Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-07-2019, 20:55   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,880
Thanks: 406
Thanked 1,591 Times in 1,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Zgjidhen liderėt e rinj tė BE-sė

Krerėt e shteteve dhe qeverive tė BE-sė, pas njė samiti maratonė, arritėn marrėveshje pėr emėrimin e drejtuesve tė institucioneve kryesore evropiane.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen, do tė jetė presidente e Komisionit Evropian, kryeministri i Belgjikės, Charles Michel ėshtė presidenti i ri i Kėshillit Evropian dhe politikėn e Jashtme tė BE-sė, do ta udhėheq ministri i Jashtėm spanjoll, Joseph Borell.

Ursula von der Leyen do tė jetė gruaja e parė qė do tė drejtojė institucionin kryesor evropian.

Ajo ka qenė ministre e mbrojtjes e Gjermanisė qė nga viti 2013, dhe konsiderohet si njė bashkėpunėtoret mė tė ngushta tė kancelares, Angela Merkel.

Emri i saj u shfaq si njė zgjidhje kompromisi, kur liderėt, gjatė dy ditėve tė debatit, kishin mosmarrėveshjeve tė thella se kush do tė kryesonte institucionin mė tė lartė ekzekutiv nė Bruksel.

Charles Michel, do tė jetė belgu i dytė nė krye tė Kėshillit Evropian dhe ai do tė pėrfaqėsojė liberalėt nė institucionet evropiane. Nga viti 2014 ai drejton qeverinė belge.

Joseph Borell ėshtė njė pėrfaqėsues socialist, i cili ka udhėhequr diplomacinė spanjolle qė nga viti 2018, do tė jetė Pėrfaqėsues i Lartė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri.

Marrėveshja pėr emrat e drejtuesve tė institucioneve tė BE-sė ėshtė rezultat i njė takimi maratonė midis krerėve tė shteteve tė BE-sė, i cili filloi tė dielėn.

Pėrndryshe, presidenti i Komisionit Evropian, si dhe tė gjithė komisionerėt, duhet tė konfirmohen nga Parlamenti Evropian. Komisionerėt i propozojnė shtetet anėtare tė BE-sė dhe tė gjithė duhet tė marrin konfirmimin e Parlamentit Europian.

Pėrveē presidentit tė Parlamentit, i cili do tė marrė detyrėn menjėherė pas votimit, udhėheqėsit e tjerė do tė vendosen nė zyra nė nėntor tė kėtij viti.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur