Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-05-2019, 16:23   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,645
Thanks: 11,402
Thanked 9,405 Times in 6,018 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Mjalti mė i mirė i Shqipėrisė – Llojet mė tė njohura sipas zonave

Mjalti mė i mirė i Shqipėrisė – Llojet mė tė njohura sipas zonave
Shqiptarėve u ngjit mjalti. Aq shumė sa po t’i referohemi shkrimeve tė filozofit tė njohur, Aristotelit, ilirėt arrinin tė bėnin njė verė tė shkėlqyer prej tij. Procesi ka ngelur enigmatik, por nėse i referohemi filozofit bėhej duke shtrydhur hojet e mjaltit diku para tre mijė vitesh dhe mund ta imagjinoni vetė se ēfarė vere mund tė dilte.Shqiptarėt e sotėm nuk dinė tė prodhojnė mė nga kjo lloj vere, por ama dinė tė shijojnė njė lugė tė mirė nga ky lėng mrekullibėrės. Por nė fakt, ēfarė e bėn mjaltin kaq popullor? Ka shumė tė ngjarė tė jetė lehtėsia me tė cilin pėrdoret dhe konsumohet.

Ne mund ta konsumojmė mjaltin direkt, tė lyejmė me tė bukėn, ta pėrziejmė me lėngje tė ndryshme duke zėvendėsuar sheqerin, apo ta pėrziejmė me ujė tė ngrohtė, me kanellė apo me bimė tė tjera medicinale pėr ta shndėrruar nė njė ilaē natyral. Por mbi tė gjitha, vlerat e tij ushqyese janė ato qė e bėjnė kaq tė dobishėm dhe tė shėndetshėm. Nėse ju kanė humbur, ja llojet mė tė mira tė mjaltit qė gjenden nė Shqipėri dhe disa nga vetitė speciale tė mjaltit.
Disa nga llojet mė tė rėndėsishme tė mjaltit nė vend
Mjalti i Zadrimės

Zadrima nė veri tė Shqipėrisė (rajoni i Lezhės) ka kushte tė shkėlqyera klimaterike pėr bletarinė, ndaj dhe ėshtė e pėrhapur nė tė gjithė zonėn. Mjalti mė i njohur ėshtė ai i sherebelės, i cili vjen nga dy zona kodrinore dhe prodhohet mes muajit maj dhe qershor.
Mjalti i Pukės

Mjalti qė prodhohet nė Pukė ka vlera tė larta ushqyese, si pasojė dhe e natyrės dhe diversitetit tė bimėve medicinale qė gjenden nė zonė.

Kėto specifikime e pozicionojnė shumė mjaltin e Pukės nė tregun e Durrėsit dhe tė Tiranės.
Mjalti i Malit (Tropoja/Korēa)

Ky ėshtė njė mjaltė qė ka njė reputacion tė lartė nė Shqipėri. Prodhimi i mjaltit ėshtė njė zgjidhje pėr shumė ferma tė vogla qė ndodhen nė zonat malore, tė cilat nuk kanė shumė mundėsi qė ta zgjerojnė prodhimin e tyre agrikulturor dhe tė shkojnė nė treg.

Objektivi kryesor i bletarėve tė kėtyre zonave ėshtė qė tė rrisin prodhimin, jo vetėm pėr tregun vendas, por edhe pėr eksport, duke qenė se ēmimi i njė mjalti tė ēertifikuar pothuajse dyfishohet.
Mjalti i Gėshtenjave nga Tropoja

Ky mjaltė mblidhet nė pyjet e Tropojės, ku karakteristikat e alpeve shqiptare kontribuojnė nė freskinė dhe nė shijen e veēantė dhe tė ėmbėl tė kombinuar me tė hidhur.

Karakteristikė ėshtė ngjyra e thellė e kėtij mjalti. Mjalti i gėshtenjave ka njė potencial tė madh suksesi nė tregun e Tiranės, Elbasanit dhe Durrėsit si dhe nė tregun ndėrkombėtar.
Mjalti i Himarės

Ky mjaltė mblidhet nė pyjet e shpateve tė Llogarasė, por edhe mė tej, nga Palasė e deri nė Borsh.

Bimėsia e zonės, pasuria e madhe e luleve dhe aromave, kombinuar me klimėn detare dhe malore, e bėjnė kėtė mjaltė shumė tė kėrkuar nė tė gjithė vendin.
Mjalti i Pėrmetit

Njėra nga shumė vlerat e pėrmetarėve ėshtė krenaria e tyre dhe kujdesi pėr cilėsinė.

Mjalti ėshtė njė nga shumė produktet me tė cilat pėrmetarėt mburren dhe me tė drejtė.

Flora, karakteristikat gjeografike, relievi i zonės sė Pėrmetit ėshtė njė garanci cilėsie, sidomos nėse pėrmendim Mjaltin e Malėshovės.

Por sasia e prodhuar e kėtij mjalti ėshtė shumė e kėrkuar nė tė gjithė Shqipėrinė dhe shitet nė mėnyrė tė menjėhershme sapo prodhohet.
Mjalti i Maleve tė Gjirokastrės

Kullotat malore tė rajonit tė Gjirokastrės janė njė bazė e mirė natyrale qė siguron njė mjaltė me vlera tė shėndetshme.

Mjalti i maleve dhe vargmaleve tė Gjirokastrės mbulon nevojat e popullsisė pėrreth dhe arrin edhe tregjet e qyteteve kryesore.
Super Vetitė e Mjaltit

Parandalon sėmundjet e zemrės

Mjalti pėrmban flavanoide, antioksidantė, tė cilat ndihmojnė nė uljen e rrezikut tė radikaleve tė lira dhe sėmundjeve kardiake.

Ul shqetėsimet gastrointestinale dhe tė ulēerės

Studime tė fundit kanė treguar se trajtimi me mjaltė mund tė ndihmojė nė probleme tė ulēerės apo ato bakteriale gastrointestinale, qė kanė lidhje dhe me vetinė e tretė.Anti-bakterial, anti-fungal

“I gjithė mjalti ėshtė antibakterial, pasi bletėt shtojnė njė enzimė qė prodhon peroksid hidrogjeni”, tregojnė studimet mbi mjaltin.

Zbut kollėn dhe irritimet e fytit

Mjalti tė ndihmon me kollėn. Nė njė studim tė kryer nė 110 fėmijė ka rezultuar se pėrdorimi njė doze tė vetme mjalti ishte po aq efektive sa ilaēi pėr tė qetėsuar kollėn gjatė natės.

Balancon 5 elementėt

Gjithashtu ėshtė i dobishėm nė pėrmirėsimin e shikimit, pėr rėnien nga pesha, shqetėsime tė traktit urinar, azma bronkite, diarreja dhe tė vjellat.

Mjalti cilėsohet ndryshe si shėrues magjik duke qenė se ka aftėsi pėr tė penetruar nė indet mė tė thella tė trupit.

Rregullon sheqerin nė gjak

Edhe pse mjalti pėrmban thjesht sheqer, nuk ėshtė i njėjtė si sheqeri i bardhė apo ėmbėlsues tė tjerė artificialė.

Kombinimi i fruktozės me glukozėn ndihmon qė trupi tė rregullojė nivelet e sheqerit nė gjak.

Shėron plagėt dhe djegiet

Aplikimi i mjaltit nė pjesėn e jashtme ka treguar tė jetė aq efektiv sa dhe trajtimet me sulfadiazen.

Efekti tharės i sheqerit me natyrėn antibakteriale tė mjaltit tė kombinuara bashkė japin kėtė efekt.

Probiotik

Disa varietete tė mjaltit pėrmbajnė sasi tė mėdha bakteresh miqėsore.

Kėtu pėrfshihen 6 specie lactobacilli dhe 4 specie tė bifidobacteria. Kjo nė njė farė mase mund tė shpjegojė dhe “aftėsitė misterioze terapeutike tė mjaltit”.

Lėkurė e bukur
Cilėsitė antibakteriale janė nė mėnyrė tė veēantė tejet tė dobishme pėr lėkurėn.

Dhe nėse pėrdoren dhe me pėrbėrės tė tjerė mund tė jenė shumė hidratues dhe zbutės
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 18:16   #2
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,272
Thanks: 15,016
Thanked 12,843 Times in 8,081 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 686
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjalti mė i mirė i Shqipėrisė – Llojet mė tė njohura sipas zonave

Ka humbur ai Sopoti se ai prodhon mjaltė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 20:06   #3
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,540
Thanks: 3,648
Thanked 4,194 Times in 2,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 431
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjalti mė i mirė i Shqipėrisė – Llojet mė tė njohura sipas zonave

E kam provu mjaltin qe e shesin bletaret anash rruges afer Dhermise.

Me doli shume i mire dhe u bona pishman qe nuk mora me shume.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 20:18   #4
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,285
Thanks: 4,134
Thanked 6,868 Times in 2,350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 126
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjalti mė i mirė i Shqipėrisė – Llojet mė tė njohura sipas zonave

Nuk kam besim tek asnje lloj mjalti qe tregtohet anes rruges apo ne dyqan.
Edhe me anė miku, prape dyshime kam, por skam zgjidhje. Kete vit kam konsumuar shume fare mjalt. Ngordh per te.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 20:25   #5
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,540
Thanks: 3,648
Thanked 4,194 Times in 2,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 431
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjalti mė i mirė i Shqipėrisė – Llojet mė tė njohura sipas zonave

Pajtohem prudence. Zakonisht e marr te nje i njohur por ate vit ka qene sezon i deshtuar dhe nuk kishte sasi te mjaftueshme.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
🖤 (1)
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 20:30   #6
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,498
Thanks: 10,062
Thanked 9,286 Times in 4,585 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 313
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjalti mė i mirė i Shqipėrisė – Llojet mė tė njohura sipas zonave

une marr vetem mjalte ekstra greqie.

mjalti me i mire deri me sot me ka dal ai i Kalavrites..

kesaj rradhe bleva dy kavanoza te ndryshem.. shume special te dy..

ne Shqiperi jo skam aq besim..
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 20:33   #7
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,784
Thanks: 1,302
Thanked 2,178 Times in 1,215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjalti mė i mirė i Shqipėrisė – Llojet mė tė njohura sipas zonave

Mjalti i llogarasė dhe i Kuēit...
Me mik pa tjetėr
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 21:38   #8
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,770
Thanks: 3,076
Thanked 2,045 Times in 893 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjalti mė i mirė i Shqipėrisė – Llojet mė tė njohura sipas zonave

Per ne qe s’kemi miq qe shesin mjalte si i behet?!
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 22:05   #9
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,627
Thanks: 5,821
Thanked 6,189 Times in 3,081 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjalti mė i mirė i Shqipėrisė – Llojet mė tė njohura sipas zonave

Mjalti me I mire andej ... sheqeri vuuuu edhe me miq. Per k’te arsye E kam ndaluar komplet perdorimin e tij nga Albania . Marr tek tuk nje Manuka honey k’tu ... te pakten eshte I kontrolluar, edhe Pse duhet te besh kujdes me kalorite qe permban mjalti ne pergjithesi.

Megjithate eshte alternative me e mire se sheqeri,vecse duhet te marresh mase shume me pak se sheqeri Nese do ta perdoresh si alternative .

Ps ... so honey suckers beni kujdes me Luget e teperta : )
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 22:12   #10
Oqeani
V.I.P
 
Avatari i Oqeani
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,626
Thanks: 2,200
Thanked 1,224 Times in 818 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjalti mė i mirė i Shqipėrisė – Llojet mė tė njohura sipas zonave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
Per ne qe s’kemi miq qe shesin mjalte si i behet?!
Me euro te perzier me sheqer !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 22:18   #11
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjalti mė i mirė i Shqipėrisė – Llojet mė tė njohura sipas zonave

Ne Shqiperi nuk u duhet zene bese tregetareve te mjaltit. E vetmja alternative e shendetshme eshte te jesh vete prodhues mjalti ose te kesh dike nga familja. Nuk kam per t'a harruar kurre mjaltin qe kam ngrene ne Shqiperi ne vitin 1998. Kisha marre me qera ne Tirane nje gjysem apartamenti ku u strehuam une dhe im shoq i cili pati nje kontrate tre mujore me kompanine e helikoptereve private te qeverise se atehershme shqiptare.Vajzen e kishim te vogel. Gjysma tjeter e apartamentit i takonte qeradhenesit. Ishte vlonjat dhe n'a solli nga Vlora mjaltin me te mire qe kam ngrene ne jeten time. Bletet ishin te ushqyera me sherebele.

Mjalti ishte ngjyre jeshile dhe shume i trashe dhe i rende.

Ky eshte problemi. Pasi ke provuar cilesine me te larte te dickaje atehere nuk ka me kthim mbrapa. Cdo gje qe e zevendeson humb vlere.Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur