Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Trojet shqiptare

Trojet shqiptare Ēdo gjė mbi trojet shqiptare: Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali Zi, Ēamėria. Ēfarė i bėn trojet nga vini ju mė tė veēanta?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-10-2018, 21:14   #41
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,037
Thanks: 1,383
Thanked 2,276 Times in 1,280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bisedojmė:Kur vritet dashuria ose E duam atdheun, por jo tė jetojmė nė t

Citim:
Pyetja qe mund t'i beni vetes eshte: A do te doni memedhene nese mama e baba nuk jetojne me ne te?

A eshte prezenca e familjes qe ju shtyn ne shkoni ne Shqiperi apo thjesht eshte aroma e tokes qe iu lindi. Po varrin ku do te donit t'a kishit?
Mėmėdhe ėshtė fjalė mė e madhe se mama e baba... sepse pėrmbledh gjyshėrit, stėrgjyshėrit, katragjyshėrit... ėshtė rrėnja, vatėr dhe varr..
Gjyshja ime vdiq nė Vlorė, por shpirti i doli nė Ēamėri, ditėt e fundit tė saj ju ndodha pranė, fizikisht ato ditė ishte aty por shpirtėrisht jo.. ishte aty nė Ēamėri..
Unė, hera e parė qė shkelja nė Ēamėri, menjėherė njoha ē'do pėllėmbė dhe... sikur kisha qėnė pėrherė aty, dhe vėrtet aty kisha qėnė.. nuk kishte ditė tė jetės time qė gjyshja tė mos mė merrte pėr dore e tė mė shėtiste nė Ēamėri
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 07:17   #42
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 613 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bisedojmė:Kur vritet dashuria ose E duam atdheun, por jo tė jetojmė nė t

Shqiptari qe eshte ne Shqiperi nuk ka mall per te dhe do te largohet nje ore e me pare larg saj. A mund te quhet kjo mungese patriotizmi dhe tradheti?

Emigranti shqiptar i thjeshte nuk pret qe bota t'i shtroje tapetin e kuq qe ai te ece ne te.

Emigranti shqiptar i njohur ne vendin e tij ne te cilin ai ishte i pari i fshatit dhe jo i fundit i qytetit, fillimisht i deziluzionuar me boten ekonomike mizerabel ne vendin e tij (tradhetia e pare?)dhe me tej i deziluzionuar me boten e huaj qe nuk e njohu sic e njohu ai veten do te filloje befas te ndjeje nje mall per ate vend ose fshat ne te cilin ai ishte i njohur, i respektuar dhe i PARE ne liste (tradhetia e dyte?). Ketu fillon edhe ideja e patritizmit dhe luftes per lavdi.

Sigurisht, i rrethuar nga te mirat e botes se huaj duke perfshire ketu edhe rruget e ndertuara, infrastrukturen e shkelqyer, zjarrin ne vater apo sistemin ngrohes apo ftohes te cilin nuk e gjen dot ne vendin e origjines ai fillon dhe shkruan vjersha e poema demek patriotike sikur e gjithe bota i detyrohet ATIJ dhe per rrjedhim edhe vendit te tij dicka per te cilen ai nuk ka merite.

Kam lexuar disa poema dhe sinqerisht, me dhimbjen me te madhe konstatoj se diarre me te madhe mallkuese se sa goja dhe pena e shqiptarit nuk ekziston ne asnje literature te huaj.

Per cdo mallkim dale nga goja e tij AI eshte i mallkuar.

Si mund te kete koqe te medha ky vend i cili eshte sic ka thene dikur Bismarku thjesht nje shprehje gjeografike.

Shqiptari vret shqiptarin per nje meter toke sepse shqiptari nuk ka TOKE. Mallkimi ka per t'a ndjekur deri sa ajo goje bejtexheshe e shpifur te mbylle gojen nje here e pergjithmone.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 22:50   #43
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,868
Thanks: 11,306
Thanked 6,149 Times in 2,910 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Bisedojmė:Kur vritet dashuria ose E duam atdheun, por jo tė jetojmė nė tė. Pse?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Ajo qė mė shtyri pėr ta hapur kėtė temė janė shkrimet tuaja/tona pėrditė nė FB, forum dhe faqe tė tjera elektronike. Nga kėto shkrime njeriu heton se tė gjithė kanė nostalgji pėr atdheun, natyrisht siē kam edhe unė, por asnjėrin nuk e pashė tė thoshte se do tė kthehem nė atdhe, ashtu siē nuk po bėj as unė.

Paramendo sa e vėshtirė ėshtė tė kesh dashuri kaq tė madhe pėr diēka dhe nga ana tjetėr mos tė bėsh ballė ta realizosh ( duke duruar 100 mynxyra nė dhe tė huaj).

Vallė ku ėshtė arsyeja?

Thuajeni hapur!
Hė !
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 23:39   #44
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 425 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Bisedojmė:Kur vritet dashuria ose E duam atdheun, por jo tė jetojmė nė tė. Pse?

E verteta eshte se te gjithe shqiptaret kur iken nuk e dinin se cfare do te gjenin dhe cfare humben kur e lane kete vend. Kurse kosovaret e kane patur shume here me te lehte se ishin me viza qe ne ate kohe.
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2019, 06:47   #45
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,617
Thanks: 4,334
Thanked 7,105 Times in 2,440 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Re: Bisedojmė:Kur vritet dashuria ose E duam atdheun, por jo tė jetojmė nė tė. Pse?

Ama me keto temat e atdhedashurise. Gjithe bota eshte bere mish mash.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2019, 11:16   #46
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Re: Bisedojmė:Kur vritet dashuria ose E duam atdheun, por jo tė jetojmė nė tė. Pse?

Kjo osht nje fenomen shume interesant ne Shqiptar, sidomos ne diaspora.
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur