Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Bektashi

Bektashi Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt bektashi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-05-2013, 17:22   #1
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Kėshillat e Jezusit (Hz. Isės a.s) nxjerr nga Bibla dhe Kurani

Lum pėr ata qė janė tė mėshirshėm;kėta janė ata qė do ta arrijnė mėshirėn e Allahut nė Ditėn e Kiametit.
Lum pėr ata qė i pėrmirėsojnė marrėdhėniet ndėrmjet njerėzve;nė Ditėn e Kiametit,ata do tė jenė afėr Allahut.
Lum pėr ata qė i kanė zemrat e pastra;nė Ditėn e Kiametit,ata do tė arrijėn dhuntitė e Allahut.
Lum pėr njerėzit zemėrbutė;nė Ditėn e Kiametit,do tė ulen nė fronet e sundimtarėve.
Lum pėr tė varfėrit;pėr ata ėshtė mbretėria e qiejve.
Lum pėr tė pikėlluarit;ata janė njerėzit e dashur.
Lum pėr ata qė kanė vuajtur prrej urisė dhe etjes pėr hir tė Allahut;ata janė qė do tė ngrihen dhe qė do t'u shuhet ezja.
Lum pėr ata qė punojnė tė mbarėn dhe qė u drejtohen me 'tė zgjedhurit e Allahut'.
Lum pėr ata qė i fyejnė pėr shkak tė shpirtit tė pastėr;pėr ata ėshtė mbretėria e qiejve.
Lum pėr ju nė kohėn kur jeni xhelozuar,ofenduar dhe ju kanė folur fjalė tė ndyshme.Bėhuni tė gėzuar nė ato kohėra;sepse sevapi juaj ėshtė duke u shtuar nė qiell.
O robėrit e kėqij,njerėzit i fajėsoni duke u bazuar nė supozime,por veten nuk e fajėsoni as pėr gjėrat e sigurta(ju keni dėshirė qė tė flisni dhe t'jua bėni me gisht pėr gjėrat qė nuk u keni).
O robėrit e kėsaj bote,pėt t'u terguar si asketė,ju e ruani kokėn tuaj,i shkurtoni kėmishat tuaja dhe i ulni kokat poshtė,por xhelozinė dhe lakminė nuk mund ta nxirini prej zemrave tuaja.
O robėrit e e kėsaj bote,ju i pėrgjani varrezave tė lyera me allēi,qė tė mahnitin kur tė shikohen nga jashtė,ndėrsa pėrbrenda gjenden eshtrat e mbushur plot me mėkate.
O robėrit e kėsaj bote,ju i pėrngjani drurit tė rrėshirės qė e djeg vetėn dhe u bėn dritė tė tjerėve.
O Bijtė e Israelit,edhe sikur tė kishit qenė tė detyruar pėr tė shkuar zvarrė,mbushni kuvendet e dijetarėve.Sikur Allahu qė e ngjall tokėn e tharė pėrmes rrebeshit tė shiut,ashtu edhe i ngjall zemrat e vdekura pėrmes dritės sė urtėsisė.
O Bijtė e Israelit,tė folurit e paktė ėshtė njė urtėsi e madhe,prandaj,heshtni. Heshtja ėshtė njė rahati e bukur dhe shkaktare e lehtėsimit tė mėkateve dhe e pakėsimit tė gabimeve.Pėrforocojeni derėn e diturisė; dera e diturisė ėshtė durimi.Allahu i urren ata qė qeshi sė koti dhe qė ecin nė drejtim tė njė gjėje ku nuk ka dobi pėr edukatėn dhe motalin,ndėrsa,e do bariun qė nuk ėshtė i pavėmendshėm pėr kopenė e tij dhe udhėheqėsin qė nuk ėshtė i pavėmendshėm pėr popullin e tij.Sikur qė turpėroheni haptas prej njerėzve,ashtu edhe turpėroheni fshehtas prej Allahut.Dijeni qė fjala e urtė ėshtė malli i humbur i besimtarit.Prandaj,studijoi fjalėt e urta,para se tė dalin nga dora.Fjalėt e urta do tė dalin nga dora edhe me vdekjen e rrėfyesve(Transmetuseve) tė fjalėve tė urta.
O zotėruesi i diturisė,nderoji dijetarėt pėr hir tė tė diturisė sė tyre he mos polemizo me ata.Tė padijshmit konsideroji tė pėrbuzur,pėr shkak tė paditurisė sė tyre,por mos i pėrzė ata;afroji te ti dhe mėsojua gjėrat qė nuk i dinė.
O zotėruesi i diturisė,dije qė pėr ēdo dhunti ndaj tė cilit nuk e ke shprehur falėnderimin,e ka shkallėn e mėkatit prej tė cilit do ta ndiesh ndėshkimin e tij.
O zotėruesi i diturisė,ēdo mėkat qė nuk shoqėrohet me pendim ėshtė sikur dėnimi me tė cilėn do tė ndėshkohesh.
O zotėruesi i diturisė,pėrgatitu pėr pikėllimet dhe brengat qė sulmojnė papritmas.
O Bijtė e Israelit,a nuk keni turp prej Allahut? Ujin nuk mund ta pini ēa e pastruar edhe prej papastėrtive mė tė vogla,ndėrsa,nuk ruheni prej mallit qė pėrmban haramin sa madhėsia e elefantit.A nuk keni dėgjuar kėto fjalė prej Tavratit:"Mirėmbajini marrėdhėneit familjare dhe gjenduni nė mirėsi ndaj tyre".Unė them kėshtu:Vizitoni ata qė i kanė ndėrprerė marrėdhėniet me ju;dhuroni atij qė kursen;bėni mirė atij qė ju bėn keq;pėrshėndeteni atė qė fyen;silluni drejt me personi qė ju kundėrshton;faleni atė qė bėn padrejtėsi,sepse edhe ju keni dėshirė t'ju falen tė kėqijat.Merrni mėsim prej faljes sė Allahut ndaj jush.A nuk po e vėreni se Dielli po i ndriēon edhe tė mirėt,edhe tė kėqijėt dhe se shiu po bie mbi robėrit e sinqertė dhe tė padrejtė?Ēka mund tė jetė epėrsia juaj ndaj tė tjerėve nėse i doni vetėm ata qė ju donė,i bėni mirėsi vetėm atyre qė ju bėn mirėsi dhe u dhuroni vetėm atyre qė ju dhurojnė?Kėtė e bėjnė edhe ata qė i kanė mendjet e shthurura dhe qė nuk janė tė virtytshėm.Por,nėse dėshironi tė bėheni miku dhe robi i zgjedhur i Allahut,bėni mirė atij qė ju bėn keq,hiqni dorė prej fajit tė tė padrejtit dhe pėrshėndeteni atė qė jua kthen fytyrėn. Dėgjojeni fjalėn time,ruajeni amanetin tim dhe respektojini kėshillat e mia,qė tė mund tė bėheni tė dijshėm dhe njohės tė fesė.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2013, 17:23   #2
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kėshillat e Jezusit (Hz. Isės a.s) nxjerr nga Bibla dhe Kurani

Flas tė vėrtetėn,kur them se zemrat tuaja drejtohen kah vendi i thesareve;pėr kėtė arsye,njerėzit e donė mallin dhe epshet tuaja e mėtojnė atė.Andaj,grumbulloni thesaret tuaja nė qiell,aty ku ėshtė vendi i sigurtė dhe ku mund tė arrijnė vjedhėsit.
Flas tė vėrtetėn,kur them se njė rob nuk mund t'i shėrbejė dy zotėrive,patjetėr duhet tė bėjė zgjedhjen e njėrit ndaj tjetrit,Ashtu edhe ju nuk mund tė zotėroni njėkohėsisht dashurinė ndaj Allahut dhe ndaj kėsaj bote.
Flas tė vėrtetėn,kur them se mė i keqi prej njerėzve ėshtė dijetari qė preferon kėtė botė ndaj diturisė;qė e do kėtė botė,qė mėton pėr tė dhe qė pėrpiqet pėr tė arritu,Sikur tė kishte mundur t'i hutojė njerėzit ky dijetar,sigurisht se do tė kishte bėrė edhe kėtė.Ēfarė dobie ka drita ndriēuese e diellit pėr syrin e verbėr? Dhe ngjashėm,ēfarė dobie ka dituria e kėtij dijetari,kur nuk mund tė veprosh sipas saj?Frytat e pemės janė tė shumta,por nuk janė tė gjitha tė dobishme dhe nuk hahen.Edhe dijetarėt janė tė shumtė,por nuk mund tė ketė dobi prej ēdonjėrit.Sa e gjėrė ėshtė sipėrfaqja e tokės,por nuk ėshtė e rehatshme ēdo pjese e saj.Edhe ata qė flasin janė tė shumtė,por nuk mund tė dėshmohet fjala e ēdonjėrit prej tyre.Atėherė,ruaju prej dijetarėve qė veshin rroba tė leshta,qė i fshehin gabimet e tyre duke ulur kokėn poshtė,qė tė vėshtrojnė nė n vetulla sikur ujku dhe qė fjalėt e tyre bie ndesh me veprat e tyre.A ėshtė e mundur vjelja e rrushit prej topalakut(njė lloj druri) dhe vjelja e fikut prej degės sė bostanit tė Ebuxhehlit(Babai i tė padijshmėve)?Ngjashėm,edhe fjala e dijetrit tė rrejshėm nuk mund tė prodhojė tjetėr veēse tė pavėrtetėn dhe gėnjeshtrėn.Nuk flet tė vėrtetėn qė e flet ēdonjėri.
Flas tė vėrtetėn,kur them se fara mbi nė tokė tė butė dhe tė rrafshėt,jo mbi shkėmb.Ngjashėm,edhe urtėsia vendoset nė zemrėn modeste,jo nė zemrėn e njeriut tė vrazhdė dhe kryelartė.A nuk e di se kush mban kokėn lartė,tavani ia godet kokėn dhe,kush e mban kokėn ulur,do tė ketė dobi prej hijes sė tij.Kėshtu qė,kush nuk tregon modesti pėr Allahun,Allahu do ta poshtėrojė atė,dhe kur e bėn kėtė,Allahu do ta lartėsojė atė.Sikur qė mjalti prihset nėse shishja nuk ėshtė e pėrshtatshme,ashtu edhe urtėsia nuk mund tė qėndroj nė zemrėn e ēdonjėrit.Nėse shishja nuk ėshtė e shpuar dhe ėshtė e pastėr,mjalit do tė mund tė qėndrojė njė kohė mė tė gjatė.Ngjashėm,pėrderisa zemrėn nuk e shpon epshi,nuk e pėrlyen lakmia dhe nuk e bėn tė vrazhdė dhuntia,urtėsia do tė mund tė qėndrojė aty.
Flas tė vėrtetėn,kur them se,nėse digjet njė shtėpi dhe nėse zjarri vazhdon tė kalojė nė shtėpitė tjera,shumė shtėpi do tė bėhen hi.Por,nėse arrihet tė shuhet zjarri te shtėpia e parė,atėherė nuk do tė digjen shtėpoitė tjera.Edhe mizori i parė ėshtė i tillė;nėse mund tė parandalohet mizoria e tij nga ana e njerzėve, atėherė nuk mund t'i bashkohet mizori i dytė.Nėse zjarri nuk mund tė gjejė dru dhe dėrrasa nė shtėpin e dytė,atėherė nuk mund tė djegė asgjė.
Flas tė vėrtetėn,kur them se nėse njėri e vėren gjarprin duke u afėruar te vėllai i tij dhe ai nuk itregon atij,dhe nėse vėllai i tij kafshohet dhe mytet,atėherė ky do tė bėhet ortak nė mbytjen e tij.Ngjashėm,nėse vėren se vėllai yt ėsjtė duke bėrė mėkat dhe ti nuk e frkėson me pėrfundimin e mėkatit,dhe nėse mėkati e rrethon atė,atėherė ti do tė bėhesh ortak nė mėkatin e tij.Kush ka fuqi pėr tė parandaluar njė mizor nga mizoria e tij dhe ai kėtė nuk e bėn,atėherė do tė konsiderohet sikur ai qė e ka bėrė atė mėkat.Si mund tė ketė frikė mizori,kur jeton nė mesin tuaj i sigurtė dhe askush nuk e parandalon,nuk i jep vėrejtje dhe nuk merret me tė? Pse tė mos lazdrohet pėr shkak tė papėrgjegjėsisė suaj dhe pse tė heqė dorė nga mizoria? A mjafton qė ndonjėri prej jush tė thotė: "Unė nuk bėj mizori.le tė bėjė kush tė dojė" dhe tė mos e parandalojė mizorinė mbasi qė tė ketė parė atė? Sikur tė kishte qenė ashtu,atėherė ēse u zbret dėnimi mizorėve dhe ju bashkė me tė po dėnoheni,edhe pse nuk e keni bėrė atė mizori bashkė me tė?
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2013, 17:24   #3
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kėshillat e Jezusit (Hz. Isės a.s) nxjerr nga Bibla dhe Kurani

Turp tė keni o robėrit e kėqij,si mund tė shpresoni nė sigurinė prej frikės sė Allahut nė Ditėn e Kiametit,kur ju frikoheni nga njerėzit pėt t'u nėnshtruar ndaj Allahut,dhe ēka ėshtė mė e keqja,ju u nėnshtroheni njerėzve dhe i pėrmbushni prentimet e njerėzve qė janė nė kundėrshtim me premtimet e Allahut.
Flas tė vėrtetėn,kur them se nė Ditėn e Kiametit,Allahu nuk do t'i mbaj tė sigurt nga frika robėrit qė i kanė bėrė Zot robėrit e tjerė.
Turp tė keni o robėrit e kėqij! Si ėshtė e mundur qė tė kėrkoniarsyetim pėr xhenetin pėrmes botės sė poshtruar,dhe epshėve tė pėrkoshme,dhe pėr njė jetė tė shkurtėr.Nėse nuk tregoni kėnaqėsi pėr daljen tuaj para Allahut,si do ta pėlqejė Allahu daljen tuaj para Tij?Allahu e pėlqen takimin me atė qė i gėzohet takimin e Tij dhe nuk e do takimin me atė qė nuk e dėshiron takimin me Tė.Si mund tė mendoni se vetėm ju jeni miku i Allahut,kur ikni prej vdekjes dhe e pėrqafoni kėtė botė?Sikur qė aroma e bukur e kafurit dhe bardhėsia e qefinit nuk i sigurojnė asnjė dobi tė vdekurit,tė gjitha do tė mbesin nėn tokė.ashtu edhe stolitė e kėsaj bote nuk do tė kenė kurrfarė dobie pėr ju;tė gjitha kėto do t'ju ēojnė nė mėkate.Ēfarė dobie ju sigurojnė trupat e pastėr dhe ngjyrat e ēiltėr dhe tė shkėlqyeshmėm,ku jeni duke shkuar kah vdekja,do tė mbeteni nėn tokė tė harruar dhe do tė varroseni nė brendėsinė e errėt tė tokės?
O robėrit e kėsaj bote,turp tė keni,po mbani qirinj nėn dritėn e diellit,ndėrsa drita e diellit ju mjafton.Dhe,hiqni dorė nga pėrfitimi i qiririt tė natės,ndėrsa qiriu ėshtė punuar pėr kėtė qėllim.Ngjashėm,ju nuk pėrfitoni prej diturisė pėr punėt tuaja tė kėaj bote;ndėrsa,ėshtė e caktuar pjesa juaj e cila do t'ju arrijė nga kjo botė.Por,nuk pėrfitoni prej diturisė nė lidhje me punėt e botės sė ardhshme,sepse dituria ju ėshtė dhėnė pėr kėtė qėllim.Thoni se ekzistin bota e ardhshme,por ju e rregulloni kėtė botė.Thoni se ekziston vdekja;por,ju jeni duke ikur prej saj.Thoni se Allahu sheh dhe dėgjon;por,nuk frikėsoheni prej regjistrimit tė veprave tė tua.Si mund t'ju arsyetojė njėri qė dėgjon? Arsyetimi i tij qė gėnjen pa dije ėshtė mė i pranueshėm sesa i atij qė gėnjen me dije.Nė tė vėrtetė,nuk ka arsyetim pėr asnjė gėnjeshtėr.
Flas tė vėrtetėn,kur them se nėse nuk shfrytėzohet kafsha bartėse pėr bartje dhe udhėtim,do t'i ndėrrohet natyra e saj.Kėshtu edhe zemrat do tė bėhen tė vrazhda dhe tė ashpra nėse nuk zbuten duke pėrmendur vdekjen dhe nėse nuk lodhen duke bėrė ibadete.Sikur qė nuk ka dobi ndezja e fenerit nė kulmin e njė shtėpie,qė nė brendėsinė e saj ėshtė terri dhe errėsira tmerruese,ashtu nuk ka dobi prej dritės sė diturisė qė rri vetėm nė gojė dhe jo nė zemėr.Prandaj,shkoni dhe ndriēoni shtėpitė tuaja.Nė kėtė mėnyrė,zbutni edhe zemrat tuaja me urtėsi para se tė bėhen mė tė fortė se guri dhe tė ndryshken.Si mund tė arrijė fuqinė ai qė nuk kėrkon ndihmė pėr t'i bartur gjėrat e rėnda?Si mund tė letėsohen mėkatet e ndonjėrit nėse nuk kėrkon falje prej Allahut?Si mund t'i pastrohen rrobat e ndonjėrit nėse nuk i lan ato? Si mund tė shpėtojė prej mėkateve ai qė nuk i largon pėrmes pendimit? A mund tė shpėtojė prej fundosejes ai qė e kalon detin duke notuar?A mund tė shpėtojė prej nxitjeve tė kėsaj bote ai qė mundohet por nuk kėrkon rrugėn e zgjidhjes sė problemit?Si mund tė arrijė te qėllimi ai qė udhėton pa udhėrrėfyes? Si mund tė shkojė nė xhenet ndonjėri nėse nuk i sheh shenjat e fesė?Si mund ta arrijė kėnaqėsinė e Allahut ai qė nuk i nėnshtrohet Atij? Si mund ta shohė fytyrėn e vet ai qė nuk shikohet nė pasqyrė?Si mund ta kompensojė dashurinė qė ia shpreh miku nėse nuk ia dhuron njė pjesė tė mallit?Si mund ta arrijė pėrkryejen e dashurisė ndaj Allahut,nėse nuk ia jep Atij njė pjesė tė mallit,tė cilin Ai ia ka dhėnė borxh?
Flas tė vėrtetėn,kur them se fundosja e njė anijeje nė det,nuk do t'i shkattojė kurrfarė mangėsie dhe dėmi detit.Ashtu edeh mėkatet tuaja kundrejt Allahut nuk do t'i shkaktojnė kurrfarė mangėsie apo dėmi Allahut.Pėrkundrazi,juve do t'u shkaktojnė dėm dhe mangėsi.Nuk do tė pakėsohet drita e Diellit nėse rrite numri i atyre qė pėrfitojnė prej saj.Tė gjithė qenit e gjalla jetojnė dhe gjallėrojnė pėrmes dritės sė Diellit.Edhe thesari i Allahut nuk do tė pakėsohet me dhurimin dhe dhėnien e frunizimit ndaj jush;njerėzit jetojnė prej frunizimit tė Tij.Allahu ia shton furnizimin e atij qė falėnderon.Padyshim,Ai ėshtė pranuesi i falėnderimit dhe i Dijshmi.
Turp tė keni o punėtorėt e kėqij,ju e pranoni shpėrblimin pėr punėn tuaj,e hani ushqimin,i vshni rrobat,ndėrtoni shtėpitė por e prishni punėn e Atij qė ju jep punė.Nuk do tė kalojė shumė dhe punėdhėnėsi do t'ju thėrrasė juve;do tė shikojė punėn qė e keni prishur,do t'ju ndėshkojė me njė dėnim poshtėruese dhe do tė urdhėrojė prerjen e qafave tuaj prej rrėnjės,ndarjen e duarve prej nyjeve dhe zvarritjen e trupit tuaj nė sipėrfaqen e tokės.
Pastaj,trupat tuaj do tė vendosen nė mes tė rrugės si kėshillė pėr tė devotshmit dhe mėsim pėr mizorėt.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2013, 15:10   #4
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kėshillat e Jezusit (Hz. Isės a.s) nxjerr nga Bibla dhe Kurani

Turp tė keni o dijetarėt e kėqij,mos mendoni se nuk do tė vijė te ju vdekja,nėse ėshtė shtyrė pėrkohėsisht;dekja ėshtė aq e afėrt sa qė ka mbėrritur dhe ju keni migruar drejt saj.Prandaj,vendosni prej tani thirrjen e vėrtetė nė veshėt tuaj;vajtoni pėr gjendjen tuaj dhe pėr mėkatet tuaja;pėrgatitni tė nevojshmėn dhe kthehuni tek Allahu duke u penduar.
Flas tė vėrtetėn,kur them se sikur qė i sėmuri nuk mund ta ndiejė shijen e ushqimit tė lezetshėm,edhe njeriu qė zotėron shumė mall prej kėsaj bote nuk do tė mund tė ndiejė shijen e ibadetit pėr shkak tė dashurisė ndaj mallit.Njeriu i sėmurė ndien kėnaqėsi edhe prerj pėrshkrimit tė ilaēeve nga ana e mjekut,por kur i kujtohet hidhėsia e ilaēit,nė sytė e tij do tė zbehet shėrimi pėrmes pėrdorimit tė ilaēeve.
Edhe ata qė e duan kėtė botė marrin lezet prej bukurive tė ndyshme tė kėsaj bote,por kur kujtojnė vdekjen,pėrnjėherė jeta e tyre u duket e zbehur.
Flas tė vėrtetėn,kur them se tė gjithė njerėzit i vėshtrojnė yjet,por vetėm ata qė i dinė pozitat dhe orbitat e tyre,mund t'i gjejnė rrugėt e tyre nė natėn e errėt;edhe ju e mėsoni urtėsin por vetėm ata qė veprojnė sipas saj mund ta arrijėn udhėzimin.
Turp tė keni o robėrit e kėsaj bote,pėr tė marrė shijen e grurit dhe pėr tė qenė i tretshėm,ju e pastroni dhe e bluani atė.Pėr ta ndier shijen e imanit dhe tė keni dobi prej saj,duhet ta pastroni atė.
Flasė tė vėrtetėn,kur them se nėse nė mesin e natės ju bie nė dorė ndonjė kandil qė digjet me yndyrėn e katranit nuk do tė pengoj[ qė tė pėrfitoni prej tij.Kėshtu edhe urtėsinė merreni kudo qė ta gjeni;mos tė jetė pengesė mosrespektimi i atij personi ndaj asaj urtėsie.
Turp tė keni o ju qė e adhuroni kėtė botė.As nuk mendoni si zotėruesit e urtėsisė,as nuk kuptoni si tė menēurit,as nuk dini siku dijetarėt,as nuk jeni sikur ata qė ruhen prej tė kėqijave dhe as nuk u pėrngjani njerėzve tė lirė e me vlerė.Nuk do tė kalojė shumė dhe bota do t'ju gėrmojė nga rrėnja dhe do tė shtriheni me shpinė nė tokė.Pastaj,mėkatet tuaja do t'ju tėrheqin zvarrė pėr flokėsh,pėrmbrapa do t'ju shtyj[ dituria qė nuk e keni shfrytėzuar dhe do t'ju dorėzojnė lakuriq dhe tė vetmuar te sulltani qė do t'ju ndėshkojė;ai do t'ju ndėshkojė pėr veprat e kėqija.
Turp tė keni o robėrit e kėsaj bote,a nuk jeni caktuar si sundues pėr tė gjitha krijesat pėrmes diturisė?Por,ju nuk keni punuar sipas diturisė dhe e keni lėnė anash.U drejtuat kah bota,sundoni pėr kėrė botė,pėrgatiteni pėr kėtė botė,e preferoni kėtė ndaj botės sė ardhshme,e zhvilloni dhe e ndėrtoni atė.Deri kur do tė jeni tė drejtuar kah kjo botė? A nuk ka Allahu ndonjė hise nė trupin tuaj?
Flas tė vėrtetėn,kur them se mėkatet e vogla janė nga kurthet e shejtanit.Ato ju duken tė vogla,por sė shpejti do tė mblidhen dhe do
t'ju rrethojnė.
Flas tė vėrtetėn,kur them se sikur qė lavdėrimi pėrmes gėnjeshtrės dhe mburrja me veten nė lidhje me fenė janė koka e tė gjitha sherreve tė njohura ashtu edhe dashurija ndaj kėsaj bote ėshtė burimi i tė gjitha gabimeve.
Flas tė vėrtetėn,kur them se nuk ka gjė mė tė mirė sesa namazi i falur pėr tė arritur nderin e ahiretit dhe pėr t'ju mbrojtur prej sherreve tė kėsaj bote,dhe se asgjė nuk e afrron mė shumė njeriun tek Allahu sikur qė e afron namazi.Prandaj,fale vazhdimisht namazin,sepse namazi ėshtė gjeja mė e dashur pėr Allahun dhe mjeti mė i mirė qė tė afron tek Allahu.
Flas tė vėrtetėn,kur them se ėshtė e madhe ēdo vepėr e atij ndaj tė cilit ėshtė bėrė padrejtėsia,nėse nuk ėshtė bėrė hakmarrja me dorė,me vepėr apo me armiqėsi.Cili prej jush ka parė njė dritė me emrin errėsirė apo njė errėsirė me emrin dritė?Ngjashėm,asnjė rob besimtar nuk e preferon pabesimin ndaj besimit dhe ahiretin ndaj kėsaj bote.Athua mund tė korrė elbin ai qė e mbjell grurin apo ta korrė grurin ai qė e mbjell elbin?Kėshtu edhe ēdo rob do tė korrė nė botėn e ardhshme atė ēka ka mbjellė nė kėtė botė dhe aty do ta sheh pėrfundimin e ēdo vepre.
Flas tė vėrtetėn,kur them se njerėzit ndahen nė dy grupe nė lidhje ,e urtėsinė:Njė grup e pėrforcon atė pėrmes fjalės sė tij dhe e humb pėrmes veprės sė keqe;dhe grupi i dytė e pėrforcon pėrmes fjalės dhe e dėshmon me vepėr;nė mes tyre ekziston dallim i madh,prandaj,lum pėr dijetarėt qė veprojnė sipas diturisė sė tyre dhe turp tė kenė dijetarėt qė vetėm flasin e nuk veprojnė.
Flas tė vėrtetėn,kur them se kush nuk e pastron tė mbjellėn e vet prej barit dėmtues,do ta dėmtojnė tė mbjellėn ato barishte dėmtuese:Kush nuk e nxjerr dashurinė e kėsaj bote prej zemrės sė tij.kjo dashuri do ta kaplojė zemrėn aq shumė sa qė nuk do tė mund tė shijojė dashurinė e botės sė ardhshme.
Turp tė kini o robėrit e kėsaj bote,bėni burg errėsirėn e xhamisė pėr trupat tuaj(gjenduni vazhdimisht nepėr xhamia),zemrat tuaja shėndėrroni nė shtėpi tė devotshmėrisė dhe mos i shėndėrroni nė vendbanime pėr epshet tuaja.
Flas tė vėrtetėn,kur them se ai qė ėshtė mė i padurueshmi ndaj fatkeqėsive,ai e do mė sė shumti kėtė botė.Ai qė ėshtė mė i durueshmi ndaj fatkeqėsive,ai ėshtė mė asketi nė kėtė botė.
Turp tė kini o dijetarėt e kėqij, a nuk ishit ju tė vdekurit qė jeni ringjallur nga ana e Allahut?Pastaj,prepė vdiqėt mbasi qė u ringjallėt.
Turp tė kini,a nuk ishit ju tė padijshmit qė Allahu u dha dituri?Ai ju mėsoi dituri dhe ju e harruat Atė.Turp tė kini,a nuk jeni ju tė padijshmit qė Allahu ju caktoi si njohės tė rregullave tė fesė?Kur ju caktoi pėr njohės tė rregullave tė fesė,ju u bėtė tė padijshėm.Turp tė kini,a nuk jeni ju devijuesit qė janė udhėzuar?Ju jeni kthyer nė devijim mbasi qė jeni udhėzuar.Turp tė kini,a nuk ishit ju tė verbrit qė Allhu ua dha fuqinė e tė shikuarit.Ju jeni bėrė tė verbėr mbasi qė ju dha fuqinė e tė shikuarit.Turp tė kini,a nuk ishit ju tė shurdhrit qė Allahu ua dha fuqinė e tė dėgjuarit?Ju jeni bėrė tė shurdhėr mbasi qė ju dha fuqinė e tė dėgjuarit.Turp tė kini,a nuk ishit ju memecėt qė Allahu ua dha fuqinė e tė folurit?Ju jeni bėrė memecė mbasi qė ju dha fuqinė e tė folurit.Turp tė kini,a nuk kėrkoni fitore prej Allahut?Ju jeni kthyer mbrapa,mbsi qė Allahu ju ua mundėsoj fitoren.Turp tė keni,a nuk ishit ju tė poshtėruarit qė Allahu ju shenjtėroi?Mbasi qė u shenjtėruat,ju keni rezistuar dhe kundėrshtuar.Turo tė kini a nuk jeni ju tė dobėtit qė ju ka ndihmuar Allahu dhe qė jeni frikuar prej sulmeve tė armikut?Mbsi qė ju ndihmoi,ju u bėtė kryelartė dhe mizorė.Atėherė,turp tė kini pėr hir tė poshtėrimit tuaj nė Ditėn e Kiametit.
Turp tė kini o dijetarėt e kėqij,ju kryeni veorat e ateistėve,kėrkoni dėshiratėt e trashėgimtarėve tė xhenetit dhe e gjeni rehatinė e atij ėshtė i sigurt se nuk do tė hidhet nė zjarr.Por,puna e Allahut nuk pėrputhet me dėshirat tuaja.Juve ju krijon pėt tė vdekur,ndėrton pėr tė
shkatėrruar,ju bėn qė tė zhvilloheni ndėrsa,ju mblidhni dhe pėrgatitni pėr trashėgimtarėt tuaj.
Flas tė vėrtetėn,kur them se Hz Musa(a.s.) ju kėshillonte:"Mos u betoni rrejshėm ndaj Allahut",ndėrsa unė them"Mos u betoni ndaj Allahut as rrejshėm as drejt,por thoni vetėm po ose jo".O bijtė e Israelit,ushqejuni me elb dhe fasule tė shkretėtirės.Mos e pėrdorni grurin,sepse frikohem se nuk mund ta falėnderoni Allahun pėr grurin
nė mėnyrė tė denjė.
Flas tė vėrtetėn,kur them se disa prej njerėzve e arrijnė shėndetin,e disa fatkeqėsinė;prandaj,falėnderojuni pėr shėndet dhe ndjeni dhimbje pėr atė qė e arrin fatkeqėsia.
Flas tė vėrtetėn,kur them se nė Ditėn e Kiametit do tė merrni pėrgjigjen pėr ēdo fjalė ofenduese qė keni folur.
O robėrit e kėqij,kush ėshtė pėrgatitur pėr tė prerė kurban dhe kupton se vėllai i tij ėshtė zemruar nė tė,le tė shkojė sė pari te vėllai i tij dhe ta kėnaqė atė,dhe pastaj ta pres kurbanin.
O robėrit e kėqij,nėse ndonjėrit prej jush iu merret kėmisha,jepeni bashkė me tė edhe gunėn.Nėse ju godasin nė faqen e djathtė,kthejeni edhe faqen e majtė.Nėse ju detyron ndonjėri qė tė bartni ndonjė ngarkesė deri nė tre fersah(njėsi matėse,1.5 km)largėsi,ju shkoni me tė edhe tre fersaha tjerė.
Flas tė vėrtetėn,kur them se,ēfarė dobie ka prej trupit qė tė jashtmen e ka tė shėndoshė dhe tė brendshmen tė prishur?Nėse zemrat tuaja janė tė prishura,nuk do tė keni dobi prej trupave tuaj.sado tė bukur qofshin.Ēfarė dobie ka pastėrtia e trupit,kur zemra ėshtė e pėrlyer?
Flas tė vėrtetėn,kur them se,mos u bėni sikur shosha qė e lėshon miellin e butė dhe e mban thekrėn.nė kėtė mėnyrė,ju po e nxirrni urtėsinė prej gojės por lakmia po ju mbete nė zemėr.
Flas tė vėrtetėn,kur them se,sė pari largojeni sherrin dhe pastaj kėrkoni tė mbarėn,pėr tė pasuar dobi prej saj.Kur jenė bashkė e mbara dhe sherri,nuk keni dobi prej sė mbarės.
Flas tė vėrtetėn,kur them se,do t'i lagen rrobat atij qė hyn nė lumė,sado qė tė mundohet pėr tė mos i lagur.Edhe ai qė e do kėtė botė
nuk mund tė shpėtojė prej mėkateve.
Flas tė vėrtetėn,kur them lum pėr atė qė nuk fle natėn duke e kaluar nė ibadet;ata janė zotėruesit e drtiės sė pėrhershme.Ata zgjohen pėr tė bėrė ibadet dhe pėr ta lutur Allahun t'i shpėtojė nga vėshtrisitė e Ditės sė Kiametit.
Flas tė vėrtetėn,kur them se,kjo botė ėshtė krijuar si njė arrė dhe se robėrit mbjellin aty tė mbarėn,sherrin,tė ėmblėn dhe tė hidhėtėn.Ai qė e ka mbjellė tė mbarėn,nė ditėn e dhėnies sė llogarisė do tė ketė pėrgfundimin e dobishėm,ndėrsa,ai qė e ka mbjellė sherrin,do ta ketė ditėn e vėshtirė dhe tė mundimshme nė ditėn e dhėnies sė llogarisė.
Flas tė vėrtetėn,kur them se njeriu i urtė sprovohet me tė padijshmin,dhe i padijshmi sprovohet me epshet dhe pasionet.Ju kėshilloj qė ta vulosni gojėn tuaj,qė tė mos dalin fjalėt fyese dhe ofenduese prej saj.
Flas tė vėrtetėn,kur them se nuk mund t'i arrini gjėrat e dėshiruara,nėse nuk i duroni gjėrat e padėshiruara;pa hequr dorė prej kėnaqėsive, nuk mund t'i arrini dėshirat tuaja.
Flas tė vėrtetėn,kur them se, o robėrit e kėsaj bote,ju nuk e doni as kėtė,as botėn e ardhshme.Sikur tė kishit dashur kėtė botė,do t'i kishit dhėnė rėndėsi asaj pune qė ju afron kah ajo;dhe,sikur tė kishit dashur botėn e ardhshme,do tė kishit vepruar veprat e atyre qė shpresojnė
nė tė.
Flas tė vėrtetėn,kur them se.o robėrit e kėsaj bote,ndonjėri prej jush e urren shokun e tij duke u bazuar nė supozime,pr nuk e urren epshin e tij duke pasur bindje tė sigurtė pėr tė.
Flas tė vėrtetėn,kur them se disa prej jush zemėrohen kur u pėrmenden turpet e tyre,ndėrsa ato janė tė vėrteta.Por, nėse lavdėrohet me ndonjė veti qė nuk e zotėron,nuk do ta kundėrshtoj atė.
Flas tė vėrtetėn,kur them se shpirtrat e shejtanėve nuk kanė jetuar askund mė gjatė sesa nė zemrat tuaja.Allahu jua ka dhėnė kėtė botė qė tė punoni pėr botėn e ardhshme;jo pėr t'ju parandaluar nga ajo.
Allahu ju ka zgjeruar kėtė botė,qė tė bėhet ndihmėsi juaj nė kryerjen e ibadeteve,jo pėr tė kryer mėkate.Allahu ju ka urdhėruar qė t'i nėnshtroheni Atij nė kėtė botė,jo pėr ta kundėrshtuar Atė.atė e ka bėrė mjet pėr t'u afruar te e lejuara,jo te e ndaluara.Atė e ka zgjeruar qė tė lidhni marrėdhėnie nė mes veti,jo pėr ti ndėrprerė ato.
Flas tė vėrtetėn,kur them se ēdokush e mėton sevapin,por e arrin vetėm ai qė vepron pėr tė.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2013, 11:25   #5
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kėshillat e Jezusit (Hz. Isės a.s) nxjerr nga Bibla dhe Kurani

Flas tė vėrtetėn,kur them se njeriu i urtė sprovohet me tė padijshmin,dhe i padijshmi sprovohet me epshet dhe pasionet.Ju kėshilloj qė ta vulosni gojėn tuaj,qė tė mos dalin fjalėt fyese dhe ofenduese prej saj.
Flas tė vėrtetėn,kur them se nuk mund t'i arrini gjėrat e dėshiruara,nėse nuk i duroni gjėrat e padėshiruara;pa hequr dorė prej kėnaqėsive, nuk mund t'i arrini dėshirat tuaja.
Flas tė vėrtetėn,kur them se, o robėrit e kėsaj bote,ju nuk e doni as kėtė,as botėn e ardhshme.Sikur tė kishit dashur kėtė botė,do t'i kishit dhėnė rėndėsi asaj pune qė ju afron kah ajo;dhe,sikur tė kishit dashur botėn e ardhshme,do tė kishit vepruar veprat e atyre qė shpresojnė nė tė.
Flas tė vėrtetėn,kur them se o robėrit e kėsaj bote,ndonjėri prej jush e urren shokun e tij duke u bazuar nė supozime,pr nuk e urren epshin e tij duke pasur bindje tė sigurtė pėr tė.
Flas tė vėrtetėn,kur them se disa prej jush zemėrohen kur u pėrmenden turpet e tyre,ndėrsa ato janė tė vėrteta.Por, nėse lavdėrohet me ndonjė veti qė nuk e zotėron,nuk do ta kundėrshtoj atė.
Flas tė vėrtetėn,kur them se shpirtrat e shejtanėve nuk kanė jetuar askund mė gjatė sesa nė zemrat tuaja.Allahu jua ka dhėnė kėtė botė qė tė punoni pėr botėn e ardhshme;jo pėr t'ju parandaluar nga ajo.
Allahu ju ka zgjeruar kėtė botė,qė tė bėhet ndihmėsi juaj nė kryerjen e ibadeteve,jo pėr tė kryer mėkate.Allahu ju ka urdhėruar qė t'i nėnshtroheni Atij nė kėtė botė,jo pėr ta kundėrshtuar Atė.atė e ka bėrė mjet pėr t'u afruar te e lejuara,jo te e ndaluara.Atė e ka zgjeruar qė tė lidhni marrėdhėnie nė mes veti,jo pėr ti ndėrprerė ato.
Flas tė vėrtetėn,kur them se ēdokush e mėton sevapin,por e arrin vetėm ai qė vepron pėr tė.
Flas tė vėrtetėn,kur them se pema nuk do ta arrijė pėrkryerjen pėrderisa nuk tė jep frutat e bukura,ashtu edhe feja nuk do ta arrijė pėrkryerjen pėrderisa tė mos largohemi prej mėkateve.
Flas tė vėrtetėn,kur them se sikur qė uji e shuan zjarrin shtu edhe pjekuria e shuan zemėrimin.
Flas tė vėrtetėn,kur them se bujqėsia do tė japė produkte vetėm me ujė dhe tokė;ashtu edhe besimi do tė formohet pėrmes diturisė dhe veprės.
Flas tė vėrtetėn,kur them se sikur uji dhe zjarri nuk mund tė qėndrojnė nė njė enė,ashtu edhe verbėria dhe njohja e rregullave tė fesė nuk mund tė qėndrojnė nė njė zemėr.
Flas tė vėrtetėn,kur them se shiu nuk bie pa re dhe pa e pasur zemrėn e pastėr nuk mund tė kryhet njė punė ku ekzistonė kėnaqėsia e Allahut.
Flas tė vėrtetėn,kur them se gjithēka e merr dritėn prej diellit dhe zemra fiton dritėn pėrmes urtėsisė.Koka e ēdo pune ėshtė devotshmėria,E drejta ėshtė dera e ēdo tė mbare dhe mėshira e Allahut ėshtė dera eēdo tė mbare;ēelėsi i kėtyre dyerve ėshtė lutja e zjarr tė dhe tė vepruarit.Si mund tė hapet zemra pa pasur ēelėsin?
Flas tė vėrtetėn,kur them se njeriu i menēur nuk e mbjell njė pemė qė nuk i pėlqen dhe nuk i hip njė mjeti bartės qė nuk i pėlqen.Njė dijetar besimtar nuk i bėn punėt e papėlqyera nga Allahu.
Flas tė vėrtetėn,kur them se sikur qė guri mprehės e mpreh dhe e shkėlqen shpatėn ashtu edhe urtėsia e mpreh dhe e ndriēon zemrėn,Urtėsia nė zemrėn e tė menēurit ėshtė sikur uji mbi tokėn e vdekur;sikur qė uji e ringjall tokėn,ashtu edhe urtėsia e ringjall zemrėn.Urtėsia nė zemrėn e tė menēurit i pėrgjannjė drite nė errėsiė,qė me anė tė asaj drite i menēuri lėvizė nė mes njerėzve.
Flas tė vėrtetėn,kur them se ėshtė mė mirė bartja e gurėve prej lartėsisė sė maleve sesa tė flasėsh me njeriun qė nuk e kupton fjalėn tėnde;njeriu i tillė i pėrgjan gurit qė ėshtė vendosur nė njė enė me ujė pėr t'u zbutur apo pėr tė pėrgatitur ushqimi pėr tė vdekurit.Lum pėr atė qė largohet prej fjalėve tė kota duke u bazuar nė frikėn prej Allahut qė nuk flet asgjė pėrveē asaj qė mund tė kuptohet dhe qė nuk e lakmon fjalėn e asnjėrit pėrderisa ta zbatojnė nė vepėr atė fjalė.Lum pėr atė person qė mėson prej dijetarėve atė ēka nuk di dhe i mėson tė padijshmit me atė ēka ka mėsuar.Lum pėr atė qė i respekton dijetarėt pėr shkak tė diturisė sė tyre,qė nuk polemizon me ata,qė i sheh tė vegjėl tė padijshmit pėr shksk tė paditurisė sė tyre por qė nuk i largon nga vetja,dhe qė i thėrret tė padijshmit pėr t'i mėsuar gjėrat qė nuk i dinė ata.
Flas tė vėrtetėn,kur them se o havarijun,ju jeni nė mesin e popullit sikur i gjalli nė mes tė vdekurve;prandaj,mos vdisni me vdekjen e tė gjallėve tė tillė.
Hz. Isa (a.s)Jezusi ka thėnė se Allahu i ka thėnė:"Robi besimtar pikėllohet kur ia marr kėtė botė prej tij,ndėrsa,Unė e pėlqej atė mė sė shumti dhe ėshtė mė sė afėrmi ndaj Meje nė kėtė gjendje.Ai gėzohet kur t'i dhuroj bollėk dhe gjėrėsi nė kėtė botė,ndėrsa,nė kėtė gjendje ėshtė mė i keqi tek Unė dhe largė nga Unė".
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur