Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-10-2013, 00:17   #21
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,259
Thanks: 7,157
Thanked 3,326 Times in 1,350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili

Akili me qeleshe - momenti kur vret PenthesileanAKILI MBAN MBI KRYE NJE QELESHE

Medalion i arte i gjetur ne Sicili dhe i ruajtur ne Museun e Baselit. Ky moment, i vrasjes se amazones Penthesilea nga Akili, eshte gjetur edhe ne Apolloni, ne nje murale.
__________________


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 11-11-2017 nė 22:14
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2014, 11:13   #22
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Akili....

Akili (lat. Achilles) sipas Homerit, heroi mė guximtar nė luftėn e Trojės, i biri i Peleus dhe Thetisė, mbyti Hektorin sepse ky i'a kishte mbytur kusheririn Patrklos. Nė prallat dhe mitet e tjera thuhet se ka qenė i lėndushėm vetėm nė thembėr. Sipas historisė thuhet se edhe Aleksandri i madh ka pasur lidhje familjare me Akilin, nėpėrmjet tė ėmės, Olimpia, gruaja e Filipit dhe princesėsh sė Epirit. Djali i Peleut, Mbret i Mirmidoneve dhe i Tetit, bijė e Oqeanit.
Nena e beri te paprekshem duke i sperkatur me ambrozi diten dhe duke e futur ne flake naten. Me tej e zhyti ne ujrat e ferrit te Stiges, duke e mbajtur prej thembreje, qe mbeti e vetmja pike e cenueshme e heroit. Mjeshtri i tij i pare ishte Feniksi, me tej centauri Kiron qe e ushqeu me palce eshtrash te luaneve, tigrave dhe egersirave te tjera. Kironi e streviti per gjueti , si te mbareshtronte kuajt dhe ne artin e mjeksise. I mesoi cilesite antike: qendrueshmerine ndaj dhimbjes , perbuzjen e te mirave ne kete bote, dashurine per te verteten. Kur fati i ofroi nje zgjedhje midis nje jete te shkurter dhe te lavdishme dhe nje tjeter te gjate, por te hereshme, zgjodhi te paren. Teti e informuar nga falltari Kalkant se i biri do te vdiste ne Troje, per ta penguar qe te nisej e te fshihej ne oborrin e Likomedit, mbret i Skiros , te veshur si grua midis tyre dhe mori emrin Pirra "qimekuqe". Qendrimi ketu zgjati 9 vjet, gjate te cilave ai u dashurua me Deidamine,njeren prej motrave te tij te rreme, prej nga lindi Neoptolemi. Por Uliksi me dredhi e gjeti dhe e solli me vete ne Troje, pasi orakulli thoshte se: Pa Akilin , Troja nuk do te mund te binte. Ne vitin e 10 te rrethimit , heroi i nxehur per nje ndarje jo te drejte te prehes se luftes, u terhoq nga tenda e rrefuzoi te luftonte mė. Doli ne lufte vetem prej vdekjes se mikut te tij Patrolokit, per te cilin u hakmorr duke vrare luftetarin me te madh te trojaneve " Hektorin".
Dashuria me shikim te pare per bukuroshen "Pentesilea", aletate e Trojaneve , kur i zbuloj fytyren pasi e kishte pare ne duel, vdekja e tij nga shigjeta e Paridit drejtuar ne thembren e zbuluar te heroit nga Apolloni. Akejte i bene nderime solenme dhe nena e tij Teti, e qau per 17 dite me te gjitha Nereidat. Si varri i tij ka qene mbajtur nje turme prane Kepit Sigje. Nje legjende e mevonshme tregon se Teti e coi trupin e te birit ne Ishullin e Bardhe ne grykederdhjen e Danubit ku Akili beri nje jete te fshehte. Kush kalonte aty prane degjonte zhurme armesh diten dhe urime e kenge naten, si ne Valhalla.


Burimi WIKIPEDIA
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-12-2015, 13:52   #23
klavio
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 8
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
klavio ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Akili

ne librin Dodona nga Howard Fremont Stratton Priv na i pemend akilin si nje pellazg qe ska lidhje me helenet
klavio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-12-2015, 14:04   #24
klavio
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 8
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
klavio ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Akili

gjuha shqipe eshte gjuha qe mendohet te kete folur dhe aleksanderi i madh dhe akili
klavio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2016, 16:48   #25
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,259
Thanks: 7,157
Thanked 3,326 Times in 1,350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: AkiliCHARLES T. ERICKSON:
ĖSHTĖ AQ E PRANUESHME QĖ AKILI TĖ TIPIZOHET SI NJĖ BIR SHQIPONJE, SA Ē’ĖSHTĖ E PRANUESHME SE AI PĖRFAQĖSON TRADITAT E MREKULLUESHME AQ TĖ LARTA TĖ RACĖS SHQIPTARE


Njė pamje kaq e kobshme qė unė po pėrpiqem ta ringjall del nga braktisja dhe harresa. Dhe kėtu, nė pėrpjekjet e mia kėrkimore gjej nė kėtė botė tė Homerit tė tremijė e mė shumė vjetėve mė parė diēka tė guximshme, fisnike, burrėrore, nė tė vėrtetė thuajse kristiane. Dhe ky, e them me siguri tė plotė, ėshtė pikėrisht tipi i burrėrisė dhe burrneshave qė dikush mund ti gjejė vetėm midis kėtyre shqiptarėve tė “egėr” e “barbarė”
Ėshtė aq e pranueshme qė Akili tė tipizohet si njė Bir Shqiponje sa ē’ėshtė e pranueshme se ai pėrfaqėson traditat e mrekullueshme aq tė larta tė racės shqiptare, idealet e tyre tė plota, qėndrimet burrėrore saqė mendoj se askush nuk mund t’i afrohet kėsaj race fisnike.

Titulli: Charles Telford Erickson, jeta dhe vepra pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt
(Tre vėllime)
Autori: Charles Telford Erickson
Pėrgatiti: Mal Berisha [punė e pėrsosur!]
Botues: Edualba, Tiranė: 2012

Foto: Achilles at Skyros Museo archeologico nazionale, Naples (Akili me qeleshe)
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2016, 17:02   #26
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,967
Thanks: 5,179
Thanked 5,759 Times in 3,036 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 209
Sopoti ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Akili

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin


CHARLES T. ERICKSON:
ĖSHTĖ AQ E PRANUESHME QĖ AKILI TĖ TIPIZOHET SI NJĖ BIR SHQIPONJE, SA Ē’ĖSHTĖ E PRANUESHME SE AI PĖRFAQĖSON TRADITAT E MREKULLUESHME AQ TĖ LARTA TĖ RACĖS SHQIPTARE


Njė pamje kaq e kobshme qė unė po pėrpiqem ta ringjall del nga braktisja dhe harresa. Dhe kėtu, nė pėrpjekjet e mia kėrkimore gjej nė kėtė botė tė Homerit tė tremijė e mė shumė vjetėve mė parė diēka tė guximshme, fisnike, burrėrore, nė tė vėrtetė thuajse kristiane. Dhe ky, e them me siguri tė plotė, ėshtė pikėrisht tipi i burrėrisė dhe burrneshave qė dikush mund ti gjejė vetėm midis kėtyre shqiptarėve tė “egėr” e “barbarė”
Ėshtė aq e pranueshme qė Akili tė tipizohet si njė Bir Shqiponje sa ē’ėshtė e pranueshme se ai pėrfaqėson traditat e mrekullueshme aq tė larta tė racės shqiptare, idealet e tyre tė plota, qėndrimet burrėrore saqė mendoj se askush nuk mund t’i afrohet kėsaj race fisnike.

Titulli: Charles Telford Erickson, jeta dhe vepra pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt
(Tre vėllime)
Autori: Charles Telford Erickson
Pėrgatiti: Mal Berisha [punė e pėrsosur!]
Botues: Edualba, Tiranė: 2012

Foto: Achilles at Skyros Museo archeologico nazionale, Naples (Akili me qeleshe)
Pikerisht ne kete ishull ndodhet nje vend qe quhet (Aχιλλειος)ku thuhet se pikerisht aty kane pas qene fshehur Akili,ku ne fund iku i maskuar si nje vajze.

Edhe anijen qe ben transportin e banoreve ka po ate emer.

E kam vizituar ate muze,por se kam pare kete material qe kini sjelle.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2016, 19:47   #27
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili

Altin Kocaqi

Esklusive


Trillimet edhe pėrrallat me grek alien qė vijnė nga kohėt e zymta tė prehistorisė e nė vazhdimėsi nuk kanė asnjė bazė shkencore. Pika e parė e trillimit ishte edhe mbetet miti i Luftės sė Trojės. Lavdinė e kėsaj lufte sot e marrin grekėt si gjithėpjesėmarrės tė kėsaj lufte mitike.


Sot bota shkencore ka arritur nė njė nivel tė mirė akadamik edhe mundet tė diskutojė nga e para shumė tematika tė nxehta qė duken se serviren si pėrralla por nė brėndėsin e tyre kanė forcė tė madhe rraciste edhe asimiluese. Aq sa mund tė jetė Filipi II edhe Aleksandri i Madh sllavobullgare, apo aq sa mund tė jetė serb Konstandini i Madh, po aq ka qėnė edhe Lufta e Trojės njė luftė mes grekėrish.

Fqinjėt tanė i japin shumė rėndesi figurave historike edhe nėpėrmijet tyre ngren kombet e tyre qė nė shumicė pėrbėhen nga autoktonėt e asimiluar.


Homeri u shkruajt pėr herė tė parė nė shek VI-V para Krishtit ndėrsa Thukididi jetoi nė fund tė shek V para Krishtit. A mundet ta njohi Homerin, mė mirė se Thukididi, njė ėndėrrimtarė i Rilindjes Europiane? Nė gėrmėn e shkrimit akademik shumė pak shance, ose aspak, ka njė studiues qė jeton 2000 vjetė mė vone se ngjarja qė ta njohi ngjarjen mė mirė se sa bashkėkohori i kohėshkrimit tė Homerit(Thukididi). Ndaj me rregullat akademike fjalėn e parė e ka Thukididi i cili jo mė pak edhe jo mė shumė na thotė se Luftėn e Trojės e bėnė Pellazgėt edhe jo Grekėt. Pėr Thukididin grekėt e parė edhe tė vetėm janė njė togė ushtarėsh qė erdhėn me Akilin nga Fthia ose mė saktė,sipas Homerit, 'largė nga Efira dhe lumi Selient': Thukididi nė hyrjen e veprės Lufta e Peleponezit shkruan:


“Pamundėsinė, e kohėve tė vjetra, mė duket se vėrteton mbi tė gjitha dhe e vėrteta se para luftės sė Trojės asgjė nuk ndėrmori sė bashku Greqia. Mendoj se nė tė vėrtetė as ky emėr nuk ėshtė dhėn pėr tė gjithė vendin dhe as qė ekzistonte para Elinos djalit tė Dhefkalionit, por fiset e ndryeshme, nė shtrirjen mė tė madhe PELLAZGĖT, emėroheshin sipas emrave tė vėndbanimeve. Provėn mė tė mirė e ka Homeri. Sepse, dhe pėrse jetoi shumė mė vonė se Luftrat e Trojės, ai askund nuk emėroj mė kėtė emėr tė gjithė,as ndonje tjeter, pėrveē atyre qė erdhėn me Akilin nga Fthiotidha, tė cilėt ishin dhe Grekėt e parė, por i quan ata -pjesmarresit e luftes- nė poemat e tij pėrgjithėsisht, Danaus, Argjeus, Akej”

Grekėt nė Luftėn e Trojės nuk i njohu as Homeri edhe as Thukididi...dhe po i njohin ėnderrimtarėt ellinoman.

gazetainfopress.com

--------------------------------------------------------------------------
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2016, 23:47   #28
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,259
Thanks: 7,157
Thanked 3,326 Times in 1,350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili"Shqiptarėt i pėrkasin popujve mė tė vjetėr se vet historia, dhe gjyshėrit e shqiptarėve merrnin pjesė nė luftėn e Trojės, tė udhėhequr nga Akili (nė njėrėn anė) dhe Hektori (nė anėn tjetėr)".
- Maurice Druon, Akademia e Francės
__________________


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 18-04-2018 nė 18:18
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2017, 12:20   #29
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,448
Thanks: 15,908
Thanked 9,430 Times in 6,368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili

Historon muzeu i luftes se jashtme
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 313px-Achilles_Ajax_dice_Louvre_MNB911.jpg (20.7 KiloByte, 82 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2017, 06:29   #30
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Mirmidonet dhe Akili njihen vetem nepermjet miteve, nuk ka artifakte arkeologjike per ekzistencen e tyre historike.

Ka qasje etimologjike qe mirmidon e lidhin me fjalen greke μυρμήγκι-milingone....pra njerez-milingona.

Prejardhja e tyre(sipas mitit) ngjitet tek Mirmidoni, i biri e Zeusit dhe i Eurimeduzes, kjo joshi Zeusin duke marre formen e nje milingone.
Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Myrmidons
Sic e kam permendur dhe nje shkrim timin qe e solla nga forumi ku e kisha botuar me pare.Thuhet "murmex"ose"murmez" =mur+miz = mize muri = melingo ( si i thone ne jug) ose milingone . Melingo (sic e kam sqaruar tek postimi duket sikur vjen nga Mel ne Gole ( Mel - fare = grure, elb etj) Gole (versioni qe perdoret ne jug per goje) ose Merr ne Goje ( se milingona e merr ne goje ushqimin per transportuar). Nejse qe mos largohemi nga tema : "murmex"qe ne greqisht "μύρμηξ" thuhet ne linkun e mesipem = milingone. Problemi eshte qe fjala eshte e formuar nga dy fjale me baze shqipen.Se di se si mund ta shpjegojne greket formimin e kesaj fjale.Fjalet dhe emertimet nuk kane lindur vete.Njerezit i kane vene. Mijera vjet me pare cdo kush do perpiqej te formonte nje fjale te re me ato fjale qe kishte ne dispozicion.Sot eshte totalisht ndryshe.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2017, 22:15   #31
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,259
Thanks: 7,157
Thanked 3,326 Times in 1,350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: AkiliAKILI NJIHEJ NĖ EPIR, ME EMRIN «ASPETOS», I CILI NĖ SHQIP DO TĖ THOTĖ «I SHPEJTĖ». MBRETĖRIT E MOLOSĖVE, SIPAS PLUTARKUT, RRIDHNIN NGA PIRROJA, I BIRI I AKILIT

Mbretėrit e molosėve deklaronin, - sipas Plutarkut,- se rridhnin nga Pirroja, i biri i Akilit, i cili u vendos nė atė vend pas rėnies sė Trojės dhe e trashėgoi mbretėrinė e tij te i biri, Molosi. Plutarku, tregon gjithashtu, se Akili njihej nė kėtė vend, me emrin «Aspetos», i cili nė shqip do tė thotė «i shpejtė».

_____________

Titulli: World Problems
Autori: Marcellus Donald Alexander von Redlich
Botues: Social science publishing Company, 1932
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 12:05   #32
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 348
Thanks: 15
Thanked 122 Times in 63 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Akili

Une emrin Aspetus, e lidh me kuptimin pa-shpetim, sepse sipas legjendes, kur Akilit ju kerkua te zgjidhte midis dy fateve te tij, ai zgjodhi te vdiste me nder dhe shkurt mbi te rojturit gjate dhe turpshem. Pra fati i tij ishte i percaktuar : a-speto-s= pashpet-im, nga folja shpetoj.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 12:44   #33
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Une emrin Aspetus, e lidh me kuptimin pa-shpetim, sepse sipas legjendes, kur Akilit ju kerkua te zgjidhte midis dy fateve te tij, ai zgjodhi te vdiste me nder dhe shkurt mbi te rojturit gjate dhe turpshem. Pra fati i tij ishte i percaktuar : a-speto-s= pashpet-im, nga folja shpetoj.
Nuk kam asnjė fakt pėr ta hedhur poshtė hipotezė tėnde dhe as pėr tė mbrojtur timen, nė fakt zbėrthimi qė ti i ke bėrė fjalės, sipas ndėrtimit tė fjalės, ka kuptim. Por pėr mendimin tim Akili ėshtė hero mbi heronjtė dhe nė atė kohė njerėzit kishin kapur pavdekshmėrinė me bėmat dhe trimėrinė qė emri tė jetonte pėrjetėsisht. Dhe nė fakt kėshtu ndodhi me Akilin e shumė tė tjerė. Fakti qė ai zgjodhi opsionin mė tė vėshtirė tregon, si ai edhe njerėzit rreth ti vlerėsonin mė shumė njeriun qė jetonte me dinjitet dhe pak se atė pa dinjitet dhe qė jeronte gjatė. Kjo zgjedhje ėshtė heroizėm nė vetėvehte. Nuk besoj se njerėzit do tė emėronin heronjtė e tyre me emra kaq tė pashpresė siē ėstė edhe (pa)+shpėtim.

Mund ta kem edhe gabim!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 18-04-2018 nė 12:49
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 14:17   #34
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 348
Thanks: 15
Thanked 122 Times in 63 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Akili

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Nuk kam asnjė fakt pėr ta hedhur poshtė hipotezė tėnde dhe as pėr tė mbrojtur timen, nė fakt zbėrthimi qė ti i ke bėrė fjalės, sipas ndėrtimit tė fjalės, ka kuptim. Por pėr mendimin tim Akili ėshtė hero mbi heronjtė dhe nė atė kohė njerėzit kishin kapur pavdekshmėrinė me bėmat dhe trimėrinė qė emri tė jetonte pėrjetėsisht. Dhe nė fakt kėshtu ndodhi me Akilin e shumė tė tjerė. Fakti qė ai zgjodhi opsionin mė tė vėshtirė tregon, si ai edhe njerėzit rreth ti vlerėsonin mė shumė njeriun qė jetonte me dinjitet dhe pak se atė pa dinjitet dhe qė jeronte gjatė. Kjo zgjedhje ėshtė heroizėm nė vetėvehte. Nuk besoj se njerėzit do tė emėronin heronjtė e tyre me emra kaq tė pashpresė siē ėstė edhe (pa)+shpėtim.

Mund ta kem edhe gabim!
Eshte nje hipoteze kjo e imja, nuk ka asgje te sigurte me etimologjite e emrave te pervecem. Ne greqisht, aspetos ata e shpjegojne "unspeakable", por une nuk e di si e bejne lidhjen.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 14:43   #35
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Eshte nje hipoteze kjo e imja, nuk ka asgje te sigurte me etimologjite e emrave te pervecem. Ne greqisht, aspetos ata e shpjegojne "unspeakable", por une nuk e di si e bejne lidhjen.
Ka mė ngjasa tė jetė (I shpejti ) sepse nė pamje Aspetos duket tė ketė fjalėn Pet- shpejt tė shqipes. Nuk jam i sigurt pėr ndėrtimin e fjalės a pėr ndarjen nė kėtė mėnyrė.

Grekėt pretendojnė se E Mathia ose Macedonia ėshtė fjalė greke qė do tė thotė pranė rėrės?. Janė pėrafėrsime tė sforcuara, qesharake, akte dėshpėruese tė grekėve pėr tė lidhur vehten me Helenėt me ēdo kusht.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 18:07   #36
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,486
Thanks: 3,645
Thanked 2,939 Times in 1,994 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin


"Shqiptarėt i pėrkasin popujve mė tė vjetėr se vet historia, dhe gjyshėrit e shqiptarėve merrnin pjesė nė luftėn e Trojės, tė udhėhequr nga Akili (nė njėrėn anė) dhe Hektori (nė anėn tjetėr)".
- Maurice Druon, Akademia e Francės
Une nuk jam ndonje simpatizant i ketyre teorive por ky citati i Druon eshte vertete interesant. Ai ka qene ketu ne Shqiperi dhe ka dhene nje interviste ne TVSH mos gaboj por qe une nuk mund ta gjej dot videon. Dhe e kam degjuar vete kur ka thene se Aleksandri i Madh eshte i juaji, shqiptareve. Druon nuk ishte nje historian i mirefillte por ishte nje autor i njohur i romaneve historike. Po flasim per nje person qe ka qene Kryetari i Akademise Franceze, kryetar i perjetshem ne fund te shek.XX-te dhe jo nje udhetar romantik i shek.XIX-te. Te pakten mund ta konsiderojme si nje njeri qe i dinte mire keto pune.

Nje historian qe i njihte mire greket dhe shqiptaret jo vetem nepermjet librave por edhe prej eksperiences se tij personale(mori pjese ne te ashtuquajturin Revolucion Greek, lol, greket shpiken revolucionin perpara Marksit) ishte George Finlay, nje nga autoret me te rendesishem te shek.XIX-te, nje philhelene:
Citim:
The Albanian forms a distinct race among the nations of Europe. They have been supposed by some to be the representatives of the Pelasgians. They call themselves Shkipetar. Some suppose them to have occupied the regions they now inhabit before the days of Homer, and that they are the lineal descendants of the race to which the ancient Epirots and Macedonians belonged as cognate tribes. Alexander the Great must, according to these archaeologists, have spoken an ancient Albanian dialect at his riotous banquets with his Macedonian officers.

The researches of modern philology have established beyond question that the Albanian language is an early offset from the Sanscrit, and that its grammar was complete at as old a date as the oldest Greek dialect.
Nearly the same boundary separates the Hellenic from the non-Hellenic population at the present day as in ancient times. Thucydides calls the Amphilochians who dwelt at the head of the Gulf of Arta barbarians. Strabo says that one race inhabited the whole country, from the Acroceraunian Mountains to the borders of Thessaly and to the plain of Pelagonia, under the name of Epirots or Macedonians, for both spoke the same language.
The whole of Albania, from the Gulf of Arta to the Lake of Skodra, is divided into innumerable lateral valleys by rugged mountains, which render the communications so difficult as to confine trade to a few lines of transport.
Burimi:
Author: George Finlay
Volume: 1
History of the Greek Revolution (1861)

https://archive.org/details/historygreekrev02finlgoog

Edhe arkeologet thote ky, jo vetem historianet. Cfare kane gjetur keta arkeologe, nuk ta thote njeri.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 18:35   #37
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,486
Thanks: 3,645
Thanked 2,939 Times in 1,994 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili

Edhe kjo eshte interesante:

Statuje romake e Artemisit dhe nje shqiptare katolike nga Gruda ne Mal te Zi. Shikoni detajin e harkut ne ball.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 19:01   #38
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Une nuk jam ndonje simpatizant i ketyre teorive por ky citati i Druon eshte vertete interesant. Ai ka qene ketu ne Shqiperi dhe ka dhene nje interviste ne TVSH mos gaboj por qe une nuk mund ta gjej dot videon. Dhe e kam degjuar vete kur ka thene se Aleksandri i Madh eshte i juaji, shqiptareve. Druon nuk ishte nje historian i mirefillte por ishte nje autor i njohur i romaneve historike. Po flasim per nje person qe ka qene Kryetari i Akademise Franceze, kryetar i perjetshem ne fund te shek.XX-te dhe jo nje udhetar romantik i shek.XIX-te. Te pakten mund ta konsiderojme si nje njeri qe i dinte mire keto pune.

Nje historian qe i njihte mire greket dhe shqiptaret jo vetem nepermjet librave por edhe prej eksperiences se tij personale(mori pjese ne te ashtuquajturin Revolucion Greek, lol, greket shpiken revolucionin perpara Marksit) ishte George Finlay, nje nga autoret me te rendesishem te shek.XIX-te, nje philhelene:


Burimi:
Author: George Finlay
Volume: 1
History of the Greek Revolution (1861)

https://archive.org/details/historygreekrev02finlgoog

Edhe arkeologet thote ky, jo vetem historianet. Cfare kane gjetur keta arkeologe, nuk ta thote njeri.
Leka i Madh ka qene shqiptare pa diskutim. Te pakten nga nena Olimpia. Greket palaco kan perdorur nje tregim cipas te cilit o Lek o i jati filipi paskan deklaruar se jane me prejardhje 'greke' per te marr pjese ne lojrat olimpike te cilat perjashtonin cdo njeri qe nuk ishte 'grek'. Por edhe kjo hipoteze nuk mban uje sepse nese Helenizmi ishte vetem kulture dhe jo etni atehere nga doli ky identitet 'grek'? Sidomos gjate kohes se Lekes?
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2018, 21:34   #39
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,017 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Akili

Kshu ne ate mendimin tim mitologjik mendoj se Mirmidonet do kene qene populli i Ksamilit apo Butrintit por duke mos dashur ta theksojn kte ata e kan lene si nje personazh mitik.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2018, 10:59   #40
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 78
Thanks: 0
Thanked 50 Times in 35 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Mollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Akili

Po ta veme epitetin epirot Aspetos te Akilit me ato te Homerit,
besoj se te tera mundohen te dalin ne te njejtin kuptim fjale per fjale
kembe-shpejte.

ὀξύπους swift-footed
πόδαργος
ποδώκης
ταχύπους
ὠκύπος
ὠκύπους ;
πόδας ταχύν·
πόδας ὠκὺς Ἀχιλλεύς·
ποδάρκης δῖος Ἀχιλλεύς
AS - PET ,[-os,atavizem helen]
AS 'i shpejte/mprehte <arbanja vjeter *ah~eh dhe PET = PUTĖ f. bised.1. Shpullė e kėmbės. =πόδας ,

eshte e vecante sepse tregon qe epirotet nuk perdornin trajtat helene.h >s tregon krejt te kunderten e asaj qe na thone te huajt sikur jashte,jaz etj.
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur