Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore

Arti dhe Kultura Botėrore Mendime rreth artit dhe kulturės botėrore. Vlerat e pashuara tė gjenive botėrorė qė dhe sot mbeten tė paarritshėm. Kultura dhe arti qė dallon shtetet duke mahnitur njerėzit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-10-2015, 15:52   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,259
Thanks: 7,147
Thanked 3,325 Times in 1,350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Ēfarė ėshtė njė burrė?

Jutta Benzenberg dhe Katharina Maschenka sjellin nė Teatrin Eksperimental, Kujtim Spahivogli, njė performancė artistike mbi burrat e BallkanitĒfarė ka brenda njė burri? Jutta Benzenberg, artiste e njohur e fotografisė dhe Katharina Maschenka koreografe, e kishin kaluar shpesh nėpėr mėndje kėtė pyetje teksa punonin mbi projekte tė ndryshme nė Ballkan. Teksa dėgjonin historitė e femrave tė dhunuara nga lufta ose dramat e tyre, ato kishin imagjinuar se ē’mund tė ndiente njė burrė nga kėto anė…

Ndėrsa femrat e nxjerrin dėshpėrimin, njė burrė nė Ballkan duhet tė jetė i fortė. Ashtu si imazhet e tyre, shpesh tė vrazhda, ata duhet tė tregojnė se janė burra, dhe si tė tillė nuk mund tė kenė dėshpėrime. Njė burrė ėshtė rritur duke fshehur emocionet, duke i hedhur ato nė skutat e thella tė vetes, si forma qė “nuk i shkojnė njė burri”. Por a mund tė jetė i lumtur njė burrė qė ka kaluar luftėn… njė burrė qė i duhet tė shkojė larg e tė punojė sėrish pėr tu kthyer nė familjen e tij qė e pret diku nė Bosnjė apo Kosovė?

Me ndjesinė pėr tė zbuluar se ēfarė ka pėrtej kėsaj pyetjeje qė u vinte shpesh nė mendje, dy artistet vendosėn tė zbulonin se ēfarė ka pėrtej, duke i takuar kėta burra…”Ėshtė interesante, pasi ideja pėr tė punuar mbi burrat nė Ballkan ka qenė e menduar shpesh nga tė dyja ne, pėrpara se tė takonim njėra-tjetrėn. Dhe kur ia tregova idenė time Katherinės u duk sikur ishte njė temė qė e kishim shumė pėr zemėr, dhe nisėm ta vėmė nė jetė”, thotė Jutta.

Sot nė mbrėmje nė Teatrin Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, projekti i tyre do tė vijė nė njė performancė ku ndėrthuret muzika, fotografia dhe kėrcimi, pėr tė sjellė njė eksplorim interesant mbi burrat. Fotot e Jutta Benzenberg, regjinė dhe koreografinė e Katharina Maschenka Horn, muzikėn e Jan Günther dhe kostumet Don Aretinos do tė sjellin njė pėrshkrim tė ndjerė tė botės sė njė burri nė kuadėr tė festivalit Tetori Gjerman.Por si ishte tė njihje njė burrė? Dy artistet kanė arritur tė futen brenda botės tė atyre qė shpesh shihen si “burra tė dhunshėm”, pėr tė zbuluar fėmijėn brenda tyre. “Mė pėlqen tė prek fytyrat apo flokėt e tyre, teksa ata bėhen gati pėr tė pozuar. Ėshtė njė gjest pėrmes tė cilit kėrkoj tė shtendos situatėn, duke i bėrė ata tė ndihen tė lirė pėr tė shpalosur atė ēfarė vėrtet janė”, thotė Jutta, duke treguar se ky proces ėshtė si tė heqėsh njė maskė dhe papritur nė fytyrėn e mbuluar nga rrudhat tė njė burri qė mund t’i ketė kaluar tė 50-tat, njė dritė e lehtė tė kujton njė shkėlqim fėmijėrie, qė ai e ka fshehur aq thellė. Jutta beson se fotografia ashtu si arti nuk mund tė jetė e bukur nėse nuk jep emocione. Ajo orvatet me aparatin fotografik nė duar, derisa personazhi pėrballė saj, tė jap ndjeshmėrinė e tij, e cila mė pas pėrshkon gjithė foton. Tė njėjtėn ndjesi ka dhe Katharina. “Kur pashė pėr herė tė parė punėt e Katherinės, qava, pasi mė prekėn aq shumė”, thotė Jutta. Kolazhi i fotografive tė realizuar prej saj, ėshtė njė tablo e trishtė e Ballkanit tė sotėm, pėrmes fytyrave tė burrave qė i japin jetė kėsaj hapėsire. Burra qė Jutta i sjell pėrmes fotove, si pėrballė karriges sė njė psikanalisteje ku kanė treguar gjithė jetėn e tyre.Njė foto sa njė jetė… kjo ėshtė ajo ēfarė orvatet te ty, teksa imagjinon historitė pėrtej atyre fytyrave, ku Jutta me finesė ka vendosur tė vėrtetėn. Portrete qė sjellin tė vėrtetėn qė mbulohet shpesh nga forca dhe vrazhdėsia. Dy artistė dėshirojnė tė trajtojnė temėn tabu tė dhunės nė familje dhe tė diskutojnė me publikun. Me ndihmėn e psikoterapistes shqiptare, Jetona Myteveli, dy artistet duan tė krijojnė njė lidhje tė vazhdueshme mes fotografisė, dans-teatrit dhe panelit tė diskutimit, nė tė cilėn shikuesit janė tė pėrfshirė nė mėnyrė aktive. Dance teatri qė do tė shoqėrojė kėtė performancė do tė interpretohet nga artistėt Andrea Dorian Rama (Shqipėri), Nemanja Mutić (Bosnjė-Hercegovinė), Jan Novosel (Kroaci) dhe Katharina Maschenka Horn (Gjermani). Kjo ėshtė njė shfaqje e cila na bėn t'i shohim ndryshe burrat, ata me tė cilėt pėrballemi ēdo ditė, duke u futur nė brendėsinė e tyre, pėr t’i zbuluar dhe pse mund tė jetė njė zbulim qė dhemb. “Ne duam thjesht tė ngremė pyetjen: Ēfarė ėshtė njė burrė? pa dhėnė pėrgjigje”, thotė Jutta, e bindur se rruga e artit ėshtė tė ēojė te pyetjet, pėrgjigjet e sė cilit secili mund t’i japė sipas mėnyrės sė tij, teksa ndjek kėtė performancė…

Gazeta Shqip
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2015, 19:01   #2
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 653 Times in 361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Nje burre lind per tu bere luftetar, dhe femra per shplodhjen e luftetarit, ēdo gje tjeter eshte budallallek.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2015, 21:24   #3
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,611
Thanks: 13,592
Thanked 7,556 Times in 4,800 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Ja e vulosi ky "burri" gjeni
Te tjerat Jane budallallek
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2015, 22:12   #4
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 653 Times in 361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Burrat, ma chere, jane si balonat. Sa me teper tu japesh fill, aq me kollaj i mban.


Ps; eshte ēeshtje finese edhe kuptimi i nje fjalie filozofike.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2015, 23:27   #5
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

AI qe krenohet me flamur....e thjeshte fare!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2015, 19:48   #6
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,425
Thanks: 79
Thanked 333 Times in 231 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Ēfarė ėshtė njė burrė?

Eshte nji mashkull faqebardhe.
Eshte ai qe e drejton persmbari familjen e vet dhe nuk ia ben sherrin kujt mbas shpine.
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2017, 20:15   #7
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,161
Thanks: 6,147
Thanked 6,595 Times in 3,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Pyetje .... Nje million dollareshe.

Hajde e gjeje, se c'fare eshte nje burre . Kemi burra te shumellojshem. looool
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2017, 20:18   #8
Hope
tu ne vis qu'une fois
 
Avatari i Hope
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: 在你心裡
Posts: 5,024
Thanks: 5,786
Thanked 3,569 Times in 1,368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
Hope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Papapa mas me ken na ju nuk merrni frym
__________________
Femna nuk fitohet as nuk blihet,femna zgjedh
Hope nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2017, 20:20   #9
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,559
Thanks: 4,304
Thanked 7,076 Times in 2,425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Per mua duhet te jete "shtylla e shtepise". Eshte rol i veshtire, ndaj i shkon burrit.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2017, 20:22   #10
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,161
Thanks: 6,147
Thanked 6,595 Times in 3,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Po lere se c'fare duhet te jete ... pyetja eshte , - C'fare eshte nje Burre ?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2017, 20:22   #11
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,637
Thanks: 6,991
Thanked 8,238 Times in 5,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

nje burre eshte nje burre me lesh ne turre. si te themi ,pse lind dielli?

pjesėmarrėsit ne teme nuk do te ishin sot pranishem
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2017, 20:25   #12
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,559
Thanks: 4,304
Thanked 7,076 Times in 2,425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Po lere se c'fare duhet te jete ... pyetja eshte , - C'fare eshte nje Burre ?
E moj hiqe ate "duhet".
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2017, 20:26   #13
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,255
Thanks: 5,827
Thanked 12,117 Times in 4,239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 370
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Ledio Mé shkrive
Tė keqen é rimes un ty looool

Sa per pyetjen : un mbaj pergjegjesi é jap coment vetem per kte qe kam nė shpi .
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2017, 20:26   #14
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,161
Thanks: 6,147
Thanked 6,595 Times in 3,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Ok dmth per ty, qenka shtylla e shtepise .

Punon ti ?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2017, 20:26   #15
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,218
Thanks: 856
Thanked 768 Times in 413 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?


Burri qe eshte burr nu e rru kurr
Deri ne gju dhitet e hiē nuk merzitet.
(cit. populli)

Ai qe pyet ēfare eshte nje burr ka nje problem me vete. Vlen edhe per femren. Thom u.

ps: Po gruja luftetare ēa osht?
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2017, 20:31   #16
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,255
Thanks: 5,827
Thanked 12,117 Times in 4,239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 370
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Gruja luftetare i mban shpirtin gjalle burrit .
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2017, 20:32   #17
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,559
Thanks: 4,304
Thanked 7,076 Times in 2,425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Ok dmth per ty, qenka shtylla e shtepise .

Punon ti ?
Po. Por jo me shume se ai.
border=
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2017, 20:32   #18
Hope
tu ne vis qu'une fois
 
Avatari i Hope
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: 在你心裡
Posts: 5,024
Thanks: 5,786
Thanked 3,569 Times in 1,368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
Hope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beaute Shiko postimin
Gruja luftetare i mban shpirtin gjalle burrit .
Shife shife Kush ta tha kte maj
ZemRen pula e keni
__________________
Femna nuk fitohet as nuk blihet,femna zgjedh
Hope nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2017, 20:34   #19
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,161
Thanks: 6,147
Thanked 6,595 Times in 3,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Po. Por jo me shume se ai.
Kjo sepse ja jep/lejon ti k'te mundesi ( me nenkuptimin qe ti me siguri ben edhe punen ne shtet/privat , nuk ka shume rendesi , se ku .. edhe 3-fshin tjeter ne shtepi ) , apo sepse eshte me i zoti se ti?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2017, 20:34   #20
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,938
Thanks: 15,627
Thanked 9,465 Times in 5,478 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 277
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė burrė?

....sme ka shkuar ndonjehere ne mendje...lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur