Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore

Arti dhe Kultura Botėrore Mendime rreth artit dhe kulturės botėrore. Vlerat e pashuara tė gjenive botėrorė qė dhe sot mbeten tė paarritshėm. Kultura dhe arti qė dallon shtetet duke mahnitur njerėzit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-09-2019, 08:37   #1
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,018 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Vikingėt

Vikingėt

Fjala Viking sot tregon popullatėn e cila nė Mesjetėn e hershme jetonte nė territorin e Skandinavisė, veēanėrisht nė territorin e sotėm tė Suedisė, Norvegjisė dhe Danimarkės. Shpesh ėshtė pėrdorur edhe emėrtimi “Normanė” ( "Njerėzit e veriut"), por ai ėshtė pėrdorur mė shpesh pėr ata vikingė tė cilėt pushtuan Normandinė e sotme, ashtu si edhe emėrtimi “Varangianė” i cili ėshtė pėrdorur shpesh pėr kolonėt mesjetarė skandinavė nė Rusinė e sotme, Ukrainėn dhe Perandorinė e dikurshme Bizantine.


Kohėt e fundit ka edhe mendime qė emri Viking duhet tė pėrdoren vetėm pėr banorėt e Skandinavisė (Gadishullit Skandinav dhe Danimarkės) tė cilėt nė Mesjetė kishin kryer sulme tė parreshtura gati nė tė gjithė botėn e asaj kohe.

Edhe origjina e fjalėve nuk ėshtė sqaruar plotėsisht, dhe kėshtu ka disa shpjegime:

Lat. “Vikus” (fshat) ose nė anglishten e vjetėr “Wic” (qendra tregtare, port), dhe nė kėtė rast kjo fjalė do tė thoshte "ata qė e vizitojnė portin komercial"
Eng. “Week” Javė (java) pėr shkak se sulmet zgjatnin rreth njė javė
Nė gjuhėn e vjetėr nordike ”Vik” (gji, gjiri), do tė thotė, "ata qė vijnė nga Gjiri"
“Viken” - emri i fjordit pranė Oslos (pjesėmarrėsit nė sulmin e parė mund tė ketė origjinėn nga atje)

Periudha e marshimit tė tyre aktivė nė tė gjithė Evropėn njihet si Periudha Vikinge dhe zgjat rreth 250 vjet. Sulmi i parė i regjistruar ndodhi nė vitin 793, kur ata sulmuan manastirin Lindisfarne nė bregdetin anglez, dhe i fundit nė vitin 1066, kur William Pushtuesi sulmoi Anglinė. Ėshtė kjo koha e shkėlqimit dhe rėnjes sė Shtetit Frank, pas rėnies sė Perandorisė Romake tė Perėndimit vazhdon tė ekzistojė edhe Perandoria Lindore e njohur si Bizanti, me qendėr nė Konstandinopojė (Stambolli i sotėm), dhe pėrmes Ngushticės sė Gjibraltarit nė territorin e sotėm tė Spanjės pėrhapet Kalifati.
Viking tė shquar

1- Eriku i Kuq
2- Leif Erikson
3- Knuti i Madh1-Eriku i Kuq apo Erik Thorvaldsoni (950 – 1003?)

Ėshtė njė Viking i njohur norvegjez dhe eksplorues i Grenlandės.
Eriku i Kuq arriti qė tė krijojė njė koloni nė Grenlandė rreth vitit 980, nga e cila dyndja do tė vazhdonte pėr nė pjesėn perėndimore. Ai pėrveq qė u vendos nė Grenlandė e vazhdoi aktivitetin e tij edhe nė ishujt pėrreth saj. Sipas legjendave nordike, djali i Erikut, Leif Erikson (970? - 1020?) rreth vitit 1000 ka shkelur tokėn e kontinentit tė cilin sot e thėrrasim Amerikė. Legjendat vazhdojnė me thėnien se ai ka krijuar njė koloni tė quajtur Vinland e tė identifikuar sė fundi si L'Anse aux Meadows. Tentimet e dy vėllezėrve tė tij pėr tė kolonizuar pjesė tjera kanė dėshtuar.


2-Leif Erikson (970? – 1020?) eksplorues nordik, i biri i Erikut tė Kuq.

Leif Eriksoni nga disa konsiderohet si njeriu i parė i cili shkeli tokėn e Amerikės dhe qė e zbuloi ate madje disa shekuj pėrpara se kėtė ta bėnte Kristofor Kolombi. Sipas legjendave nordike, Leif Eriksoni, rreth vitit 1000, themeloi njė vendbanim tė ri nė Amerikėn Veriore (Kanadė) i cili nė burime historike njihet me emrin Vinland dhe i identifikuar nga hulumtuesit bashkėkohor si L'Anse aux Meadows. Te popujt nordikė ekziston njė legjendė e cila flet pėr Leif Eriksonin.

3-Knuti i Madh (nė gjuhėn e vjetėr norse: Knśtr han rķki; c. 995 – 12 nėntor 1035)

Zakonisht mė i njohur si Canute, ishte njė mbret i Danimarkės, Anglis dhe Norvegjisė, tė referuara sė bashku shpesh si Anglo-Skandinavia apo Perandoria e Detit tė Veriut. Pas vdekjes Knutit, dhe pasardhėsėve tė tij, brenda njė dekade, pas Pushtimit Norman tė Anglisė nė vitin 1066, trashėgimia e tij historike u mjegullua. Historiani mesjetar, Norman Cantor ka deklaruar se ai ishte "Mbreti mė efektiv Anglo-Sakson nė histori", edhe pse Knut vetė ishte danez, e jo britanik apo anglo-sakson.

Babai i Knutit ishte Sweyn Forkbeard, Mbret i Danimarkės (gjė qė i dha Knutit patronimin Sweynsson, nė gjuhėn e vjetėr nordike Sveinsson). Identitetin i nėnės sė tij ėshtė i pasigurt, edhe pse tradita mesjetare e bėn atė njė bijė tė Mieszko I.[5] Si njė princ danez, Knut fitoi fronin e Anglisė nė vitin 1016 nė vazhdėn e shekujve tė aktivitetit viking aktivitet nė veriperėndim tė Evropės. Pasi qė morri edhe Fronin e Danimarkės nė vitin 1018, kurora e Anglisė dhe Danimarkės u bashkuan. Knut arriti tė ruante fuqinė e tij edhe pas bashkimit tė danezėve dhe anglezėve nėn tė njėjtėn kurorė. Pas njė dekade tė konfliktit me kundėrshtarėt nė Skandinavi, Knut zuri tė pretendonte edhe kurorėn e Norvegjisė nė Trondheim nė vitin 1028. Qyteti suedeze Sigtuna u mbajt nga Knuti.[6]

Pas tij fitores sė vitit 1026 kundėr Norvegjisė dhe Suedisė, dhe nė rrugėn e tij pėr nė Romė (me qėllim tė kurorėzimit), Knut, nė njė letėr tė shkruar nė shekullin dymbėdhjetė, nė versioni latin, e konsideron veten "Mbret i tė gjithė Anglisė, Danimarkės, Norvegjisė si dhe i disa suedezėvet".[7] Mbretėrit anglo-sakson pėrdornin titullin "Mbret i Anglezėve". Knuti ishte "ealles Engla landes cyning" - "Mbreti i tė gjithė Anglisė."

Jeni te lutur ti permbaheni temes dhe te flisni vetem per tematiken e saj
Ky dokument eshte marre nga wikipedia
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 08:44   #2
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,018 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Vikingėt

Fiset Nordike


Fise Nordike ėshtė njė term qė i referohet grupit tė njerėzve qė flisnin atė e cila tani njihet si gjuha e vjetėr nordike nė mes tė shekujve VIII dhe XI. Kjo gjuhė i pėrket grupit verior tė gjuheve gjermane, pjesė tė degės Indo-Evropiane tė gjuhėve. Gjuha e vjetėr nordike ka qėnė forma mė e hershme gjuhėve moderne Skandinave.

Norseman do tė thotė "njeri nga Veriu" dhe i referohej kryesisht folėsve tė fiseve tė gjuhės sė vjetėr nordike (Eng: Old Norse language) tė cilėt jetonin nė pjesėn jugore dhe qendrore tė Skandinavisė. Nė histori", Norse" ose "Norseman" mund tė jetė ēdo person nga Skandinavia, edhe pse Norvegjia, Danimarka dhe Suedia ishin grupe tė ndryshme tė njerėzve nė mesjetė.

Zakonisht termi Norse i referohet mė shumė pjesės perėndimore tė Veriut (Nordike), qė do tė thotė kryesisht norvegjezėve kur bėhet fjalė pėr kolonizimin dhe vendbanimet nordike tė Amerikės Veriore, Normandisė, Islandės, Grenlandės, Irlandės, Skocisė, Uellsit, Shetlandit, Orkneyt, Hebrides, Ishujve Faroe, dhe Ishulli i Njeriut. Nė disa referenca tė tjera historike, termi gjithashtu mund ti referohet edhe pjesės lindore tė Veriut (Nordike), qė do tė thotė, kryesisht, Danezėve dhe Suedezėve, pėr shembull, Knuti i Madh dhe aventurat suedeze nė Lindje.

Skandinavėt nordikė, ose si njihen ndryshe edhe me emrin vikingėt, themeluan shtete dhe vendbanime tė ndryshme si nė Angli, Skoci, Islandė, Uells, Ishujt Faroe, Finlandė, Irlandė, Rusi, Grenlandė, Francė, Belgjikė, Ukrainė, Estoni, Letoni, Lituani, Gjermani, Poloni, Kanada[2] si dhe nė Italinė jugore.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 08:48   #3
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,018 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Vikingėt

Vinlanda


Vinlanda (Vinlandė) ėshtė emėr me tė cilin Vikingėt e quajtėn njė pjesė bregdetare tė Amerikės Veriore (Kanadė). Ishte Leif Erikson ai i cili rreth vitit 1000 (rreth 5 shekuj para Kristofor Kolombos) zbarkoi nė kėto brigje. Hulumtimet arkeologjike nė kohėn mė tė re e kanė identifikuar Vinlandėn, nė lokacionin, L'Anse aux Meadows, qė ndodhet nė bregdetin e Amerikės Veriore (Kanada).

__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 08:53   #4
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,018 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Vikingėt

Hvitramanaland

Hvitramanaland ose Irlanda e Madhe (Nė gjuhėn e vjetėr nodike: Ķrland hiš mikla ose Ķrland it mikla), e njohur edhe si Vendi i Njerėzve tė Bardhė (Hvķtramannaland), dhe nė gjuhėn latine si Hibernia major dhe Albania, ėshtė njė vend i cili sipas fiseve nordike ndodhej pranė lokalitetit bregdetar kanadez Vinlandė

Hibernia major dhe Albania

Nė njė raport, nė Sagėn e Erikut tė Kuq, disa skręlingez (nordikėt grenlandezė) tė kapur nė Markland i kanė pėrshkruar njerėzit e asaj tė cilėn ata e quanin Vendi i Njerėzve tė Bardhė, ose Albania, e tė cilėt "visheshin nė rroba tė bardha ...." Njė tjetėr raport i identifikon ata me emrin njerėzit Albani (Albanėt), njerėzit, me "flokė dhe lėkurė tė bardhė si bora."[2]

Studiuesit dhe shkrimtarėt nuk pajtohen lidhur me natyrėn e atij vendi, ose nga tė qenit tė trajtuar si njė mit i venitur i mbėshtetur vetėm nė njohuritė e vendeve nė perėndim tė oqeanit, e deri tek teoritė tė cilat e lokalizojnė atė diku nė Amerikėn e Veriut.

Sir Erlend Thordson kishte siguruar nga jashtė vendit tabelėn gjeografike tė asaj Albanie, ose siē quhej ndryshe Vendi i Njerėzve tė Bardhė, i cili ndodhej pėrballė Vinlandės sė mirė, e cila pėrmendet disa herė nė kėtė libėr tė vogėl, dhe tė cilėn tregtarėt dikur e kishin quajtur Hibernia major ose Great Irlanda, dhe jo, siē ėshtė thėnė, nė perėndim tė Irlandės. Kjo tabelė kishte mbajtur me saktėsi tė gjitha ato traktet e tokės, dhe kufijtė e Marklandit, Einfœtingialandit, dhe Hellulandės sė vogėl, sė bashku me Grenlandėn, nė perėndim tė saj, ku me sa duket fillon Terra Florida e mirė.

__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 09:20   #5
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Re: Vikingėt

A jemi vikings une ti apo s'jemi ? A jemi Spartans apo Vikings apo Ilir apo Ancient Makedoni apo Thrak ?
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 09:21   #6
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Re: Vikingėt

Nje Teori osht qe Thraket dhe Vikings e kane pas origjinen e njejt por sipas gjenetikes nuk besoj qe osht e sakte perveq qe e kane origjinen prej Indo Evropianet por besoj qe Iliret apo proto-Iliret kane qene afer me grupat Germanike .. per shembull gjuha Shqipe ka plot fjal te njejta me Norvegjisht dhe Gjermanisht


Ne mitologin e Vikings apo Normanet osht nje figur me emer ''Sigurd'' kjo osht goxha e njejt si ajo prej Grekve e lasht ''Achilles''
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 10:31   #7
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,173
Thanks: 6,164
Thanked 6,643 Times in 3,242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Vikingėt

Je i apasionuar ne pergjithesi pas tyre apo thjeshte histori ?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 10:34   #8
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 953
Thanks: 35
Thanked 340 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Re: Vikingėt

E si perfundim te gjithe i kane rrenjet ne afrike.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 10:39   #9
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,018 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Vikingėt

Jo thjesht jetesa ne kto vende me ka bere te njoh kulturen e tyre edhe pse ka ndryshuar shume ne tersi eshte e njejta baze.

Vikinget e sotem jane njerez te ftohte qe nuk e japin pernjehere besim, por kur te bejn mik te bejn mik per koke.Ndoshta kshu me ka ndodhur mua por kane te keqia e tyre thene na nje kendveshtrim ndryshe sepse per mua bazohen ne realitet.
Disa zakone abstrakte nga kto te vendeve ballkanike.

Vlen te permendesh lidhjet Farefisnore,Ceremonite Martesore apo Mortore.

Gjeja qe me fasionon me shume ke Vikinget qe e kane rruajtur me fanatizem eshte udhetimet jashte kombit te tyre dikur per te bere barbarizama kurse sot per te njohur kultura te reja.
Skandinavet jane populli qe vizitojn vende te tjera te botes me shume se asje komb tjeter besoj.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 17:26   #10
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,469
Thanks: 15,950
Thanked 9,446 Times in 6,380 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Vikingėt

Kur u shkrine akujt u krijuan dhe spermatozoidet.
Nga vende te ngrohta nuk kishe SHANCE,apo nga greqiris zbuluan amerikanoQIRIS.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur