Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-03-2011, 03:53   #1
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Letra e Dashurise se Atit

Fėmija im. Ndoshta Ti nuk mė njeh, por unė di gjithēka rreth teje …Psalmi 139:1 E di kur ti ulesh dhe kur ti ngrihesh Psalmi 139:2 I njoh mirė tė gjitha rrugėt e tua …Psalmi 139:3 Madje di edhe numrin e flokėve nė kokėn tėnde …Mateu 10:29-31 Pasi ti u bėre nė imazhin tim …Zanafilla 1:27

Nė mua ti jeton, lėviz dhe ke ekzistencėn tėnde …Veprat e Apostujve 17:28 Ti je fėmija im …Veprat e Apostujve 17:28 Tė kam njohur qė pėrpara se tė lindje …Jeremia 1:4-5 Tė kam zgjedhur ty qė kur planifikova krijimin …Efesianėt 1:11-12 Ti nuk ishe njė gabim, pasi gjithė ditėt e tua janė shkruar nė librin tim …Psalmi 139:15-16

Unė caktova kohėn e saktė tė lindjes tėnde dhe vendin ku do tė jetoje …Veprat e Apostujve 17:26 Ti je krijuar nė mėnyrė tė mrekullueshme …Psalmi 139:14 Tė formova nė barkun e nėnės tėnde …Psalmi 139:13 Dhe tė solla nė jetė nė ditėn e lindjes tėnde …Psalmi 71:6
Mė kanė keqprezantuar ata qė as nuk mė njohin …Gjoni 8:41-44 Nuk jam i largėt dhe zemėrak. Unė jam shprehja e plotė e dashurisė …1 Gjoni 4:16 Madje ėshtė dėshira ime tė derdh dashurinė time nė ty …1 Gjoni 3:1 Thjesht sepse ti je fėmija im dhe unė jam ati yt …1 Gjoni 3:1 Unė tė ofroj mė shumė se ē'mund tė tė ofronte ati yt tokėsor …Mateu 7:11

Sepse unė jam Ati i pėrkryer …Mateu 5:48 Ēdo dhuratė tė mirė qė ti merr, vjen nga dora ime …Jakobi 1:17 Sepse unė jam siguruesi yt dhe plotėsoj gjithė nevojat e tua …Mateu 6:31-33 Plani im pėr tė ardhmen tėnde ka qėnė gjithmonė plot shpresė …Jeremia 29:11 Sepse unė tė dua ty me njė dashuri tė pashterrshme …Jeremia 31:3 Mendimet e mia pėr ty janė aq tė panumėrta sa kokrrizat e rėrės ...Psalmi 139:17-18 Dhe unė gėzohem pėr ty me britma gėzimi …Sofonia 3:17 Kurrė nuk do tė ndaloj duke tė tė bėrė mirė …Jeremia 32:40 Ti je thesari im i ēmuar …Eksodi 19:5

Unė dėshiroj tė tė jap begati me gjithė zemrėn dhe shpirtin tim …Jeremia 32:41 Dhe unė dua tė tė tregoj ty gjėra madhėshtore dhe tė mrekullueshme …Jeremia 33:3 Nėse mė kėrkon me gjithė zemrėn tėnde, do tė mė gjesh …Ligji i Pėrtėrirė 4:29 Gjej gėzimin tėnd nė mua dhe unė do tė plotėsoj dėshirat e zemrės tėnde …Psalmi 37:4 Sepse unė jam ai qė t'i ka dhėnė kėto dėshira …Filipianėt 2:13 Unė mund tė bėj gjėra qė janė pėrtej imagjinatės tėnde …Efesianėt 3:20

Sepse unė jam ngushėlluesi yt mė i madh …2 Thesalonikasve2:16-17 Jam gjithashtu Ati qė tė ngushėllon ty nė tė gjitha shqetėsimet e tua …2 Korintasve 1:3-4 Kur je i lėnduar, unė jam pranė teje …Psalmi 34:18 Ashtu si bariu kujdeset pėr qengjin e tij, ashtu edhe unė tė kam mbajtur pranė nė zemrėn time …Isaia 40:11 Do tė vijė njė ditė kur unė do tė fshij cdo lot nga sytė e tu …Zbulesa 21:3-4 Dhe do tė largoj tutje ēdo dhimbje qė ti ke vuajtur nė kėtė tokė …Zbulesa 21:3-4

Unė jam Ati yt, dhe unė tė dua ty ashtu si dua birin tim, Jezusin …Gjoni 17:23 Dashuria ime pėr ty u shfaq me Jezusin …Gjoni 17:26 Ai ėshtė pėrfaquesi i vėrtetė i qėnies time …Hebrenjve 1:3 Ai erdhi tė tė tregojė se unė jam me ty, jo kundėr teje …Romakeve 8:31 Dhe tė tė tregojė se unė nuk i numėroj mėkatet e tua …2 Korintasve 5:18-19 Jezusi vdiq qė ti dhe unė tė mund tė pajtohemi …2 Korintasve 5:18-19 Vdekja e tij ishte shprehja mė e madhe e dashurisė sime pėr ty …1 Gjoni 4:10 Unė dhashė gjithēka qė doja nė mėnyrė tė fitoja dashurinė tėnde Romakeve 8:31-32 Nėse ti pranon dhuratėn e birit tim Jezus, ti mė pranon mua …1 Gjoni 2:23 Dhe asgjė nuk do tė na ndajė kurrė mė nga dashuria ime …Romakeve 8:38-39

Eja nė shtėpi dhe unė do tė bėj festėn mė tė madhe qė ėshtė bėrė ndonjėherė nė qiell …Luka 15:7 Gjithmonė kam qėnė Ati, dhe gjithmonė do tė jem Ati …Efesianėt 3:14-15 Pyetja ime ėshtė…A do tė jesh ti fėmija im? …Gjoni 1:12-13 Unė po tė pres …Luka 15:11-32
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2011, 19:28   #2
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 262 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letra e Dashurise se Atit

Kjo eshte nje leter e cila e tregon vertet dashurine e Zotit.

Shpesh kur hedhim veshtrimin ne boten ku jetojme sot ne e kemi te veshtire te besojme kete leter.

Kjo leter eshte zemra e Bibles eshte qendra e fjales se Zotit.

Por per te besuar kete leter nuk duhet te shikojme drejt kesaj bote por drejt kryqit , atje ku Krishti dha jeten per gjithsecilin prej nesh.

Mos kujtoni se eshte e lehte te japesh jeten per gjithe mekatet e botes.

Dikush mund te thote se , Jezusi ishte Zot mund te bente kete kollaj.

Por pervecse Ai ishte Zot , kur erdhi ne toke erdhi si njeri.
Ai e dha jeten e tij ne kryq jo vetem si Zot por edhe si njeri.

Nuk ka dashuri me te madhe se kjo, qe dikush te jape jeten per ty.

Mos mendo se ishte e pavlefshme ajo qe beri Krishti per ty.

Sepse mekati jot nuk te jep mundesi te takosh Perendine.
Prandaj tani ke mundesine qe te jesh i falur dhe te jetosh me Perendine pergjithmone.

Eshte kollaj te thuash se kjo nuk ka ndodhur kurre.
Por kjo nuk eshte gje tjeter vecse nje besim ose nje supozim.
Emri i Krishtit nuk ka ngelur kot ne histori
AI e dha vertete jeten per ty o mik, qe ti te shpetohesh nga mekati jot.

Mos me thuaj se nuk ke mekat , sepse te gjithe ne njerezit kemi mekat.

Mekati eshte mekat dhe duhet denuar.

Kur dikush vuan , ndodh sepse ka mekat
Kur dikush ka humbur nje send se ia kane vjedhur, ndodh se ka mekat
Kur dikush nuk jeton me sepse e kane vrare , ndodh sepse ka mekat
Kur dikush eshte semure rende dhe askush nuk kujdeset per te, ndodh se ka mekat
Kur dikush eshte papune ndodh se ka mekat
Kur dikush qe eshte i ri merr droge, ndodh se ka mekat
Kur dikush lind pa babane qe kujdeset per te, ndodh se ka mekat
Kur dikush lind pa prinderit prane , ndodh se ka mekat
Kur dikush qan dhe derdh lot , ndodh se ka mekat
Kur dikush eshte ne depresion dhe stres , ndodh se ka mekat

Dhe lista nuk ka fund.

Por Biri i Perendise erdhi qe te na jape jeten dhe te na c'liroje nga te gjitha keto.

Gjoni3 :16
Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin, qė, kushdo qė beson nė tė, tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme.


Romaket 5:8
Por Perėndia e tregon dashurinė e tij ndaj nesh nė atė qė, kur ende ishim mėkatarė, Krishti vdiq pėr ne.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2011, 19:29   #3
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 262 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letra e Dashurise se Atit

Tema eshte shume e bukur, pergezime per temen.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur