Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-05-2019, 13:43   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,111
Thanks: 11,750
Thanked 9,678 Times in 6,185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėtKonica pėrveē si kritik letrar ka qenė edhe veprimtar politik me orientim perėndimor, siē ishte kultura e popullit qė i takonte, poliglot, solli njė model tė ri nė mendėsinė shqiptare.

Mė poshtė ju sjellim 7 thėnie tė Konicės pėr shqiptarėt:

1. Dėshira pėr hakmarrje ėshtė susta mė e fuqishme e shpirtit shqiptar. ( 1907).

2. Tė mbetur pa unitet fetar, e vetmja lidhje qė ka mbajtur shqiptarėt tė bashkuar ka qenė gjuha. (1906).

3. Shqiptarėt janė populli mė mosbesues nė botė. (Kujtesė pėr lėvizjen kombėtare shqiptare).

4. Asgjė nuk i ftoh mė shumė shqiptarėt se t’u thuash qė kanė tė bėjnė me njė copė injoranti qė i drejton.

5. Shqiptari e ka zakon tė kundėrshtojė para se tė marrė vesh.

6. Shqiptarėt janė njė komb tė cilit i pėlqen tė lėvdojė veten. Si thonė gojė-rrumbullėt tanė, kombi shqiptar ėshtė i pari nga mendja, nga sjellja e nga trimėria. Sikur shqiptarėt tė qenė jo kombi mė i mendshmi, por thjesht njė komb i mendshėm, ata do tė kishin dalė me kohė nga dita e zezė ku ndodhen. (Vepra 1, f. 271).

7. Shqipėria ėshtė njė vend i bekuar me njėmijė bukurira, shkelur nga turmė e cila ushqen njėfarė urrejtje ndaj bukurisė.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 19:20   #2
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,012
Thanks: 1,379
Thanked 2,269 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

Po shtoj dhe diēka o Col se nuk na bėn dėm ti lexojmė dhe sot...


1. Njeriu fillimisht i sheh gjėrat ashtu siē janė, dhe mė pas u jep pamjen e asaj ēka ai do dėshironte tė ishin (Albania 4, 1906).

2. Tė verbrit do tė mbeten tė verbėr in sœcula sœculorum (gjer nė fund tė botės); edhe sikur t’u shtini perona nė sy, ata prapė nuk do shohin kurrgjė. (Albania 1, 1897).

3. Grekėt kanė njė armė tė frikshme: pabesinė (Albania 2, 1897).

4. E vėrteta nuk ka nevojė pėr stil gjarpėrues e tė yndyrshėm tė shkrimeve akademike. (Albania 2, 1897).


5. Ka qenie tek tė cilat ndjenja e humorit nuk e ka forcėn e duhur (Albania 2, 1897).

6. Fisnikėria dhe thjeshtėsia mund tė jenė cilėsi kudo gjetkė, kurse nė poezi janė antipasta tė dėmshme. Ēka i kėrkohet poetit, poetit tė vėrtetė, ėshtė tė shkaktojė njė dridhmė tė re, tė flasė njė gjuhė qė tė tjerė nuk e kanė folur, tė ngacmojė ndijime qė tė tjerė nuk i kanė. (Albania 2, 1897).

7. Bijtė e shqipes nuk merren vesh me bijtė e gjarprit (Albania 2, 1897).

8. Gazetarėt janė njerėz spiritualė dhe tė dashur (Albania 5, 1897).

9. Xhelat je se tė pėlqen tė jesh (Albania 8, 1897).

10. Njė i mbushur me mllef e mėri, nė mendjen e tij anemike, rrokullis mendime tė tmerrshme (Albania 9, 1898).

11. Nga lartėsia e piedestalit ku zuzarėt kapardisen me poza gjysmė-perėndish, ne do t’i asgjėsojmė me njė tė goditur. A bon entendeur, salut! (Kush tė dojė, le ta kuptojė) (Albania 9, 1898).

12. Drejtėsia i takon fushės sė ėndrrave; vetėm forca mbisundon (Albania 11, 1898).

13. Politika e vėrtetė qėndron nė kapjen e drejtimit tė njė evolucioni tė caktuar dhe nė pėrpjekjen pėr tė ndihmuar nė pėrshpejtimin e fundit tė tij (Albania 11, 1898).

14. Njė shkrimtar duhet gjykuar mė shumė nga cilėsia se sa nga sasia (Albania 11, 1898).

15. Popujt qė ushqehen me perime e produkte qumėshti kanė pėrgjithėsisht zakone shumė tė buta. (Albania 11, 1898).

16. Njė popull qė ėshtė i paaftė tė afirmojė vitalitetin e vet, ėshtė nė rrugė tė pashmangshme tatėpjete (Albania 16, 15-30 korrik 1898).

17. Ka mėnyra tė ndryshme pėr t’i shėrbyer njė vendi dhe gjithkush i shėrben nė mėnyrėn qė i pėrshtatet mė mirė karakterit tė tij. (Albania 16, 15-30 korrik 1898).

18. Tė pėrpiqemi me tė gjitha forcat tona tė shėrojmė shqiptarėt nga dashuria pėr individėt. Ata duhet tė mėsojnė tė duan Shqipėrinė – jo pėr t’i bėrė qejfin kėtij apo atij shqiptari (Albania 16, 15-30 korrik 1898).

19. Sharjet e kundėrshtarit tė nderojnė (Albania 16,15-31 korrik 1889).

20. Ka njerėz qė shiten tek njė qeveri pėr tė pėshtyrė gėnjeshtra. (Albania 16,15-31 korrik 1898).

21. Ai qė i bėn vėrejtje dikujt si i edukuar keq, tregon nga ana e tij njė edukim tė paktėn po aq tė keq. (Albania 16,15-31 korrik 1898).

22. Mund tė jesh njeri vulgar e tė thuash do gjėra tė arsyeshme (Albania 16,15-31 korrik 1898).

23. Mė mirė tė jesh njė i egėr i ndershėm, se sa njė i qytetėruar i poshtėr (Albania 16,15-31 korrik 1898).

24. Tė gjitha vendet kanė tradhtarėt e tyre tė ndyrė (Albania 24, 15-28 shkurt 1898).

25. Lėvdata shpesh e ka brenda prapamendimin. (Albania 26, suplement 4, 5-30 prill 1899).

26. Pakorrigjueshmėria e njė alkooliku ėshtė simptoma mė e njohur e njė ērregullimi mendor (Albania, 15-30 qershor 1899).

27. Ka shpesh personazhe vlera e tė cilėve, zmadhuar nga larg, shfaqet mė e vogėl tek shihet nga afėr. (Albania, 10 shtator 1900).

28. Nuk mund tė gjykohet pėr tokėn para se tė mbjellėsh ( domethėnė: toka e mirė njihet kur hedh farėn (Albania, 31 maj 1901).

29. Shumė broēkulla edhe u falen politikanėve, por pa kaluar kufijtė (Albania 20 qershor 1901).

30. Sa mė shumė tė mbahen fjalime parlamentare aq mė i paktė ėshtė zotimi (Albania 20 qershor 1901).

31. Historia nuk ėshtė veēse njė rifillim i pėrjetshėm (Albania, 10 korrik 1901).

32. Historia na mėson se gjithė ndryshimet politike kanė pasur pėrherė kėta dy faktorė: emigrantėt dhe njė elitė tė vogėl, e lindur apo intelektuale, brenda vendit (Albania, 15 shtator 1901).

33. E sa ia vlen tė vazhdosh njė diskutim tė rėndomtė pėrpara njė qėndrimi kokėfortė? (Albania, 15 tetor 1901).

34. Ėshtė krim tė trazosh lumturinė e budallait (Albania, 9janar 1902 f. 24 G).

35. Kush jeton me fjalė dhe pėrkundet me ninulla fjalėsh, s’ka pse ankohet e tė na lėshojė britmat e veta tė zakonta prej palloi (Albania, prill-maj 1902, G, f. 113).

36. Popujt e Ballkanit janė tė gjithė me mentalitet tė kufizuar (Albania, shkurt 1903).

37. Urrejtja partiake shpesh merr pėrparėsi ndaj instinktit kombėtar (Albania 2, 1904).

38. Pėr tė gjykuar mirė njė njeri qė ka pjesė nė histori, duhet t’a gjykojmė jo mbas mendimeve tė kohės sė sotme, po mbas kohės ku ay vetė u rrit, u suall e roiti (Albania, nr.2, 1902).

39. Koha kur rrojmė ėshtė koha e reklamės, dhe nuk duhet tė ēuditemi kur shohim mediokritetet e vėndit t’onė tė hidhen pėrpara, dhe pėrpara, dhe pėrpara, duke mos bėrė vėnt pėrveē pėr shokė nė shkallė (tė caktuar) mėndore tė tyre. (Albania 1, 1909).

40. Njerėzit e paditur, nė shumicė, rrojnė mė tepėr se tė diturit, se kėtyre u punon nat’ e ditė mėndja, e ashtu u prishet mė shpejt organizmi (Albania 5, 1899).

41. Ka njerėz qė shitėn nėr guverna pėr tė pėshtyr gėnjeshtra. Ka tė tjerė qė marrin ndihmė nga njė guvernė pėr tė thėnė tė vėrteta qė ndryshe nuk mund t’i thonė (Albania 2, 1899).

42. Kur e nget njė njeri, s’ke tė drejtė t’i thuash pse mė nget (Albania 2, 1899).

43. Frika tė bėn tė thuash broēkulla (Albania 4, 25 qershor 1897).

44. Instinkti kombėtar ėshtė konkluzioni qė njė popull nxjerr nga shumė shekuj pėrvojė. Ky instinkt nuk tė gabon asnjėherė (Albania 3, 1904).

45. Kur nuk ka vepra konkrete, ka retorikė (Albania, 4 prill 1904).

46. Atje ku nuk ka as forcė tė brendshme nė lėvizje, as interesa tė jashtme nė lojė, thashethemet e disa gazetarėve tė huaj nuk mund ta ēojnė pėrpara as edhe njė jota zgjidhjen e njė problemi politik (Albania 5, 1905).

47. Frikacaku i ka tėrė karakteristikat, dhe kryesisht kėtė: hakmerret ndaj pėrbuzjes sė tjetrit nėpėrmjet sharjes. I pafuqishėm, veē flet keq e shan poshtėrsisht tė tjerėt (Albania 5, 1905). /Fotaq Andrea/Tirana Observer/

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga edlin : 03-05-2019 nė 19:25
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 19:41   #3
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,474
Thanks: 3,644
Thanked 2,936 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

Ka qene nje vezhgues i jashtezakonshem.
Citim:
5. Shqiptari e ka zakon tė kundėrshtojė para se tė marrė vesh.
Absolutisht e vertete.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 19:53   #4
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

Fan Noli pėr Faik Konicėn…

Ishte diēka qė nuk kam pėr ta harruar kurė. Mė kishte shkruar nga Londra se do tė vinte nė Boston i veshur me kostum shqiptar. Ideja ishte qė tė dilte fotografia e tij nė gazetė dhe tė shfrytėzohej rasti pėr tė propaganduar ēėshtjen kombėtare shqiptare, e cila ka qenė pasioni i gjithė jetės sė tij. Unė mbeta i shtangur. Si prift ortodoks i modės sė vjetėr, nė atė kohė unė vetė mbaja nnjė mjekėr tė gjatė tė zezė, pėr tė cilėn mė duhet tė pranoj se nuk u pėlqente djemve tė Bostonit. E merrja me mend se sa do tė dėfreheshin ata djem po tė mė shihnin duke ecur me njė burrė tė veshur me fustanellėn shqiptare. Ndonėse nuk kisha parė kurrė ndonjė fustanellė greke, njė lloj fundi i balerinave. Unė isha i shkurtėr e i bėshėm, Konica ishte i gjatė e i thatė, kėshtu qė tė dy do tė dukeshim si Don Kishoti me Sanēo Panēėn tė arratisur nga ndonjė cirk. Sa u habita kėtė herė kur pashė se djemtė e Bostonit e harruan gjithēka lidhur me mjekrėn time dhe thjesht zunė tė shihnin Konicėn me adhurim. Atėherė e kuptova se fustanella shqiptare nuk ishte fustanellė qesharake greke, por diēka qė i ngjante kiltit tė skocezėve dhe se i pėrshtatej shumė njė burri tė pashėm si Konica.

Meqė ra fjala, lexuesi mund ta gjejė nė librin e Konicės ndryshimin ndėrmjet kostumit grek dhe veshjes shqiptare: ėshtė e vėrtetė se grekėt e kanė pėrshtatur nga shqiptarėt, por ata u pėrpoqėn ta stėrhollojnė sa qė e bėnė njė veshje grash me aq sa mundėn.

Veshja e Konicės nuk ishte e vetmja gjė qė mė habiti. Thjest mbeta pa mend, kur ai nisi tė mė “mėsonte” pėr ēdo gjė nė botė. Ishte njeri me kulturė tė lartė. Gijom Apoliner, njė shkrimtar dhe mik i tij, e ka quajtur “enciklopedi shėtitėse” qė e fliste frėngjishten si njė francez. Njė shkrimtar tjetėr, Zhyl lė Metrė, ka shkruar pėr tė: “Ky i huaj qė e shkruan kaq mirė gjuhėn tonė”.

Si studiues i pasionuar i muzikės, Konica e adhuronte shumė Vagnerin. Njė nga gjėrat e para qė bėri ai pasi u takuam, ishte tė mė tregonte pėr Vagnerin dhe operat e tij. Me kėshillėn e tij e pashė pėrherė tė parė Parisfalin, kur u dha mė 1910 nė Boston. Nė varrimin e tij, tridhjetė vjet mė vonė, duke e ditur se sa shumė e donte Vagnerin, iu luta organistit tė luante muzikėn e Vagnerit nga kreu deri nė fund.

Ka disa fakte qė mungojnė nė librin e papėrfunduar tė Konicės, fakte pėr Shqipėrinė, qė i kam mėsuar prej tij. Pėr shembull, Konica flet pėr krenarinė e malėsorėve shqiptarė. Zonja Durham e pranon kėtė nė librin e saj “Brenga e Ballkanit”. Kur pėrshkruan shpėrndarjen e ndihmave nė Maqedoni gjatė dhjetėvjeēarit tė parė tė shekullit tė njėzetė, ajo na tregon se si gratė fshatare e rrethonin ditė e natė, duke i kėrkuar ushqime dhe rroba. Ata vendoseshin rrotull shtėpisė ku banonte ajo dhe nuk largosheshin derisa tė merrnin diēka. Edhe kur u shpjegoi se nuk kishte mė asgjė pėr t’u dhėnė, ato nuk shkuleshin. Kur zonja Durham vajti nė Shqipėri, priste qė t’i ndodhte njėsoj. Pėr habinė e saj, askush nuk iu afrua pėr t’i kėrkuar ndihmė.

Konica pėrmend edhe faktin se zonja Durham ka qenė njė adhuruese e madhe e amvisės shqiptare. Ajo mendonte se vetėm amvisa holandeze mund tė krahasohej me tė pėr pastėrtinė. Zonja Durham kishte tė drejtė. Mjafton tė shkosh pėr vizitė nė shtėpitė e shqiptarėve nė Shtetet e Bashkuara dhe mund ta shohėsh dallimin ndėrmjet amvisės shqiptare dhe shumė prej fqinjėve tė saj qė nuk janė shqiptare.

Njė gjė qė e ka lėnė jashtė Konica ėshtė fakti qė fqinjėt ballkanas e italianė kanė shpifur se shqiptarėt janė tė egėr e tė pamėshirshėm. Zonja Durham na thotė se kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Ajo kiste parė fshatarėt siēilianė se si i rrihnin pa mėshirė kuajt dhe gomerėt, por kurrė nuk kishte qenė dėshmitare se si njė shqiptar rrihte njė kafshė. Unė e kam vėnė re edhe vetė kur kam udhėtuar me kalė nė Shqipėri. Sa herė vinim te ndonjė copė rrugė e vėshtirė, ishim tė detyruar tė zbrisnim dhe kafsharėt gjithnjė pėrdornin fjalėt pėrkdhelėse pėr t’u dhėnė zemėr kafshėve, si pėr shembull: “Hajde, vėlla. Ec, or bir; Nuk ėshtė dhe kaq e vėshtirė. Do ta kalojmė”.

Njė shpifje tjetėr e pėrhapur nga fqinjėt tanė, ėshtė se shqiptarėt qenkan njerėz qė nuk u shtrohen ligjeve. E vėrteta ėshtė krejt e kundėrt. Ata u shumė mė tepėr se gjithė fqinjėt e tyre. Statistikat e rajoneve tė policisė nė qytetet amerikane ku ka shqiptarė, dėshmojnė qartė se ata janė nga grupet mė tė mira ndėr tė gjithė tė ardhurit e huaj. Pėrvoja ime e gjatė mė ka vėrtetuar se shqiptarėt u binden ligjeve nė shqipėri po ashtu siē u binden nė Shtetet e Bashkuara. E keqja ėshtė se, kur fqinjėt e Shqipėrisė pėrpiqen tė shkelin tėrėsinė e saj tokėsore, atėherė shqiptarėt “e paligj” ngrenė krye.

Kur pėrshkruan pamjet e bukura tė Shqipėrisė, Konica pėrmend shumė turistė tė huaj qė e kanė admiruar kėte vend. Njė emėr, qė megjithatė mungon, ėshtė ai i prozatorit, dramaturgut dhe kritikut muzikor francez, Roman Rolanit, i cili nė njėrin nga librat e vet flet pėr “kodrat e bukura tė valėzuara tė Shqipėrisė”. Unė pėr vete i kam soditur nga maja e malit Tomor dhe nga kėshtjella e Krujės, kryeqyhteti i vjetėr i Skėnderbeut. Nuk kam parė gjithė jetėn time gjė mė tė bukur.

Mjaft shtesa mund t’i bėhen kapitullit tė Konicės pėr vetitė luftarake tė shqiptarėve. Pėr shembull, kalorėsit shqiptarė u bėnė proverbialė nė gjithė Europėn pas vdekjes sė Skėnderbeut. Gjithė mbretėrit dhe sundimtarėt e Italisė, Francės, Britanisė sė Madhe kanė marrė kalorės tė lehtė shqiptarė pėr ushtritė e tyre. Konica mė ka thėnė njė herė se nė shekullin e shtatėmbėdhjetė, kur francezėt kėrkonin tė lavdėronin njė kalorės, shpreheshin: “E nget kalin si njė shqiptar”.

Kemi disa dokumente italiane, qė flasin pėr kalorėsinė shqiptare dhe qė na shpjegojnė se si Skėnderbeu e shpėtoi mbretin Ferdinand tė Napolit me kalorėsinė e vet tė lehtė. Sipas dėshmisė sė historianėve bashkėkohės, Ferdinandi e kishte humbur davanė kur e braktisėn banorėt feudalė dhe u bashkuan me Rene Anzhuanė, qė ishte rivali i tij francez dhe qė pretendonte fronin e Napolit.

Kemi disa dokumente italiane, qė flasin pėr kalorėsinė shqiptare dhe qė na shpjegojnė se si Skėnderbeu e shpėtoi mbretin Ferdinand tė Napolit me kalorėsinė e vet tė lehtė. Sipas dėshmisė sė historianėve bashkėkohės, Ferdinandi e kishte humbur davanė kur e braktisėn banorėt feudalė dhe u bashkuan me Rene Anzhuanė, qė ishte rivali i tij francez dhe qė pretendonte fronin e Napolit.

Dihet mirė se ushtritė mercenare tė Rilindjes asnjėherė nuk bėnė ndonjė betejė tė vėrtetė. Ata kujdeseshin jo pėr lavdinė ushtarake, por pėr pagat. Zakonisht krijohej njė komitet i pėrbashkėt i tė dy ushtrive rivale dhe vendoste kush do tė shpėrblehej me fitoren. Pėr shembull, kur njėra nga ushtritė kundėrshtare kishte epėrsi tė padyshimtė si numėr, asaj i jepej fitorja pa e zgjatur shumė. Kur ushtritė ishin tė barabarta nga numuri dhe komiteti nuk mund tė merrte vesh se cila palė mund tė fitonte, atėherė kurdisej njė betejė e shtirė, nė tė cilėn nuk dėmtohej ose nuk vritej askush, me pėrjashtim tė ndonjė aksidenti. Por kjo manovėr shėrbente pėr tė ndihmuar komitetin e pėrbashkėt qė tė merrte njė vendim.

Diēka e ngjashme ndodhi kur skėnderbu zbriti nė Itali me kalorėsinė e vet tė lehtė. Komandanti i ushtrisė kundėrshtare konti Piēinino dhe Skėnderbeu rregulluan njė betejė tė tillė tė shtirė pėr tė parė se cila nga tė dy ushtritė do tė kishte mė shumė shanse pėr tė marrė fitoren. Dy reparte tė zgjedhura nga ushtria shqiptare dhe italiane bėnė njė paraqitje tė kalorėsisė dhe tė aftėsisė luftarake. Shqiptarėt e fituan ndeshjen dhe kėshtu u mbyll gjithė kjo histori. Italianėt asnjėherė mė nuk e kundėrshtuan epėrsinė e kalorėsisė shqiptare. Natyrisht, me turret ishte njė pun krejt tjetėr. Atėherė Skėnderbeut i duhej tė bėnte beteja reale dhe tė arrinte fitore reale. Turqve nuk u bėnte pėrshtypje asnjė paradė.

Skėnderbeu ka qenė, padyshim, njė gjeneral i madh dhe ai meriton nderime tė mėdha pėr kryqėzatėn e tij heroike kundėr turqve. Por ne nuk duhet tė harrojmė se edhe ushtarėt e tij meritojnė pjesėn e tyre tė nderit. Kryengritja shqiptare e viteve 1910 – 1912 kundėr turqve tregoi se luftėtarėt e ēetave shqiptare ende e ruanin trimėrinė dhe forcėn e gjallė qė kishin dėshmuar nė kohėt e vjetra nė Skėnderbeun. Vetėm pėr vetėm ata i mundėn turqit, marshuan nė Selanik dhe e detyruan qeverinė turke t’u jepte autonominė. Pas disa muajsh iu desh gjithė kombeve tė Ballkanit qė tė bashkoheshin pėr t’i mundur po ata turq. Mė 1920 atje u pėrsėrit po ajo histori e pėrjetshme. Shqipėrinė e kėrcėnonte copėtimi. Italia kishte pushtuar Vlorėn dhe prapatokėn e saj deri nė Gjirokastėr. Fqinjėt e tjerė kėrkonin copat e tyre sipas traktatit tė fshehtė tė vitit 1915. Vetėm njė zė u ngrit pėr tė kundėrshtuar, ai i president Wilson. Por ai mjaftoi pėr tė ngritur kombin. Malėsorėt shqiptarė tė bregdetit jugor qenė tė parėt qė u ngritėn, pastaj i ndoqėn edhe tė tjerėt. Brenda pak muajve italianėt u hodhėn nė det dhe u detyruan ta linin Vlorėn dhe rrethin e saj. Rreth njėzetė vjet mė vonė, mė 1940 grekėt, pothuaj shtatė herė mė tė shumtė si numėr sesa shqiptarėt, nuk mundėn ta pėrsėritnin kėte marifet, ndonėse kishin mbėshtetjen e flotės angleze dhe tė forcave ajrore angleze, qė i penguan italianėt tė sillnin pėrforcime.

Tani disa fjalė pėr vendin e Konicės nė historinė e Shqipėrisė sė sotme. Si mysliman dhe si pėrkrahės i njė familjeje tė vjetėr aristokratėsh nga Shqipėria e jugut, Konica kishte tė gjitha mundėsite qė tė fitonte poste tė larta nė Perandorinė Turke, ku Shqipėria bėnte pjesė, qė pas vdekjes sė Skėnderbeut. Nė tė vėrtetė, shumė shqiptarė tė tjerė gjatė shekujve ishin ngjitur nė postet mė tė larta tė Perandorisė Turke. Pėr shembull, kur Konica ishte i ri, Vezir i madh ose kryeministri i Perandorisė Turke ishte Ferid Pasha, njė shqiptar nga Vlora.

Por kjo karrierė nuk e tėrhiqte Konicėn. Ai mendonte se misioni i tij ishte tė luftonte pėr pavarėsinė e Shqipėrisė. Nga viti 1897 deri mė 1912, dy nga pionierėt mė tė shquar tė pavarėsisė sė Shqipėrisė kanė qenė Konica dhe Shahin Kolonja, botuesit e dy revistave shqiptare, qė dolėn jashtė: “Albania” dhe “Drita” pėrkatėsisht.

Gjatė sundimit turk shqiptarėt kishin harruar gjithēka pėr lavdinė e tyre tė kaluar nėn Skėnderbeun. Konica ka qenė njeriu qė e rizbuloi dhe e popullarizoi Skėnderbeun e flamurin e tij, shqipen e zezė dy krenare nė njė fushė tė kuqe. Ky flamur u bė simbol i pavarėsisė kombėtare dhe mė nė fund u ngrit nė Vlorė mė 1912 nga Ismail Qemali kur Shqipėria u shpall shtet i pavarur.

Konica ėshtė quajtur si krijuesi i prozės moderne shqipe. Kur unė vendosa tė bashkohesha me kryqėzatėn pėr pavarėsinė e Shqipėrisė, e para gjė qė mė bėri pėrshtypje ishte mungesa e plotė e veprave letrare shqipe me vlera artistike. Por kur vajta nė Egjipt mė 1903, njė atdhetar shqiptar, Spiro Dineja, mė dha vėllimet e revistės “Albania” nga viti 1897 deri mė 1903. I lexova tė gjitha nga faqja e parė deri tek e fundit dhe atėherė e mėsova se nė shkrimet e Konicės ne e kishim atė qė na duhej: letėrsinė e mirė shqipe. Pėr mė tepėr, Konica zbuloi dhe popullarizoi shqiptarė tė veprimtarisė letrare si Kristofordhi, Mitkoja, Fishta dhe Zako Ēajupi. Me kėshillėn dhe udhėzimet e tij unė pėrktheva disa vepra nga Shekspiri, Ibseni, Edgar Alan Poeja dhe Don Kishotin e Servantesit. Tė gjithė autorėt shqiptarė qė vijnė pas Konicės janė nxėnėsit e tij, duke pėrfshirė dhe shkruesin e kėtyre radhėve.”

PS...kqyruni para pasqyres se ma....lodhet.

NOLI....GJIGAND.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 21:27   #5
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

Nuk lind nana me Faik Konice, une e kisha qit numer 1.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 21:39   #6
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,012
Thanks: 1,379
Thanked 2,269 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
mos donit ty thonit nje si kjo thenia:
- Shqipėria ėshtė njė vend i bekuar me njėmijė bukurira, shkelur nga turmė e cila ushqen njėfarė urrejtje ndaj bukurisė.
Ndoshta ndoshta .... por ne fakt donja te thoshnja...


Vetėm shqiptarėt e kanė ndjenjėn e sė bukurės aq tė fuqishme sa e paguajnė me jetėn e tyre kėnaqėsinė pėr tė qenė vetė rrufeja mes atyre furtunave njerėzore tė luftės. (Albania 3, 1897).
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 08:24   #7
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,818
Thanks: 11,238
Thanked 6,126 Times in 2,891 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

. .

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gi de masha Shiko postimin
konica pėr ndjenjėn kombėtare:

ndjenja kombėtare ka rrėnjė tė forta nė zemrat shqiptare; dhe ndonėse mė ndonjė rast, moskokėēarja dhe moskuptimi i shqiptarėve gati na shkurajojnė dhe shkurajojnė gjithė miqtė e tyre tė vėrtetė, duhet pranuar se ndjenja kombėtare atyre nuk u mungon, por u mungon ajo vetėdije e qėruar, aq e domosdoshme pėr pėrparimin. (albania b, nr 2, 14, 15-30 qershor 1898).
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 08:27   #8
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,161
Thanks: 6,147
Thanked 6,595 Times in 3,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

Ka ndryshim te madh dhe perplasje mes shkrimtareve/poeteve te rilindjes dhe k’tyre pas clirimit e gjer me sot .

Do te na flasi njeri per k’te ndryshim dhe Pse ?!
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 09:22   #9
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,474
Thanks: 3,644
Thanked 2,936 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Ka ndryshim te madh dhe perplasje mes shkrimtareve/poeteve te rilindjes dhe k’tyre pas clirimit e gjer me sot .

Do te na flasi njeri per k’te ndryshim dhe Pse ?!
Mbase do ishte mire qe te shpjegoje pak me qarte kete mendimin tend ne lidhje me kete perplasje ne menyre qe te tjeret te shprehnin mendimin e tyre.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 09:25   #10
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Ka ndryshim te madh dhe perplasje mes shkrimtareve/poeteve te rilindjes dhe k’tyre pas clirimit e gjer me sot .

Do te na flasi njeri per k’te ndryshim dhe Pse ?!
E gjenin llafen per te miren e kombit......... ATA te rilindjes.
Keta te sotmit me..............LLAPE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 13:53   #11
Darli
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 37
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Darli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

Shqiptari eshte si uthulla mund ta ngaterrosh lehte me nje maqedonas!
Darli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 14:02   #12
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,111
Thanks: 11,750
Thanked 9,678 Times in 6,185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Darli Shiko postimin
Shqiptari eshte si uthulla mund ta ngaterrosh lehte me nje maqedonas!
Drejtoju anetarit autodidakt e autokshtun, Juke, se ai i c'ngaterronte uthullat me mushtin....kishte eksperience dhe kategori te larte perceptimi ne sllavogipsy faras me kerbishta ferre.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 14:39   #13
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 425 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

Kur iknin jashte Shqiperise cuditerisht te gjithe beheshin kritike e gjuhetare. Nje kopjac i rendomte, altro ke i "madh". Ose nje cope Copy/Paste. Albanistani nuk ka patur kurre kapitalizem e si mund te kete patur njerez te medhenj. Pa nje eksperience apo karriere ekonomike dhe politike kurre nuk mund te behesh i madh. Shyqyr qe erdhi tek-ngollogjia qe dalin ca te palara qe i imagjinonim si DEKA (produkt pastrimi per lavatrice ne Shqiperi).
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 14:49   #14
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,111
Thanks: 11,750
Thanked 9,678 Times in 6,185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

Per ty varrez prek kockash e mishi pa tru po e shpenzoj prej kohes teme do minuta me te kujtu se kush eshte FAIK KONICA qe ti me mizerabilitetin e 7-fletshit ne kundermim pikiate, se rendon ose poshteron dot....

Shqiperia e Konices ka patur e ka njerez te medhenj por fatkeqsisht ka patur me shume kokbosher e qelbesira qe ose i kane merzitur qe te iknin jashte ose edhe i kane vrare sepse nuk i duronin mendjet e ndritura gjygymerat sllavo orientaliste citjano kasapeet.

Faik Konica ėshtė njė nga personalitetet mė nė zė tė kulturės dhe letėrsisė shqiptare. Prozator dhe poet, publiēist dhe estetist, kritik letrar dhe pėrkthyes, ai me veprėn e tij tė shumanshme pasuroi dhe ngriti nė lartėsi tė reja fjalėn shqipe dhe mendimin letrar shqiptar. Njeri me dituri tė madhe, dhe dhunti artistike, mjeshtėr i hollė i gjuhės shqipe, F.Konica ka hyrė nė historinė e kulturės sonė kombėtare jo vetėm si erudit e stilist i pėrkryer, por edhe si shkrimtar me vlera tė shquara ideoartistike.

Faik Konica mori mėsimet e para nė Konicė dhe i vijoi pėr pakė kohė te Jezuitėt nė veri, nė Shkodėr. Mė pas u shkollua nė shkollat franceze nė Lindje, nė Stamboll. Nė Dizhon dhe nė Paris, ndoqi studimet pėr filozofi. Ai fitoi disa konkurse, duke u nderuar me ēmime pėr aftėsitė e tij intelektuale jo tė zakonshme.
U diplomua pėr letėrsi nė Universitetin e Harvardit tė SHBA. Ai mėsoi gjithnjė dhe thoshte vetė se ishte njė student i perjetshėm.

Konica mbahet si njė nga njerzit mė tė ditur nė kulturėn shqiptare tė kėtij shekulli. Rruga e tij shkollore e jetės tregon se ai e njohu Shqipėrinė nga Jugu nė Veri dhe shkoi gjithnjė prej Lindjės nė Pėrėndim.
Kjo ėshtė rruga e tij e zhvillimit kulturor.

Konica ka zhvilluar veprimtari tė jashtėzakonshme kulturore e atdhetare me botimin e revistave "Albania e Trumpeta e Krujės" me themelimin e shoqėris VATRA dhe me redaktimin e gazetės "Dielli" nė Amerikė. Mirėpo, vlera mė madhe e punės sė tij ėshtė bindja se kombi nuk ndėrrohet pa vetėdijėn pėr identitetin e tij. Prandaj bėri perpjekje tė mėdha pėr krijimin e alfabetit tė pėrbashkėt, pėr krijimin e normės sė gjuhės sė pėrbashkėt tė shkrimit dhe kundėrshtimin e kulturave tė mbyllura krahinore si nė nivel tė krijimtaris ashtu edhe nė nivel tė propagandės kombėtare.

Konica mori pjesė dhe nė jetėn politike shqiptare: u zgjodh kryetar nė Kongresin e Trieshtės (1913), ku kundėrshtoi copėtimin e Shqipėrisė; ishte anėtar i Qevėrisė sė Vidit dhe u emėrua ambasador i Shqipėrisė nė SHBA deri nė vdekje. I pa sherrin politikės, si shumė shkrimtarė shqiptarė.
Ai vetė mendonte se s'duhet tė hidhėrohet njeriu kur humb njė lojė politike (pėr Nolin). Por e pėsoi dhe vetė, veprimtaria e tij politike dhe letrare u keq interpretua nga regjimi komunist. Faik Konica ėshtė themeluesi i modelit kulturor kritik tė letėrsisė shqipe, themelues i kritikės letrare, si dhe nismėtar i prozės moderne shqipe. Gjykimi i tij kritik pėr veprat e kohės mbetet i pazėvendėsueshėm dhe sot.
Konica krioi njė stil tė ri nė letrat shqipe. Shumė kritikė e kan cilėsuar si krijuesin e prozės shqiptare, ndėrsa Noli e pranon si mėsuėsin e tij nė stil e nė gjuhė.

Ai ishtė i veēantė nė tė gjitha fushat e veprimtarisė, ndėrsa vlera tė pamohueshme tė tij, mbetėn veprat:" Njė ambasadė e Zulluve nė Paris "(1922), " Dr. Gjilpėra (1824). " Shqipėria si m'u duk "(1928), si dhe esetė pėr Shqipėrinė. Kishtė stil tė veēantė dhe ishtė mjeshtėr i formave tė shkurtra letrare. MJESHTRIN I FJALĖS SHQIPE, tė cilin shumė autor tė huaj e vlersuan lart, -si Studenti mė i aftė i asaj kohe (dhe mbante kontakte me Molier).

Vdiq mė 15 dhjetor tė vitit 1942.Kėlthiste me te madhe Konica:
“Heshtni, shtrohuni, bashkohuni, mos u bėni besim raporteve qė thonė gjėra tė mira pėr ne dhe mbase njė ditė dalim tė rritur nė sytė e botės. Udha qė shpie nė nder, nė liti e nė shpėtim nuk ėshtė e shtruar me lule po me ferra; ai qė arrin nė kulm arrin i grisur, i pėrgjakur, i dėrsitur, i lodhur dhe trendafilat, dafinat, ujėt e ftohtė, lėndinat ku ėshtė mirė dhe ėmbėl tė shtrihet, tė gjitha kėto i gjen nė kulm vetėm, dhe atje shumė herė as qė i gėzon dot se bie i vdekur nga tė lodhurit, po me vetėdijen qė i hapi njė udhė tė re popullit.
Ne, vėllezėr, jemi negėr tė varfėr, pa ndonjė rėndėsi fare… Jo mbledhje, po kazmėn. Jo misione, po kazmėn. Po mjaft me lėvdime”.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 23-08-2019 nė 14:59
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 15:09   #15
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 425 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

Piji lengun atehere dhe parko gjuhen.
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 15:55   #16
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 425 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: 7 thėnie tė Faik Konicės pėr shqiptarėt

Nr.7 i revistes "Albania"
"Sa te jemi gjalle ne shkronjetoret e "Albanise", nuk kemi per te leshuar pa luftuar cilindo shqiptar, qe shkruan nje fjale kunder naltmadhnise se tij, mbretit te Turqise dhe Shqiperise, dhe me kete mendje e dime se eshte me ne i gjithe kombi"

...perfshire SystemA-n...ja keshtu kercenonte bythq...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kasėmi : 23-08-2019 nė 15:59
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur