te gjalle atje ne parlament keta pengmares te Shqiperise...
🖤 (1)
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2019, 14:47   #118
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,917
Thanks: 1,982
Thanked 2,817 Times in 1,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

Lapsi.al

5 milionė euro nga deputeti/ E vėrteta e konfliktit Veliaj- Ramiz Kelmendi
Shumė pika tė errėta kanė mbetur nė konfliktin e bėrė publik mes kryebashkiakut tė Tiranės dhe njė deputeti biznesmen tė madh tė Kosovės.

Ramiz Kelmendi akuzoi tė hėnėn, me anė tė njė letre publike, Erion Veliajn se ishte tėrhequr nga premtimi i dhėnė pėr tė ndėrtuar njė qendėr tregtare nė zonėn e kthesės sė Kamzės. Ai pretendonte se Veliaj e kishte tėrhequr zvarrė pėr vite me radhė, pasi i pati dhėnė fjalėn se projekti do tė bėhej dhe mė nė fund i ēoi inspektorėt e bashkisė pėr tė prishur nė mėnyrė abuzive rrethimin e zonės sė ndėrtimit.

Ramiz Kelmendi pretendon tė jetė takuar dy herė me kryebashkiakun, njė herė kur e ka pyetur nėse mund tė investojnė pėr ngritjen e njė qendre tregtare tek kthesa e Kamzės dhe njė herė pėr tė konfimuar lejen e ndėrtimit.

“Nė pyetjen time se a ka ndonjė kontest, interes publik pėr parcelėn nė fjalė, tė gjitha pėrgjigjet nga ana juaj ishin nė favor dhe mbėshtetje tė ketij projekti”, thuhet nė letrėn e hapur tė deputetit nga Kosova.

Kelmendi pretendon po ashtu se ka paguar mbi 1.6 milionė euro tarifėn e ndikimit nė mjedis dhe se ishte prej kohėsh nė pritje tė zbardhjes sė lejes sė ndėrtimit. Ai shprehet se ishte habitur nga ndėrhyrja e inspektorėve tė bashkisė. Ai akuzoi bashkinė se kishte kėrkuar qė pėrmes shantazhit t’i merrte pronėn me vlerė sipas tij 5 milionė euro.

Nga ana tjetėr Bashkia, e pyetur nga BIRN ka reaguar duke thėnė se toka qė ka nė dispozicion Kelmendi dhe pėr tė cilėn ka paguar edhe lejen e ndėrtimit duke pritur vetėm zbardhjen e saj, i duhej asaj pėr tė bėrė stacionin e trenit. Ndėrsa nė stilin e tij populist, Veliaj bėri njė deklaratė se ai nuk impresionohej nga shantazhet e biznesmenėve milionerė, por i shėrbente interesave tė qytetit tė tij.

Po si qėndron e vėrteta e kėsaj historie ku me sa duket asnjėri nuk ėshtė engjėll. Ramiz Kelmendi duket se gėnjen kur flet pėr marrjen e 5 milion eurove, sepse trualli tij do tė shpronėsohet pėr interesa publike dhe ai nuk do t’i falė asgjė askujt. Ai nuk ėshtė aspak i pafajshėm sepse ka pėrdorur kostumin e tij zyrtar, njė herė si deputet dhe njė herė si zv kryeministėr i qeverisė sė Kosovės, pėr tė zgjidhur hallet e biznesit tė vet privat. Tė gjithė e dinė se jo ēdo biznesmen i zakonshėm shkon tė negocjojė drejtėpėrdrejt me kryebashkiakun duke anashkaluar tė gjitha strukturat. Dhe kėtu mbarojnė “mėkatet” e tij, bashkė me besimin e tepruar qė ka patur tek njė akrobat si Veliaj.

E kėtu problemi kthehet tek Lali i bashkisė. Po t’i shohėsh me kujdes pėrgjigjet publike qė ka dhėnė, ato i shmangen thelbit tė akuzave. Ai devijon shėmtuar, duke pėrdorur pėr prishjen e projektit kontradiktėn mes milionerėve dhe interesit tė qytetarėve. Ai nuk pėrgjigjet se si ėshtė e mundur qė i ka premtuar Ramiz Kelmendit se mund tė investonte nė atė tokė me vlerė rreth 5 milionė euro? Ai nuk pėrgjigjet se si ėshtė e mundur qė institucioni i tij ka vjelė edhe taksėn e ndikimit mbi ambjentin pėr lejet e ndėrtimit?

Ai bėn shejtan budallain, duke u shtirur sikur e mori vesh vetėm tani qė aty do tė kishte stacion treni, ndėrkohė qė plani urbanistik ėshtė miratuar qė nė dhjetor 2016.

Por nga kjo histori ku asnjėri nuk ka tė drejtėn ekskluzive, kuptohen dy gjėra: e para se pėr ndėrtimet e reja nė Tiranė investitorėt nuk ndjekin proceduarat normale tė institucionit, por shkojnė e diskutojnė direkt me kryebashkiakun, sikur ai tė jetė pronari i njė biznesi privat. Dhe e dyta, qė lidhet me premtimin e pambajtur tė Erion Veliajt, tregon se ai nuk ka autonomi tė plotė pėr kullat e mėdha dhe qendrat tregtare qė ngrihen nė Tiranė. Pėr ato, Veliaj bėn vetėm letrat sepse janė ekskluzivitet i klientėve tė Edi Ramės dhe vendimarrjen ekskluzive e pėrcakton vetėm ai.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 19:52   #119
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,917
Thanks: 1,982
Thanked 2,817 Times in 1,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

Aktori i njohur, Naun Shundi ka reaguar pas heqjes sė gėrmave tė Teatrit Kombėtar.

Nė reagimin e tij, Shundi shkruan se teatrit, ndonėse i hoqėn gėrmat, nuk i heqin dot emrin, ndėrsa shton se ēdo dorė e ngritur mbi teatrin, sipas tij ėshtė njė dorė gjakatare.

"Mos guxoni! I hoqėn gėrmat Teatrit Kombėtar, por nuk mund ti heqin dot emrin. I hoqėn gėrmat Teatrit Kombėtar, por ai ėshtė aty, mė famėn dhe lavdinė qė nuk mund t’ja rrėzojnė disa gėrma tė shkulura pabesisht, natėn. Vutė dorė mbi gėrmat. Mos guxoni tė vini dorė mbi ndėrtesėn qė ėshtė ndėrtesė e shenjtė pėr shumė breza. Do t’ju mallkojnė nėqoftėse TENTONI ta prishni.

Cdo dorė e ngritur mbi ndėrtesėn e Teatrit Kombėtar ėshtė njė dorė gjakatare, e pashpirt, E PABESĖ dhe e pangopur. Mė kujtohet shprehja komuniste : " Mbi gėrmadhat e Shqipėrisė sė vjetėr, do tė ndėrtojmė Shqipėrinė e re." Ata qė pretenduan "Shqipėrinė e re" do tė ishin lumturuar me kėtė "Shqipėri tė re" qė po gėzojmė sot", shkruan aktori i njohur. /albeu.com/
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 17:29   #120
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,917
Thanks: 1,982
Thanked 2,817 Times in 1,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Re: Kullat/ Vjedhja qė fshihet pas betejės pėr teatrin e ri

__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur