Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: Sa e sakte eshte Historia e Shqiperise e mesuar neper shkolla?
Shume e Sakte. 4 23.53%
50% e sakte. 4 23.53%
Shume e pasakte. 9 52.94%
Votues: 17. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-07-2015, 23:58   #81
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sondazh : Sa e sakte eshte Historia e Shqiperise?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Edhe te jemes se Obames, si motorr i punonte dhe asaj kohet e fundit, po nuk e kishte vetem nga vaj. Kushedi cfare marifeti tjeter do ti kete bere ai shejtan i shoqi.
kam degjuar se andej nga havaji perdorin nji vaji qe ia thone..sentetik.
kush e di nga e nxjerrin se peme sentetike skam degjuar.

po do e kete pasur te shoqin edhe cikez mekanik..se ndryshe si gjente derman.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2015, 00:05   #82
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,263
Thanks: 124
Thanked 317 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sondazh : Sa e sakte eshte Historia e Shqiperise?

Edhe kjo shejtania ime i ha shume fiqte. Ka filluar te kete probleme me motorin dhe kjo.
Me tha pardije, shikoma cik motorin. Ja pashe une cte beja... edhe vaj i hodha, po nuk punonte motori. "Do manivele Demo, pa manivel nuk ndizet motori" me theshte plaka...

Ia ndeza une pastaj me manivel. Cte bejme, nje plake kemi, tia leme shuar ne motorin asaj?!
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2015, 00:16   #83
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sondazh : Sa e sakte eshte Historia e Shqiperise?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Edhe kjo shejtania ime i ha shume fiqte. Ka filluar te kete probleme me motorin dhe kjo.
Me tha pardije, shikoma cik motorin. Ja pashe une cte beja... edhe vaj i hodha, po nuk punonte motori. "Do manivele Demo, pa manivel nuk ndizet motori" me theshte plaka...

Ia ndeza une pastaj me manivel. Cte bejme, nje plake kemi, tia leme shuar ne motorin asaj?!
vaj ulliri demir vellai...si guzhinjiet e grasuar do i punoj.
me degjo mua birazer.

i ke hedhur nga ai vaji i huaj ti prandaj ska punuar heren e pare.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2015, 00:24   #84
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,263
Thanks: 124
Thanked 317 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sondazh : Sa e sakte eshte Historia e Shqiperise?

Pse mo evlat, ke ndezur dhe ti motora?

Mo me genjen mo shejtan... Mos me peson ndonje avari motori plakes mo?!
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2015, 00:26   #85
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sondazh : Sa e sakte eshte Historia e Shqiperise?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Pse mo evlat, ke ndezur dhe ti motora?

Mo me genjen mo shejtan... Mos me peson ndonje avari motori plakes mo?!
ndezur e fikur plota..perdite ate pune bejme.
nga halli se duam buken e gojes..

ore po ti demir edhe je trim nga laberia...pse mo per nje motor ke frike ti? po hudhu e merr hua ndonje motor italian kur parkojne te porti.
E ja kthen pasneser kur te mbarosh puna.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2015, 13:17   #86
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 587
Thanks: 231
Thanked 248 Times in 128 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
rolex ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sondazh : Sa e sakte eshte Historia e Shqiperise?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga FALCO- Shiko postimin
Kuptohet qe je turkofil dhe te vjen keq per disfatat e turpshme turke ne shqiperi ne kohen e Skenderbeut per 25 vjet rresht. Me pas ndodhi ajo qe ndodhi per 500 vjet

Ja histori pa politike . Serge Metais.


Ne e dime qe ju suniteve te felliqur turq te islamit nuk u pelqen Skenderbeu, por ja qe kjo eshte historia.
Nuk e kuptoj pse duhet te kalosh ne ofendime kur une personalisht nuk kam fyer askend. Une jetoj ne nje vend jomusliman dhe respektoj heronjte e ketij vendi e jo me te vendit tim te origjines. Me i qete vella dhe me tolerant se keta celesi e bejne dike te qyteteruar
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2015, 17:53   #87
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sondazh : Sa e sakte eshte Historia e Shqiperise?

qe nga "clirimi" nga fashizmi e deri ketej vetem genjshtra kemi kaperdire, degjuar dhe tretur. persa i perket kohes se Skenderbeut kemi pak shkrime e fakte dhe shume mangesira ne detaje. ne na thuhej qe Zogu ishte tradhetar, e sot u thuhet qe ishte Mbret me Tradita etj. ne na thuhej se te ashtuquajturit te perndjekur ishin armiq te popullit, sot u thuhet qe ishin heronj, kurse neser do i nxjerrin perseri armiq. kur ne krye ka gomere edhe per historine nuk do degjojme gje tjeter vecse pellitje
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2015, 18:14   #88
H2SO4
punoj ne heshtje
 
Avatari i H2SO4
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 673
Thanks: 18
Thanked 52 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
H2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sondazh : Sa e sakte eshte Historia e Shqiperise?

Skenderbeu ishte trim e rej.
E di si i vriste turqit ai? Kot se koti. I kishte inat se ishin musliman. I kishin thene atij qe muslimanet kur bie shi vijne ere dhe ai e kishte besuar, ngaqe muslimanet rrine pa pagezuar.
__________________
Qasmeni ne mes tuaj, mos me kini per te huaj.
Po me deshet sa ju dua, do t'ju shkrij njesh me mua!
H2SO4 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2019, 03:58   #89
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,461
Thanks: 3,636
Thanked 2,931 Times in 1,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Sondazh : Sa e sakte eshte Historia e Shqiperise?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Po lexoja disa libra te vjeter shkollore te shume viteve me pare ku fliste per lufterat e Skenderbeut me Perandorine Osmane.

Ajo qe me ben pershtypje ne shume prej ketyre lufterave eshte egzagjerimi qe i behet shifrave. P.sh ne te gjithe lufterat flitet per shifra mbi 90,000 apo 150,000 ushtare osmane dhe jo me teper se 10,000 ushtare ne rradhet e skenderbeut. Nderkohe qe kur lexoj per keto luftera ne gjuhen angleze shifrat jane shume here me te zbutura.

Pse eshte kjo mani per ti egzagjeruar shifrat nga ana e historianeve shqiptare?
Shumė tė sakta kanė qenė si shifra. Ku janė kėto burime nė gjuhėn angleze qė i paraqesin mė tė zbutura kėto shifra? Pėrse nuk i poston? Posto tė dhėnat e historianėve tanė dhe kėto tė dhėna qė ti paske lexuar nė gjuhėn angleze qė tė shikojmė nėse vėrtet ka mospėrputhje.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2019, 04:11   #90
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,633
Thanks: 6,988
Thanked 8,236 Times in 5,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: Sondazh : Sa e sakte eshte Historia e Shqiperise?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Shumė tė sakta kanė qenė si shifra. Ku janė kėto burime nė gjuhėn angleze qė i paraqesin mė tė zbutura kėto shifra? Pėrse nuk i poston? Posto tė dhėnat e historianėve tanė dhe kėto tė dhėna qė ti paske lexuar nė gjuhėn angleze qė tė shikojmė nėse vėrtet ka mospėrputhje.
Ne kohen e tosit u bo deti kos
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2019, 04:37   #91
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,461
Thanks: 3,636
Thanked 2,931 Times in 1,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Sondazh : Sa e sakte eshte Historia e Shqiperise?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Ne kohen e tosit u bo deti kos
Nuk e mora vesh kete muhabetin e tosit.
Nejse, 105-a u kthye ne baze se ishe shqetesuar ngaqe kishe humbur kontaktin radio.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur