Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare > Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare

Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare Nė kėtė forum mund tė diskutoni mbi tė rejat mė tė fundit nga bota dhe vendet ku ju jetoni. Analizat, komentet dhe postimet e materiale nga shtypi botėror janė me interes.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-05-2019, 14:56   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,273
Thanks: 7,197
Thanked 3,337 Times in 1,357 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Grusht shteti nė Venezuelė

Komuniteti ndėrkombėtar ka reaguar menjėherė pėr situatėn e tensionuar nė Venezuelė. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė siguruar qė tė dėrgojnė mesazhe tė shumta nė mbėshtetje tė liderit tė opozitės, Juan Guaido, i cili kėrkon rrėzimin e Presidenti Nikolas Maduro.

“Presidenti i pėrkohshėm, Juan Guaido njoftoi nisjen e “Operacionit Liria”. Qeveria Amerikane mbėshtetė plotėsisht popullin e Venezuelės nė rrugėtimin e tij pėr liri dhe demokraci. Demokracia nuk do tė mposhtet”, u shpreh Mike Pompeo, sekretar shteti i SHBA.

Tė njėjtin mesazh dėrgoi dhe nėnpresidenti Mike Pence, ndėrsa kreu i Shtėpisė sė Bardhė, Donald Trump ėshtė informuar pėr situatėn. Lideri opozitar u mbėshtet dhe nga shtete tė ndryshme tė botės si Britania, Brazili dhe Kolumbia. Ndėrsa, Rusia qė renditet nė krah tė presidentit Maduro, u shpreh mė e pėrmbajtur.

Presidenti Vladimir Putin diskutoi pėr situatėn nė Venezuelė nė kėshillin e tij tė sigurisė. Zėdhėnėsi i Kremlinit tha se Moska po i kushton vėmendje tė madhe asaj qė po ndodh nė Venezuelė, pas lajmeve se atje po organizohet njė grusht shteti. Ndėrkohė, Spanja ka mbajtur njė qėndrim neutral.

“Shpresojmė qė tė mos ketė gjakderdhje. Mbėshtesim njė proces paqėsor demokratik nė Venezuelė dhe kėrkojmė qė tė shpallen zgjedhje tė parakohshme presidenciale”, tha Isabel Celaa, zėdhėnėse e qeverisė sė Spanjės.

Pėrveē Rusisė, Maduro pėrkrahet edhe nga vende si Kina, Irani dhe Turqia.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur