Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-11-2018, 11:23   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,062
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Gruaja dhe 72 virgjėreshat nė parajsė, “pėrplasen” Prifti, Hoxha e Profesori


Don Lush Gjergji, Osman S. Musliu dhe Gani Mehmetaj


Gruaja dhe 72 virgjėreshat nė parajsė, “pėrplasen” Prifti, Hoxha e Profesori


Nga: Diana Bunjaku Mė: 16 nėntor 2018 Nė ora: 11:08

Don Lush Gjergji, Osman S. Musliu dhe Gani Mehmetaj
A ka bazė interpretimi i fesė islame pėr 72 virgjėreshat e xhenetit?
2 deri 72 gra tė virgjėra pėr myslimanėt meshkuj nė xhenet, por cila do tė jetė pozita e gruas?

Predikuesit e fesė islame nėpėr ligjėratat e tyre para besimtarėve, sjellin nė vėmendje kryesisht mėnyrėn se si do tė jetohet pas vdekjes.

E pėr ata qė shkojnė nė xhenet( parajsė) feja islame parasheh pėrfitime pėrtej imagjinatės.

Meshkujt qė do tė fitojnė xhenetin, sipas fesė islame ndėr tė tjera do tė shpėrblehen me nga dy deri me nga 72 gra, tė cilat do tė jenė gjithmonė tė virgjėra. Sipas hoxhallarėve, tė cilėt ligjėratat e tyre i bazojnė librin e shenjtė Kuran, njė njeri i zakonshėm i cili e fiton xhenetin me vepra tė mira nė kėtė botė, do t`i ketė pėr veten e tij dy hyri (gra), derisa gruaja e tij e kėsaj bote do tė jetė e 3-ta. Por, me privilegje mė tė mėdha do tė jetė personi i cili bie dėshmor. Pėr tė, sipas islamit nė xhenet do tė jenė tė rezervuara 72 hyri, ndėrsa gruaja e tij e kėsaj bote do tė jetė e 73-ta.

Por, cila do tė jetė pozita e gruas nė botėn tjetėr?. A pėrbėn diskriminim pėr gruan teoria se pėr burrin do tė jenė tė “rezervuara” deri nė 72 gra, nėse shkon nė xhenet. “Bota sot”, lidhur me kėtė ēėshtje ka kontaktuar me pėrfaqėsues tė fesė islame dhe fesė katolike.

Musliu: Islami punė- mirėt e kėsaj bote, do ti shpėrblej me xhenet burra dhe gra

Imami nga Drenasi Osman S. Musliu, ka thėnė pėr “ Bota sot” se shqiptarėt/myslimanėt duhet ta rregullojnė pozitėn e femrės nė kėtė dynja , sepse pjesa mė e madhe e tyre ėshtė pa pronė, pa bazė ekonomike e shumė kushte tjera.

Sipas tij, feja Islame para 14 shekujve i ka dhėnė lirinė e jetės, pronės, dhe atė ekonomike siē ėshtė “MEHRI”.

“Mendoj qė sot ata qė propagandojnė barazinė gjinore dhe emancipimin e femrės, shumica prej tyre kanė qėllimin arritjen deri tek femra apo keqpėrdorimin e saj, dhe jo tė drejtat e saj. Mėsimet e Islamit na mėsojnė se Muhammedi a.s ka thane: ”Kush rrit tri vajza me nder (i pėrgatitė ato pėr jetė) ai fiton xhenetin, shokėt e pyeten po dy, ai tha edhe dy prapė e pyeten po njė ja resulallah, ai u ndal dhe qeshi, a nuk jeni ju ata qe jeni mburrė me mbytjen e vajzės para Islamit e tani po doni tė shkoni nė xhenet me to. Ndėrsa sa i pėrket botes tjetėr asgjė nuk do tė jetė sikur nė kėtė botė e as martesa. Andaj, mendoj qė islami punė mirėt e kėsaj bote, do ti shpėrblej me xhenet burra dhe gra. Ndėrsa, mirėsitė e xhenetit syri nuk i ka parė, veshi si ka dėgjuar dhe mendja nuk mundet me i pėrshkruar. E lusim Zotin qė tė na shpėrblej me xhenet se bashku me nėnat motrat vajzat dhe grat tona dhe me tė gjitha mirėsitė e tij”, ka thėnė imami Musliu.

Don Lush Gjergji: Nė atėbotė njerėzit do tė jenė si engjėjt dhe nuk do tė kenė mė, lidhje tė tilla afektive emotive, trupore, seksuale

Nė anėn tjetėr, pėrfaqėsues i Ipeshkvisė sė Kosovės Don Lush Gjergji, ka thėnė se tematika e femrės nė botėn tjetėr, siē do tė thoshte at Shtjefen Gjeqovi, “matanė botės” sigurisht se ėshtė njė temė e cila trajtohet nė shumė fe, prandaj trajtohet edhe nė krishterim.

“Kėtė ēėshtje e ka trajtuar edhe vet Jezusi kur bashkėkombėsit e tij, ia kanė bėrė njė pyetje me njė tregim se ka qenė njė njeri qė ėshtė martuar me njė grua dhe nuk ka pasur fėmijė, dhe atėherė ai ka vdekur, dhe kėshtu radhazi shtatė vėllezėrit e kanė pasur tė njėjtėn grua, dhe sė fundi, asnjeri nga ta, nuk ka pasur fėmijė, dhe sė fundi ka vdekur edhe ajo. Dhe pyetja ishte: se gruaja e kujt do tė jetė kjo grua nė amshim? Dhe Jezusi ėshtė shumė i qartė dhe shumė i vendosur dhe thotė : Nė atėbotė apo nė amshim nuk ka trup, prandaj edhe nuk ka gjini. Por njerėzit do tė jenė si engjėjt dhe nuk do tė kenė mė, lidhje tė tilla afektive emotive, trupore, seksuale sepse kjo ėshtė njė ēėshtje trupores, kurse shpirtėrorja e ka njė dimension tjetėr njė dimension shume mė tė lartė, mė tė thelle, dhe njė dimension gjithėpėrfshirės”, ka thėnė Don Lush Gjergji.

Sipas tij, kjo ėshtė sipas Ungjillit tė Krishterimit, por kemi edhe shpjegime tjera, tė cilat na jep Shėn Pali, kur thotė se nė Krishterim tė gjithė jemi njėjtė, nuk ka mė mashkull apo femėr, nuk ka mė grek apo hebrenj, nuk ka mė tė pasur apo tė varfėr dhe nuk ma tė dijshėm dhe tė pa dijshėm.

“Kjo do tė thotė se Zoti ia kthen dimensionin apo identitetin primar tė njeriut sikurse ishte Adami dhe Eva, para mėkatit burimor ose mėkatit origjinal i cili ishte zanafilla e gjithēkaje. Prandaj, nėse i marrim kėto premisa, atėherė ne si t ‘krishterė mund tė themi se besojmė se pas vdekjes trupore njeriu lirohet prej tė kufizuares, prej materiales, prej trupores, dhe si i tillė mė nuk ka nevoja tė tilla, dhe as nevoja tė tilla, qė tė jetojnė njė jetė trupore. Shembullin e kemi tė Jezusi i ngjallur i cili ėshtė trup i lumturuar, apo trup i cili nuk i ka mė, dimensionit apo kufijtė , Jezusi hyn kur ėshtė dera e ngjallur, kurse kur ėshtė dera e mbyllur Jezusi paraqitet dhe zhduket e tjera. Do tė thotė nė ngjashmėri Jezusit tė ngjallur do tė jemi nė amshim edhe ne. Kur nuk do tė kemi mė, as nevojė e as mundėsi tė tilla tė cilat janė thjesht trupore e shumė raste edhe epshore. Prandaj, sa na pėrket ne si tė krishterė jo vetėm katolik por gjithė tė krishterėt besojmė se njeriu me vdekje lirohet nga e pėrkohshmja nga materialja nga e shkatrrueshmja dhe e fiton pa shkatrrueshmėrinė se shpirti ka dimensione tjera. Mos tė harrojmė teorinė dhe tė vėrtetėn bazė, qė njeriu ėshtė njė qenie e pėrbėrė: Trup, piskė dhe shpirt. Trupi ėshtė shtresa materiale, psika ka vullneti, liria, kujtimi, apo kujtesa , mėsimi juanė elemente psikike, kurse elementet shpirtėrorė janė drejtėsia dashuria, paqja lumturia, gėzimi amshimi etj”, ka thėnė Don Lush Gjergji.

Gjergji: Teoria e 72 virgjėreshave nuk ka bazė nė krishterim

Ai ka vlerėsuar se nė mėnyrė figurative njeriu ėshtė njė qenie 3 katshe , e ka truporen, e ka psikiken dhe e ka shpirtėroren.

“Dimensioni mė i lartė i njeriut ėshtė pikėrisht psikika, sepse ėshtė elementi i Zotit. Pasi dihet qė Zoti nė njeriun e ka njė element tė vet, dhe elementi i Zotit ėshtė shpirti . Dhe kur shpirti lirohet prej trupores dhe psikikes, atėherė i pėrngjan engjėjve apo qenieve tė cilat nuk janė tė varura nė trup, nė kokė, dhe nė hapėsirė. Dhe kjo nuk ka tė bėj fare me 72 “virgjėresha” nė botėn tjetėr, dhe aq ma pak, sepse tjetėr ėshtė njė situatė tė cilėn para 2 mijė vjetėve ka ardhur Krishti dhe Krishterimi, por dinjiteti i njeriut dhe shpirti i i njeriut nuk ėshtė as mashkullor e as femėror. Por, ėshtė njerėzor dhe hyjnor. Njerėzor sepse i kushtohet kohės dhe hapėsirės nė tė cilėn jeton kurse hyjnor sepse teza bazė e krishterimit ėshtė kjo. Prej zotit rrjedhim, pasi ai na ka krijuar, me Zotin jetojmė sa tė jenė plani dhe vullneti i tij, dhe tek Zoti kthehemi”, ėshtė shprehur ai.

Ipeshkvi i Kosovės Don Lush Gjergji, mes tjerash ka cilėsuar se janė tri stacione, ku njeriu rrjedh prej Zotit, meqė jetojmė mė tė, udhėtojmė apo shtegtojmė me tė, dhe kthehemi tek ai.

“Si tė tillė, trupi i njeriut mashkullor apo femėror ėshtė plotėsisht para Zotit i njėjtė, dhe fatkeqėsisht traditat e ndryshme mund tė kenė pasur ndikim, por feja ėshtė shumė e qartė, se njeriu ėshtė sė pari qenie njerėzore, pastaj gjendje gjinore, e pasta qenie shpirtėrore. Truporja dhe gjinorja i pėrkasin kohės dhe hapėsirės nė tė cilin jetojmė nė kėtė botė. Nuk dua tė hyj nė kurrfarė polemikė me botėkuptimin dhe me fenė e vėllezėrve tė mi me traditė, apo me besim islam apo mysliman, por interpretimi i tillė se nė amshim do tė kemi atė ēka nuk e kemi pasur kėtu, prej kthimi i njė parajsė antropologjike ku do tė plotėsohen kėrkesat nevojat dhe dėshirat qė nuk i kemi arritur kėtu, nė krishterim nuk ka fare bazė dhe ėshtė diēka vetėm projektim apo dėshirė”, ėshtė shprehur pėrfaqėsues tė Ipeshkėvisė sė Kosovės Don Lush Gjergji.

Mehmetaj: Puna e virgjėreshave nė xhenet ėshtė njė joshje e ndytė, sipas modelit tė haremeve

Nga ana tjetėr, profesor Gani Mehmetaj konsideron se teoria islame qė thotė se nė botėn e pėrtejme myslimanėt e mirė i presin 72 virgjėresha, ėshtė njė marrėzi e pafundme qė mund ta besojnė vetėm budallenjtė e tė ēmendurit.

“Shtrohet pyetja, po gratė myslimane tė devotshme sa burra i presin nė botėn e pėrtejme? 74 burra apo mė shumė? Puna e virgjėreshave nė xhenet ėshtė njė joshje e ndytė, sipas modelit tė haremeve, qė ishin shtėpi publike orientale. Jetėn e shthurur me 72 femra islamikėt e kanė shpikur qė t'i mashtrojnė tė varfėritė, tru-shpėlarėt dhe tė skllavėruarit. Por, jo tė gjithė i pret haremi(shtėpia publike me 72 gra). Janė privilegje pėr ata qė vrasin tė pafe (pra tė gjithė ata qė nuk janė myslimanė), ata qė vdesin nė luftėn e shenjtė (xhihad) etj. Me kujtohet para dy-tre vjetėsh njė xhirim nė FB, kur fliste njė hoxhe gjysmė analfabet nė xhaminė e Kaēanikut pėr 72 hyriat. "Xhemati" ishin adoleshentė. Ai fliste pėr hyriat qė i presin, ndėrsa ata tė shkretėt shkriheshin gazit, u dukej sikur janė atje me hyria. Nga pamja e kėtyre mjeranėve tė paushqyer e tė veshur varfėrisht, shihej se ata kanė problem ta gjejnė njė vajzė a njė grua, sepse s'kanė mė se ta mbajnė, ndėrsa hoxha i mashtronte se do t'i presin 72 vajza tė reja, tė paprekura”, ka thėnė profesor Mehmetaj.

Sipas tij, premtimi manipulativ i hoxhės ua plotėsonte jetėn e zbrazėt, i gėnjente se do tė kėnaqen.

“Natyrisht pėr kėtė kėnaqėsi ata duhej tė paguanin njė tagėr tė madh, tė shkonin nė xhenet, kurse pėr biletėn e xhenetit ka njė ēmim: Tė vrasin dikė, por edhe tė vriten nga dikush, pra tė shkojnė shehid. Femrat myslimane ende e kanė pozitėn e skllaves si nė kohėn e Muhamedit. Ato janė nė shėrbim tė burrit dhe duhet tė jetojnė pėr kėnaqėsinė e burrit pa asnjė tė drejtė. Femra tė myslimanėt ėshtė mall qė duhet tė ruhen nga tė tjerėt, tė mbulohet dhe tė ndėshkohet nėse i mbushet mendja se nuk ėshtė skllave. Shihi femrat myslimane si veshėn, si bėjnė plazhe, si ecin rrugės dhe do tė kuptosh se ato janė tmerrėsisht fatkeqe e tė pabarabarta. Janė mall i pazarit”, ka thėnė profesor Mehmetaj.
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 11:30   #2
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,975
Thanks: 7,836
Thanked 3,596 Times in 1,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gruaja dhe 72 virgjėreshat nė parajsė, “pėrplasen” Prifti, Hoxha e Profe

72 jane teper !lol!
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:43   #3
lenci
::
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,666
Thanks: 160
Thanked 948 Times in 479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gruaja dhe 72 virgjėreshat nė parajsė, “pėrplasen” Prifti, Hoxha e Profe

Dua tė them pėr ata nė mėdyshje qė myslot premtojnė mė shumė e janė zemėrgjerė,vetė numri 72 + shoqja e jetės janė oferta qė nuk mund ti refuzosh.
Nga ana tjetėr flasin vetėm pėr paqe,bardhėsi e qetėsi shpirtėrore.Kanė humbur betejėn akoma pa filluar.
Jo hezitimit,bashkohu me fituesin,bėj gjėnė e duhur.
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 20:09   #4
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,117
Thanks: 13,167
Thanked 7,273 Times in 4,604 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 426
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gruaja dhe 72 virgjėreshat nė parajsė, “pėrplasen” Prifti, Hoxha e Profe

Imagjino me qene impotent ne parajse lol
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 20:11   #5
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,975
Thanks: 7,836
Thanked 3,596 Times in 1,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gruaja dhe 72 virgjėreshat nė parajsė, “pėrplasen” Prifti, Hoxha e Profe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Imagjino me qene impotent ne parajse lol
Dashuria behet platonike!
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 20:12   #6
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,117
Thanks: 13,167
Thanked 7,273 Times in 4,604 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 426
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gruaja dhe 72 virgjėreshat nė parajsė, “pėrplasen” Prifti, Hoxha e Profe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Dashuria behet platonike!
Duhet te na deshmoje dikush qe ka vajt ne parajse
Apo nuk eshte me bilete kthimi
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 20:16   #7
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,975
Thanks: 7,836
Thanked 3,596 Times in 1,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gruaja dhe 72 virgjėreshat nė parajsė, “pėrplasen” Prifti, Hoxha e Profe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Duhet te na deshmoje dikush qe ka vajt ne parajse
Apo nuk eshte me bilete kthimi
Me bilete kethimi ia shton edhe 72 tjera dhe behen 144 ! S'eshte me pune xheneti po pune kjameti me 144!
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 20:20   #8
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,975
Thanks: 7,836
Thanked 3,596 Times in 1,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gruaja dhe 72 virgjėreshat nė parajsė, “pėrplasen” Prifti, Hoxha e Profe

Edhe Don Lushit me ia dhan 72 behet musliman n'ven!
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur