Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-08-2019, 11:32   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,589 Times in 1,006 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Kėshilltarėt nė Shtėpia e Bardhė kanė shqyrtuar mundėsinė e blerjes sė Grenlandės nga SHBA, pasi presidenti Donald Trump e kishte pėrmendur nė disa raste kėtė gjė.

Wall Street Journal citoi burime anonime duke thėnė se lideri amerikan kishte kėrkuar nga stafi i tij tė shikojnė mundėsinė e blerjes sė ishullit mė tė madh nė botė, transmeton portali arbresh.info.

Raporti thotė se Trump, i cili ėshtė planifikuar tė bėjė vizitėn e tij tė parė nė Danimarkė nė fillim tė muajit tė ardhshėm, ka pyetur vazhdimisht kėshilltarėt nėse SHBA mund tė fitonte territorin, tre tė katėrtat e tė cilit mbulohen nga njė shtresė akulli tė pėrhershėm.

Nuk ka asnjė indikacion se blerja do tė jetė nė rendin e ditės pėr bisedimet e tij me zyrtarėt danezė.

WSJ tha qė Trump kishte folur me shkallė tė ndryshme tė seriozitetit tė idesė. Burimet thanė se ai kishte shprehur interes pėr burimet autonome tė territorit danez dhe rėndėsinė gjeopolitike.

Gazeta thoshte se presidenti mund tė kėrkojė tė forcojė praninė ushtarake tė Uashingtonit nė Arktik. Baza Ajrore Thule aktualisht ėshtė instalimi mė verior i SHBA-sė.

Associated Press mė vonė citoi njė aleat anonim tė Trump i cili pranoi se presidenti kishte diskutuar idenė, por nuk ishte serioz pėr kėtė./arbresh.info/
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 06:29   #2
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,961
Thanks: 15,506
Thanked 9,217 Times in 6,229 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Kėshilltarėt nė Shtėpia e Bardhė kanė shqyrtuar mundėsinė e blerjes sė Grenlandės nga SHBA, pasi presidenti Donald Trump e kishte pėrmendur nė disa raste kėtė gjė.

Wall Street Journal citoi burime anonime duke thėnė se lideri amerikan kishte kėrkuar nga stafi i tij tė shikojnė mundėsinė e blerjes sė ishullit mė tė madh nė botė, transmeton portali arbresh.info.

Raporti thotė se Trump, i cili ėshtė planifikuar tė bėjė vizitėn e tij tė parė nė Danimarkė nė fillim tė muajit tė ardhshėm, ka pyetur vazhdimisht kėshilltarėt nėse SHBA mund tė fitonte territorin, tre tė katėrtat e tė cilit mbulohen nga njė shtresė akulli tė pėrhershėm.

Nuk ka asnjė indikacion se blerja do tė jetė nė rendin e ditės pėr bisedimet e tij me zyrtarėt danezė.

WSJ tha qė Trump kishte folur me shkallė tė ndryshme tė seriozitetit tė idesė. Burimet thanė se ai kishte shprehur interes pėr burimet autonome tė territorit danez dhe rėndėsinė gjeopolitike.

Gazeta thoshte se presidenti mund tė kėrkojė tė forcojė praninė ushtarake tė Uashingtonit nė Arktik. Baza Ajrore Thule aktualisht ėshtė instalimi mė verior i SHBA-sė.

Associated Press mė vonė citoi njė aleat anonim tė Trump i cili pranoi se presidenti kishte diskutuar idenė, por nuk ishte serioz pėr kėtė./arbresh.info/
Per ta blere paksa si veshtire,per ta pushtuar....mbase.
PS....edhe juve jeni i organizates 99-te.....pffffffffffffffffffffffffffffffff
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 22:02   #3
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,033
Thanks: 329
Thanked 337 Times in 239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Hera e fundit qė SHBA deshi tė blinte njė vend, ishte nė 1845 kur SHBA ofroi $25 milionė Meksikės pėr t'ia blerė pjesėn veriore. Kur Meksika refuzoi, SHBA e pushtoi gjithė Meksikėn, duke mbajtur pjesėn veriore (mbi Rio Grande) dhe duke ia lėnė pjesėn jugore.
Groenlanda mė duket duhet tė bėhet gati pėr luftė...
🖤 (1)
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 02:40   #4
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,413
Thanks: 20
Thanked 750 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

1803 blihet Louisiane nga Franca per 15 milion $
1867 blihet Alaska nga Rusija per 7 milion $
1898 blihen Filipinet nga Spanja per 20 milion $
1917 blihen Ishujt e Virgjer nga Danimarka per 25 milion $

Mire do ishte qe SHBA ta blejne Shqiperine dhe Kosoven !!!
🖤 (3)
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 02:55   #5
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,418
Thanks: 150
Thanked 749 Times in 583 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
1803 blihet Louisiane nga Franca per 15 milion $
1867 blihet Alaska nga Rusija per 7 milion $
1898 blihen Filipinet nga Spanja per 20 milion $
1917 blihen Ishujt e Virgjer nga Danimarka per 25 milion $

Mire do ishte qe SHBA ta blejne Shqiperine dhe Kosoven !!!
ke harru qe blen edhe floriden nga spanja per 5 milion ne 1819

edhe meksikes i pagun 15 milion (mas si e pushtun me ushtri) per komplet southwest (california, arizona, new mexico, nevada, colorado, utah)
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 06:47   #6
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,961
Thanks: 15,506
Thanked 9,217 Times in 6,229 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
1867 blihet Alaska nga Rusija per 7 milion $

Mire do ishte qe SHBA ta blejne Shqiperine dhe Kosoven !!!
Rusija ka blere Alasken????????????????????

Gibt Alaska den Russen Zurruck. Karma baby

.

PS...jedan pyetje...sa indiane jane MASAKRUAR gjate lfb1!!!!!!

Amerika Veriore dhe ajo e Jugut ėshtė pushtuar nga <emigrantėt> me..... vrasje, pėrdhunime, shfrytėzim, skllavėri, epidemi, etj.

Edikti Alhambra 1492.

Autoktonet kane te ardhura ne vit....1170 dollarė.

Cfare ju ngelet?

Bizon(po paten ngelur se ne Rusi i ngjallen), kėshtu qė sot ka vetėm disa dėshmitarė ... pėrveē historisė.

Elita ka tė bėjė vetėm me atė,ka prioritet ose perparesi......... se si mund tė shfrytėzoj burimet, njerėzit, ose................. natyra nuk kanė rėndėsi pėr ju.
Pastaj, usa nuk harxhon leka per.....SHERBETORE.I ka FALAS.

Tunga.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 07:26   #7
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,847
Thanks: 23
Thanked 2,859 Times in 1,775 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 192
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Cudi nuk paska shkru Ademi ke kjo tema!!!
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 09:27   #8
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,413
Thanks: 20
Thanked 750 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
ke harru qe blen edhe floriden nga spanja per 5 milion ne 1819

edhe meksikes i pagun 15 milion (mas si e pushtun me ushtri) per komplet southwest (california, arizona, new mexico, nevada, colorado, utah)
Nuk e paskam ditur qe e kan blere edhe Floriden !

Per Alasken dhe Louisiana e kam ditur,per te tjeret jo.
Interesant ishte blerja e Alaskes,e paguar 4.7 $ per km2 ...ne fillim te gjithe duke qene kunder sepse jane duke blere toke me akull te pavlere,me vone zbulohet ari dhe nafta ne Alaske.

Cfar budalenj Ruset,e kane shitur Alasken te pasur me nafte,tani do ta kishin pasur SHBAne gati ne kufi dhe Rusija do te shtrihej ne tre kontinente !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 21:26   #9
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,382
Thanks: 17
Thanked 174 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

po danimarka ē'thote, a eshte dakord
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 10:44   #10
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,413
Thanks: 20
Thanked 750 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Rusija ka blere Alasken????????????????????

Gibt Alaska den Russen Zurruck. Karma baby
Per dallim nga Rusija jote imperijaliste,qe i grabit territoret e huaja me force sic ndodhi ne Krime,SHBA preferon qe ta bleje nje territor duke ofruar cmim te arsyeshem dhe me kushtin qe te pranon popullata e atij vendi.
Per ate themi qe jane imperijaliste,por ku shkel kemba e Rusise imperijaliste nuk bin aty as bari.

Karma per ty o gjerman,se une mire e shkrova...e blere Alaska nga Cari Rus.

Tungi,mungi...
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 11:28   #11
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,160
Thanked 4,503 Times in 3,000 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

mire de, hajde e bleu ta zeme Grenlanden, ēfare e ndryshon koēen e kandarit ne gjeopolitiken e botes ???
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 12:25   #12
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 722
Thanks: 404
Thanked 407 Times in 233 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Amerika ka dashur dhe me pare ta bleje Grinlanden, por muhabetet jane bere ne menyre sekrete.

Tani nese endrra amerikane zbatohet ne Grinlande, e imagjinoni vete situaten qe pason. Nga 56 mije grinlandeze, per dhjete vjet do jene bere dyqind mije. Do te hapen shtatedhjete mije vende te reja pune, kryesisht per njerez te bardhe nga Amerika. Per dhjete vjete qe sot, ishulli do te kete tridhjete milionere dhe dy miliardere. Vendalinjte atje nga klase e mesme do jene bere te gjithe klase e varfer, lypesa, te pastrehe dhe alkooliste. Per dy vjet qe sot, ishulli do te kete nje burg gjigand ku zakonisht do te rrasen fukarenjte qe u prishin pune koloneve amerikane te Grinlandes. Numri i krimeve do te shtohet ne graden 270%, ca per shkak te pabarazive qe krijon kapitalizmi amerikan kudo qe shkon dhe ca per shkak te ligjeve te Amerikes, ku mund te quhesh offender edhe kur ben seks me gruan tende ne makine ose pin ndonje shishe birre ne ballkonin e shtepise.

Uroj te mos cmenden grinlandezet dhe pranojne American Dream, se kane me pasur fatin e arinjve polare nese i bashkohen Amerikes.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 22-08-2019 nė 12:32
🖤 (1)
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 12:30   #13
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Jul 2019
Posts: 632
Thanks: 218
Thanked 226 Times in 172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Ice ka njė atmosferė spektakolareIce ka njė atmosferė spektakolareIce ka njė atmosferė spektakolare
Angry Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
1803 blihet Louisiane nga Franca per 15 milion $
1867 blihet Alaska nga Rusija per 7 milion $
1898 blihen Filipinet nga Spanja per 20 milion $
1917 blihen Ishujt e Virgjer nga Danimarka per 25 milion $

Mire do ishte qe SHBA ta blejne Shqiperine dhe Kosoven !!!
Athere ma mir me dal prej Kosove....
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 12:54   #14
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,019
Thanks: 3,489
Thanked 2,806 Times in 1,894 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Danimarka refuzoi nė mėnyrė kategorike ofertėn Amerikane dhe Presidenti Trump anulloi vizitėn e tij nė Danimarkė. Me sa duket ka pasur edhe tension ndėrmjet dy vendeve:

Greenland: Trump criticises 'nasty' Denmark over cancelled visit
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 23:00   #15
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,413
Thanks: 20
Thanked 750 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Danimarka refuzoi nė mėnyrė kategorike ofertėn Amerikane dhe Presidenti Trump anulloi vizitėn e tij nė Danimarkė. Me sa duket ka pasur edhe tension ndėrmjet dy vendeve:

Greenland: Trump criticises 'nasty' Denmark over cancelled visit
Duhet me shqelma tja skuqesh prapanicen Danezeve arrogant,...shume politikan Evropian i lejojne teper vetes kur eshte ne pyetje Presidenti amerikan dhe SHBAse ne teresi.
Kryeministrja daneze kurre nuk do te guxonte ta ofendonte liderin e Kines (de facto udheheqes i nje diktature totalitare komuniste),apo autokratit Putin dy-tre dite para ardhjes ne vizite miqesore ne Danimarke,sic e ka bere me Trumpin.

Thjeshte,danezet dhe Kryeministrja e tyre kane mundur ta refuzojne oferten ne menyre suptile,te kulturuar,...por kjo nuk eshte nje refuzim kategorik POR nje reagim perbuzes,ofendues...me siguri e shkaktuar nga Trump deragment sindromi qe i ka kapluar gati te gjithe...nuk ka arsye te reagohet ne nje menyre te tille ndaj nje "transakacioni" midis dy kinse aleateve....Ne fund te fundit SHBAte jane shtet Federal dhe Grenlanda nuk do te kishte asnje problem si edhe nje shtet shtese tjeter federal i SHBAve,apo si nje territor i jashtem i SHBAse...Grendland gjindet afer SHBAse,vetem munde te kete perfitime.

Te jem ne vend te Trumpit nuk do ta pyesja fare Danimarken,do i ofroja cdo banori te Grenlandes nga 1 milion $ dhe perqindje nga shfrytezimi eventual i pasurive te Ishullit,dhe do te organizoja referendum "A jeni dakort qe Ishulli juaj te vendoset nen sovranitetin formal te SHBAve,me autonomi te plote te Grendlandes...".
Do e shihje rezultatin e referendumit,dhe mandej le ti shpall lufte Danimarka e vockel SHBAve !
🖤 (1)
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 23:11   #16
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,413
Thanks: 20
Thanked 750 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ice Shiko postimin
Athere ma mir me dal prej Kosove....
Ska nevoje me dal prej Kosove.Behesh shteti i 53 i SHBAve.
Nuk do kishte nevoje per blerje,por thjeshte bashkim me SHBAne,..."blerja" do te ishte ofenduese.

Une jam duke bere hajgare qe SHBA ta bleje Kosoven,por interesant qe Presidenti Rugova kete ja ka propozuar administrates se Clintonit qe Kosova te behet shtet amerikan,...Madeleine Albright vetem ka qeshur.

Ne fund te fundit,pse jo...dy shtetet Shqiptare Shqiperija dhe Kosova jane shtete germadhe,te bankrotuara,te deshtuara dhe pa shprese...ndoshta nen sovranitetin amerikan ngjallemi disi.
🖤 (1)
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 23:20   #17
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,418
Thanks: 150
Thanked 749 Times in 583 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

pse i 53-ti semik?

amerika e ka dhe puerto ricon si territor po aha sun po e ven ne shina ka 100 e ca vjet
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 23:29   #18
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,413
Thanks: 20
Thanked 750 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
pse i 53-ti semik?
Me sa e di une SHBA i ka 52 shtete,Kosova dhe Shqiperija si nje territor i bashkuar do te ishte shteti i 53te,...
Ne te vertet sa shtete i ka SHBAja ?
Citim:
amerika e ka dhe puerto ricon si territor po aha sun po e ven ne shina ka 100 e ca vjet
Nuk kam njohuri per Puerto Ricon,...cka eshte problemi i tyre...cfare statusi kan ?
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 23:34   #19
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,418
Thanks: 150
Thanked 749 Times in 583 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Me sa e di une SHBA i ka 52 shtete,Kosova dhe Shqiperija si nje territor i bashkuar do te ishte shteti i 53te,...
Ne te vertet sa shtete i ka SHBAja ?

Nuk kam njohuri per Puerto Ricon,...cka eshte problemi i tyre...cfare statusi kan ?
USA ka 50 shtete

puerto rico asht territor i amerikes po nuk ka statusin e shtetit, i vetmi ndryshim asht qe ato nuk pagujn taksa federale dhe nuk votojn per presidentitn e amerikes, po asht pak si e habitshme sepse asht i vetmi territor i SHBA ku anglishtja nuk asht gjuh e par por spanishtja, pranej ma merr menja nuk zhvillohen shum se kan mentalitet latin jo anglosaxon
__________________
VeteVendosje
🖤 (1)
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 23:56   #20
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,413
Thanks: 20
Thanked 750 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Re: Trump kėrkon ta blejė Grenlandėn nga Danimarka

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
USA ka 50 shtete

puerto rico asht territor i amerikes po nuk ka statusin e shtetit, i vetmi ndryshim asht qe ato nuk pagujn taksa federale dhe nuk votojn per presidentitn e amerikes, po asht pak si e habitshme sepse asht i vetmi territor i SHBA ku anglishtja nuk asht gjuh e par por spanishtja, pranej ma merr menja nuk zhvillohen shum se kan mentalitet latin jo anglosaxon
Flm derjans.

Si shperblim per spjegimin,jam i gatshem te ta jap nje Terapi se si te gjesh nje grua,te martohesh.

- 3 here e pi ujin nga gota ku eshte futur citate te Kuranit.Nje here ne mengjes,ne dreke dhe darke
- pese here mu fal ne dite
- 10 here ne jave me lexu El Bekaren
- Para fjetjes me knu dova
- Kuluvallahin me perserit dite e nate
- Cdo Naten me gjujt me gure ndonji varr
- Nje nate ne jave me kalu zgjut ne Xhami
🖤 (1)
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur