Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-03-2014, 13:46   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,245
Thanks: 7,114
Thanked 3,305 Times in 1,343 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
DioskuretDioskuret ishin vellezerit binjake,Castor dhe Pollux,mjaft te afeksionuar nedermjet tyre,nuk paten kurre rivalitet per leadership,dhe nuk vepruan asnjehere pa u konsultuar,deshmi e vertete e vellazerise.Poseidoni ju dha atyre fuqine te ndihmonin detaret aniet e te cileve rezikoheshin te mbyteshin.Dioskuret ishin akoma gjalle kur Parisi joshi motren e tyre Helenen,por kur shpertheu lufta e trojes ata nuk jetonin me.

land
__________________


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 10-09-2019 nė 16:46
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2014, 01:35   #2
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dioskuret

(ll. 98-144) Nor were the Bebrycians reckless of their king; but all together took up rough clubs and spears and rushed straight on Polydeuces. But in front of him stood his comrades, their keen swords drawn from the sheath. First Castor struck upon the head a man as he rushed at him: and it was cleft in twain and fell on each side upon his shoulders. And Polydeuces slew huge Itymoneus and Mimas. The one, with a sudden leap, he smote beneath the breast with his swift foot and threw him in the dust; and as the other drew near he struck him with his right hand above the left eyebrow, and tore away his eyelid and the eyeball was left bare.

Argonautica Apollonius Rhodius
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2014, 01:38   #3
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dioskuret

Homeric Hymn to The Dioscuri


XVII. To the Dioscuri


(5 lines)

(ll. 1-4) Sing, clear-voiced Muse, of Castor and Polydeuces, the Tyndaridae, who sprang from Olympian Zeus. Beneath the heights fo Taygetus stately Leda bare them, when the dark-clouded Son of Cronos had privily bent her to his will.

(l. 5) Hail, children of Tyndareus, riders upon swift horses!
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2014, 01:46   #4
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dioskuret

(ll. 1-17) Bright-eyed Muses, tell of the Tyndaridae, the Sons of Zeus, glorious children of neat-ankled Leda, Castor the tamer of horses, and blameless Polydeuces. When Leda had lain with the dark-clouded Son of Cronos, she bare them beneath the peak of the great hill Taygetus, -- children who are delivers of men on earth and of swift-going ships when stormy gales rage over the ruthless sea. Then the shipmen call upon the sons of great Zeus with vows of white lambs, going to the forepart of the prow; but the strong wind and the waves of the sea lay the ship under water, until suddenly these two are seen darting through the air on tawny wings. Forthwith they allay the blasts of the cruel winds and still the waves upon the surface of the white sea: fair signs are they and deliverance from toil. And when the shipmen see them they are glad and have rest from their pain and labour.

(ll. 18-19) Hail, Tyndaridae, riders upon swift horses! Now I will remember you and another song also.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2014, 19:16   #5
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,245
Thanks: 7,114
Thanked 3,305 Times in 1,343 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dioskuret

2160 vjet para Buallit dhe 4320 vjet para Dashit, Dielli qendroi tek Dioskuret-Yje.

Dioskuret ishin Zogj.ZET
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2014, 19:17   #6
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,245
Thanks: 7,114
Thanked 3,305 Times in 1,343 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: DioskuretZET
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2014, 19:18   #7
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,245
Thanks: 7,114
Thanked 3,305 Times in 1,343 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: DioskuretZET
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2014, 19:18   #8
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,245
Thanks: 7,114
Thanked 3,305 Times in 1,343 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: DioskuretZET
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-04-2017, 01:01   #9
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,245
Thanks: 7,114
Thanked 3,305 Times in 1,343 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Dioskuret

Dioskurėt, Kastori dhe Polluksi ndryshe njihen edhe si binjakėt e Zeusit, si gjithmonė edhe kėtu janė tė paraqitur me plisin e lashtė!

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2017, 21:10   #10
Piktori
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 430
Thanks: 125
Thanked 116 Times in 94 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Piktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Dioskuret

Kur pėrdora termin Dioskuri, Invictus mė bėri vėrejtje se pėrdora numrin njėjs dhe jo shumės. Nė fakt i drejtė observimi i tij nga ana gramatikore por jo asaj qė paraqesin sipas meje Dioskuret. Pasi termi i drejtė ėshtė Binjakėt.
Me aq sa kam lexuar Kastori ka qenė i kastruar ose i tredhur siē i themi ne por i zgjuar. Pavarsisht se dikush thotė tė dy kanė qėnė tė tillė, pra tė tredhur. Ndėrsa tjetri ka qėnė shumė i rreptė e trim, me njė banalizim mund ta quaj shqip Pallosh.
Piktori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-07-2017, 06:42   #11
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,245
Thanks: 7,114
Thanked 3,305 Times in 1,343 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Dioskuret

Lidhur me legjendėn detare tė argonautėve nė bregdetin ilir tė Adriatikut dhe tė Jonit duhen parė dhe kultet e vėllezėrve mitologjikė Dioskurė, tė cilėt nė gjirin e vogėl tė Gramatės kanė pasur njė vend kulti nė natyrė, ku janė gjetur shumė mbishkrime ex-voto drejtuar atyre nga detarėt e motshėm gjatė shumė shekujve, pa harruar se simbolet e Dioskurėve dalin dhe nė moneshat e lashta tė Durrėsit, nė njė skulpturė tė gjetur nė Baldushk, afėr Tiranės, ku Dioskurėt jepen nė pamjen e tyre si pajtorė e kalorės etj.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2019, 16:46   #12
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,245
Thanks: 7,114
Thanked 3,305 Times in 1,343 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Dioskuret

DIOSKURĖT ME QELESHE TĖ BARDHĖ
BINJAKĖT HYJNORĖ ME QELESHEN TRADICIONALE SHQIPTARE,
NĖ NJĖ DORĖSHKRIM TĖ RRALLĖ DHE UNIK

Vepra “Leiden, Universiteitsbibliotheek, VLQ 79”, e quajtur gjithashtu edhe “Leiden Aratea”, ėshtė njė kopje e ilustruar e traktatit arkeologjik tė Germanicus-it, i cili bazohej te vepra e astrologjisė, “Phaenomena of Aratus”. Ky dorėshkrim u krijua nė vitin 816 nė krahinėn e Lorreinės. “Phaenomena of Aratus” ishte njė punim i Aratus-it (shek. III p.e.s.). Te ky punim u bazua njė punim i Ciceronit (shek. I p.e.s.), punimi i Germanicus-it (shek. I p.e.s. ose shek. I erės sė re).
Nė kėtė vepėr astrologjie, e cila konsiderohet e para nė Europė pėr ilustrimet e yjėsive tė zodiakut e tė tjera, bie nė sy piktura e yjėsisė e shenjės zodiakale tė Binjakėve. Ata janė Dioskurėt, kastorėt latinė, binjakėt hyjnorė, vėllezėrit e Helenės sė Trojės, bijtė spartanė tė Ledės, Tindarit e tė Zeusit.
Nė kėtė faqe kam hedhur edhe mė parė dėshmi tė tjera lidhur me kėsulėn apo qeleshen e mbajtur nė antikitet si nga Dioskurėt edhe nga heronj apo perėndi tė tjera, por kjo dėshmi tregon nė mėnyrė tė detajuar, tė qartė dhe plot kuptim ngjyrėn e bardhė tė qeleshes sė tyre. Forma dhe ngjyra nuk lėnė hapėsirė dyshimi qė kemi tė bėjmė me tė njėjtėn veshje tė trashėguar nga shqiptarėt brez pas brezi, si shenjė dalluese. Qeleshja shqiptare, shfaq nė kėtė mėnyrė tiparet e njė veshje antike, tė mbushur me histori, mitologji, hijeshi dhe jetėgjatėsi tė rrallė. Do tė ishte njė investim dhe kontribut ndaj kulturės botėrore, nėse kjo copėz e traditės shqiptare, qeleshja, tė ruhej nga UNESCO si pjesė e trashėgimisė kulturore botėrore tė njerėzimit.
Thėnie pėr shqiptarėt

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2019, 17:47   #13
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,466
Thanks: 1,683
Thanked 2,265 Times in 1,188 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Dioskuret

Qe nga rrokja e pare e emrit bie ere shqiptare.

Di(dy)skuret=binjak. Bi=Di/dy. Edhe fjala biseksual ka kuptimin e e dy/di sekseve. Pra qe preferojne te dy/di sekset.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2019, 18:35   #14
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,245
Thanks: 7,114
Thanked 3,305 Times in 1,343 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Dioskuret

URANOMETRIA:
YJESIA E BINJAKEVE, SI DIOSKURET ME QELESHE

________
Titulli: Uranometria : omnium asterismorum continens schemata, nova methodo delineata, aereis laminis expressa.
Autori: Johann Bayer
Botues: Christophorus Mangus, Augsburg 1603

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2019, 17:40   #15
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,596
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Dioskuret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Qe nga rrokja e pare e emrit bie ere shqiptare.

Di(dy)skuret=binjak. Bi=Di/dy. Edhe fjala biseksual ka kuptimin e e dy/di sekseve. Pra qe preferojne te dy/di sekset.
Eshte autoritet ne kete fushe.

Antari Maqo, jeni autoritet ne fushen e seksit. Mirpo ketu me duket se nuk po flitet per seks. Me gjithe respektin e thelle per mendimin tuaj autoritar ne kete materje me duket se keni ngaterruar teme.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2019, 18:08   #16
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,466
Thanks: 1,683
Thanked 2,265 Times in 1,188 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Dioskuret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Eshte autoritet ne kete fushe.

Antari Maqo, jeni autoritet ne fushen e seksit. Mirpo ketu me duket se nuk po flitet per seks. Me gjithe respektin e thelle per mendimin tuaj autoritar ne kete materje me duket se keni ngaterruar teme.
E po mir se nuk thash gje te keqe. E provova nje here.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2019, 18:31   #17
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Re: Dioskuret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
DIOSKURĖT ME QELESHE TĖ BARDHĖ
BINJAKĖT HYJNORĖ ME QELESHEN TRADICIONALE SHQIPTARE,
NĖ NJĖ DORĖSHKRIM TĖ RRALLĖ DHE UNIK

Vepra “Leiden, Universiteitsbibliotheek, VLQ 79”, e quajtur gjithashtu edhe “Leiden Aratea”, ėshtė njė kopje e ilustruar e traktatit arkeologjik tė Germanicus-it, i cili bazohej te vepra e astrologjisė, “Phaenomena of Aratus”. Ky dorėshkrim u krijua nė vitin 816 nė krahinėn e Lorreinės. “Phaenomena of Aratus” ishte njė punim i Aratus-it (shek. III p.e.s.). Te ky punim u bazua njė punim i Ciceronit (shek. I p.e.s.), punimi i Germanicus-it (shek. I p.e.s. ose shek. I erės sė re).
Nė kėtė vepėr astrologjie, e cila konsiderohet e para nė Europė pėr ilustrimet e yjėsive tė zodiakut e tė tjera, bie nė sy piktura e yjėsisė e shenjės zodiakale tė Binjakėve. Ata janė Dioskurėt, kastorėt latinė, binjakėt hyjnorė, vėllezėrit e Helenės sė Trojės, bijtė spartanė tė Ledės, Tindarit e tė Zeusit.
Nė kėtė faqe kam hedhur edhe mė parė dėshmi tė tjera lidhur me kėsulėn apo qeleshen e mbajtur nė antikitet si nga Dioskurėt edhe nga heronj apo perėndi tė tjera, por kjo dėshmi tregon nė mėnyrė tė detajuar, tė qartė dhe plot kuptim ngjyrėn e bardhė tė qeleshes sė tyre. Forma dhe ngjyra nuk lėnė hapėsirė dyshimi qė kemi tė bėjmė me tė njėjtėn veshje tė trashėguar nga shqiptarėt brez pas brezi, si shenjė dalluese. Qeleshja shqiptare, shfaq nė kėtė mėnyrė tiparet e njė veshje antike, tė mbushur me histori, mitologji, hijeshi dhe jetėgjatėsi tė rrallė. Do tė ishte njė investim dhe kontribut ndaj kulturės botėrore, nėse kjo copėz e traditės shqiptare, qeleshja, tė ruhej nga UNESCO si pjesė e trashėgimisė kulturore botėrore tė njerėzimit.
Thėnie pėr shqiptarėt

Pra edhe kta paskan pasur...qylaf mi krye.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur