Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika > Sisteme operative

Sisteme operative Windows, Mac, Linux, FreeBSD etj...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-09-2017, 13:56   #1
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Linux ! Ndihme per kedo !

Linux. Provojeni dhe do bini ne dashuri me te.
Per kedo qe do ndihme per Linux , le te shkruaje ketu.
Ne ditet e sotme Linux eshte po aq i thjeshte si Windows, ne mos dhe me i thjeshte. Provojeni dhe nuk do humbni asgje.
Hidhni nje sy
Kodi:
 http://distrowatch.com
Per te filluar do ju sugjeroja te shkarkonit nje distro live iso file.
Nga Windows perdorni programin Rufus per ta hedhur filen iso ne USB dhe per ta bere ate te bootable.Fusni USB.Kur te ndizni kompjuter apo laptop, hyni ne BIOS dhe nderroni rradhen e pajisjeve qe startojne ne boot. Vini te paren USB. Kaq. Asgje me shume. Provoni Linux Distro qe keni shkarkuar direk nga USB juaj pa nevoje te instaloni asgje.

Per fillestare. Do sugjeroja.

MX Linux (me baze debian)
Sparky Linux (me baze debian)
Gecko Linux (me baze OpenSUSE)
Ubuntu Linux (me baze debian)
Mint Linux ( me baze debian dhe ubuntu).

Nga Linux ne USB keni mundesi te lexoni cdo gje qe keni ne komjuterin tuaj.Beni vetem kujdes qe te mos fshini asgje nga ato qe shikoni dhe qe i perkasin Windows.

Kush eshte i interesuar per me shume dhe vendos te provoje dicka, te me pyese. Do habiteni se c'mund te beni me Linux.Cdo gje.Nuk ka limit per asgje.Programe dhe utily falas te cdo lloji. Nuk ju duhet antivirus.
Mund te ndertoni nje kompjuter per me pak se 100 Euro.qe fluturon dhe qe nuk ka te krahasuar dhe sikur ne te kete kompjuter te keni instaluar qofte dhe Windows XP.
Aktualisht kompjuteri nga po shkruaj eshte Thinkpad X201i / 4GB Ram me MX Linux te instaluar nje nje SD Card -16 GB.
Ne nje kompjuter Thinkpad T510 , Arch Linux i instaluar ne nje SSD, starton per me pak se 8 sekonda dhe fiket ne me pak se 4 sekonda.Te dy laptopet,qe permenda , jane 7 apo 8 vjecare. Dhe as qe kam ndermend te blej kompjuter tjeter.
Mendoni se c'performance ka nje Linux ne nje laptop te 2017.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2017, 14:24   #2
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,967
Thanks: 5,179
Thanked 5,759 Times in 3,036 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 209
Sopoti ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Linux ! Ndihme per kedo !

lonely-lion.
Me ngjason si antari Kontinent me keto programet kompjuterike.

Ai ish i dhene e pas programeve te fotografive.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2017, 14:39   #3
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Linux ! Ndihme per kedo !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
lonely-lion.
Me ngjason si antari Kontinent me keto programet kompjuterike.

Ai ish i dhene e pas programeve te fotografive.
Srri dot maestroja i ashpersive pa u futur me emra t ndryshme.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2017, 14:40   #4
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Linux ! Ndihme per kedo !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
lonely-lion.
Me ngjason si antari Kontinent me keto programet kompjuterike.

Ai ish i dhene e pas programeve te fotografive.
Sopot s'po te marr vesh.C'eshte ky Kontinenti?Ti cfare perdor Windows, Linux, OSX apo cfare ? Linux eshte OS nuk eshte program.
Nejse. Po deshe ndihme, me thuaj.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2017, 10:40   #5
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,019
Thanks: 1,379
Thanked 2,271 Times in 1,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Linux ! Ndihme per kedo !

E thjeshte ishte... kur e bera dhe une qe jam axhami ne kompiuter...
Instalova lubuntu 17.1 ne s'gaboj.. ne nje laptop te 2006 me 1Gb ram... por nuk arrij te shkarkoj programe dhe lojra .. me jep nje tabele error ???
Kur te jem ne shtepi do postoj tabelen qe me del...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2017, 14:59   #6
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Linux ! Ndihme per kedo !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
E thjeshte ishte... kur e bera dhe une qe jam axhami ne kompiuter...
Instalova lubuntu 17.1 ne s'gaboj.. ne nje laptop te 2006 me 1Gb ram... por nuk arrij te shkarkoj programe dhe lojra .. me jep nje tabele error ???
Kur te jem ne shtepi do postoj tabelen qe me del...
Ok. Paske zgjedhur lubuntu.Mund te provoje dhe Xubuntu. Jo keq. Une e kam provuar lubuntu dhe nuk eshte tamam , tamam sic thuhet : low resource. Duket low resource sepse softet qe kane zgjedhur per te , jane te lehta.Kur fillon dhe instalon programe me shume, fillon dhe rendohet. Ai laptop i 2006 eshte 32 apo 64 bit ? Ti testo ate qe ke nisur. Por une do te rekomandoja MX Linux 32 bit ose 64.Ke video ne youtube se si te veprosh, nga delphin_oracle.
Me bej nje screenshot te tabeles qe del.
Qe te kuptosh nje gje.Po e shpjegoj trashe-trashe.Linux si te thuash ka dy pjese. Pjesa Grafike dhe pjesa Terminal (librari commanda). Qe ta krahasoj me Windows. Kemi Windows Explorer dhe pjesa tjeter (librarite dhe command prompt). Ne hapim Windows Explorer dhe te themi bejme Copy, Paste, Delete, Search te fileve. Ne veprojme ne ate qe eshte pjesa grafike Windows ndryshe Graphic User Interface(GUI).Kur ben copy te nje file nga nje vend ne nje tjeter ose delete , Windows nen ata qe ti sheh egzekuton nje komande te Windows library. Dikur ka qene DOS , qe eshte parendesi/baza e Windows. Kompjuteri hapej ne DOS mode, si Command Prompt ne Windows dhe user aty shkruaje komandat p.sh. te themi :cd c:\ ose dir -p ose delete *.*. Ne Windows Explorer , kur do te fshish nje file, ti thjesht ben right click tek nje file dhe klikon delete tek popup menu qe shfaqet.Ose shtyp tasten delete ne tastiere. Por mund qe kete file ta fshish duke hapur Command Prompt dhe te shkruash: del emer_file.*. Kjo vlen dhe per Linux,Ne Linux ne Command Prompt , qe ne Linux quhet Terminal eshte nje bishe e vertete.Ka me mijera commanda, qe shtohen cdo dite. Mbi 1000 apo me shume komanda.
Ne Linux nje gje mund ta besh ne shume menyra.Nuk ka nje menyre te vetme.Linux eshte ndertuar duke pasur si baze Unix (sistem rrjeti), kurse Windows ka lindur duke pasur baze DOS nje sistem single user dhe single task. Sic te thashe Linux ka pjesen Terminal dhe GUI, qe jane nga me te thjeshtet (qe perdorin shume pak memorje) dhe deri tek me te bukurit qe ofrojne lloj lloj efektesh dhe komandash.Mendoje kete GUI si layer/shtrese mbi pjesen e poshtme qe te jep komoditet, shpejtesi ne veprim dhe ane vizuale te asaj qe po administron (diskun , filet etj.)
Pra marrim lubuntu.Pjesa poshte eshte ubuntu me strukutre te njellojte,per te gjitha versionet Ubuntu (pjesa e librarise dhe Terminalit), siper ka te instaluar LXDE ose lubuntu i fundit me duket ka te instaluar LXQT version i LXDE. Por ti mund te instalosh desktop tjeter shtese; ate qe ti pelqen.Dhe ka shume e shume te tille si : i3,IceWM, OpenBox, FluxBox,E17, LXDE,LXQT,Kwin,Xfce, Gnome, Mate,KDE,Trinity,Plasma,Unity etj.etj.
Shiko ketu nje krahasim te memories qe perdorin keta desktope

Ubuntu official i diteve te sotme vjen me desktop te tijin default Unity.Me pare ka pasur Gnome2. Une perdor si desktop XFCE. Pra distrot cfare jane?...po marrim MX Linux. Baza eshte Debian (rock stabile system) dhe desktop eshte XFCE. Nje grup i caktuar njerezish, ne menyre vullnetare punojne mbi kete projekt dhe e pasurojne.Pra ndertojne nga Debian Base nje "Linux te Ri", qe ka bazen qe thame dhe desktop XCFE.Pra shtojne librari, programe apo e pershtasin ate, qe eshte poshte me desktopin siper, ne menyre qe user te veproje duke perdorur GUI.Shume kollaj perdoruesi mund te kaloje ne Terminal dhe realizon cdo gje aty.Ata qe e njohin Linux shume mire nuk perdorin fare GUI. Thjesht perdorin konsole mode (Terminal) ose ndonje desktop fare fare te thjeshte dhe me ane te komandave instalojne programet i egzekutojne, kopjojne dhe fshijne file, mirembajne sistemin.Pak a shume filozofia e Linux ne ndertimin e Sistemit Operativ eshte njellojte , per te gjitha distribucionet kuptohet ka dhe ndryshime. Jane dy Linux - vigane.Me te vjetrit ne bote qe akoma vazhdojne egzsitojne : Slackware dhe Debian.Kompania me e vjeter ne bote Linux eshte SUSE. Shiko me poshte:Kur rekomandova ato 5 distrot , kete e bera pasi kam provuar shume e shume distro. Une kam ndaluar tek Arch Linux si rrolling system dhe tek MX Linux bazuar ne Debian stable.Per instalimin e programeve ne Debian, afrohen paketat *.deb, Mund t'i instalosh direkt prej Terminalit me komandat perkatese ose te perdoresh nje GUI qe eshte Synaptic(qe eshte nje program per te administrimin e paketave qe ke instaluar) ose Gdebi. SUSE dhe Fedora perdorin paketat *.rpm. Slackware perdor paketat *txz. Nderkohe qe ne Linux mund te instalosh paketat te quajtura *.tar qe jane si te thuash universale per cdo Linux.procesi quhet kompilim i paketave *.tar. C'permban paketa ? Permban filet qe do kopjohen ne sistem dhe ka nje file qe i tregon sistemit se ku do kopjohen filet. Kur Debian po instalon nje pakete *.deb e c'paketon paketen ne nje file temporale, lexon filen qe permban listen e fileve, kontrollon sistemin ne ka librari qe duhen instaluar apo jane ne konflikt dhe te jep mesazh, per cfare mungon , cfare eshte ne konflikt .Po qe se cdo gje eshte ne rregull dhe nuk duhet te instalosh dicka qe mungon ne ate pakete behet instalimi duke rregjistruar emrat e fileve qe po instalohen ne nje file.Kjo behet qe kur te besh c'instalimin e asaj qe instalove, sistemi te dije ke file do heqe. Une shpjegova ne vija shume te trasha, kjo per nje fillestar.
Apt apo dpkg qe jane librarite/utilitite/programet me te cilin Debian ben instalimin e te quajturave paketave/packages, persosen vazhdimisht. Kur ben instalimin ose cinstalimin te afrojne mundesi shtese.
Per cdo lloj ndihme kerkon ne forumet perkatese. Shpesh keto distro kane forume shume te konsoliduara qe ofrojne ndihme. Normal qe instalimi i Linux eshte vetem fillimi. Do te lexosh pak qe te kuptosh si e ndan Linux diskun.Psh. Ne Linux po ke dy hard disk te lidhur ne kompjuter: ata emertohen sda dhe sdb. Ne Windows C dhe D. Po qe se te themi ne Windows njerin hard disk C e ndan ne dy partitione Primare , ajo qe do shohesh do jete C, D dhe E . Ne Linux do kesh sda1, sda2 dhe sdb. Linux i njeh periferiket direkt dhe i ngarkon ne boot.Me ane te files fstab ti percakton rregullat per periferiket qe do lexosh/ngarkohsh ne boot.Psh. ke hard disk do te lexosh / mount / ne boot dhe ke jo, si do qe t'a lexosh kete disk apo partition (Read or Write mode ) etj, etj... Fillo me keto si fillim.Pak durim dhe lexim. Sistemin zakonisht e konfiguron nje here dhe me vone vetem i shton tricks. Eshte shume kollaj ta marresh hard diskun ku ke instaluar Linux dhe ta lidhesh ne nje laptop ose kompjuter tjeter dhe jepi flake. Vazhdo punen, se s'ke nevoje per asgje. As drivera as librari shtese... Asgje!(thjeshte do duhet te rregullosh fstab ose hic asgje). Kete menyre s'e ben dot me nje hdd ku ke nje Windows te instaluar.Po e hoqe hdd dhe ta vesh ne nje laptop apo komputer tjeter, 99% nuk do te ndizet ose do jape blue screen of death, do te kerkoje serial, drivera, apo qiqra ne hell.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2017, 21:39   #7
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,019
Thanks: 1,379
Thanked 2,271 Times in 1,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Linux ! Ndihme per kedo !

Me del gjithmone kjo tabele kur dua te shkarkoj dicka

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2017, 08:36   #8
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Linux ! Ndihme per kedo !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Me del gjithmone kjo tabele kur dua te shkarkoj dicka

Hmmm. Ki parasysh nje gje. Kur zgjedh softe per te instaluar mundohu te zgjedhesh softe qe i pershtatet GUI qe shpjegova ne postimin e meparshem.Pra lubuntu supozohet te jete nje version i lehte i Ubuntu sepse perdor LXDE. Akregrator eshte me c'po shoh nje RSS reader. Po te hysh tek Synapsis ( ti ke hyre tek Lubuntu Software Center ?) mund te zgjedhesh nje RSS qe eshte me i lehte ne resourset qe perdor.Ky qe ke zgjedhur ti ka baze KDE desktop dhe do instaloje librari te vetat por dhe te KDE desktop dhe do ta rendoje Lubuntun. Mund te instaloje RSSOwl,FeedReader,Liferea ose QuiteRSS. Une perdor QuiteRSS,qe shkon shume mire me XFCE desktop.
Problemi yt me cpo shoh eshte qe ti kerkon te instalosh software dhe normalisht kur e ben kete duhet te kesh te drejtat qe te lejojne te instalosh.Une nuk kam nje lubuntu te instaluar dhe nuk e di se si e ke bere instalimin ti.Ti ne kete moment je ne live USB mode apo lubuntu te instaluar? Po ke hyre ne lubuntu si user normalisht kjo nuk duhet te ndodhe ose duhet te te jape nje messazh box ku te thote jep passwordin si Admin.Ta kerkon kete password?Sepse me cpo shoh messazhi qe te jep ate te thote: Nuk ke te drejtat qe te lejon e instalosh.Nuk e di si je me anglishten ti por ok dhe me italishten.
Shikoje kete tutorial.

Kodi:
http://www.marcosbox.org/2016/04/lubuntu-16.04-guida-post-installazione.html
Ky tipi perdor
Citim:
sudo apt-get install liferea
per te instaluar liferarea si RSS Reader nga Terminal (sic e thashe ne postimin e meparshem : mund te besh cdo gje ne Terminal )
komanda sudo kerkon sistemit qe : dua te bej dicka si Administrator si Root ( keshtu konceptohet nje Admin ne Linux ), sepse une jam nje user. apt-get install ( komanda instalo).
ose mund te veprosh ndryshe
shkruan : su ( ENTER)
do te pyesi per passwordin e Root (Admin)
ve paswordin dhe ti do jesh ne ambjentin me Admin ose Root te drejta/permissions.
Dhe aty shkruan : apt-get install liferea.

cdo here para nje instalimi do aplikosh komanden :
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade ne Terminal (po perdore Sofware Center ose Synapsis Kliko duhet te kete nje button Update ose Upgrade qe e ben kete) po perdore kete methode.
Sic te thashe une e kam pas instaluar er prove Lubuntun, sepse ca kohe perdora Xubuntu se m'u pershtat me mire.
Tani perdor MX Linux (baze Debian).

Une do te keshilloja qe: Te instaloje Gdebi ( qe eshte utility qe instalon) paketat deb. Po qe se te duhet Akgregator kerkon ne net per Akgregator deb . Ja ku e ke
Kodi:
https://pkgs.org/download/akregator
.Te keshilloj qe shkarkosh gjithnje paketa te: LTS version (log term version - sa t'ja marrsh doren). Ne rastin tend: Ubuntu 16.04 LTS (Xenial Xerus). Po ke instaluar me pare Gdebi, vetem double click tek paketa deb qe shkarkove dhe Gdebi e ben vete instalimin.Kur paketa eshte instaluar kur ben double click tek paketa deb, Gdebi te jep mundesine t'a ri instalosh ose ta heqesh prej sistemin. Per te instaluar dicka qe se gjen si deb por mund ta gjesh si ppa ( user repository )

Kodi:
 https://help.ubuntu-it.org/10.04/ubuntu/add-applications/it/adding-repos.html
ose
Kodi:
https://www.youtube.com/watch?v=37qA56WIAGM
Vetem bej kujdes me keto user repository qe te jene softe te besueshem apo persona te njohur nga komuniteti ubuntu.
Ndiq ca video ne fillim. Psh. NSi ta instalosh lubuntu dhe si te besh hapat e para.
Per dicka qe nuk mundesh ta besh dot, thjesht search ne net.Per Ubuntu gjen cdo lloj ndihme. Pothuaj cdo gje.Ndihmat qe te keshllojne per zgjidhje ne ubuntu ne shume raste vlejne ose i modifikon pak per Linux te tjere(sepse mund te ndryshoje path ose sistemi mund te jete systemd, sysV, initd .... do i mesosh me vone keto ,qe percaktojne se si sistemi Linux qe po punon starton servicet). Ubuntu, Debian, Arch kane nje wiki (ndihme ) ose komunitete qe te ndihmojne shume. Linket qe postova ne kete post i gjeta me nje search te thjeshte.

Po ngece me thuaj. Si do qofte shkarko dhe MX Linux (XFCE desktop) ose Sparky Linux (nje nga versionet stable LXDE,XFCE) si Live USB.
Kodi:
https://sparkylinux.org/download/stable/
por lexo me pare cfare password te rekomandojne te perdoresh ne Live Mode.Mund te te pelqeje PCLinuxOS. Ku i dihet ? (ky i mire por mua me ka dhene probleme).
Provo qe te gjesh veten se ku je.Kush do te te pelqeje. Une kam provuar shume e shume e shume. Keta quhen Distro Eater ! .
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2017, 21:02   #9
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,019
Thanks: 1,379
Thanked 2,271 Times in 1,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Linux ! Ndihme per kedo !

Flm per sqarimin po nqse me anglishten ... turp me thane jam zero me xhufke.. keto terma qe me pershkruan me lart me duken si kinezēe.
Lubuntu-n e kam instaluar ne pc , e shkarkova dhe perdora rufus... u instalua vete automatikisht...
Une jam tip kuriozi dhe i fus duart vend e pa vend edhe kur nuk e kuptoj mire se ē'po katranos... per te ndjekur udhezimet me terminologji "kineze" duhet kohe,qetesi dhe durim.... qe per momentin nuk i kam...
Kur te jem me i ngeshem do i provoj dhe ... pa tjeter do ri lexohemi ... flm.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2017, 06:26   #10
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Linux ! Ndihme per kedo !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Flm per sqarimin po nqse me anglishten ... turp me thane jam zero me xhufke.. keto terma qe me pershkruan me lart me duken si kinezēe.
Lubuntu-n e kam instaluar ne pc , e shkarkova dhe perdora rufus... u instalua vete automatikisht...
Une jam tip kuriozi dhe i fus duart vend e pa vend edhe kur nuk e kuptoj mire se ē'po katranos... per te ndjekur udhezimet me terminologji "kineze" duhet kohe,qetesi dhe durim.... qe per momentin nuk i kam...
Kur te jem me i ngeshem do i provoj dhe ... pa tjeter do ri lexohemi ... flm.
Per cdo gje te paqarte, kerko ne google.Te thashe dhe ne postimin me siper.Linux ka shume forume, qe te afrojne ndihme.Meqe njohurite ne anglisht i ke sic i pershkrove, kerko ne forumet italiane.Une te vura links me siper.Mendoj se ca njohuri te anglishtes duhet qe t'i kesh.Meqe je tip kuriozi , provo dhe eksperimento.Po nuk prishe dicka nuk do mundesh te mesosh se si te rregullosh.Meqe cdo gje ka vajtur mbare me instalimin.... fillo e meso organizimin e folderave dhe terminalit.S'po e zgjas me. Dikur Linux mund te quhej i veshtire.Por prej kohesh GUI eshte shume e ngjashme me Windows.Problemi eshte se ne jemi mesuar me Windows.Kam pare ne internet njerez qe kane perdorur Linux qe prej fillimit dhe kur marrin te perdorin nje Windows, ju duket shume e veshtire. S'kane pasur durim dhe i jane kthyer Linux per te mos ta lene me. Linux eshte sistem qe e instalon dhe thjesht puno.Nuk te duhet te mendosh per tjeter gje. Jo me kot serverat e gjithe botes mbahen me Linux.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 2756 - comparison laptop linux mac pc vs windows.jpg (25.5 KiloByte, 36 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg r_391740_BJMKi.jpg (22.5 KiloByte, 35 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg Windows_Vs_Mac_Vs_Linux_9.jpg (21.5 KiloByte, 35 shikimet)
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2017, 20:13   #11
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Linux ! Ndihme per kedo !

Ky Linux ku ndryshon nga PC dhe a ja vlen per softwaret grafike si Photoshop, Illustrator, Premier, After Effect. Dreamwaver, Corel Draw, Audio, Cinema 4D, 3ds Max si dhe pluggin-et perkates? Pyes se nuk ja kam idene fare...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2017, 22:21   #12
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Linux ! Ndihme per kedo !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Ky Linux ku ndryshon nga PC dhe a ja vlen per softwaret grafike si Photoshop, Illustrator, Premier, After Effect. Dreamwaver, Corel Draw, Audio, Cinema 4D, 3ds Max si dhe pluggin-et perkates? Pyes se nuk ja kam idene fare...
He se me erdhe ne shteg. Cpyetje ben more ? Ku Linux ku ndryshon nga PC ? Po ja te te pyes une ty ? Ky ndryshon Windows nga PC ? Di te ma thuash ? Hmmm. Ok. Windows eshte OS ( Operation System). Dhe Linux eshte Operation System.Une e kam shpjeguar po ti nuk me ke lexuar.
Per Linux shume gjera jane free as free beer. Sa vjen dhe shtohen softe free por dhe me para. Kur dikush krijon nje program e shkruan ne gjuhe programimi.Kur vjen problemi per komplim , ne Windos e kompilon si PE ( windows executable) ne Linux ndryshe (ne forme pakete filesh).Tani dhe per Linux ka file apimage qe jane si tip portablesh file. te egzekutueshme ne cdo Linux distro. Kompanite meqe po shohin se po shtohen perdoruesit e Linux , po i komplijone softet dhe per Linux.Per office, ke disa Office free.Libre Office,Open Office, WPS, FreeOffice etj. Si photoshop eshte Gimp, por ka dhe softe si Mypaint,Pinta etj.Per 3D eshte Blender, Pastaj eshte Scribus - desktop Publisher,Inkscape eshte quality vector image editor. Ke pdf viever dhe creator. Ore ke cte te doje [email protected] . Ke Skype,ke lojra,ke lloj-lloj utility, qe ne Windows i ke me leke.Meqe doje Autocad.Ke DraftCad, Ke LibreCad, Ke BricsCaD (me para), Ke Ares Commander(me para) , po e gjen dhe pa para. Po ke dhe plot te tjere. Do te degjosh radio?Po te instalosh WINE, mund te egzekutosh filet e Windows ne Linux. Do me?Ke scripte plot, qe i ka bere dynjaja. Nje script si pune bat file dhe degjon stacione radioje duke perdorur librarine mpg123.Ke mp3 player qe te japin dhe lyrics.Po ke video player.Po ke foto viewer. Pastaj...do te hackosh dynjane ? Linux per ate pune eshte.Ke bash , futi ca scripte. Do te mbash serverat? Linux per ate pune eshte. Antivirus nuk ke nevoje.E do per internet? Linux eshte i fandaksur.I shpejte sa ska ku te veje.Ecen ne laptopa te vjeter pa asnje problem.Do te lexosh Iphone apo Smartphone? Nuk ke nevoje per drivera hic.Thjesht lidhe me laptopin.Sidomos Linux distro te tipit rolling pothuaj njohin cdo hardware sado i ri/ose i vjeter qe te jete. Sikur dhe nje jave te kete qe ka dale ne qarkullim.Do vetem pak kohe qe t'ja marresh doren.Po ke plot tutoriale ne net,ke forume plot,ku ben pyetje dhe te japin pergjigje.Kur zbulohet nje bug(sidomos nga ata te sigurise), zgjidhet ne menyre rekord(se ze dita). Te rekomandoj MX Linux. Fillo me kete. Shkarkoje si iso. Me Rufus ose Unetbootin,Yumi ose Universal USB Installer, krijo nje usb bootable (duke qene ne Windows), se ne Linux ke plot e plot.Per te bere nje usb bootable nga nje iso ke komanden dd (qe ben dhe kopje dhe backup te fileve apo hardiskut).Ke rsync per kopjim hdd por dhe per backup.Ke Gparted te ndash partitionet.Ka pafund.... Pasi ke bere usb botable me MX Linux brenda, startoje laptopin me te dhe Voila.Bile me kete usb ke dhe nje mundesi qe t'i ruash ndryshimet ne usb.Lexo helpin qe ka Mx Linux.Pastaj provo ndonje distro tjeter Linux.Pastaj mbase do duash te kalosh tek Kali Linux,Black Arch,BackBox Linux,Tail Linux,Arch Linux, Gentoo Linux,Slackware apo ku di une.C'te te them me o ti nipi i xha Kasemit? Se nuk mbaron dot. Por me duket se ti ja ke idene , por do te me provosh sa di une. Nejse.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 06-10-2017 nė 22:41
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2017, 22:57   #13
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Linux ! Ndihme per kedo !

lonely_lion kur shkruajta PC e kisha per WIN vs Linux, por pyetja ime eshte per software-t per grafiken. Nuk me intereson te te ve ne prove, por meqe thua qe ke eksperience ne Linux doja te dija dallimet apo nese installohen keto lloj programesh qe te pyeta. Per inxhinieret informatike kam degjuar qe eshte njesh, por per grafiken nuk kam degjuar njeri. Sa per te tjerat as me interesojne fare as per hakerim, as per scripte, as per servera, as per radio, as per Iphone e as per Smartphone. E meqe une perdor programe pirate doja te dija se a mund te behet installimi i tyre? Doja pikerisht programet qe kam shkruar une dhe jo te tjere, sepse jua di diferencen. Megjithate flm per pergjigjen.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2017, 07:51   #14
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Linux ! Ndihme per kedo !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
lonely_lion kur shkruajta PC e kisha per WIN vs Linux, por pyetja ime eshte per software-t per grafiken. Nuk me intereson te te ve ne prove, por meqe thua qe ke eksperience ne Linux doja te dija dallimet apo nese installohen keto lloj programesh qe te pyeta. Per inxhinieret informatike kam degjuar qe eshte njesh, por per grafiken nuk kam degjuar njeri. Sa per te tjerat as me interesojne fare as per hakerim, as per scripte, as per servera, as per radio, as per Iphone e as per Smartphone. E meqe une perdor programe pirate doja te dija se a mund te behet installimi i tyre? Doja pikerisht programet qe kam shkruar une dhe jo te tjere, sepse jua di diferencen. Megjithate flm per pergjigjen.
Une nuk e di se cfare perdor ti, por provoje nje here Linux.Po qe se merresh me grafike, sic ta shpjegova ka plot.Une i mbaj te dyja.Windows dhe Linux.Po prap, varet se cdo te besh ti. Gimp, qe eshte si te thuash ekuivalent i Photoshop ka update te shpeshta.Kompanive ju ka leverdisur te prodhojne per Windows dhe Mac sepse ka me shume njerez qe e perdorin. Kompanite,qe prodhojne softe komerciale e kane pasur me te lehte te mbrojne softet e tyre ne Windows sepse ka pasur dhe ka lloj-lloj skema mbrotje duke perfshire dhe dongle protection.Keto qe kam pare ne Linux, jane me license server protection ose dhe me serial. Sa per softe cracked gjen dhe ne Linux. Ares Commander qe te permenda apo Bricscad.Me WINE simulator programet e Windows egzektutohen ne Linux.Une kam provuar disa.Programe te thjeshte.Por e kam hequr WINE se nuk dua t'i egzekutoj nga Linux.Thjesht kam gjetur programe te ngjashem, qe bejne te njejten pune. Linux eshte shume kompatibel.Une mund te heq tani ssd qe kam ne laptop dhe ta lidh ne laptopin tend apo PC, qe mund te jete me konfigurm totalisht ndryshe nga laptopi im dhe s'ke nevoje per asgje.Vetem hyri punes.Me Windows nuk ke shance ta besh kete.Te duhen marifete e marifete per te mos thene qe mbase nuk e ben dot kurre.
Shume Linux distro, tani te ofrojne mundesine qe te kopjosh sistemin tend si iso nderkohe qe ti je duke punuar.Kete iso file e shkruan ne nje usb ose cd/dvd dhe e starton laptopin me te. P.sh. Te themi.MX Linux , apo Sparky Linux, qe une kam te personalizuar me softe dhe tricket perkatese, e bej iso dhe ti apo kushdo tjeter, e merr dhe e instalon (sepse kane dhe installer brenda).Te tjera distro kerkojne me shume veprime manuale,sepse nuk te ofrojne installer.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 07-10-2017 nė 08:01
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2017, 10:27   #15
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,019
Thanks: 1,379
Thanked 2,271 Times in 1,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Linux ! Ndihme per kedo !

Ti rrofsh se me ngjalle laptopin qe e mbaja se s'me bente dora ta hidhja.... nese me windous nuk jepte shenje jete me linuks ecen mire... e zgjidha edhe problemin qe me jepte ....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur