Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Thashetheme > Zona Vip

Zona Vip Figura tė njohura tė artit, kinematografisė, muzikės, mediave.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-05-2019, 20:58   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,883
Thanks: 406
Thanked 1,601 Times in 1,014 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Kėngėtarja kosovare i vjedh 900 mijė franga ēiftit zviceran

Reperja kosovare, Loredana Zefi, u arrestua gjatė mbrėmjes sė djeshme nga policia e Lucernit me akuzėn e mashtrimit ndaj njė ēifti nga qyteza e Valais, duke u marrė atyre gjatė tre viteve njė shumė prej 900 mijė frangash zvicerane.

Nė lojė janė edhe dy vėllezėrit e Loredanės, tė dy me role tė ndryshme.

“Ata morėn nga ne gjithēka. Jemi tė mashtruar dhe tė kėrcėnuar. Paratė qė ua dhamė atyre nuk janė vetėm tė miat, por edhe tė miqve dhe tė afėrmve tė mi”, shprehet Petra pėr median zvicerane “20min.ch”.

(Emrat e vėllezėrve nuk janė real, janė tė vendosur nga gazeta zvicerane pėr mbrojtjen e identitetit tė tyre)

Pėrmbledhje e gjithė historisė pėr tė cilėn akuzohet reperja Loredana Zefi qė prej fillimit tė saj.

Antonio

Petra 52 vjeēe dhe Hansi 53 vjeē jetonin tė qetė nė qytezėn e tyre deri nė qershor tė vitit 2016, kur Petra ndihej disi e vetmuar dhe hyn nė rrjetin social Badoo ku u njoh me njė djalė tė quajtur Antonio Cas. Kontaktet e tyre vazhduan pėr disa kohė, derisa njė ditė Antonio i tha Petras se do tė shkonte te qyteza e saj “vetėm pėr tė folur”. “Ai ishte njė djalė qė tė jepte siguri dhe mund ta besoje”, shprehet Petra.

Veshka

Pas disa takimesh dhe pasi i kishte thėnė se punonte nė aeroportin e Baselit, Antonio, i cili me pas do tė dilte se quhej Berat dhe ishte vėllai i Loredanės, i qan asaj hallin duke i thėnė se duhej tė bėnte transplant tė veshkės sė nėnės sė tij, por se i mungonin paratė.

Transplanti do tė bėhej nė Monako sipas tij dhe duhej bėrė sa mė parė. Antonio i premton asaj se do t’ia kthejė paratė brenda disa muajve, shkruan Albeu.com.

Petra pa i thėnė asgjė bashkėshortit tė saj, tėrheq nga llogaria 87 000 franga zvicerane dhe ia jep atij nė njė restorant pa faturė apo dėshmi qė tė vėrtetojė borxhin. Kur bashkėshorti pa mė pas ēfarė kishte ndodhur me llogarinė e tyre ai u shokua dhe ky do tė ishte momenti i parė qė pėr ēiftin do tė fillonin problemet.

Berati

Po afrohej fundi i vitit, kur edhe Antonio duhej tė kthente paratė dhe ēifti Petra dhe Hans shkojnė nė aeroport dhe takojnė Antonion, tė cilit i kėrkojnė t’u tregojė pasaportėn. Kur nxjerr pasaportėn ata kuptojnė se ai nuk quhet Antonio, por emri i vėrtetė ėshtė Berat. “Kjo na shtangu, por nė atė moment neve nė duheshin vetėm paratė tona”, tregon Petra.

Berati e prezantonte veten si njė person qė bėnte jetė luksi dhe nuk ngurronte tė postonte foto me politikanė tė Kosovės, siē ėshtė Ramush Haradinaj.

Ēifti vendos qė tė sinjalizojė policinė pėr ēfarė kishte ndodhur, por nga aty marrin pėrgjigjen se nuk mundet qė tė plotėsonin njė kallėzim nėse paratė i ishin dhėnė me dėshirė.

“I kisha dhėnė paratė me duart e mia njė burri tė panjohur”, vijon Petra.

Kazinoja

Berati shfaqet sėrish nė janar 2017 dhe i thotė ēiftit se mund t’i rifitojė paratė shumė shpejt pėrmes njė kazinoje tė quajtur “Barričre Blotzheim” pranė Francės duke i thėnė se aty punonte njė shoku i tij qė mund tė bėnte disa lėvizje tek makineritė pėr t’i mundėsuar njė fitim tė madh. Por, Beratit i duheshin para pėr tė luajtur, kėshtu qė Petra dhe Hansi i dhanė atij disa herė shuma tė ndryshme parash pėr t’i luajtur.

Borxhi total kishte shkuar 200 mijė franga dhe ata nuk kishin marrė asgjė pas.

Nė mars 2017, ēifti i kėrkon Beratit qė tė firmosin njė marrėveshje ku ai pranon se u ka marrė atyre 200 mijė franga borxh. Berati pranon. Ai nuk u bė mė i gjallė. Pėr gjashtė muaj ēifti nuk mori vesh asgjė pėr Beratin dhe paratė e tyre.

Juristja Anna Landmann

Sipas mediave zvicerjane, ky ėshtė momenti kur nė lojė hyn Loredana Zefi pasi vėllai i saj i kishte marrė ēiftit 200 mijė franga zvicerane.

Njė mėngjes shtatori tė vitit 2017, Petran e telefonon njė vajzė qė i prezantohet si Anna Landmann, vajza jashtėmartesore e juristit tė njohur zviceran Valentin Landmann. Anna u tha atyre se kishte mėsuar pėr ēėshtjen dhe u premtoi se do t’ua kthente paratė mbrapsht.

“Unė mendova se mė nė fund erdhi dikush qė tė mund tė na ndihmonte”, tregon Petra.

Ky mendim iu pėrforcua kur takoi Anna Landmann, e cila ishte njė vajzė kurajoze dhe qė tė jepte besim qė nė takimin e parė. “Ajo ishte mjaft simpatike, e shoqėrueshme dhe e mirė duke na bėrė tė mendonim se mund t’i besonim”, shprehet Petra.

Anna, e cila do tė rezultonte mė pas Loredana Zefi, u kėrkoi atyre qė tė paguanin fillimisht 12 000 franga pėr tė filluar procedurat e ndihmės juridike.

Anna filloi t’u bentė presion atyre pėr kryerjen e pagesės duke iu dėrguar mesazhe nė mėnyrė tė vazhdueshme.

“Nė fund ajo na tha nė formė presioni se nėse nuk paguanim do tė na dėrgonte bashkėshortin e saj”, tregon Petra duke mbajtur nė dorė edhe mesazhet qė i ka nisur Anna, e cila i kishte kėrkuar atyre edhe bizhuteri tė shtrenjta. Petra i dha asaj njė ndėr bizhuteritė e saj mė tė ēmuara qė e mbante prej vitesh.

Motra

Nė vijim tė kontakteve, Anna u kėrkoi atyre qė tė bėnin njė depozitė nė emrin e motrės sė saj nga nėna tė quajtur Loredana Zefi nė mėnyrė qė tė tregonte gjatė kontakteve pėr rikthimin e parave tė ēiftit se ajo ishte njė juriste e konsoliduar dhe me tė ardhura financiare tė mira.

“Ajo na tha se paratė do tė ishin nė njė depozitė tė sigurt ku askush nuk do tė mundej t’i prekte”, vijon Petra.

Kėshtu, duke i besuar kėtij versioni, ēifti derdhi nė emėr tė Loredana Zefit 16 000 franga zvicerane.

Nė periudha tė ndryshme, me argumentin se i duheshin si kolateral pėr vijimin e ēėshtjes, Anna Landmann aka Loredana Zefi i mori ēiftit nė kesh plot 700 mijė franga.

Duke dyshuar mė pas tek Anna ēifti i shkruan juristit tė njohur Valentin Landmann, i cili tha se e vetmja Anna Landmann qė njihte ai ishte bashkėshortja e tij, e cila vėrtetė ishte juriste por qė ishte mė e moshuar dhe nuk kishte tė bėnte fare me historinė qė ata i treguan, shkruan Albeu.com.

Bankieri

Nė tetor 2017 nė jetėn e ēiftit futet njė tjetėr personazh. Ai ėshtė “bankieri” Hans Meier, i cili u thotė se do t’ua rikthejė paratė e marra nga Antonio (Berati) dhe Anna Landmann, por si fillim Petra dhe bashkėshorti duhej tė fusnin 25 000 franga zvicerjane nė llogari. Ēifti vepron siē u thotė bankieri Hans dhe pritėn pėr rikthimin e parave tė tyre.

Disa muaj mė vonė bankieri shfaqet sėrish duke thėnė ēdo gjė ishte gati dhe se krahas 900 mijė eurove qė i kishin marrė Antonio dhe Anna, ai do t’i kthente ēiftit edhe 80 000 franga interesa. Por, kjo sipas tij do tė bėhej pasi ēifti tė bėnte njė pagesė prej 15 000 frangash nė bankė nė formė koleterali. Ēifti e bėn sėrish pagesėn e kėrkuar dhe prisnin paratė.

Ēifti deri mė tani kishte dhėnė njė shumė tė madhe parash, por vetėm njė pjesė e vogėl i pėrkiste atyre, kurse tė tjerat ishin marrė borxh nga tė afėrmit.

Superstarja kosovare

Nė shkurt 2018, Petra ishte nė autobus kur sheh nė faqet e njė gazete lokale foton e madhe tė Loredana Zefit, e cila shoqėrohej me titullin qė lidhej me numrin e madh tė ndjekėsve tė Instagram dhe sukseset me kėngėn e re “Sunglasses”

“U shokova kur pashė atė foto. Pas disa ditėsh u pėrballa me tė, por ajo qeshi dhe mė tha se nė fakt ishte motra e saj qė quhej Loredana dhe ishte kėngėtare duke qeshur me tė madhe. E kuptova qė po mė gėnjente, por nuk mundesha tė debatoja me tė, sepse ajo tė ngjallte frikė”, tregon Petra.

“Disa ditė mė vonė ajo e pranoi se quhej Loredana Zefi duke treguar se shkruante ndonjėherė tekste pėr qejf, por qė nuk ishte kėngėtare e famshme. Lori mu betua mbi nėnėn dhe fėmijėt se do tė mi kthenin paratė mbrapsht”, vijon Petra.

“Mė vonė ajo mė tregoi se Berati ishte vėllai i saj dhe se ajo ishte pėrfshirė sepse donte tė ndihmonte vėllanė qė tė kthente paratė”.

Nga verifikimi i tabulateve u konstatua se Loredana Zefi nuk ishte personin nėn emrin e bankierit Hans qė u kėrkoi sėrish para.

BMW dhe Porsche

Nė mars-prill 2018 Loredana i thotė Petras qė i nevojiteshin makina luksoze pėr t’ia zgjidhur ēėshtjen e saj. “Mė tha se i duhen makina qė nuk i ka askush”, tregon Petra.

Kėshtu, ēifti mori me qira tre makina luksoze, njė Mercedes, njė BMW dhe njė Porsche. Loredanės i ishte hequr patenta, por ajo ėshtė kapur nga radarėt e rrugės duke drejtuar Mercedesin e marrė me qira nga ēifti Petra dhe Hans.

Vėllai Agon

Nė maj 2018, Loredana mbetet shtatzėnė dhe i thotė Petras se nuk mundet qė ta ndihmojė mė pėr kėtė problem duke thėnė se ka vėllanė e saj Agon qė do tė merrej me tė. Loredana i kėrkon Hansit dhe Petras qė tė shkojnė nė Lucernė dhe nuk i la qė tė iknin prej andej pėr tre javė.

“Kur ne kėrkuam qė tė iknim nė shtėpi ajo nuk na la. Na thoshte se nėse nuk bėjme siē thonė njerėzit e saj do tė humbisnim ēdo gjė”, tregon Petra.

Padia

Nė korrik 2018, ēifti bėn njė padi ndaj Loredanės dhe vėllait tė saj, por gjykata ia hedh sėrish poshtė duke thėnė se borxhi i ishte dhėnė me pėlqimin e palėve.

Loredana i kishte nisur Petras edhe njė mesazh zanor ku i thoshte se e kishte si motėr dhe se ia kishin dalė pėr tė gjetur paratė.

“Rri e qetė. Ia dolėm mė nė fund”, thotė Petra se thuhej nė mesazhin zanor.

Takimi me Mozzik

Ēifti ishte i vendosur tashmė pėr tė marrė paratė dhe shkon nė banesėn e Loredanės nė Lucernė. “Atje ishte edhe bashkėshorti i saj Mozzik. U thash se dua t’i bėj njė dhuratė fėmijės sė tyre, por nuk mė lejuan. Atė ditė Loredana mė bėri njė transfertė prej 3 000 frangash nė llogarinė time duke mė premtuar se do tė bėnte drejtėsi dhe do tė mi kthente paratė”, thotė Petra.

Vėllai i Loredanės, Agoni e kontakton ēiftin dhe i thotė se nė 6 prill do t’i kthente 650 000 franga, por mė pas takimi nuk bėhet.

Loredana arrestohet nė 7 maj me akuzėn e mashtrimit dhe pėrvetėsimit tė shumave monetare.

*Gazeta zvicerane emrin e vėrtetė tė vėllait tė Loredanės (Bekimit) e ka mbuluar me emrin Berat pėr arsye tė mbrojtjes sė identitetit. Gjithashtu emrin e vėllait tjetėr (Arsim) tė pėrfshirė tė saj e kanė mbrojtur me emrin Agon
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 21:01   #2
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,883
Thanks: 406
Thanked 1,601 Times in 1,014 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngėtarja kosovare i vjedh 900 mijė franga ēiftit zviceran

900 mije franga zvicerane bejne 800 mije euro... sa per ilustrim.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 21:37   #3
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 613 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngėtarja kosovare i vjedh 900 mijė franga ēiftit zviceran

Kjo me kujton historine e trishte te nje pseudo shkencetari serbo-kroat. Quhej Daniel Srsa. Ai shkruajti nje liber me titull "Libri i profetit".

Ai ndoshta nuk e di qe nje kapitull i tere ne Bibel i kushtohet atij. Sigurisht i koduar.

Urdhri qe profeti Daniel merr nga Gabrieli eshte te mbylle faqet e profecise se ketij libri, madje edhe ne kohet e fundit.

Thelbi i vepres se tij eshte ardhja e Nibiru-t (Biri i N), planeti X detyra e te cilit eshte strehimi i trupit te dyte lindur brenda trupit te pare te nje njeriu. Parimi eshte i thjeshte. Dy trupa solide nuk mund te zene te njejtin vend ne te njejten kohe. Kjo kohe erdhi me 2012. Shenja e saj eshte the sonic boom in Russia.

Problemi qe pata me Daniel Srsa-n dhe per te cilit i shkrova ishte paniku qe ai perhapi.

Sipas tij ky afrim do te shkaktonte katastrofa te medha natyrore dhe njerezore. Per kete arsye ai solicitoi shume njerez te shisnin shtepite e katandite e tyre dhe se bashku te krijonin nje vend te sigurte per te perballuar apokalipsin.

Nuk do t'a quaja zhvatje POR nje dyshim te madh kam se nga ky hap i papjekur shume njerez mund te kene humbur jo vetem pronat dhe qetesine por edhe jeten e tyre.

Besoj se tani duhet te jete i fshehur diku. I zene ne borxhe te medha te pallogaritshme.Adea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 10-05-2019 nė 21:39
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 22:00   #4
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,651
Thanks: 4,306
Thanked 4,612 Times in 3,067 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngėtarja kosovare i vjedh 900 mijė franga ēiftit zviceran

Po be qashtu, kjo shitesja e pikes se karburantit u be ripere pdhus kishte vajtur te jap interviste nga Prishtina, nderkohe qe akuzohet ketu, nderkohe vie pdhus qetra prononcimi i avokatit te saj nga Kosova Gashit dhe mund ti thuash o biri i Selmanit te nenes secili me budadha se tjetri ne prononcimet e tyre. Banda medialo-muzikoro- ligjore „Injorantet“

700,000 franga nuk janė shumė nė Zvicėr”, ja ēka shkruan mediumi zviceran pėr avokatin e Loredanės, Tomė Gashin
NGA: A.ZH MĖ: 10 MAJ 2019 NĖ ORA: 17:37FOTO GALERI
Loredana Zefi me avokatin e saj, Tomė Gashin, nė konferencėn pėr media; foto: 20 minuten“Gjithēka ndodhi nė baza vullnetare”Sipas mediumit zviceran, avokati i Loredanės, Tomė Gashi, ėshtė sjellur joprofesional, duke fyer gazetarėt
Me syze tė mėdha tė zeza dhe e gjitha nė tė bardha: Kėshtu u shfaq tė premten Loredana Zefi nė konferencėn pėr shtyp nė Hotel Emerald pranė kryeqytetit tė Kosovės, Prishtinė. Ajo u shoqėrua nga bashkėshorti i saj, avokati nga Kosova Tomė Gashi dhe avokati nga Luzerni, Artan Sadiku.

Ajo u pėrballė me publikun pėr herė tė parė, pasi u bė e ditur se ajo dyshohet se ia ka marrė 700,000 franga njė ēifti nga Valais. Prokuroria ka nisur njė hetim pėr mashtrim ndaj Zefit.


Kėshtu e ka nisur raportimin mediumi i njohur zviceran “20minuten”, pėr reperen shqiptare, pėrcjell Bota sot.

ImageFOTO GALERI
Kush priti njė “Loredanė tė penduar”, u zhgėnjye. Nė vend tė kėsaj, reperja nė konferencė ka bėrė tė ditur se ėshtė nė Kosovė pėr tė xhiruar klipin e ri, foli pėr talentin e saj dhe se sa e rėndėsishme ishte ajo familja e saj.

“Gjithēka ndodhi nė baza vullnetare”

Loredana ka pranuar se ajo ka marrė para nga ēifti zviceran, por se gjithēka ishte nė baza vullnetare dhe jo me dhunė. Sipas Loredanės, rasti ka filluar nė vitin 2016. Nė atė kohė, ajo nuk dinte pėr kėtė. Tė pėrfshirė janė pjesėtarė tė ndryshėm tė familjes sė saj. Por ajo nuk ka dashur tė komentojė pėr ta.

ImageFOTO GALERI
Ajo ka deklaruar se kur kishte kuptuar pėr rastin nė vitin 2018, kishte dashur tė ndihmonte viktimėn dhe anėtarėt e familjes sė saj. Kohėt e fundit ajo ka mėsuar se viktima ende nuk ka marrė paratė mbrapa. Pėrveē kėsaj, Loredana ka theksuar se paratė kishin rrjedhur nė baza vullnetare. Nuk kishte asnjė detyrim dhe asnjė mashtrim.

ImageFOTO GALERI
Nė kėtė konferencė, Loredana ka akuzuar edhe mediat, duke thėnė se disa gjėra janė mė ndryshe prej asaj ēka mediat kanė shkruar.

"700,000 franga nuk janė shumė nė Zvicėr"

Sipas mediumit zviceran, avokati i Loredanės, Tomė Gashi, ėshtė sjellur joprofesional, duke theksuar se ai madje ka fyer gazetarėt e pranishėm.

ImageFOTO GALERI
“Gashi u soll disi joprofesional: Ai jo vetėm qė pėrshėndeti Loredanėn dhe Mozzikun, por fyeu gazetarėt e pranishėm. Nė rastin e Petra Z, ai tha: "700.000 franga, tingėllojnė shumė para, por nė Zvicėr, ku standardi i jetesės ėshtė aq i lartė, kjo shumė ėshtė njė gjė e vogėl”, ka shkruar “20 minuten”, pėrcjell Bota sot.

“Nėse Loredana pėrfaqėson shqiptarėt nė Zvicėr, kjo ėshtė shumė pozitive”, ka thėnė avokati
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur