Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Sporti > Sportet amatoriale

Sportet amatoriale Kėtu mund te flisni pėr sporte tė ndryshme si, bodybuilding, gjuetinė, peshkimin,vetėmbrojtja etj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-03-2011, 21:38   #1
Peep
Anėtar i ri
 
Avatari i Peep
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Vendndodhja: Earth
Posts: 14
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Peep ėshtė nė rrugė tė mbarė
Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Kreatina ėshtė shtesė e pazėvendėsueshme e ushqimit tė atletikėve dhe bodibilderėve, megjithatė njohuritė mbi mekanizmin e veprimit tė kreatinės nė organizėm janė shumė tė pakta.

Kreatina- njėra nga substancat mė tė njohura pėr rritjen e masės muskulore. Ajo prodhohet nė mėlēi, pankreas dhe veshka. Mirėpo, organizmi ynė prodhon mesatarisht dy gramė nė ditė kreatinė, e cila nuk ėshtė e mjaftueshme pėr nevojat e sportistėve, tė cilėt marrin preparate shtesė tė kreatinės me anė tė ushqimit.

Nuk preferohet qė kreatina tė merret mė gjatė se tre javė, pasi qė organizmi mund ta ndėrpresė prodhimin natyral tė saj.

Veē kėsaj, kreatina shtesė mund tė shkaktojė edhe probleme nė tretje, pėr kėtė arsye personat tė cilėt kanė trakt digjestiv tė ndjeshėm nuk duhet ta marrin atė. Po ashtu janė vėrejtur edhe gulēe tė muskujve si pjesė e efekteve anėsore tė kreatinės.

Ėshtė e domosdoshme qė kreatina tė pihet me lėng tė pasur me karbohidrate, sepse sheqernat rritin nivelin e insulinės nė organizėm, gjė qė ndihmon qė muskujt ta absorbojnė mė mirė dhe mė shpejtė kreatinėn.
Peep nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2011, 21:43   #2
Peep
Anėtar i ri
 
Avatari i Peep
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Vendndodhja: Earth
Posts: 14
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Peep ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Te interesuarit mund te gjejne me shume informacione rreth kreatines ne Wikipedia.
Peep nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2011, 21:55   #3
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

E drejte.

Eshte e demshme te perdoresh Extra power.

Para dhe pas stervitjes une do sugjeroja nje vakt te mire te shendetshem, dhe me vitamina+embelsire pas stervitjes e fruta para saj( Kivi + portokall+banane)

Nej vakt i mire ska nevoje per perdorimin e Cratine Monohydrate Powder.

Nje sportist BB-je arin Max power pas 2 vjetesh, Nese perdor Creatine, nuk te ndihmon ta arrish me pare Max power( nuk e shkurton kohen) thjesht do genjesh veten IoI


P.s Eshte insulina ajo qe duhet te shqetesohemi vertet pas stervitjes. jo fuqia.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2011, 21:59   #4
Peep
Anėtar i ri
 
Avatari i Peep
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Vendndodhja: Earth
Posts: 14
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Peep ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Po ashtu janė vėrejtur edhe gulēe tė muskujve si pjesė e efekteve anėsore tė kreatinės.
Peep nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2011, 22:01   #5
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Nje produkt i shendetshem qe rrit sasine e Creatines ne organizem eshte hira( Prodhim bulmeti, del nga kosi kur pritet per tu bere djathe apo gjize)

250 ml ne dite eshte mese e mjaftueshme, per nje sportist BB-je.

P,s Pak e veshtire te gjendet ne supermerkatet e shqiperise por mund ta porositni tek fshataret qe sjellin qumshin ne qytetin tuaj,
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2011, 22:08   #6
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Peep Shiko postimin
Po ashtu janė vėrejtur edhe gulēe tė muskujve si pjesė e efekteve anėsore tė kreatinės.

Me duket se kete efekt e shkakton beta-alanine ngaqe disa persona jan alergjik neqoftese nuk gabohem.
nuk gabohesh fare,

Por me teper se alergjik do thosha kete:

ata persona qe kane gjak te trashe,( mbi normalen)gjate stervitjes rritet presioni dhe per arsye mos qarkullimi te rregullt krijojen bllokime qe cojne ne deformim, Creatina mbi normalen eshte derrmuese ne nje muskul te kontraktuar pasi oksigjeni i cliruar con ne tejfryrje dhe si pasoje bllokohet qarkullimi, nje gjak i holle mund ta perballoje kete por per nje person me gjak te trashe do ishte shkaterruese. Madje con deri ne keputje te tendinave per shkak te mosfunksionimit te muskulit normalisht.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2011, 22:15   #7
Peep
Anėtar i ri
 
Avatari i Peep
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Vendndodhja: Earth
Posts: 14
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Peep ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

E permenda ate sepse u ka ndodhur disa personave qe i kam njohur ne palester.
Peep nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2011, 22:27   #8
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Ska sgje serioze pasi seshte se keta persona shtojne masen muskulare si nje natyral BB. ata thjesht kane enjtje muskulare dhe 0 force IoI

Po te bejne 3 muaj pushim shkojne ne fis. kthehen po ne pikenisje sic kane qene me pare. edhe mund tia rinisin por pa perdorur pislliqe.

P.s Une kam pare dike qe merrte Kokra X. Bente vec gjoks biceps edhe aneks.Pas 3 muajve rezultati ishte... Gjoksin e kish njesoj me dike qe kish 2 vjet stervitje natyrale. po keshtu edhe bicepsin dhe aneksin.

e imagjinon dot dike me keto masa ne keto 3 muskuj dhe me sup fillestar. kofshet si cingla. dhe parkun per te qare halle. pa folur per qafen qe e kish si steke * Deformim total) Por pasi u shkeput disa muaj, dhe kur u kthye ne palester, ishte sikur si kish perdorur asnjehere, i vetmi efekt ishte nje varje e mishit, zbutje* mund ta quash llurbe) Tani qe ben stervitje natyrale mallkon dite e nate qe i perdori ato. vec Kokrave X merrte edhe Creatine Powder. Power lift. dhe L-... ( ska me mire se stervitja natyrale pasi vertet qe eshte shendet)
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2011, 22:38   #9
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

shume persona mendojne se po te hash shume veze . pasi kane nje sasi te madhe proteinike dhe rit sasine e prodhimit te kreatines ne organizem, do vene muskuj me hspejt(Mase). Por... Veza permban Albumine. Armiku nr1 i zemres.

(Keshille)Nej BB mund te perdore deri ne 4 veze ne dite . duke eliminuar 2 te verdha, pra 4 te bardha veze +2 te verdha, ky ushqim und te merret vetem ne mengjes dhe jo gjate dites qe organizmi te mund ta perpunoje,
4-te bardha veze+2 te verdha. +2 banane( 250g) +500ml qumesh. +1portokall(ul sasine e alnbumines te perftuar nga vezet)+50g mjalte, te gjitha ne mikser.
do keni nje mengjes super ushques pasi do merrni 80g proteina.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2011, 22:42   #10
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Peep Shiko postimin
Po ke te drejte por nuk do ta quaja jo natyrale neqoftese do merrje ndonje Protein apo ndonje gje tjeter qe nuk esht aspak i demshem edhe neqoftese ham ushqim pa nderperje edhe ather mund te kemi ndonje efekt anesor dhimbje barku... per mendimin tim jo natyrale do ti quaja ato persona qe marrin steroid dhe qe e marrin veten ne qafe me doren e tyre steroid esht tamam si puna e droges edhe efektet anesore jan shum te renda po ta hapim kte si teme besoj se duhet nja 30 min per ta lexuar te gjithin.
Nese merr proteina eshte tjeter gje. por keto te duhen vetem kur te mungon oreksi,
une personalisht kam 5 vakte ne dite dhe shpesh here i bej edhe 6 .
Ndaj si perdor fare. por nese te mungon oreksi ne farmaci gjendet nje shurup shume efikas, qe con ne hapjen e tij. sme kujtohet emri atm.
Ku shurup eshte si tip mjalti qe te rrit insulinen dhe permban shume vitamina. kryesisht C
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2011, 22:45   #11
Peep
Anėtar i ri
 
Avatari i Peep
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Vendndodhja: Earth
Posts: 14
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Peep ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Ne fakt jam pak keq me oreksin ne mengjes, pastaj nuk e kam kete problem. Po tu kujtua emri ma dergo me mesazh.
Peep nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2011, 22:55   #12
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Peep Shiko postimin
Ne fakt jam pak keq me oreksin ne mengjes... pastaj pas drekes nuk e kam problem po pata ndonje gje perball nuk e lej IoI. Po tu kujtua emri ma dergo me mesazh ose shkruaje ketu
Ta coj neser pa merak. ta gjeja qe tani por ... nje mikjaime eshte farmaciste , une interesohem shpesh per keto pa afekte anesore, edhe me ka thene qe eshte i shendetshem, Problemi i vetem eshte se kete mikeshen time farmaciste mund ta takoj neser, e kam te pamundur tani + eshet pak vone , se sme kushtonte gje ti beja nje tel

Neser ta coj me PM madje e postoj edhe ketu. se mund ti duhet edhe dikujt tjeter,

Le te ndihmojme me sa kemi mundesi.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2011, 23:11   #13
Peep
Anėtar i ri
 
Avatari i Peep
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Vendndodhja: Earth
Posts: 14
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Peep ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Ta coj neser pa merak. ta gjeja qe tani por ... nje mikjaime eshte farmaciste , une interesohem shpesh per keto pa afekte anesore, edhe me ka thene qe eshte i shendetshem, Problemi i vetem eshte se kete mikeshen time farmaciste mund ta takoj neser, e kam te pamundur tani + eshet pak vone , se sme kushtonte gje ti beja nje tel

Neser ta coj me PM madje e postoj edhe ketu. se mund ti duhet edhe dikujt tjeter,

Le te ndihmojme me sa kemi mundesi.
Ok, faleminderit.
Peep nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2011, 00:57   #14
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.gj- 176
90 Kg
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2011, 20:00   #15
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Peep


Shurupi per hapje oreksi ne fakt spaska nje emer te percaktuar pasi prodhohet ne farmaci edhe e quajne thjesht Ilac popullor.

Ka permbajtje : ekstrakte shege. Portokalli, molle, Mjalte,+ vitamin C, B1, B2,

E gjen kollaj fare nese je ne TR tek nje nga farmacite diku rrotull farmacise 10. Sdi me ta shpjegu tamam tamam te cila farmaci. por eshte afer kryqezimit.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2011, 20:10   #16
Peep
Anėtar i ri
 
Avatari i Peep
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Vendndodhja: Earth
Posts: 14
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Peep ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Kryeplaku, nuk jam nga Shqiperia por gjithsesi faleminderit. Sa per te dhenat qe kishe postuar dhe fotografine, ne qofte se je ai ne foto mendoj se duhet te konkurosh ne Mr. Olympia
__________________
Expect the unexpected.
Peep nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2011, 22:00   #17
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Kreatina ėshtė njė aminoacid qė shpesh sportistėt marrin nė formė tabletash pėr tė shtuar muskujt e tyre. Gjatė njė studimi nė Britani, shkencėtarėt vendosėn pėr t'u dhėnė kreatinė edhe disa pacientėve me probleme nė zemėr pėr tė parė nėse gjendja e tyre do tė pėrmirėsohej mė shpejtė.Kreatina gjendet natyrshėm nė ushqime, sidomos nė mish. Pacientėt me probleme kardiake ndonjėherė kanė muskuj tė dobėt, dhe shkencėtarėt menduan se kreatina mund tė pėrmirėsojė shėndetit. Studimi zgjati tre muaj dhe u pėrqėndrua nė 80 pacientė tė cilėt kryhen edhe ushtrime fizike gjatė programit. Pavarėsisht nga besimi se kreatina do tė ndihmonte shtimin e fuqisė dhe qėndrueshmėrisė, mes pjesmarrėsve nuk u vu re ndonjė ndryshim i rėndėsishėm midis pacientėve tė cilėt morėn kreatinė shtesė me ushtrimet e tyre, dhe atyre qė kryen ushtrime fizike pa marrė kreatinė.

Shkencėtarėt e shpjegojnė kėtė rezultat duke thėnė se pėrfitimet muskulare nga ushtrimeve fizike tek pacientėt nė studim mund tė kenė qėnė shumė mė tė madha sesa pėrfitimet e tyre muskulare nga kreatina shtesė, prandaj edhe ata nuk vunė re ndonjė ndryshim tė thellė tek pacientėt qė iu dha kreatinė shtesė.(voanews.com)
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2011, 22:00   #18
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Kreatina ėshtė njė aminoacid qė shpesh sportistėt marrin nė formė tabletash pėr tė shtuar muskujt e tyre. Gjatė njė studimi nė Britani, shkencėtarėt vendosėn pėr t'u dhėnė kreatinė edhe disa pacientėve me probleme nė zemėr pėr tė parė nėse gjendja e tyre do tė pėrmirėsohej mė shpejtė.Kreatina gjendet natyrshėm nė ushqime, sidomos nė mish. Pacientėt me probleme kardiake ndonjėherė kanė muskuj tė dobėt, dhe shkencėtarėt menduan se kreatina mund tė pėrmirėsojė shėndetit. Studimi zgjati tre muaj dhe u pėrqėndrua nė 80 pacientė tė cilėt kryhen edhe ushtrime fizike gjatė programit. Pavarėsisht nga besimi se kreatina do tė ndihmonte shtimin e fuqisė dhe qėndrueshmėrisė, mes pjesmarrėsve nuk u vu re ndonjė ndryshim i rėndėsishėm midis pacientėve tė cilėt morėn kreatinė shtesė me ushtrimet e tyre, dhe atyre qė kryen ushtrime fizike pa marrė kreatinė.

Shkencėtarėt e shpjegojnė kėtė rezultat duke thėnė se pėrfitimet muskulare nga ushtrimeve fizike tek pacientėt nė studim mund tė kenė qėnė shumė mė tė madha sesa pėrfitimet e tyre muskulare nga kreatina shtesė, prandaj edhe ata nuk vunė re ndonjė ndryshim tė thellė tek pacientėt qė iu dha kreatinė shtesė.(voanews.com)
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2014, 09:42   #19
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 752 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

Kreatina mund te te leje steril, te dobeson zemren, mund te pesosh edhe infrakt nqs nuk e hargjon gjithe ate energji qe te jep ajo menjehere pas pirjes. Ka shume e shume efekte anesore negative..

Nuk do t'i preferoja askujt qe t'a perdorte.

Shkencetarisht keto prodhohen me teper per gjysem invalidet, te cileve mjeku iu shkruan terapi, njelloj sikur barnat, por sot nuk po pyet kush, te gjithe po i perdorin !
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2014, 11:35   #20
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,182
Thanks: 6,176
Thanked 6,661 Times in 3,245 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.

C'fare flet Gon!, I ke qe shiten ne dyqan te licensuara . Kreatina nuk ka efekte anesore serioze, thjeshte duhet mos te teprosh dozen qe te sygjerohet. Mos e ngaterron me Steroids.

Ps..Kreatina nuk sherben ne menyre direkte per rritjen e muskujve apo mases, S'ka lidhje direkte.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur