Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-05-2019, 19:18   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,009
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Kėrkohet ndalimi i burkės me ligjKėrkohet ndalimi i burkės me ligj

Gazeta Express
2 Maj 2019 20:11

KMLDNJ thotė qė pėr shkaqe tė sigurisė mbulimi i fytyrės tė ndalohet me ligj


Pamje tė tilla shihesh shpesh nė kryeqytetin e Kosovės.

Gra me veshje qė u shihet vetėm fytyra, janė bėrė tė zakonshme nė Prishtinė.

Por, kohėve tė fundit, njė veshje tjetėr ėshtė shfaqur nė publik.

Gratė qė u kthyen nga Siria janė shfaqur nė Gjykatėn Themelore nė Prishtinė, me veshjen e njohur si burka.

E dukja jo e zakonshme pėr Kosovėn, ka ngjallė shumė reagime nė shoqėri.

Mbulimi i fytyrės e ka shtyrė Komisionin pėr tė Drejtat e Njeriut tė kėrkojė ndalimin me ligj tė mbajtjes sė burkės.

Ndėrkaq teologu Bekim Jashari tregon pėr T7 se burka nuk ėshtė ėshtė obligim i fesė Islame.

Imami nga Podujeva ka njė kėrkesė pėr Bashkėsinė Islame tė Kosovės.

Por, BIK-u megjithėse u pyet nga Televizioni T7, nuk ka dashur tė deklarohet pėr atė nėse burka ėshtė obligim fetar ose jo.

T7 ka provuar tė marr njė qėndrim edhe nga ata qė konsiderohen si mbėshtetės tė njė rryme pak mė tė ashpėr tė Islamit, por nuk kanė pranuar tė flasin.

I vetmi qė ka dhėnė njė qėndrim, ishte Fuad Ramiqi.
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 17:14   #2
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,009
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kėrkohet ndalimi i burkės me ligj'Ėshtė traditė e arabėve' - kėrkohet ndalimi i burkės me ligj nė Kosovė
Aktuale maj 02, 2019 - 20:43


KMLDNJ thotė qė pėr shkaqe tė sigurisė mbulimi i fytyrės – vėnia e mbulesave – tė ndalohet me ligj.

Pamje tė tilla shihesh shpesh nė kryeqytetin e Kosovės.

Gra me veshje qė u shihet vetėm fytyra, janė bėrė tė zakonshme nė Prishtinė. Por, kohėve tė fundit, njė veshje tjetėr ėshtė shfaqur nė publik.

Gratė qė u kthyen nga Siria janė shfaqur nė Gjykatėn Themelore nė Prishtinė, me veshjen e njohur si burka.

E dukja jo e zakonshme pėr Kosovėn, ka ngjallė shumė reagime nė shoqėri.

Mbulimi i fytyrės e ka shtyrė Komisionin pėr tė Drejtat e Njeriut tė kėrkojė ndalimin me ligj tė mbajtjes sė burkės.

Ndėrkaq teologu Bekim Jashari tregon pėr T7 se burka nuk ėshtė ėshtė obligim i fesė Islame. Imami nga Podujeva ka njė kėrkesė pėr Bashkėsinė Islame tė Kosovės.

“Kjo ėshtė njė traditė dhe zakon i arabėve”, ka thėnė imami Jashari. “Nėj thirrje edhe mediave qė qėndrimin zyrtar ta marrin prej BIK-ut”.
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur