Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-08-2019, 05:05   #61
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,045
Thanks: 3,498
Thanked 2,816 Times in 1,901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Populli “ha” miza; Erjon Veliaj i jep privatit 77 milionė lekė taksa, pėr tė vrarė miza nėpėr shkurre


Populli “ha” miza; Erjon Veliaj i jep privatit 77 milionė lekė taksa, pėr tė vrarė miza nėpėr shkurre

SIKUR KANĖ BĖRĖ AKADEMI PĖR TĖ VJEDHUR/ Ky tender, me vlerė sa 3 banesa sociale, nuk ėshtė gjė tjetėr, veēse “qokė” pėr miqtė e kryebashkiakut; mbasi Bashkia e Tiranės ka 7 brigada pune me 50 punonjės tė pėrhershėm, qė paguhen vetėm pėr kėtė lloj “lufte” higjene mjediseshNė vend qė Bashkia e Tiranės, t’i pėrdorė taksat publike, pėr ndėrtim ēezmash e tualetesh publike, si investime qė kryejnė shėrbime; vazhdon sajon tendera “hije”, tė cilėt nuk mund tė maten e nuk kontrollohen dot, pėrveēse nė letrat zyrtare, si shpenzime tė justifikuara.

Mos u ēuditni, por nė datėn 8 gusht 2019, Bashkia e Tiranės, ka njoftuar se ka finalizuar me sukses, tenderin me vlerė 77 milionė lekė, pėr tė vrarė miza nė shkurret dekorative tė Tiranės; shėrbim qė do ta kryejė me firmė private, megjithėse vetėm gjatė viteve 2016-2018, bashkia ka blerė dhe ka nė magazina, 134 milionė lekė pajisje e preparate kimike (spėrkatės).

Gjithashtu, ėshtė skandal ky tender, kur dihet qė Bashkia e Tiranės, paguan njė “ushtri” me 50 punonjės e specialistė tė shėrbimit higjienik (DDD)-Dezinfektim, Dezinsektim e Deratizim, pėr klinika, shkolla, kopshte e ēerdhe fėmijėsh, spitale, kėnde e deri pemė dekorative, siē po vepron nė rastin konkret me tenderin 77 milionė lekė, tė paguara nga taksat publike./Pamfleti
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 18:52   #62
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,928
Thanks: 1,985
Thanked 2,827 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Re: Shqipria, nė duart e maskarenjve

Po kthehemi nė diktaturė, ja si po zhduk “Acromax Media” kritikėt e dyshes Rama-Veliaj nė rrjetet sociale
Shkruar nga: A Naēi
Liria e medias nė vendin tonė ėshtė pothuajse nė nivelet e zeros. Gjithēka u rėndua edhe mė shumė kur kryeministri Edi Rama kėrcėnoi gazetarin gjerman, Piter Tide pasi ky i fundit publikoi disa audio-pėrgjime ku tregoheshin se ishin blerė vota.
Rama e kėrcėnoi se do e hidhte nė gjyq dhe lajmi u pėrhap se nė Shqipėri ēdo gjė po kontrollohet nga QEVERIA RAMA. Sė fundmi prova tė reja kanė dalė pėr kėtė. Sipas asaj qė shkruan “Exit.al” me qindra postime video, kritike ndaj qeverisė dhe Bashkisė Tiranė, janė hequr nga Facebook dhe rrjete tė ndryshme sociale.
Dihet qė dyshja Rama dhe Veliaj kanė njė staf tė gjerė qė merren me kujdesin pėr imazhin e tyre, por kjo qė po ndodh shkon mė tej cenimit tė lirisė, ėshtė gati nė nivelet e diktaturės.
Por kush ia bėn kėto ndere Ramės dhe Veliajt pėr pastrimin e imazhit tė tyre dhe “zhdukjen” e materialeve qė nuk u interesojnė?
Kėtė gjė e ka marrė pėrsipėr kompania “Acromax Media GmbH”, e cila rezulton e regjistruar nė Gjermani. Kjo kompani pretendon se merret me “menaxhimin e tė drejtave dixjitale”, por ka njė gropė tė mbushur me pisllėqe pas kėsaj.
E themi kėtė pasi postimet qė kritike me Edi Ramėn dhe Erion sulmohen nga Acromax. Me kėrkesėn e kėsaj kompanie deri mė tani janė hequr nga gjigandi “Facebook” me qindra video.
E ato faqe qė e kanė hapur mė shumė nga ē’duhet thesin e skandaleve kundėr Ramės dhe Veliajt janė bllokuar. Mesa duket Rama dhe Veliaj kanė nisur njė fushatė qė po shuan ngadalė ēdo faqe nė Facebook kritike.
Por si bėhet kjo gjė?
Shumė faqe apo profile individuale, kryesisht nė Facebook, duke shfrytėzuar pėrparimin teknologjik, pėrdorin klipe tė shkurtra video apo montazhe tė tyre, pėr tė vetėdijesuar, denoncuar apo kritikuar nė lidhje me veprimtarinė politike, pėrfshi skandale, mosmbajtje premtimesh, qendrime tė debatueshme, etj. Videoklipet janė marrė nga daljet publike tė politikanėve tė bėra apo tė pėrcjella nga televizione, tė cilat transmetohen falas prej tyre. Nė tė gjitha rastet, pėrdorimi i videoklipeve nuk ėshtė bėrė pėr qėllime tregtare. Pėr shembull, ndėr temat mė tė rrahura nė kėto faqe ėshtė kritika ndaj kryebashkiakut Veliaj pėr ndėrtimet nė qendėr tė Tiranės. Njė numėr faqesh kanė prodhuar video ku pėrmbahen deklaratat e Veliajt gjatė fushatės 2015, ku premtohej bllokimi i ndėrtimeve. Kėto premtime mė pas pėrballen me imazhet tė gjendjes aktuale tė ndėrtimeve. Muajt e fundit, shumica e kėtyre videove janė sulmuar nga Acromax Media, e cila e konsideron imazhin e deklaratės sė Veliajt “pronėsi intelektuale” tė televizioneve ku ato janė dhėnė (kryesisht Klan, Top Channel dhe Vizion Plus). Si rezultat, Facebook ka hequr psotimet qė pėrmbajnė video me premtimet e Veliajt. Acromax e konsideron pamjet video tė Veliajt nė Opinon si “pronėsi intelektuale”, njėsoj si muzikėn apo filmin, dhe nuk lejon pėrdorimin e tyre.
Ndaj mund tė thuhet se me plot gojėn se "Acomax" ėshtė kthyer nė “instrument censure” digjitale tė Veliajt dhe Ramės.
Ēfarė ėshtė Acromax?
Acromax ėshtė kompani e themeluar nė vitin 2007 dhe e regjistruar nė Hamburg tė Gjermanisė. Pronarėt e saj janė Aldor Nini dhe Anxhela Faber, kjo e fundit vajza e ambasadores sonė nė SHBA, Floreta Faber.
Acromax vepron nė fushėn e “menaxhimit tė tė drejtave digjitale”—duke ndaluar shpėrndarjen e paligjshme tė klipeve muzikore tė njė numėr artistėsh shqiptarė. Historia e shkuar e Acromax ėshtė gri, pasi ajo ėshtė akuzuar nė tė shkuarėn pėr abuzim tė tė drejtave tė autorit dhe se ka marrė nė mėnyrė tė paligjshme tė drejtat e njė numri artistėsh. Pėr shembull, kėngėtari dhe producen i Flori Mumajesi, ka fituar njė ēėshtje gjykatat gjermane kundėr Acromax, megjithėse informacioni publik pėr ēėshtjen ėshtė i kufizuar.
Vitet e fundit, kompania ėshtė pėrqendruar nė “monetizimin e pėrmbajtjes digjitale” pėr televizionet shqiptare. Acromax pretendon se ka marrėveshje me thuajse tė gjithė kanalet kryesore nė Shqipėri, e disa nė Kosovė dhe Maqedoninė e Veriut, dhe ka tė drejtėn ekskluzive pėr shpėrndarjen e ēdo pėrmbajtje nga kėto kanale nė platformat digjitale (Facebook, Youtube, etj).
Nė bazė tė kėtyre marrėveshjeve, Acromax pretendon se ka tė drejtėn tė heqė ēdo video qė pėrdor ēfarėdo materiali nga kėto kanale, sado i gjatė tė jetė dhe pavarėsisht se si ėshtė transmetuar prej tyre. Kjo do tė thotė se ēdo deklaratė publike e bėrė ndonjėherė nė njė televizion qė ka kontratė me Acromax, qoftė edhe pėr pak sekonda, nuk mund tė pėrdoret nga askush nėse nuk dėshiron Acromax.
Me kėrkesė tė Acromax, Facebook dhe Youtube heqin ēdo postim qė pėrmban materiale tė tilla, dhe sipas politikės sė Facebook, faqet apo profilet qė kanė shkelur disa herė tė drejtat e Acromax mbyllen pėrfundimisht. Madje Acromax ka arritur qė tė bllokojė, pėr “shkelje tė tė drejtave tė pronėsisė”, faqe dhe profile nė Facebook apo Youtube, tė cilat kanė postuar materiale nė tė shkuarėn, para se Acromax tė kishte marrėveshje me transmetuesit pėrkatės.
Abuzimi i tė drejtave nga Acromax
Veprimet e Acromax janė keqpėrdorim i tė drejtave tė pronės digjitale dhe duket se janė pjesė e njė fushate qeveritare tė mirėplanifikuar dhe tė mirėzbatuar pėr tė heshtur zėrat kritikė ndaj qeverisė.
Sė pari, deklaratat publike nė transmetime publike nė lidhje me ēėshtje me interes publik nuk janė tė krahasueshme nė asnjė formė me materialet artistike.
Facebook pajtohet nė parim me kėtė premisė. Facebook sqaron se “e drejta e autorit… kėrkon tė mbrojė veprat origjinale tė autorėsisė, siē janė librat, muzika, filmi dhe arti”. Facebook gjithashtu pretendon se kjo e drejtė nuk aplikohet ndaj fakteve dhe ideve, tė paktėn nė parim. Deklaratat publike nga politikanėt dhe figurat e tjera publike vėshtirė se mund tė klasifikohen si “punė origjinale artistike”.
Nė vetė Shtetet e Bashkuara, figurat publike postojnė videoklipe tė marra nga rrjetet televizive. Pėr shembull, Presidenti Trump poston rregullisht videoklipe tė shkurtra nga Fox News; ai gjithashtu ka pėrdorur montazhe tė klipeve tė vjetėr pėr tė kundėrshtuar dhe krahasuar pozicionet e kundėrshtarėve tė tij. Megjithatė, do tė ishte e paimagjinueshme qė Fox News ose MSNBC tė kėrkojnė tė drejtėn e pronės pėr klipe tė shkurta siē janė ato tė pėrdorura nė kėto postime.
Akti i Mbrojtjes sė tė Drejtave tė Mijėvjeēarit Digjital (DMCA) i vitit 1998—ligji kryesor i SHBA-ve qė rregullon menaxhimin e tė drejtave digjitale—i referohet punės origjinale artistike, si pėrfituesi kryesor i mbrojtjes juridike. Ligji as nuk i referohet, dhe as nuk ėshtė pėrdorur nė SHBA, pėr deklaratat publike tė politikanėve, qoftė edhe ato tė bėra nė emisione tė posaēme televizive.
Ėshtė e qartė, se pėrdorimi i tė drejtave tė pronėsisė digjitale nga Acromax ėshtė aplikim ekstrem i kėtyre te drejtave dhe i papajtueshėm me frymėn e ligjti dhe me praktikat mė tė mira botėrore.
Sė dyti, Acromax ka krijaur dy standarde: ajo nuk heq asnjėherė videot e pėrdorura nė frymė pozitive ndaj Ramės dhe Veliajt.
Qeveria shqiptare pėrdor rregullisht pėr propagandėn e saj digjitale video materiale tė marra nga kanalet kryesore pa u bllokuar ndonjėherė nga Acromax.
Kryeministri Edi Rama ka shkuar dhe njė hap mė tej: ai transmeton drejtpėrdrejt nė faqen e tij personale nė Facebook ēdo shfaqje tė tij nė TV. Ky veprim, shfaqje drejtpėrdrejt e njė emisioni tė plotė, duhet tė denoncohej nga Acromax, por ajo nuk e ka bėrė kėtė gjė.
Duket qartė se roli i Acromax ėshtė ai i inkuziorit ndaj heretikėve qė kritkojnė Ramėn dhe Veliajn nė rrjetet sociale. Kjo sinjalizon njė pėrshkallėzim tė pėrpjekjeve tė dyshes Rama-Veliaj pėr tė kontrolluar cdo kritikė ndaj tyre, dhe pėr ta eliminuar qė nė gjenezė. Pėr kėtė qėllim, duke pėrdorur njė kompani private nėn kontrollin e tyre, po abuzojnė me njė parim tė tregut pėr tė shkelur tė drejtėn themelore tė demokracisė: atė tė fjalės sė lirė.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur