Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-04-2014, 11:18   #1
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė

Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė
Valbona Sulēe

Cili ėshtė gazetari/ja mė i/e mirė nė Shqipėri? Kjo ėshtė pyetja qė mė erdhi nė mend kur dėgjova se dje, si ēdo vit u ndanė ēmimet Pulitzer pėr gazetarinė amerikane. Pėr kėdo qė e ka filluar profesionin e gazetarisė pas viteve ’90, Pulitzer ka qenė sinonimi i pėrsosmėrisė gazetarseke, ēmimi qė shėnonte kulmin professional tė njė gazetari. Artikujt qė fitonin kėtė ēmim janė shkolla tė vėrteta pėr mėnyrėn sesi duhet raportuar nė njė demokraci ku gazetari ėshtė misionar i informimit tė publikut.

Pyetja mė ngeli pa pėrgjigje, sepse edhe pas 20 vitesh gazetaria shqiptare nuk ka arritur tė krijojė njė sistem vlerash hierarkikė pėr profesionin e vet. Sigurisht, nė vite janė shpėrndarė e dhėnė shumė ēmime dhe gazetarėt me pėrvojė kanė nė dosjet e tyre disa prej tyre. Unė vetė kam njė ēmim pėr programin televiziv tė vitit 1999 nga Bordi i Medias i Fondacionit Soros, i cili mė rezulton ta ketė nisur i pari kėtė traditė dhe pėr disa vite ka qenė i vetmi nė kėtė fushė.

Pas tij, organizata tė shoqėrisė civile si Qendra pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Fėmijėve, Qendra pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Njeriut, Co-plan me ēmimet e lidershipit, Instituti AKT dhe institucione qeveritare, mes tyre Ministria e Kulturės dhe ajo e Shėndetėsisė, kanė shpėrndarė ēmime pėr gazetarėt mė tė mirė sipas fushave qė mbulojnė. Unioni i Gazetarėve Shqiptarė, organizata mė e madhe e gazetarėve nė vend shpėrndan ēmimin “Vangjush Gambeta” pėr gazetarėt e ekonomisė.

Por tė gjitha kėto ēmime, me gjithė dėshirėn e mirė tė organizatorėve tė tyre pėr tė nxitur e shpėrblyer gazetarinė e mirė dhe qytetare, nuk e mbushin dot, as nuk duhet ta zėvendėsojnė boshllėkun e njė ēmimi kombėtar tė gazetarisė si ai Pulitzer, i dhėnė nga njė juri e pėrbėrė nga 77 botues, redaktorė, shkrimtarė dhe profesorė qė mblidhen ēdo mars nė Universitetin e Kolumbias pėr tė gjykuar konkurentėt pėr 14 kategori tė gazetarisė. Mbi tė gjitha, nuk sigurojnė dot atė vazhdimėsi tė nevojshme pėr prestigjin e njė ēmimi qė simbolizon ruajtjen dhe pėrsosjen e standarteve tė profesionit.

Njė profesion rritet e zhvillohet edhe nėpėrmjet nxitjes sė konkurencės dhe egos profesionale. Nė kėto 20 vjet gazetaria shqiptare me tė mirat dhe tė metat e veta, ka formėsuar vlera, tė cilat do tė duhet t’i ndajė me anėtarėt mė tė rinj tė komunitetit, por edhe me ata qė qėndrojnė prej kohėsh nė profesion pėr tė mos bjerrė cilėsinė e raportimit, pėr tė treguar se kanė standarde qė i respektojnė dhe drejt tė cilave duhet tė shkojnė tė gjithė. Pasja e njė ēmimi kombėtar si ai Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė do tė ishte njė shtysė mė shumė pėr tė arritur mė tė mirėn nė gazetari dhe pėr tė lėnė pas dėshmi tė punės sė gazetarėve si modele pėr t’u ndjekur.

Sic thotė edhe njė administrator i ēmimit Pulitzer “lista e fituesve ndėr vite ėshtė diēka mė shumė se thjeshtė njė regjistėr emrash apo tė dhėnash biografike. Ėshtė njė listė emrash tė njerėzve tė gazetarisė, letėrsisė dhe muzikės, zotėsia e tė cilėve i mundėson kėrkuesve tė gjejnė gjurmėt evolucionin historik nė fushat e tyre pėrkatėse dhe ndihmon zhvillimin e shoqėrisė amerikane”. Gazetaria shqiptare ėshtė aq e pjekur sa ta bėjė kėtė tani. Gazetaria shqiptare e meriton kėtė.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 11:23   #2
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė

Tema do jete kryeteme pasi eshte shume aktuale per gjendjen e gazetarise Shqiptare. Ndryshe nga zonja Sulce, une mendoj se gazetaria shqiptare eshte jo vetem e papjekur por dhe e papergatitur nga pikpamja gjuhesore dhe formuese.

A e meriton gazetaria shqiptare nje cmim, nje tjeter sebep per show-biz ? Nese po cfare ka bere gazetaria shqiptare per te informuar publikun shqiptar ? Cfare ka bere gazetaria shqiptare per te analizuar trendet shqiptare, politikat e fqinjeve dhe per te investiguar abuzimet e pafundme te shtetit shqiptar ndaj individit, prones, biznesit, jetes e cdo gje qe e garanton cilido shtet qe aspiron te jete atje ku eshte dhe retorika tashme e sofistikuar e politikaneve tane.

A eshte shtypi shqiptar sot ne sherbim te popullit apo ne sherbim te politikes ?

Cfare i nevojitet shtypit shqiptar dhe raportimit te lajmeve perpara se te meritoj nje cmim me vete ?
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 12:19   #3
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė

Ne Shqiperi eshte e veshtire ti kushtosh nje ēmim Pulitzer vetem gazetariese,duhet te vendoset ndonje ēmim tjeter i perbashket; per gazetaret,politikanet e gjykatesit.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 13:42   #4
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,004
Thanks: 893
Thanked 1,514 Times in 1,130 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė

Artan Hoxha,ai qe na serviri pamjet e 21 janarit,dhe drejtues i emisionit "xhungel".Reporter me te stakuar nuk me kane zene syte!
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 16:38   #5
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė

Pse te mos t'i dekorojme?
Pulitzer prize s'eshte asgje per veprat qe keta gazetare kane dhene ndaj popullit dhe jetes se tij te trazuar.
Une mendoj t'i dekorojme me nje cmim me te madh "The Biggest Loser"
E justifikojne me se miri poziten e tyre aktuale.

Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 19:32   #6
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Pėrgjigje e: Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Superman Shiko postimin
Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė
Valbona Sulēe

Cili ėshtė gazetari/ja mė i/e mirė nė Shqipėri? Pulitzer ka qenė sinonimi i pėrsosmėrisė gazetarseke, ēmimi qė shėnonte kulmin professional tė njė gazetari. Artikujt qė fitonin kėtė ēmim janė shkolla tė vėrteta pėr mėnyrėn sesi duhet raportuar nė njė demokraci ku gazetari ėshtė misionar i informimit tė publikut.

Unė vetė kam njė ēmim pėr programin televiziv tė vitit 1999 nga Bordi i Medias i Fondacionit Soros, i cili mė rezulton ta ketė nisur i pari kėtė traditė dhe pėr disa vite ka qenė i vetmi nė kėtė fushė.Por tė gjitha kėto ēmime, me gjithė dėshirėn e mirė tė organizatorėve tė tyre pėr tė nxitur e shpėrblyer gazetarinė e mirė dhe qytetare, nuk e mbushin dot, as nuk duhet ta zėvendėsojnė boshllėkun e njė ēmimi kombėtar tė gazetarisė si ai Pulitzer, i dhėnė nga njė juri e pėrbėrė nga 77 botues, redaktorė, shkrimtarė dhe profesorė qė mblidhen ēdo mars nė Universitetin e Kolumbias pėr tė gjykuar konkurentėt pėr 14 kategori tė gazetarisė. Mbi tė gjitha, nuk sigurojnė dot atė vazhdimėsi tė nevojshme pėr prestigjin e njė ēmimi qė simbolizon ruajtjen dhe pėrsosjen e standarteve tė profesionit.Sic thotė edhe njė administrator i ēmimit Pulitzer “lista e fituesve ndėr vite ėshtė diēka mė shumė se thjeshtė njė regjistėr emrash apo tė dhėnash biografike. Ėshtė njė listė emrash tė njerėzve tė gazetarisė, letėrsisė dhe muzikės, zotėsia e tė cilėve i mundėson kėrkuesve tė gjejnė gjurmėt evolucionin historik nė fushat e tyre pėrkatėse dhe ndihmon zhvillimin e shoqėrisė amerikane”. Gazetaria shqiptare ėshtė aq e pjekur sa ta bėjė kėtė tani. Gazetaria shqiptare e meriton kėtė.
Arrogancen....
Mendjemadhesine....
Mentaliten......
Ose shoqerine e sotme tonen e gjen ne kete pacavure artikull.

Duhet ta zgjedhim Ministren e re te Arsimit dhe Kultures ne te ardhmen.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2017, 03:06   #7
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė

Cmim gazetarie mund te jepet ne ato vende ku ka gazetari. Tek ne nuk ka gazetari,por ka shkronjes me pagese ne sherbim te gjithkujt. Si puna e prostitutave qe shkojne ku ti paguajne me mire. Sidoqofte nese do kishte nje cmim,ate do ta fitonte pa dyshim Kastriot Myftaraj ose Halil Matoshi. Dy vellezer me nena te ndryshme por me babe te njejte...
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2017, 19:49   #8
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,011
Thanks: 2,014
Thanked 2,907 Times in 1,617 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė

Mustafa Nano dhe Emina Ēunmulaj, si anė tė sė njėjtės medalje tė keqe
Nuk ka shembull nė botė qė njė popull, njė shoqėri, njė vend, tė jetė zhvilluar ekonomikisht, tė jetė pasuruar, tė ketė arritur mirėqenien ekonomike, pa i dhėnė rėndėsi dinjitetit, pa e mbrojtur atė. Njė popull, njė shoqėri qė nuk rrin tė kuptojė se si ia prekin dinjitetin, si ia shkelin atė, nuk mund tė kuptojė as shkaqet e varfėrisė dhe mjerimit tė vet, dhe as sesi ndryshohet kjo gjendje.
Nuk ėshtė rastėsi qė pothuajse nė tė njėjtėn kohė Mustafa Nano dhe Emina Ēunmulaj, dy njerėz nė pamje tė parė tė ndryshėm sa mė s’ bėhet, folėn pėr nėnėn. Mustafa Nano foli pėr nėnėn e Skėnderbeut, tė cilėn e quajti serbe. Ėshtė e vėrtetė qė Mustafa Nano e kishte thėnė kėtė nė njė libėr tė botuar disa muaj mė parė, por tani u vu nė fokus tė medias ajo ēka kishte shkruar ai. Dhe kjo nuk ndodhi rastėsisht. U prit tė kalonte periudha e zgjedhjeve parlamentare qė kjo tezė tė qarkullohej nė media, pėr tė pasur efekt kulmor.
Emina Ēunmulaj, njė top modele, ose mė saktė njė tip modeleje, mori dy qese me ushqime dhe shkoi nė njė fshat tė Shkodrės, pėr tė bėrė bamirėsi nė shtėpinė e njė plake dhe me kėtė rast u intervistua gjatė nė njė televizion, ku tha se nė Mal tė Zi nuk ndodh qė ta braktisin nėnėn ashtu siē kishte parė nė atė fshat tė Shkodrės. Nga mėnyra sesi foli Emina kuptohet se ajo i mori dy qeset me ushqime dhe shkoi nė shtėpinė e asaj plakės pėr tė bėrė kėtė deklaratė, jo bamirėsi. Konkluzioni i saj ėshtė shumė i poshtėr: Shqiptarėt e Shqipėrisė i braktisin nėnat e tyre.
Kjo ide nuk mund tė vijė nga truri i ish-bareshės sė lopėve tė fshatit Nanhelmės tė Hotit nė Mal tė Zi. Dikush e pėrdori Eminėn si manikine folėse. Ashtu si kur ajo tha nė tė njėjtėn intervistė se shqiptarėt dhe iranianėt kanė shumė gjėra tė pėrbashkėta. Intervista e saj bėri bujė tė madhe dhe qarkulloi nė tė gjithė llojet e mediumeve, nė hapėsirėn shqiptare.
Thėniet e Eminės dhe tė Mustafait plotėsojnė njėra-tjetrėn. Shqiptarėt e Shqipėrisė i braktisin nėnat, tha Emina. Nuk mund tė mos nėnkuptohet se edhe nėnat e Shqipėrisė kanė qenė tė kėqija meqėnėse kanė rritur djem qė i braktisin ato. Skėnderbeu, njė shqiptar i Shqipėrisė sė sotme shtetėrore, e kishte nėnėn serbe prandaj nuk e braktisi dhe u bė njeri i madh me virtute.
Mustafa Nano me ato qė tha pėr nėnėn e Skėnderbeut vėrtetoi vetėm thėnien e Marksit se komunistėt nuk kanė atdhe. Marksi te Manifesti Komunist thotė se proletarėt nuk kanė atdhe. Komunistėt Marksi i quan pararoja e proletariatit, pra komunistėt jo vetėm duhet tė jenė tė vetėdijėsohen pėr urrejtjen ndaj atdheut, por edhe tė vetėdijėsojnė proletarėt. Mustafa Nano ka qenė komunist, anėtar i Partisė sė Punės sė Shqipėrisė (komuniste), deri nė moshėn 32 vjeē. Psikologjia na thotė se pėrtej moshės 30 vjeē, njeriut nuk mund t’ i ndryshohet mendėsia e formėsuar me metoda manipuluese, siē bėnin partitė totalitare.
Emina Ēunmulaj me ato qė tha nuk provoi gjė tjetėr veēse qė ajo ėshtė bėrė manikine folėse e propagandės sė zezė antishqiptare. Shoqata me tė cilėn “bashkėpunoi” Emina pėr kėtė bamirėsi me dy qeset e saj me ushqime, ėshtė njė shoqatė e muslimanėve praktikues.
A thua vėrtet ishte Emina aq shumė e tronditur nga mjerimi qė pa nė atė fshat? Nėse do tė kishte qenė vėrtet kėshtu kjo femėr qė thotė se ėshtė pasuruar nga profesioni i vet, e martuar me njė burrė qė ka 150 milionė dollarė pasuri, do tė kishte blerė nė moment njė shtėpi pėr tė krijuar njė azil qoftė edhe tė vogėl pėr pleqtė e braktisur, qoftė edhe 20 tė tillė. Sepse bamirėsi me dy qese me ushqime, bėjnė mijėra vajza e djem nė Shqipėri, por pa pasur mbulim medial veprimi i tyre dhe as ata nuk e kėrkojnė kėtė gjė.
Ata qė thonė se megjithatė gjesti dhe fjalėt e Eminės duhen pėrgėzuar, pasi ajo dha njė ndihmė bėri njė sensibilizim tė opinionit publik, bėjnė gabimin e madh, duke mos kuptuar sesi bamirėsia pėrdoret si mbulesėn pėr propagandėn e keqe.
At Gjergj Fishta e ka thėnė bukur: “Dhjet dreqi nė prrue,/mshin bythėn pėr mue!”
Kjo bija e dreqit vjen e dhjet nė derė tė njė shtėpie nė Shqipėri dhe mshin bythėn pas medias shqiptare, e cila i shėrben asaj sikur ta kishte paguar pėr publicitet.
Turp pėr faqezezėn islamike shqipfolėse nga Mali i Zi, turp pėr krejt median shqiptare kėtej e andej kufirit.
Nėse njė top modele e njohur amerikane do ta kishte bėrė kėtė veprim nė Amerikė, duke shkuar fjala vjen nė njė familje tė varfėr indigjenėsh ose zezakėsh (nė Amerikė ka shumė pleq tė braktisur) dhe tė kishte thėnė ato qė tha, tė nesėrmen do tė ishte e detyruar tė largohej pėrgjithmonė nga Amerika, jo e detyruar nga shteti, por nga reagimi publik./Kastriot Myftaraj
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2018, 10:30   #9
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė

Nuk e di ka pasur te ftuar nga shtypi trojor....
Quhet KJO ...UNIVERSITET, ose flet dhe Prokurori i Catanzaro-s, ku ka arritur MAFIA.Thote dhe disa aspekte te skiponjave me flamuej.

Per oggi e ...FINITA dhe aproPO: mos rrini vetem neper kafene dhe boni llogje.
Parazite.
Tungi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2019, 08:24   #10
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė

Demasking the Torture of Julian Assange.

On the occasion of the International Day in Support of Torture Victims, 26 June 2019.


I know, you may think I am deluded. How could life in an Embassy with a cat and a skateboard ever amount to torture? That’s exactly what I thought, too, when Assange first appealed to my office for protection. Like most of the public, I had been subconsciously poisoned by the relentless smear campaign, which had been disseminated over the years. So it took a second knock on my door to get my reluctant attention. But once I looked into the facts of this case, what I found filled me with repulsion and disbelief.

Surely, I thought, Assange must be a rapist! But what I found is that he has never been charged with a sexual offence. True, soon after the US had encouraged allies to find reasons to prosecute Assange, two women made the headlines in Sweden. One of them claimed he had ripped a condom, and the other that he had failed to wear one, in both cases during consensual intercourse — not exactly scenarios that have the ring of ‘rape’ in any language other than Swedish. Mind you, each woman even submitted a condom as evidence. The first one, supposedly worn and torn by Assange, revealed no DNA whatsoever — neither his, nor hers, nor anybody else’s. Go figure. The second one, used but intact, supposedly proved ‘unprotected’ intercourse. Go figure, again. The women even texted that they never intended to report a crime but were ‘railroaded’ into doing so by zealous Swedish police. Go figure, once more. Ever since, both Sweden and Britain have done everything to prevent Assange from confronting these allegations without simultaneously having to expose himself to US extradition and, thus, to a show-trial followed by life in jail. His last refuge had been the Ecuadorian Embassy.

Alright, I thought, but surely Assange must be a hacker! But what I found is that all his disclosures had been freely leaked to him, and that no one accuses him of having hacked a single computer. In fact, the only arguable hacking-charge against him relates to his alleged unsuccessful attempt to help breaking a password which, had it been successful, might have helped his source to cover her tracks. In short: a rather isolated, speculative, and inconsequential chain of events; a bit like trying to prosecute a driver who unsuccessfully attempted to exceed the speed-limit, but failed because their car was too weak.

Well then, I thought, at least we know for sure that Assange is a Russian spy, has interfered with US elections, and negligently caused people’s deaths! But all I found is that he consistently published true information of inherent public interest without any breach of trust, duty or allegiance. Yes, he exposed war crimes, corruption and abuse, but let’s not confuse national security with governmental impunity. Yes, the facts he disclosed empowered US voters to take more informed decisions, but isn’t that simply democracy? Yes, there are ethical discussions to be had regarding the legitimacy of unredacted disclosures. But if actual harm had really been caused, how come neither Assange nor Wikileaks ever faced related criminal charges or civil lawsuits for just compensation?

But surely, I found myself pleading, Assange must be a selfish narcissist, skateboarding through the Ecuadorian Embassy and smearing feces on the walls? Well, all I heard from Embassy staff is that the inevitable inconveniences of his accommodation at their offices were handled with mutual respect and consideration. This changed only after the election of President Moreno, when they were suddenly instructed to find smears against Assange and, when they didn’t, they were soon replaced. The President even took it upon himself to bless the world with his gossip, and to personally strip Assange of his asylum and citizenship without any due process of law.

In the end it finally dawned on me that I had been blinded by propaganda, and that Assange had been systematically slandered to divert attention from the crimes he exposed. Once he had been dehumanized through isolation, ridicule and shame, just like the witches we used to burn at the stake, it was easy to deprive him of his most fundamental rights without provoking public outrage worldwide. And thus, a legal precedent is being set, through the backdoor of our own complacency, which in the future can and will be applied just as well to disclosures by The Guardian, the New York Times and ABC News.
Very well, you may say, but what does slander have to do with torture? Well, this is a slippery slope. What may look like mere «mudslinging» in public debate, quickly becomes “mobbing” when used against the defenseless, and even “persecution” once the State is involved. Now just add purposefulness and severe suffering, and what you get is full-fledged psychological torture.

Yes, living in an Embassy with a cat and a skateboard may seem like a sweet deal when you believe the rest of the lies. But when no one remembers the reason for the hate you endure, when no one even wants to hear the truth, when neither the courts nor the media hold the powerful to account, then your refuge really is but a rubber boat in a shark-pool, and neither your cat nor your skateboard will save your life.
Even so, you may say, why spend so much breath on Assange, when countless others are tortured worldwide? Because this is not only about protecting Assange, but about preventing a precedent likely to seal the fate of Western democracy. For once telling the truth has become a crime, while the powerful enjoy impunity, it will be too late to correct the course. We will have surrendered our voice to censorship and our fate to unrestrained tyranny.

PS:: ::::::::::: This Op-Ed has been offered for publication to the Guardian, The Times, the Financial Times, the Sydney Morning Herald, the Australian, the Canberra Times, the Telegraph, the New York Times, the Washington Post, Thomson Reuters Foundation, and Newsweek.

None responded positively.


By(PROFESSOR) Nils Melzer, UN Special Rapporteur on Torture.

Jun 26.

FAZIT: fillim jave te mbare ......flamurtare.

ALE.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 1_ifokX7ENlB5FlDw12ZoOqw.jpg (17.2 KiloByte, 35 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2019, 13:19   #11
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,272
Thanks: 353
Thanked 637 Times in 464 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė

Mjafton qe ka shtyp te lir ne Rusi, Bjellorusi, Kine, Kore e Veriut, Iran, Siri, Venezuel, perndrysh demaskimi i armiqve te Asange-s nuk do t'ishte i mundur …
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2019, 22:31   #12
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Mjafton qe ka shtyp te lir ne Rusi, Bjellorusi, Kine, Kore e Veriut, Iran, Siri, Venezuel, perndrysh demaskimi i armiqve te Asange-s nuk do t'ishte i mundur …
Sa per Venezuelen...LEXO.

US Regime Change Blueprint Proposed Venezuelan Electricity Blackouts as Watershed Event for.....Galvanizing Public Unrest.

A September 2010 memo by a US-funded soft power organization that helped train Venezuelan coup leader Juan Guaido and his allies identifies the potential collapse of the country’s electrical sector as “a watershed event” that “would likely have the impact of galvanizing public unrest in a way that no opposition group could ever hope to generate.”

The memo has special relevance today as Guaido moves to exploit nationwide blackouts caused by a major failure at the Simon Bolivar Hydroelectric Plant at Guri dam – a crisis that Venezuela’s government blames on US sabotage.

It was authored by Srdja Popovic of the Center for Applied Non-Violent Action and Strategies (!!!!!!!), a Belgrade-based “democracy promotion” organization funded by the US government that has trained thousands of US-aligned youth activists in countries where the West seeks regime change.

This group reportedly hosted Guaido and the key leaders of his Popular Will party for a series of training sessions, fashioning them into a “Generation 2007” determined to foment resistance to then-President Hugo Chavez and sabotage his plans to implement “21st century socialism” in Venezuela.

In the 2010 memo, !!!!!!! Popovic declared, “A key to Chavez’s current weakness is the decline in the electricity sector.” Popovic explicitly identified the Simon Bolivar Hydroelectric Plant as a friction point, emphasizing that “water levels at the Guri dam are dropping, and Chavez has been unable to reduce consumption sufficiently to compensate for the deteriorating industry.”

Speculating on a “grave possibility that some 70 percent of the country’s electricity grid could go dark as soon as April 2010,” the !!!!!! leader stated that “an opposition group would be best served to take advantage of the situation and spin it against Chavez and towards their needs.”

Flash forward to March 2019, and the scenario outlined by Popovic is playing out almost exactly as he had imagined.

On March 7, just days after Guaido’s return from Colombia, where he participated in the failed and demonstrably violent February 23 attempt to ram a shipment of US aid across the Venezuelan border, the Simon Bolivar Hydroelectric Plant experienced a major and still unexplained collapse.

Days later, electricity remains sporadic across the country. Meanwhile, Guaido has done everything he can “to take advantage of the situation and spin it” against President Nicolas Maduro – just as his allies were urged to do over eight years before by !!!!!!!!

@Dujso gjeji pikecuditeset se kush mund te jete dhe kush i financon.

Nji po ta jepe Beni....Sorros+ka dhe tjere+dhe nga ata/o qe ju kemi bere buste(jo shume larg si vremena).

PS....vreje serbin dhe faksimilen.....lol.

Te kam THONE pa bere ofendime: ti je SHUME DOBET per disa GJONA.Te ka ngelur vetem ironia....IDIOTE.

Noten.

Srry pa harruar: INSHALLAH ky serbi nuk ka apo nuk fund hundet ne troje,se masanej nuk i dihet.Eshte dhe nje serbic tjeter ne kete mesele,por rezervoj te drejten time per informacione ose...kur te me NREFET MUA.

ALE.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg srdjan.jpg (12.0 KiloByte, 18 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg Screen-Shot-2019-03-11-at-6.28.20-PM.jpg (21.5 KiloByte, 19 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-07-2019, 00:24   #13
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,004
Thanks: 893
Thanked 1,514 Times in 1,130 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė

edhe sot pas 5 vitesh nga hapja e kesaj teme akoma nuk kemi gjetur nje gazetar per pulitzer..une them tia japim alfred pezes..ai ka bo 1 mln euro me honorare
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-07-2019, 05:58   #14
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,635
Thanks: 6,990
Thanked 8,236 Times in 5,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Pulitzer pėr gazetarėt shqiptarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
edhe sot pas 5 vitesh nga hapja e kesaj teme akoma nuk kemi gjetur nje gazetar per pulitzer..une them tia japim alfred pezes..ai ka bo 1 mln euro me honorare
Gomor Peqini , kom pas degju ,por gomor me syze nuk kisha pa...
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur