Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-07-2019, 10:04   #1
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,249
Thanks: 1,423
Thanked 2,362 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Lufta pėr tė vėrtetėn, pėrballja me propagandėn....

Nga: Adi Krasta
Askush nuk do kishte menduar se dy qeverisje te dy partive qe pretendojne se jane aq te ndryshme nga njera tjetra, do kishin rezultuar ne nje drame popullore. Ne nje kerkese mese te natyrshme per rotacion, cdo qytetar i republikes kerkon qe qeverisja qe vjen te jete me e pergjegjeshme, me e kujdesshme, me realiste, me e ndjeshme dhe natyrisht me e perulur se ajo e mepareshme.

Kjo nuk ndodhi. Dalja jashte kontrollit e kanabizimit te territorit te Shqiperise, bashke me vet emertimin si vend i prodhimit en masse te drogave dhe i trafikut te tyre, ishte nje goditje shume e forte ndaj logos se qeverisjes. Kjo ndodhi qe ne muajt e pare dhe u fsheh me nervozizem nga pushteti, madje dhe ne biseda private. Kanabizimi i vendit ishte Gerdeci i kesaj qeverisjeje. Per t’i shkuar tendences popullore per krahasim, do te duhej qe per te qene njesoj si e meparshmja kjo qeverisje te vriste kater njerez ne bulevard, qe ne debatin pro dhe kundra te fajesohen njelloj te dy kundershtaret me te njejtin krim. Skene qe nuk kishte gjasa te perseritej dy here. Por largimi i me shume se gjysme milioni shqiptaresh dhe mbetja kokeforte e Shqiperise ne krye te listes se azilkerkuesve, bashke me shkaterrimin e shpreses per ndertimin e nje shteti te drejte dhe ligjor u trajtua nga analiste te huaj (te cilet u anatemuan gjithesesi) si nje si-vrasje numerike, por me e sofistikuar, qe nuk kishte konkurueshmeri me te vraret ne bulevard, vetem sepse trupat e te ikurve nuk dergjeshin pllakave te deshmoreve te kombit, por ne kampe te qelbura refugjatesh dhe barqet gjithe tym, benzine e dhe’ te mauneve qe udhetonin per ne Angli nga Kaleja.

Ne psiqiken e frustruar e te lodhur te popullit tim, pergjimet dhe zeri i shqueshem i ministrave hajdute, e te panginjur, halabake dhe te trembur per vdekje nga shefi dhe mekembesi i tij i pergjithshem, duket se jane te pamjaftueshme per zemerim. As e folura capraz e dikujt qe duhet te jepte zgjidhje e do te duhej te punonte me shume dhe te fliste shume me pak, ose aspak, nuk duket se ka shkaktuar deri sot nje shqetesim. Psikologet mund te shohin nje marredhenie te cuditeshme mes liderit dhe njerezve te zakonshem ne Shqiperi. Ne i dukemi qeverisjes numra te (polls), te pergjumur e ne trans. Vetem dalja afro 10% ne zgjedhjet e fundit farse e shqetesoi ate. Aspak merzia dhe palumturia, kritikat dhe lenia e vendit, talljet online. Jo. Ishin numrat ne polls qe e mbanin ne kembe caprazllekun. Pas renies dramatike te numrave vjen squllja. Dhe hakmarrja. I dhimshem si teater. Kur mendon se kush e ben dhe si ja del.

Por nuk do ishte vetem arroganca shteterore qe shkakton nje stepje te njeriut te zakonshem. As ekonomia ne gjunje. As mungesa e komunikimit normal mes shtetit, pushtetit, opozites dhe popullates. As mosfunksionini i institucioneve kushtetuese. As dakordesimi i dyshimte per te ruajtur statukuone prej ambasadoreve te perfaqesive te huaja.


Eshte mungesa e limiteve te fyerjes, te konspiracioneve te tryezave per te thyer kundershtaret dhe ata qe mendojne ndryshe. Eshte toka e djegur e parimeve morale dhe te edukates se domosdoshme qe ne fakt, duhet thene, do te duhej te vinte nga prinderit. Per cdo diktator me vese, e para qe deshton eshte nena.

Nuk jane pushtetarer te devijuar dhe amorale. Jemi edhe ne te gjithe qe i pranojme. Nuk ka fajtore te pjesshem dhe faj gjysmak. Ajo cka eshte paradoksale dhe e pakuptueshme, pra dhe e paturpshme, eshte se qeverisja ka vendosur te kryeje me kokefortesi dy aksione qe e lexojne shemtuar dhe perfundimisht. Nga njera ane hapur ka vendosur te pasurohet dhe pasuroje sherbetoret, dhe nga ana tjeter te lere pa buke dhe pa pune, e per kete shkak pa fjale, ata qe mendojne ndryshe. Ne u cartem kur kjo ndodhi ke qeverisjet e mepareshme. A kemi kujtese apo jo? U tmerruam. Reaguam.

Por ne mandatin e dyte te kesaj qeverisjeje ka edhe elemente komiciteti pertej presionit. Nuk te sulmon vetem shteti dhe segmente te cmendura te tij, por ne menyre kapilare dhe te mireorganizuar te sulmojne ish shoke e shoqe shkollash, bashke me prinderit e tyre te cuditur, kuneter e kunata te tyre, fqinj te inatosur dhe shoke tavolinash te vjetra e te vlefshme.

Eshte as me pak e as me shume lenia qe gjindja i bente nje njeriu kur pushteti i Enver Hoxhes vendoste ta hidhte ne plehra. Kaq i thelle eshte polarizimi. Pothuaj i pashpetim. Ndaj dhe te trishton.. E njejta sjellje njerezore. Ti, me te verteten tende qe tanime per shkak te Trampit eshte vetem nje nga te vertetat alternative, ndjehesh jo vetem “vetem” dhe i sulmuar por po aq i pakuptuar. Eshte nje beteje jo e lehte, jo e barabarte. Nuk eshte e vertete qe perballe te qendron vec propaganda e shfrenuar e kakofonike. Perballe e anash, me nje observim te pafshehur te ndjekin ata me te cilet ke ndare dikur nje enderr te madhe per demokraci, pushtet te ndershem e llogaridhenes, shtet te drejtuar nga teknokratet dhe jete qe nuk te trazohet nga zhurma portalesh me sulme te paprincipta.

Po cfare duam ne. Pse i qasemi te vertetave keshtu, perse nuk i sherbejme pushtetit qe tja hedhe pas vjedhjes se votave, anatemimit te individeve, shkaterrimit te bizneseve dhe fshehjes se skandaleve. Ne duam nje vend normal. Ku nuk behet genjeshtra menyre te qeverisuri dhe ku qeverisesit duhet ta ndjejne se besimi popullor dhe leja per te qeverisur jane te rendesishme por dhe te perkoheshme. Qellimi i informimit tone dhe i gazetarise qe bejme eshte te ndikojme. Jo ne menyre egoiste apo per nje axhende te caktuar. Ne e dime se ne cdo familje shqiptare qe eshte e lumtur pse partia e tyre eshte ne pushtet, ka nje moment qartesimi, qofte ai dhe momental. Ka nje moment analize. Ka nje cast kur veshtrimi kritik mundohet ta kaloje membranen propagandistike. Keto familje te majta si dhe ato historikisht te djathta ose inerte jane te rendesishme per fatet e vendit. Militantizmi i tyre e vendos vendin perpara sprovave te pjelljes se diktatoreve. Nese keto familje te majta konformohen, shurdhohen, verbohen, u mbytet analiza, ajo qe e peson goditjen eshte e ardhmja. Ne keto rrethana ne rrisim femije qe do behen burra e gra narciziste, egoiste, siperfaqesore dhe moralisht te devijuar. Sic fatkeqesisht ndodhi me kete brez.

Sidoqofte, ne momentet e presionit me te madh te ushtruar nga qeverisjet, sipas nje aksiome te arte qe do te duhej te ruante ekuilibrin universal,nis dhe carja perfundimtare, si pararendese e vete fundit. Metri i fundit perpara se nje avion te preke token quhet djujmi i fundit. Pra jemi ne djujmin e fundit.

Njerezve te inatosur e hakmarres te cdo pushteti, kaq te njejte me njeri tjetrin u themi se “ishin dikur e ardhmja”. Ka ardhur nje kohe tjeter. Shqiperine qe ata nuk e bene dot duhet ta bejme te gjithe si qytetare te angazhuar, qe nuk u shpeton asgje dhe qe kerkojne nga klasa politike profesionalizem dhe ndershmeri.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga edlin : 23-07-2019 nė 10:10
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 10:20   #2
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,249
Thanks: 1,423
Thanked 2,362 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Videon nuk e gjeta mė aty ku e pashė mbrėmė....
Kush e gjen le ta sjellė
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 10:20   #3
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,061
Thanks: 2,037
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

@edlin
Sot nė mėngjes administrata e bashkisė sė Tiranės sė bashku me zyrėn e propogandės sė Fugės e bllokuan nė FB.
Krasta nuk ka qėnė zė kritik pėrkundėr ish k-bashkiakut tė Tiranės , sot KM por njė mbėshtetės i qarkullimit tė pushtetit.
Tashmė i zhgėnjyer plotėsisht , po citon atė qė ėshtė dashur ta bėj shumė mė herėt.
Gazetarė tė tillė duhet ta kishin nuhatur shumė mė herėt abuzuesin dhe neo trafikantin e veshur me pushtet.
Por mė mirė vonė se KURRĖ ėshtė njė shprehje.
Ashtu siē e citova nė mesazh, pritet qė Krastės ti hiqet emisioni nė News 24 sapo ta marr drejtimin e tv Sokol Palla alias Balla me shpatucėn e tij.
Pak ditė mė parė km ynė ka takuar Hysenbelliun pėr problemin Krasta.
Diktaturat nuk vijnė brenda orės, ditės, muajit por nė propocion me nėnshtrimin e njė KOMBI.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 23-07-2019 nė 10:28
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 10:23   #4
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,061
Thanks: 2,037
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 10:51   #5
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,249
Thanks: 1,423
Thanked 2,362 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Lėreni se e gjeta....
Shikim dhe reflektim tė kėndshėm.....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 11:16   #6
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,254
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Media amerikane: Administrata e Trump po ndihmon nė vrasjen e demokracisė shqiptare

Nė njė shkrim pėr revistėn prestigjoze amerikane “Foreign Policy”, ish-ambasadori i Shqipėrisė nė OKB dhe SHBA, Agim Nesho, ėshtė shprehur se: “ndėrhyrja e fundit e Departamentit tė Shtetit nė zgjedhjet lokale ktheu njė konflikt minor politik nė njė situatė lehtėsisht shpėrthyese, pa ofruar njė rrugėdalje”.

Nga Agim Nesho*/ Analizė pėr Foring Policy

Ndėrhyrja e fundit e Departamentit tė Shtetit nė zgjedhjet Evropiane nuk i shėrbente aspak interesave tė askujt.

Shumė ėshtė shkruar vitet e fundit pėr pėrkeqėsimin e nivelit tė demokracisė nė botė dhe fillesat e tė ashtuquajturit ‘recesion demokratik’. Ndėrhyrja Ruse, ekspansionizmi Kinez, stanjacioni i Bashkimit Evropian dhe largimi i Shteteve tė Bashkuara nga rendi botėror liberal qė ajo vetė ndihmoi tė ngrihej janė tė gjithė faktorė qė janė pėrdorur pėr tė shpjeguar kėtė tendencė.

Por ka edhe njė faktor veēanėrisht delikat, po aq i rrezikshėm dhe i neglizhuar qė kontribuon nė paqėndrueshmėrinė dhe pėrmbysjne e demokracisė. Ky faktor ėshtė konfuzioni-nė mėnyrė specifike, konfuzion rreth diplomacisė sė administratės Trump. Konsideroni rastin e Shqipėrisė. Ndėrhyrja e fundit e Departamentit tė Shtetit nė zgjedhjet lokale ktheu njė konflikt minor politik nė njė situatė lehtėsisht shpėrthyese, pa ofruar njė rrugėdalje.Shqipėria ndodhet nė njė krizė kushtetuese qė nga shkurti. Njė seri pėrgjimesh tė botuara nė gazetėn gjermane Bild zbuluan blerjen dhe manipulimin e votave sistematike nga qeveria e kryeministrit Edi Rama nė zgjedhjet parlamentare tė vitit 2017. Koalicioni i opozitės mes Partisė Demokratike dhe Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, duke protestuar pėr korrupsionin e gjerė nė qeverinė Rama dhe duke vėnė nė pikėpyetje legjitimitetin e zgjedhjeve parlamentare, dhanė dorėheqjen nga mandatet e tyre parlamentare, duke bojkotuar procesin politik derisa Rama tė jepte dorėheqjen dhe socialistėt tė formonin njė qeveri tė re.

Pėrballė protestave eskaluese dhe presionit popullor, Presidenti shqiptar Ilir Meta, anulloi zgjedhjet vendore mbarėkombėtare qė ishin caktuar pėr nė 30 qershor, duke i riplanifikuar ato pėr nė tetor. Ndėrkohė, ai ftoi qeverinė dhe opozitėn pėr tė negociuar njė zgjidhje pėr krizėn. Por qeveria e udhėhequr nga Rama organizoi nė mėnyrė tė njėanshme zgjedhjet pėrkundėr bojkotit, duke orkestruar atė qė shumė shqiptarė u tallėn si “votime pa zgjedhje” tė stilit komunist. Socialistėt nė pushtet ishin kandidatėt e vetėm nė 35 nga 61 qarqe, me disa parti tė majta dhe tė qendrės sė djathtė qė konkurronin kundėr tyre nė pjesėn tjetėr.

Socialistėt gjithashtu kanė filluar procedurat pėr tė fajėsuar dhe hequr presidentin nėn pretendimin se ai ka vepruar nė mėnyrė jokushtetuese pėr anullimin e datės sė zgjedhjeve. (Gjykata Kushtetuese nuk ka qenė nė gjendje tė veprojė, sepse gjyqtarėt e saj po i nėnshtrohen proēesit tė verifikimit kundėr korrupsionit.) Tė mbledhura sė bashku, kėto veprime kėrcėnojnė ta kthejnė vendin nė njė shtet njėpartiak, nė tė cilin tė gjitha institucionet e pushtetit – tė gjitha zyrat e kryetarėve tė bashkive dhe ato lokale, kėshilla, parlamenti, kėshilli i ministrave, prokurori i pėrgjithshėm, presidenca dhe gjykatat tė kontrollohen nga njė parti, me pėrfaqėsuesit e zgjedhur prej mė shumė se 45 pėr qind tė vendit, tė pėrfaqėsuar nga opozita, duke protestuar nė rrugė pėr njė proces tė rregullt.

Matthew Palmer, ndihmės sekretari amerikan i shtetit pėr ēėshtjet evropiane dhe euroaziatike, hyri nė kėtė situatė tashmė tė tensionuar parazgjedhore nė njė mėnyrė qė arriti t’i bėjė gjėrat edhe mė keq. Kishte dy aspekte pėr ndėrhyrjen e Palmerit: duke bėrė opozitėn pėrgjegjėse pėr ēdo akt dhune dhe vlefshmėrinė e zgjedhjeve tė 30 qershorit dhe pse pjesėmarrėse ishte vetėm njė parti. Ndėrsa mesazhi i parė ėshtė i kuptueshėm, i dyti shkon kundėr tė gjitha parimeve demokratike.

Palmer argumentoi nė mėnyrė konfuze se zgjedhjet duhet sė pari tė mbahen (madje edhe nė kurriz tė krijimit tė njė partie -shtet, pa kontrolle dhe balancime), pasuar nga zgjedhja e qeverisė pėr njė gjykatė tė re kushtetuese, e cila pastaj do tė vendoste mbi vlefshmėrinė e votės. (Nė kėtė pikė, opozita nuk do ta pranonte kurrė legjitimitetin e njė gjykate kushtetuese pėrveē nėse luan njė rol nė pėrzgjedhjen e saj.) Ai gjithashtu sugjeroi nė mėnyrė implicite se Shtetet e Bashkuara do tė ndėrprisnin lidhjet me ndonjė parti, mbėshtetėsit e tė cilave pėrfshiheshin nė dhunė, pa pranuar ankesat e opozitės si tė margjinalizuar padrejtėsisht nė procesin zgjedhor. Njė premisė themelore e qeverisjes ėshtė qė institucionet tė funksionojnė siē duhet qofshin ato nėpėrmjet zgjedhjeve apo gjykata, ato duhet tė shihen si legjitime. Palmer sugjeroi qė shqiptarėt ta injorojnė kėtė parim, pa pranuar pasojat e rrezikshme.

Deri nė zgjedhjet e 30 qershorit, Shqipėria ishte njė demokraci pa institucione funksionale qė luftonin pėr zgjedhje tė drejta; qė nga 1 korriku, falė rrugės sė rrezikshme tė koalicionit tė Ramės dhe njė ndėrhyrje tė gabuar tė Palmerit, vendi sot nuk ėshtė as demokraci, as republikė.

Votuesit shqiptarė nė fund injoruan fushatėn e qeverisė socialiste dhe ndėrhyrjen e Palmer, duke abstenuar zgjedhjet. Rezultati ishte njė pjesėmarrje historikisht e ulėt prej rreth 20 pėrqind nė zgjedhje. Nė analizėn e saj paraprake tė zgjedhjeve, misioni ndėrkombėtar i vėzhgimit i Organizatės pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė (OSBE/ODHIR) arriti nė pėrfundimin se ato u mbajtėn “duke kushtuar pak vėmendje pėr interesat e elektoratit”.

E gjitha kjo ngre pyetje serioze pėr Departamentin e Shtetit, i cili ende perkrah qėndrimin qė Shqiptarėt tė pranojnė legjitimitetin e kėtyre zgjedhjeve. Mbi ē’bazė Shtetet e Bashkuara do t’i mohonin kėrkesat pėr paanshmėri nga mė shumė se gjysma e elektoratit, qė ishte i pakėnaqur nga ky proces zgjedhor? Pse tė mos ndiqej rruga e kompromisit tė ofruar nga presidenti legjitim i Shqipėrisė? Nuk ka njė zgjidhje tė qartė pėr qasjen e ndjekur nga Z. Palmer dhe kolegėt e tij tė Departamentit tė Shtetit.Kjo ēėshtje ngre disa pikėpyetje nė njė kėndvėshtrim mė tė gjerė:

Kush kujdeset nė Departamentin e Shtetit ndėrsa Sekretari Pompeo ėshtė i fokusuar me iniciativat kyēe tė politikės sė jashtme?
Kush po i drejton burokratėt e Shteteve tė Bashkuara qė luajnė njė rol kyē nė ruajtjen e stabilitetit tė vendeve dhe rajonale fragile nė botė, dhe mbi bazėn e cilave parimeve?Duket e qartė qė mungesa e paprecedentė e konfirmimeve tė nivelit tė lartė nė Departamentin e Shtetit po vuan pasojat.

Diplomacia e Palmer nuk duket tė pasqyrojė doktrinėn e deklaruar tė administratės Trump pėr respektimin e vetėvendosjes kombėtare (duke filluar me Amerika e Para/ America First). As nuk pasqyron parimet e rendit liberal tė ndjekur nga ēdo president tjetėr i SHBA qė nga George H.W. Bush: Promovimi i demokracisė dhe ndėrtimi i institucioneve si njė mjet pėr tė legjitimuar dhe zhvilluar njė rend global tė ankoruar nė demokraci dhe tregje tė lira. Sot, qytetarėt shqiptarė, disa prej mė proamerikanėt nė botė, po fillojnė tė vėnė nė dyshim synimet dhe kompetencat e partnerit tė tyre strategjik.

Si shqiptar, jam i shqetėsuar nga ngėrēi aktual i vendit tim dhe potencialet pėr konflikt social. Si njė qytetar i SHBA, unė jam i shqetėsuar nga konfuzioni i mbjellė nga diplomatėt amerikanė dhe rezultatet serioze tė ndėrhyrjes sė tyre.

Sė fundmi, njė politikė e jashtme qė nuk reflekton as doktrinėn e “realizmit parimor” tė administratės, as parimet e demokracisė liberale, ėshtė nė thelb e konfuzuar. Ėshtė gjithashtu vulnerabėl ndaj nėnvlerėsimeve tė neglizhuara qė mund tė rezultojnė nė pėrkeqėsimin e demokracisė dhe dobėsimin e pozicionit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Kjo ėshtė pikėrisht ēfarė vihet re nė Shqipėri sot./Pershtati 360grade.al

*Agim Nesho ėshtė njė diplomat, autor dhe analist politik shqiptar shqiptar. Ai shėrbeu si pėrfaqėsues i pėrhershėm i Shqipėrisė nė Kombet e Bashkuara midis viteve 1996 dhe 2005 dhe ambasadorit nė Shtetet e Bashkuara nga viti 2005 deri nė vitin 2006.

360grade.al
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 11:45   #7
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,249
Thanks: 1,423
Thanked 2,362 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Ajo qė mė pėlqeu.... ėshtė ideja se... ka ikur koha e militantizmit dhe ky sistem ka marrė fund, vetėm ne si qytetarė tė ndėrgjegjshėm mund tė bėjmė diēka... pėrndryshe......
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 12:04   #8
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,793
Thanks: 3,780
Thanked 3,050 Times in 2,069 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

@par. E pėlqeva postimin tėnd pėr pjesėn e cituar mė poshtė. Megjithėse pjesa e nėnvizuar ėshtė e debatueshme. Tė gjithė e dinin se kush ishte Edi Rama, tė paktėn njerėzit si Krasta e njihnin shumė mirė.
Citim:
Tashmė i zhgėnjyer plotėsisht , po citon atė qė ėshtė dashur ta bėj shumė mė herėt.
Gazetarė tė tillė duhet ta kishin nuhatur shumė mė herėt abuzuesin dhe neo trafikantin e veshur me pushtet.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 12:48   #9
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,061
Thanks: 2,037
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
@par. E pėlqeva postimin tėnd pėr pjesėn e cituar mė poshtė. Megjithėse pjesa e nėnvizuar ėshtė e debatueshme. Tė gjithė e dinin se kush ishte Edi Rama, tė paktėn njerėzit si Krasta e njihnin shumė mirė.
Bardhyl
Sa mė shpesh tė ndėrrohen pushtetet ( nė dukje duket sikur nuk ka stabilitet politik) aq mė pak abuzime dhe keq qeversje ka.
Sigurisht qė e dinin, e kam cituar mė parė qė Krasta tek "Love Radio" stimulonte Ramėn pėrpara zgjedhjeve tė 2013 duke hedhur proēka tė tipit "mė mirė e keqja mė e mirė" si Lubonja, apo artisti ka nė shpirtin e tij zhvillimin dhe progresin e njė Kombi.
E shpjegova mė mirė vonė se KURRĖ.
Shpesh anatemohet A Bushati por tė gjithė e dimė se ka qėnė njė gazetarė i mirėfilltė pėrpara 2013 me Zonė e ndaluar, por edhe tani tek lapsi.
Mė sė paku unė KURRĖ nuk e kam lexuar tė ju bėj gojore pushtetarėve si gėlbazat.com. ( ndjesė pėr shprehjen)
Gazetaria duhet tė jetė e atillė pėr tė mirėn e Kombit dhe jo tė prasit tė pushtetit.
Krasta po shprehet saktė pėr situatėn ku ndodhemi pavarsisht lajkave tė mėhershme.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 23-07-2019 nė 12:51
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 12:48   #10
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,533
Thanks: 275
Thanked 464 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Duhet krijimi i nje force te re politike, ose levizje me sakte, nga burra me shume bole qe jane te gatshem te marin vet plumbin te paret.

Ka nga keta njerez, jane disa pak injorante, por ka, thjesht duhen organizaur.

Ky drogaxhiu i mbeshtrtur plotesisht nga klikat nderkombetare masone cifute ka marr rrevansh krejtesisht.

Jane gjera qe nuk dua ti perseris 500 here se cfare pasojash ka sjelle keto 6-7 vite ky i degjenrum pa bes dhe nder.

Eshte rasti perfekt per krijimin e kesaj levizje te re politike
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 12:54   #11
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,533
Thanks: 275
Thanked 464 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Bardhyl
Sa mė shpesh tė ndėrrohen pushtetet ( nė dukje duket sikur nuk ka stabilitet politik) aq mė pak abuzime dhe keq qeversje ka.
Sigurisht qė e dinin, e kam cituar mė parė qė Krasta tek "Love Radio" stimulonte Ramėn pėrpara zgjedhjeve tė 2013 duke hedhur proēka tė tipit "mė mirė e keqja mė e mirė" si Lubonja, apo artisti ka nė shpirtin e tij zhvillimin dhe progresin e njė Kombi.
E shpjegova mė mirė vonė se KURRĖ.
Shpesh anatemohet A Bushati por tė gjithė e dimė se ka qėnė gazetarė i mirėfilltė pėrpara 2013 me Zonė e ndaluar, por edhe tani tek lapsi.
Mė sė paku unė KURRĖ nuk e kam lexuar tė ju bėj gojore pushtetarėve si gėlbazat.com.
Gazetaria duhet tė jetė e atillė pėr tė mirėn e Kombit dhe jo tė prasit tė pushtetit.
Krasta po shprehet saktė pėr situatėn ku ndodhemi pavarsisht lajkave tė mėhershme.
Problemi nuk eshte thjesht tek demokracia par, sic thote Krasta, por tek nje qeveri dhe shtet qe jeton per interesat e shqiptareve.

Sipas Aristotelit, qeberisja perfekte eshte ajo e '' Mbretit Filozof'' qe pak a shume e arriti Mark Aureli i Perandorise Romake.

Pra eshte nje qeverisje monarkike, por mbreti eshte aq i larte si person saqe krijon balanacat e duhura dhe nuk abuzon kurr me pushtetin.

'' Demokracia'' eshte nje sistem qe lejon klikat nderkombetare ( qe ti i di mire kush jane) te penetrojne lehte ne sistem, pikerisht sepse demokracia lejon kaos ne vetvete.


Vet Amerika nuk eshte demokraci, por nje show votimesh dhe kandidatesh ky te 2 partite bashke me kandidatet jane te situr mire para se te dalin, pa marr parasysh qe masonet kane ne kontroll krejtesisht mediat dhe industrine e filmit.

Prandaj anatemohen kaq shume Erdogani dhe Putini ne emer te demokracise... sepse e kane vene kufirin tek thana.

Eshte idiotllik te behen barazime midis Rame droges dhe Erdoganit apo Putinit.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kastrioti1443 : 23-07-2019 nė 12:57
border=
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 13:38   #12
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,061
Thanks: 2,037
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Problemi nuk eshte thjesht tek demokracia par, sic thote Krasta, por tek nje qeveri dhe shtet qe jeton per interesat e shqiptareve.

Sipas Aristotelit, qeberisja perfekte eshte ajo e '' Mbretit Filozof'' qe pak a shume e arriti Mark Aureli i Perandorise
Eshte idiotllik te behen barazime midis Rame droges dhe Erdoganit apo Putinit.
Ndakordsohem plotėsisht.
Ndryshimet e km tonė me Putinin dhe Erdoganin janė se i yni punon pėr Klodianėt e ishujve Marshall ndėrsa dy tė fundit punojnė dhe zhvillojnė KOMBET e tyre duke mbrojtur interesat financiare brenda dhe jashtė vendeve tė tyre.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 23-07-2019 nė 13:53
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 17:26   #13
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,061
Thanks: 2,037
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 19:36   #14
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,533
Thanks: 275
Thanked 464 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Ndakordsohem plotėsisht.
Ndryshimet e km tonė me Putinin dhe Erdoganin janė se i yni punon pėr Klodianėt e ishujve Marshall ndėrsa dy tė fundit punojnė dhe zhvillojnė KOMBET e tyre duke mbrojtur interesat financiare brenda dhe jashtė vendeve tė tyre.
Jane te pakte shqiptaret qe e kuptojne gjendjet keshtu sic ti edhe une, ose me sakte qe jane me afer se vertetes.

Kjo vjen per shkak te injorances, nivelit te ulet, mungeses se nje levizje te vertet patriotike dhe lavazhit te trurit te bere ne 30 vite.

Ne pergjithesi shqiptaret kurr nuk kane qene faktor i bashkuar dhe mund te jap me dhjetra shembuj historik.


Eshte fakt konkret qe cifuteria nderkombetare ka nje kontroll te jashtezakonshem ne perendim dhe ka axhende te erret.

Duhet kuptuar kjo pjese pastaj te tjerat vijne me rradh.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 19:41   #15
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,533
Thanks: 275
Thanked 464 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Une urrejtje kam per shume fisderra ne Shqiperi, porn plehre me te medha dhe kelysh kur..ve me keq dhe te pabese se Mero Gelbaza nuk paska pas.

Nuk slumon drejtperdrejt ai, sulmon me cakejt e tij bastarde komentues.Kjaftin te shikosh si i jane sul Krastes ne Komente:

http://www.gazetatema.net/2019/07/23...k-na-kuptojne/


Me thuaj, a i duhet prere koke ketij gelbazes apo jo?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 20:40   #16
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,249
Thanks: 1,423
Thanked 2,362 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
O @par, ē'ėshtė kjo nisma #thurje diēka po lėviz apo flluska e radhės...?


edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 21:41   #17
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,249
Thanks: 1,423
Thanked 2,362 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Paskan dhe njė faqe tė tyren ku kanė pėrgatitur njė peticion pėr ndryshimin e sistemit zgjedhor si hap tė parė...
Deri tani kanė mbledhur 33 000 firma...

https://nismathurje.al/karta-2020/
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 06:16   #18
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,061
Thanks: 2,037
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
O @par, ē'ėshtė kjo nisma #thurje diēka po lėviz apo flluska e radhės...?


https://www.youtube.com/watch?v=DsmdG81i9l4
Ish mjaftisi e drejton, i pėrfolur pėr abuzime kur e caktuan zv-ministėr pranė LSI.
Ndėrsa pėr drejtuesit e tjerė nuk kam shumė info.
Por zhgėnjimin qė lanė mjaftistėt kur erdhėn nė pushtet nuk mendoj qė mund tė rikuperohet me mjatucė tė njėjtė apo tė rinjė.
Si duket ambasada amerikane / agjensitė jo qeveritare nga ku mbėshteten kėta karagjozė tė ardhshėm tė pushtetit i stimulojnė pėr interesat e tyre dhe jo nė dobi tė Shqipėrisė.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 24-07-2019 nė 06:22
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 06:39   #19
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,776
Thanks: 7,078
Thanked 8,321 Times in 5,337 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

kto tallin bythen me shqiptaret militanto injoranto
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 12:50   #20
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,475
Thanks: 6,445
Thanked 7,007 Times in 3,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 288
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

C’fare ka dashur te thote me qarte ky , Adģ ?! Sepse ri perserisin P.O. te njentat gjera non stop .
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Zana : 24-07-2019 nė 12:52
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur