Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-04-2019, 16:53   #1
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,279
Thanks: 1,542
Thanked 2,133 Times in 1,123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
SKANDAL: Metropoliti i Gjirokastres ben thirrje...

SKANDALI: Mitropoliti i Gjirokastrės thirrje tė krishterėve kundėr myslimanėve
Nga Limos Didani - 02/04/2019


SKANDAL/Mitropoliti i Gjirokastrės bėn thirrje tė krishterėve kundėr myslimanėve
Nga Agron MEMA

Skandal i mitropolitit tė Gjirokastrės, i cili, nga mesha nė kishėn e Shėn – Harallambit tė qytetit tė Sarandės, u bėri thirrje publike tė krishterėve, qė tė bojkotojnė shėrbimet funerale nga zyrat, tė cilat kanė pronarė …myslimanė. Dje ishte dita e luleve.
Qindra besimtarė ortodoksė u mblodhėn pėr tė dėgjuar meshėn nė kishėn e Shėn- Harallambit nė qytetin e Sarandės, e cila u mbajt nga mitropoliti i Gjirokastrės Dhimitėr Dikboshan, njė shėrbestar gati 30-vjeēar nė kėtė kishė. Mesha u mbajt nė gjuhėn greke.
Por ajo qė shqetėsoi besimtarėt dhe u bė shkak pėr kėtė shkrim me denoncimet e tyre pranė gazetės, ėshtė fakti se pas meshės mitropoliti i Gjirokastrės Dhimitėr Dikboshan u bėri thirrje besimtarėve qė pėr ceremonitė mortore tė mos paraqiten nė zyrat funerale tė pronarėve myslimanė.
Kjo ka tingėlluar keq nė veshin e besimtarėve, tė cilėt kanė vite nė bashkėjetesė paqėsore mes banorėve me besime fetare tė ndryshme.
Thirrje tė tilla tė mitropolitit tė Gjirokastrės, i cili u kėrkon besimtarėve tė krishterė qė tė bojkotojnė shėrbimet e myslimanėve janė pėrēarėse, tė rrezikshme, qė cenojnė harmoninė midis besimeve fetare, qė nxitin urrejtjen, hakmarrjen, pėrplasjet civile me motive fetare.
Lind pyetja: Nga kush merr udhėzime tė tilla mitropoliti i Gjirokastrės, sepse pakkush mund tė besojė, se thirrje tė tilla janė iniciativė personale e mitropolitit? Kujt i intereson qė tė pėrēahen njerėzit mbi motive fetare dhe tė ndizen vatra tė urrejtjes dhe tė hakmarrjes, deri nė pėrplasje civile tė njerėzve me besime tė kundėrta fetare? Pak ditė mė parė nė Zelandėn e Re ndodhi njė masakėr, pikėrisht e nxitur nga motive fetare.
Mos vallė, mitropoliti i Gjirokastrės u frymėzua nga ajo masakėr e nxitur nga motivet fetare? Kush i lejon kėta emisarė tė fjalės sė Zotit tė dalin nga udha e Zotit?
Me ē’tė drejtė mitropoliti i Gjirokastrės fyen komunitetet me besime tė ndryshme? Ky mitropolit, ka cenuar edhe Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė, si nxitės i urrejtjes fetare tė popullit, dhe ligji duhet ta ēojė nė bankėn e tė akuzuarve kėta pėrēarės tė popullit?
Shteti duhet tė ndėrhyjė dhe t’u tregojė vendin pehlivanėve shovinistė dhe t’i ndal frymėn pėrēarėse antikombėtare tė tyre. Agron Mema / Gazeta Telegraf

burimi: sarandaweb.net
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg safe_image.jpg (19.7 KiloByte, 30 shikimet)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 05-04-2019 nė 16:59 Arsyeja: korrigjim i gamivit ortografik
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2019, 17:34   #2
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,081
Thanks: 3,514
Thanked 2,834 Times in 1,913 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SKALNDAL: Metropoliti i Gjirokastres ben thirrje...

Nuk ka lidhje Zelanda e Re o Mano. Dihet se kush eshte.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2019, 18:05   #3
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,081
Thanks: 3,514
Thanked 2,834 Times in 1,913 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SKALNDAL: Metropoliti i Gjirokastres ben thirrje...

Prit tani kur te vije spurdhjaku dhe ta pergenjeshtroje.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur