Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore

Arti dhe Kultura Botėrore Mendime rreth artit dhe kulturės botėrore. Vlerat e pashuara tė gjenive botėrorė qė dhe sot mbeten tė paarritshėm. Kultura dhe arti qė dallon shtetet duke mahnitur njerėzit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-04-2018, 23:15   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,236
Thanks: 7,089
Thanked 3,296 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Forever godard !

Nė maj te ketij viti fillon festivali i 71 i filmit nė Kanė.
I bere publik prej javesh, posteri i festivalit eshte nje foto nga “Pierrot le fou”, film i Jean-Luc Godard nė vitin 1965: nje puthje mes Jean-Paul Belmondos et Anna Karinės.Nga ana tjeter, kete vit mbushen plot 50 vjet nga maji i vitit 1968, muaj gjate te cilit jo vetem Franca u perfshi nga revolta popullore, por dhe vete Festivali i Kanės u nderpré ne mes: nje nga arsyet ishte pikerisht Godard dhe koleget e tij te “Vales se Re” franceze te cilet mendonin se ishte e pamundur te vazhdohej shfaqja e filmave (disa prej te cileve, filma te realizuar nga vetė ata), nė shenje solidariteti me levizjen studentore dhe punetore te kohes (video e meposhtme)


Perpara pak ditesh, komisioni organizator beri publike listen e 18 filmave (te perzgjedhur midis rreth 800 te tilleve) qe konkurojne kete vit per Palmen e Arte te edicionit te 71-te. Midis tyre figuron edhe “Le livre d’image” (Libri i imazhit), filmi mė i fundit i djaloshit 88 vjeēar Jean-Luc Godard, film nga i cili sot per sot jane publikuar veēse dy imazhet e meposhtme:

Si dhe subjekti i tij, i cili eshte i meposhtmi: “Heshtje dhe vetem heshtje. Veēse nje kenge revolucionare; nje histori ne 5 kapituj, si 5 gishtat e nje dore” (“nothing but silence nothing but a revolutionary song a story in five chapters like the five fingers of a hand“).

Shkurt: festivali i ketij viti eshte i shėnjuar nga emri, vepra (e dikurshme dhe e sotme) e nje regjizori: Jean-Luc Godard.
Duke patur parasysh renien e ndjeshme te cilesise se ēmimeve te ketij festivali, zor se diēka tjeter do ti bente mė teper nder Palmės se ketij edicioni se sa dhenia e saj filmit te regjizorit ne fjale.

Forever Godard!

ps:
Lista totale e filmave ne konkurim eshte sa me poshte:

“Everybody Knows” by Asghar Farhadi (Iran)
“At War” by Stephane Brizé (France)
“Dogman” by Matteo Garrone (Itali)
“Le Livre d’image” by Jean-Luc Godard (France)
“Asako I & II” by Ryusuke Hamaguchi (Japoni)
“Sorry Angel” by Christophe Honore (France)
“Girls of the Sun” by Eva Husson (France)
“Ash is Purest White” by Jia Zhangke (Kinė)
“Shoplifters” by Hirokazu Kore-eda (Japoni)
“Burning” by Lee Chang-dong (Kore e Jugut)
“Capernaum” by Nadine Labaki (Liban)
“Blackkklansman” by Spike Lee (SHBA)
“Under the Silver Lake” by David Robert Mitchell (SHBA)
“Three Faces” by Jafar Panahi (Iran)
“Cold War” by Pawel Pawlikowski (Poloni)
“Happy” as Lazzaro by Alice Rohrwacher (Itali)
“Yomeddine” by A.B. Shawky (Egjipt)
“Summer” by Kiril Serebrennikov (Rusi)

kinoditar
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 23:48   #2
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,690
Thanks: 15,463
Thanked 9,369 Times in 5,423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 275
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Forever godard !

Uaaa dua te shkoj aty ..
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur