Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-06-2018, 07:11   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,880
Thanks: 406
Thanked 1,591 Times in 1,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Besimtarėt jetojnė pesė vjet mė shumė sesa ateistėt

Njerėzit me pėrkatėsi fetare jetojnė rreth katėr vjet mė gjatė sesa ata qė nuk kanė lidhje fetare, sipas njė studimi tė ri.

Hulumtuesit e Universitetit Shtetėror tė Ohios kanė shikuar lidhjen nė mes tė religjionit dhe jetėgjatėsisė, duke analizuar mbi 1000 raste.

Laura Wallace si prijėse e studimit, ka thėnė: “Pėrkatėsia fetare ka efekt tė madh nė jetėgjatėsi”.

Hulumtuesit kanė gjetur se pjesė e arsyeve se pjesė besimtarėt jetojnė mė gjatė janė gjithashtu edhe vullnetarizmi dhe pjesėmarrja nėpėr organizata sociale – qė tė dyja janė tė lidhura me jetėgjatėsinė.

“Kemi gjet se vullnetarizmi dhe pėrfshirja nėpėr organizata sigurojnė pak mė shumė se njė vit tė shtimit tė jetėgjatėsisė e cila sigurohet nga pėrkatėsia fetare”.

“Ka shumė pėrfitime nga pėrkatėsia fetare tė cilat janė tė pashpjegueshme”.

Sipas studiuesve kėto tė mira lidhen me normat dhe rregullat tė feve tė ndryshme – qė ndalojnė pėrdorimin e alkoolit dhe tė drogave.
Profesori Baldwin Way –bashkėautor nė studim, ka shtuar: “Shumė religjione promovojnė praktika tė reduktimit tė stresit qė pėrmirėsojnė shėndetin, sikurse edhe mirėnjohja, lutjet dhe meditimi”.

Ata shpresojnė se gjetjet e tyre do tė ndihmojnė nė tė ardhmen pėr studimet qė do tė merren me hulumtimin e efektit tė fesė nė shėndet.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2018, 09:04   #2
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,117
Thanks: 13,167
Thanked 7,273 Times in 4,604 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 426
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Besimtarėt jetojnė pesė vjet mė shumė sesa ateistėt

Kush tha qe ateistet nuk marin pjese ne shoqata sociale, apo nuk bejne pune vullnetare? Lol
Dhe nje tjeter studim pa sens si shum te tjera
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2018, 09:12   #3
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,935
Thanks: 1,992
Thanked 2,836 Times in 1,576 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Besimtarėt jetojnė pesė vjet mė shumė sesa ateistėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Kush tha qe ateistet nuk marin pjese ne shoqata sociale, apo nuk bejne pune vullnetare? Lol
Dhe nje tjeter studim pa sens si shum te tjera
U pa puna duhet me shkue e me ba joga ne everest me jetue ma shume.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2018, 09:36   #4
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,117
Thanks: 13,167
Thanked 7,273 Times in 4,604 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 426
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Besimtarėt jetojnė pesė vjet mė shumė sesa ateistėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
U pa puna duhet me shkue e me ba joga ne everest me jetue ma shume.
Kjo nuk eshte ide e keqe
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2018, 12:39   #5
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,033
Thanks: 329
Thanked 337 Times in 239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Besimtarėt jetojnė pesė vjet mė shumė sesa ateistėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Kush tha qe ateistet nuk marin pjese ne shoqata sociale, apo nuk bejne pune vullnetare? Lol
Dhe nje tjeter studim pa sens si shum te tjera
Heremitėt e pėrkushtuar nė besim i bika qė vdesin shumė tė rinj.
Ja njė ateist: https://en.wikipedia.org/wiki/Julius_Axelrod
Ēuditėrisht paska jetuar goxha.
Ja dhe njė besimtar, papė: https://en.wikipedia.org/wiki/Pope_John_Paul_I
Nuk ka jetuar aq shumė.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2018, 08:42   #6
r00t
V.I.P
 
Avatari i r00t
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: Monaco
Posts: 647
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
r00t ėshtė vėrtetė talentėr00t ėshtė vėrtetė talentėr00t ėshtė vėrtetė talentėr00t ėshtė vėrtetė talentė
Re: Besimtarėt jetojnė pesė vjet mė shumė sesa ateistėt

E njejta "shkencetare" ka shkruar qe besimtaret jane shume pak zemerdhembshur ne krahasim me jobesimtaret.Fjala shkence qe perdoret nga hapesi temes eshte ne kundershtim te plote me fene dhe besimtaret(njera shperndan hamendje tjetra fakte).
Po tju lexonte Giordano Bruno do rotullohej ne varr prej inatit.Ketu mund te lexoni me teper ne anglisht mbi zbulimet e papara te ksaj zonjes.

http://news.berkeley.edu/2012/04/30/...andgenerosity/
__________________
Mė pranė njėri tjetrit
lidhuni.com
r00t nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2018, 20:36   #7
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Besimtarėt jetojnė pesė vjet mė shumė sesa ateistėt

Studiuesit ishin besimtare apo ateiste?


p.s. nga nje studim qe kam bere une maskarenjte rrojne me gjate me gjithe mallkimet qe u dergojme...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 04:11   #8
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Besimtarėt jetojnė pesė vjet mė shumė sesa ateistėt

Po Nexhmije Hoxhen e kane futur ne studim? Ateiste e flakte dhe po i afrohet te 100'ave
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 04:52   #9
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Besimtarėt jetojnė pesė vjet mė shumė sesa ateistėt

magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 04:55   #10
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,554
Thanks: 6,927
Thanked 8,185 Times in 5,232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Besimtarėt jetojnė pesė vjet mė shumė sesa ateistėt

teme leshi nga ushtaret e Mandit
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 06:12   #11
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Besimtarėt jetojnė pesė vjet mė shumė sesa ateistėt

Drague do vdes si hienat i fundit


p.s. ja ka premtuar Qiklopi...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur