Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-08-2018, 18:06   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,965
Thanks: 7,818
Thanked 3,589 Times in 1,886 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Lura, aty ku myslimanė dhe tė krishterė kremtojnė bashkė festat e besimit (Video)

Nė Lurėn e 12 liqeneve jetojnė nė harmoni tė plotė komunitet fetare mes njėra-tjetrės. Nė ritualet e myslimanėve si falja e Kurban Bajramit marrin pjesė tė krishterėt sikundėr nė meshat katolike janė pjesėmarrės edhe myslimanėt. Njė shembull i rrallė pėr modelin e tė cilit kanė nevojė vendet e tjera nė njė kohė kur krimet dhe aktet terroriste ndodhin nė emėr tė fesė.
Udhėtimi drejt Lurės ėshtė i vėshtirė. Rruga e amortizuar lėnė prej vitesh nė harresė, nuk tė lejon tė shijosh panoramėn mes maleve duke tė detyruar tė lėvizėsh me kujdes dhe me makina tė larta.
Nga Tirana, duhet rreth 4 orė pėr tė prekur njė nga zonat mė tė bukura nė Shqipėri.
Investimet kanė munguar, vetėm nė mėnyrė sporadike ata qė e njohin mirė zonėn janė rikthyer pėr tė bėrė investimet e tyre.
Vlerat natyrore, bimėsia janė dėtmuar por pasurinė e religjionit pėrmes harmonisė fetare nuk e ka zhbėrė njeri.
Nė kėtė park kombėtar prej 1300 hektarėsh, rrethuar nga malet me lartėsi 1700-2000 metra, janė rreth 300 shtėpi, disa fshatra.
Familje tė cilat kanė vendosur tė mos braktisin shtėpitė e tyre pavarėsisht izolimit qė tė shkakton mungesa e rrugės.
Pak e dinė qė Lura pėrveē kėsaj panorame natyrore, mbart edhe vlera fetare.

Lura ėshtė shembulli i njė vendi si Shqipėria dhe jo vetėm, ku komuniteti pėrmes besimit jeton nė paqe duke respektuar ritualet e secilit dhe festat e secilit.
Nė xhaminė e fshatit ku kryhet rituali i familjes sė myslimanėve qė pėrbėn edhe shumicėn e besimit nė kėtė zonė, katolikė dhe drejtues tė kėtij komuniteti marrin pjesė nė lutje, si dėgjues.
E njėjta gjė ndodh edhe nė rastet e meshave dhe Krishtlindjeve. Nė to dhe nė tryezat e familjeve tė krishtera, ftohen dhe marrin pjesė edhe myslimanėt.
Shkėmbimet mė tė bukura fetare janė edhe pėrmes lidhjeve tė kurorave; martesave mes tyre. /Oranews/


__________________________________________________ ___
https://telegrafi.com/lura-aty-ku-my...besimit-video/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2018, 14:00   #2
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,222
Thanks: 345
Thanked 611 Times in 449 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lura, aty ku myslimanė dhe tė krishterė kremtojnė bashkė festat e besimi

Krej Lura (Krye Lura) eshte vend-lindja e dom Nikoll Kaēorrit, e per te shkuar ne Lure nga Tirana, duhet patjeter te kalosh neper Krej Lure, e cila eshte nje Lure e Vogel thuajse ne te gjitha aspektet.

Ne Lure kryqezohen udhet ndermjet Dibres (Madhe e te Vogel), Matit, Mirdites e Kukesit te sotem, e ndoshta pozicioni gjeografik ka ndikuar ose diktuar gjithashtu ne harmonine fetare, e cila nuk ka qene e nuk eshte perfekte - edhe ne kohe te diktatures, kishte "mbeturina" te rivalitetit apo nje-anshmerise me nuanca fetare.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2018, 14:03   #3
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,928
Thanks: 1,985
Thanked 2,827 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lura, aty ku myslimanė dhe tė krishterė kremtojnė bashkė festat e besimi

Liqeneve ju ka ngel emri se bukuria eshte krekosur si dhia, s'te vjen keq Siveten
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur