Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Historia Botėrore

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-12-2014, 17:22   #201
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,467
Thanks: 268
Thanked 446 Times in 344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Vllehėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skerdilaidas Shiko postimin
Sot i ke t'Shqiptarizun shumicen e ktyne vllehev. Edhe katunet e Prishtines kan pas kogja vlleh, jo vec qyteti.


Per origjine, pajtohem me land. Jan kolon Rome t'perzim me Ilir apo Ballkanas t'Latinizun qe ne pergjithsi perbenin popullaten e qyteteve antike, dhe me ramjen e Romes, u shperndan ne zona malore.
Kisha me thon se shumica e ktyne vllaheve sot jane serve, ne fakt, kur jan ba hartat etnike ne ballkan ne 1900, shume prej ktyne vllaheve konsideroheshin serve.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2014, 18:17   #202
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,300
Thanks: 55
Thanked 136 Times in 100 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Skerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Vllehėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Kisha me thon se shumica e ktyne vllaheve sot jane serve, ne fakt, kur jan ba hartat etnike ne ballkan ne 1900, shume prej ktyne vllaheve konsideroheshin serve.
Ne do rajone po, po kah Prishtina jo. Konsideroheshin Vllehet ortodoks, vetem prej nga feja.
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2015, 19:08   #203
Drinalt
V.I.P
 
Avatari i Drinalt
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Posts: 357
Thanks: 0
Thanked 21 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Drinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Vllehėt

Studjuesi austriak Karl Kaser ka kryer njė studim pėr malėsorėt nė Ballkan dhe ka mbėritur nė pėrfundime shumė interesante sa i pėrket origjinės sė tyre (malėsorėve, pėrfshirė kėtu ndėr tė tjera vllehėt e goranėt).http://www.suedosteuropa.uni-graz.at/en/node/223

Sipas tij, vllehėt janė njė nga popullatat mė tė pėrhapura nė Ballkan dhe veēanėrisht nė shtete si: Kroaci, Bosnjė, Mali i Zi, Serbi, Maqedoni dhe Greqia ata janė nė njė numėr shumė tė madh.

Vllehėt, sipas tij, janė pasardhźs tė popullsisė sė qyteteve ilire tė romaniizuara, por qė mė vonė morėn malet, pėr shkak tė dyndjeve barbare dhe veēanėrisht tė atyre sllavo-avare. Ata gjetėn nė male vėllezėrit e tyre tė gjakut (ilirėt malėsorė ose shqiptarėt e sotėm) dhe bashkėjetuan me ta pėr shekuj, pa asnjė konflikt.

Vllehėt ishin pėrherė njė popull trim, luftarak dhe i ndershėm. Ai i cilėson ata si racė dinarike.

Dhe sa i pėrket gjuhės vllahe ai sqaron se tashmź studjuesit seriozė nuk e cilėsojnė atė si njė degė tė gjuhės rumune, por si njė degė tė veēantė.
Drinalt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2015, 19:23   #204
Drinalt
V.I.P
 
Avatari i Drinalt
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Posts: 357
Thanks: 0
Thanked 21 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Drinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Vllehėt

Studjuesi austriak i cilėson ndėr tė tjera dhe popullatat gorane dhe mijake (nė Kosovė, Shqipėri dhe Maqedoni) si vllehė tė sllavizuar.
Drinalt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2015, 19:28   #205
Drinalt
V.I.P
 
Avatari i Drinalt
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Posts: 357
Thanks: 0
Thanked 21 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Drinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Vllehėt

Studimi mund tė lexohet kėtu:

https://books.google.be/books?id=TXE...gorani&f=false
Drinalt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2015, 19:38   #206
Drinalt
V.I.P
 
Avatari i Drinalt
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Posts: 357
Thanks: 0
Thanked 21 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Drinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Vllehėt

Vllehėt e Kroacisė.

http://en.wikipedia.org/wiki/Vlachs_of_Croatia
Drinalt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2015, 19:42   #207
Drinalt
V.I.P
 
Avatari i Drinalt
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Posts: 357
Thanks: 0
Thanked 21 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Drinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Vllehėt

Njė fjalė shumė interesante ėshtė ajo "katun" (shqip - katund), qė rrjedh nga fjala "canton"
Drinalt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2015, 19:44   #208
Drinalt
V.I.P
 
Avatari i Drinalt
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Posts: 357
Thanks: 0
Thanked 21 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Drinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Vllehėt

"The Vlach contribution to the shaping of modern identities of west Balkan states like Montenegro, Serbia, and Bosnia is very important. For example, in Montenegro during the Ottoman conquest the land was devastated and depopulated. There followed a steady inflow of Vlach herdsmen from Bosnia organized in their pastoral cantons (cătun). The interblending of these newcomers and the remaining peasants living in the sedentary lowland villages produced a territorially constituted tribal society; to this community the "village brought a feeling for legal order, while the katun introduced the blood feud, respect for the word of honor, hospitality, and the cult of brotherhood by adoption", basically the same Lex Antiqua Valachorum."

http://en.wikipedia.org/wiki/Vlach_law
Drinalt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2015, 19:49   #209
Drinalt
V.I.P
 
Avatari i Drinalt
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Posts: 357
Thanks: 0
Thanked 21 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Drinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Vllehėt

Do tė ishte shumė interesante, nėse dikush do tė na sillte letrėn e hapur tė popullatės vllehe drejtuar popullatės shqiptare nė Ballkan, nė shekullin e 19-tė dhe tė titulluar "Thirje mi kombin skipetar".
Drinalt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2015, 21:11   #210
_MALSORI_
V.I.P
 
Avatari i _MALSORI_
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 369
Thanks: 2
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
_MALSORI_ ėshtė njė gur i ēmuar_MALSORI_ ėshtė njė gur i ēmuar_MALSORI_ ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Vllehėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Drinalt Shiko postimin
Studjuesi austriak i cilėson ndėr tė tjera dhe popullatat gorane dhe
Citim:
mijake
(nė Kosovė, Shqipėri dhe Maqedoni) si vllehė tė sllavizuar.
kush jane kjo popullsi o patriot..nuk paskem degjuar kurre per ta..
__________________
..a do male me debore , trima te forte dhe malsore , fort bujare dhe burrerore , shko ne kukes i ke me dore..fan noli
_MALSORI_ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2015, 16:22   #211
Drinalt
V.I.P
 
Avatari i Drinalt
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Posts: 357
Thanks: 0
Thanked 21 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Drinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Vllehėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga _MALSORI_ Shiko postimin
kush jane kjo popullsi o patriot..nuk paskem degjuar kurre per ta..
Goranet siē e di banojne nje pjese ne Shqiperi e nje pjese ne Kosove, ndersa mijaket banojne kryesisht ne Maqedoni.
Drinalt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2015, 18:53   #212
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,749
Thanks: 233
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Vllehėt

Pas nji perkushtimi tė gjatė qė i kam kushtua origjinės vllahe jam ndalur nė disa pika dhe jam munduar tė nxjerri mė nė fund edhe rrėnjėn e emrit; vllahė;

Normale se nuk kemi tė dhana rreth rrėnjės sė emrit "vllah" se sikur do ti kishim patur as qė do kishim nevojen tė mundohemi tė gjejmi rrėnjen e emrit "vllah" njashtu si edhe nuk e dijmi as rrėnjėne emrit "shqip" as "shiptar" as "shkiptar" me gjitha hipotezat e grumbulluara deri mė sot, mundohemi pra tė shtjellojmi rrėnjėn "vllah" pasi qė jemi tek tema j se na duket aqė lehtė;

Propozimi imi i parė ndoshta do ju duket edhe absurd pėr disa, (me perjashtim Skardilaidas, Ganimete) tė cilėt nuk kanė lidhje rreth rrėnjve tė asnji gjuhe ballkanike as tė emrave e as tė fjallve, shkurt gjuhen shqipe e kanė mėsua si digitroni (elektronik para kohe... lol dhe s'ka kush ua shlyn nga mendja iden se ata e flasin mė sėmiri gjuhėn shqippe) qė dijnė ta flasin e shkruajn 1000 here ma mirė se kreksi* jam i sigurt por nuk e di se sa mudnet ni kompjuter me mendua ? ..ai vetem se shperndan ato fjalė automatike njashtu si ia ka urdherua dikush (programatori=xhaxhi..lol ) dhe tani kanė mbetur pa ditur as ē'ėshtė analiza e nji fjales sepe, duhet mend (tru) e pervoj nė shtjellime tė fjalve tė leksikut tė shqipes e pėr kėtė 90 % e tyre nuk kanė aftėsi ta analizojnė as ta shtjellojnė nji fjalė tė shqipes, mos tė flasim se do ta gjejnė rrėnjėn e fjalės "vllahe"... dueht punė...e mend..lol !

Pėr mendimin tim, pra edhe nese gaboj nė hetimet e mia nuk ėshtė tragjike kjo, ai qė mendon edhe gabon ata qė nuk gabojnė kurrė ata e kanė kryet digitron (mesim permendesh)..

Qė mos ta zgjasim, mendoj se fjala "vllah" e jo "vėllehė" (ė)pa zė nė kėrkime harrojeni ju lutemi.. futnne n'xhep...pra fjala "vllah" pėr mua del vetem se;
=povllak=povlaēenje=ata qė "bahen" terhiqen me bagėtin e tyre nga kullosat gjatė veres dhe kur vien koha evjeshtės duhej tė terhiqen nga ato vende, dhe kjo fushat tek popujt tjere quhet ; (transumanc) =Terheqje kurse nė gjuhen shqipe popullore "bajtje" ...

tani kur e kemi;
"povllakenje" ose "povllaqenje" ose ("po" + "vllak" +"enje")
mendoj se nuk ka tjetėr shprehje mė tė kuptueshme se kjo pėr tė spjeguar dhe shtjellua fjalėn "vllah" "vllak" apo "vllahi"

Prashtesa "Po-vllak" si e kemi parė nė shembujt tjerė, tek vllahėt gjithėmon ka patur shkurtesa tė rrokjeve (arsye ekonomie e thot njispecialist ? )
kėshtu njisoj kemi shembullin e disa toponimeve nė Shqipėri si;

"Povrokot" (rrethi Korēes) i cili ktheht nė;
"vrokot" nga rrėnja bugare "vrōg" =dreqi/djalli qė kthehet nė
"Vrok= e nganjihere edhe nė "vrot" por ka te njejtin kuptim; vrag;
Me kėtė shtjellim mund tė themi (jo perfundimishte) se emri vllah duhej tė rridhte nga fjala;
Mos te harrojmi se edhe fjala "vllak" pėr ternin qė rreshqet permes binarve ka kete kuptim si "vllaēa" qė vllaēi" arat, sepse, edhe se keni ditur se te gjitha gjuhet janė te lidhura njera me tjetre; traine(fr)=tranier=terheqje, rreshqitje, ngrehje, kane te njejtin kuptim si "treno" ato sajat e eskimezve quhen "treno" do thote saja (séja) rreshqitse..qe terhiqen nga "rennat" (renait) apo drenat, qe jetojne ne Finlande.. (shpella e Trenit) edhe kjo eshte e drejte por "dreni" e "treni" jan e nja vetem gerrmat gotike kane dhan keto ndryshime...

Vllak=Vllaqenje/vllaqi/ povllaqanje/terheqje !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2015, 03:08   #213
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,256
Thanks: 7,134
Thanked 3,319 Times in 1,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vllehėt

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-06-2015, 21:01   #214
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,749
Thanks: 233
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Vllehėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Pas nji perkushtimi tė gjatė qė i kam kushtua origjinės vllahe jam ndalur nė disa pika dhe jam munduar tė nxjerri mė nė fund edhe rrėnjėn e emrit; vllahė;

Normale se nuk kemi tė dhana rreth rrėnjės sė emrit "vllah" se sikur do ti kishim patur as qė do kishim nevojen tė mundohemi tė gjejmi rrėnjen e emrit "vllah" njashtu si edhe nuk e dijmi as rrėnjėne emrit "shqip" as "shiptar" as "shkiptar" me gjitha hipotezat e grumbulluara deri mė sot, mundohemi pra tė shtjellojmi rrėnjėn "vllah" pasi qė jemi tek tema j se na duket aqė lehtė;

Propozimi imi i parė ndoshta do ju duket edhe absurd pėr disa, (me perjashtim Skardilaidas, Ganimete) tė cilėt nuk kanė lidhje rreth rrėnjve tė asnji gjuhe ballkanike as tė emrave e as tė fjallve, shkurt gjuhen shqipe e kanė mėsua si digitroni (elektronik para kohe... lol dhe s'ka kush ua shlyn nga mendja iden se ata e flasin mė sėmiri gjuhėn shqippe) qė dijnė ta flasin e shkruajn 1000 here ma mirė se kreksi* jam i sigurt por nuk e di se sa mudnet ni kompjuter me mendua ? ..ai vetem se shperndan ato fjalė automatike njashtu si ia ka urdherua dikush (programatori=xhaxhi..lol ) dhe tani kanė mbetur pa ditur as ē'ėshtė analiza e nji fjales sepe, duhet mend (tru) e pervoj nė shtjellime tė fjalve tė leksikut tė shqipes e pėr kėtė 90 % e tyre nuk kanė aftėsi ta analizojnė as ta shtjellojnė nji fjalė tė shqipes, mos tė flasim se do ta gjejnė rrėnjėn e fjalės "vllahe"... dueht punė...e mend..lol !

Pėr mendimin tim, pra edhe nese gaboj nė hetimet e mia nuk ėshtė tragjike kjo, ai qė mendon edhe gabon ata qė nuk gabojnė kurrė ata e kanė kryet digitron (mesim permendesh)..

Qė mos ta zgjasim, mendoj se fjala "vllah" e jo "vėllehė" (ė)pa zė nė kėrkime harrojeni ju lutemi.. futnne n'xhep...pra fjala "vllah" pėr mua del vetem se;
=povllak=povlaēenje=ata qė "bahen" terhiqen me bagėtin e tyre nga kullosat gjatė veres dhe kur vien koha evjeshtės duhej tė terhiqen nga ato vende, dhe kjo fushat tek popujt tjere quhet ; (transumanc) =Terheqje kurse nė gjuhen shqipe popullore "bajtje" ...

tani kur e kemi;
"povllakenje" ose "povllaqenje" ose ("po" + "vllak" +"enje")
mendoj se nuk ka tjetėr shprehje mė tė kuptueshme se kjo pėr tė spjeguar dhe shtjellua fjalėn "vllah" "vllak" apo "vllahi"

Prashtesa "Po-vllak" si e kemi parė nė shembujt tjerė, tek vllahėt gjithėmon ka patur shkurtesa tė rrokjeve (arsye ekonomie e thot njispecialist ? )
kėshtu njisoj kemi shembullin e disa toponimeve nė Shqipėri si;

"Povrokot" (rrethi Korēes) i cili ktheht nė;
"vrokot" nga rrėnja bugare "vrōg" =dreqi/djalli qė kthehet nė
"Vrok= e nganjihere edhe nė "vrot" por ka te njejtin kuptim; vrag;
Me kėtė shtjellim mund tė themi (jo perfundimishte) se emri vllah duhej tė rridhte nga fjala;
Mos te harrojmi se edhe fjala "vllak" pėr ternin qė rreshqet permes binarve ka kete kuptim si "vllaēa" qė vllaēi" arat, sepse, edhe se keni ditur se te gjitha gjuhet janė te lidhura njera me tjetre; traine(fr)=tranier=terheqje, rreshqitje, ngrehje, kane te njejtin kuptim si "treno" ato sajat e eskimezve quhen "treno" do thote saja (séja) rreshqitse..qe terhiqen nga "rennat" (renait) apo drenat, qe jetojne ne Finlande.. (shpella e Trenit) edhe kjo eshte e drejte por "dreni" e "treni" jan e nja vetem gerrmat gotike kane dhan keto ndryshime...

Vllak=Vllaqenje/vllaqi/ povllaqanje/terheqje !
====Me permirsime te fundit =============
Pas nji hulumtimi tė gjatė qė i kam pėrkushtua origjinės vllahe jam ndalur nė disa pika plotsuese dhe jam munduar tė nxjerri mė nė fund edhe rrėnjėn e emrit; vllahė;

Do na dukej e logjikshme kjo se ne nuk kemi tė dhėna tė sakta rreth rrėnjės sė emrit "vllah" apo "vllak" se, sikur do ti kishim patur as qė do kishim nevojen tė mundohemi tė gjejmi rrėnjen e emrit "vllah" njashtu si edhe nuk e dijmi as rrėnjėn e emrit "shqip" as "shqiptar" as "shkiptar" me gjitha hipotezat e grumbulluara deri mė sot, mundohemi pra tė shtjellojmi rrėnjėn "vllah":

Propozimi imi i parė ndoshta do ju duket edhe absurd nga disa, tė cilėt nuk kanė lidhje rreth rrėnjve tė asnji gjuhe ballkanike as tė emrave e as tė fjalve, shkurt, gjuhen shqipe e kanė mėsuar si digitroni (elektronik para kohe dhe s'ka kush ua shlyn nga mendja iden se nė Shqipėri e flasin mė sė miri gjuhėn shqipe qė ėshtė e vertetė kjo se e flasin dhe shkruajn 1000 herė ma mirė se pjesa tjetėr e shqiptarve jam i sigurt por nuk e di se sa mudnet ni kompjuter te mendoje ?

Qe tani emri i saket i Vllaheve, pa kurrfare dyshimi se ata ishin;
Skitet/Pellazget, qe se si na del emri i tyre;

Kemi mundėsi ti deshifrojmi shumė lehtė nga ky i njajti sistem;
=POVLLAK=
=VLLAK/PO/BO=povllak=
=POVLLA+KoNJE=po/vlavo ko/njeko=
= ata sikur se terhiqnin karroca me kuaj ?
=PO- VL-A-KONJ-e= (qerre te terhequna me kuaj qe skitet i terheqshin ?
Perfundimi;

=KOLLA+KOJA+POVLLAQI+SA+KONJIMA=
=KARROSA+ QE+ TERHIQESHIN +ME + KUAJ=VLLAK=
( i thon edhe sot vagonit te trenit, ose karroces se mbuluar terhequr me
=kuaj= ose sot treni moderne ka te njejten rrenje te fjales
VLLAK=( por duhej kaluar atjeter tek fjalia komplete qe eshte ēilsi i kuptmit te fjales eshte ky;
="Povllakonje"= e shkrueme ne fsheftesi mirepo per ta lexuar mbare duhet hequr ketė,
="PO" e vene prapa dhe jep:
"VLLA-KONJA = TREN i KUAJVE, si te thenim sot;
= "TREN me DISEL" ose TREN ELEKTRIK"

Kurse TRENI i Skitve/ Vllaheve ishte,
=TREN + KUAJ I QUAJTUR shkurt; (Trainée, ne gjuhen frenge do thote, terhjekje, rreshqitje per toke)
=VLLAK=( i thone edhe sot keshtu Kroatet e delmatinet)
=KA/ROT=(shqip)
=ROTKA=( ne vllahishte "rotka"= rrota, e shef se si duhet
hjekur nga vendi rrokjen e pare dhe e hedh ne fund pastaj e lexon fjalen e paster,
e pabesueshme, a kemi hyrė nė boten e shkrimeve te shenjta tė samskrishtes apo jo ?

-Parashtesa "Po-vllak" si e kemi parė nė shembujt tjerė, tek vllahėt gjithėmon ka patur shkurtesa tė rrokjeve (arsye ekonomie e thot nji specialist ) kėshtu njisoj kemi shembuj nė disa toponime nė Shqipėri si;

"Povrokot" (rrethi Korēes) i cili kthehet nė;
"vrokot" nga rrėnja bugare
="vrōg" =dreqi/djalli qė kthehet nė;
="Vrok= e nganjihere edhe nė "vrot" por ka te njejtin kuptim; vrag;

Me kėtė shtjellim mund tė themi (jo perfundimishte) se emri vllah duhej tė rridhte nga fjala;

Mos te harrojmi se edhe fjala "vllak" pėr 'trenin' qė rreshqet permes binarve ka kete kuptim si "vllaēa"=kolla, qerja , vllaēa qė "vllaēit" arat, sepse, te gjitha gjuhet janė te lidhura njera me tjetre; (trainé)(fr)
=teranie=terheqje, ndjekje, rreshqitje, ngrehje, kane te njejtin kuptim si
=:"treno" ato sajat e eskimezve quhen
="treno" do thote saja (séja) rreshqitse..qe terhiqen nga "rennat" (frenat(got.) apo "drenat", qe jetojne ne Finlande.. (shpella e Trenit) edhe kjo eshte e drejte por
="dreni" e
="treni" janė nja vetem se gerrmat gotike kane dhan keto ndryshime...
Vllak=Vllaqenje/vllaki/ po/vllaqanje/terheqje;

A mos ishin vllahėt ata bardhoshėt e dikurshėm tė ashtuquajtur nga Homeri, Pellazgėt e lashtė ?

Pa dyshim se po, dhe nga kėtu rihapet dosja, pse jo, dosja e sė vertetės ?

Se harrova se tek ne kemi perplote toponime me emrat si; "llashka drenoc" qe me siguri duhej te ishte Drenoci i Vllaheve" ose dardha "palloshke" po vllashki ose povllak pavllak, ata krmat me maz qe behen te na ne Kosove, jam habit, i pyeta "ēka jan keta "pavllaka" ? ma ktheyn mazė .. do thote "povllaka" =po vllahski" mazė sipas recetes vellahe etj..duhet me u nal e nji muaj dite ka pune vetem per kete dosje .por do ta mbushim ngadale
=========================
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2017, 03:22   #215
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Vllehėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga MR ZEID Shiko postimin
Ke te drejte si drapri kur thua qe ata jane shqiptar
Do te shiqonim gallat sikur vllehet te kishn nje qytet te tyre, te jetonin me zakonet dhe traditat e tyre, gomari do ishte akoma tranporti qe ata do kishin.
Para 90-tes nuk i njifnim, por pas saj shume prej tyre flasin me nje urrejtje dhe percmim per shqiperin dhe flamurin shqiptar.
Jane nje pakic vogel qe meritojne respekt, te tjeret jane kundra shqiperis etnike.
Ti me siguri as edhe nje vllah te vetem nuk ke takuar ne jete,por flet sikur te ishe Zoti mbi toke. Vllehet jane njerez si gjithe te tjeret. Jane popullsi e lashte e Ballkanit e latinizuar.Me shume gjasa fise te aferta me iliret,ne mos qofshin ilire me shume se ti e une.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2017, 06:43   #216
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,416
Thanks: 4,618
Thanked 3,588 Times in 1,716 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vllehėt

prinderit e mi jane vlleh nga Vlora , ata e flisnin gjuhen arumune ( dmth cobance) edhe une i bie te jem vllahe, por mbi te gjitha shqiptare
jam shume krenare sepse te gjithe vlleherit e fisit dhe te gjithe vllehet qe kam hasur jane bere dikush ne jete, me familjare dhe punetore se vllehet sme kane zene syte.
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur